Η τιμή τση Κρήτης

Το πρώτο βήμα προς τη δόξα γίνεται εδώ
Post Reply
Legend_fe
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 13, 2003 12:00 am
Location: κάπου
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
Κρήτη, όπως λέμε
ρακίImage
μουσικήImageImage
πολιτισμόςImage
Image

Πριν από 42 χρόνια, στις 21 Απριλίου 1967, όταν αρχίζει η επτάχρονη... νύχτα στη χώρα μας, σημειώθηκε μια ωμή παρέμβαση στα αθλητικά πράγματα του Ηρακλείου.
Με καθαρά πολιτικά κριτήρια, μια ποδοσφαιρική ομάδα, ο Εργοτέλης που και τότε, όπως και σήμερα, τιμούσε το κρητικό ποδόσφαιρο, χαρακτηρίστηκε από τις επίσημες αρχές της χούντας ως «αντεθνικώς δρώσα», υποχρεώθηκε σε υποβιβασμό από τη Β' Εθνική στο τοπικό πρωτάθλημα (Γ' και Δ' Εθνική δεν υπήρχαν), ενώ είδε πέντε από τους καλύτερους παίκτες της να μετεγγράφονται, ερήμην των διοικήσεων, στον ΟΦΗ!
Αφορμή για όλα αυτά στάθηκε η συναυλία του Μίκη Θεοδωράκη στο γήπεδο του Εργοτέλη στις 6 Αυγούστου 1966. Λέμε αφορμή, γιατί η αιτία ήταν άλλη, αφού στον Εργοτέλη δραστηριοποιούνταν γνωστοί δημοκρατικοί και αριστεροί πολίτες του Ηρακλείου και επομένως ο σύλλογος είχε μπει για τα καλά στο... μάτι των δεξιών κυβερνήσεων.

Για τη συναυλία, ο τότε εκπρόσωπος του Συλλόγου Κρητών Σπουδαστών που την οργάνωσε, Γιώργος Ζεβελάκης (γεωπόνος σήμερα), θυμάται:
«Οσοι γνωρίζουν τις πολιτικές συνθήκες της εποχής, καταλαβαίνουν ότι είχαμε φοβερές δυσκολίες για να βρούμε χώρο. Στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας οι συναυλίες του Μίκη είτε αναβάλλονταν είτε διακόπτονταν λόγω επεισοδίων που προκαλούσαν ακροδεξιά στοιχεία.
Ο Εργοτέλης μάς αντιμετώπισε θετικά και σε αυτό ίσως βοήθησε το ότι ο αδελφός μου, Μιχάλης Ζεβελάκης, ήταν παίκτης της ομάδας. Η διοίκηση του Εργοτέλη δέχτηκε πολλές απειλές από τοπικά στελέχη της κυβέρνησης των αποστατών και τον ίδιο τον νομάρχη, αλλά άντεξε. Θα το πληρώσετε ακριβά, ωρυόταν ο νομάρχης.
Ομως η συναυλία έγινε και σημείωσε τεράστια επιτυχία και να σας πω χαρακτηριστικά ότι εισιτήρια πουλούσαν μέχρι και... αστυνομικοί της τουριστικής αστυνομίας».

Κατηγορητήριο...

Αρκετούς μήνες μετά, στις τελευταίες μέρες του Απρίλη, η στρατιωτική διοίκηση της χούντας στο Ηράκλειο επιβεβαίωσε πλήρως τον νομάρχη των αποστατών. Ο πρόεδρος του Εργοτέλη, συνταξιούχος δικηγόρος Μανόλης Φαρσάρης, δεν πίστευε στα μάτια του καθώς διάβαζε το κατηγορητήριο των στρατοκρατών, σύμφωνα με το οποίο ο ίδιος και η διοίκησή του, «παρέκκλιναν του σκοπού για τον οποίο εξελέγησαν και μετέτρεψαν το σωματείο εις όργανο εξυπηρέτησης πολιτικών και ενίοτε αντεθνικών σκοπών». Με λίγα λόγια «είστε κομμουνιστές και... ξηλώνεστε»! Ομως, οι συνέπειες είχαν και συνέχεια, καθώς αρκετοί άνθρωποι του συλλόγου «ταλαιπωρήθηκαν», κλήθηκαν στην Ασφάλεια, κάποιοι έφαγαν ξύλο κι άλλοι υποχρεώθηκαν να μην ξαναπατήσουν το πόδι τους στο γήπεδο.
Ομως για να περάσει το «Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών» έπρεπε να επιτευχθεί ο μαζικός αποπροσανατολισμός του ελληνικού λαού. «Οσο περισσότεροι στραφούν στο ποδόσφαιρο τόσο καλύτερα για μας», εκτιμούσαν τα επιτελεία της χούντας και ο πραξικοπηματίας ΓΓΑ Κ. Ασλανίδης αποφασίσε και διέταξε: «Κάθε νομός θα έχει μια ομάδα στη Β' Εθνική». Αποτέλεσμα, ο Εργοτέλης που ήταν 8ος στο πρωτάθλημα της περιόδου 1966-67, υποβιβάστηκε, αφού ο ΟΦΗ ήταν μερικές θέσεις πιο πάνω από αυτόν στη βαθμολογία. Παρέμειναν, όμως, τα Χανιά που ήταν τελευταία, για να έχουν να κάνουν με το ποδόσφαιρο και οι Χανιώτες, αντί να ασχολούνται με το καθεστώς.
Το έργο ολοκληρώθηκε με ένα «νόμο-φωτογραφία», σύμφωνα με τον οποίο μια ομάδα από αυτές που παρέμειναν στη Β' Εθνική (ΟΦΗ) μπορούσε, κάτω από προϋποθέσεις, να πάρει όσους παίκτες ήθελε από τις ομάδες που αναγκαστικά υποβιβάστηκαν (Εργοτέλης) ερήμην των διοικήσεών τους! Ετσι, ο ΟΦΗ επωφελήθηκε και δελέασε τους Δ. Παπαδόπουλο (μεγάλο ταλέντο τότε, που αναδείχτηκε αργότερα πρώτος σκόρερ του ΟΦΗ σε Β' και Α' Εθνική), Σκανδαλάκη, Σταυρουλάκη, Θεοδωράκη, Ζουράρη.
Ο Δ. Σαμιώτης, γενικός αρχηγός του Εργοτέλη, θυμάται: «Είχαμε μια προθεσμία να τους ανανεώσουμε τα δελτία, όμως δεν τους βρίσκαμε, γιατί τους έκρυβαν σε διάφορες περιοχές του νομού. Ετσι αποφασίσαμε να πάμε στον Ασλανίδη. Μια αντιπροσωπεία φτάσαμε έξω από το γραφείο του, αλλά πέσαμε πάνω στον Κίτσιο (στρατιωτικός και μετέπειτα πρόεδρος του Παναθηναϊκού) που μας έλεγε... αποστάτες, αντιστασιακούς και διάφορα άλλα. Κάναμε υπομονή μέχρι που μπήκαμε στο γραφείο του Ασλανίδη. Αυτός μας δέχτηκε με χαμόγελα και μας υποσχέθηκε ότι οι παίκτες θα γυρίσουν σε μας. Φύγαμε ικανοποιημένοι, αλλά δύο μέρες μετά, με παίρνει τηλέφωνο ο πρόεδρος, ο Φυσαράκης και μου λέει: Μόλις έμαθα ότι οι παίκτες πάνε οριστικά στον ΟΦΗ και αν διαμαρτυρηθούμε, θα μας πάρουν και το γήπεδο»!

Κρυφτούλι...

«Είναι γεγονός ότι οι άνθρωποι του ΟΦΗ μάς κρύβανε, στα χωριά Καμάρες, Βορίζα, στην περιοχή της Ιεράπετρας και δεν θυμάμαι πού αλλού. Μας κρύβανε για να μη μας βρουν οι Εργοτελίτες, γιατί αν παίζαμε ένα ματς με τον Εργοτέλη στο τοπικό, η μετεγγραφή ήταν άκυρη», μας λέει ένας από τους «πέντε», ο Μανόλης Σταυρουλάκης και προσθέτει: «Στον ΟΦΗ δεν πήγε κανένας μας με το ζόρι. Εμένα ας πούμε ο Εργοτέλης μού χρωστούσε 26.000 δραχμές, όλο το ποσό που έπρεπε να πάρω στη Β' Εθνική. Ηλθαν και με βρήκαν και τους λέω: Δώστε μου τα λεφτά και γυρίζω, δεν μου τα έδωσαν και πήγα στον ΟΦΗ».
Η ουσία είναι ότι οι «πέντε», όπως κάνουν όλοι σχεδόν οι ποδοσφαιριστές σε όλο τον κόσμο, διάλεξαν σύμφωνα με το συμφέρον τους. Ο ΟΦΗ ήταν φανερό ότι πήγαινε για την Α' Εθνική, επομένως τι να κάθονταν να κάνουν στα... χωράφια της ΕΠΣΗ; Ο Σταυρουλάκης καταθέτει ακόμη ένα χαρακτηριστικό περιστατικό, σχετικά με τις παρεμβάσεις της χούντας στο ποδόσφαιρο της Κρήτης: «Θυμάμαι ότι σε ένα ματς του ΟΦΗ με τον Παναιτωλικό, τη σεζόν '67-'68, ήλθε στο γήπεδο και ο Ασλανίδης. Στο ημίχρονο, δεν θυμάμαι πόσο ήταν το σκορ, μπαίνει ξαφνικά στα αποδυτήρια ο πραξικοπηματίας με την κουστωδία του και μας λέει: Προσπαθήστε να βγείτε δεύτεροι (σ.σ.: πρώτη ήταν ήδη η Χαλκίδα) και εγώ θα σας κάνω έναν αγώνα μπαράζ για να βγείτε στην Α' Εθνική. Ετσι κι έγινε...».
Πράγματι ο Ασλανίδης τήρησε τον λόγο του και το ίδιο καλοκαίρι ο ΟΦΗ, μέσω μπαράζ με την Ελευσίνα, ανέβηκε στη μεγάλη κατηγορία...
Ελευθεροτυπία, Τρίτη 21 Απριλίου 2009

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Μια ομάδα οπαδών (κυρίως φοιτητών) του Εργοτέλη έχει ήδη ξεκινήσει από καιρό να οργανώνεται και να ακολουθεί την ομάδα όπου μπορεί εκτός Κρήτης και δείνει πάντα το παρών στο Παγκρήτιο... Οι Alternatives είναι μια ομάδα προοδευτικών φιλάθλων που δρα έχοντας ως γνώμονα και αυτά τα ιστορικά γεγονότα που βαραίνουν την 80χρονη (σήμερα) πορεία της ομάδας...
Image

20/6/2008
Ο πρόεδρος Α. Παπουτσάκης έχει βγει σε αναζήτηση προπονητή για την ομάδα, χωρίς να μπορεί να βρει κάτι ιδιαίτερο ζητάει από τους Alternatives να βρουν κάποιον...Κι έτσι επιλέχθηκα εγώ(φαντάσου να ήταν άλλος...)!

Οι απαιτήσεις του προέδρου ήταν να παλέψουμε για να αποφύγουμε το υποβιβασμό, αλλά ήταν λίγο για τα σχέδια που είχα για την ομάδα έτσι επέλεξα το "Top half finish" με μεταγραφικό μπάτζετ 325 χιλιαρικάκια...

Μπήκα κατ' ευθείαν στην αναζήτηση παικτών μιάς και η ομάδα δεν έχει ούτε ένα scouter για δείγμα (!)...
Θα κινηθώ σε λύσεις των "άκρων" δηλαδή ελπιδοφόρους νέους και πολύπειρους παλιούς ποδοσφαιριστές...

Την 1η Ιουλίου ήρθαν στην ομάδα οι εξής:
Alessio Grosso - 18k από Lazio
Image
Mirko Martucci - Free
Image
Gianluca Miolli - Free
Image
Michael Morton - 90k από Orlando Pirates
Image
Radja Nainggolan - 230k από Piacenza
Image
Gianluca Palmiteri - Free
Image
Mats Bosell - 375k από Atvidaberg
Image

Συνεχίζεται με τις υπόλοιπες μεταγραφές και τα φιλικά...
Last edited by Legend_fe on Thu Aug 13, 2009 1:15 am, edited 1 time in total.
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έργο, Έργο, Έργοτέλη μου!

:D :D :D

Πάμε ρε εργοτρέλλαααα!!

Καλή αρχή!

υγ-πρόσεχε τον κουτσια! -puppie

Εχει μεταγραφή το καλοκαίρι :D :D :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
Eyripidis
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Sun Jan 04, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μας εχετε πριξει με την χουντα!!! Ελεος!!! Παντα ο ΟΦΗ ηταν πρωτος σε ολα...παντα ειχε τον περισσοτερο κοσμο κ παντα ο ΟΦΗ ηταν η ομαδα του Ηρακλειου!! Ελεος!!!! Αυτα κανετε κ θα παιζετε παλι με 600 ατομα φετος οπως χασατε κ εμενα...
ΟΦΑΡΑ ΜΟΥ ΕΣΥ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΜΟΥ ΤΡΕΛΗ....
ΜΑΝCHESTER UNITED FOR EVER!
Legend_fe
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 13, 2003 12:00 am
Location: κάπου
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλα φιλαράκι δεν είπα ότι ο κόσμος του ΟΦΗ είναι χουντικοί ή οτιδήποτε, αλλά είναι κάτι που έγινε... Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί Ομιλίτες που ξέρω έχουν ξενερώσει με τον ΟΦΗ όχι γιατί το ευνόησε η χούντα το 60φεύγα αλλά επειδή υπάρχει ένας μεγάλος βαρώνος στην Κρήτη που ελέγχει (ή ήλεγχε) τον ΟΦΗ και τον έφτασε εκεί που είναι σήμερα (για να τν πάρει ο άλλος βαρώνος για να αυξήσει τα ψηφαλάκια του στο Ηράκλειο)...
Τεσπα επείδη είναι ένα παιχνίδι ας μην επεκταθούμε
Legend_fe
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 13, 2003 12:00 am
Location: κάπου
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεταγραφών συνέχεια...

Victor Gutierrez - Free
Image
Olexandr Gusarov - Free
Image
Alessio Tacchinardi - Free
Image
Lucian Sanmartean - Free
Image
Mascio - 120k από Cisco
Image
Antonis Petropoulos - 200k από Παναθηναϊκό
Image

Και μια συνολική εικόνα για το ποιοι ήρθαν κ ποιοι έφυγαν από την ομάδα:
Image

Τα αποτελέσματα από τα φιλικά παιχνίδια:
Image
Ένα γενικότερο συμπέρασμα που βγήκε από τα φιλικά είναι ότι η ομάδα χρειάζεται χρόνο ακόμα για να "δέσει"-13 είναι οι νέοι άλλοστε- το σύστημα που θα παίξουμε μάλλον είναι το 4-4-2 σαν πιο ισσοροπημένο με διάφορες παραλλαγές του (το στάνταρ είναι με DMC - ML - MC - MR)

Έπεται συνέχεια με τα επίσημα...
User avatar
eukarpioths
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2001
Joined: Sat Apr 11, 2009 1:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

καλη αρχη και απο εμενα φιλος
πανε τον εργοτελη στην θεση που του αξιζει
πολες μεταγαφες βλεπω..χμμμμμμ
καλα πιστευω οτι θα τα πας την πρωτη χρονια
OFI4
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1315
Joined: Sat Aug 11, 2007 6:26 pm
Football Manager της ομάδας: Basingstoke Town
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Φ.Η., Basingstoke Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6yfYSzwhk5k[/youtube]

:) :) :)


Περα απο την πλακα δεν εχω κανενα προβλημα με τον Τελη και ειμαι πολυ περιφανος που το Ηρακλειο εχει δυο μεγαλες ομαδες.
nemgr
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 258
Joined: Tue Jun 26, 2007 11:34 am
Football Manager της ομάδας: Real Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ, Real Madrid
Location: Ηράκλειο Κρήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eukarpioths wrote:πανε τον εργοτελη στην θεση που του αξιζει
Σου εύχομαι ακριβώς το ίδιο με τον φίλο :D
wait for it...
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το μόνο που θα πω είναι ότι η ιστορική αναδρομή ήταν εκπληκτική και ότι θα παρακολουθώ στενά...

Καλή συνέχεια...
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
vdeverak
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Sat Nov 18, 2006 6:21 pm
Football Manager της ομάδας: Villareal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Status: υπομονή
Location: Αγιος Νικολαος Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παμε γερα -gioupi -gioupi
User avatar
Dal-
Banned
Banned
Posts: 4626
Joined: Mon Sep 08, 2008 11:45 pm
Status: I was born into the Christian persuasion, but when I got older I converted to narcissism.
Location: Moravia.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Μάνος Χατζιδάκις γεννήθηκε στην Ξάνθη. Δεν νομίζω να έχει καμιά σχέση με Κρήτη.

Καλή επιτυχία. :P
Black-and-white TV with the sound turned low.
Spoiler: show
Image
mitsaras1993
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Fri Jun 05, 2009 2:44 pm
Football Manager της ομάδας: Wigan
Αγαπημένη Ομάδα: PAOKARA R.Madrid
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου με την Κρητική ομάδα!!!

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ
Αρματα θέλει ο πόλεμος
κι η Κρήτη μόνο τα'χει
ένας μονάχα Κρητικός
μπορεί να δώσει μάχη

:D :D :D :D :D :D
Το όνειρο... Η ευκαιρεία... Η πραγματοποίηση!!!! <---- Η Ιστορία μου!!!


Και ΠΑΟΚ να μην υπηρχε παλι ΠΑΟΚ θα 'μασταν...
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ομολογώ ότι δεν περίμενα ποτέ ότι η συγκεκριμένη προπαγάνδα θα φτανε μέχρι και στις ιστορίες του fmgreece (:

Καλή συγγραφή.
Μέσα μου είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω πάλι πίσω
Είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω να δω

Με βροχή να σβήσω
όσα λίγο λίγο καταστρέφει ο χρόνος
Τώρα, μόνος μου
τρελαίνομαι τα πάντα ζητώ
Legend_fe
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 13, 2003 12:00 am
Location: κάπου
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ παιδιά για την υποστήριξη...
Όντως φίλεο Χατζιδάκις από Ξάνθη είναι απλά έκανα κ κάτι άλλο παράλληλα και μπερδεψα τις εικόνες με τον Ψαραντώνη :drinking: :P

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=y8AeTv_nWko[/youtube]
Legend_fe
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 13, 2003 12:00 am
Location: κάπου
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1η Αγωνιστική Εργοτέλης - Λάρισα
Image
Σχετικά προβληματική αρχή... Μέσα στο Παγκρήτιο περίμενα τουλάχιστον μια δύσκολη νίκη...

2η Αγωνιστική Παναθηναϊκός - Εργοτέλης
Image
Λογική η ήττα, προβληματισμός για την ταχύτητα του Mauricio (DC)...

3η Αγωνιστική Εργοτέλης - ΠΑΟΚ
Image
Επιτέλους η πρώτη μας νίκη, αντέξαμε στην πίεση του ΠΑΟΚ και με δύο φωτοβολίδες του Mascio (δικαιολώγησε το 19 στα free kicks) πείραμε το ματσάκι!

4η Αγωνιστική Ολυμπιακός - Εργοτέλης
Image
Χμμμ, τελικά ο Kennedy μάλλον θα φάει πάγκο εφ' όρου ζωής (μια μου τραυματίζεται, μια παίρνει κόκκινη...), κατα τα άλλα άλλη μια λογική ήττα...

4η Αγωνιστική Εργοτέλης - Ηρακλής
Image
Πετρόπουλος και Ogunsoto άφησαν υποσχέσεις για την συνέχεια (ο δεύτερος ήταν και η χρυσή αλλαγή)...

Ένα μουσικό διάλλειμα τώρα...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ufk6ANyUASo[/youtube]
Post Reply

Return to “Mildly addicted”