Ο Ιβάν της Μασσαλίας

Χωρίς νερό μπορώ, χωρίς ιστορία όχι...Συνεχίστε ακάθεκτοι
Post Reply
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Μασσαλία




Ιστορικό πλαίσιο: Οικονομική κρίση του 1958. Χιλιάδες εργαζόμενοι σε όλες τις πόλεις της Γαλλίας γνωρίζουν τον εφιάλτη της ανεργίας. Ενας Μασσαλός και μια Μασσαλή, που δεν απέφυγαν τη μοίρα της απόλυσης από τα ναυπηγεία της Μασσαλίας και από την τοπική κλωστουφαντουργία αντίστοιχα, θα αναζητήσουν την τύχη τους μακριά από την πόλη που μεγάλωσαν. Προορισμός τους το Βελιγράδι, της Μεγάλης Σοσιαλιστικής Γιουγκοσλαβίας του Τίτο. Εκεί θα έβρισκαν ο,τι τους στέρησε η πατρίδα τους. Στις 29 Ιουνίου του 1966, θα αποκτήσουν ένα παιδί. Προς τιμήν της χώρας που τους υποδέχτηκε, το παιδί θα ονομαστεί Ιβάν. Θα μεγαλώσει στο Βελιγράδι μαθαίνοντας για τη Μασσαλία, αλλά αυτό που ξεχωρίζει σ'όλες της Ιστορίες είναι το καμάρι της πατρίδας, η Μαρσέιγ.. Τα επόμενα χρόνια θα αγωνιστεί στις ακαδημίες του Ερυθρού Αστέρα και στη συνέχεια σε ερασιτεχνικές ποδοσφαιρικές ομάδες και σε άλλες μικρότερων κατηγοριών. Είδε τον Ερυθρό Αστέρα να κατακτά το κύπελλο πρωταθλητριών το 1991. Αλλά έζησε και τα χρόνια του εμφύλιου σπαραγμού, όπου Κροάτες, Σέρβοι, Βόσνιοι, Σλοβένοι και Μαυροβούνιοι άφησαν στην άκρη τα 50 χρόνια της αδελφικής συνύπαρξης τους...



Image


Image

Βελιγράδι




Από το χθες στο σήμερα:





Image

Image

Μασσαλία, 1993

Στα τέλη του 1992 και επειτα από όλα αυτά που προηγήθηκαν στη Γιουγκοσλαβία, επιστρέφω σε μια πατρίδα που δεν είχα γνωρίσει ποτέ μου και που μόνο ιστορίες ήξερα γι'αυτήν: Πίσω στη Μασσαλία! Και με το τέλος της ίδιας ποδοσφαιρικής χρονιάς, είδα την αγαπημένη Μαρσέιγ να κατακτά το παλαι ποτε Κύπελλο Πρωταθλητριών, το δεύτερο "Champions League" που διεξάγονταν. Ακολούθησαν τα σκάνδαλα με τα οικονομικά της ομάδας, υποβιβασμοί, αποκλεισμοί πολύχρονοι απο Ευρώπη.... με μια λέξη απογοήτευση. Κάπου εκεί πήρα την απόφαση κάποια μέρα να φτάσω καπετάνιος της λιμανίσιας Μαρσειγ. Εγχώριος ξενιτεμός και.. προπονητής ακαδημιών της Τουλούζ για χρόνια. Η Μαρσέιγ εντωμεταξύ είχε επιστρέψει δυνατή, αλλά το όνειρο παρέμενε. Και κάπως έτσι φτάσαμε στον Ιούνιο του 2008.... Μετά από περίπου 7 χρόνια δουλειάς στις ακαδημίες, ήρθε η ώρα για την ανάληψη της πρώτης ομάδας της Τουλούζ....
Last edited by Ivan Terrible on Wed Jun 17, 2009 9:19 pm, edited 4 times in total.
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ ΠΡΟΠΝΗΤΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ

Αυτές οι αρχές θα ακολουθούνται σε όλη μου την καριέρα αυτού του παιχνιδιού και αν τυχόν παραβώ κάποια από αυτές θα τίθεμαι υπό την κρίση των ενδιαφερόμενων αναγνωστών της ιστορίας αυτής.

1. Δεν αφήνω ομάδα στη μέση της σεζόν για άλλη
Εξαίρεση: η ομάδα να μην έχει ψυχολογία και τα αποτελέσματα να μην μπορούν να αναστραφούν

2. Τηρώ την εθνική υπόσταση της ομάδας. Ακόμα και σε εξαιρετικά δύσκολες περιόδους όπου δε θα μπορώ να βρω κατάλληλους γηγενείς για τις θέσεις της τακτικής μου, θα υπάρχουν τουλάχιστο 3 βασικοί γηγενείς στην 11αδα

3. Βασικός σκοπός της καριέρας αυτής είναι κάποια στιγμή να βρεθώ στον πάγκο της Μαρσειγ (χωρίς ωστόσο να παραβώ την αρχή 1) και να κατακτήσω τα πάντα με αυτήν την ομάδα

4. Προτεραιότητα στην ανάληψη εθνικής ομάδας θα έχει πάντα η Σερβία και ακολούθως η Γαλλία και οι άλλες χωρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας

5. Δε θα καθίσω ποτέ στον πάγκο της Παρί Σ.Ζ. και της Μονακό ακόμα κι αν είμαι άνεργος, καθώς δηλώνω δημόσια φανατικός οπαδός της Μαρσειγ και αυτονόητα ορκισμένος εχθρος των 2 άλλων.

6. Δηλώνω τη συμπάθειά μου, αρα και την επιθυμία να καθίσω κάποια στιγμή στον πάγκο τους (οχι κατ'αναγκη ομως):
-Μπάρτσελόνα, Λίβερπουλ
-Δευτερευόντως: Φιορεντίνα, Μπιλμπάο, Νιούκαστλ, Ντόρτμουντ

7. Να διαλύω όποτε βρίσκω μπροστά μου την Παρί και τη Μονακό

8. Να διαλύω όποτε βρίσκω μπροστά μου την Παρί και τη Μονακό

Παρακαλώ για τις αρχές 7 και 8 να δείξετε επιείκεια όποτε δεν τα καταφέρνω, δε θα είναι στις προθέσεις μου να αποτύχω
Last edited by Ivan Terrible on Tue Jun 16, 2009 1:58 am, edited 1 time in total.
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στις 12/6 2008 ανακοινώνεται η πρόσληψη μου ως προπονητής της Τουλούζ. Υπογράφω μονοετές συμβόλαιο συνεργασίας με ετήσιες αποδοχές 205.000 Εur. Η διοίκηση ζητά την αποφυγή του υποβιβασμού και προσφέρει 2,5 εκ Ε για μεταγραφές.

Image

Επειτα απο σχετικό αίτημα, η διοικηση ανέβασε το μεταγραφικο μπάτζετ στα 7,5 εκ. Ε. Καλα λεφτά για κάποιες κινήσεις. στόχος πλέον η εξασφάλιση της παραμονής το νωρίτερο δυνατό. Από εκεί και πέρα ο,τι καλύτερο προκύψει.

Μισητός εχθρός της Τουλούζ είναι η Μπορντό και ο απλός εχθρός η... Μαρσέιγ

το ρόστερ της ομάδας που βρήκα είχε αρκετούς μέτριους και ανω του μετριου παίχτες, αρκετούς μικρούς και εξελίξιμους, έναν πολύ καλό (Ebondo) που μπορεί να παίξει παντού στη Γαλλία, και 2 παιχταράδες που μπορούν να παίξουν σχεδόν παντού στην Ευρώπη: Jeremy Mathieu και Andre Pierre Gignac:

Image

Image

Image

η ομάδα θα πρέπει να ενισχυθεί κατάλληλα ωστε να αξιοποιήσει στο έπακρο τα καλά όπλα της...
Last edited by Ivan Terrible on Mon Jun 15, 2009 9:54 pm, edited 1 time in total.
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
User avatar
ismael blanco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7103
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:18 pm
Football Manager της ομάδας: Le Havre
Αγαπημένη Ομάδα: ΑEK/Lpool/Barca/OM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η Τουλούζ έχει καλή ομάδα.Την είχα πάρει πέρσι.Με Ελμάντερ και Ζινιάκ είχαμε ωραία πράγματα.Ο Ελμάντερ έφυγε.Τον Ζινιάκ και τα μάτια σου τώρα.

Καλή συνέχεια!!!
3-6-1 Guerrilla '16

“The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.”
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή στην Γαλλία και την Τουλούζη και να τα πας καλά να σε ζητήσει η μεγάλη Marseille :wink:
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ismael blanco wrote:Η Τουλούζ έχει καλή ομάδα.Την είχα πάρει πέρσι.Με Ελμάντερ και Ζινιάκ είχαμε ωραία πράγματα.Ο Ελμάντερ έφυγε.Τον Ζινιάκ και τα μάτια σου τώρα.

Καλή συνέχεια!!!
Ευχαριστώ φίλε. Εννοείται οτι τον Ζινιακ θα τον προσέχω ως κόρη οφθαλμού!

diant wrote:Καλή αρχή στην Γαλλία και την Τουλούζη και να τα πας καλά να σε ζητήσει η μεγάλη Marseille :wink:
Απ'το στόμα σου και στου προέδρου της Μαρσέιγ τ'αφτί!
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ:

Η περιοδος προετοιμασιας ξεκινησε και θα διαρκεσει για 5-6 βδομαδες, μεχρι και μια βδομαδα πριν αρχισουν τα επισημα ματς (9 Αυγουστου ξεκινα το πρωταθλημα). Οι παιχτες, χωρισμενοι σε κατηγοριες αναλογα με τις θεσεις τους και τα ειδικα χαρακτηριστικα τους υποβάλλονται αδιαμαρτύρητα σε high fitness schedules, καθως επεται μια δυσκολη σεζον...


ΜΕΤΑΓΡΑΦΙΚΑ: στο μεταγραφικό παζάρι η Τουλούζ έχει μπει δυναμικά!

ΔΩΣΑΜΕ:
-Μέχρι στιγμής δώσαμε 6 παίχτες και λαβαμε συνολικα 6,5 εκ. ευρώ. Απ'αυτούς, ακριβότερα πουλήθηκε ο Paulo Cesar με 3,8 εκατ.(δυστυχως με δοσεις)
-προσπαθούμε να πουλήσουμε 2-3 παίχτες ακόμα(σημαντικότερος ο Μansare) καθώς με τις μεταγραφές που θα διαβασετε παρακάτω τα ταμεία δεν έχουν και πολλά φράγκα...

ΠΗΡΑΜΕ:
-ελεύθερο τον Βραζιλιάνο αμυντικό χαφ Eduardo Costa
-ελευθερο τον εμπειρο ψηλο-δυνατο(πλην ομως αργο) Αργεντινο στοπερ Matias Lequi
-για 100 χιλιαδες Ευρώ τον ελπιδοφόρο Βραζιλιανο/Ιταλο χαφ Mascio
-Και το μεγαλο ΜΠΑΜ που ακούστηκε σε όλη την Ευρώπη: Ο Ρώσος φορ Pavel Porgebnyak απο τη Ζενίτ!!!! Πληρώσαμε βέβαια αδρά... 8 εκ. ευρώ....
-Τέλος έχει δεχτεί επανειλλημένως την πρόταση μας ο (ελεύθερος) σπουδαίος Γκανέζος χαφ Steven Appiah, ωστόσο δεν ολοκληρώνεται η μεταγραφή του για ιατρικούς λόγους. Στο επόμενο διάστημα ελπίζουμε να ολοκληρωθεί η μεταγραφή του αφού θα μειωθεί το διάστημα αποχής του από τα γήπεδα! Με αυτόν σκοπεύω να κλείσω το ρόστερ..

Υ.Γ. Τα ss των παιχτων θα ανεβουν με το τέλος της μεταγραφικής περιόδου του Αυγουστου ώστε να παρουσιαστούν όλοι μαζί...

ΦΙΛΙΚΑ:

ΦΙΛΙΚΟ 1ο
Πρώτο φιλικό εναντίον της Ζενίτ, επειτα και από το κλείσιμο της συμφωνίας για τον Pogrebnyak:

Image

Κακό παιχνίδι, με λίγες φάσεις και κρίθηκε απο ένα αυτογκολ της Ζενίτ.. Αλλα ειναι μολις το πρώτο παιχνιδι της προετοιμασιας...


ΦΙΛΙΚΟ 2ο
Δυνατό φιλικό στη χώρα των Βάσκων με την ιστορική Αθλέτικ

Image

Κατά πολύ ανώτερη η Αθλέτικ στο β' ημίχρονο, στο α' ελαφρως καλύτερη. Ο Ζινιακ μας ειχε δωσει αέρα 2 τεμάτων, αλλα απο τη στιγμή που ξεκούρασα τη μιση ομάδα απο το 60' και μετά, η Αθλέτικ κυριάρχησε και το γυρισε με ολα τα γκολ στα τελευταια 15'. Ικανοποιητικη εμφάνιση παραυτα...

ΦΙΛΙΚΟ 3ο
Εντος φιλικο με τη βέλγικη Ζουλτε Βάρεγκεμ

Image

Πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε ένα κατώτερο αντίπαλο. Ο θηριώδης Λάρσεν πετυχε ενα τερμα και εδωσε μια ελπιδα στην απογοητευση μου οταν ειδα οτι η ομαδα ειχε δωσει(πριν παω προφανως) τρια εκατομμυρια για τα 194 εκατοστα του...

ΦΙΛΙΚΟ 4ο
Τελευταίο Φιλικό-ξεμούδιασμα ενόψει πρωταθλήματος που ξεκιναει σε μια βδομαδα. Αντιπαλη η αμοιρη γειτονισα Toulouse Fontaines

Image

Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα η αναλυση σε τετοια ματς. Τα τρια φορ που υπολογιζω για τη νεα σεζον σκοραραν και ελπιζουμε να το κανουν και στα επισημα...


Εντωμεταξυ λιγο νωριτερα οι μπουκερς φροντισαν να μας κανουν την καρδια περβολι. 150 προς ενα δινουν να παρουμε κουπα και μας επιστηνουν την προσοχη στο οτι επεται μια απογοητευτικη σεζον...............................


Ετοιμοι για τη σεντρα του Σαμπιονα λοιπον...
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σουπερ μεταγραφη του πογκρεμπνιακ
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στη σέντρα του Σαμπιονά (θα παρουσιάζω τα παιχνίδια ανα 5 αγωνιστικές πρωταθληματος και τη βαθμολογια ανα 10)

1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Βατο ματς στην εδρα μας με την Νανσί

Image

Κακό παιχνίδι από πλευράς μας. Προηγηθήκαμε με γκολ στο ντεμπούτο του Ρώσου δυναμίτη και στο 62' οι αντίπαλοι το είχαν γυρίσει. Η ομάδα δεν αντέδρασε σωστά. Αρχή με εντός έδρας ήττα. Ηπια αντιμετωπιση των παιχτων, ειμαστε στην αρχη ακομα.

-κλέισαμε τον Appiah επιτελους-

2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Εκτος εδρας ματς με τη Βαλενσιέν

Image

Μέτριο και ισορροπημένο παιχνίδι κι απ'τους 2, το γρήγορο γκολ του Ζινιάκ ισοφαρίστηκε στο 92'. Αν δε σε θελει η μπάλα...


3Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δυσκολο εντος εδρας ματς με τη Σεντ Ετιεν

Image

Πογκρέμπνιακ εναντιον Γκομις σημειώσατε Χ. 2 γκολ ο καθένας για την ομάδα του, περισσότερες φασεις για τους αντιπάλους αλλά ισορροπημένη η εικόνα του αγώνα.


4Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Δύσκολο εκτος εδρας ματς με τη Ρεν

Image

Πολύ καλή εμφάνιση και πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Δεν αγχωθήκαμε στην ισοφάρηση. Ο Ρώσος και το Δανέζικο κτηνάκι μου πεταξαν 3 στη Ρεν. Allez les mauves!


5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Εντος εδρας ματς με την αποδυναμωμενη Οσερ

Image

Ημασταν πολυ καλύτεροι, βρεθηκαμε πισω στο σκορ και η ρωσικη αρκούδα μου απλώς ισοφάρισε λιγο μετα. Οι ευκαιριες που ακολούθησαν δε μετουσιώθηκαν σε γκολ.

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ: Η ομάδα σε καμιά περίπτωση δεν εχει αφομοιώσει αυτά που ζητάω. Ενδεικτικό είναι ότι από τους 6 βαθμούς των 5 πρώτων αγωνιστικών, 2 βαθμοι είναι απο τα 3 εντος εδρας ματς και 4 βαθμοι απο τα 2 εκτος. Η ομαδα ανταποκρινεται καλυτερα σε πιο αμυντικες καταστασεις. Αξιοθαύμαστες οι επιδόσεις του Πογκρέμπνιακ με 6 γκολ σε 5 εμφανισεις. Αξιοσημείωτο επισης οτι σκοραρουν ΜΟΝΟ οι επιθετικοι μου, καμια βοηθεια απο τα χαφ και απο τα στοπερ στα στημενα. Η ομάδα 9η στη Λίγκα.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΠΟΚΤΗΜΑΤΩΝ
Περίμενα και τυπικά να κλείσει η μεταγραφική περίοδος για να παρουσιασω τα αποκτηματα μας, αν και οπως εγραψα και στο προηγουμενο ποστ με την αποκτηση του Appiah θα κλειναμε. Πουληθηκε ο Mansare για 3 εκατ. (δυστυχως κι αυτος με δοσεις)...

Image
xks wrote:σουπερ μεταγραφη του πογκρεμπνιακ
Παρουσιάζεται ο Ρώσος διεθνής και κυπελλούχος Ευρώπης την περασμένη σεζόν με τη Ζενίτ... Παύλος Πογκρέμπνιακ...

Image

Εντουάρντο Κόστα

Image

Ματίας Λέκι

Image

Στίβεν Απια

Image

Με ολοκληρωμένες πλέον τις μεταγραφές, η τακτική που θα ακολουθηθεί και τα εργαλεία που παίζουν σε κάθε θέση:

Image

Παρατήρηση 1: Προορίζονται για βασικοί 6 Γάλλοι (Ebondo και Capoue ειναι πολιτογραφημένοι Γάλλοι με πρώτη υπηκοότητα τη γαλλική). Η αρχή της εθνικής ομοιογένειας τηρείται!

Παρατήρηση 2: Η συγκεκριμένη τακτική έχει εφαρμοστεί με επιτυχία στο παρελθόν (σε άλλο παιχνιδι) όπου το γήπεδο της έδρας μας ήταν των μικρότερων δυνατών διαστάσεων, ωστόσο και σε μεγάλα γήπεδα εκτός έδρας με τις κατάλληλες τροποποιήσεις ανταποκρίνονταν πολύ καλά. Στη Γαλλία όμως, όλα τα γήπεδα είναι καθορισμένων διαστάσεων (105m μηκος/ 68 πλάτος) και μένει να δούμε πώς θα βγει η τακτική. Ειναι αξιοσημείωτο οτι δε βρηκα ποιοτικα εξτρεμ και αυτο συνετελεσε να καταληξω σ'αυτο το συστημα.

Παρατήρηση 3: Ανάλυση τακτικής:

Αμυντική λειτουργία: Εχουμε ένα πολύ αργό στόπερ (Λέκι), ένα μέτριας ταχύτητας(Φοφανά) και 2 πολύ γρήγορα φουλ μπακ. Η άμυνα εξ αντικειμένου δε μπορεί να πιέζει ψηλά με τόσο αργά στόπερ, ωστόσο όταν παρουσιάζεται η ανάγκη ο κίπερ μας(Καρασό) αναλαμβάνει το ρόλο λίμπερο να καθαρίζει τις καμινάδες των αντιπάλων. Ισως να χρειάζομαι έναν πιο εκκεντρικό και αθλητικό κίπερ γι'αυτή τη δουλειά. Σίγουρα πάντως είμαι ικανοποιημένος που εχω τον Καρασό στο τέρμα σε αντίθεση με τα στόπερ μου(υπάρχει και ο Cetto στα στόπερ που είναι πιο γρήγορος απ'τον Λέκι, αλλα θα χάσω σε ύψος).

Επιθετική λειτουργία: Αναπτυσσόμαστε ορθολογικά-χωρίς καμινάδες. Ο κίπερ μοιράζει στην άμυνα. Τα φουλ μπακς προωθούνται με μέτρο και συμβάλλουν στην πλαγιοκόπηση καθώς εξτρέμ δε διαθέτει η ομάδα. Ο αμυντικός χαφ φροντίζω να είναι δυνατό παλικαρι ώστε να κρατά μπάλα (hold up ball) και τα τρία χαφ μπροστά του να παίρνουν θέσεις. Ανάλογα με τις απαιτήσεις του κάθε αγώνα τα 3 MC ειναι πιο δημιουργικα η λιγοτερο, και προωθουνται αναλογα. Ο γρήγορος φορ (Gignac/Pentecote) κινειται πιο ελεύθερα μπροστα και ο βαρύς φορ (Pogrebnyak/Larsen) κρατα μπάλα για να ανέβουν οι συμπαίχτες του. Τα μακρινά σουτ έχουν απαγορευτεί στους περισσότερους ώστε να κάνουμε σωστές επιθέσεις.

Γενικά είναι μια τακτική που προσφέρει μεγάλη συνοχή στο κέντρο, καλή ανάπτυξη από το κέντρο, καλή υποστήριξη των πλάγιων MC οταν αμυνομαστε στα ακρα, αλλά κατά περίσταση καλή ανάπτυξη και από τα πλάγια -αν υπάρχουν καλα πλαγια μπακ(υπάρχουν) και καλοι δημιουργικοι πλάγιοι MC(δεν υπάρχουν).

(στο προηγουμενο παιχνιδι που έπαιζα και εφάρμοσα αυτό το σύστημα και ειχα αριστερο MC τον Diego Buonanotte με τερμα το creative freedom το παιδι εκανε παπαδες)

Από τα πρωτα αποτελεσματα,η ομάδα δείχνει να μην έχει αφομοιώσει ακόμα την τακτική, αλλα είναι αρχή ακόμα...
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
GIANNIS511
Backup
Backup
Posts: 897
Joined: Wed Dec 31, 2008 8:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
τα σήματα των ομάδων πού τα βρήκες;
Ον τόπικ τώρα. Η ομάδα πάει μέτρια και πιστεύω ότι ο λόγος αυτής της απόδοσης είναι το σύστημα χωρίς ML MR, γιατί δεν έχεις τους παίκτες που θα βγάλουν τη σέντρα για το κεφάλι του Πογκρέμνιακ ή κάποιου άλλου ψηλού παίκτη.
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια χαρά ξεκίνησες φίλε - μην ξεχνας τον στόχοσ σου που είναι να σώσεις την κατηγορία αν δεν κάνω λάθος ...
Ωραία και η παρουσίαση της τακτικής σου αλλα θα σε συμβουλευα να βάλεις κάποια FWRs και long shots στους μεσους σου για να βοηθάνε και στην επίθεση λιγάκι...
Μην κάθονται στο κέντρο συνέχεια .. :wink:
Και ακόμα να ανεβάσεις το Closing Down στους εποιθετικούς σου και στου επιθετικούς μεσους ώστε να πιεζεις ψηλά γιατί με τόσο αργά μπακ θα έχεις προβλημα ...

Αυτα απο μένα και καλή συνέχεια !!
:D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GIANNIS511 wrote:
Off Topic:
τα σήματα των ομάδων πού τα βρήκες;
Τα ειχα κατεβασει πριν μηνες, αν δεν κανω λαθος απο το gamato.info. Γραψε FM 2009 και θα σου βγαλει επιλογες πολλες. Δεν ξερω αν υπαρχουν logos και σ'αυτην την κοινοτητα, ειμαι νεο μελος εδω και δεν τα εχω ψαξει ολα. Λογικα ομως θα εχει...
GIANNIS511 wrote:Ον τόπικ τώρα. Η ομάδα πάει μέτρια και πιστεύω ότι ο λόγος αυτής της απόδοσης είναι το σύστημα χωρίς ML MR, γιατί δεν έχεις τους παίκτες που θα βγάλουν τη σέντρα για το κεφάλι του Πογκρέμνιακ ή κάποιου άλλου ψηλού παίκτη.
Ας της δωσουμε μια πιστωση χρονου της ομαδας να προσπαθησει να αφομοιωσει το συστημα. Διαλεξα αυτην την τακτικη αφενος γιατι δε βρηκα καλα εξτρεμ στην ομαδα και αφετερου λογω προηγουμενης εμπειριας. Εξηγουμαι: Πριν απ'αυτο το παιχνιδι επαιζα με τη Λιβορνο και στα 5 πρωτα χρονια επαιζα το αγαπημενο μου(και κατα την αποψη μου το πληρεστερο στο συγχρονο ποδοσφαιρο) 4-3-3 με εξτρεμ. Τερμα καλο, αμυνα βραχος, χαφ που εκοβαν (πχ Bayal Sall) και εραβαν (πχ Buonanotte), εξτρεμ πολυ καλα και φορ κλασης(keirrison βασικος, irineu μπακαπ). Κι ομως η ομαδα ηταν με τα φεγγαρια της. σε στενα γηπεδα τα εξτρεμ χανονταν και επιθετικα και ουτως η αλλως απο τη φυση τους (σε καθε τυπο γηπεδου) αμυντικα δε βοηθανε και πολυ. Απο την αλλη οταν επαιζα με πολυ ανωτερες ομαδες φαινομουν πολυ ανοιχτος, αν επαιζα με πολυ κλειστες αμυνες ο φορ ηταν αποκομμενος και χρειαζομουν εμπνευση(κυριως Buonanotte). Με μια λεξη ασταθεια σε ολο της το μεγαλειο. Και στο τελος της 5ης σεζον που ημουν σε πολυ κακη φορμα και ηθελα 2 νικες για να βγω Ευρωπη(Γιουβε εξω, Μιλαν μεσα) εφαρμοσα την τακτικη 4-1-3-2(ειχα βεβαια και τα εργαλεια γι'αυτην) για να ελεγξω το κεντρο απεναντι στην ανωτεροτητα τους. Και ηρθε διπλο στη Γιουβε και για πρωτη φορα μετα απο χρονια καλη εμφανιση(αλλα ηττα) απο Μιλαν. Την 6η σεζον ξεπουλησα τα εξτρεμ παιρνοντας τεραστιο ρισκο, ενισχυσα κεντρο και επιθεση και στο κουτουκι το γηπεδο μου ελιωνα τους αντιπαλους με γρηγορο ρυθμο και εκτος εβγαζαν ματια οι αντεπιθεσεις με τις καθετες του Buonanotte. Κερδιζα ανελλιπως την Ιντερ, τη Μιλαν(οχι και τοσο συχνα αυτην), Γιουβε, Ρομα και εκανα πρωταθλητισμο.. Την 7η χρονια εκανα πορεια στο Τσου Λου. Ολα ειναι θεμα αφομοιωσης και εργαλειων. Το εργαλειο που μου λειπει στην Τουλουζη ειναι ενας Buonanotte. Καλος κι ο Didot αλλα απεχει πολυ.... Πιστωση χρονου θελει η ομαδα.

Α, να προσθεσω επισης πως οποτε χρησιμοποιουσα στη Λιβορνο ως αριστερο MC τον Buonanotte με απολυτη ελευθερια κινησεων, αυτος ανοιγοταν αριστερα σαν εξτρεμ και βομβαρδιζε με σεντρες( ειχε και κινηση runs with ball down left). Δεν εχω τετοιο παιχτη αυτη τη στιγμη.. προσπαθω να τους μαθω μερικες κινησεις.. ιδωμεν.

diant wrote:Μια χαρά ξεκίνησες φίλε - μην ξεχνας τον στόχοσ σου που είναι να σώσεις την κατηγορία αν δεν κάνω λάθος ...
Ωραία και η παρουσίαση της τακτικής σου αλλα θα σε συμβουλευα να βάλεις κάποια FWRs και long shots στους μεσους σου για να βοηθάνε και στην επίθεση λιγάκι...
Μην κάθονται στο κέντρο συνέχεια .. :wink:
Και ακόμα να ανεβάσεις το Closing Down στους εποιθετικούς σου και στου επιθετικούς μεσους ώστε να πιεζεις ψηλά γιατί με τόσο αργά μπακ θα έχεις προβλημα ...

Αυτα απο μένα και καλή συνέχεια !!
:D
φιλε οι δημιουργικοι παιχτες πιεζουν ουτως η αλλως ψηλα! Τα μακρινα σουτ τα φοβαμαι γιατι συνηθως σημαδευουν περιστερια. Προτιμω να δουν μια καλη καθετη πασα η ακομα ακομα να γυριζουν τη μπαλα εξω απο την αντιπαλη περιοχη. Ελπιζω κι εγω σε καλη συνεχεια! Διαβαζω λιγο τωρα (εχουμε και εξεταστικη) και μετα θα ενημερωσω με τα ματς που εχω προχωρησει!
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αρκετα καλο το συστημα
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
User avatar
Ivan Terrible
Amateur
Amateur
Posts: 155
Joined: Wed Jun 10, 2009 12:24 am
Football Manager της ομάδας: Toulouse FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Εφτασε η ώρα να αντιμετωπισουμε εκτος εδρας τη Μονακό... Ελπιζω να μεταδωσω και στους παιχτες τη θεληση μου για νικη απεναντι σε μια ομαδα που μισω

Image

Ημασταν καλυτεροι, κυριαρχησαμε στο παιχνιδι με μεγαλη κατοχη μπαλας, αλλα το τοπι δεν εμπαινε στο διχτυ. Η σφυριχτρα του διαιτητη εδειξε βουλα στις καθυστερησεις, ο Ζινιακ πηρε την μπαλα και την εστειλε να αναπαυτει στο τερμα. Μεγαλη νικη, κυριως σε επιπεδο προσωπικου γοητρου για εναν Μασσαλο! Εκτος εδρας η ομαδα δειχνει πολυ καλη!


ΓΑΛΛΙΚΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ
Εντος εδρας με την Μετς της Δευτερης κατηγοριας. Αφηνω εξω βασικους στο οριο καρτων και αλλους πολυ φορμαρισμενους και δινω την ευκαιρια σε ντεφορμε παιχτες να κανουν παιχνιδι απεναντι σε εναν κατωτερο αντιπαλο.

Image

Η εικονα του ματς τα λεει ολα. Μια ομαδα χωρις αρχη και τελος, που με τον αποκλεισμο απο την αποστολη των Πογκρεμπνιακ, Εμποντό και Ματιέ για να προστατευτουν, δεν ειχε να δειξει ΤΙΠΟΤΑ. Παιξαμε σαν το ποντικι μεσα στο σπιτι μας απεναντι σε μια ομαδα χαμηλοτερης κατηγοριας. Πηραν το ματς στο τελος αλλα το δικαιούνταν 100%! Αποκλεισμός απο το Λιγκ Καπ νωρις-νωρις, ηπια αντιμετωπιση των παιχτων καθως η κυρια ευθυνη ειναι δικια μου για το μαζικο αποκλεισμο των αστεριων μας, μουρμουρα απο τη διοικηση και τους φιλαθλους. Παει ενας στοχος που με λιγη τυχη θα μπορουσαμε να διεκδικησουμε... ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.


7Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Ωρα να παμε στο Μπορντώ, πολυ δυσκολη έδρα απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο της Τουλούζ!

Image

Ημασταν πολυ καλυτεροι απο τους αιώνιους αντιπαλους μας, κοντρόλ παιχνίδι και ατυχία με το δοκάρι του Πογκρέμπνιακ στο 80φευγα. Εριστικη απάντηση στο αντίπαλο στρατόπεδο: "Την επομενη φορα δε θα χαριστούμε"


8Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Υποδεχόμαστε την αγαπημένη μου Μαρσέιγ.....

Πριν το ματς αποφορτιζω το κλιμα μιλώντας για φιλική αντιπαλότητα....

Image

Επιτέλους! Πρώτη εντός έδρας νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, άριστη εμφάνιση, μπορούσαμε και αλλο τέρμα. Ο Ζινιάκ αρχιζει να βρισκει διχτυα τακτικά. Το γκολ του Γαλλου-Βάσκου Σιρινέι ειναι μόλις το πρώτο από μη επιθετικό... Περιττό να αναφέρω οτι δεν πανηγύρισα κανένα από τα 2 τέρματα μας. Ελπίζω να τα βλέπουν αυτά στη Μασσαλία!


9Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Πάμε εκτός να παίξουμε με την Καέν...

Image

Ισορροπημένο παιχνίδι, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο απο την πλευρά μας. Φυσιολογικό επακόλουθο η ήττα, και τα 2 γκολ τους απο στημενα. Μόλις η πρώτη εκτός έδρας ηττα...


10Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Υποδεχόμαστε την αδύναμη Γκρενόμπλ...

Image

Κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι, αλλα τα 2 πρώτα μας γκολ ήταν από τη βούλα. Σαν πολύ να μας πηγαίνει φέτος η διαιτησία. Εστω κι έτσι ο Ζινιακ μαζεψε αλλα 2 γκολ στη σεζον, το δανεζικο κτηνακι κανει ο,τι μπορει για να δικαιολογησει την παρουσια του στο ροστερ μας και ο Πογκρεμπνιακ κανει συλλογη αγώνων χωρις γκολ. Τουλάχιστον αρχίσαμε να πατάμε καλα στην έδρα μας...

Η βαθμολογία μετά τους πρώτους 10 αγώνες μας:

Image

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ: Mε αγώνες περισσότερους βεβαια απο αλλες ομάδες, καταφέραμε να αναρριχηθούμε στην 4η θέση. Αρχίσαμε να βρίσκουμε ρυθμό στην έδρα μας... Στις 5 αυτές αγωνιστικές πήραμε 10 βαθμούς, 4 εκτός και 6 εντός έδρας. Κάναμε καλές εμφανίσεις και είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από την εκκίνηση μας στο πρωτάθλημα, ο αποκλεισμός ωστόσο από το Λιγκ Καπ αφήνει πληγές και μουρμούρες στη διοίκηση....
Last edited by Ivan Terrible on Mon Jul 06, 2009 11:48 pm, edited 1 time in total.
Η Ιστορία μου: Ο Ιβάν της Μασσαλίας viewtopic.php?f=164&t=26035

"Στο ποδόσφαιρο ξαναβρίσκω τον κόσμο, τους ανθρώπους με την έννοια της ανθρωπότητας, μέσα σε μιαν αγνότητα που δεν τη σταματάει τίποτα και με συγκινεί βαθύτατα" Μαργκερίτ Ντυράς


"Το ποδόσφαιρο είναι όπλο για την επανάσταση" Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
the_showstopper
Indispensible
Indispensible
Posts: 1839
Joined: Sun Nov 16, 2008 12:40 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλη συνεχεια και απο 'μενα. :wink:
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food”