Θέμα 21/06/09: Η προπόνηση στο FM

Post Reply
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Νέο θέμα για Κυριακή 14 Ιουνίου


Το θέμα της επόμενης Κυριακής έχει να κάνει με τον τομέα της προπόνησης στο FM.

Δηλαδή:

-Ασχολείστε με την προπόνηση στο FM ή αφήνετε τη default;
-Χρησιμοποιείτε ή όχι έτοιμες προπονήσεις (και ποιες);
-Χωρίζετε τα γκρουπ προπονήσεων ανάλογα με τη θέση, την ηλικία κτλ;
-Θεωρείτε ότι είναι επαρκώς καλλυμένος ο τομέας; Αν όχι, τι παραπάνω θα θέλατε;
-Παίρνετε staff για να έχετε όσο το δυνατόν περισσότερα αστεράκια; Δίνετε βάση στη βελτίωση των εγκαταστάσεων;
-Προτείνετε coaches για τα καλύτερα αποτελέσματα!

> Μπορείτε, φυσικά, να γράψετε και ό,τι άλλο θέλετε σχετικά με το θέμα αυτό.


:arrow: Η προθεσμία υποβολής είναι μέχρι το πρωί της Πέμπτης 11 Ιουνίου και οι λέξεις των κειμένων θα πρέπει να είναι από 70 (min) μέχρι περίπου 150 (max).
Last edited by nik_33 on Fri Jun 12, 2009 2:35 pm, edited 1 time in total.
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nik_33 wrote:-Θεωρείτε ότι είναι επαρκώς καλλυμένος ο τομέας; Αν όχι, τι παραπάνω θα θέλατε;
Προσέχτε καθάρματα τι θα πείτε :D Φέτος είχα διάβασμα -puppie

Σόρυ Νίκ που το πρώτο πόστ είναι ψιλοάσχετο (:

Ελπίζω να έχουμε συμμετοχή και σε αυτό το θέμα guyz! :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Όταν ρωτάω αν είναι επαρκώς καλλυμένος, δεν εννοώ από εσένα αλλά από το παιχνίδι ρε.. :D
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχην κατι προς ολους,ειναι πολυ σημαντικη η προπονηση μην την αφηνεται στο default ,εγω χρησιμοποιοω την fireblast που χωριζεις τους παιχτες αναλογα με την θεση τους .Ειχα δοκιμασει και μια που τους χωριζε και με την ηλικια και με την θεση αλλα δεν ειναι τοσο επιτυχημενη.Οι προπονητες ειναι πολυ σημαντικοι,παντα πρεπει να τους κοιταμε,εγω σε καθε παιχνιδι που αρχιζω παιρνω για aerobic->Antenucci Angelo , ball control->Bell Christian defending->Carminati Ivan shooting->Samuel Darren ,ολοι οι παραπανω ειναι free
Τελος πιστευω οτι το φμ ειναι λιγο πισω οσο αναφορα την προπονηση ,γενικα θα ηθελα να σου δινει περισσοτερες επιλογες π.χ. να παρακολουθεις μερος τον προπονησεων.
Γιωργος,Αγια Παρασκευη
Spoiler: show
Νικ αν οι λεξεις ειναι παραπανω κοψε :P
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλήσπέρα! Η Προπόνηση στο fm2009 είναι ο τομέας που δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα μετά απο τον σχεδιασμό της τακτικής . Σε κάθε ομάδα μου οι πρώτες μεταγραφές αφορούν νέους coaches που έρχονται να πλαισιώσουν ή να αντικαταστήσουν τους υπάρχοντες. Πάντα φτιάχνω ένα δικό μου training schedule για κάθε θέση εκτός των γενικών pre-season και injury recover. Επίσης αν μου το επιτρέπει το balance της ομάδας ζητάω από το board να βελτιώσει τα training και youth facilities. Ο τομέας "Προπονηση" στο fm2009 σίγουρα θέλει βελτιώσεις (αν και τα τελευταία χρόνια γίνονται βήματα μπροστά) και μία θα ήταν να έχει την δυνατότητα ο manager να σχεδιάζει διαφορα "συστήματα" στην προπόνηση και να τα βλέπει να εκτελούνται μετά απο δουλειά στον αγωνιστικό χώρο!

Ευχαριστώ πολύ,
diant "the OparPax", Θεσ/νίκη
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
jimchrys
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Sun Dec 16, 2007 1:34 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η προπόνηση είναι ένα τμήμα του παιχνιδιού του οποίου η βαρύτητα είναι μεγάλη, γιατί μέσα από αυτή αναπτύσσονται οι νέοι παίκτες και προετοιμάζεται σωστά η ομάδα. Χωρίζω τους παίκτες σε κατηγορίες τερματοφυλάκων, αμυντικών, μέσων και επιθετικών δίνοντας βάση στα στοιχεία που πρέπει να προπονήσουν περισσότερο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τους προπονώ στα στοιχεία των υπόλοιπων κατηγοριών, έστω ελαφρά.Επίσης αγοράζω έναν καλό προπονητή για κάθε προπόνηση ξεχωριστά (attacking,strength,aerobic και τα λοιπά).Με αυτόν τον τρόπο κατανέμεται σωστά ο χρόνος και ο τρόπος προπόνησης, ενώ παράλληλα οι παίκτες προπονούνται καλύτερα λόγω της άριστης εξειδίκευσης του κάθε προπονητή.Ακόμη, αν δεν καλύπτομαι απόλυτα από τις εγκαταστάσεις, ζητώ από την εκάστοτε διοίκηση την αναβαθμισή τους.

Δημήτρης, Γαλάτσι
Kwstas12345
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7330
Joined: Wed Nov 14, 2007 4:09 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός, Man Utd,Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η προπόνηση είναι ένας τομέας,για τον οποίο αξίζει να αφιερώσει κανείς λίγο χρόνο,γιατί αποτελεί μέσω αυτής αποκτά ομοιογένεια η ομάδα,βελτιώνονται τεχνικά οι παίκτες και αποκτούν την απαραίτητη φυσική κατάσταση προκειμένου να ανταπεξέλθουν στο δύσκολο πρόγραμμα της εκάστοτε σεζόν.
Σε κάθε καινούργιο game,επιλέγω μία συγκεκριμένη προπόνηση,στην οποία οι παίκτες χωρίζονται σε τμήματα ανάλογα με τη θέση,στην οποία παίζουν,με εξαίρεση την περίοδο της προετοιμασίας που προπονούνται όλοι μαζί,κάτι που βοηθάει στην απόκτηση ομοιογένειας.
Συνήθως επιλέγω την προπόνηση fireblast από το fmgreece.gr,αλλά φέτος αναγκάστηκα να φτιάξω μία δική μου,που δεν είχε θετικά αποτελέσματα,με αποτέλεσμα να καταφύγω στην προπόνηση του Νίκανδρου από το englishfootball.gr
Συνήθως αποδεσμεύω όλους τους γυμναστές της ομάδας και τους αντικαθιστώ με κάποιους,ανάλογα με την ικανότητά τους για τους απαιτούμενους τομείς (attacking,tactical etc) με στόχο να παράγονται περισσότερα αστεράκια.
Θεωρώ αρκετά επαρκή τον τομέα,αλλά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο αν παρακολουθούσαμε μέρος της προπόνησης.


Κώστας Κ,Αλιμος
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.”

Tyrion Lannister
gianno
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 549
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προπόνηση στο Football manager. Απαραίτητοι είναι οι γυμναστές και οι ειδικοί ποδοσφαίρου. Σημαντικό μέρος παίζουν και οι ειδικοί προπονητές για νέους παίκτες που ασχολούνται με τις ακαδημίες. Διαφορετική προπόνηση ακολουθούν οι παίκτες κατά την διάρκεια της προετοιμασίας και διαφορετική κατά την διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου. Στην προετοιμασία, το βάρος πέφτει στους γυμναστές με σκοπό την βελτίωση της φυσικής κατάστασης των ποδοσφαιριστών, ενώ κατά την διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου ο κάθε ποδοσφαιριστής, ανάλογα με την θέση του, προπονεί τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά με σκοπό την ατομική βελτίωση του. Αθλητικές εγκαταστάσεις. Το Α και το Ω. Καλές αθλητικές εγκαταστάσεις σημαίνει λιγότεροι τραυματισμοί και πιο έντονη προπόνηση χωρίς να παραπονιούνται οι ποδοσφαιριστές. Ένας δυσαρεστημένος ποδοσφαιριστής λόγω της υψηλής έντασης στην προπόνηση, αντί να βελτιώνεται, χειροτερεύει. Αυτό είναι πιο έντονο στις μικρές ηλικίες και θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Μία από τις πρώτες κινήσεις μου όταν αναλαμβάνω μια ομάδα είναι να θέτω αυτό το θέμα στην διοίκηση.

Κωνσταντίνος, Λονδίνο
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

H προπονηση στο Football Manager ειναι ενας απο τα πρωτα πραγματα που πρεπει να ορισεις οταν ξεκινας καινουργιο παιχνιδι.Εγω προσωπικα χρησιμοποιω δυο προπονησεις.Η μια ειναι δικια μου και η αλλη του Sioutas απο το FMgreece,η El Torrero new training.Στην δικια μου δινω κατα κυριο λογο βαση στις θεσεις των παικτων και δεν εχω διαχωρισμο σε ηλικιες ενω σε αυτην του Sioutas που ειδα πολυ καλα αποτελεσματα δινεται βαση και στον ηλικιακο διαχωρισμο των παικτων.Καθε φορα αναζητω καινουργιους coaches σε οποια ομαδα αν ειμαι.Ειμαι καλυμμενος με 4 αστερακια σε καθε κατηγορια.Προτεινω τους Angel Vilda,Julio Tous και Ivan Carminati.Ειναι κυριως για μεγαλες ομαδες.Επισης βοηθανε σημαντικα στην προπονηση και οι εγκαταστασεις για αυτο το λογο οσο καλυτερες ειναι τοσο καλυτερα.Πιστευω πως υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης του τομεα.Θα ηταν ωραιο αν δουλευαμε συγκεκριμενες κινησεις,στημενες φασεις και συστηματα στην προπονηση.Ενω θα μπορουσαν οι παικτες να παιζουν και οικογενειακο διπλο για να κανουμε τροποποιησεις.


Θανασης/16/Θεσσαλονικη

147 λεξεις
Babaklas7
Backup
Backup
Posts: 979
Joined: Tue Jun 17, 2008 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: Internationale
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η προπόνηση στο Football Manager 2009 είναι ένα από τα σημαντικότερα, αν όχι το σημαντικότερο μέρος του παιχνιδιού. Από την καλή προπόνηση ξεκινούν όλα και γι' αυτό δεν πρέπει να τίποτα να αφεθεί στο default. Μόλις πάω σε κάποια ομάδα κοιτάω να έχω μαζί μου ή να πάρω και τους κατάλληλους coaches. Οι καλύτεροι κατά τη γνώμη μου είναι ο Angelo Antenucci για aerobic και ο Cristian Bell για ball control. Επίσης χωρίζω τα γκρουπ των προπονήσεων κατά ηλικία, που νομίζω ότι για τις περισσότερες ομάδες είναι το καλύτερο. Coach για όλες τις δουλειές ο Gustavo Poyet και κορυφαίος, youth coach, μετά από 1-2 χρόνια που σταματάει το ποδόσφαιρο ο Predrag Djordjevic του Ολυμπιακού. Οι εγκαταστάσεις των ομάδων παίζουν κι αυτές μεγάλο ρόλο, αλλά όσο καλές και να είναι, η καλή προπόνηση σε συνδυασμό με καλόυς προπονητές και την κάλυψη του παιχνιδιού στον τομέα αυτό, είναι το παν.

Μπάμπης, Ξάνθη
[quote="zidane72003"]Μη λες παπαριες παρακολουθει η εφορια το φορουμ ρε[/quote]

These are 8)
Liakos 4
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 640
Joined: Fri Apr 25, 2008 5:16 pm
Football Manager της ομάδας: You'll see!!!
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ/ΦΚ ????????
Status: ΙΔΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΙΔΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (ΠΑΟΚ, ΠΑΡΤΙΖΑΝ, ΟΦΗ)
Location: Ηρακλειο κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η προπόνηση στο FM είναι,κατά την γνώμη μου,το ίδιο σημαντική με την τακτική.Πρέπει να την χειρίζεσαι σωστά για να παίρνεις καλά αποτελέσματα.Εγώ προσωπικά φροντίζω πάντα να ασχολούμαι με την προπόνηση για να την κάνω όσο καλύτερη γίνεται.Η αλήθεια είναι βέβαια ότι όταν άρχισα να πρωτοπαίζω FM βαριόμουνα να ασχοληθώ με την προπόνηση οπότε χρησιμοποιούσα έτοιμα προγράμματα.Στο FM 2008 και στους πρώτους μήνες του 2009 η προπόνηση που χρησιμοποιούσα ήταν η fireblast.Τώρα προσπαθώ να χρησιμοποιώ το δικό μου πρόγραμμα.Γενικά,ο τομέας "προπόνηση" είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο αλλά σίγουρα χρειάζεται βελτιώσεις όπως για παράδειγμα να δημιουργείς προγράμματα για την βελτίωση των ποδοσφαιριστών στις εκτελέσεις φαουλ,στα πέναλτι,κτλ.Πιστεύω οτι οι εγκαταστάσεις είναι σημαντικές για την προπόνηση αλλά όταν το "ταμείον είναι μείον" δεν ζητάω αναβάθμιση.Τέλος, οι καλύτεροι coaches στο παιχνίδι πιστεύω ότι είναι ο Ivan Carminati,o Zinedine Zidane,o Massimo Neri αλλά και ο Gustavo Poyet.
Liakos 4,Ηρακλειο Κρητης
Image
ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ . . .

Image
Image

Image
Image
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η προπόνηση όχι μόνο στο manager αλλά και στην πραγματικότητα,είναι κάτι πολύ σημαντικό για να δουλέψει καλά μια ομάδα.Εγώ προσωπικά δίνω αρκετά μεγάλο βάρος σε αυτόν τον τομέα προκειμένου οι παίκτες να αποδίδουν σύμφωνα με το μέγιστο των δυνατοτήτων τους.Προσοχή θέλει όμως η προπόνηση των μικρών.Δεν πρέπει να τους ''κάψουμε'' αλλά να τους βοηθήσουμε να εξελιχθούν.Τα πάντα στην προπόνηση,πιο σημαντικό ακόμα και από τους προπονητές είναι οι εγκαταστάσεις στις οποίες θα προπονούνται οι παίκτες.Όσο καλύτερες είναι αυτές τόσο καλύτερα θα κάνουν οι προπονητές τη δουλειά τους και τόσο λιγότεροι θα είναι και οι τραυματισμοί.Επίσης αρκετά σημαντικό είναι στους παίκτες να αρέσει το πρόγραμμα προπόνησης έτσι ώστε να το ακολουθούν με ζωντάνια και τα αποτελέσματα να γίνονται ορατά.Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Μιχάλης 16,5/Χολαργός
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η προπόνηση στο football manager είναι όσο σημαντική είναι και στο πραγματικό ποδόσφαιρο. Είναι η αρχή για τη δημιουργία μιας μεγάλης ομάδας. Είναι αυτή που κάνει σούπερ σταρς τους ταλαντούχους και χρήσιμους τους μέτριους παίχτες. Προσωπικά η μέθοδος που εφαρμόζω είναι ο καταρτισμός προγραμμάτων όσο το δυνατόν πιο κοντά στον κάθε ποδοσφαιριστή, γι'αυτό χρησιμοποιώ περίπου 15 διαφορετικά, ανάλογα με την ηλικία, τη θέση του παίχτη και τις αδυναμίες του στις οποίες πρέπει να δουλέψει. Για να πάρω το μάξιμουμ όμως από τα προγράμματα πρέπει να υπάρχουν ακόμη 2 παράγοντες: καλές εγκαταστάσεις και καλό τεχνικό επιτελείο. Γι' αυτό μία από τις πρώτες μου κινήσεις όταν πάω σε μια ομάδα είναι να ζητήσω από τη διοίκηση να βελτιώσει το προπονητικό κέντρο της ομάδας και να προσλάβω γυμναστές και φυσιοθεραπευτές με διαφορετικά στοιχεία όσο γίνεται, για να καλύπτεται όλο το φάσμα των τομέων που υπάρχουν. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί η σημασία που θα πρέπει να δίνεται στην προπόνηση κατά την προετοιμασία του καλοκαιριού. Κατά τη διάρκεια αυτής, οι παίχτες ακολουθούν το ίδιο πρόγραμμα προπόνησης το οποίο πρέπει να δίνει βάση στη βελτίωση της δύναμης, της ταχύτητας και της φυσικής κατάστασης του παίχτη, η οποία όμως δεν πρέπει να διαρκεί πάνω από 20-25 μέρες.

Παντελής, 20, Θεσσαλονίκη
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η προπόνηση είναι απο τους σημαντικότερους τομείς στο παιχνίδι.Αν και δεν είναι τόσο λεπτομερείς όπως ήταν πριν μερίκα χρόνια αλλά είναι εξισου σημαντίκος.Ποτέ δεν αφήνω την default προπόνηση,χωρίζω τους παίκτες ανάλογα τις θέσεις τους,ενώ παράλληλα προσλαμβάνω τους καλύτερους προπονήτες σε κάθε τομέα.Η προπόνηση φαίνεται να είναι παραμελλημένη,ίσως για να μη "μοιάζει" με τη προπόνηση του αντίπαλου δέους(Championship Manager).Θα θεωρούρα αν γίνοταν λίγο πιο ρεαλιστική η προπονηση,βάζωντας ξανά κάποιες ασκήσεις,παίρνωντας και εσύ μέρος ως manager κάποιες φορές στην προπόνηση,ίσως στην τελευταία πριν τους αγώνες,να ξανά αποκτούσε νόημα ο τομέας.Η βελτίωση των εγκαταστάσεων είναι μείζωνος σημασίας για αυτό και πρέπει αν όχι καθε χρόνο,ανά διετία να βελτιώνονται καθώς έχεις καλύτερα και γρηγορότερα αποτελέσματα.


NickLloris,20,Nίκαια
LIASDynamics
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Tue Sep 05, 2006 5:04 am
Football Manager της ομάδας: Atromitos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Eξώριστος στην 8η λεωφόρο.....
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η προπόνηση είναι πολύ σημαντική για το FM.Συνήθως χρησιμοποιώ μια έτοιμη προπόνηση που θα βρω σε διάφορα sites για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Σίγουρα ένα ταλέντο δεν μπορεί να κάνει προπόνηση με έναν ολοκληρωμένο ποδοσφαιριστή. Και έτσι τους έχω χωρισμένους σε κατηγορίες δλδ: Ξεχωριστά οι τερματοφύλακες διαφορετικά οι αμυντικοί (DR,DC,DL) και πάει λέγοντας. Μεγάλο ρολό στην εξέλιξη νέων και εμπείρων ποδοσφαιριστών παίζουν οι εγκαταστάσεις. Συνήθως αν έχεις εξαιρετικές εγκαταστάσεις (Ακαδημία ταλέντων ,Βοηθητικά γήπεδα) πράγμα που μονό ο Παο και ο Οσφπ έχουν στην Ελλάδα βγάζεις τουλάχιστον 1 Wonderkid στα 3 χρονιά. Οι coaches είναι το δεξί σου χέρι στην όλη υπόθεση όσο πιο πολύ και πιο καταρτισμένοι σε συγκεκριμένους τομείς τόσο το καλύτερο.
Από Έλληνες που έχω διακρίνει στο FM πάντα παίρνω για βοηθό των Γιάννη Σαμαρά πολύ καλός κ από τους λίγους που μπορεί να κάνει άνετα καριέρα έξω.

Liasdynamics/24/Τρίπολη
Post Reply

Return to “Το fmgreece στην SportDay!”