Οργανοπαίχτες και μουσικοί του fmgreece, ενωθείτε.

Εδώ μπαίνουν οι συζητήσεις σχετικά με τη μουσική...
Post Reply
ivan_46
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1256
Joined: Sat Jan 13, 2007 3:48 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: in between 4 strings...
Location: Ξεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Precision τελικά?? Μια χαρά είναι, κομπλέ. Θα το έπαιρνα σε sunburst βέβαια αλλά γούστα είναι αυτά.

Δες και κανά μεταχειρισμένο ρε συ, σ'αυτά τα λεφτά έχει καλά πράγματα σε fender-οειδή. Στις αγγελίες του νοιζ έχει κάποια συνήθως για να μην μπλέξεις με εξωτερικό και τυφλές αγορές.
Gonna keep on tryin' till I reach the highest ground.


★ Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012 ★
Brujitas
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 15076
Joined: Tue Oct 21, 2008 2:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξερω ρε συ, για αυτο καθυστερω και την παραγγελία. Μια αποφασιζω το jazz μια το precision. Πραγματικά δεν ξερω τι να κανω. Επαιξα παλι προχθες σε ενα μαγαζι και με τα 2. Με βολευουν και τα 2 ( σαφώς πιο ''ευκολο'' βεβαια το Jazz), μου αρεσει περισσοτερο ο ηχος του precision. Αλλα σκεφτομαι οτι ειναι λιγο περιοριστικό το p. Προς το παρον , για τους ηχους που θελω που κινουνται πιο πολυ στη ροκ και μεταλ φαση , το p ειναι μια χαρά. Αλλά αμα με πιασει καμια φλασιά σε λιγο καιρο για λιγο διαφορετικο ηχο , λιγο πιο φανκ φασεις τι κάνω?
Ιδανικο θα ήταν , ενα με p και j πανω, αλλά ξεφευγουν σε τιμη αυτα ρε πστη.
Θα κοιταξω και για μεταχειρισμένο , ωραίος , ποιο ακριβώς σαιτ λες? Πες καμια αποψη και για το διλλημα, πραγματικα το καθυστερώ γιατι δεν μπορώ να αποφασισω.

edit.. Aυτές τις αγγελίες λες?
πχ αυτο θα ήταν ενδιαφέρον http://smart.noiz.gr/details.php?id=61896
IasonasMusiKid
Rotation
Rotation
Posts: 1037
Joined: Sun Aug 28, 2011 9:48 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. Παίζω ντραμς εδώ και 3 χρόνια. Σε άσχετη στιγμή της προάλες που ήρθε η σκέψη να αγοράσω ένα μπάσο και να κάτσω να μάθω μόνος. Δεν θέλω να παρατήσω τα ντραμς φυσικά απλά να μάθω και κάτι ακόμα. Όποιος παίζει μπάσο, πιστεύει μπορώ να μάθω τίποτα μόνο με Youtube και ταμπλατούρες ;

2. Το ρωτάω εδώ γιατί όλο και κάποιος (ελπίζω) θα ξέρει. Κάνω ταινίες μικρού μήκους με κάτι φίλους μου και ψάχνω για μικρόφωνο. Όσα βρήκα ως τώρα συνδέονται στην κάμερα, αλλά η κάμερα μου δεν έχει υποδοχή. Ξέρει κανείς να μου προτείνει κανά μικρόφωνο (αυτά που ηχογραφούν όλες τις φωνές, οχι pointed) που να ηχογραφεί σε ανεξάρτητο μέσο ;
Brujitas
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 15076
Joined: Tue Oct 21, 2008 2:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mπορεις μωρέ και ρυθμους να μαθεις να παιζεις και τραγουδακια και απ όλα. Απλα - και αυτο ειναι αποκλειστικα και μονο δικη μου αποψη - εαν θες να ασχοληθείς αργοτερα λιγο πιο σοβαρα με το οργανο , πρεπει να κανεις καποια μαθηματα για τεχνικές και τα ρεστα.
Για μενα βασικο θεμα στο μπασο ειναι να μπορεις να κρατήσεις ρυθμο, να συγχρονισεις τα χερια σου. Λογικα παιζοντας ντραμς θα το εχεις λυσει αυτο σε καποιο βαθμο.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Γενικά πάρε κανένα βιβλίο για αρχάριους.Πολύ καλά λόγια ακούγονται για το "Bass Guitar for Dummies".Μπορείς να το κατεβάσεις σε pdf φυσικά.

Λόγω ντραμς όπως λέει και ο Μπαναώτης το θέμα ρυθμού μάλλον θα το έχεις λυμένο οπότε περνάς σε φάση διδασκαλίας νοτών,θέσεων,κλιμάκων,κλπ κλπ.Αν έκανες θεωρία,αρμονία στο παρελθόν ή αν κάνεις τώρα θα σου είναι φυσικά πιο εύκολο.

Τεχνικά για να ανέβεις θα πρέπει να κάνεις καθημερινή εξάσκηση και να ακολουθείς κατα γράμμα το βιβλίο.Δηλαδή θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στο πως θα δουλεύεις τεχνικά.

Για θέμα καθηγητή δεν ξέρω.Σίγουρα θα βοηθούσε παραπάνω.Έχω φίλο κιθαρίστα που είναι αυτοδίδακτος στο μπάσσο και παίζει πολύ καλά,με slap και άλλες τεχνικές.

Καλή αρχή. :)
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γνώμες για αυτό;

http://www.zzounds.com/item--ROLCUBE40XL
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Μια χαρά modeling ενισχυτάκι.Κοίτα και προς Fender Mustang.
ivan_46
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1256
Joined: Sat Jan 13, 2007 3:48 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: in between 4 strings...
Location: Ξεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sorry Bru το ξέχασα το τόπικ..

Κοίτα κι εγώ με τζαζ παίζω, αν και θα μ'άρεζε να χα ένα Ρ, ειδικά στη φάση που παίζω τώρα στη μπάντα μου (post punkιες, πενούλα και τα σχετικά). Η αλήθεια είναι με το τζαζ έχεις αρκετούς ήχους παραπάνω, αλλά ο ένας και μόνο τόνος του Ρ είναι Ο ΤΟΝΟΣ σε μπασοήχο. (παρεούλα με έναν Ampeg ή έναν Orange :P)

Μάλλον σε μπέρδεψα παραπάνω. Αν έπρεπε να είχα ένα μόνο μπάσο, μάλλον τζαζ θα ταν πάντως. Μου αρέσει και πιο πολύ σαν σχήμα. Στο δικό μου έβαλα τους Dimarzio Model J, απ'τον neck του παίρνεις και λίγο Ρ χροιά. Απ'την άλλη όταν ακούω πενάτο ήχο Ρ κ@υλώνω άσχημα. Σκατά. Πραγματικά τεράστιο δίλημμα. Μάλλον ένα κι ένα :P. Τα PJ δεν μου αρέσουν πάντως, τα βρίσκω μπασταρδεμένα και με ξενερώνει αυτό.
Gonna keep on tryin' till I reach the highest ground.


★ Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012 ★
User avatar
nikos-4-
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sat Sep 13, 2008 5:35 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ
Status: Hoping...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένα επιμορφωτικό βιντεάκι για τους απανταχού συναδέλφους ντράμερ (+ αυτους που ακουν αληθινη μουσικη :wink: ) :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gXINemV8 ... re=related[/youtube]
So live for today
But tomorrow never comes
Die young, young...


Βγάλτε φράγκα με 4 κλικ τη μέρα!
User avatar
pirovatis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7325
Joined: Tue Jan 18, 2005 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: NK Gospic '91
Αγαπημένη Ομάδα: Rayo Vallecano
Status: Ίδια είναι τα αφέντικα, πράσινα πορτοκαλιά...
Location: Vanuatu
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ίδιος ο Κάστρο.
Το σύστημα σας 3-5-2, το σύστημα που παίζω παγκό.
nickjour23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1370
Joined: Sun Jan 18, 2009 11:58 am
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds,Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hci90oqa ... Go126jAaWQ[/youtube]
Ερώτηση προς τους γνώστες! Ποιο όργανο παίζει στο μεγαλύτερο μέρος του κομματιού? :P
Edit: 1000. -disco
IasonasMusiKid
Rotation
Rotation
Posts: 1037
Joined: Sun Aug 28, 2011 9:48 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν εννοείς το έγχορδο, πρέπει να ανήκει στην μπουζουκο-οικογένεια. Μπουζούκι δεν είναι αλλά από τον τρόπο παιξίματος δεν είναι και σαντούρι ή κάτι τέτοιο. Οπότε θα πω μάλλον μπαγλαμάς.
User avatar
TWEEK
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1427
Joined: Sun Mar 23, 2008 1:32 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Man.Utd, Juventus
Location: 3men
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εμένα κάτι μου λέει πως είναι βιολί..
Tsakalaki wrote:Μπάρμπι μαμιόλα, ο Μπομπ πάνω απ' όλα...
thanasis10 wrote:Αν κλείσει ο Πιάττι,3 μέρες θα κλειστώ σπίτι και θα τον παίζω χωρίς έλεος.
IasonasMusiKid
Rotation
Rotation
Posts: 1037
Joined: Sun Aug 28, 2011 9:48 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nαι ίσως, που να το παίζει "πιτσικάτο" ή πως το λένε στα ελληνικά αυτό με τα νύχια.
User avatar
pirovatis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7325
Joined: Tue Jan 18, 2005 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: NK Gospic '91
Αγαπημένη Ομάδα: Rayo Vallecano
Status: Ίδια είναι τα αφέντικα, πράσινα πορτοκαλιά...
Location: Vanuatu
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ - Φωνή / ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΡΜΠΙΛΑΣ - Ηλεκτονικά / ΝΤΙΝΟΣ ΣΑΔΙΚΗΣ - Μπαγλαμά, φωνητικά / ΠΑΝΟΣ ΡΩΣΗΣ - Ηλεκτρικές Κιθάρες / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΛΑΖΑΡΙΝΟΣ - Σαξόφωνα, πλήκτρα, Καλίμπα, Ζουρνά / ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΙΝΟΣ - Τρομπόνι / ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ - Τρομπέτα / ΝΙΚΟΣ ΒΕΛΙΩΤΗΣ - Βιολοντσέλο / ΦΩΤΗΣ ΣΙΩΤΑΣ - Βιολί, Βιόλα / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΣΛΑΜ - Κοντραμπάσο, Ηλ. Μπάσο / ΚΩΣΤΗΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΑΚΗΣ - Ακουστική κιθάρα / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΑΧΑΡΙΔΗΣ - Κρουστά / ΝΙΚΟΣ ΑϊΒΑΖΙΔΗΣ - Κρουστά / ΠΑΝΟΣ ΤΟΛΙΟΣ - Κρουστά / ΤΙΤΟΣ ΚΑΡΓΙΩΤΑΚΗΣ - Κονσόλα


Κρίμα να μην αναγνωρίζεται ο Σαντικάης.
Το σύστημα σας 3-5-2, το σύστημα που παίζω παγκό.
Post Reply

Return to “Μουσική”