Οργανοπαίχτες και μουσικοί του fmgreece, ενωθείτε.

Εδώ μπαίνουν οι συζητήσεις σχετικά με τη μουσική...
Post Reply
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eίναι αυτό που είπε ο gfpao.Είναι και για service.Καθαρισμό κλπ.
User avatar
gfpao13
Manager
Manager
Posts: 4031
Joined: Mon Dec 29, 2008 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Racing Union Letzebuerg
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos BC, Wash Wizards
Status: MSc loading
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι εγώ μην νομίζετε, μόνος μου τις αλλάζω, απλά πήγα την ηλεκτρική μια φορά για service γτ είχε χαλάσει η είσοδος του βύσματος και του είπα να μου αλλάξει και χορδές, γτ είχα πάρει χορδές για κούρδισμα ένα τόνο κάτω.
Νυκτὸς ἐσμὲν φρικώδη τέκνα, κατάραι καλοῦσιν ἡμᾶς εἰς ᾍδην, δαιμόνων βρῶσις ἔσῃ σκιὰ ἀναίμακτος...
WOE, PAIN,
BLOOD LEAD US...


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου·
ἀριθμὸς γὰρ ἀνθρώπου ἐστί· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ
Χ Ξ Σ...

Seth1987 wrote:
Spoiler: show
Image
User avatar
ChoulakoZz
Trialist
Trialist
Posts: 88
Joined: Wed Dec 19, 2007 7:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όποιος ενδιαφέρεται για σετάρισμα ηλεκτρικής κιθάρας να μου στείλει ένα Pm! Έχω ένα φιλαράκι που έχει εργαστήρι, κάνει τέλεια δουλειά και πολύ φτηνός! :)
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

alexakoss wrote:Γνωρίζεται κανένα κατάστημα στον Πειραιά που να αλλάζουν χορδές για ακουστική κιθάρα?εκτός απο Νάκα και Σκεντερίδη.Ρωτάω γιατί πήγα στον Νάκα και πλέον δεν αλλάζουν χορδές,μόνο στα κεντρικά.Οπότε μπορεί να μη το κάνουν όλοι.
edit: ή έστω στην Αθήνα που να βολεύουν τα ΜΜΜ.
Για τσέκαρε και τον Ζόζεφ που είναι σχετικά κοντά στο λιμάνι (νομίζω)
http://www.zozef.gr/eshop/index.php/i-i ... rvice.html

Αν όντως κάνει "service από 20 ευρώ" (καθάρισμα ταστιέρας, setup και αλλάγη χορδών) το θεωρώ τιμιότατο
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ πολύ.
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελικά πήγα εκεί που μου είπε ο Περικλής και άφησα εκεί την κιθάρα μου.Ίσως βέβαια έπρεπε να πάω σε 2-3 μαγαζιά πρώτα.Για φουλ σέρβις,να φτιάξει τα τάστα και τέτοια μου είπε 48.Του λέω είναι πολλά,να κάνουμε μόνο καθαρισμό και αλλαγή χορδών.Και μου λέει 29!!!Ενώ ο Νάκας πέρυσι μου είχε πάρει 20 και είχα πάρει την κιθάρα μετά απο 1 ώρα!Του το λέω και τότε μου λέει 20-21 ευρώ.Την κιθάρα θα την πάρω στην καλύτερη αύριο,αλλιώς την Δευτέρα.Αυτά.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Εγώ και πάλι θεωρώ ότι είναι τζάμπα λεφτά.

Καθάρισμα μπορείς να κάνεις ευκολότατα με ένα πανάκι και lemon oil.
Χορδές μπορείς να αλλάξεις πολύ εύκολα και μόνος.

Από εκεί και πέρα.Set up,innotation,truss rod,ύψος χορδός κλπ κλπ,είναι πιο ζόρικα και για αυτό καλό θα ήταν να πηγαίνετε σε μάστορα.Αλλά υπάρχουν καλοί οδηγοί γραμμένοι στα ελληνικά για το πως θα το κάνετε και μόνοι σας.Σε μερικές κιθάρες είναι πολύ εύκολο.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είναι τόσο το τζάμπα λεφτά, όσο η χαρά της ενασχόλησης και η επαφή με το όργανο.

Γενικά πάντως, γι αυτά που προσφέρουν τα καταστήματα σε θέμα σέρβις, ζητούν και παίρνουν παρά πολλά λεφτά. Για καθαρισμό και αλλαγή χορδών συν ενα πλήρες setup, δεν χρειάζεται τίποτε παραπάνω από εξοικείωση και μια ωρα από τη ζωή σου.


Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Ξέθαμα τρελό.

Αφού προβλέπεται άφθονος χρόνος σκέφτομαι να πάρω μια ακουστική κιθάρα να μάθω να παίζω να φύγει το απωθημένο.

1. Πόσο δύσκολο είναι να μάθει κανείς μόνος του, με τουτοριαλ από γιουτιουμπ;
2. Με μπάτζετ 150€ μαξ κάνουμε δουλειά; Σκρουτζ είδα πως υπάρχουν σε αυτές τις τιμές με καλές κριτικές
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

1. Τι στόχο έχεις; Αν θες να μάθεις 5 βασικά πράγματα μια χαρά μπορείς (υπάρχει το justinguitar που είναι εξαιρετικό για τέτοιο πράγμα). Αν θες να παίζεις πιο καλά/σωστά, να καταλάβεις και θεωρία κλπ, δυσκολεύει. Προσωπικά ξαναξεκίνησα πριν λίγο καιρό (έπαιζα λίγο αυτοδίδακτος πριν να έρθω Αμερική αλλά μετά σταμάτησα) και επειδή είδα ότι δεν τράβαγε η φάση μόνος μου για αυτα που ήθελα ξεκίνησα μαθήματα (τραγικό να κάνεις μάθημα κιθάρας από zoom αλλά τι να κάνουμε :P)
2. Με δεδομένο ότι δεν έχεις ξαναπαίξει και δεν ξέρεις αν θα σου αρέσει/θα κολλήσεις κλπ νομίζω είναι οκ budget. That being said, δεν είμαι σίγουρος ότι η ακουστική είναι η καλύτερη επιλογή για να ξεκινήσεις. Κοίτα μήπως βρεις κάποια φθηνή ηλεκτρική και έναν μικρό ενισχυτή σε αυτό το budget.
User avatar
wolfsbourger
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5166
Joined: Fri Dec 21, 2007 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Να χαζογρατζουναω θέλω και να παίζω αγαπημένα μου τραγούδια. Foo Fighters κυρίως. Η ηλεκτρική δεν ξέρω, δεν μ αρέσει 😂 Είναι τόσο πιο δυσκολη η ακουστική;
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Μωρέ δεν είναι πιο δύσκολη, απλά παίζει να σε κουράσει περισσότερο γιατί θέλει περισσότερη δύναμη όσο παίζεις και μάλλον στις αρχές θα σε πονάνε παραπάνω τα δάχτυλά σου. Κι εγώ με ακουστική είχα αρχίσει και θυμάμαι να πονάω για αρκετό καιρό μέχρι να βγάλω τους κάλους στα δάχτυλα (inb4 ο [System Interruption: Μη βρίζεις!] ο ζινταν να μιλήσει για κάλο στο κεφάλι). Επίσης λόγω σχήματος το δεξί σου χέρι (αν είσαι δεξιόχειρας) είναι σε μεγαλύτερη απόσταση οπότε αν είσαι πολύ μικρόσωμος ίσως να μην σε βολέψει (εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα, μια φίλη όμως το παράτησε λόγω αυτού).
That being said, αν πραγματικά αυτό που γουστάρεις είναι ακουστικό ήχο πήγαινε για ακουστική.
Post Reply

Return to “Μουσική”