Αντίπαλοι wingers - The Untouchable!!!!!!!

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Παραθετω κατι που εγραψε καποιος στο φορουμ της SI. Το δοκιμασα και εχει πολυ καλα αποτελεσματα.
Home matches:
I mostly use attacking tactic from the start, also with even odds. You will have a home advantage and most of the opponents will start with a more defensive approach. Benefit from this! When I'm up (with 2 goals at least), I switch to standard or sometimes defensive when I'm against a strong opponent that will adapt to a more attacking style when behind.
Closing down/hard tackling/show onto weaker foot: AML/AMR, MC'S, DMC'S, GK
Closing down/hard tackling: SC'S

Away matches:
Attacking style against weaker opponents, standard/defensive against stronger opponents. I noticed that when playing a strong opponent you can also use an attacking style when they push up your defense line (your assistant will tell you).

Closing down/hard tackling/show onto weaker foot: AML/AMR, MC'S, DMC'S, GK
Closing down/show onto weaker foot: DL, DR...show them onto right and left foot. Because you close them down, they can't make dangerous forward runs.
Hard tackling: DC'S
nickvanpapas2
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Nov 08, 2008 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: Treviso
Αγαπημένη Ομάδα: Ήμουν ΠΑΟ
Status: Μετά το καρναβάλι μάνατζερ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε brave γιατι απομονώνεις αυτό που είπα?Η παράθεση σου είναι η απάντηση μου στον biri αναφορικά με τα forward runs.Εγώ δεν είπα οτι πρέπει να παίζει συνέχεια άμυνα γιατι έχει αντιπάλους σαν τον ρονάλντο.Είπα όταν έχεις τέτοιους αντιπάλους δεν γίνεται να παίζεις με forward runs αν τα μπακ σου είναι στο επιπεδο των μπακ που έχει ο φίλος με το πρόβλημα.Άρα απέναντι στους δυνατούς μέρος του προβλήματος του λύνεται έτσι(me forward runs rarely ή έστω normal).Για τους υπόλοιπες περιπτώσεις έδωσα επίσης την αποψη μου.Δεν νομίζω λοιπόν να φαίνεται οτι δν καταλαβα τι εννοεί ο φίλος και επίσης δν καταλαβαίνω τι προσφέρει στο topic το να κριτικάρεις εμένα χωρίς να προτείνεις καποια λύση.
Οι σκύλοι διαμαρτύρονται που το manager έγινε ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου
Disasterman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sat Oct 27, 2007 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Ψάχνω ένα καλύτερο λάθος...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nick δε νομίζω να σε έκρινε έκανε απλώς μια επισήμανση. Σαφώς είναι πιο εύκολο να περιορίσεις το Σκούφαλη από το Ροναλντο άρα και η πρόταση σου για αντιμετώπιση φοβερών wingers βοηθάει πολύ. Μην το παίρνεις επι προσωπικού γιατί δε νομίζω ο φίλος να έχει κάτι εναντίον σου και θα ξεφύγουμε από το θέμα του τοπικ.
Spoiler: show
Εγώ ξέφυγα τώρα -toixos2 -toixos2 -toixos2 -toixos2 :D
Μεγαλοφυΐα είναι το να πηγαίνεις σε μια παραλία γυνμνιστών και μετά να θυμάσαι φάτσες...

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!
nickvanpapas2
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Nov 08, 2008 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: Treviso
Αγαπημένη Ομάδα: Ήμουν ΠΑΟ
Status: Μετά το καρναβάλι μάνατζερ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ απλά ελπίζω να βοήθησα γιατι έκανα προταση.Όπως και να χει η νεκροψία θα δειξει.περιμενουμε αποτελέσματα..
Οι σκύλοι διαμαρτύρονται που το manager έγινε ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οχι οπως ειπε ο Disasterman δεν εχω κατι εναντιον σου φυσικα, απλα εκανα μια επισημανση :-)
Ηθελα να πω οτι ακομα και με επιθετικη τακτικη δινοντας τα καταλληλα instractions μπορεις να περιορισεις το προβλημα, εξαρτατε παντα απο τον αντιπαλο.Και φυσικα μια απ τις λυσεις που υπαρχουν ειναι και η δικη σου :wink:

Εγω δεν εχω συγκεκριμενη λυση εξαρτατε παντα απ τον αντιπαλο.Συνηθως σε πολυ καλους βαζω closing down never ωστε να τους εχουν απο αποσταση για να μη τρωνε ντριμπλα τα μπακ μου και μενει εκτεθημενη η αμυνα και στην ουσια αναγκαζοντας τους να κανουν σεντρα αντι να συγκλινουν μεσα,εχω εμπιστοσυνη οτι η αμυντικοι μου ειναι καλοι στο ψηλο παιχνιδι και δε θα χασουν τη κεφαλια απ τον ενα επιθετικο του αντιπαλου.Η βαζω man to man τα δικα μου winger σε αυτα του αντιπαλου ωστε να γυρνανε πισω να βοηθανε στο μαρκαρισμα θυσιαζοντας ετσι ελπιδες για καλη αντεπιθεση.Γενικα κανω δοκιμες να δω τι βγαινει καλυτερα..
Disasterman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sat Oct 27, 2007 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Ψάχνω ένα καλύτερο λάθος...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν ήρθε η ώρα να δώσω ένα feedback όσον αφορά τις προτάσεις σας.

Πρέπει να επισημάνω πως βρήκα ένα set με τακτικές βασισμένο στο 4-4-2 5x5 του Μπενίτεθ.

Με άξονα αυτό λοιπόνδοκίμασα κάποια OI με αντιπάλους wingers από καλή εως εξαιρετική ποιότητα.
Σε περίπτωση που βάλω closing down always, συνήθως έχει αρνητικά αποτελέσμπατα γιατί περνάνε το μπακ μου. Επίσης δοκίμασα και αυτο που είπε ο Βάλλας με τα closing down σε πολλους παικτες αλλά ούτε αυτό βοήθησε γιατί τρέχαν σαν παλαβοί οι δικοί μου 2 σε 1 και ανοίγαν πολλούς κενους χώρους.

Το να βάλεις επισης τους δικους σου εξτρέμ να μαρκάρουν man to man τους αντίπαλους εξτρέμ το είχα δοκιμάσει και παλιότερα αλλά έχει 2 μεγάλα μειονεκτήματα: 1ον έρχεται όλη η ομάδα πίσω με αποτέλεσμα να κλείνεται και 2ον οι αντίπαλοι full back έχουν ελεύθερο πεδίο μπροστά τους και κάνουν πάρτι με τις προωθήσεις τους.

Τέλος όσον αφορά το Defensive Line και τα FWD runs αυτά είναι ανάλογα με ποιά τακτική από το set χρησιμοποιώ. Στις πιο αμυντικες ειναι πιο χαμηλά ενώ στις επιθετικές είναι ανεβασμένα αλλά για να αποφύγω να με εκθέσουν τους βγάζω off-side. Δηλαδή στις επιθετικές χρησιμοποιώ off-side trap.

Ακόμα δεν έχω καταλήξει με το tight marking...
Μεγαλοφυΐα είναι το να πηγαίνεις σε μια παραλία γυνμνιστών και μετά να θυμάσαι φάτσες...

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!
nickvanpapas2
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Nov 08, 2008 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: Treviso
Αγαπημένη Ομάδα: Ήμουν ΠΑΟ
Status: Μετά το καρναβάλι μάνατζερ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Disasterman wrote:
Τέλος όσον αφορά το Defensive Line και τα FWD runs αυτά είναι ανάλογα με ποιά τακτική από το set χρησιμοποιώ. Στις πιο αμυντικες ειναι πιο χαμηλά ενώ στις επιθετικές είναι ανεβασμένα αλλά για να αποφύγω να με εκθέσουν τους βγάζω off-side. Δηλαδή στις επιθετικές χρησιμοποιώ off-side trap.

Ακόμα δεν έχω καταλήξει με το tight marking...
Αυτό που ήθελα να σου εξηγήσω είναι ότι μπορείς να είσαι επιθετικός κ με βάθος στην αμυνα σου,αρκεί να χρησιμοποιείς dmc ωστε να μην είναι μακριά οι γραμμές σου.Το βάθος δεν σε αναγκάζει απαραίτητα να υιοθετείς αμυντικό παιχνίδι(ούτε το να κόψεις τις προωθήσεις του μπακ σου που μαρκάρει τον αντίπαλο καλό εξτρεμ).Όσο για το ότι λειτουργεί το offside trap αυτό μάλλο οφείλεται στη συνολική ποιότητα της αμυντικής σου γραμμής.
Οι σκύλοι διαμαρτύρονται που το manager έγινε ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου
Disasterman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sat Oct 27, 2007 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Ψάχνω ένα καλύτερο λάθος...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι έχεις δίκιο, σαφώς το να παίξω την πρώτη χρονιά off-side trap με Κυργιάκο Μαϊστόροβιτς θα ταν σκέτη αυτοκτονία, τώρα έχω πάρει τους απαραίτητους παίκτες.
Όσο γι' αυτό που λές ισχύει, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι με πιο χαμηλό Def. Line κλείνεσαι.
Το Standard σύστημα που ξεκινάω τα περισσότερα παιχνίδια είναι χωρίς off-side trap με σχετικά χαμηλό Def. Line και mixed forward runs απο τους ακραίους αμυντικούς, έχοντας τον έναν απο τους 2 MC να γυρνάει πίσω να ζητάει την πρώτη πάσσα.

Άρα πάνω κάτω τα ίδια λέμε :D
Μεγαλοφυΐα είναι το να πηγαίνεις σε μια παραλία γυνμνιστών και μετά να θυμάσαι φάτσες...

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!
nickvanpapas2
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Nov 08, 2008 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: Treviso
Αγαπημένη Ομάδα: Ήμουν ΠΑΟ
Status: Μετά το καρναβάλι μάνατζερ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Έχω αρχισει να πιστεύω ότι υπάρχουν επιλογές όπως ας πουμε το push up,creative freedom,closing down που δεν είναι παίζονται εύκολα σε συνηθισμένες συνθήκες αγώνα ώστε να ξεκινάς έτσι αλλα μόνο σε ιδιαίτερες συνθήκες.Ανάλογα βέβαια κ με τις δυναμικότητες των αντιπάλων,αλλά ας πούμε σε 2 ισοδύναμες ομάδες δεν γίνεται να ξεκινάς με την άμυνα στο κέντρο.
Χαίρομαι αν βοήθησα
Οι σκύλοι διαμαρτύρονται που το manager έγινε ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου
Biri1977
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Mon Apr 21, 2008 9:45 pm
Football Manager της ομάδας: So,how you see Yeovil...
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Disasterman ποιους έχεις για κεντρικά μπακ?
http://www.justlisten.gr/ JUSTLISTEN WEB RADIO IS A FREE INTERNET ONLY RADIO
Image
Disasterman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sat Oct 27, 2007 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Ψάχνω ένα καλύτερο λάθος...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτούς τους δύο:
Image
Image
Μεγαλοφυΐα είναι το να πηγαίνεις σε μια παραλία γυνμνιστών και μετά να θυμάσαι φάτσες...

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!
Biri1977
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Mon Apr 21, 2008 9:45 pm
Football Manager της ομάδας: So,how you see Yeovil...
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Φίλε οι κεντρικοί σου μπακ είναι απο τους πιο αξιόπιστους,οπότε το offside trap το παίζεις άνετα
http://www.justlisten.gr/ JUSTLISTEN WEB RADIO IS A FREE INTERNET ONLY RADIO
Image
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το offside trap αν δε κανω λαθος θελει καλο teamwork-concentration-positioning...
στα 2 τελευταια οι αμυντικοι σου ειναι πολυ καλοι...το teamwork ειναι σχετικα χαμηλο αλλα παλι δοκιμασε το :-)
επισης εχουν και ταχυτητα σε περιπτωση που δε πιασει το offside trap να διωρθωσουν...
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”