Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17754
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Αύριο θα γίνει ότι γίνει.Ευχαριστώ για το feedback.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο εργοδοτης δεν αναγραφει την σωστη ειδικοτητα στη συμβαση εργασιας, μετα απο αλλαγη τμηματος/αντικειμενου ενος εργαζομενου μεσα στην ιδια εταιρεια και φαινεται οτι εχεις το ιδιο ΑΠΔ απλα με αυξημενο μισθο. Ξερει κανεις αν μπορει να αλλαξει αυτο αναδρομικα εαν υπαρχει η συμφωνη γνωμη των 2 πλευρων?
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Λογικά μπορεί να σε συνενόηση με το ΕΦΚΑ να στείλει συμπληρωματικές ΑΠΔ (σε CD για κάποιο λόγο) για κάθε μήνα από την αλλαγή μέχρι τώρα, αλλά θα έχει και κάποιο πρόστιμο.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14562
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Δουλεύω (είμαι μηχανικός Τ.Ε.) έναν χρόνο στην εταιρεία (τεχνική εταιρεία, construction κλπ). Πρώτα σαν πρακτικάριος και μετά μόνιμα. Μετά από ένα πρόσφατο τσακωμό μιας συναδέλφου (σύνολο 7 υπάλληλοι, 4 αφεντικά) με το ένα αφεντικό μπροστά σε όλους μας για ένα υποτιθέμενο λάθος της συναδέλφου (δεν το έκανε όπως αποδείχτηκε), εκείνη υπέβαλε την παραίτησή της. Τα αφεντικά λόγω της συμπεριφοράς της και των όσων είπε δεν προσπάθησαν καν να της αλλάξουν γνώμη. Ειπώθηκαν πράγματα κατά τον τσακωμό για τη λειτουργία της επιχείρησης και από τις δύο πλευρές και κατά τη γνώμη μου και οι δυο έχουν τα δίκια τους.

Αφότου παραιτήθηκε η συνάδελφος, πράγμα που τους ταρακούνησε (σχετικά νέα εταιρεία, πρώτη φορά συνέβη κάτι τέτοιο), αποφάσισαν μετά από λίγες μέρες να προγραμματίσουν μια μεγάλη συνάντηση την επόμενη εβδομάδα για να συζητήσουμε τα πάντα ώστε να μην ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο.

Στα της εταιρείας. Όπως είπα είναι σχετικά νέα (4-5 ετών), πάρα πολύ αξιόλογη κατά γενική ομολογία, όμως τα αφεντικά έχουν εμπειρία 15 ετών, πρώτα σαν απλοί υπάλληλοι και τα τελευταία χρόνια σαν αφεντικά στην εταιρεία τους. Πληρώνουν στην ώρα τους (ακόμα και υπερωρίες), πληρώνουν βενζίνες αν πάμε κάπου για δουλειά με όχημα μας, δεν πρήζουν μπάλες, γενικά καλό κλίμα και μας επηρέασε όλους το συμβάν.

Στα της συνάντησης θα συζητηθούν όπως είπα τα πάντα. Από τη λειτουργία της (όσο μας αφορά προφανώς), σε αυτά που αφορά καθαρά το κομμάτι του καθενός από εμάς, ως τα μισθολογικά. Κυρίως στο τελευταίο θέλω να αναφερθώ. Αμείβομαι με βασικό μισθό και σαν νέος που πήρα το πτυχίο μου όσο ήμουν πρακτικάριος εκεί δεν μπήκα σε συζητήσεις, αλλά ούτε και με ρώτησαν για το τι μισθό θέλω. Απλά μου είπαν ότι θα μείνω, αν βεβαίως θέλω, κανονικά σαν υπάλληλος μετά το τέλος της πρακτικής. Από τότε οι ευθύνες μου αυξήθηκαν, βελτιώθηκα ακόμα περισσότερο (λόγια τους) και πλέον τους βγάζω δουλειά κανονικά.

Οι συνάδελφοί μου που είναι κοντά στην ηλικία μου, αλλά είχαν τελειώσει τις σπουδές του νωρίτερα και ήρθαν με προϋπηρεσία έχουν όλοι τους καλύτερο μισθό από εμένα με συμφωνία που έγινε (γύρω στα 800-850). Στην ερώτηση των αφεντικών ή αν το θίξω εγώ περί μισθού πόσο μπορώ να ζητήσω; Να πάω από τα 612 του βασικού στα 650 ή ακόμα και 700; Δεν λέω να πάω στα ίδια με αυτούς αφού έχω μικρότερη εμπειρία και σε ένα-δύο κομμάτια της δουλειάς μου χρειάζομαι βελτίωση και τα αφεντικά θεωρώ δεν θα το δεχτούν. Μήπως είναι και πολύ νωρίς να μιλήσω για αύξηση του μισθού; Γενικά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
themistoklis7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14796
Joined: Thu Nov 06, 2008 8:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν εισαι ευγενικος και δεν θεσεις κανενα διλλημα ή πληρωνομαι ή φευγω γενικοτερα εχεις λιγα να χασεις παντως με μια γενικη ζητηση για αυξηση
Bouzouxis7 wrote:ΥΣ: Για να κράζει και ο Θέμης, τότε μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα :D
Tsakalaki wrote:Αν νομίζεις οτι το Football Manager "είναι ένα παιχνίδι μωρέ..." δε θα με καταλάβεις ποτέ. Αν νομίζεις οτι το fmgreece.gr "είναι ένα σάιτ που κατεβάζεις γραφικά" δε θα με καταλάβεις ποτέ.
Movida
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 452
Joined: Sat Sep 01, 2018 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Παίδες είμαι 31 χρόνων. σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω σεμινάρια Bartender ή Barista.Το σκέφτομαι κυρίως για 2η δουλειά.Η εμπειρία μου στο χώρο της εστίασης είναι μηδέν.Αλλα εκτός από αυτό ούτε καφέ πίνω ούτε από ποτά ξέρω.Δηλαδη είμαι τελείως εκτός.Θελω όμως να πάω σε μια σχολή να μάθω 2 πράγματα και να ξεκινήσω να δουλεύω. κυρίως ως bartender.Οσοι έχετε ιδέα από τον κλάδο,μπορώ από το μηδέν να μάθω? θα μπορώ να βρω δουλειά? ευχαριστώ όποιον βοηθήσει.
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

δεν εχω ιδεα απο τον κλαδο, οποτε μπορει να λεω κ μπαρουφες.
σιγουρα ευκολο δεν θα ειναι απο την στιγμη που

1) δεν εχεις ιδεα, αρα φανταζομαι θα πρεπει να ριξεις μπολικο διαβασμα αλλα και να περασεις πολλες ωρες πανω απο καφετιερες και ποτα για να αρχιζεις να καταλαβαινεις τι παιζει

2) λογικα δεν θα εχεις και εξοπλισμο δικο σου για να μπορεις να πειραματιζεσαι και να το εξασκεις, οποτε θα πρεπει να ριξεις κ εκει λιγο χρημα φανταζομαι

και 3) το οτι δεν πινεις καφε/ποτα δεν ξερω κατα ποσο θα σε επηρεασει στην πορεια, οσων αφορα το ενδιαφερον που θα εχεις στην ιδια την δουλεια.
ξερω γω σαν να λεμε δεν ακουω μουσικη αλλα λεω να μαθω κιθαρα.. ε αμα δεν ακους κ μουσικη, με τι ορεξη να μαθεις κιθαρα?!

αλλα οπως ειπα μπορει να λεω κ μπαρουφες! θες να το ξεκινησεις επειδη πιστευεις οτι θα σου αρεσει? απο αναγκη να βρεις απλα μια δευτερη δουλεια? ολα παιζουν τον ρολο τους λιγο πολυ.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Μιλάς για 2 διαφορετικές δουλείες, οπότε για αρχή θα έλεγα να διαλέξεις μια από τις 2 για να μάθεις. Επίσης θα βοηθήσει αν έχεις κανα φίλο που δουλέυει να σε βάλει στο κλίμα.

Στον καφέ, entry level δουλειές υπάρχουν πολλές τα τελευταία χρόνια, απλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος γιατί παίζει πολύ σαπίλα εκεί έξω. Έχω ακούσει ιστορίες τρόμου από παιδιά που έρχονται για δουλειά, για πρώην εργοδότες τους.

Για το ότι δεν ασχολείσαι ήδη με τον καφέ ή τα ποτά, αν μπεις στην διαδικασία θα δεις αν είναι κάτι που σου αρέσει η όχι. Εγώ δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τον καφέ (πέρα του να πιω ένα καφέ με τους φίλους μου ξέρω γω) πριν μπω στον χώρο αλλά ανακάλυψα ότι μου αρέσει και τώρα που δεν είναι πια η βασική δουλειά μου, μου έχει μείνει σαν χόμπι. Ποτέ δεν ξέρεις.
Movida
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 452
Joined: Sat Sep 01, 2018 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

έκανες κάποια σεμινάρια ή απλά μπήκες στον χώρο?
είναι κάτι που θα μου άρεσε να ασχοληθώ, βέβαια αυτά τα βλέπεις και πάνω στη δουλειά. αυτό που με προβληματίζει είναι το κατά πόσο μπορώ να βρω δουλειά ως αρχάριος ακόμα και αν έχω ένα χαρτί σεμιναρίων. και δεν είμαι 20 είμαι 31.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Εγώ μπήκα τελείως ανάποδα, πρώτα μπήκα στο μαγαζί και μετά έμαθα. Δεν είναι παράδειγμα προς μίμιση αυτό :P

Τα σεμινάρια κακό δεν κάνουν σίγουρα, μαθαίνεις κάποια βασικά πράγματα απλά πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι η δουλειά είναι θέμα τριβής και επανάληψης. Έχω δει αρκετά παιδία (κυριώς μικρά σε ηλικία) που ξεκινούσαν με 2 μήνες σεμινάρια και 1 μηνά πρακτική σε αλυσίδα και νόμιζαν ότι είναι έτοιμοι για διαγωνισμούς και βραβεία, ενώ στην πραγματικότητα δεν μπορούσαν να βγάλουν 2 ίδια φλυτζάνια καφέ :P Είναι και το κοινωνικό κομάτι της διαχείρησης των πελατών, που δεν μαθαίνεται αν δεν ξεκινήσεις ας πούμε.

Για το αν θα βρεις δουλειά, όλα τα μαγαζιά που ξέρω ψάχνουν κόσμο τα τελευταία 2 χρόνια (προφανώς πολλοί απ' αυτούς με κακούς όρους για τους εργαζόμενους). Αν δεν σκάσεις σαν λέτσος και είσαι κανονικός άνθρωπος στην πρώτη κουβέντα πιστεύω δεν θα δυσκολευτείς να βρεις μια entry level δουλειά.
These users thanked the author laugh for the post:
Movida (Fri Dec 16, 2022 12:08 pm)
Rating: 12.5%
Movida
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 452
Joined: Sat Sep 01, 2018 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, οποίο άλλο παιδί έχει γνώση ή άποψη για το αντικείμενο ας μου δώσει και αυτός τα φώτα του.
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14801
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

1) για το θεμα αυξησης, αν εχεις επιχειρηματα κανε μια κουβεντα,αν ειναι σωστα αφεντικα θα καταλαβουν οτι σε ενδιαφερει η εξελιξη σου και δεν εισαι στα @@ σου, μην φανει οτι πας να ζητιανεψεις ομως, δεν ζητας καποια χαρη

2)για τον καφε, εγω εκανα ενα μικρο σεμιναριο, τα βασικα σου μαθαινει, τη δουλεια θα την μαθεις πανω στην μηχανη και πανω στον πανικο, εκει θα κανεις τα λαθη και εκει θα μαθεις να τα διαχειριζεσαι,
οι συνταγες οκ ειναι 5-10 , θα τις μαθεις δεν ειναι κατι το θεμα ειναι οπως εγραψε και καποιος ακομη ειναι να βγαζεις παντα το ιδιο σωστο αποτελεσμα

με τα δεκαδες 24/7 τυπου ψιλικο-καφε που ανοιγουν σιγουρα θα βρεις καπου να ξεκινησεις, ειδικα μετα το πασχα που χανουν κοσμο που φευγει για σεζον

-- το μπαρ απο την αλλη ειναι διαφορετικο καθως εχεις αλλη επαφη με τον πελατη, πιο πολλες συνταγες, υλικα, περισσοτερο πραγματα που μπορει να γινουν λαθος αλλα πιο ευκολο να το σωσεις,σε σχεση με τον καφε που ειναι υπερευαισθητο προιον και μισο πραμα να παει λαθος φευγει στον νιπτηρα. Πιο δημιουργικό το μπαρ απο τον καφε αλλα θελει αλλη διαχειριση αλλη συμπεριφορα αλλα ωραρια.


παλαιοτερα ηξερα οτι το bar academy ηταν καλο, τωρα δεν εχω ιδεα για να προτεινω κατι
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14562
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Για να κλείσω το arc μου, η αύξηση έγινε και μετά από δίκη τους πρόταση ανέβηκα στα 850/μήνα για πενθήμερο. Μάλλον είχα υποτιμήσει τον εαυτό μου. Καλά είναι θεωρώ αφού έχω προοπτική να πάω στα 1.000+ στην επόμενη αύξηση.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
Movida
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 452
Joined: Sat Sep 01, 2018 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

To bar academy το κοιτάζω κι εγώ.Ειναι στα 450 ευρώ,4 μέρες μαθήματα. Εχω βρει και μια άλλη σχολή, behind bars,που είναι 750 ευρώ αλλά 3 εβδομάδες μαθημάτων.Κατι πολύ σημαντικό ειδικά αν είσαι εντελώς αρχάριος.
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16075
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Ναι ρε, τι 4 μέρες μαθήματα. Όσο καλά και να είναι, ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν θα καταφέρει να απορροφήσει τόση πληροφορία σε 4 μέρες.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”