Περί Εργασίας

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

εγω τα βλεπω 5νθημερα και τα δυο
297,5 το καφε
418,5 το μπαρ

για καφε χωρις να το υπεραναλυσω ειναι οκ για να μαθεις να φτιαχνεις καφε, τα υπολοιπα πανω στην δουλεια,
για μπαρ δεν εχω ιδεα , γιατι οκ στους καφεδες ειναι 5-6 συνταγες , στα μπαρ εν δυναμει απειρες ο καθενας ερχεται και ζηταει να πιει οτι θελει οπως θελει

προφανως πας εκει που νιωθεις καλυτερα και πιστευεις οτι θα βγεις πιο ετοιμος
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

My 2 cents ως κάποιος άσχετος με τον τομέα που όμως ερασιτεχνικά φτιάχνει cocktails:
Για cocktails δεν χρειάζεσαι σεμινάρια για να μάθεις τις συνταγές. Θα τις βρεις online ή σε βιβλία και κατά πάσα πιθανότητα το 90% των πελατών θα ζητάει 4-5 cocktail το πολύ οπότε θα τις μάθεις γρήγορα απ'έξω. Ούτε καν για τις τεχνικές δεν χρειάζεσαι σεμινάριο, αν έχεις εμπειρία στο πως πρέπει να είναι η γεύση από κάποια βασικά cocktails με διαφορετικές τεχνικές (stirred, shaken, built, layered) τότε είναι απλά trial and error μέχρι να το πετύχεις και από κει και πέρα πάντα κάνεις το ίδιο.
Αυτά με τα οποία μπορεί να σε βοηθήσει ένα σεμινάριο είναι τα υπόλοιπα:
  • Διαχείριση πελατών
  • Επιτάχυνση των παραπάνω τεχνικών για μαζική παραγωγή (π.χ. αντί με jigger να μετράς πόσο βάζεις με το μάτι/χρόνο ή πως να φτιάχνεις πολλαπλά cocktails ταυτόχρονα)
  • Οργάνωση πόστου ώστε να μην χάνεις χρόνο ψάχνοντας πράγματα
  • Σωστός καθαρισμός εξοπλισμού/χώρου
Στην θέση σου θα κοίταζα το syllabus από τα σεμινάρια και θα διάλεγα αυτό που αναλύει περισσότερο τέτοια πράγματα παρά τις βασικές τεχνικές. Τώρα αν σου αρέσει και θελήσεις αργότερα να φτιάχνεις δικά σου cocktails με πιο περίπλοκες τεχνικές, πηγαίνεις σε κάποιο πιο advanced σεμινάριο που θα αναλύει κανόνες mixology.

Όλα αυτά φυσικά από κάποιον άσχετο οπότε take them με πολλά pinches of salt.
These users thanked the author johndoe for the post:
Movida (Sat Dec 17, 2022 6:37 am)
Rating: 12.5%
Movida
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 446
Joined: Sat Sep 01, 2018 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

master yoda wrote: Sat Dec 17, 2022 1:26 am εγω τα βλεπω 5νθημερα και τα δυο
297,5 το καφε
418,5 το μπαρ

για καφε χωρις να το υπεραναλυσω ειναι οκ για να μαθεις να φτιαχνεις καφε, τα υπολοιπα πανω στην δουλεια,
για μπαρ δεν εχω ιδεα , γιατι οκ στους καφεδες ειναι 5-6 συνταγες , στα μπαρ εν δυναμει απειρες ο καθενας ερχεται και ζηταει να πιει οτι θελει οπως θελει

προφανως πας εκει που νιωθεις καλυτερα και πιστευεις οτι θα βγεις πιο ετοιμος
418 είναι η προσφορά για bartender στο bar academy και 750 στο behind bars


@johndoe ποιο είναι το syllabus που λες?
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Εννοώ την περιγραφή του τι θα διδαχθείς στο κάθε σεμινάριο. Αν το ένα είναι επικεντρωμένο στο να μάθεις να φτιάχνεις cocktail ενώ το άλλο είναι επικεντρωμένο στο να μάθεις να δουλεύεις σαν bartender (αυτά που έγραψα πάνω), θα σου πρότεινα το δεύτερο.

Ξαναλέω βέβαια ότι είμαι εκτός του κλάδου οπότε ίσως να είμαι off.
These users thanked the author johndoe for the post:
Movida (Sat Dec 17, 2022 7:30 pm)
Rating: 12.5%
User avatar
Dragan21
Trialist
Trialist
Posts: 99
Joined: Sat Apr 11, 2020 2:54 pm
Football Manager της ομάδας: Catania Calcio
Has thanked: 5 times
Been thanked: 0

Μολις απερριψα προταση για interview για θεση με μισθο 73% παραπανω απο αυτα που παιρνω. Νομιζω ειναι η πρωτη φορα που ειμαι καπου που δε θελω να φυγω, ειδικα για εταιρεια που ξερω οτι δεν τηρει ωραρια.
User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3013
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Ωραίος Dragan , αν είσαι καλά εκεί που είσαι και βλέπεις προοπτική, δεν υπάρχει λόγος να φύγεις, ιδίως αν έχεις ακούσει διάφορα για το άλλο εργασιακό περιβάλλον (οκ, το χρηματικό παίζει ρόλο αλλά όχι πάντα τον πρωτεύοντα)

Στα δικά μου, μετά από 13 χρόνια σε μια εταιρία τηλεπικοινωνιακού παρόχου με σταγόνα για σήμα, αποχωρώ και πάω αλλού.. καλύτερα χρήματα, διαφορετικό αντικείμενο με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Πάντα υπάρχει ο φόβος όταν φεύγεις από την comfort zone, αλλά αν δεν το έκανα τώρα, ίσως να με είχε απορροφήσει για πάντα, σαν μαύρη τρύπα :)
These users thanked the author BuLLs3y3 for the post:
Dragan21 (Fri Jan 20, 2023 10:28 am)
Rating: 12.5%
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Ποστάρω παρακάτω μια αγγελία φίλων μήπως ενδιαφέρεται κάποιος:
Μάγειρας για Wine Bar

Ζητείται μάγειρας/ισσα για κουζίνα σε wine bar στην περιοχή Κουφονήσια Κυκλάδων για σεζόν (από Ιούνιο έως και Σεπτέμβριο). Παρέχεται αμοιβή 1.500€ καθαρά + ασφάλιση, διαμονή σε πολύ καλές συνθήκες και πλήρης διατροφή.

Τα καθήκοντα θα είναι προετοιμασία πιάτων συνοδευτικών κρασιού (bar food). Πλήρης απασχόληση, 9 ωρο.

Δεκτή και πρακτική άσκηση σπουδαστή σε σχολή μαγειρικής.
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

Πριν κάνα 3 βδομαδο περνάω συνέντευξη στην wolt για μια θέση εργασίας. Δεν με παίρνουν. Προχθές βλέπω ξαναβάζουν σε αγγελία την ίδια θέση και λέω θα τους τρολλαρω και θα κάνω αίτηση. Κάνω και αυτοί που στέλνουν πάλι πρόσκληση για συνέντευξη.

Το ερώτημα είναι το εξής. Τους το λέω το σκηνικό στην συνέντευξη η το παίζω σαν να είναι η πρώτη φορά?
Εν τω μεταξύ η πρόσκληση έγινε από το ίδιο άτομο.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62570
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Αν νομίζετε ότι ο κάθε HRας θυμάται ποιόν καλεί 10 λεπτά μετά τη πρόσκληση έχετε πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σας. Οι τύποι στέλνουν 30-40-50 προσκλήσεις καθημερινά για ένα κάρο θέσεις.

Προετοιμάσου καλύτερα πήγαινε ξανακανε συνέντευξη και ααααν σε θυμηθούν ότι σε έχουν ξαναδεί ανάφερε το ως προσόν και προσπαθήσει να κερδίσεις από αυτό κάπως σαν : "θεωρώ τη βολτ ένα πολύ σπουδαίο εργοδότη ο οποίος θα με βοηθήσει στη καριέρα μου γι'αυτό και είμαι πάλι εδώ να διεκδικήσω μια θέση που πιστεύω ότι σύμφωνα με τα προσόντα μου,την εμπειρία μου και τις δεξιότητες που έχω αποκτήσει, θα ανταπεξέλθω στα θέλω του μάνατζερ και της επιχείρησης".

Η κάτι παρόμοιο.

Απορούσα πάντως και με τον εαυτό μ πώς πήγαινα πάντα με το σταυρό στο χέρι και πως αποτύγχανα σε συνεντεύξεις, ενώ απλά στο 90% των πρώτων συνεντεύξεων υπάρχει απίστευτη ηλιθιότητα στους HRιτες(σόρρυ παιδιά). Έχω περάσει άλλη μια συνέντευξη μετά τη δουλειά που είμαι τώρα με θετικό πρόσημο αλλά δε τα βρήκαμε στα λεφτά γιατί ήταν Εδιμβούργο και έπρεπε να είναι αρκετές φορές εκεί (μεγαλύτερο κόστος/έξοδα μεταφοράς), κάνοντας ότι και οι υπόλοιποι: φουσκώνοντας μη αλαζονικά τα ταλέντα και τις δεξιότητες που έχω.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Έχω περάσει σε συνέντευξη στην Ελλάδα από HR και μιλούσε πολύ υπεροπτικά κτλ μέχρι που μου την έσπασε η τύπισσα και την πέρασα εγώ συνέντευξη..!

Στάλθηκε από το 22101320G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Ενδιαφερουσα περίπτωση αυτη που είπες Χαπυ, πες μας τι εγινε τελικα.
Μεγαλο red flag αυτο που περιεγραψες, δειχνει πολλα αρνητικά για την εταιρεία: Στα πιο basic HR συστηματα φαίνεται αν καποιος εχει κανει apply για αλλη θεση ή οχι και τι εγινε με αυτο το προφιλ (οκ πες το εκανες απο αλλο ημειλ), και το σκρινινγκ και η αποφαση να καλεσουν καποιον για συνέντευξη θελει 2 ατομα.
Οποτε εχεις εστω και αμυδρες ενδειξεις οτι σε αυτην την εταιρεία δεν παίρνουν σωστά tool για την δουλειά που θελουν, δεν τα χρησιμοποιούν σωστά, κοσμος κανει επιφανιακη δουλειά, και δουλειες που είναι για 2 ατομα την κανει 1. Αν γίνεται στο hr θα γίνεται και αλλου

Εγώ πάντως (ισωσ για να βγαλω και λιγο αχτι) αν δω red flag σε συνέντευξη, την ολοκληρωνω και μετά τους στελνω εγω απορριψη
User avatar
Snk
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6539
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Parma, Liverpool
twitter: Snk013
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ακολουθει wall of text
Spoiler: show
Τον τελευταίο 1,5 χρόνο δουλεύω σε εταιρικό βενζινάδικο. Υπάλληλοι ειμαστε 3 ατομα στις αντλίες και 2 στο πλυντήριο που είναι εντελώς ξεχωριστό κομμάτι. Η εταιρία δίνει χρήματα στους διαχειριστές και αυτοι τα αξιοποιούν αναλογα. Οτι δεν χαλάσουν τους μενει δικο τους οποτε για να κερδισουν περισσότερα, δεν προσλαμβάνουν αλλο ατομο που χρειαζεται, αφου ο όγκος εργασίας ειναι μεγάλος και λιώνουν εμας

Το μονα θετικο ειναι ο μισθος ειναι 150ε πιο πανω απο το βασικο και πληρωνόμαστε κανονικά στην ωρα μας. Ομως ουτε υπερωρίες μας πληρώνουν ,ουτε Κυριακες, ουτε αργιες

Ειμαστε πανω σε κομβο που ειναι κοντα στο αεροδρόμιο και εχει τρελη δουλεια καθε μερα. Κάνουμε συνεχώς μονοβάρδιες, εξυπηρετείς δηλαδή κάπου 200-280 οχήματα στο 8ωρο, και να έχεις να κόβεις πολλά τιμολόγια πχ χθες το πρωί έκοψα 31 στην βάρδια μου, να καθαρίζεις το μαγαζί, τις τουαλέτες, να φτιάχνεις τα ραφια, να κοιτάς για ληγμένα κλπ, γιατί είμαστε και μινι μαρκετ, να βγάζεις αμάξια από το πλυντήριο γιατί οι πλυντηριαδες που εχουν παρει δεν εχει κανεις δίπλωμα, και να τα ακους και απο τους πελατες γιατι αναγκαστικά οταν πλακώνουν 4-5 μαζί θα περιμένουν, γιατι ενα ατομο τι να πρωτοκανει. Επισης τα λαθη στα ταμεια τα πληρώνουμε ολα απο την τσεπη μας γιατι μας καλυπτουν χασουρα μονο 1 ευρω. Που ειναι πανεύκολο μεσα σε ολη την τρελα να κανεις λαθος

Η εταιρια μας εχει πρηξει τα συκώτια να πουλαμε ακριβα καύσιμα στους πελάτες. Καποιο απο τα αλλα παιδιά λογο της πιεσης που μας ασκουν το ειχε εφαρμόσει να βαζει καρφωτά, δηλαδη μπορει ο πελατης να πει απλο καυσιμο και του εβαζε ακριβο. Τον ειχαν καταλαβει καποιοι πελατες και μετα τα πλήρωνε απο την τσεπη του.
Kαθε λιγο και λιγακι στέλνουν ατομα να μας κανουν ελεγχο, που μας πρήζει θα κανεις αυτο θα κανεις εκεινο, θα λες αυτο θα λες το αλλο. Να βγαινουμε εξω να βαζουμε καυσιμο και ο πρηξας να έρχεται μαζι και να ειναι κολλιτσίδα πανω μας να δει και να ακουει τι λεμε πως το λεμε στους πελατες. Και αν δεν ειναι αυτο που μας εχει πει και με το τροπο που θελει να τα ακουμε

Καθε 2-3 μηνες παλι και σε περιοδο που κραταει ενα μηνα, μας στελουν εναν μυστικο επισκεπτη. Εναν πελατη που μπορει να ειναι οποιοσδήποτε που να ερθει οποιαδήποτε στιγμη και πρεπει εμεις να του κανουμε 6-7 πραγματα που θελει η εταιρια. Να του δουμε λαδια, να του δουμε αερα στα λαστιχα και διαφορα αλλα. Αν δεν τα κανουμε αυτος βαζει κακη αξιολογηση και ξεκινανε μετα οι απειλες της απόλυσης και γκρινες. Κατσε εσυ οταν εχει να κανεις ενα καρο πραγματα να κανεις και αυτα που θελει ο μυστικος σε καθε πελατη, γιατι δεν μπορεις να ξερεις ποιος ειναι

Επειδή ειμαστε λιγα ατομα προκύπτουν και προβληματα με τις βαρδιες. Ενας να αρρωστήσει ή να παρει αδεια κοβονται τα ρεπο των υπολοιπων. Περσι ειχα 24 μερες να παρω ρεπο λογο αδειων. Τα οποια ρεπο ουτε τα πληρωθηκα ουτε τα πηρα ποτε μετα

Σημερα ειχα ρεπο, γιατι το αλλο παιδι εξαντλήθηκε δεν μπορει να ερθει για δουλεια. Και αυτο που κανονισαν ειναι, οτι ουτε παλι θα το πληρωθω, ουτε θα παρω, αλλα ο αλλος υπαληλος που δεν θα ερθει θα μου δωσει 20 ευρω απο το μισθο του. Και αυτος συμφώνησε να το κανει. Δεν κανω πλακα. Που να τα πεις αυτα τα πραγματα ; Ποσο παραλογη τρελα


Τελος του μηνα φευγω. Παραέκατσα με αυτες τις αρρωστες συνθηκες
These users thanked the author Snk for the post:
OFI Crete (Wed Sep 06, 2023 2:55 am)
Rating: 12.5%
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62570
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Καταγγελία παίζει;

Πωπω καλή συνέχεια snk πραγματικά ήρωες είστε.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Snk
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6539
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Parma, Liverpool
twitter: Snk013
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Εχουν φαει καταγγελιες απο προηγούμενους υπαλληλους αλλα δεν ξερω τι εχει γινει. Λογικα τιποτα
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14528
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Ροχάλες στα μούτρα και δρόμο. Δεν αξίζει τίποτα. Δουλειά βρίσκεις.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”