4-2-3-1 Blitz!

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Reggen
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Wed Jun 08, 2005 7:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτη ειναι μια τακτικη που ανεπτυξα (flat 4 d.line, 2 mcs, 3 amcs, 1fc) βασισμενος στο ΤΤF'09 και συγκεκριμενα στο πλαισιο "bands of two". Την δοκιμασα 3 χρονιες με την Napoli και μου απεφερε τα εξης: ( Serie A champions 2008-09 και 2010-11, runner-up 2009-2010, Italian Super Cup 2009-2010, Euro Cup 2009-2010, European Super Cup 2010-2011, Italian Cup 2010-2011.)

Το αξιοσημειωτο ειναι πως παρολο που προκειται περι καθαρα επιθετικογενους τακτικης, και τις 3 χρονιες ειχα την καλυτερη αμυνα στο πρωταθλημα με 17,18,19 γκολ παθητικο σε 38 αγωνες ανα σεζον. Οσο για την επιθεση σε οι επιδοσεις ηταν 66,61,91 (την τριτη χρονια πουλησα τον αμπαλο Lavezzi κι απεκτησα τον Pandev) γκολ υπερ ανα σεζον.

Αν τελικα αποφασισει κανεις να δοκιμασει την τακτικη θα δωσω μερικες συμβουλες -jerk με βαση τις διαπιστωσεις και τα συμπερασματα μου.

1. Γρηγορα CB, με pace, acceleration απο 15 και πανω, ωστε να βγαινει η πιεση ψηλα και το τεχνητο off-side με επιτυχια. Εγω και τις 3 σεζον χρησιμοποιουσα τους Gioda και Rivas.

2.ο DRC εχει οδηγιες ωστε να σκοραρει πολυ απο κορνερ και φαουλ. Οποτε ο ψηλεας της αμυνας παιζει μεσα δεξια.

3.Ο ΜLC ειναι καθαροαιμος αμυντικος μεσος, μην βαλετε κανενα τρυφερο εκει. Προτιμηστε ενα "φινετσατο" παικτη, τυπου Torres (San Lorenzo), Μudingayi (Bolognia) και λοιπους σκυλους.

4. Ο MRC σουταρει πολυ απο μακρια και βγαζει αφθονες μπαλιες στο χωρο, χωρις να αμελει τα αμυντικα του καθηκοντα. Ενας MC Αγγλικου στυλ θα ηταν μια καλη επιλογη.

5.Oι 2 πλαγιοι επιθετικοι μεσοι (AMRC και AMLC) παιζουν σαν ακραιοι που συγκλινουν, πασαρουν στο χωρο και βγαινουν σαν κρυφοι επιθετικοι. Οποτε...κατι σαν Mauro Milano θα ηταν μια χαρα.

6. Ο ΑΜC ειναι ισως ο σημαντικοτερος παικτης στο συστημα, αφου βγαζει τις περισσοτερες τελικες πασες και σκοραρει αρκετα. Εχει και free role...

7. Για την θεση του επιθετικου χρησιμοποιεστε FC, ΟΧΙ SC. Εχει free role, και ειναι κατι μεταξυ target man και advanced play maker. Τα decisions και long shots ειναι σημαντικα stats, απο εκει και περα επιλεγετε αν θελετε ενα ντουβαρατο η ενα πιο δεκαρατο FC.

Η τακτικη:
http://w19.easy-share.com/1903083989.html

Προτασεις, Feedback και μπινελικια που σας κατεστρεψα την ομαδα ευπροσδεκτα!

Off Topic:
δημιουργηθηκε και δοκιμαστηκε στην εκδοση 9.2.0
Μετα την 3η χρονια με την Napoli αποδεχτηκα μια προταση απο την Chelsea. μετα απο 19 αγωνες βρισκομαι στην 1η θεση με 8 βαθμους διαφορα απο την δευτερη Arsenal, που στο δικο μου save τα ειχε σαρωσει ολα, μεχρι να παω εγω στην Αγγλια :D
Image
Last edited by Reggen on Fri Jan 02, 2009 10:03 pm, edited 1 time in total.
Innocentia nihil probat.
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βαλε καμια εικονα να δουμε της θεσεις κτλ
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4071
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καλή παρουσίαση.Αλλά μία εικόνα!
User avatar
anaxos
Trialist
Trialist
Posts: 64
Joined: Tue Dec 30, 2008 11:15 pm
Football Manager της ομάδας: Αιολικός
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε ειδα τα αποτελεσματα του συστηματος σου και ενθουσιαστηκα.Δυστυχως ομως δεν προσεξα τα στοιχεια που δινεις για τους παιχτες στην καθε θεση :? Ετσι εβαλα κεντρικους αμυντικους Κυργιακο και Lequi που δεν ειναι γρηγοροι. Επαιξα με Τοτεναμ για το ουεφα και ειχα φαει 2 στο πρωτο... Παντως φαινεται καλο,με τους καταλληλους παιχτες. Ευχαριστω... :wink:
User avatar
Reggen
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Wed Jun 08, 2005 7:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

anaxos wrote:Φιλε ειδα τα αποτελεσματα του συστηματος σου και ενθουσιαστηκα.Δυστυχως ομως δεν προσεξα τα στοιχεια που δινεις για τους παιχτες στην καθε θεση :? Ετσι εβαλα κεντρικους αμυντικους Κυργιακο και Lequi που δεν ειναι γρηγοροι. Επαιξα με Τοτεναμ για το ουεφα και ειχα φαει 2 στο πρωτο... Παντως φαινεται καλο,με τους καταλληλους παιχτες. Ευχαριστω... :wink:
Πωπω αδερφε, παιζεις με Κυριακο και Λεκι??? Αυτοι ειναι καραβια -titanikos . Το τεχνητο off-side και η αμυνα ψηλα με αυτο το αμυντικο διδυμο ειναι συνωνυμο της αυτοκτονιας...Απορω πως δεν τσιμπησες Gioda, ο παικτης δεν υπαρχει, απλα δεν υπαρχει! Σε ευχαριστω που δοκιμασες την τακτικη παντως!
Innocentia nihil probat.
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για επιθετικη καλη φαινετε αλλα στα δυσκολα εκτος εδρας ματς??? τι κανεις??
User avatar
Reggen
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Wed Jun 08, 2005 7:42 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sir_Vaggos wrote:για επιθετικη καλη φαινετε αλλα στα δυσκολα εκτος εδρας ματς??? τι κανεις??
Τιποτα, δεν κανω τιποτα. Ουτε δινω ποτε Οpposition Instructions...
Innocentia nihil probat.
User avatar
akarag1
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Mon Apr 14, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Location: Vrilissia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ο επιθτεικος γιατι εχει man marking? μηπως σου εχει ξεφυγει
A.E.K.
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρησιμοποιησα την τακτικη σου με op.instr σε κανα 2 ματσ με το ζορι νηκαγα... Μετα τα εκοψα αυτα κ εχει πολυ καλα αποτελεσματα... Μπραβο
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
User avatar
akarag1
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Mon Apr 14, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Location: Vrilissia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω αυτο που αλλαζω ειναι οταν εχουν ενα επιθετικο οι αντιπαλοι βαζω εναν απο CB ζοναλ κ του κατεβζω 1-2 τικ το μενταλιτι.
γενικα ειναι πολυ καλη τακτικη....πολλα γκολ!!
A.E.K.
fidaki24
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sun Nov 23, 2008 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δοκιμασα κι εγω την τακτικη σου και απο αποτελεσματα παμε πολυ καλα με τον παναθηναικο!αλλα ειναι καποια πραγματα που με παραξενευουν!οι 2 AMC εκτος απο τον μεσαιο εχουν σχεδον σε ολα τα παιχνιδια πολυ κακη αποδοση και επισης δεν παιρνω καθολου γκολ απο τον επιθετικο μου!τα πιο πολλα γκολ τα εχει βαλει ο DC,απο τις προωθησεις στα στημενα!!
User avatar
akarag1
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Mon Apr 14, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Location: Vrilissia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

fidaki24 wrote:δοκιμασα κι εγω την τακτικη σου και απο αποτελεσματα παμε πολυ καλα με τον παναθηναικο!αλλα ειναι καποια πραγματα που με παραξενευουν!οι 2 AMC εκτος απο τον μεσαιο εχουν σχεδον σε ολα τα παιχνιδια πολυ κακη αποδοση και επισης δεν παιρνω καθολου γκολ απο τον επιθετικο μου!τα πιο πολλα γκολ τα εχει βαλει ο DC,απο τις προωθησεις στα στημενα!!
κ εμενα το ιδιο συμβαινει
A.E.K.
FMFREECE
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Wed Dec 19, 2007 9:52 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλαρακι το συστημα σπαει κοκαλα πολλα γκολ μεγαλη κατοχη μονο δεν μπορω να καταλαβω γιατι σκοραρουν πιο πολυ οι αμυντικοι παρα οι επιθετικοι στο ελληνικο πρωταθλημα π.χ ο μελισσις εχει 8 γκολ στο πρωταθλημα και ο nilmar 4 οχι πως με χαλαει γιατι η ομαδα ειναι -traino δεν σταματαει πουθενα !! :-D :-D
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”