Prepare for War: Τotal War (αναλυση,στρατηγικες,επιτυχιες)

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για τον Στρατηγό KosKarVen ενταύθα. Venice.
1. Παίρνεις Ragusa,Durazzo και Florence με την καμία.
2. Συνάπτεις συμμαχία και trade rights με Πάπα, Μίλαν και Γερμανούς (Holy Roman Empire)
3.Προφυλάσεις το Ηράκλειο, είναι η βάση σου στο Αιγαίο και από εκεί μπορείς να πάρεις τη Ρόδο, για αρχή. Η Ρόδος με την σειρά της, καθώς είναι Castle σου δίνει πρόσβαση στη Μ.Ασία.
4.Για τις σταυροφορίες. Ένας στρατός γίνεται σταυροφορικός, με ένα βασιλιά και ακόμα 9 μονάδες. Μια καλή λύση για να μην χάσεις την εύνοια του Πάπα και να μην γονατίσεις οικονομικά, είναι αυτές οι 9 μονάδες να απαρτίζονται από peasants. Mπαίνεις λοιπόν με αυτόν τον στρατό σε μια καλή δύναμη από καράβια και το κόβεις για την Ιερουσαλήμ. Εκεί, μπορείς να αγοράσεις μισθοφόρους, όχι πολύ καλούς αλλά φτηνούς. Έτσι και θα πάρεις μέρος στην σταυροφορία (objective) και δεν θα ξεπαραδιαστείς.
4. Έχε το νου σου, σε Βυζαντινούς, Γερμανούς και Μιλανέζους στην αρχή.
5.Όταν είσαι Καθολικός, it pays to be the Pope's pet. Μην γίνεις ποτέ excommunication γιατί η οικονομική ζημιά είναι μεγάλη.
6. Γενικά, καθάριζε τις περιοχές σου από Rebels και Blashphemers. Κάνουν ζημιά στο εμπόριο και στο happiness των πόλεων αντίσοιχα.

Για τον Sultan Alexosενταύθα.
Συμπτωματικά, άρχισα πριν από λίγες μέρες ένα παιχνιδάκι με τους Εγύφτιους, shikabala κ'ετς...

Θα ποστάρω, ( + ss ) μόλις υπάρξει κάτι ενδιαφέρον

Πριν αλέκτωρ λαλήσει τρεις είχαμε τους πρώτους σταυροφόρους στις πύλες μας....
The Holy Roman Empire in our gates!!!

Image


Ο Γερμανός είχε πολλούς heavy Cavalry και αρκετούς spearmen. Ένα ram, 2 σκάλες και 2 πολιορκιτικούς πύργους.Εγώ, αυτά που βλέπετε. Δεν είχε νόημα να τον περιμένω στα τείχη, οπότε ταμπουρώθηκα στο κέντρο της πόλης. Τις πέντε μονάδες archers τις έβαλα να κλείσουν τον ένα δρόμο για το κέντρο, για να έχω μια πολύ μεγάλη δύναμη πυρός. Από πίσω τους τις δύο μονάδες Light Cavarly για να μπορέσουν να ανακόψουν λίγο την φόρα των απίστων. Γύρω γύρω από το κέντρο, τοποθέτησα τις άλλες μονάδες, κατά βάση spearmen, για να είναι stand by. Φυσικά ακολούθησε άγρια σφαγή και για πολύ ώρα, τα πάντα κρέμονταν σε μια κλωστή. Τελικά...

Image

Ναι μεν, χάθηκαν οι μισοί άντρες αλλά τα κεφάλια των απίστων σαπίζουν στα κοντάρια μας....
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Madrilenos
Backup
Backup
Posts: 886
Joined: Fri Oct 26, 2007 2:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ ξεκίνησα καινούργιο save με Byzantine Empire και το έχω διασκεδάσει περισσότερο απο κάθε άλλη φορά...

Εξαπλώθηκα πολύ γρήγορα και έφτασα να κατέχω όλες τις περιοχές των Βαλκανίων φτάνοντας μέχρι Νυρεμβέργη και Μιλάνο ενώ στην Ανατολή κατέλαβα όλη την Μικρά Ασία αλλά άφησα τους Τούρκους να φυτοζωούν στις πιο ανατολικές περιοχές για να κόψουν κάπως την ορμή των Μογγόλων...

Λόγω του πολέμου στη Δύση μάλιστα βρέθηκα σε αδυναμία να αποκρούσω την Jihad που έκαναν προς την Κωσταντινούπολη οι Αιγύπτιοι και έχασα την πρωτεύουσα μου αλλά ευτυχώς την ανακατέλαβα σχετικά γρήγορα.

Το θέμα είναι οτι τη θέση του ένδοξου χαλιφάτου των Aιγυπτίων την πήραν οι Mongols που με απίστευτη ταχύτητα κατέλαβαν όλη την Μέση Ανατολή και το faction των Egyptians καταστράφηκε ολοσχερώς μέσα σε λίγα turns.Μάζεψαν ολόκληρες στρατιές στα Άδανα και ήταν έτοιμοι να εισβάλλουν σε Ankara και Ceasaria που τις κατείχα...

Ευτυχώς κατάφερα να μεταφέρω όλο το στρατό των Βαλκανίων και της Μικράς Ασίας σε εκείνη την περιοχή οπου βρίθει απο βουνά και στενά περάσματα και έδωσα τις πιο ηρωικές μάχες της ζωής μου ενάντια στην best cavalry power in the known world...

Πρέπει να έδωσα πάνω απο 15 μάχες σε εκείνη την περιοχή και ο αριθμός των στρατιωτών που χρησιμοποιήσαμε ήταν πάνω απο 15000 το κάθε faction συνολικά...Τελικά κατάφερα να καταλάβω Άdana και Αντιόχεια ενώ έκανα την κίνηση ματ και έστειλα μια στρατιά να καταλάβει την αφύλακτη Αλεξάνδρεια και στη συνέχεια το Κάιρο χωρίς να συναντήσω αντίσταση.

Τώρα έχω φτάσει στο σημείο να έχω συντρίψει τους Μογγόλους που κατέχουν μόνο Ιερουσαλήμ και Βαγδάτη ενώ η αυτοκρατορία ακμάζει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.Κατέλαβα και για λίγο διάστημα την Φλωρεντία αλλά έγινε rebel και δεν είχα δυνάμεις για να την ανακτήσω αφού μου βγήκε νέο φρούτο...

Τimurids...όταν καταφέρω να τους νικήσω θα γράψω guide...Μιλάμε για χιλιάααδες...μπροστά τους οι Μongols δεν είναι τίποτα...Extremely strong cavalry units plus elephants...φτάσαν στα σύνορα μου και έχασα όλες τις μάχες στον Ιορδάνη ποταμό αλλά κατάφερα να τους αναχαιτήσω αφού τους προξένησα σημαντικές απώλειες στις 2 στρατιές που έστειλαν ενώ εγώ έχασα...5!! Μπορεί να έπαθα συντριβή αλλά δεν είχαν άλλα στρατεύματα ικανά να πολιορκήσουν τις πόλεις μου και αναγκάστηκαν σε υποχώρηση.

Έχω απελπιστεί και φοβάμαι πως αν καταλάβουν κάποιο settlement (δικό μου ή των Μογγόλων ή των Τούρκων) θα έχω χοντρό πρόβλημα, μιας και διαθέτουν ακόμα τεράστιες δυνάμεις.

Τουλάχιστον στα ευρωπαϊκά εδάφη όλα είναι ήρεμα αφού έχω κάνει alliance με την πανίσχυρη Poland που έχει εξαπλωθεί σε Ρωσία και Βόρεια Ευρώπη και απασχολεί την Holy Roman Empire και μου κάνουν όλοι τεμενάδες.

Eμπειρία λέμε. 8)
Mike Batiste:
«Αφήνω το μπάσκετ να με οδηγήσει όπου θέλει. Αν είναι η μπάλα του μπάσκετ να με στείλει να παίξω σ' έναν άλλον πλανήτη, θα το κάνω. Ή οπουδήποτε πάνω στη Γη. Αγαπάω τόσο πολύ το μπάσκετ, που δεν με ενδιαφέρει σε ποιο μέρος του κόσμου θα παίζω».
Kastroman
National Manager
National Manager
Posts: 9295
Joined: Thu Jul 03, 2003 11:00 pm
Status: Come at the king, you best not miss.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έπαιζα κάποτε το Medieval Total War 1.

Χωρίς πλάκα, με έχετε ψήσει να αγοράσω το 2 (και λεω αγοράσω και το εννοώ, όσα παιχνίδια έχω κατεβάσει δεν έχω ασχοληθεί πάνω από 10 μέρες μαζί τους, κι αυτό είναι παιχνίδι που αξίζει ασχολίας) και να το ψάξω στα μισο-κατεστραμμένα μου Windows.

Πολύ καλή δουλειά παιδιά. :wink:
Μια μέρα θα σηκωθώ, θα τον χτυπήσω φιλικα στην πλάτη, και θα τον ρωτήσω:
"Κυρ Αντρέα, με όλο το θάρρος. Γαμείς καθόλου;"
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~
- Πονάω!
- Δεν πονάς. Φοβάσαι.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποτέ δεν εχω περιμένει αντίπαλο μέσα στην πόλη.

Πάντα ή θα τον χτυπήσω εξω απο αυτήν πρώτος πριν προλάβει να αναπτύξει τις δυνάμεις του είτε θα τον περιμένω μποστά στις πύλες.

Τί εννοώ?

Στην πολιορκεία της Acra, πλακώνουν οι Άραβες κατα χιλιάδες. Και όταν λεω χιλιάδες το εννοώ πρέπει να με χύπησαν 2 στρατιές με ενισχύσεις.

Είχα τους τίμιους Άγγλους Σταυροφόρους και έπρεπε να επιτελέσω το έργο του Καλού Καθολικού Θεού μας :P

Στην διάθεση μου είχα 6 μονάδες Yeomen και 6 Spearmen διαφόρων τύπων και πεζών ιπποτών (δεν θυμάμαι ποιούς ακριβώς καθώς έχει πολύ καιρό) αλλά και 2 ίλες βαρύ ιππικό (με όλα τα upgrades στις μονάδες μου και valor τέρμα, ήταν όλοι βετεράνοι).

Οι Άραβες είχαν πολύ μα πάρα πολυ ιππικό ενω το πεζικό είχε στηθεί πίσω τους, ενω στην διάθεση τους είχαν μόνο 4 rams για εναν ανεξήγητο λόγο.

Έστησα το ιππικό μου στα πλάγια της πόλης εκτός οπτικού πεδίου, μαζί με το βαρύ πεζικό, ενώ ακριβώς μπροστά στην πύλη έστησα τους τοξότες και μπροστά τους να σχηματίζουν εναν προστατευτiκό ημικύκλο και πίσω απο πασάλους τους spearmen, σε πολύ πυκνό σχηματισμό, hold position, fire at will και απενεργοποιημένο στο skirmish.,
Αποτέλεσμα το ιππικό των Αράβων να θερίζεται μπροστά στις πύλες, οι rams να έχουν καταστραφεί με 2-3 γρήγορες επιθέσεις του ιππικού και το υπόλοιπο (ελαφρύ) πεζικό τους να κατασφάζεται απο μια κυκλοτική κίνηση απο το ιππικό και το βαρύ πεζικό μου...

Οι Άραβες σκόρπισαν σαν την άμμο της ερήμου 8) ενω εγω είχα μόλις 250κάτι απώλειες. :wink:

Συνολικά kills των yeomen (μόνο) 1230 -kavala

gonzito wrote:4.Για τις σταυροφορίες. Ένας στρατός γίνεται σταυροφορικός, με ένα βασιλιά και ακόμα 9 μονάδες. Μια καλή λύση για να μην χάσεις την εύνοια του Πάπα και να μην γονατίσεις οικονομικά, είναι αυτές οι 9 μονάδες να απαρτίζονται από peasants. Mπαίνεις λοιπόν με αυτόν τον στρατό σε μια καλή δύναμη από καράβια και το κόβεις για την Ιερουσαλήμ. Εκεί, μπορείς να αγοράσεις μισθοφόρους, όχι πολύ καλούς αλλά φτηνούς. Έτσι και θα πάρεις μέρος στην σταυροφορία (objective) και δεν θα ξεπαραδιαστείς.
Καλό αυτό το εφαρμόζω κάποιες φορές, αλλά κάτι ακόμη, ενα κολπάκι ας πούμε.

Φρόντησε στην σταυροφορική στρατιά σου να είναι όλοι (ή όσοι μπορείς) απο τους στρατηγούς σου. Όταν καταληυθεί ο στόχος, παίρνουν πολύ valor και ανεβάζουν στατιστικά :wink:
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλά οι yeomen είναι φοβερό unit. Πολύ καλά τους έκανες τους Άραβες!!
Εγώ από την άλλη, σπανίως βγαίνω έξω από τα τείχη. Τους σταυροφόρους που μου την έπεσαν στην Jerusalem δεν μπορούσα να τους αντιμετωπίσω έξω ή στα τείχη. Είχαν πάρα πολλούς heavy cavarly και πολλά πολιορκιτικά εργαλεία. Έτσι εφάρμοσα το πανάρχαιο κόλπο των Θερμοπυλών. Άστους να έρθουν όλους, λίγο λίγο, από ένα στενό πέρασμα ( οι δρόμοι της πόλης ) χάνοντας έτσι το πλεονέκτημα των αλόγων. 8)


Σωστό αυτό για τους σταυροφορικούς στρατούς, απλά αναφερόμουν σε περιπτώσεις που δεν έχεις αρκετά φράγκα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
tassard
Backup
Backup
Posts: 869
Joined: Sat Jul 26, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδες με τις απαιτησεις του τι γινεται?Ειναι βαρυ?
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

με έναν medium-range computer είσαι οκ...Ωραίο τόπικ για ένα ακόμα καλύτερο game το οποίο λιώνω από την εποχή του MTW1 . Εμένα το rome γενικά δεν μου άρεσε γιατί δεν σου έδινε την δυνατότητα να αναπτυχθείς οικονομικά και ειρηνικά στην αρχή.Το mtw2 είναι γενικά πολύ ωραίο με εύκολο σύστημα οικονομίας και εύκολη ανάπτυξη μονάδων.Εγώ σαν ειρηνόφιλος σας προτείνω να μετατρέπετε τα castle σας σε πόλεις ωστέ να έχετε πολυυυ χρήμα..αφήστε ένα καστρο μόνο για παραγωγή units(στην αρχή πάντα).Συνήθως παίζω με Γαλλία και Βυζαντινή αυτοκρατορία.Περιμένουμε και το Empire total war.
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ενημερώνω τους φίλτατους αναγνώστες οτι έμεινα πίσω στα καθήκοντα μου λόγω διακοπών και προβλήματος στον σκληρό που μου στέρησαν τον υπολογιστή (και το παιχνίδι λόγω αλλαγής σκληρου)

Παρόλα αυτα λόγω νόμιμης κατοχής του παιχνιδιου (κολλεκτορς παρακαλω :D ) θα επανέθλω οσο το δυνατόν γρηγορότερα με νέες ήττες,με νέες συντριβες!


Ευχαριστώ για την κατανόηση!

Υ.Γ.Ιλ και εσυ στο σορολοπ το έριξες!αντε,γραφε! :P
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mαθαίνω το Americas τώρα... Καλά άλλη εμπειρία άλλες τακτικές τί να λέμε...

Βασικά όσοι παρακολουθούνε το thread πείτε μου ποιό Medieval ακριβώς έχετε? Για να ξέρω σε πιο να επικεντρωθώ να κάνουμε εναν καλό οδηγό όλοι μαζί :wink:
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δεν εχω παιξει ποτε το medieval 2...Αλλα και τα 3 προηγουμενα παιχνιδια της σειρα TW τα ειχα τερματησει πολυ ευχαριστα(απο τα καλυτερα στρατετζυ μαζι με το Civ,AoM και Warcraft3...Ειπαμε και starcraft(και οταν βγει το 2...Πολλα ατομα θα αυτοκτονησουν ακομα και αν ειναι μουφα)
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να πω την αμαρτία μου... Τις καλύτερες μάχες τις εχω κάνει στο shogun και στο TW παρά στο TW2 :oops:
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
tassard
Backup
Backup
Posts: 869
Joined: Sat Jul 26, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eγω ρε γμτ εγκατεστησα το Rome, και ενω ξεκιναω campaign, μετα απο λιγα sec βγαζει Blue screen και κανει restart το pc. -toixos2
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

με το MTW2 δεν μπορώ να πω οτί ασχολήθηκα ιδιαίτερα..πιο πολύ με rome και ΜΤW1..πέραν όμως αυτού καλύτερα strategy θεωρώ τη σειρά Hearts of Iron και Εuropa Universallis
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πείτε μου λίγο όσοι διαβάζετε το thread εκτός απο την έκδοση που παίζετε (δηλαδή το απλό ή κάποιο απο τα expansions) και με τί λαό παίζετε...

Καθολικό, Ορθόδοξο ή Μουσουλμανικό?

Θέλω να δείξω διάφορες στρατηγικές στο πεδίο της μάχης με screenshots και vga αλλά πρέπει να ξέρω και τί έχετε γιατί αυτοί οι τρεις διαφέρουν τεράστια στον τρόπο με τον οποίο θα προσεγγίσεις μια μάχη λόγω διαφορετικότητας των μονάδων τους...

Να ξέρω τί να δείξω :P
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

medieval 2 απλό, ορθόδοξους Βυζαντινούς :D
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”