Με Bushmills Malt (21 years old) για συντροφιά...

Σηκώστε μανήκια και μπείτε στο κόσμο των ιστοριών. Αξίζει...
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7978
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η χρονιά λοιπόν ολοκληρώθηκε εντυπωσιακά.Πρωτάθλημα,άνοδος,4 κύπελλα και συμμετοχή στα προκριματικά του κυπέλλου Uefa της επόμενης αγωνιστικής περιόδου!!!
Οι παίχτες έδωσαν ραντεβού για τις 15/6 κι αναχώρησαν για διακοπές.Ο τύπος της χώρας (πλέον κι όχι μόνο της περιοχής μας) διατύπωνε ερωτηματικά σχετικά με την παρουσία μου στον πάγκο της Glebe Rangers την νέα περίοδο καθώς το συμβόλαιό μου δεν είχε ακόμα ανανεωθεί.Για την καθυστέρηση αυτή υπεύθυνος όμως ήμουν εγώ καθώς ο Thomas επιθυμούσε-φυσικά-την παραμονή μου αλλά εγώ περίμενα να δω τον προυπολογισμό της νέας περιόδου πριν αποφασίσω.Με δεδομένη την αναπροσαρμογή όλων των συμβολαίων,οι μισθοί την νέα χρονιά θα άγγιζαν τις 200.000 οπότε ήταν απαραίτητη μια γενναία αύξηση του budget.Στην καθοριστική συνάντηση συζητήσαμε εφ'όλης της ύλης και καταλήξαμε ότι θα είχα μεν στην διάθεσή μου περί τις 400.000 ευρώ για μισθούς αλλά δεδομένης και της απροθυμίας παιχτών να ενταχτούν στο δυναμικό μας δεν υπήρχε πρόβλεψη για χρήματα μεταγραφών.Παράλληλα σαν στόχο δεν θα είχαμε απλά την παραμονή στην κατηγορία αλλά την εξασφάλιση μιας safe mid table θέσης ώστε τον 2ο χρόνο της παρουσίας μας στην Premier να είμαστε έτοιμοι για την καθιέρωση στην κατηγορία.Έτσι,σε κλίμα αμοιβαίας κατανόησης,έβαλα την υπογραφή μου σε νέο διετές συμβόλαιο με ετήσιες απολαβές 33.500 ευρώ.Ο Thomas,μετά την ολοκλήρωση της συμφωνίας,χαριτολογώντας μου είπε ότι θα εξακολουθούσε να μου προσφέρει 1 μπουκάλι από το αγαπημένο μου Bushmills αλλά πλέον όχι για κάθε νίκη αλλά για κάθε 4άδα νικών (:

Η προοπτική της συμμετοχής μας στην κορυφαία διοργάνωση της χώρας σήμαινε και την ακόμα μεγαλύτερη ανάγκη για ενίσχυση και οργάνωση σε επαγγελματικά πρότυπα.Πρώτη κίνηση ήταν η αναζήτηση νέων προπονητών αλλά ο Thomas ούτε που ήθελε να ακούσει κάτι τέτοιο κι έτσι δεν κατέστη δυνατό να αυξηθεί το ολιγομελές μου επιτελείο,παρά την καταρχήν συμφωνία με ορισμένους προπονητές που βολιδοσκόπησα.
Στο μεταγραφικό μέτωπο,συνεχίσαμε-αναγκαστικά-την ίδια τακτική της προσέγγισης ελεύθερων και κατά κύριο λόγο γηγενών ποδοσφαιριστών καθώς όποτε πλησιάσαμε ποδοσφαιριστές κάποιου βεληνεκούς η απάντηση ήταν πάντα αρνητική και πολλές φορές περιπαιχτική :evil: Συνοπτικά οι κινήσεις που έγιναν ήταν οι εξής:

Image
Spoiler: show
Αναλυτική παρουσίαση των νέων μας αποκτημάτων

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Επιθυμούσα διακαώς την απόκτηση ενός αμυντικού χαφ κι ενός αριστερού μπακ αλλά κάτι τέτοιο στην παρούσα φάση δεν κατέστη δυνατό...
Οι μισθοί πλέον άγγιζαν τις 250.000 ευρώ αλλά ευελπιστούσαμε σε αυξημένα έσοδα από τις εισπράξεις των αγώνων καθώς ο κόσμος στεκόταν για ακόμα μια χρονιά στο πλευρό μας και δημιουργούσε νέο ρεκόρ αγοράς εισιτηρίων διαρκείας,φτάνοντας τα 121 (έναντι 70 την προηγούμενη χρονιά)!

Λόγω της συμμετοχής μας στον 1ο προκριματικό γύρο του κυπέλλου Uefa θα δίναμε μόλις 2 φιλικά παιχνίδια και στην διακοπή που θα ακολουθούσε μετά τα πρώτα παιχνίδια κυπέλλου θα δίναμε 3 ακόμα-πολύ δυνατά-φιλικά.

Image

Image

Η κλήρωση του κυπέλλου Uefa μας έφερε αντιμέτωπους με την Ουγγρική Budapest Honv?d FC (εν συντομία Honv?d) και οι πιθανότητες που μας έδιναν τα πρακτορεία στοιχημάτων για την πρόκριση ήταν μεταξύ 11 και 16 προς 1,προεξοφλώντας τον εύκολο αποκλεισμό μας...
Spoiler: show
Στο επόμενο...επεισόδιο,ένα μεγάλο σοκ,τα ιστορικά παιχνίδια με τους Ούγγρους,τα...ατυχής έμπνευσης δυνατά φιλικά και οι πρώτες αναμετρήσεις για το κύπελλο
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7978
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα δυσάρεστα νέα για την ομάδα μας έγιναν γνωστά παραμονές της πρώτης αναμέτρησης με τους Ούγγρους.Ο Beckett,αναντικατάστατο στέλεχος και βασικός συντελεστής της πορείας μας πέρισυ,υπέστη σοβαρό τραυματισμό στην τελευταία προπόνηση και θα απουσιάσει για διάστημα 2 περίπου μηνών.Οι νεοφερμένοι Ndah και Chuter θα κληθούν από πολύ νωρίς να ''πέσουν στα βαθειά''...

Image

Κατώτεροι των περιστάσεων χάσαμε την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι.Τουλάχιστον πετύχαμε το παρθενικό μας τέρμα σε ευρωπαική διοργάνωση...

Image

Αποκλειστήκαμε με το κεφάλι ψηλά.Παρά το αρχικό 3-0 περάσαμε μπροστά,μειώσαμε σε 3-2 και παρά το 4-2 συνεχίσαμε την προσπάθεια και εν τέλει δικαιωθήκαμε κατακτώντας τον πρώτο μας βαθμό/θετικό αποτέλεσμα σε ευρωπαική διοργάνωση :snif: Οι εμπειρίες που αποκομίσαμε από τα 2 αυτά παιχνίδια σίγουρα θα μας φανούν χρήσιμες στην συνέχεια.

Image

Ποδαρικό με το δεξί στις επίσημες εντός των τειχών υποχρεώσεις :-D

Image

Κάκιστη εμφάνιση και δίκαιη ήττα.Μεσολαβεί ένα σημαντικό χρονικό διάστημα μέχρι το επόμενο παιχνίδι και αποφάσισα να δώσουμε 3 φιλικά παιχνίδια προκειμένου να παρουσιαστούμε πιο έτοιμοι καθώς λόγω των ευρωπαικών αναμετρήσεων στην αρχή της χρονιάς δώσαμε μόλις 2 φιλικές αναμετρήσεις.Τα αποτελέσματα όμως μάλλον δεν δικαίωσαν την σκέψη μου καθώς αποτυπώθηκε με εμφατικό τρόπο η διαφορά επιπέδου της ομάδας μας :?

Image

Image

Επάνοδος στις επίσημες υποχρεώσεις με νέα ήττα παρά την βελτιωμένη μας εικόνα...

Image

Σημαντική επιτυχία που μας διατηρεί στο παιχνίδι της πρόκρισης

Image

Μονόλογος και ευρεία νίκη που ουσιαστικά μας δίνει την πρόκριση καθώς η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής:
Image
και προκρίνονται οι 2 πρώτοι ενώ απομένουν οι αναμετρήσεις:
Image
Spoiler: show
Στο 4-1 ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης Chuter πέτυχε κάτι εξαιρετικά σπάνιο στο σύγχρονο ποδόσφαιρο και μοναδικό στην ιστορία του συλλόγου μας...

Image
Image
Image

Για όσους δεν κατάλαβαν,πέτυχε και τα 3 τέρματα με ισάριθμες απευθείας εκτελέσεις foul :!: :!: :!:
Image

Πετάξαμε την νίκη στο 90' αλλά η πρόκρισή μας στην 8άδα επετεύχθη :-D

Image

Image
Image

Και συνεχίζουμε και στα ημιτελικά αποκλείωντας την κάτοχο (και πρωταθλήτρια και τις 2 προηγούμενες χρονιές) προκαλώντας αίσθηση 8)

Image

Με αφετηρία την αποβολή του αντιπάλου μας,ανατρέψαμε το 2-0 του ημιχρόνου και πήραμε μια μεγάλη-από άποψη ψυχολογίας-νίκη με το επιβλητικό 2-4
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κρίμα για την Ευρώπη, αλλά δεν πειράζει. Ρέφαρες με τη νίκη στο κύπελο εναντιον των πρωταθλητών. Αναμένω με ενδιαφέρον τη χρονιά αυτή!!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε τί ωραία ιστορία :D :D :D

πω mate με τρέλανες...

κάθε φορά που την διαβάζω πλακώνωμαι στις Guinness :drinking:
Spoiler: show
btw συνάδελφος εδω... η Caernarfon παίζει μαγική υπο τις οδηγείες μου... 8) :P
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7978
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Αν και ανησυχήσαμε στο τελευταίο 10λεπτο τελικά ολα πήγαν καλά και πήραμε το 3ποντο

Image

Έχουμε δημιουργήσει παράδοση συναρπαστικών παιχνιδιών στις διάφορες διοργανώσεις κυπέλλων και αυτή την παράδοση συνεχίσαμε και σήμερα ενώ παράλληλα εξακολουθούμε να μην έχουμε γνωρίσει τον αποκλεισμό όποτε συμμετέχουμε σε διαδικασία χτυπημάτων πέναλτυ

Image

Μπήκε στον αγώνα στο ημίχρονο κι ανέτρεψε το 0-3 πετυχαίνοντας και τα 4 τέρματα της ομάδας μας!!!Το πρώτο 10 στην αξιολόγηση παιχτών είναι γεγονός για την ομάδα μας με τον νεαρό striker να δείχνει το...δολοφονικό του ένστικτο σε όλο του το μεγαλείο :2gunfire:

Image

Τί κριτική να κάνεις μετά από τέτοια εμφάνιση;Όλοι ήταν άψογοι 8)

Image

Παρά την ισοπαλία μου απονεμήθηκε το βραβείο του προπονητή του μήνα για τον Οκτώβρη :-D

Image

Πρώτη μας συμμετοχή στην διοργάνωση και κατακτήσαμε τον τίτλο!!!Σαν επιβράβευση αποφάσισα οι παίχτες να μοιραστούν το σύνολο του χρηματικού επάθλου (μόλις 9.000 ευρώ)

Image

Αντέξαμε στο δεύτερο μέρος και πήραμε ένα σημαντικό διπλό...

Image

Το οποίο πετάξαμε στον κάλαθο των αχρήστων με αυτή την ισοπαλία όπου ο αντίπαλος left back έκανε χατ τρικ :shock: :shock: :shock:

Image

Εύκολα και όμορφα,τρία τέρματα και τρεις βαθμοί ακόμα

Image

Με πιο πολλές δυνάμεις στην παράταση πήραμε την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.Τώρα συγκεντρωνόμαστε στο πρωτάθλημα καθώς ακολουθεί μια σειρά 9 παιχνιδιών μέχρι το τέλος του 2009.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Σειρά του Robinson να αξιολογηθεί με 10

Image

Η μεγαλύτερή μας ήττα...

Image

Με 9 από το 76' δεν αντέξαμε στην πίεση και ηττηθήκαμε.Τα 10 τέρματα είναι τα περισσότερα σε παιχνίδι μας πρωταθλήματος

Image

Το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στους πρωταθλητές χειμώνα έδωσε τέλος στον κατήφορο των 2 τελευταίων αγωνιστικών επιτρέποντάς μας να κλείσουμε την χρονιά στην 2η θέση (αλλά με παιχνίδι παραπάνω).

Image
Spoiler: show
Board confidence

Image
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

έχεις ανεβάσει την ομάδα σε άλλο επίπεδο. και μόνο γι' αυτό 1100 ευγε μαν...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7978
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Έτσι νόμιζα αλλά τα φιλικά και οι αναμετρήσεις με τους Ούγγρους κατέδειξαν ότι έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για να πούμε ότι είμαστε μια σοβαρή ποδοσφαιρική ομάδα....
Ρε γαμώτο,η άμυνα είναι πολυ χάλια αλλά δεν έρχεται κανείς,τόσους και τόσους έχω πλησιάσει και προτιμάνε να κάνουνε retire ακόμα και πριν τα 25 παρά να έρθουν να παίξουν εδώ :twisted: Ήλπιζα με την συμμετοχή μας στα προκριματικά να άλλαζε αυτό αλλά φευ :roll: Ελπίζω τώρα τον Γενάρη να καταφέρω να κλείσω κάνα πιτσιρικά από αυτούς των αγγλικών συλλόγων που εκπνέουν τα συμβόλαιά τους-παρακολουθώ περί τους 100!!!-αλλά μετά τις πρώτες επαφές μόνο αισιόδοξος δεν μπορώ να πω ότι είμαι...Γενικά νομίζω ότι μάλλον δεν μπορούμε να κάνουμε το παραπάνω βήμα...Παίχτες δεν έρχονται,υποδομές ούτε για αστείο δεν μου φτιάχνει ο πρόεδρας οπότε....
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7978
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αντώνη,κλείδωσέ την την ιστορία,εγκατέλειψα την μάχη.
Δεν παλευόταν άλλο η κατάσταση...
Post Reply

Return to “Mildly addicted - Ιστορίες στο ξεκίνημά τους”