Ψηφιστε τους μεγαλυτερους Ελληνες ολων των εποχων

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαντάζομαι σκηνικό τώρα στους ουρανούς..αγκαλίτσα Στάλιν-Παπαδόπουλος να πίνουν μπύρες και να γελάνε με κάτι χαζούς που σκοτώνονται σε ένα φορουμ :D :D :D :D
Στα δικά μας τώρα...

Σύυυυυυμφωνα με τα όσα έδειξε η ιστορία ήμαστε από τους ''τυχερούς'' που δεν μπήκαμε στο Ανατολικό μπλοκ..Πράγματι αυτές οι χώρες έχουν σοβαρά προβλήματα να λύσουν.Όχι όμως οτί ανέβηκε το βιωτικό επίπεδο στη Ρωσσία..εδώ πεθαίνει κόσμος από την πείνα,ζούνε κάτω από γέφυρες,και τα ναρκωτικά προελαύνουν.Η ρωσσία επί Κομμουνισμού ήταν υπερδύναμη..τώρα δεν είναι.Για τον Βελλουχιώτη τώρα , καποιοι τον θεωρούν άγιο κάποιοι σατανά..καμιά από τις 2 πλευρές δεν έχει δίκιο.Πρόσφερε στην Ελλάδα ΠΟΛΥ περισσότερα από κάτι Μεταξαδοπαπαδόπουλους και πήρε σε αντάλαγμα την αποπομπή του από τους χαρτογιακάδες του ''ιστορικού'' ΚΚΕ. Όσο για τον εμφύλιο πόλεμο , ότι ξέρετε το ξέρετε από ότι σας έχουν πει, δεν μπαίνω στην διαδικασία να το συζητήσω.Το μεγάλο μου παράπονο όμως είναι...


ΚΑΝΕΝΑΣ Μ@Λ@Κ@Σ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΕ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ??? ΑΙΣΧΟΣ
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26372
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

MING LI FU wrote:Tουλάχιστον ο Παπαδόπουλος έκανε πολλά έργα στη επαρχία και ήταν ο μόνος πολιτικός που άφησε το κράτος με γεμάτα ταμεία και χωρίς καθόλου οικονομικές ατασταλίες.Δεν αναιρούν φυσικά αυτά τις διώξεις που έκανε αλλά μην τον βάζουμε και στο ίδιο τσουβάλι με τον Βελουχιώτη ο οποίος πολέμησε όσο λίγοι άλλοι τους συμπατριώτες του.Όσο για τον κομμουνισμό,το αν μπορεί να σταθεί ή όχι φάνηκε στις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης όπου το συγκεκριμμένο πολιτικό σύστημα κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος.Για να μη μιλήσω για την Κίνα όπου εφαρμόζεται στη χειρότερη μορφή του.Φυσικά και θα ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα για την Ελλάδα αν ακολουθούσε το ανατολικό μπλοκ.Και για να πειστείτε συγκρίνετέ την με χώρες όπως η Ρουμανία,η Πολωνία,η Ουκρανία κτλ

ΥΓ:Γιατί σου φαίνεται παράξενο kkosta;Εδώ ο ΣΥΡΙΖΑ τα υψηλότερα ποσοστά του στις προηγούμενες εκλογές τα είχε στα βόρεια προάστια και σου φαίνεται περίεργο αυτό;
Συμφωνω φιλε MING LI FU.Καλα η υποκρισια των "αριστερων" στη Βουλη δεν εχει ορια ειδικα οταν τα παιδια τους ζουν στη χλιδη και πηγαινουν σε Ελληνοαμερικανικα σχολεια..Το ξερω απο πρωτο χερι :wink: Ειλικρινα φανταστειτε να συγκρινομαστε με Βουλγαριες,Ρουμανιες κτλ..

Εμεις παραπονιωμαστε (δικαιως) για μισθους 700 ευρω και εκει θα ζουσαν 1 χρονο με αυτα τα λεφτα (σχημα λογου παντα)..ο κομμουνισμος ηταν αποτυχημενη ιδεα και παλι καλα που ο περισσοτερος κοσμος το καταλαβε και προχωρησε..
Σαν ιδεα βρισκει συνηθως υποστηρικτες στους καταπιεσμενους η ατυχους που δικαιως και αυτοι θελουν ενα καλυτερο μελλον για τους ιδιους και τα παιδια τους αλλα στην πραξη δε γινεται αυτο, να παρεις με το ζορι τα υπαρχοντα του αλλου για να "αποδοσεις δικαιωσυνη"..Ο κομμουνισμος κατερρευσε οταν οι πολλοι καταλαβαν οτι υπαρχει μια μεριδα "εξυπνων" που ζει μεσα στη χλιδη και οι κανονες δεν ισχυουν για αυτους..

Εγω απο τη πλευρα μου ευχαριστω το Θεο που ζω στην Ελλαδα..Μπορει να ειμαστε 50 χρονια πισω απο Γερμανια αλλα παλι καλα ειμαστε και 50 χρονια μπροστα απο κρατη του Ανατολικου μπλοκ που τα θερισε ο κομμουνισμος..Αντικειμενικα ετσι ειναι.

Ο Παπαδοπουλος ειχε κανει και αυτος πραξεις για τις οποιες θα επρεπε να ντρεπεται (αν ζουσε) αλλα ισχυει αυτο για τα εργα και οτι δεν εκλεψε ουτε δραχμη απο το ταμειο του κρατους..Εξαλλου αν το δειτε ο Παττακος ζει σε ενα πολυ μικρο διαμερισμα στα Πατησια αντιθετα με τους σημερινους πολιτικους με τη Mercentes και τη βιλλα στην Εκαλλη..Εκτοε και αν φτανει ο βουλευτικος μισθος για να αγοραστουν ολα αυτα :roll: Ειπαμε εγκληματα εκαναν πολλα και ασυγχωρητα αλλα να λεμε και την αληθεια και να μην αναιρουμε και τις καλες πραξεις
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προς αδιάβαστο-Αρνηση συμφωνίας Βάρκιζας κτλ κτλ....υποκινηση you know....σου χω πει να μην εισαι εριστικός
αλλα εσυ το χαβά σου.Εισαι και αδιάβαστος συν της άλλης... 8)

Lοrd οπως συμφωνουν ολοι, ο άνθρωπος ηταν απο τις πλέον αμφιλεγόμενες προσωπικότητες της ιστορίας μας.
Απο τη μια έκανε κάτι καλο και απ την άλλη κάτι κακο.Εξου και ο χαρακτηρισμος που του έχει δωθεί απο ολο το κόσμο..
Προσωπικά δε θα τον πω ουτε ηρωα, ούτε δολοφονο, αλλά ουτε και ιδεαλιστή....
Ηρωας για μένα ηταν ο Τσιγάντες ας πουμε.Οι περισσότεροι πιθανον να μη τον ξέρουν.Ηρωας ηταν ο ανθυπολοχαγός πυροβολικού Κωνσταντινος ο Παπαδόπουλος(καμία σχέση με τον γνωστό της χουντας φυσικά)
Και αν ψάξουμε ολοι μαςκαι στο γενναιολογικο μας δέντρο όλο και κάποιον ΑΛΗΘΙΝΟ ηρωα και Αληθινο Ελληνα θα ξετρυπώσουμε:-D :-D
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με τη συμφωνία της Βάρκιζας δεν ξεκινά ο εμφύλιος πόλεμος, you know... 8)
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
kkostas
National Manager
National Manager
Posts: 8974
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:36 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

KosKarVen wrote:Με τη συμφωνία της Βάρκιζας δεν ξεκινά ο εμφύλιος πόλεμος, you know... 8)
Ριξε μια ματιά στα εξής
1.Τι έλεγε αυτη η συμφωνία?
2.Ποιος διαφωνησε με αυτη?
3.Τι έκανε αφου διαφωνησε με αυτη?
4.Γιατι τελικά τον κυνήγησαν και γιατι εθεωρήθει εχθρος του εθνους?
5.Γιατι η προσωπικητά του είναι τιγκα στα ερωτηματικά???
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. Παράδωση των όπλων του ΕΛΑΣ (δλδ μόνο αυτό εφαρμόστηκε)
2. Ο Βελουχιώτης.
3. Έφυγε στα βουνά.
4. Γιατί ήταν κομμουνιστής.
5. Δεν γνωρίζω. Προσωπικά δεν έχω κάποιο ερωτηματικό για την προσωπικότητά του.

Δεν αισθάνομαι άνετα να συζητώ σοβαρά για τον εμφύλιο εν έτη 2008. Αυτό γιατί είναι πλήρως άκαιρο και επίσης δεν τρέφω κάποιο μίσος μέσα μου. Προτείνω να συνεχίσετε τη κουβέντα σύμφωνα με τον τίτλο του τόπικ και για να σας διευκολύνω όντως ο Βελουχιώτης δεν έχει θέση στους μεγαλύτερους Έλληνες σύμφωνα με τα δικά μου στάνταρ (το πιστεύω αυτό, δεν γίνομαι απλά υποχωρητικός :D )
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το τι έχω διαβάσει τώρα 2 μέρες εδώ και στο "βιβλία" είναι απίστευτο. Και το ποιο απίστευτο είναι ότι δεν έχω αντιδράσει ακόμα, μάλλον έχω γίνει πολύ μαλθακός (ο Τζόρβας φταίει -doublekiss ). Πριν κανά 2 χρόνια θα χα ξεσπαθώσει

Δεν πάτε καλά μερικοί, ειλικρινά

άκου καλύτεροι πολιτικοί οι Μεταξάδες και οι Παπαδόπουλοι. εμετός και αηδία

άκου συμμοριτοπόλεμος

άκου "δεν είναι ήρωες οι αντιστασιακοί"

άκου ανώτεροι βιολογικά οι Έλληνες. σκατά στα μούτρα σας
Μέσα μου είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω πάλι πίσω
Είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω να δω

Με βροχή να σβήσω
όσα λίγο λίγο καταστρέφει ο χρόνος
Τώρα, μόνος μου
τρελαίνομαι τα πάντα ζητώ
shikabalas
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5007
Joined: Mon Aug 01, 2005 7:22 am
Football Manager της ομάδας: Man City
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Πολυκαστρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το τελευταιο ηταν το καλυτερο Μπουκ,κρατιεμαι μεχρι στιγμης να μην απαντησω σε εκεινο το ποστ γιατι σιγουρα θα δεχθω παρατηρηση η θα φαω και μπαν...
Image
Image


?Caer est? permitido, levantarse es obligatorio!

"Το να πέσεις επιτρέπεται, το να σηκωθείς ξανά επιβάλλεται!"


ΠΑΟΚ-Θρησκεια-Τρομοκρατια-Τιμη και δοξα στον Παμπλο τον Γκαρσια.
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ τι να πώ, που στην παρέα μου, μου τα λένε κάθε μέρα... -rofl

Μέχρι και οτι πίσω απ τον ήλιο είναι οι αρχαίοι έλληνες άκουσα... -rofl
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

boukoumtsa wrote:ότι δεν έχω αντιδράσει ακόμα, μάλλον έχω γίνει πολύ μαλθακός Πριν κανά 2 χρόνια θα χα ξεσπαθώσει
Δεν πάτε καλά μερικοί
εμετός και αηδία

σκατά στα μούτρα σας
Μαλθακούλη μου -doublekiss -puppie
Έλα μην χαλιόμαστε για πράματα παλαιά...απλά να προσέχουμε τα λεγόμενα μας κάποιοι γιατί πονάνε κάποια ιστορικά γεγονότα όταν τα διαστρεβλώνουμε και τα παρουσιάζουμε άσχημα...
Ας το αφήσουμε εδώ :wink:
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εδώ κοντέψαμε να διαβάσουμε ότι οι αντιστασιακοί έφταιγαν για τα αντίποινα. Μόνο ότι οι ναζί ήταν σε νόμιμη άμυνα δεν ακούσαμε -meaculpa :drinking:
Μέσα μου είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω πάλι πίσω
Είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω να δω

Με βροχή να σβήσω
όσα λίγο λίγο καταστρέφει ο χρόνος
Τώρα, μόνος μου
τρελαίνομαι τα πάντα ζητώ
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Και με κατι τετοιες συζητησεις βλεπουμε ποσο μεγαλο λαθος ειναι να μην διδασκεται η συγχρονη ελληνικη ιστορια στα σχολεια

Διοτι επειδη τα γεγονοτα ειναι ακομα νωπα,θα επρεπε να καταγραφουν ακριβως οπως εγιναν,κατι που φυσικα δεν βολευει τους τοτε νικητες
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
User avatar
Sir___Alex
National Manager
National Manager
Posts: 9822
Joined: Tue Jul 15, 2008 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: -
facebook προφίλ: VagelisPs
twitter: Vagelis_Ps
Status: Έχει διαβάσει το κόμικ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δηλαδη ο παπαδοπουλος ειναι ηρωας και μεγαλος ελληνας επειδη εβαλε τουαλετες στο μεγαλο ελευθεροχωρι???ή επειδη ειχαμε 0% πληθωρισμο(αυτο δεν ειναι καλο-δειχνει μηδενικη οικονομικη αναπτυξη....

θα δωσω την ψηφο μου στον δημοσθενη
Join the Universal Church of Truth
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14801
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

τον λιακοπουλο ε?

:D
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Sir___Alex
National Manager
National Manager
Posts: 9822
Joined: Tue Jul 15, 2008 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: -
facebook προφίλ: VagelisPs
twitter: Vagelis_Ps
Status: Έχει διαβάσει το κόμικ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

master yoda wrote:τον λιακοπουλο ε?

:D
γιατι που πηγε εσενα το μυαλο σου?????? -rofl -rofl -rofl -rofl
Join the Universal Church of Truth
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”