Γενική συζήτηση/Εντυπώσεις/Ιδέες για "Νύχτα πέφτει" games

Παιχνίδια μέσω post μέσα στο forum μας...
Post Reply
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Εδώ πείτε τις εντυπώσεις σας από το πρώτο παιχνίδι, κάποιες ιδέες για τα επόμενα και λίγο συζήτηση. [αποφύγετε σπαμ και μνματα με το να τη λέτε ο ένας στον άλλο, θα με ενοχλήσουν]

κάποιοι μου έχουν στείλει κάποιες ιδέες με ΠΜ, γράφτε τες και εδώ.
κάποιοι έχουν μελετήσει και άλλες περιπτώσεις και θα ήθελαν κάποιες αλλαγές, γράψτε τες εδώ.
οι παίκτες να μας πουν πως τους φάνηκε και τι τους άρεσε και τι όχι
οι θεατές να μας πουν αν φάνηκε ενδιαφέρον και αν θα ήθελαν αν συμμετέχουν σε κάποιο επόμενο.

πείτε ποιοι θα ήθελαν να γίνουν αφηγητές στο επόμενο [μπορεί να υπάρξει και παραπάνω από ένας]



εγώ σαν πρώτη ιδέα , σκεφτόμουν σενάρια [άγρια δύση, διάστημα, 2ος παγκόσμιος]
ο σπιούνος να γίνει επιθεωρητής, ώστε να κάνει έρευνα και να αποκαλύπτει έναν έναν [με το ΠΜ το βράδυ]


για να ακούσω τις γνώμες σας...



εδιτ 27/02/2008

Κανόνες v.2


Γενικοί Κανόνες
Spoiler: show
Το παιχνίδι παίζεται σε γύρους. Ο κάθε γύρος έχει δύο φάσεις.

Η πρώτη φάση είναι η Ημέρα. Τότε οι παίκτες αποφασίζουν κ ψηφίζουν ποιος είναι ο δολοφόνος ώστε να εκτελεστεί. Οι ψήφοι να γράφονται με κόκκινο χρώμα κειμένου. Όποιος έχει τις περισσότερες ψήφους, βγαίνει από το παιχνίδι.

Η επόμενη φάση είναι η Νύχτα. Τότε οι Δολοφόνοι αποφασίζουν ποιον θα σκοτώσουν και ενημερώνουν τον Αφηγητή.

Όταν γίνει και αυτό ο Αφηγητής δίνει το έναυσμα για την επόμενη Ημέρα. Και ούτω καθεξής...

Το παιχνίδι συνεχίζεται μέχρι
Α. Όλοι οι Δολοφόνοι πιαστούν/σκοτωθούν
Β.Οι Δολοφόνοι ελαττώσουν τον αριθμό των μη-Δολοφόνων ίσο με το δικό τους.
Ρόλοι
Spoiler: show
Πολίτης - Είσαι ένας απλός πολίτης. Δουλειά σου είναι να μείνεις ζωντανός. Και να μπορέσεις να βρεις τους Δολοφόνους.

Επιθεωρητής - Με το που πέφτει η νύχτα στέλνεις μήνυμα στον Αφηγητή. Μπορείς να ρωτήσεις τι είναι ένας συγκεκριμένος παίκτης. Η απάντηση είναι είτε Πολίτης είτε Δολοφόνος. Και να σπρώξεις τις έρευνες προς τα εκεί αν νομίζεις. Μπορείς να αποκαλύψεις την ταυτότητά σου αλλά μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τη ζωή σου...

Δολοφόνος - Δουλειά σου είναι κατά την Ημέρα να ξεγελάς τους Πολίτες ώστε να μη σε ψηφίζουν Και κατά την Νυχτα να δολοφονείς. Αν υπάρχει πάνω από ένας Δολοφόνος, τότε μπορούνε να συννενοούνται με ΠΜ για τον ποιον θα "φάνε" τη Νύχτα
Ειδικοί Κανόνες
Spoiler: show
- Οι Επιθεωρητές είναι δύο [2]. Δε γνωρίζονται και ρωτάει ο καθένας ξεχωριστά για κάποιον παίκτη. Αν ένας από τους δύο "σημαδέψει" τον άλλο, τότε γνωρίζονται και πλέον δρουν σαν ομάδα.
- Οι Επιθεωρητές μπορούν να ρωτήσουν από την πρώτη πρώτη νύχτα [δλδ. στο ξεκίνημα] για να έχουν μια ιδέα.
- Αποφύγετε τα ΠΜ μεταξύ σας, αν δεν τα έχει ο ρόλος σας. Και χαλάνε το παιχνίδι και μπορεί να έχουν αντίστροφα και καταστροφικά αποτελέσματα.
- Χρειάζεται συμμετοχή. Χαρακτήρας που δε συμμετέχει με τουλάχιστον 2 ποστ/ημέρα κινδυνεύει να "εκτελεστεί" και ας μην τον έχουν ψηφίσει.
- ΚΑΘΕ ΠΟΣΤ να έχει ψήφο με κόκκινα γράμματα [μόνο ένα όνομα]. Αποφύγετε τις λίστες...
- Πιθανόν να υπάρξει και "χάρτης" του καραβανιού και πως κάθεστε ο καθένας.
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

συμφωνώ απολύτως για τα σενάρια και δηλώνω υποψήφιος αφηγητής για το επόμενο.( 8) )

προτείνω ακόμα

:
1)να μαθαίνουμε τι είναι αυτός που πεθαίνει το βράδυ
2)μείωση των δολοφόνων σε 3εις(?)
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχήν να πώ ότι περάσαμε φανταστικά!!!
Μιλάμε για πολύ γέλιο και πολύ μπινελίκι μέσω μσν.
Καχυποψία, ραδιουργία και πονηριά στα ύψη.
Χαλαρά μπαίνω και συμμετέχω στο επόμενο και από ότι βλέπω έχουμε τρομερή φαντασία άρα θα πάμε μακριά.
Όσο για την μείωση των δολοφόνων νομίζω είναι καλά στους 4 αν κρατήσουμε τον ίδιο αριθμό παικτών.Αν μειωθούν θα είναι πιο δύσκολο για όλους.
Να συμφωνήσω και εγώ ότι θα μου άρεσε να μαθευόταν η ταυτότητα του δολοφονημένου.
Επίσης θα ήθελα να βλέπω και περισσότερη συμμετοχή από όλους ώστε να είναι καλύτερο το παιχνίδι.Αυτό βέβαια είναι δύσκολο αλλά δεν μας αναγκάζει κανέις να παίζουμε αν δεν έχουμε χρόνο.
Τέλος θα ήταν καλή προσθήκη ένα χρονοδιάγραμμα για να μας βάλει σε τάξη.
Δηλαδή:
Κυριακή - Τρίτη 19:00-------> ψηφοφορίες
Τρίτη 24:00 - Τετάρτη 12:00------------> πμ δολοφόνων

και πάει λέγοντας.
Όλο αυτό με μία σχετική άνεση, δεν χρειάζεται να είναι σφιχτό αλλά τουλάχιστον να είναι κάτι σταθερό και απαράβατο ώστε να μην σπαμμάρουμε ρωτόντας λεπτομέρειες και ψάχνοντας μέχρι πότε ψηφίζουμε.Έτσι χάνεται η μαγεία και το σασπένς του game :wink:
Ποστάρει λοιπόν ο αφηγητής το post στην πρώτη σελίδα να φαίνεται καλά καλά και όλοι κοιτάμε το schedule :-D
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14795
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

a)36-48 ώρες μέρα 24-36 ωρες νυχτα
β)2 Ποσταρισματα ελάχιστα ανα γυρο για καθε άτομο στο ενα θα περιλαμβάνει κ ψηφο
αμα δεν κανει τα 2 ποσταρισματα ,φευγει κ μπαινει ενας επιλαχων
γ)ο σπιουνος ξερει ολους τους δολοφονους απο την αρχη,αλλα δεν μπορει να αποκαλυψει
την ιδιότητα του,αν φανερώσει την ιδιότητα του χανουν το παιχνιδι οι πολιτες,προφανως απαγορευονται ποστ του στυλ δολοφονοι ειναι οι α,β,γ
προσπαθει να το φερει πλαγιως λεγοντας πχ βλέπεται που α συμφωνει αμεσως με τον β στον να φανε τον χ αρα κατι μου λεεις οτι ισως ειναι οι δολοφονοι
δ)οποιος παθαινει το πρωι μαθαινουμε την ιδιοτητα του,οποιος παθαινει το βραδυ δεν μαθαινουμε τιποτα
ε)αν πεθανει ο σπιουνος δεν μαθαινουμε την ιδιοτητα του


οπως θα πρόσεξες κ συ αυτο το παιχνιδι το πηραμε παρα πολυ ανετα
ελάχιστοι υποψιάστηκαν εμενα κ ελαχιστοι τον αφρα απλα επειδη δεν συμμετείχε
αν ο σπιούνος μας ηξερε απο την αρχη θα πηγαινει αλλιως το πραγμα ,θα γινοταν πιο ενδιαφερον
σε καμια ψηφοφορια δεν επαιξε κανενας μας ,παρα μονο ο αφρας κ αυτος για ασχετο λογο

επίσης αν δεν μαθαίνουμε τους βραδυνους νεκρους εγω θα σκεφτομουνα(σε ενα επομενο υποθετικο παιχνιδι) να σκοτωσω εμενα για να παγιδεψω τους πολιτες στο να μην εμπιστευονται αυτον που με ειχε δειξει(τον σπιουνο δλδ)

πιστευω αμα δοκιμασουμε αυτες τις προτασεις θα γινει πιο ενδιαφερον το παιχνιδι κ θα μπορουμε να εχουμε κ στρατηγικες
γιατι τωρα τα βραδια κλαιν μαιν αποφασιζαμε σχεδον στην τυχη ποιον θα σκοτωσουμε,αρκει να εφευγε ενας πολιτης
αφου απο την αρχη κανεις δεν ηξετε για μας


το αποπανω ηταν πμ στον σπωνη
τωρα καποες αλλες παρατηρησεις

ισως να εχουμε 2 σπιουνους κ εναν παραπανο δολοφονο

φυσικα να σταματησουν τα πμς των πολιτων μεταξυς τους γιατι χαλανε το παιχνιδι

επισης κραζυ αμα γινουν 3 δολοφονοι ,δεν θα κερδισουν ποτε
μην κοιτας το πρωτο παιχνιδι που αναλωθηκαμε στο αν ειναι ο γκαλακτικος δολοφονος
οταν σας ελεγα οτι οι βλακιες-τσακωμοι χαλανε το παιχνιδι γιατι αποπροσανατολιζουν τους πολιτες δεν με ακουγατε
εγω σαν δολοφονος δεν ειχα να κερδισω κατι,για το καλο του παιχνιδιου το ελεγα αλλα εσεις...

επισης ρε γατακια,αφου βγαινω κ γραφω πριν τον σπωνη να μην μαθαινουμε την ιδιοτητα του νεκρου το βραδυ
κ μετα μια μερα το λεει κ ο σπωνης ,πως δεν καταλαβατε οτι ειμαι ο δολοφονος????

τεσπα πιστευω οτι με τον σπιουνο να ξερει τους δολοφονους κ να μην μαθαινουμε το βραδυ την ιδιοτητα του νεκρου δινει χωρο για στρατηγικες
σκεφτείτε το

αλλα αμα συνεχισετα καποιοι να στελνετε πμς δεν παμε πουθενα
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Οι Δολοφόνοι θα βγαίνουν σε αναλογία 1/4 για να ξέρετε...

πως θα σας φαινόταν η περίπτωση να μπει δεύτερος σπιούνος. και να μαθαίνει ο ένας την ύπαρξη του άλλου μόνο αν ρωτήσει το βράδυ κάποιος από τους δύο για τον άλλο. και μετά να παίζει συνεργασία

εδιτ: τώρα ειδα μάκη που λες και για 2ο σπιούνο :D

υγ. που ειναι ο zbutsam???
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4349
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γνώμη μου είναι ότι το παιχνίδι δεν χρειάζεται τόσο απαραίτητα πολλές προσθήκες ρόλων & κανονισμών όσο χρειάζεται κάποιες τροποποιήσεις & βελτιώσεις στους ήδη υπάρχοντες ρόλους & κανονισμούς.

Ωστόσο, μια σημαντική προσθήκη στους κανονισμούς που είναι πραγματικά άξια αναφοράς & άμεσης εφαρμογής στο επόμενο παιχνίδι είναι η εξής: σε περίπτωση που κάποιος παίκτης δεν ποστάρει τουλάχιστον 2 φορές σε 1 γύρο (μια εκ των οποίων θα περιλαμβάνει & την ψήφο του) θα δολοφονείται αυτομάτως ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της τελικής ψηφοφορίας. Θα απαλλάσεται δηλαδή αυτός που συγκέντρωσε τις περισσότερες ψήφους & τη θέση του στο εκτελεστικό απόσπασμα θα παίρνει ο παίκτης που ήταν «παρών-απών» στο γύρο. Αν προσέξατε, το αιτιολογικό της ψήφου των περισσότερων πολιτών προς τον paokkerkir πέρα από τα πρόχειρα διατυπωμένα επιχειρήματά του στον 3ο γύρο, ήταν η μη συμμετοχή του στον προηγούμενο γύρο. Οπότε ουσιαστικά εφάρμοσαν από μόνοι τους τον νόμο που προτείνω!

Σε περίπτωση ισοψηφίας μεταξύ των 2 επικρατέστερων προτεινόμενων, ομολογώ πως υπάρχει νομοθετικό κενό. Μια πρώτη ιδέα που μου έρχεται για την επίλυση αυτού του προβλήματος είναι να οδηγείται στην κρεμάλα αυτός που έχει ποστάρει λιγότερες φορές στον συγκεκριμένο γύρο (μεταξύ των 2 προτεινόμενων).

Στο παιχνίδι (είτε είναι 4 οι παίχτες είτε 24!) η αναλογία μεταξύ δολοφόνων / πολιτών θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να είναι 1/4. Σύμφωνα μ'αυτό, το συντομότερο δυνατό game over θα φτάσει τόσους γύρους όσοι είναι ακριβώς & οι δολοφόνοι (είτε είναι νικητές είτε ηττημένοι). Η διάρκεια της μέρας (48 ώρες) & της νύχτας (24 ώρες) είναι ιδανική υπό την προϋπόθεση ότι οι παίχτες μπορούν και έχουν τη διάθεση να αφιερώσουν τον ελάχιστο απαιτούμενο χρόνο να παρακολουθούν τη ροή από τα post των συμπαικτών τους ώστε να εκφράζουν την άποψή τους με τεκμηριωμένα επιχειρήματα και να αιτιολογούν την ψήφο τους.

Σχετικά με την προσθήκη 2ου σπιούνου-ερευνητή (με ενδοσυνεννόηση μεταξύ τους) δεν φαίνεται άσχημη ιδέα: δεν ευνοεί απαραίτητα τους πολίτες, αφού το προνόμιό τους να γνωρίζουν την ταυτότητα ενός επιπλέον παίχτη απ?την αρχή του παιχνιδιού (& ενδεχομένως τα λάθη που μπορεί να προκύψουν από την προσπάθεια συγκάλυψης των σπιούνων μεταξύ τους) τους καθιστά ύποπτους στα μάτια των πολιτών & ευκολότερα αναγνωρίσιμους στα μάτια των δολοφόνων.

Για τη μη αποκάλυψη της ταυτότητας του δολοφονημένου τη νύχτα, προσωπικά πιστεύω πως είναι μάταιο. Οι δολοφόνοι μπορούν να επιχειρηματολογήσουν στον επόμενο γύρο εκμεταλλευόμενοι αυτό το τυπικά κρυφό χαρτί τους αλλά ουσιαστικά είναι δώρον άδωρο εφόσον "ο κόσμος το'χει τούμπανο & αυτοί κρυφό καμάρι" για το πως λειτουργεί ο νόμος της νύχτας...

...αποσπάσματα από το pm που έστειλα στον Σπόνη...
Επανέρχομαι αφού διαβάσω και τις απόψεις των υπολοίπων
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14795
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

θειο με εναν σπιουνο που να ρωτα καθε βραδυ τι γινεται δεν παμε πουθενα

το πρωτο παιχνιδι τελειωσε πολυ γρηγορα
ο σπιουνος προλαβε να ρωτησει για 3 ατομα μονο,ποσες πιθανοτητες εχει να βρει τους δολοφονους??
κ αντε τωρα ετυχε,να προχωρουσε το παιχνιδι σου λεω στις 5 μερες παλι με αυτον τον τροπο θα εμεναν αρκετοι δολοφονοι

προτινω τους εξης συνδιασμους

α)2 σπιουνοι με τον τροπο που ανεφερες-μαθαινουμε τι γινεται το βραδυ
β)1 σπιουνος ξερει τους δολοφονους-δεν μαθαινουμε για το βραδυ
σκεψου πχ ο καστρο να ελεγε παιδες κοιταξτε πως συμφωνουν ο γιοντα με τον καριγκανο πχ,μαλλον ειναι δολοφονοι
κ το βραδυ να συμφωνουσαμε να σκοτωσουμε τον καριγκανο κ να ελεγες εσυ σαν αφηγητης οτι πεθανε απλα ενας πολιτης
μετα οι πολιτες θα λενε τι εγινε?
ελεγε αληθεια ο καστρο κ μας παγιδευουν οι δολοφοφονοι
ο καστρο ειναι δολοφονος κ λεει παπαριες
ο καστρο παραειπιε ρακι κ βλεπει φαντασματα??

τα ονοματα οι καταστασεις κ ιιδιοτητες ειναι τυχαιες :drinking:

θειο αμα θες αναλαμβανω την επομενη αφηγηση με οποιοδηποτε τροπο , κ καθεστως
να παιξεις κ συ λιγο -puppie
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χμμμ δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε η ιδέα του παλιοφονιά εεεε του yoda να ξέρει δηλαδή ο σπιούνος όλες τις ταυτότητες από την αρχή.
Και αυτό γιατί ξέρω ότι από την φύση μας και την φύση του παιχνιδιού μπορεί να γίνουν πράγματα που θα ρημάξουν το παιχνίδι. :wink:
Οπότε ας μείνει καλύτερα στο σκοτάδι και ο σπιούνος ώστε να έχει ακόμα μεγαλύτερη βαρύτητα ο ρόλος του(να πρέπει να σκεφτεί για ποιόν θα ρωτήσει)
Τώρα όσον αφορά την minimum συμμετοχή συμφωνώ με τον yoda...μόνο έτσι θα παίξουμε σωστή μπάλα :wink:
Επίσης βρίσκω κορυφαία την ιδέα των δύο σπιούνων.
Η πλάκα είναι ότι όταν ο ένας αγνοεί την ταυτότητα του άλλου θα έχει τρελή ίντριγκα και προβληματισμό μέχρι να τα βρούνε που τότε θα είναι ευλογία για τους πολίτες.
Λοιπόν....πότε ξεκινάει το δεύτερο :D :?:

ΕΔΙT: Για το νομοθετικό κενό που λέει ο από πάνω δεν νομίζω ότι είναι σωστό να εκτελείται αυτός που ποστάρει λιγότερο στην ισοβαθμία γιατί αυτό θα οδηγήσει σε σπάμ.Καλό θα ήταν να γίνεται δεύτερη ψηφοφορία μόνο με αυτούς τους δύο υποψήφιους και αν πάλι υπάρξει ισοβαθμία να επιλέγονται τυχαία τρεις πολίτες από τον αφηγητή για να ψηφίσουν :wink:
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν νομίζω οτί θα βοηθούσε η προσθήκη και άλλου Σπίουνου,αλλά αυτό που προτάθηκε,να υπάρχει ένας αλλά να ξέρειι ποιοί είναι οι δολοφόνοι και να κατευθύνει τους πολίτες προς τα εκεί,είναι καλή ιδέα ,θα έδεινε στρατηγική στο παιχνίδι και όχί '' καρφώθηκες , σε βρήκα'' κλπ κλπ κλπ
επιπλέον θα έδινε πραγματικά τον ρόλο του μπαλαντερ στον σπίουνο , κάτι που πρέπει να γίνεται κανοννικά στο παιχνίδι αλλά τόσο απουσίαζε από το προηγούμενο :|

φυσικά θα χαρώ να ξανασυμμέτεχω αλλά καλύτερα να πάρουν σειρά προτεραιότητας νέοι παίχτες :-D
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4349
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lord_Marks wrote:Για το νομοθετικό κενό που λέει ο από πάνω δεν νομίζω ότι είναι σωστό να εκτελείται αυτός που ποστάρει λιγότερο στην ισοβαθμία γιατί αυτό θα οδηγήσει σε σπάμ.Καλό θα ήταν να γίνεται δεύτερη ψηφοφορία μόνο με αυτούς τους δύο υποψήφιους και αν πάλι υπάρξει ισοβαθμία να επιλέγονται τυχαία τρεις πολίτες από τον αφηγητή για να ψηφίσουν :wink:
Εδώ υπήρχαν διαμαρτυρίες για την ελάχιστη συμμετοχή ορισμένων, λες να φτάσουμε στο άλλο άκρο του spamming?

Η τυχαία επιλογή παιχτών για ψήφο (από κάποιον μάλιστα που γνωρίζει την ιδιότητά τους) δεν θα προκαλέσει αντιδράσεις και παρεξηγήσεις..;
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άμα τσεκάρεις τι έγινε μεταξύ Afras και paokkerkir νομίζω ότι εύκολα θα φτάσουμε στο spamming :wink:
Κάνανε 10 ποστ από το πουθενά εκεί που ήταν εξαφανισμένοι 2 μέρες :wink:
Όσο για το τυχαία, τι αντιδράσεις να υπάρχουν?
Νταξ δεν είμαστε μωρά παιδιά να μας κλέψει ο αφηγητής :wink:
Θα βάλει ο αφηγητής σε χαρτάκια όλους τους πολίτες θα τα ανακατέψει και θα τραβήξει 3.
Σιγά τώρα μην τον αμφισβητήσουμε.
Άποψη μου είναι βέβαια αυτή και αυτά θα μπορούσε να τα ρυθμίσει και ο εκάστοτε αφηγητής.
Καλό επίσης θα ήταν να ξεκίναγαν δύο παράλληλα παιχνίδια αν βρεθούν αφηγητές γιατί προβλέπω προσέλευση κόσμου :-D
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4349
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lord_Marks wrote:Όσο για το τυχαία, τι αντιδράσεις να υπάρχουν?
Νταξ δεν είμαστε μωρά παιδιά να μας κλέψει ο αφηγητής :wink:
Θα βάλει ο αφηγητής σε χαρτάκια όλους τους πολίτες θα τα ανακατέψει και θα τραβήξει 3.
Σιγά τώρα μην τον αμφισβητήσουμε.
Θα το θέσω κάπως πιο απλά γιατί έγινε 1 μικρομπέρδεμα:
Στην τελευταία ψηφοφορία, έτυχε να πέσουμε σε περίπτωση που & ο Kastro & o Krazy ήταν αθώοι.
Σε 1 ενδεχόμενη μελλοντική ισοψηφία στο επόμενο παιχνίδι, με τον 1 από τους 2 προτεινόμενους να είναι δολοφόνος, οι πιθανότητες να μπουν στην κληρωτίδα 2 δολοφόνοι & 1 πολίτης είναι πάντα λιγότερες από 50%. Εκεί εστιάζω το θέμα της αντίδρασης, όχι ότι θα μας κλέψει ο αφηγητής :D
Θα μου πεις βέβαια ότι παίζει & το σενάριο στους 3 επιλαχόντες να βρίσκονται 1 δολοφόνος & 2 παραπλανημένοι πολίτες οπότε αυτό είναι 1 άλλη ιστορία... -puppie
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Οι προτασεις μου:
α)Αυστηρα μονος αριθμος παικτων,για να μην εχουμε ισοπαλίες στις ψηφοφοριες
β)Ζυγος αριθμος δολοφονων,και να είναι οι μισοι κρυφοι και οι μισοι φανεροι.Δηλαδη ο σπιουνος ξερει τους φανερους αλλα όχι τους κρυφους
γ)Αν οι δολοφονοι βρουν τον σπιουνο,κερδίζουν αυτοματα το παιχνιδι,ενω αν προσπαθήσουν να τον βρουν ανεπιτυχως,χάνουν αυτομάτος το παιχνιδι.(Δηλαδη,κατοπιν συννενοησης μεταξύ τους με πμ,κανει ο ενας ενα ποστ και λεει:ειμαι δολοφόνος και πιστευω οτι ο τάδε είναι σπίουνος)Το β οδηγει τους δολοφόνους να να αναγκαστουν να παίξουν πιο εξυπνα για να μην συσχετηστουν οι κρυφοι με τους φανερους,ενω το γ αναγκάζει το σπιούνο να κρατάει χαμηλο προφιλ και να μην χαλαει το παιχνίδι λεγοντας "αυτοι είναι!!!",ενω ενα θύμα που νομίζει οτι έχει καταλάβει τους δολοφόνους μπορει να το παιξει κόζι για να κανει τους δολοφόνους να νομίζουν οτι είναι ο σπίουνος
δ)Οποιος πεθαίνει μερα να μαθαίνουμε τι είναι,ακόμα και αν είναι σπιούνος,γιατι ειναι κρίμα να γίνει το γ και να τερματιστει το παιχνίδι με τον σπίουνο ήδη εκτος παιχνιδιού
ε)Μερικοί παιζουν το παιχνίδι με μερικούς επιπλέον ρόλους,με τους οποιους δεν εχω παιξει ποτε γιατι συνήθως με την παρέα μου δεν είμαστε αρκετα ατομα για να τους βαλουμε,εδω που θα είμαστε 15 ατομα μπορούμε να το δοκιμάσουμε.Οι ρόλοι είναι:
i)Το τσιράκι:Ειναι μαζι με τους δολοφόνους αλλα ούτε τους ξέρει ούτε τον ξέρουν.Απλα αυτος ξέρει ποιος είναι ο σπίουνος και προσπαθεί να βοηθήσει τους δολοφόνους
ii)Η πουτάνα:Η πουτάνα οταν πέφτει η νύχτα κοιμάται με έναν άλλο παίκτη(1 φορα σε όλο το παιχνίδι) και αλλάζουν ρόλους για την συνέχεια του παιχνιδιού
iii)Πρόεδρος η δήμαρχος:Δεν θυμάμαι τι κάνει,οποιος ξερει ας πει

Off Topic:
Ποιος ηταν ο σπιούνος τελικα;Βρήκε κανέναν δολοφόνο με τα pm του;
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ξενερωνω που δεν μπορω να συμμετεχω και στο δευτερο αλλα καλυτερα γιατι πηρα πολυ κοσμο μαζι μου...
οι προσθηκες του αποπανω ειναι πολυ μαχιμες...

θα ηθελα και εγω να ειμαι αφηγητης...αλλα οι αλλοι γραφουν προφανως καλυτερα απο εμενα...
επισης πιστευω οτι αυτος που πεθαινει το βραδυ πρεπει να ειναι μονο πολιτης(η σπιουνος)και οχι δολοφονος...
θα μπορουσαμε επισης να βαζουμε και ενα οριο στους παιχτες(το πολυ 20 ας πουμε) και αφηγητης ανα παιχνιδι να αλλαζει...εμενα παντως με βολευουν και τα ωραρια προς το παρον...
τωρα εμαθα οτι ο καστρομαν ηταν σπιουνος...δεν εκανες κατι πιο βροντερο να σε καταλαβω...και αν εκανες πες τα...(ετσι και αλλιως γενικη συζητηση ειναι αυτη)

Off Topic:
εεεε,θελω να πω οτι ημουν αναμεσα στους 4 ποιον θα ψηφισω και τραβηξα κληρο,κακως γιατι πριν τραβηξω ελεγα να ψηφισω σοτερακι,οταν δε καταλαβα την αθωοτητα του κραζυ...εκει εφαγα το πληκτρολογιο μου...μετα υποπτευθηκα τον αφρα αλλα τον καριγκνανο που να παει το μυαλο μου...μεχρι τον τελευταιο γυρω δεν ηξερα οτι υπηρχε...
Kastroman
National Manager
National Manager
Posts: 9295
Joined: Thu Jul 03, 2003 11:00 pm
Status: Come at the king, you best not miss.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

a)36-48 ώρες μέρα 24-36 ωρες νυχτα
β)2 Ποσταρισματα ελάχιστα ανα γυρο για καθε άτομο στο ενα θα περιλαμβάνει κ ψηφο
αμα δεν κανει τα 2 ποσταρισματα ,φευγει κ μπαινει ενας επιλαχων
γ)ο σπιουνος ξερει ολους τους δολοφονους απο την αρχη,αλλα δεν μπορει να αποκαλυψει
την ιδιότητα του,αν φανερώσει την ιδιότητα του χανουν το παιχνιδι οι πολιτες,προφανως απαγορευονται ποστ του στυλ δολοφονοι ειναι οι α,β,γ
προσπαθει να το φερει πλαγιως λεγοντας πχ βλέπεται που α συμφωνει αμεσως με τον β στον να φανε τον χ αρα κατι μου λεεις οτι ισως ειναι οι δολοφονοι
δ)οποιος παθαινει το πρωι μαθαινουμε την ιδιοτητα του,οποιος παθαινει το βραδυ δεν μαθαινουμε τιποτα
ε)αν πεθανει ο σπιουνος δεν μαθαινουμε την ιδιοτητα του
Συμφωνώ σε όλα εκτός απο το Γ.

Αν πάμε στο άλλο στυλ.
α)2 σπιουνοι με τον τροπο που ανεφερες-μαθαινουμε τι γινεται το βραδυ
β)1 σπιουνος ξερει τους δολοφονους-δεν μαθαινουμε για το βραδυ

αν ο σπιούνος μας ηξερε απο την αρχη θα πηγαινει αλλιως το πραγμα ,θα γινοταν πιο ενδιαφερον
Συμφωνώ, προτιμώ το α.


Συμφωνώ σε όλα με το zbutsat. Αν έχουμε 2 σπιούνους είναι θέμα το κατα πόσο θα γνωρίζονται μεταξύ τους.
Πιστεύω ότι αν δεν γνωρίζονται το πιθανότερο είναι να κάνουν ακόμα πιο δύσκολο για τους πολίτες το παιχνίδι!


Για ισοψηφίες: ο θείος (ή ο εκάστοτε θείος :D ) να ρίχνει τα ζάρια του. Ένα άτομο θα κληρώνεται για διπλή ψήφο. Θα το μαθαίνει πρώτα και μετά θα ξαναψηφίζει.
Με τα ποστ είναι λίγο επικύνδινο για την ποιότητα του παιχνιδιού. Όποιος βλέπει ότι κινδυνέυει θα σπαμμάρει για να σωθεί σε πιθανή ισοψηφία.

===================================================================
Για την ιστορία: ρώτησα για τους Lord Marks - istath - soterakis - master yoda (γι αυτόν δεν πήρα απάντηση γιατί έληξε το παιχνίδι)
Για τον soterakis κάτι πήγα να κάνω αλλά δεν είχα επιχειρήματα
Τον Carignano δεν υπήρχε περίπτωση να τον βρούμε ποτέ, γι αυτό και συμφωνώ με τα υποχρεωτικά ελάχιστα ποσταρίσματα ανά γύρο.

Sorry guys, ήμουν τραγικός ως σπιούνος.

Επίσης για ΡΜs: ήρθα σε συνεννόηση με τον istath (κάτι που δεν το ειχε καταλάβει κανένας φαντάζομαι :D), και με το Lord Marks.
edit: μόνο στον 3ο γύρο έγινε αυτό (μη δημιουργηθούν εσφαλμένες εντυπώσεις) . Για τον soterakis δεν ήξερε τπτ ο istath, απλά είναι προφανές ότι ξέροντας ποιός είμαι μου είχε τυφλή εμπιστοσύνη.
Όπως και τον Μαρξ, στον 3ο γύρο τον ειδοποίησα, ενώ ήξερα και από τον 2ο ότι είναι αθώος.


Δεν είμαι χαζός, ΟΚ, αν έγραφε στους κανόνες ότι απαγορεύονται τα ΡΜ προφανώς δε θα έστελνα.
Από 'κει και πέρα όπως κατάλαβα εγώ τους κανόνες δεν απαγορεύονταν. Ίσα ίσα που λέει ξεκάθαρα ότι ο σπιούνος μπορεί να αποκαλύψει την ταυτότητά του. Δεν σου λεει αν αυτό θα γίνει δημόσια ή όχι.
Για την ιστορία, σε κάποια φάση σκεφτόμουν να στείλω και στον sargon - που τον είχα εξαρχής για αθώο - για να μπει κι αυτό στην ομάδα.
Αν τα ΡΜ απαγορεύονται να γραφτεί στους κανόνες. Για κάποιον που δεν έχει ξαναπαίξει Παλέρμο (οι περισσότεροι φαντάζομαι) δεν είναι προφανές.
Πάντως αν με ρωτήσετε συμφωνώ να απαγορεύονται. Τώρα είχε παίξει κι άλλη συμμαχία που αποδείχτηκε ψεύτικη, και
πάνω της είχα βασίσει κάποιους υπολογισμούς μου.

Επειδή είχε φάση το όλο προτσές και κόνσεπτ θα μ'άρεσε να το ξανακάνω.
Μια μέρα θα σηκωθώ, θα τον χτυπήσω φιλικα στην πλάτη, και θα τον ρωτήσω:
"Κυρ Αντρέα, με όλο το θάρρος. Γαμείς καθόλου;"
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~
- Πονάω!
- Δεν πονάς. Φοβάσαι.
Post Reply

Return to “Play by Post Games”