Γενικές Training Απορίες

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι καλό είναι να το ανεβάσεις αλλά προσεκτικά γιατί ρισκάρεις πολλούς τραυματισμούς...

Ρίξε μια ματιά στο PreSeason πρόγραμμα της FireBlast... Κάπως έτσι πρέπει να είναι η προετοιμασία :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ερώτηση πάντελο..ας υποθέσουμε οτί έχουμε αυξημένα strength και aerobic αλλά light-medium προπόνηση θα έχουμε αυξημένους τραυματισμούς ?
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκεί πια είναι πάνω στον παίκτη... Αν είναι Injury Prone υπάρχουν και πάλι πιθανότητες για να τραυματιστεί... Όμως τις περισσότερες φορές μάλλον δε θα συμβεί γιατί έτσι όπως το αναφέρεις θα πρόκειται για μια αρκετά ελαφριά προπόνηση. Αν έχουμε ως απαραίτητη προϋπόθεση το light-medium workload τότε δε θα ανέβουν πάνω από από 10 κλικ (Strength/Aerobic) το καθένα (πρόχειρα μιλώντας) :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παντελω εχω μια απορια αν ενας coach einai π.χ. καλος στο tactical sto ball control kai sto mental(να βγαζει πανω απο 5 αστερια δηλαδη)μπορει να κανει προπονηση και στην τακτικη και στην κατοχη της μπαλας με τα ιδια αποτελεσματα η επειδη ειναι σε πολλες δουλεις ταυτοχρονα μειωνονται τα αστερια???
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ, απλώς δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα καπου.
Αν το board μπλοκάρει την μεταγραφή ενός coach επειδή έχεις περάσει τον αριθμό που θέλουν, μπορείς να κάνεις κάτι;
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

iceburn wrote:Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ, απλώς δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα καπου.
Αν το board μπλοκάρει την μεταγραφή ενός coach επειδή έχεις περάσει τον αριθμό που θέλουν, μπορείς να κάνεις κάτι;
οχι δεν μπορεις να κανεις κατι ειτε διωχνεις καποιον coach ειτε δεν τον παιρνεις....
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

panatha-13- wrote:παντελω εχω μια απορια αν ενας coach einai π.χ. καλος στο tactical sto ball control kai sto mental(να βγαζει πανω απο 5 αστερια δηλαδη)μπορει να κανει προπονηση και στην τακτικη και στην κατοχη της μπαλας με τα ιδια αποτελεσματα η επειδη ειναι σε πολλες δουλεις ταυτοχρονα μειωνονται τα αστερια???

Μειώνονται απευθείας τα αστεράκια. Γι αυτό καλό είναι ο κάθε προπονητής να έχει ένα συγκεκριμένο τομέα έτσι ώστε να αποδίδει τα μέγιστα :wink:


iceburn wrote:Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ, απλώς δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα καπου.
Αν το board μπλοκάρει την μεταγραφή ενός coach επειδή έχεις περάσει τον αριθμό που θέλουν, μπορείς να κάνεις κάτι;
Μια χαρά είναι εδώ ice :wink:

Υπάρχει τρόπος. Μπορείς να προσφέρεις νέο συμβόλαιο σε έναν coach και να τον κάνεις assistant manager (εφόσον ενδιαφέρεται). Προσλαμβάνεις τότε τον coach που θέλεις και είτε ξαναπροσφέρεις συμβόλαιο coach στον καινούριο ass manager ή τον κρατάς ως έχει :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nαι, όπως τα λες.
Το εύκολο το σκέφτηκα και γω. :P
Έχω ήδη assistant.
Γκρ.
Πως να προπονήσω με εναν assistant και 6 κοουτσιζ.
Γμτ.
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορει καποιος να μου πει απο που μπορω να ρυθμησω τη διαρκεια της pre season διοτι αρχιζει ξαφνικα η χρονια και αποπροσανατολιζομαι
ευχαριστω.
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Padeloswp8 wrote:
panatha-13- wrote:παντελο εχω μια απορια αν ενας coach einai π.χ. καλος στο tactical sto ball control kai sto mental(να βγαζει πανω απο 5 αστερια δηλαδη)μπορει να κανει προπονηση και στην τακτικη και στην κατοχη της μπαλας με τα ιδια αποτελεσματα η επειδη ειναι σε πολλες δουλεις ταυτοχρονα μειωνονται τα αστερια???

Μειώνονται απευθείας τα αστεράκια. Γι αυτό καλό είναι ο κάθε προπονητής να έχει ένα συγκεκριμένο τομέα έτσι ώστε να αποδίδει τα μέγιστα :wink:

ok σε ευχαριστω....
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

paixtaras wrote:Μπορει καποιος να μου πει απο που μπορω να ρυθμησω τη διαρκεια της pre season διοτι αρχιζει ξαφνικα η χρονια και αποπροσανατολιζομαι
ευχαριστω.

Δεν υπάρχει τρόπος να τη ρυθμίσεις... Απλά μόλις οι παίκτες σου γυρίσουν από τις διακοπές τους βάλτους σε ένα PreSeason πρόγραμμα. Μετά το τελευταίο φιλικό γύρισέ τους στα κανονικά τους προγράμματα :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παντελω εχω το εξης προβλημα..
Σε ολους του τομεις της προπονησης βγαζω το λιγοτερο 5 αστερια εκτος απο strength aerobic(εχω ενα προπονητη και στα 2) kai set pieces...εχω πλεονασμα ενα προπονητη και θα τον διωξω..
τι να κανω να παρω εναν να προπονει ειτε το strength ειτε το aerobic η να παρω εναν για τα set pieces..ποια ειναι η γνωμη σου?και οποιος αλλος ξερει ας πει την γνωμη του ειναι καλοδεχουμενη....
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χωρίς να είμαι ειδικός σε θέματα προπονησης, θα σου πρότεινα να πάρεις Fitness Coach.
Για μένα είναι απο τα πιο σημαντικα μέρη της προπόνησης το fitness.
Από την άλλη, τα set pieces είναι συνήθως τα τελευταία που δουλεύω. Επιθετικά δεν παρουσιάζεται πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα. Αμυντικά πάλι, δεν το είχα σκεφτεί, αλλά ίσως να είναι ο λόγος που καρδιοχτυπώ σε κάθε κόρνερ.
Εν πάσει περιπτώσει, θα σου πρότεινα με κλειστά ματια fitness coach.
Ακόμα και αν χρειαστεί να αποζημιωσεις ομάδα για να πάρεις καλό.
Θα προσφέρει πολύ στη φυσική κατάσταση στην πορεία της σεζόν, τράστ μι.
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε iceburn και εγω αυτο σκεφτομαι..και να σου πω γιατι...δεν ξερω αν εχει σχεση..αλλα παντα ξεκιναω την χρονια φανταστικα και παντα προς το τελος δεν παιζει καλα η ομαδα και χανω το πρωταθλημα.
Εσυ τι λες?αυτο φταει?
Αλλα θα περιμενω και την αποψη του ειδικου παντελου και μετα θα κρινω τι θα κανω..ετσι και αλλιως τωρα δεν με αφηνει η δοιηκηση να διωξω καποιον coach...
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω, πάντως παρατηρώ ότι με 7αστερη προπόνηση στο fitness part, μέχρι και προς το τέλος της χρονιάς το condition των παιχτών είναι πάντα πάνω απο 95% και με αγώνες Τετάρτη-Κυριακή, ενώ αλλιώς υπάρχει πρόβλημα. :wink:
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”