Preseason training. Τι είναι και συμβουλές!

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά, έψαξα το φόρουμ ψάχνοντας συμβουλές για σωστή προπόνηση. Θεωρώ ότι τόσα χρόνια παίκτης του FM κάνω την ζωή μου δύσκολη υποτιμώντας το στοιχείο των προπονήσεων. Κάνω πολύ βασικές αλλαγές και πολλές φορές μένω συνέχεια στην general προπόνηση. Δεν προσέχω ιδιαίτερα τα attibutes των coaches και σπάνια κάνω σωστή αλλαγή του schedule καθώς προχωράει η σεζόν.

Το εισαγωγικό άρθρο περί προπόνησης μου άνοιξε τα μάτια. Ωστόσο διάβασα πολλές φορές για preseason training αλλά όσα ποστς βρήκα παίρνουν τον όρο ως δεδομένο και δεν τον επεξηγούν.
Οκ, ξέρω ότι preseason training είναι οι προπονήσεις πριν την έναρξη της σεζόν όπου οι ρυθμοί είναι πιο εντατικοί. Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι τι εννοείτε όταν λέτε για preseason training. Υπάρχει κάποιο schedule μέσα στο παιχνίδι, ή σχεδιάζει ο καθένας την δική του? Η σωστή preseason training είναι γενικά ανεβασμένη ή ανεβαίνουν κυρίως τα strength & aerobics εις βάρος των υπολοίπων τομέων? Μπορεί καποιος να κάνει επεξηγήσεις και προτάσεις για σωστή preseason training? Γιατί έχω την εντύπωση ότι το θέμα δεν έχει καλυφθεί αναλυτικά στο φόρουμ μέχρι τώρα.
Gwgos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 358
Joined: Mon Oct 01, 2007 6:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Location: Ηρακλειο Κρήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το pre season δεν υπάρχει ως πρόγραμμα στο Training.Το δημιουργείς εσύ (όπως και όλα τα άλλα που θα είναι καλό να φτιάξεις).Κατά κανόνα ένα καλό pre season έχει τις μπάρες strength και aerobic στο high και όλα τα υπόλοιπα light.Επίσης ανάλογα με τις αγωνιστικές σου υποχρεώσεις μια καλή διάρκεια είναι γύρω στις 50 ημέρες.Ψάξε λίγο στο forum της προπόνησης καθώς και στο τοπικ με τη Fireblast training.Ότι απορίες έχεις πιστεύω ότι θα λυθούν.Και πειραματίσου λίγο αφού διαβάσεις.Η προπόνηση είναι από τα πιο σημαντικά κομμάτια για την πορεία των παικτών σου και κατά συνέπεια της ομάδας σου.
Η πείρα έιναι σα μια χτένα που την αποκτάς όταν πια έχεις χάσει όλα τα μαλλιά σου!

http://symfrazomena.wordpress.com/

http://www.facebook.com/apps/applicatio ... 629&v=info
User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα το κοιτάξω, όντως. Αλλά προτιμώ να φτιάξω δικό μου πρόγραμμα. Γι' αυτό και ρωτάω τις συμβουλές σας για το πώς θεωρείτε εσείς ότι πρέπει να είναι ένα καλό preseason training. Και επίσης πόσα φιλικά κάνετε συνήθως μέσα στην προετοιμασία? Παίζετε εσείς τα φιλικά ή βάζετε τον assistant?
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου, ειδικά για την PreSeason θα σε συμβούλευα να κρατήσεις τα Schedules που έφτιαξα για την FireBlast. Επειδή ψάχτηκα πάνω στο θέμα, πιστεύω πως το πρόγραμμα αυτό είναι το ιδανικότερο. :wink:


Τώρα για τα φιλικά, δες εδώ viewtopic.php?f=106&t=17017
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
KamenosTypas
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Mon Oct 29, 2007 6:33 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan, Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Padeloswp8 wrote:Φίλε μου, ειδικά για την PreSeason θα σε συμβούλευα να κρατήσεις τα Schedules που έφτιαξα για την FireBlast. Επειδή ψάχτηκα πάνω στο θέμα, πιστεύω πως το πρόγραμμα αυτό είναι το ιδανικότερο. :wink:


Τώρα για τα φιλικά, δες εδώ viewtopic.php?f=106&t=17017

Το κοίταξα ήδη και κατέβασα την fireblast για να την τεστάρω, αν και βασισμένος στα ενθουσιώδη σχόλια άλλων παικτών τα schedules σου ειμαι σίγουρος ότι θα κάνουν φοβερή δουλειά!
Ωστόσο χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω απλά είχα την απορία: τι κάνει την fireblast τόσο ξεχωριστή και αποτελεσματική? Θεωρείς π.χ. ότι ισορροπεί κατάλληλα το training για φυσική κατάσταση με τα υπόλοιπα attributes? Ρωτάω απλά για να κατατοπιστώ
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4349
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιπλέον, σε χώρες όπου το πρώτο επίσημο παιχνίδι ξεκινά σε λιγότερο από 40 μέρες από τότε που αναλαμβάνεις την ομάδα, στην περίπτωση αυτή εντατικοποιείς ακόμα περισσότερο την pre-season & την κάνεις να διαρκεί λιγότερο από 30 μέρες με ρίσκο ακόμα περισσότερους τραυματισμούς;

Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσεις καθόλου pre-season training, είναι βέβαιο ότι οι παίχτες σου στη διάρκεια της χρονιάς θα έχουν πρόβλημα στο condition;
Gwgos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 358
Joined: Mon Oct 01, 2007 6:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Location: Ηρακλειο Κρήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

KamenosTypas wrote: Ωστόσο χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω απλά είχα την απορία: τι κάνει την fireblast τόσο ξεχωριστή και αποτελεσματική? Θεωρείς π.χ. ότι ισορροπεί κατάλληλα το training για φυσική κατάσταση με τα υπόλοιπα attributes? Ρωτάω απλά για να κατατοπιστώ
Προσωπική άποψη.Το σημαντικό στη συγκεκριμένη προπόνηση είναι ο διαχωρισμός των θέσεων.Δε μιλάω μόνο για το οτι ο καθένας προπονείται ανάλογα με το ρόλο του στο παιχνίδι(TS,Wingers,FS) αλλά κυρίως οτι τα schedules έχουν τις μπάρες πολύ σωστά τοποθετημένες στοχεύοντας στη βελτίωση συγκεκριμένων attributes.Δεν ξέρω αν συμφωνεί ο Padeloswp8.Πάντως ενώ το διαχωρισμό των θέσεων αντε πες είναι εύκολο να τον κάνεις,θέλει ψάξιμο για να βγάλεις το σωστό συνδυασμό κάθε schedule ωστε να δείς να ανεβαίνουν τα attributes που πραγματικά χρειάζεται κάθε θέση.
zbutsam7 wrote:Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσεις καθόλου pre-season training, είναι βέβαιο ότι οι παίχτες σου στη διάρκεια της χρονιάς θα έχουν πρόβλημα στο condition;
Η απάντηση είναι οτι δε θα έχουν οπωσδήποτε πρόβλημα κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς.Εξαρτάται όμως από τον αριθμό των αγωνιστικών σου υποχρεώσεων,από τα φιλικά που θα παίξεις,από το πόσο ψηλά έχεις τις μπάρες των strength/aerobic στα υπόλοιπα schedules της κανονικής σου προπόνησης,από το πόσο καλούς fitness coaches έχεις και ουτω καθεξής.Αν τα παραπάνω είναι ευνοικά μετά τα πρώτα ματς οι παίκτες σου μπορεί να έχουν καλό condition αλλά δε νομίζω οτι έχεις λόγο να μπείς σε όλη αυτή τη διαδικασία όταν ένα καλό pre season μπορεί να σου συμμαζέψει δουλειά μηνών σε 30-50 μέρες.
Η πείρα έιναι σα μια χτένα που την αποκτάς όταν πια έχεις χάσει όλα τα μαλλιά σου!

http://symfrazomena.wordpress.com/

http://www.facebook.com/apps/applicatio ... 629&v=info
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά με έχει καλύψει πλήρως ο Gwgos... Ευχαριστώ φίλε μου :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”