Πληρης αναλυση για την δημιουργια μιας τακτικης

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
vasilis9
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Tue Nov 20, 2007 7:25 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να σου πω στην ερωπη με μεγαλες ομαδες στην αμυνα τι πρεπει να κανω?να βγαζω τα βελακια????
sparos27 wrote:Στημενες φασεις

Πολυ σημαντικες ειναι οι στημενες φασεις για την ομαδα μας.Μπορει να μας δωσουν νικες οταν ολα τα αλλα πανε στραβα.

Corner
Attack:Με την 11αδα που εχω στο συστημα εχω τις εξης ρυθμισεις.
LB/RB:Back if needed
DCtall:Near post flick on
DCsmall:Challenge GK
AML:Outside area
AMR:Forward
MCd:Outside area
MCa:Challenge GK
STtall:Far post
FCquick:Forward
Η επιλογη της ομαδας στα κορνερ κ για τις δυο θεσεις ειναι στο far post.
Με τις παραπανω επιλογες μας εχουμε ενα καλο κεφαλοσφαιριστη στο πρωτο δοκαρι,ενα στο δευτερο κ 2 να εμποδιζουν τον τερματοφυλακα.Επιλεγοντας σεντρα στο δευτερο δοκαρι την μπαλα διεκδικουν 3 καλοι παικτες στο ψηλο παιχνιδι κ αν περασει η μπαλα υπαρχει κ ο τεταρτος στο δευτερο.Οποτε το γκολ απο κορνερ ειναι σχεδον σιγουρο,ειδικα με ομαδες που δεν εχουν καλους παικτες στο ψηλο παιχνιδι.Επισης υπαρχουν κ 2 παικτες με δυνατο σουτ εξω απο την περιοχη που μπορει να εκμεταλλευτουν καποια ασταθη αποκρουση η καποιο στρωσιμο της μπαλας απο τον παικτη που εκτελει κορνερ.
Defence:
LB:Near post
RB:Far post
DC:Mark tall
MCd:Man mark
MCa:Back
AML:Forward
AMR:Close down
STtall:Mark tall
FCquick:Forward
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε Vasilis9 καλυτερα να επιλεξεις αλλη τακτικη για την Ευρωπη.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγαπητέ φίλε δεν είχα δει τόσο καιρό το post σου. ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ :-D
Μια μόνο ερώτηση έχω. Πώς εξασφαλίζεις ότι ο τερματοφύλακας θα λειτουργεί και ως λίμπερο? Απο τις οδηγίες που του δίνεις δεν προκύπτει αυτό. Για να καταλάβεις, είχα το δικό μου τερματοφύλακα σε ανάλογες οδηγίες (τυχαία) και μόνο ως λίμπερο δεν συμπεριφερόταν...
Μηχανολόγος Μηχανικός
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε μενα κ μονο οι ρυθμισεις ειναι αρκετες για να γινει λιμπεορο ο τερματοφυλακας.Ειδικα σε αυτο το συστημα δουλευει αψογα αρκει να εχεις τον τερματοφυλακα που να μπορει να παιξει ως λιμπερο.Προφανως επειδη μου εχουν ξαναπει κ αλλοι οτι εχουν το ιδιο προβλημα, εχει να κανει με το συστημα.Ισως στο συστημα σας να μην μπορει να λειτουργησει ετσι ο τερματοφυλακας.Θα σε παρακαλουσα αν θες, στο post που υπαρχει για το συγκεκριμενο θεμα να μου γραψεις αναλυτικα πως στηνεις την ομαδα σου για να το κοιταξω κ να σε βοηθησω περισσοτερο.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
detari10
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Wed Jun 28, 2006 5:04 pm
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μια ερωτηση through balls στον GK γιατι? και ποσο εφικτο ειναι οταν οι περισσοτεροι σε αυτην την θεση δεν εχουν passing πανω απο 10?
mess with the best lose like the rest
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στον Ολυμπιακο ο Νικοπολιδης εχει kicking 13.Δεν ειναι κακο για να εχεις through ball.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

detari10 wrote:μια ερωτηση through balls στον GK γιατι? και ποσο εφικτο ειναι οταν οι περισσοτεροι σε αυτην την θεση δεν εχουν passing πανω απο 10?
καλο θα ηταν να διαβαζες και δυο δελιδες πριν απο την σελιδα που ποσταρες...θα καταλαβαινες τον λογο :roll:

βασικα καλο θα ηταν να διαβαζες ολες τις σελιδες γιατι αυτο εδω το thread ειναι θαυμασιο

καλημερες
User avatar
kos_shark
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Wed Jun 23, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένας πάρα πολύ καλός προπονήτης με πολύ ψαγμένες τακτικές και τον πιο αποτελεσματικό και κατανοητό τρόπο μετάδοσής τους προς όλους,έμπειρους και μη.Τα μπράβο μου για την υπέροχη προσπάθεια σου,την σωστή και ακριβή ανάλυσή σου και για το άψογο αποτέλεσμα.Συνέχισε έτσι!!!






Ανώνυμος κ Διάσημος μαζί;
ΓΙΝΕΤΕ
djody_3
Trialist
Trialist
Posts: 69
Joined: Thu Jul 22, 2004 11:03 am
Football Manager της ομάδας: Atletico Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: AΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε sparo δεν εχω δοκιμασει την τακτικη σου αλλα η δικια μου εχει καποια κοινα σημεια με αυτη.
Το μονο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι (θεωρητικα για μενα στην πραξη για σενα) αν σου βγαινει να εχεις τους μεσους σου (mc) me crossing. Θεωρω οτι ετσι βγαινουν απο τις θεσεις τους και δημιουργουνται κενα.
Επισης απο το manual και μονο, το run with ball και το through balls ειναι conflicting instructions.Δηλαδη δεν το συνιστουν να ζητας στον παιχτη που τρεχει με τη μπαλα και ντριπλαρει να σταματησει και να κανει καθετη μπαλια.
Πολλη καλη αναλυση παντως.
Συγχαρητηρια.
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε djody_3 σε γενικες γραμμες ειναι σωστες οι παρατηρησεις σου ομως...Το συγκεκριμενο συστημα στηριζεται κατα το μεγαλυτερο ποσοστο του στην επιθεση.Η επιλογη του cross στους κεντρικους εχει γινει ωστε να μην μενουν κολημενοι στο κεντρο κ να καλυπτουν την ευρυτερη περιοχη γυρω τους.Οσο καλυτεροι παικτες ειναι τοσο καλυτερα θα ανταποκρινονται στην επιλογη αυτη.Οσον αφορα τις αλλες 2 παρατηρησεις σου,οι παικτες που εχουν επιλογη να κινουνται με την μπαλα τριπλαροντας εχουν καλη σχετικα τριπλα οποτε μπορουν να κουβαλησουν μπαλα.Επισης επειδη η τακτικη αυτη ειναι πολυ επιθετικη κ προωθουνται παικτες κ απο το πλαι η καθετη πασα βοηθαει στο να βρεθουν καποια στιγμη οι επιθετικοι με την μπαλα στα ποδια μπροστα στον αντιπαλο τερματοφυλακα.Λογο των προωθησεων μπερδευονται οι αντιπαλοι αμυντικοι κ δημιουργουνται κενα στην αντιπαλοι αμυνα.Σε αυτα τα κενα κινουνται οι παικτες που επιτιθονται οποτε η καθετη μπαλια μετατρεπεται σε ασιστ.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
orestis11
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sun Jan 06, 2008 2:21 am
Football Manager της ομάδας: piacenza, numancia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

file sparos i taktiki sou einai poli kali. arxisa na tin efarmozo sto meso tis xronias se ena paixnidi pou exo dyo diaforetikes omades, tin piacenza 7h sth serieb kai ti numancia 1h sth segunda. thelo na me voithiseis omos me kapoia paragmata. 1. ti mporei na ginei me tous epithetikous pou vgainoun synexeia stin plati tis aminas? 2. se poia mats pisteueis oti dn tha prepe na to xrisimopoio? 3. einai kalo gia ektos edras mats, stis b katigories pou einai genikotera sta idia epipeda oi omades?
auta apo tous agones pou epaiksa mexri stigmis. an exeis xrono k diathesi apantise...


edit by ballas 38: βλεπε απο κατω
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καλως ηρθες στο φορουμ αλλα διαβασε τους κανονες πρωτα, απαγορευεται να γραφεις με λατινικους χαρακτηρες
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε orestis11 συγνωμη που αργησα να σου απαντησω αλλα για πολυ καιρο δεν ειχα internet.Δεν γνωριζω καλα το Ιταλικο πρωταθλημα.Για την πρωτη ερωτηση διαβασε απο την αρχη το post κ καπου αναφερομαι στο θεμα.Οσον αφορα για το ποτε να χρησιμοποιεις το συστημα θα μπορουσα να σε βοηθησω περισσοτερο αν ειχα γνωση του πρωταθληματος.Γενικα παντως αποφευγε να το χρησιμοποιησεις σε ντερμπυ κ με ομαδες που παιζουν πολυ επιθετικα η που εχουν πολυ γρηγορα ακρα κ επιθετικους.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω αρκετο καιρο να γραψω κατι για αυτη την τακτικη.Επειδη ειναι ακρως επιθετικη τακτικη που προσφερει πολυ θεαμα κ πανω απ'ολα θα δωσει πολλους βαθμους,σκεφτηκα να βαλω στο παιχνιδι κ τους κεντρικους αμυντικους.Τι εννοω?Ως τωρα οι κεντρικοι αμυντικοι εχουν καθαρα αμυντικο ρολο κ δεν παιρνουν μερος στην αναπτυξη του παιχνιδιου.Επειδη παιζω παντα με Ολυμπιακο που εχει στο κεντρο της αμυνας Σεζαρ κ Αντζα ειναι πολυ καλο ο ενας απο τους 2 (ο Σεζαρ κατα προτιμιση) να βοηθαει στο ξεδιπλωμα της επιθεσης.Κανοντας καποιες δοκιμες καταληξα στα εξης:
Ο ενας αμυντικος να παιζει κανονικα ενω ο αλλος να εχει επιθετικο ρολο.Μην τρομαζετε με το ορο επιθετικος.Δεν εννοω να προωθειται μπροστα.Απλα μπορει να μοιραζει παιχνιδι με αποτελεσματικοτητα.Γι'αυτο επιλεξτε το αμυντικο με την καλυτερη πασα.Ο επιθετικος αμυντικος θα πρεπει να εχει mentality στο 5-6,creative freedom καθολου,passing direct (αλλα πιο κοντα στο normal) και try throught balls normal.Ετσι ο αμυντικος σας θα μοιραζει την μπαλα στους χαφ κ θα ξεκιναει η επιθεση σας πιο γρηγορα.Ο αλλος αμυντικος ειναι καλο να εχει κ αυτος ιδια mentality με του πρωτου (5-6).Δοκιμαστε την επιλογη αυτη κ θα δειτε πως θα βοηθησει ακομα πιο πολυ.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
Zez3
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Thu Feb 28, 2008 8:36 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τελεια η αναλυση σου φιλε....δεν την εχω δοκιμασει ακομη διοτι δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργησει με την ομαδα που εχω....εγκατεστησα το Cyprus patch και εχω την Ομονοια Λευκωσιας...οπως ξερεις δεν υπαρχουν παιχτες στην Κυπρο κλασης Νικοπολιδη,Γκαλεττι,Αντζα κλπ.....και ουτε ερχεται και κανενας αξιολογος απο το εξωτερικο....φυσικα ειμαι ακομα στην 1η χρονια αλλα ποιο να φερεις με ολο κι ολο 200κ budget????? -papas (13 Αγ, στην 7η θεση με 22 Βαθμους... :cry: Υ.Γ Η Ομονοια καθε χρονο διεκδικει Πρωταθλημα στην πραγματικοτητα). Απ'οτι καταλαβαινεις δεν τα παω και τοσο καλα και θα ηθελα να μου πεις αν γινεται να το χρησιμοποιησω στην ομαδα μου....

Υ.Γ Προσπαθησα να σου βαλω το profile της ενδεκαδας μου,το συστημα (4-4-2 Ρομβο) και τα team instructions με τα οποια παιζω τωρα επειδη μαλλον δεν θα εχεις εγκατεστημενο το Κυπριακο....αλλα δεν τα καταφερα..αν τα χρειαζεσαι αν μπορεις πες μου πως να ανεβασω τες φωτογραφιες....

Ευχαριστω... -diatakste
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”