Φορμάρισμα παικτών

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι σε σχέση με την προπόνηση ώστε οι παίκτες να φορμαριστουν σε μία συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
π.χ. αν ήθελα να φορμαριστουν το Φεβρουάριο πρέπει να τους ξεπατώσω ή να τους αφήσω χαλαρούς τον προηγούμενο μήνα.
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίτα γενικά η περίοδος στην οποία αναφέρεσαι, είναι αρκετά δύσκολη. Ειδικά αν παίζεις σε πρωταθλήματα εκτός του ελληνικού. Αν τους ξεκουράσεις, σίγουρα θα έχουν μεγαλύτερη condition. Αν τους ξεπατώσεις θα σέρνονται στο παιχνίδι. Την περίοδο αυτή καλό είναι να κατεβάζουμε μερικά κλικ το workload των προγραμμάτων. Και να δίνουμε και κανένα rest. Γενικά σε αυτή την περίοδο μεγαλύτερο ρόλο παίζει το morale των παικτών το οποίο ανεβαίνει μέσα από τα αποτελέσματα :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ευχαριστώ, αν και η περίοδος που διάλεξα είναι τυχαία, θα δοκιμάσω αυτά που προτείνεις και ελπίζω να μπορέσω να δω διαφορές ώστε να ποστάρω τα αποτελέσματα.
kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μετά από αρκετούς πειραματισμούς (save/load) σε Αγγλία και Ιταλία δεν μπορώ να πω ότι μέσω της προπόνησης μπορεσε να φορμαριστεί κάποιος ποδοσφαιριστής, για την ακρίβεια μπορεί και να βοήθησε η χαλάρωση για κανα 2 βδομάδες στην προπόνηση αλλά δεν αποδικνύεται. Ο λόγος είναι το morale σε μια σειρά παιχνιδιών ο Α επιθετικός έβγαζε φωτιές, ενώ ξεκινώντας από την ίδια ημερομηνία ο ίδιος παίκτης επειδή δεν έβαλε γκολ στο πρώτο από αυτά τα παιχνίδια δεν πήγαινε το ίδιο καλά(είχε σκαμπανεβάσματα).
Δοκίμασα και να εντείνω την προπόνηση για 2 βδομάδες περίπου και μετα να τη χαλαρώσω, στη μέση της σεζόν, το αποτέλεσμα το ίδιο δεν είμαι σίγουρος για το αν βοήθησε.
Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμένα οι παίκτες μου φορμαρίζονται στην αρχή κάθε χρονιάς μέχρι Νοέμβριο και μετά πέφτουν κατακόρυφα...Φανταστείτε ότι δεν κάνω καμιά σουπερ-προετοιμασία :roll: :roll: Καμιά λύση???
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όταν λες "πέφτουν"? Σε condition, σε απόδοση? Σε τι?
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Padeloswp8 wrote:Όταν λες "πέφτουν"? Σε condition, σε απόδοση? Σε τι?

Σε απόδοση...Από πολλές νίκες που κάνουν στο καπάκι αρχίζουν να χάνουν συνέχεια :roll:

εδιτ:Βασικά επειδή είμαι μάνατζερ σε ομάδες που δεν δίνουν τη δυνατότητα rotation,δίνω σχεδόν μετά από κάθε ματς rest 1-2 μέρες στους παίκτες κλειδιά για να μην τα φτύσουν....Ίσως να φταίει αυτό λες?? :roll:
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ίσως και να φταίει κι αυτό... Καλό είναι να δίνεις rest μόνο μετά από πολύ δύσκολα ματς (ντέρμπι, παιχνίδια που διεξάγονται υπό άσχημες καιρικές συνθήκες) και μόνο αν δεις ότι το condition τους φτάνει σε χαμηλά επίπεδα :wink:


Βέβαια στο πρόβλημά σου παίζουν πολλά ρόλο... Ψάχτο και από πλευρές τακτικών κτλ :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Bob4. Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω!!! Για να φανταστεις στην αρχη εκανα 14αγωνες χωρις να χασω(serieA) και ημουν πρωτος με 13 βαθμους και στο τελος πηρε η inter σχετικα ευκολα το πρωταθλημα(ημαρτον!!!!!) :evil: :evil: :evil: Την επομενη χρονια ομως που πηρα το πρωταθλημα(ολε!!!!) βρηκα και τη χρυση τομη. Λοιπον, απο τη στιγμη που μου ειπε "end of season" εβαλα ολους τους παιχτες στο "pre season"(του Παντελη φυσικα!) και το διατηρησα μεχρι και τον τελευταιο αγωνα προετειμασιας(πριν αρχισει το πρωταθλημα). Στην "pre season" βεβαια μεγαλωσα 2-3κλικ ολα τα attributes(εκτος strenth,aerobic χωρις το workload να γινεται very heavy). Eμενα λοιπον ο assistant μου αφηνει 10-15 μερες απο το τελευταιο φιλικο μεχρι το πρωτο παιχνιδι του πρωταθληματος. Σ αυτο λοιπον το χρονικο διαστημα χωρισα τους παιχτες στα κανονικα τους προγραμματα(ανα τομεα, του Παντελη αλλα με καποιες αλλαγες). Εκλεισα λοιπον και δυο φιλικα(κατα προτιμηση με δυο δυνατες ομαδες) Βαrca και Lyon και ειμουν ετοιμος!!!! Δοκιμασε το και πες μου αν σου επιασε. Ενοειτε πως καθε σχολιο ειναι ευπροσδεκτο!!!!! 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Να 'ταν ο υπνος για δουλεια, τα ονειρα αγγαρεια, μωρο μου στο κρεβατι σου να κανω υπερωρια
sindarta wrote:Κοίτα, από την στιγμή που δεν σπουδάζεις με δικά σου λεφτά αλλά υπάρχει μια οικογένεια κάπου που στερείται για να μπορείς εσύ να πηγαίνεις πανεπιστήμιο, τότε ναι, δουλειά σου είναι να σπουδάζεις και όχι να "περνάς καλά".
Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eυχαριστώ φίλε.Θα το δοκιμάσω και θα δώσω feedback. :wink:
Βέβαια δεν ξέρω αν πιάνει σε ομάδες με μέτρια training facilities. :?

Εσύ προφανώς το δοκίμασες σε μεγάλη ομάδα...
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Οντως το δοκιμασα με τη Milan. Αλλα αν δεν εχεις καλα facilities εχεις μπορεις να βαζεις τους παικτες πιο νωρις στα κανονικα τους προγραμματα. Δοκιμασε τα και τα δυο και πες μου αν δουλεψε.
Να 'ταν ο υπνος για δουλεια, τα ονειρα αγγαρεια, μωρο μου στο κρεβατι σου να κανω υπερωρια
sindarta wrote:Κοίτα, από την στιγμή που δεν σπουδάζεις με δικά σου λεφτά αλλά υπάρχει μια οικογένεια κάπου που στερείται για να μπορείς εσύ να πηγαίνεις πανεπιστήμιο, τότε ναι, δουλειά σου είναι να σπουδάζεις και όχι να "περνάς καλά".
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”