Πώς κάνουμε Tutoring?

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
Kostomanolis
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Mon Jan 02, 2006 1:51 pm
Location: Korinthos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κύριοι καλησπέρα...

Μπορεί κάποιος να μου πει πως κάνει κάποιος παίκτης tutoring σε κάποιον άλλο?
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου καλησπέρα... Θα σου απαντήσω εγώ στην ερώτησή σου. Για να κάνεις Tutoring, πας στο profile του young παίκτη σου. Πατάς Player Interaction, scrollάρεις στο τέλος της οθόνης και εκεί βλέπεις κάποιες επιλογές. Επιλέγεις τον παίκτη που θέλεις να είναι ο mentor και πατάς π.χ. την επιλογή που λέει για ideal role model.


Δεν χρειαζόταν να ανοίξεις 4 τόπικ για το ίδιο θέμα :wink:

Ένα φτάνει...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
α) Μερικές φορές το tutoring καταλήγει σε αποτυχία, πώς μπορω να το προβλέψω ώστε να βάλω το σωστό μέντορα στον πιτσιρικά?
β) Υπάρχουν 3 επιλογές για tutoring (learn from, ideal role και mental approach αν θυμάμαι καλά) τι ακριβώς κάνει η κάθε μία και πως θα βάλω τη σωστή στον κάθε πιτσιρικά?
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kevaggel wrote:Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
α) Μερικές φορές το tutoring καταλήγει σε αποτυχία, πώς μπορω να το προβλέψω ώστε να βάλω το σωστό μέντορα στον πιτσιρικά?
β) Υπάρχουν 3 επιλογές για tutoring (learn from, ideal role και mental approach αν θυμάμαι καλά) τι ακριβώς κάνει η κάθε μία και πως θα βάλω τη σωστή στον κάθε πιτσιρικά?
  • Πρώτα πρώτα από τον χαρακτήρα του κάθε παίκτη... Βλέπεις τα επίθετα που προσδιορίζουν τον χαρακτήρα του κάθε παίκτη και προσπαθείς να τους ταιριάξεις... Αν δεις π.χ. κάποιον που είναι ambitious μην τον βάλεις μαζί με έναν Loyal... Προσπάθησε να ταιριάξεις τους χαρακτήρες των παικτών σου :wink: Βέβαια, αν θυμάμαι καλά, κάποιος προπονητής μπορεί να σου υποδείξει τον κατάλληλο mentor για τον youth σου...
  • Σωστή δε νομίζω πως υπάρχει... Η καθεμία κάνει αυτό που περιγράφει. Δηλαδή η learn from, σημαίνει ο μικρός σου να πάρει ό,τι μπορεί από τον mentor (κινήσεις κτλ) Η ideal role σημαίνει να προσπαθήσει ο μικρός σου να προσαρμόσει το παιχνίδι του πάνω στο στυλ του mentor. Η τελευταία, να προσαρμόσει τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει τους αγώνες ο μικρός ανάλογα με τον mentor. Γενικά οι επιλογές είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

kevaggel
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Mon Jan 19, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dunfermline
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ακολούθησα τις συμβουλές του Padeloswp8 και κατέληξα στα παρακάτω:
- Με το "Learn from" ο πιτσιρικάς μαθαίνει μόνο τις κινήσεις του μέντορα (Preffered moves)
- Με το "Mental Approach" αλλάζει ο χαρακτήρας του πιτσιρικά (personality) αρκεί ο μέντορας να έχει υψηλότερο determination και ambition.
- Με το "Ideal Role" ο πιτσιρικάς μαθαίνει τις κινήσεις αλλά αλλάζει και το χαρακτήρα του (συνδυάζει και τα 2 παραπάνω).

Ελπίζω με τα παραπάνω και με τη βοήθεια κάποιου coach που θα προτείνει μέντορα να μην έχουμε τοσες αποτυχίες και να βελτιώνουμε όσο γίνεται τα ταλεντάκια της ομάδας.
Για να μπορούμε να μελετήσουμε το χαρακτήρα των παικτών και να ταιρίαξουμε σωστά το ζευγάρι μέντορα-μαθητή το παρακάτω βοηθάει πάρα πολύ.
viewtopic.php?f=103&t=18437
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kevaggel wrote:Ακολούθησα τις συμβουλές του Padeloswp8 και κατέληξα στα παρακάτω:
- Με το "Learn from" ο πιτσιρικάς μαθαίνει μόνο τις κινήσεις του μέντορα (Preffered moves)
- Με το "Mental Approach" αλλάζει ο χαρακτήρας του πιτσιρικά (personality) αρκεί ο μέντορας να έχει υψηλότερο determination και ambition.
- Με το "Ideal Role" ο πιτσιρικάς μαθαίνει τις κινήσεις αλλά αλλάζει και το χαρακτήρα του (συνδυάζει και τα 2 παραπάνω).

Ελπίζω με τα παραπάνω και με τη βοήθεια κάποιου coach που θα προτείνει μέντορα να μην έχουμε τοσες αποτυχίες και να βελτιώνουμε όσο γίνεται τα ταλεντάκια της ομάδας.
Για να μπορούμε να μελετήσουμε το χαρακτήρα των παικτών και να ταιρίαξουμε σωστά το ζευγάρι μέντορα-μαθητή το παρακάτω βοηθάει πάρα πολύ.
viewtopic.php?f=103&t=18437
Kevaggel, δε θα συμφωνήσω. Στα πειράματα που έχω έχω κάνει, το tutoring έχει την ίδια λειτουργία και με τις τρεις επιλογές. Δηλαδή αλλάζει τα attributes: Determination, Adaptability, Loyalty, Ambition, Pressure, Professionalism, Temperament, Controversy, Sportsmanship και -αν γίνει με κάποια επιτυχία- δίνει και PPM. Και με τις τρεις επιλογές το ίδιο.

Δεν ξέρω αν υπάρχει καμιά διαφορά ανάμεσα στις τρεις επιλογές, στα τεστς μου δεν έχω βρει καμιά. Μερικές φορές η μια επιλογή λειτουργεί και η άλλη όχι, αλλά δε φαίνεται να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος. Eπομένως, κι αυτά που γράφει ο FMBritain guide είναι λαθεμένα.

Οπότε, πώς διαλέγουμε μέντορα; Η μόνη λύση που έχω βρει είναι να διαλέξουμε μέντορα που θα βελτιώνει τα Determination- Professionalism- Pressure που είναι πολύ σημαντικά και μετά κάνουμε την προσευχή μας.
User avatar
zack10
Backup
Backup
Posts: 795
Joined: Tue Oct 30, 2007 2:32 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ομως δεν δεχονται ολοι οι παιχτες...
εγω εχω εναν 18χρονο και παω για να τον βαλω tutoring αλλα εκει στο βελακι που εχει δεν μπορω να επιλεξω...μηπως κανω κατι λαθος η εχω δικιο οτι δεν δεχονται ολοι???
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zack10 wrote:ομως δεν δεχονται ολοι οι παιχτες...
εγω εχω εναν 18χρονο και παω για να τον βαλω tutoring αλλα εκει στο βελακι που εχει δεν μπορω να επιλεξω...μηπως κανω κατι λαθος η εχω δικιο οτι δεν δεχονται ολοι???
αυτου ειτε του εχεις κανει παλι τουτορ ειτε ειναι εχει παιξει ηδη αρκετα βασικος οποτε θεωρειται ετοιμοσ παικτης οποτε δεν χρειαζεται τουτορ.Σε αυτα εχω καταληξει εμπειρικα και συμφωνουν και καποια αλλα παιδια σε παλιοτερο θεμα στην Γενικη συζητηση.Αν θες ψαξε εσυ
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”