4-4-1-1 το συστημα της επαρχιας

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
ashton
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed May 24, 2006 4:11 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αν δε φάω γκολ στο πρώτο 2λεπτο-5λεπτο, παίζει το σύστημα με πιο αμυντική ή πιο επιθετική τακτική (ανάλογα τον αντίπαλο).
Αν ο αντίπαλος παίζει 4-1-3-2, με τους 3 μέσους να είναι AMR,AML,AMC τότε μόνο αν γυρίσω τα δυο DC σε SW θέση (και να είναι και SW από μόνοι τους) φέρνοντας και τον ένα MC σε DM το ξεπερνάω (τουλάχιστον κόντρα στον ΠΑΟΚ που δοκίμασα)
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Αυτή τη σεζόν είπα να δοκιμάσω το σύστημά σου. Απλά όταν σκοράρω και με πιέζει ο αντίπαλος, βγάζω τις πρωοθήσεις από τους μπακ, και βάζω πιο νορμάλ μεντάλιτι. Ιδού:
Image
Τόσες ευκαρίες και τόσα γκόλ, με εξέπληξε η ομάδα!!!
Image
Πάμε φούλ για τσάμπιονς λίγκ, λες??? -kavala
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ρε μεγάλε!!! Τι φτιάχνει η ομάδα με το σύστημά σου !!! -meaculpa
Και δεν μπορείς να πεις ότι έχουν και τίποτα σούπερ παίκτες, απλά υποσχόμενοι και πιτσιρικάδες. Μέσος όρος 22 ετών!
Βλέπω πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, πολλές κάθετες στον Dami, που σκοράρει ασύστολα και πολλά σούτ από το 1 κεντρικό χάφ, και τον AMC. Οι πλάγιοι δεν κρατάνε τη μπάλα πολύ, εκτός κι αν έχουν χώρο που τρέχουν για να κάνουν τη σέντρα! Μπράβο πολύ καλό σύστημα. Το να ρίχνεις 6 γκόλ έξω και 5 στη Σάλκε, σημαίνει πως αυτό το σύστημα ταιριάζει απόλυτα στην ομάδα μου. Πιστεύω πάντως πως αυτό το σύστημα λειτουργεί καλύτερα με 1 explosive striker που παίζει το 1-2 με τους κεντρικούς και βγαίνει στην πλάτη της αντίπαλη άμυνας.
Image
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

-...μαλλον δεν τα κατεφερε ο Nani23...

-Συνχαρητηρια, εσεις μεγαλουργησατε....

-Οχι εγω, ο κυριος sioutas.. -rofl :drinking:

Εσυ πια εκανες τρελα πραγματα...εγω με αστερα ουτε 5 δεν εριξα στον Παναθηναικο... -puppie

Χαιρομαι που ειστε ευχαριστημενοι απο την τακτικη..ΑΠΑΙΤΩ -ksilo ...εμμμ...ζητω [-o< να γινει sticky.....

ΥΓ.Δουλευω τωρα μια καινουρια τακτικη, με την οποια ελπιζω να εχω αντιστοιχα αποτελεσματα...
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαμός!!!Δεν την παλεύω μία κ πάλι..σόρυ ρε παιδιά αν γίνομαι βαρετός,αλλά με Καστοριά..έχω φάει τα μούτρα μου!! -meaculpa Γίνεται να επαναλάβουμε λίγο τι πρέπει να προσέχουμε στην τακτικήγια να έχουμε και να μην μπλέκουμε τα μπούτια μας;;; -mperdema..Μονίμως τρώω πρώτος γκολ.. Χίλια ευχαριστώ..
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://img176.imageshack.us/img176/6461/90528074re4.jpg

κοιτα μεγαλε τι εκανα με τις απαραιτητες αλλαγες στο συστημα σου και βεβαια αρκετα καλους παικτες.

Συγχαρητηρια απλα...και σε μενα :D :D :D

γκολ την πρωτη χρονια δεχομουν αλλα 1-2 το παρα πολυ αλλα παντα το γυριζα.Την 2η χρονια με τη βελτιωση του υλικου μου δεν δεχομαι και πολλα γκολ ενω σκοραρω αρκετα.Βεβαια εχω σκαμπανεβασματα στην αποδοση ,μια θα βαλω 1 την αλλη θα βαλω 4.Γκολ δεχομαι συνηθως απο μεγαλες ομαδες

Μπραβο και παλι,φαινεται πως την εχει δουλεψει :wink:
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

geol γραψε ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου για να σου απαντησουμε...γιατι για το τι πρεπει να κανεις γενικα, ψαξε στις σελιδες, καθε 2 ποστ υπαρχει και λυση. :wink:

Ρε συ ceid photoshop χρησιμοποιησες.. -meaculpa

Απο οτι βλεπω γουσταρετε τρελα την τακτικη -doublekiss
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βασικα μακαρι να ηξερα να χρησιμοποιησω φοτοσοπ

απλα αποδιδει..τελος
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πολυ λειτουργικο το συστημα οντως τα σπαει, απλα ηθελα να ρωτησω αν θες να παιξεις πιο επιθετικα γτ απλα κανεις ευκαιριες αλλα δεν μπαινει γκολ, εκτως απο τα βελακια σε AML/R, closing down: whole pitch και mentality: full attacking?
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπον σκεφτηκα κατι για το συστημα που αν το καταφερουμε θα μιλαμε για την πλεον τελεια τακτικη....

Τα πραγματα φαινονται απλα, αλλα δεν ειναι.... -falaina
Προσπαθω να βρω τροπο να κανω τον αντιπαλο να ανεβασει ψηλα την ομαδα του, κυριως να βγουνε στα DR,DL του ψηλα αλλα χωρις να πατησουν περιοχη τα MC του.
Αν τα καταφερω θα πεφτει πολυ κλεψιμο απο τους 3 του κεντρου και καθε αντεπιθεση θα ειναι ευκαιρια....
Προσπαθησα ηδη να μεισω πολυ το closing down των ΜR,ML και να βαλω closing down never στους MC του αντιπαλου, αλλα τζιφος.... -wall
Ισως να χρειαζεται να γινουν και οι επιθεσεις καπως ποιο ανορθοδοξες με την μπαλα να φτανει στον AMC και αυτος να την δινει με 1-2 επαφες στα πλαγια η και στον FC αν υπαρχουν χωροι...
Αν βγει η ιδεα οταν θα υπαρχουν παικτες στις ακρες με acceleration,pace>17 θα γινονται τρομερα παρτυ στις αμυνες, δεν θα καταλαβαινουν απο που τους ηρθε... -nutkick
Τα προηγουμενα που εχουμε πει για τους παικτες ισχυουν..και εδω ο AMC παιζει μεγαλο ρολο, αυτος θα βγαζει τις καθετες μονο που λογικα θα μπορουμε να κανουμε συμβιβασμους με το passing,creativity καθως θα υπαρχουν περισοτεροι χωροι αλλα ισως να χρειαστει περισοτερο decisions και μειωση του freedom...

Κεφαλια μεσα και ψαξτε να παγιδεψετε τον αντιπαλο, ωστε να νομιζει οτι σας εχει.Μετα θα τρωει την τεσσαρα και θα συνερχεται -puppie

Αυτο το συστημα θυμιζει και περισοτερο "επαρχεια".Μονο που δεν θα κλεινεστε απο αναγκη αλλα για να σας δωσει χωρους...
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

To μόνο κακό σε αυτό το σύστημα φίλε μου, είναι όταν ο αντίπαλος παίζει αμυντικά. Έπαιζα π.χ. με τη Βέρντερ, που έπαιζε 5-3-2, και οι δικοί μου κεντρώοι προσπαθούσαν να επιτεθούν από τον άξονα, αλλά όλες οι κάθετες φυσικά κοβόντουσαν από την αντίπαλη άμυνα. Η μπάλα και πάλι γυρνούσε στο κέντρο μιας και οι ακραίοι μας σε αυτό το σύστημα δεν έχουν runs και έχουν direct ball, αλλα και οι γραμμές της ομάδας που παίζουν κοντά, ως αποτέλεσμα να είμαι ακίνδυνος, ως το 70 είχα 3 shots on target, αποφάσισα να βάλω runs στους ακραίους και να παίξω wide από τα πλάγια και στο 90' , σέντρα από πλάγια, κεφαλιά και γκόλ!
Όντως πολύ καλή τακτική, αλλά σε ομάδες που παίζουν πιο ανοικτά.
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

sioutas wrote:To μόνο κακό σε αυτό το σύστημα φίλε μου, είναι όταν ο αντίπαλος παίζει αμυντικά. Έπαιζα π.χ. με τη Βέρντερ, που έπαιζε 5-3-2, και οι δικοί μου κεντρώοι προσπαθούσαν να επιτεθούν από τον άξονα, αλλά όλες οι κάθετες φυσικά κοβόντουσαν από την αντίπαλη άμυνα. Η μπάλα και πάλι γυρνούσε στο κέντρο μιας και οι ακραίοι μας σε αυτό το σύστημα δεν έχουν runs και έχουν direct ball, αλλα και οι γραμμές της ομάδας που παίζουν κοντά, ως αποτέλεσμα να είμαι ακίνδυνος, ως το 70 είχα 3 shots on target, αποφάσισα να βάλω runs στους ακραίους και να παίξω wide από τα πλάγια και στο 90' , σέντρα από πλάγια, κεφαλιά και γκόλ!
Όντως πολύ καλή τακτική, αλλά σε ομάδες που παίζουν πιο ανοικτά.
Συμφωνω απολυτως οταν ο αντιπαλος παιζει 4-5-1 ή 4-1-4-1 γενικα δλδ αμυντικα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παιξεις τους AMR/L με οχι through Balls αλλα στο often Run With Ball και αν δεν μπαινει γκολ εγω βαζω AMR kai AML με βελακια για FC και τον εναν ΜC ΑΜC διπλα στον αλλων βγαζω το playmaker και παιζω με Direct πασες φουλ επιθεση φουλ τεμπο και φουλ πιεση οπως και πρεσινγκ αμυνας....
Μια χαρα τα παει η τακτικη βεβαια απο αντιπαλο σε αντιπαλο θελει καποιες μικροαλλαγες οπως και οταν ο αλλος παιζει πιο επιθετικα απο σενα χωρις DMC η με ρομβο εγω κλεινω τους ML/R με βελακια διπλα απο τον Playmaker μας και βαζω βεβαια κ σε αυτους το pass: Team για να εχουν κοντινες πασες.....
Αυτα...... για τωρα παντως μπραβο στο παληκαρι πολυ εξυπνη τακτικη αλλα βεβαι με τις μεγαλες ομαδες ειναι λιγο πιο δυσκολο να τις αντιμετοποισεις χωρις DMC αλλα κατι θα βρουμε και για αυτο..
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εκπληκτική δουλειά nani23, για μένα μια από τις καλύτερες τακτικές που χρησιμοποιώ! σε μικρές ομάδες πάντα, δεν την είδα σε μεγάλες...
User avatar
dimitrispgr
Amateur
Amateur
Posts: 234
Joined: Mon Dec 20, 2004 12:09 am
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Nani εχω ξαναπει για την τακτικη σου.. ΞΕΡΕΙΣ ΜΠΑΛΑ ΦΙΛΕ ΤΕΛΟΣ :-D :-D :-D

Ετοιμασε την καινουρια που λες αν και οταν με ΠΑΟ 2011 εχω παρει uefa..champions league και 2 super cup τι να την κανω την καινουρια :-P Παιδια καλη η τακτικη αλλα το μυστικο ειναι ΕΝΑ... Καλοι παικτες καταλληλοι για καθε θεση στο συστημα..Μικροαλλαγες αναλογα με τον αντιπαλο.. και καλο κλιμα στην ομαδα! :-D
Zez3
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Thu Feb 28, 2008 8:36 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ενθουσιαστικα πολυ με το τροπο που αναλυσες το συστημα σου, και αποφασισα να το χρησιμοποιησω στη νυν ομαδα μου...εγκατεστησα το Cyprus Patch και εχω την Ομονοια Λευκωσιας. 14 Αγ. 7η Θεση με 25 Βαθμους...Χαλια δηλ!...Υπολογισα πως αφου ειναι οκ για τις μικρες ομαδες πως θα ηταν σουπερ για την δικη μου...Οχι οτι ειναι μικρη ομαδα :drinking: ....λογω γενικα Κυπριακου Πρωταθληματος...και δεν δουλεψε καθολου..δεν νομιζω να εκανα κατι λαθος αφου δεν το αλλαξα σχεδον καθολου...μικροπραγματα...και κανω και πολυ λιγες φασεις. 12 το πολυ....σε μερικα ματς εκανα μονο 5-7... αν εχεις την καλοσυνη να με βοηθησεις θα σου ειμαι ευγνωμων... :D

Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 7η Η ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ...... :shock: .... :P
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”