4-4-1-1 το συστημα της επαρχιας

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Απο την ιστορια μου viewtopic.php?f=107&t=16704 μου ζητησαν να ανεβασω την τακτικη που παιζω

Εχουμε και λεμε....

4-4-1-1
Image

Βασιζομαι παρα πολυ στην γρηγορη κτκλοφορια ατης μπαλας σε κοντινες αποστασεις, για αυτο αν ειναι δυνατον και οι μεσοι να εχουν καλο off the ball>13 και creativity>14.Passing και ειναι οι 2/4 μεσους να εχουν >15 και το δεκαρι >16.Στην αμυνα προτιμω την μπαρα σε εκεινο το σημειο αλλα αν καποιος εχει καταλληλους αμυντικους για να το αλλαξει μπορει να πειραματιστει....

Image

Οι οδηγιες των παικτων ειναι απλες:
DR/L~Θελω να ανεβαινουν και να βοηθουν τα χαφ αλλα επειδη οταν περνουν τη σεντρα θελω να μην χανουν την μπαλα αλλα να την δινει αμεσως για να βοηθαει στον γρηγορο ρυθμο
Image
DC~Απλοι χωρις περιτες ενεργιες δεν θελω να πιεσουν ψηλα για να μην χαλαει η ζωνη της αμυνας
Image
MC~Ο ενας εχει πιο αμυντικα καθηκοντα και πιεζει κοντα στα στοπερ κλεινοντας ετσι τους κενους χωρις για να μην περνανε οι αντιπαλοι καθετες μπαλιες.Anticipation>14,Decisions>13,Potitioning>13
Image
MC~O δευτερος εχει λιγοτερο αμυντικο ρολο.Πιεζει στο σημειο που πιεζουν και τα 3 υπολοιπα χαφ ωστε να μην δημιουργει χωρους στον αξονα η πιεση κοντα στην περιοχη μας του αλλου MC.
Image
ΜL/R~Δεν θελω να τρεχουν παρα πολυ με την μπαλα στα ποδια για να μην καθυστερειται η αναπτυξη.Πολλες φορες θα βροσκονται σε θεση για γκολ λογω του width της ομαδας και για αυτο βοηθαει πολυ το off the ball.Ειναι το δευτερο πιο σημαντικο κομματι στην οργανωση του παιχνιδιου μετα τον AMC.
Image
AMC~Το σημαντικοτερο κομματι της τακτικης.Γινεται ακραιος,επιθετικος,οργανωτης.Αν εχει ταχυτητα(βλεπε Mauro Milano) του βαζω και Forward runs often ωστε να γινεται κρυφος επιθετικος οταν ανεβαινουν τα MC κοντα στην περιοχη.Αν οχι τοτε περιμενω περρισοτερη κινηση απο τον ST(off the ball>17).Εννοειται οτι αυτος ειναι ο Playmaker.
Image
ST~εδω ειστε ελευθεροι να κανετε πειραματα αναλογα με το ειδος του επιθετικου.Target man καλυτερα να μην χρησιμοποιησειτε γιατι θα χαλασετε την αναπτυξη της ομαδας που σχεδον σε καθε επιθεση η μπαλα περναει απο ολους τους μεσους.

Αυτη η τακτικη ειναι της λογικης "κανω πολλες ευκαιριες".Αυτο σημαινει οτι μπορει να τελειωσετε και αγωνα με 20-25 ευκαιριες απο τις οποιες οι 15 να ειναι εντος εστιας και να σκοραρετε 2-3 φορες.Αναλογα με τον επιθετικο που εχετε μπορει βεβαια να σκοραρετε και περισοτερο.Εγω εβγαλα τη πρωτη σεζον με Χουτο και σκοραρε 17 γκολ σε 25 ματς βαικος και 10 ως αλλαγη, φανταστειτε τι θα εκανε ενας πιο καλος επιθετικος με υψηλο composure,finishing και off the ball

http://www.sendspace.com/file/13armg

Περιμενω αποψεις.....
Υ.Γ.Οι θετικες αποψεις εδω, οι αρνητικες σε pm. :-D 8)
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σε αυτο το ποστ θελω να παραθεσω τον τροπο οργανωσης στην επιθεση που παρα το γεγονος οτι ο 1 επιθετικος φαινεται λιγος τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα.....

Οταν κανουμε αντεπιθεση -και ειδικα οταν ο αντιπαλος κυνηγαει σκορ εχω παρατηρησει οτι τα πραγματα γινονται υπερβολικα απλα- η ομαδα αναπτυσεται ετσι και βρικεται πραγματικα με κλειστα ματια....

Image

Απλο και αποτελεσματικο με τον παικτη που κανει την κινηση απο τα δεξια να ειναι ο ST της ομαδας να εχει τραβηχτει στα ακρα και ετσι το αριστερο μπακ τους να εχει να μαρκαρει 2 παικτες(MR,ST) και ενα τεραστιο κενο στην αμυνα τους...
Ο παικτης που κινηται απο τα αριστερα ηταν δυσκολο στην συγκερκιμενη περιπτωση δυσκολο να παρει την μπαλα αλλα ενας
MC με καλο passing και creativity μπορει να την βγαλει την μπαλια.
Ο AMC(Φανελα7) μπορει να κανει κινηση προς τα πισω για να παρει την μπαλα και να βγει το πιθανο 1-2 η να βγαλει μπαλια σε οποιον απο τους MR,ST εχει κινηθει προς την περιοχη.Στη συνεχεια της φασης μπαινει στην περιοχη γιατι η μπαλα πηγε στον ST.
Η φαση αυτη κατεληξε σε γκολ του ST απο απυθειας πασα απο τον MC.
Ο MC ειχε passing=15,creativity,decisions=13
Ο ST ειχε off the ball=10,finishing=15,composure=7

Στη δευτερη φαση παραθετω μια επιθεση σε οργανωμενη αμυνα.
Με κυανο χρωμα ειναι η κυκλοφορια της μπαλας και με κοκκινο οι κινησεις στων παικτων μετα απο καθε πασα.

Image
Image

Image

Ο MC λοιπον βρεθηκε εξω απο την περιοχη τους ξεμαρκαριστος με χωρο η για σουτ η για να μπει στην μεγαλη περιοχη.
Η μπαλα βρεθηκε απο την μια ακρη του γηπεδου στην αλλη με κοντινες και χωρις ρισκο πασες και η αμυνα ανοιχτηκε για πλακα....
Εδω εγινε το σουτ αμεσως με την μπαλα να καταληγει γκολ...

Και τελος αλλη μια επιθεση απεναντι σε οργανωμενη αμυνα.Αυτου του ειδους οι επιθεσεις ειναι οι αγαπημενες μου....
Εδω η αρχη της φασης...το αμυντικογενες MC παιρνει την μπαλα απο το δεξι μπακ.Του προσφερονται 3 επιλογες με αυτη του MR να ειναι η πιο αμεσα απειλητικη για τους αντιπαλους

Image

Αυτος προτιμαει την κοντινη πασα στον 2ο MC.Η κινηση του MR συνεχιζει να ειναι απειλητικη και το DL να ανεβαινει για να του δωσει και αλλη επιλογη, και τον AMC αμαρκαριστο πλεον(προσετε οτι πριν δεν ηταν :wink: )

Image
Image

Η κινηση πλεον του MR μπορει να τον βγαλει τετ α τετ με την εστια και 1 απο τα 2 MC κανει κινηση στιν κενο χωρο

Image

Τελικα η μπαλα επιστρεφει στον MC και παιζεται το 1-2.Αυτο που φαινεται ειναι οτι αλλαξαμε 3 πασες για να κερδισουμε 5 μετρα αλλα πλεον παρατηρηστε οτι ο ST μπορει να δεχτει την μπαλα καθετα και συρτα

Image
Image

Η μπαλα παει πλαγια με τον ML να εχει τραβηξει πανω του 3!!!! αντιπαλους και να εχει δημιουργηθει τεραστιο κενο στο κεντρο τους.Ειτε μπορει να την κοψει στο νουμερο 16 ειτε να παει για σεντρα στην μικρη περιοχη

Image

Η μπαλα καταληγει τελικα 2 μετρα απο την εστια.Ο ΑMC πιανει την κεφαλια και βαζει γκολ.
Πολλες φορες με την ιδια κινηση πεταγεται στο δευτερο δοκαρι ο ΜR αν η σεντρα γινει απο τα αριστερα ή ο ML αν γινει απο τα δεξια.Προσεξτε τους 2 MC που εχουν μεινει εξω απο την περιοχη για το σουτ...

Image

Ξαναλεω λοιπον οτι το παν σε αυτη τη τακτικη ειναι η κατοχη της μπαλας.

Επελεξα να ποσταρω τα συγκεκριμενα screenshots γιατι ειναι απο παιχνιδια CH.League με PSG και Mancester Unt ετσι ωστε να μην υπαρχουν αμφιβολιες για την ποιοτητα των αντιπαλων....

Θα ξαναγραψω αργοτερα τροπους για να αμυνεστε αποτελεσματικοτερα και να κρατατε το αποτελεσμα που θελετε.
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Οπως και θα προσεξατε, σε καθε επιθεση η ομαδα εχει τουλαχιστον μια ευκολη επιλογη μια δυσκολη αλλα επικυνδινη για την εστια του αντιπαλου και μια κινη κοντα στον παικτη που εχει την μπαλα.

Η τακτικη που εφαρμοζω σε καθε αγωνα ειναι η ιδια αλλαζοντας ελαφρως το mentality και το closing down της ομαδας.
Αυτο που προσεχω ειναι τα opposition instructions.

Οταν ο αντιπαλος παιζει με 4-4-2: Βαζω closing down always στους εξης αντιπαλους:DR,DL,MC,MC,ST,ST
Με αυτο τον τροπο τους πιεζω να αναπτυχθουν απο τα πλαγια, που εκει μονο μια επιλογη εχουν:την σεντρα.Ετσι εξασφαλιζω τα λιγα τετ α τετ και αν οι MR,ML χρεισημοποιουν μονο το ενα ποδι βαζω show onto foot:weaker και ετσι οι σεντρες που βγαζουν δεν αποτυελουν απειλη.
Αν ειναι πολυ ανωτερη μου ομαδα δεν πιεζω τους DL,DR.

Οταν ο αντιπαλος παιζει με 4-3-3: Βαζω closing down always στους DMC,MC,MC,AMR,AML.
Οι πολυ παικτες που εχω στο κεντρο κοβουν την αναπτυξη τους και ετσι σε συνδυασμο με την αποσταση των DR/L με τους AMR/L κλεβω την μπαλα πολυ ευκολα.Δεν βαζω ιδιεταιρες οδηγιες στον ST τους γιατι ουσιαστικα μενει μονος με τα
DC.Ειναι ενας και δεν μπορει να βοηθησει στην αναπτυξη του παιχνιδιου τους αρα ειναι ασκοπο να τον πιεσω

Να δουμε ομως τι κανουμε οταω θελουμε παιξουμε πιο αμυντικα:

1)Αλλαζουμε το forward runs των DR/L σε rarely.Ετσι εξασφαλιζουμε οτι ο αντιπλαος δεν θα βγαλει αντεπιθεσεις.
2)Μπορουμε να αλαξουμε τα MC και να τα κουμε DMC κλεινοντας και αλλο τους χωρους και αλλαζουμε το forward run του AMC σε normal ωστε να μην υπαρχουν αποστασεις οταν βγαινουμε στην επιθεση.Αυτο ομως μπορει να μας κλεισει μεσα στην περιοχη μας οποτε αναλογα με τον σκοπο και τον αντιπαλο ανεβαζουμε λιγο το closing down των 2 DMC.
3)Μπορουμε να κρατησουμε περισσοτερο βαθος στην αμυνα αλλαζοντας το depth και to closing down των DC.

Αυτα μπορειτε να τα εφαρμοζεται ολα μαζι για μια υπερβολικα αμυντικη ομαδα η και ενα καθε φορα αναλογα με την ομαδα που παιζετε.Εγω κυριως εφαρμοζω το 1 και το 2.
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οταν ο αντιπαλος παιζει με 4-4-3: ........
Βρε μανία με τον Αλέφα :D :D :D

Nani23 δεν έχω διαβάσει ακόμα τα ποστ σου αλλά θα τα διαβάσω
Δεν έχω πολύ χρόνο :wink:

Απλά διόρθωσε το 4-4-3 :P


EDIT
Το δόρθωσα :wink:
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωχ....!!!!Τωρα το προσεξα.... :drinking:

Αφου δεν εχει edit, μηπως μπορεις να το κανεις 4-3-3 εσυ Αχιλλεα?
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορεις να βαλεις λινκ για την τακτικη σου ετσι ωστε να την κατεβασουμε ?
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εχει λινκ κατω κατω στο πρωτο ποστ....

Να δω ιστορια απο Krazy με την τακτικη μου και πλεον θα νιωσω ολοκληρωμενος!!!! 8) :D
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
Asterix7
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sat Nov 03, 2007 12:46 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός , Ρόδος
Location: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ αυτό το σύστημα ακολουθώ με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ . Δύο αγώνες έπαιξα μέχρι στιγμής (επίσημους εννοώ) . Τα φιλικά τα πείρα όλα :wink:
Τώρα οι δυο επίσημοι αγώνες ήταν 1) με την ΑΕΛ και 2) με το Βάζελο . Στο πρώτο μέσα στη Λάρισσα έφερα Χ και στο δεύτερο στο ναό 2-0 το βάζελο ! Χωρίς όμως να πειράξω τίποτα δηλαδή όπως είναι το σύστημα έτσι το έβαλα . Δεν άλαξα κάτι στις ρυθμίσεις .

ΥΓ
Όποιος μπορεί μην χάσει την ευκαιρία να πάρει τον Κέζμαν . Με 8 μίρια μου ήρθε και τα κάνει όλα άνω κάτω :wink: ΦΟΒΕΡΟΣ !!!
Aπ'το σπίτι δεν θα βγώ γιατί πίνω ΓΑΛΑ και παίζω ΚΡΥΦΤΟ !!!

www.rodos-fans.gr

.:: ΡΟΔΟΣ ΨΗΛΑ ΞΑΝΑ ::.


Είσαι στο μυαλό...
Κάτι μαγικό...
Οπου πάς εσύ , θα'μαι πάντα εγώ...
Να σου τραγουδω....
Θρύλε ολέ ολέ...
Θρύλε ολέ ολέ...
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Asterix7 ποιον παικτη χρησιμοποιεις για AMC?
Ποσες ευκαιριες κανεις στα ματς και τι κατοχη εχεις συνηθως?
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
Asterix7
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sat Nov 03, 2007 12:46 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός , Ρόδος
Location: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εντάξει μου έλυσες τα χέρια απο το MSN . :wink:
Aπ'το σπίτι δεν θα βγώ γιατί πίνω ΓΑΛΑ και παίζω ΚΡΥΦΤΟ !!!

www.rodos-fans.gr

.:: ΡΟΔΟΣ ΨΗΛΑ ΞΑΝΑ ::.


Είσαι στο μυαλό...
Κάτι μαγικό...
Οπου πάς εσύ , θα'μαι πάντα εγώ...
Να σου τραγουδω....
Θρύλε ολέ ολέ...
Θρύλε ολέ ολέ...
User avatar
Stelios
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

file moy kalimera.einai to kalitero sistima poy exo peksi sto pexnidi ekmidenizi ton antipalo sigxaritiria :-)
User avatar
Stelios
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ksexasa to onoma moy stelios apo pirea
User avatar
Stelios
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Stelios wrote:file moy kalimera.einai to kalitero sistima poy exo peksi sto pexnidi ekmidenizi ton antipalo sigxaritiria :-)
exo ksekinisi apo c2 italias i omada legete GELA anevika katigoria aneta kai tora pao gia B E8NIKI ITALIAS PAI TRENO .Sigxaritiria gia tin skepsi soy .stelios apo pirea
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ευχαριστω Στελιο, μονο μην ξεχνας να οριζεις playmaker τον AMC γιατι ειναι σημαντικο...

Δες και τους κανονες λειτουργιας στο forum γιατι απαγορευονται τα greeklish.Μην σου δωσουν καμια κιτρινη για τετοιο λογο... :wink:
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ πολύ καλό σύστημα όσον αφορά σε κατοχή και πάσες,αλλά από γκολ..2 σε κά8ε παιχνίδι τρώω..δν ξέρω τι να κάνω πια..κατοχή 60 και πάνω και πάσες 80 στάνταρντ,αλλά..επίσης το η8ικό είναι πολύ χαμηλό,αυτά με ΑΙΚ Στοκχόλμης
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”