4-4-1-1 το συστημα της επαρχιας

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μα αυτο το συστημα ειναι μια γενικη εικονα, το πως θα παιζει κανεις εξαρταται και απο τι παικτες εχει.

ΠΧ αν ειχα τον messi θα του εβαζα και run with ball.
Δειτε τα ματς σε τουλαχιστον key και δειτε πως θα παει........
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To συστημα είναι Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο

10 παιχνιδια με Ατλετικο 9 νίκες 1 ισοπαλία.

Ο Αguero σε ρόλο ΑΜ σκοράρει και δημιουργεί ασταμάτητα.

Χρησιμοποιώ και την προηγούμενη για πιο δύσκολα ματς αφου έχει πιο χαμηλό mentality κλπ. :wink:
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
Mitsmann
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 377
Joined: Sun Nov 04, 2007 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: Dagenham and Redbridge
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Βουδδαπεστη. (Ουγγρικη Κινα)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απ ολα μου τα ποστς τις τελευταιες 10 μερες στο Τακτικς εχετε καταλαβει μαλλον οσοι διαβαζετε ολα τα τοπικς, οτι εχω προβλημα με τη Στοουκ. Τωρα με το 4-5-1 8.02 του φιλου Εντι, εστρωσε το πραγμα, δε χανω με τιποτα, ειμαι πολυ συμπαγης, αλλα αν βαλω 2 γκολ σε ματς ανοιγουμε σαμπανιες.

Θα δοκιμασω την εκδοχη σου για τις πιο "στρωμενες" ομαδες (αφου ο κορμος μου παραμενει ως επι τα 7-8/11 ιδιος) με την εναρξη της προετοιμασιας της νεας σαιζον.
We re high here, forever.
RobinVanPersie
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Wed May 21, 2008 3:19 pm
Football Manager της ομάδας: leeds united
Αγαπημένη Ομάδα: milan,pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα παιδια,ειμαι καινουριος εδω..Διαβασα την αναλυση της τακτικης αυτης και την βρικα πολυ ενδιαφερον,αποφασισα λοιπον να την χρησιμοποιησω.Ομως δεν βλεπω να μου αποδιδει τοσο καλα ,βεβαια μονο σε 3 παιχνιδια τιν εχω χρησιμοποιησει ,αλλα η ομαδα δεν κανει τις ευκαιριες που θα επρεπε,ουτε παιζει τοσο καλα οσο θα περιμενα.Τα αποτελεσματα των αγωνων δεν ηταν αρνητικα,αλλα εκανα ελαχιστες φασεις και επιπλεον αντι οι μεσοι μου να κλεβουν τη μπαλα,τους την εκλεβαν και εκανε παιχνιδι ο αντιπαλος.Εχω τον Παο,στην πρωτη χρονια(8.0.2 patch) και για playmakers χρησιμοποιω τους Diego Buonanotte,Cleyton και Gonzalez.Για επιθετικο χρησιμοποιω τον ποστιγκα.Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι opp.inst. χρησιμοποιεις απεναντι σε μια ομαδα που κατεβαινει με (wbr,wbl,mc,mc,mc,fc,fc) κατι σαν 5-3-2 νομιζω.
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στα WB show onto strong foot, στον κεντρικο MC closing down always και στους FC tight marking always
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπραβο φιλε πολυ καλη κ δουλεμενη τακτικη!κυριος αμυντικα!εγω ξαναρχισα new game με την Marseille κ εβαλα το συστημα σου αλλα εκανα αρκετες αλλαγες για να δεσει ακριβος με τους παιχτες μου!το εκανα 4-2-3-1 με 2 dm 3 amc ακραιοι με βελακι αριστερα κ δεξια κ το κεντρικο amc σαν playmayker!την τετραδα στην αμυνα την αφησα οπως ηταν μονο που εβαλα τα back να ανεβαινουν πιο πολυ κ να βοηθανε!ανεβασα λιγο κ το tempo!το αποτελεσμα ηταν φοβερο!τοαμοναδικο προβλημα ηταν οτι δεν μαρκαρανε οι 3 amc κ ετσι δινω οδηγιες πριν το παιχνιδι να μαρκαρουν οι 2 ακραιοι τα 2 back της αντιπαλης ομαδας κ ο playmayker πολυ λιγο μαρκαρισμα!ετσι δεν αφηνω σχεδον κα8ολου τους back της αντιπαλης ομαδας να κανουν παιχνιδι!!!Μεχρι στιγμης ειμαι 12 αγωνιστικη αητητος στο le championnat με 8 νικες κ 4 χ κ στο cl μια νικη με 5-1 με την cska moscow και μια ητα με την Man. Untd με 3-1!!!μια χαρα!
DROIT AU BUT
stelios_gr_2000
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:28 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

KAΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ 4-5-1 ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ξανανεβασα εδω το συστημα: http://www.sendspace.com/file/y5be8x

Για οτι αποριες εχετε πειτε.Εχει καποιες αλλαγες γιατι δεν βρηκα το πρωτο που ειχα ανεβασει :oops: ..
Ελαχιστες βεβαια και μπορω να πω οτι ειναι για πιο ετοιμες ομαδες... :wink:

Και επειδη ειχαμε καιρο να τα πουμε παρτε και ενα screen με κατορθωματα του συστηματος(και του Nene... :D )

Image

Τις χρονιες αναμεσα στις κατακτησεις εφτανα στους 4 και μια φορα στους 8...
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν θέλετε να ανεβάσω το original συστημα μπορώ.. Βέβαια αν αυτό είναι πιο δουλεμένο, δε χρειάζεται :wink:
stelios_gr_2000
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:28 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΟΥ .ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΟΥΛΕΜΕΝΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΒΑΛΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΕΣ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ OPPOSITION INSTRUCTIONS ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΧ. ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΟ 4231ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΛΑΓΓΕΣ ΤΟΥ 5 4 1 3 5 2 ΕΚΕΙ ΟΤΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΜΥΝΤΙΚΟ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΧΑΛΑΕΙ Η ΣΥΝΟΧΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ. ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΟΥ.ΣΤΕΛΙΟΣ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μπορειτε να ψαξετε στις προηγουμενες σελιδες για παραλλαγες...

Αλλωστε το εχω ξαναπει:ΤΑ ΠΑΝΤΑ εξαρτωνται απο τους παικτες σας.Αν πχ στο 4-2-3-1 βαλεις tight marking στον AML και εχεις DR με acceleration,Agility,Marking<12 τοτε αστα να πανε....

Αξιολογηστε την ομαδα σας και πραξτε αναλογως...μπορειτε να τροφοδοτησετε περισοτερο τις πτερυγες αμα εχετε πχ. πολυ καλους παικτες εκει η να βαλετε ακομα και τον αμυντικο χαφ να κανει παιχνιδι.. :wink:

Οσο για την επιθετικοτητα της ομαδας εγω τη ρυθμιζω με τους MR,ML,MC αν βελετε στο team instructions πιο επιθετικh mentality θα επιρεασει αυτους τους 3 παικτες με αποτελεσμα να ανεβαινουν περισοτερο..το ιδιο ισχυει και αν αυξησετε το closing down...Επισης βοηθαει το time waisting οσο πιο πολυ το μειωνετε τοσο πιο βιαστηκα παιζουν, βεβαια αυτο το προτεινω μονο οταν παιζετε την αλλη ομαδα στο μισο γηπεδο...

Πιο αμυντικο γινεται οταν μειωνετε την πιεση, οταν κανετε τους MC->DMC, οταν μειωνετε το mentality...επισης αν καιγεστε να κρατησετε αποτελεσμα δοκιμαστε να το γυρισετε σε 4-1-4-1 με 1 DMC και 2 MC και MR,ML με βελακια προς FR,FL και αντεπιθεσεις....

Χρησημοποιηστε τα φιλικα για να κανετε πειραματα στο συστημα.Δειτε τι αποτελεσματα εχουν σε επιθεση και αμυνα...

Soterakis αν μπορεις ανεβασε το, μπορει καποιος να το προτημαει 8)

ΥΓ.Μην γραφετε με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζετε και δεν ειναι ωραιο... :wink:
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
plakuas
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:15 pm
Football Manager της ομάδας: AELimassol, Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Ael Lemesou
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλο.. :D
User avatar
Nani23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Wed Apr 05, 2006 4:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟ Παρου
Status: 1000+
Location: Αθηνα πλεον...
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καηκα να δοκιμαζω αλλαγες στο συστημα, και πλεον μπορω να πω οτι αποδιδει ακομα καλυτερα και στο 8.0.2...

Βεβαια με μικρες αλλαγες μπορειτε να κανετε πολλα περισοτερα, αναλυτκα:

1)Βγαλτε το free role απο τον AMC αν δεν εχει τουλαχιστον 16+...πολυ σημαντικο καθως αν δεν αποδιδει ο AMC παει η οργανωση...

2)Βαλτε βελακι στον ΑΜC->FC θα ειναι μικρο λογω του ST μπροστα του αλλα θα κανει πολυ περισοτερες κινησεις για γκολ(ουσιαστικα δεν αλλαζει θεση :wink: )

3)Αν εχετε πολυ γρηγορους ML,MR καντε κατι το οποιο δουλεψε ιδιαιτερα με ομαδες που κλεινονται στην περιοχη τους.Βαλτε το width ενα κλικ στο wide η και 1-2 κλικ παραπανω αλλα βαλτε στο focus passing:through the middle.Θα προσεξεται οτι οι MC θα παιρνουν πολυ την μπαλα η οποια σιγουρα θα περναει απο τον ΑΜC(λογω playmaker) και λογω wide θα κανει αρκετες καθετες στους πλαγιους...καλο ειναι να τους βαλετε και βελακι μπροστα.

4)ο πιο αμυντικος MC καλο ειναι να εχει πιο direct passing γιατι πολλες φορες θα μπορει να βγαλει μπαλια στον ST πιο ευκολα χωρις να σπαταλα χρονο....

5)Τελος αν θελετε να παιξετε πιο πολυ με αντεπιθεσεις βαλτε το passing 1-2 κλικ κατω απο τη μεση και τικαρετε το counter attack.Θα εχετε καλα αποτελεσματα με καλους πασερ και δεν θα προλαβαινουν οι αντιπαλες αμυνες να οργανωθουν....
...του βαζει τακλιν ο Μανωλας, πεταγεται ο Σκαρταδος στον αερα...και εσυ ακομα....


Όταν ο Κόκκαλης μου βρήκε επάγγελμα με το Da Pipa :p

zidane72003 wrote: Ανανεωστε τον Σπαν.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”