FireBlast Training '08

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κύριοι, πολύ καλησπέρα σας. (όπως έλεγε και ένας παλιός μου προπονητής)


Η περσινή έκδοση της FireBlast, στέφθηκε με επιτυχία. Κατά τη γνώμη μου πάντα, σε ορισμένα
σημεία ήταν ελλιπής. Έτσι λοιπόν και κρατώντας ορισμένες βάσεις από τα περσινά προγράμματα, έφτιαξα την ανανεωμένη FireBlast για το Football Manager 2008.

Το πόστ αυτό προέβλεπα να είναι τιτανιώδες... Ευτυχώς για σας όμως δε θα είναι. :P
Θα πούμε μερικά βασικά και τα υπόλοιπα σε ένα άρθρο με Hints & Tips για την προπόνηση :wink:


Και φέτος λοιπόν, δημιούργησα δύο εκδόσεις της FireBlast:
  • Την FireBlast Training
και
  • Την FireBlast General Training
Στην πρώτη, οι παίκτες προπονούνται ανά θέση (DC,DM,ST ...)
Στη δεύτερη, οι παίκτες προπονούνται ανά "γραμμή" (Attackers, Midfielders ...)


Προσθήκες

FireBlast Training
  • PreSeason
  • PreSeason (light)

FireBlast General Training
  • PreSeason
  • PreSeason (light)
  • Wingers
Σημείωση: Στην FireBlast Training συμπεριλαμβάνονται και Youth Schedules.


Λίγα λόγια για την PreSeason

Όπως βλέπετε υπάρχουν δύο προγράμματα: Το κανονικό και το (light). Πάμε όμως με τη σειρά...
Είναι πολύ σημαντικό να βγάζετε 5-6 αστέρια στους τομείς των Strength/Aerobic. Πριν βάλετε τους παίκτες σας στα προγράμματα, επιλέξτε τους όλους και ζητήστε Physio Report από τον καλύτερό σας physio. Αν κάποιος παίκτης σας είναι επιρρεπής στους τραυματισμούς, αυτό θα εμφανιστεί στο report που ζητήσατε. Αυτόν/αυτούς τους παίκτες που είναι επιρρεπείς στους τραυματισμούς, θα τους βάλετε στο PreSeason (light). Οι υπόλοιποι μπαίνουν στο PreSeason.

- Καλό είναι η προετοιμασία να διαρκεί 50-60 μέρες (minimum 40 μέρες). (Αυτό ισχύει μόνο για την έκδοση 8.0.0 του παιχνιδιού. Μετά το patch η προετοιμασία καλό είναι να διαρκεί 20-25, max. 30 ημέρες)

- Μετά το τελευταίο σας φιλικό, κλείστε την προετοιμασία και τοποθετήστε τους παίκτες σας στο schedule της επιλογής σας.

- Προς αποφυγή τραυματισμών κατά τη διάρκεια των φιλικών σας αγώνων, καλό είναι να επιλέγετε Easy Tackling.

Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, τα attributes (εκτός των physical) θα παραμένουν σταθερά.


Τέλος, για να αποδίδουν το μέγιστο τα προγράμματα, θα πρέπει να υποστηρίζονται και από όσο το δυνατόν καλύτερους προπονητές αλλά και training facilities.

Τα προγράμματα δοκιμάστηκαν σε Άρη, Juventus, Chelsea

Φτάνει όμως με τα λόγια...


FireBlast Training '08
Link

Τοποθέτηση των Slidebars: http://www.uploading.com/files/JU75RFSG ... t.xls.html (για όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την εισαγωγή της προπόνησης στο παιχνίδι)
FireBlast Training '08 (Youth).tsh
FireBlast '08.tsh
FireBlast General Training '08

Rapidshare Link
FireBlast Training '08 (General).tsh

Εντυπώσεις, παρατηρήσεις, σχόλια και ό,τι άλλο θέλετε είναι ευπρόσδεκτα :wink:


padeloswp8
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

AntonisAigio
Amateur
Amateur
Posts: 130
Joined: Fri Nov 21, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: Παναιγιαλειος
Location: Αθηνα/Αιγιο
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παντελη την εχεις τεσταρει; Στο 08 λειτουργει το ιδιο αποτελεσματικα; Επισης αν θες εξηγησε λιγο σε ποιους τομεις εστιαζει? Θελω να πω, αν παιζουμε αμυντικα θα μας βοηθησει μια τετοιου ειδους προπονηση;
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατ' αρχήν σου αξίζουν πολλά μπράβο. :wink:

Συνήθως (σχεδόν πάντα) δεν χρησιμοποιώ προπονήσεις, τακτικές, παίκτες που προτείνουν άλλοι. Αλλά μ' αρέσει να παίρνω ιδέες, σκέψεις. :-D

Η ένστασή μου είναι το χρονικό διάστημα της προετοιμασίας. 50 με 60 μέρες; Πολλές δεν είναι;
Δεν αμφιβάλλω φυσικά για τα αποτελέσματά της, αλλά στην πραγματικότητα η προετοιμασία διαρκεί 20 μέρες περίπου (νομίζω).

Πότε αρχίζεις την προετοιμασία; Αν πχ εγώ που θα πάρω ΑΕΚ και έχω προκριματικά Ch.L. πρέπει να είμαι έτοιμος μέχρι αρχές Αυγούστου. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξεκινήσω αρχές Ιούνη; Τέλη Μαϊου τελειώνει το πρωτάθλημα. Άσε δε που από την επόμενη χρονιά ο δεύτερος θα ξεκινά από β' προκριματικό.

Ή επίσης παίκτες που το καλοκαίρι συμμετέχουν με τις εθνικές ομάδες, πόσες μέρες θα ξεκουραστούν; Και σε ποιο πρόγραμμα είναι καλό να μπουν μετά; Στο κανονικό ή στο light;
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

AntonisAigio wrote:Παντελη την εχεις τεσταρει; Στο 08 λειτουργει το ιδιο αποτελεσματικα; Επισης αν θες εξηγησε λιγο σε ποιους τομεις εστιαζει? Θελω να πω, αν παιζουμε αμυντικα θα μας βοηθησει μια τετοιου ειδους προπονηση;
Ναι, φυσικά και την έχω τεστάρει (στο '08). Με Juventus, Άρη (και στο Demo με Chelsea). Δεν έχει σημασία το πώς παίζεις. Την έχω σχεδιάσει έτσι ώστε να είναι μια ολοκληρωμένη προπόνηση. Και γενικά και από τα αποτελέσματα που είχα, αυτό δείχνει. Είχα τραβήξει αρκετά screenshots τα οποία σκόπευα να ανεβάσω, αλλά από χαζομάρα μου τα διέγραψα :?

kopa wrote:Κατ' αρχήν σου αξίζουν πολλά μπράβο. :wink:

Συνήθως (σχεδόν πάντα) δεν χρησιμοποιώ προπονήσεις, τακτικές, παίκτες που προτείνουν άλλοι. Αλλά μ' αρέσει να παίρνω ιδέες, σκέψεις. :-D

Η ένστασή μου είναι το χρονικό διάστημα της προετοιμασίας. 50 με 60 μέρες; Πολλές δεν είναι;
Δεν αμφιβάλλω φυσικά για τα αποτελέσματά της, αλλά στην πραγματικότητα η προετοιμασία διαρκεί 20 μέρες περίπου (νομίζω).

Πότε αρχίζεις την προετοιμασία; Αν πχ εγώ που θα πάρω ΑΕΚ και έχω προκριματικά Ch.L. πρέπει να είμαι έτοιμος μέχρι αρχές Αυγούστου. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξεκινήσω αρχές Ιούνη; Τέλη Μαϊου τελειώνει το πρωτάθλημα. Άσε δε που από την επόμενη χρονιά ο δεύτερος θα ξεκινά από β' προκριματικό.

Ή επίσης παίκτες που το καλοκαίρι συμμετέχουν με τις εθνικές ομάδες, πόσες μέρες θα ξεκουραστούν; Και σε ποιο πρόγραμμα είναι καλό να μπουν μετά; Στο κανονικό ή στο light;

Σε ευχαριστώ kopa :-D

Πάμε τώρα να σου απαντήσω...

Πολύ σωστά αναφέρεις πως στην πραγματικότητα, οι προετοιμασίες διαρκούν γύρω στις 20 μέρες. Άλλωστε θα ήταν απάνθρωπο να διαρκούσαν περισσότερο, δεδομένης της έντασης με την οποία διεξάγονται. Αυτά όλα όμως συμβαίνουν στην πραγματικότητα (IRL).

Στο παιχνίδι τώρα, αν κάνεις προετοιμασία στους παίκτες σου για 20 μέρες, θα παρατηρήσεις πως δεν θα έχεις καλά αποτελέσματα. Δηλαδή δεν θα έχεις ικανοποιητική άνοδο σε Strength/Aerobic. Έτσι όπως έχω διαμορφώσει το πρόγραμμα της PreSeason, μέσα σε 40-50 μέρες θα δεις πολύ καλά αποτελέσματα στους συγκεκριμένους τομείς. Επίσης κοίτα τα βελάκια. Θα παρατηρήσεις πως θα αρχίσουν να εμφανίζονται μετά από ένα χρονικό διάστημα (περίπου 25 ημερών).

Εγώ μιλάω για 50 μέρες, με βάση το πρόγραμμα προετοιμασίας που έχω δημιουργήσει. Υπάρχει η πιθανότητα π.χ. εσύ να δημιουργήσεις ενα πρόγραμμα με Heavy σε Strength/Aerobic. Ίσως τότε να χρειαστούν λιγότερες ημέρες προετοιμασίας λόγω της έντασης στα physical και συνεπώς να υπάρχει γρηγορότερη άνοδος στα physical. Αλλά τότε ρισκάρεις πολλούς τραυματισμούς αλλά και μείωση των attributes εκτός των physical.


Στην περίπτωση τώρα που αναφέρεις (της ΑΕΚ), σίγουρα δεν μπορείς να κρατήσεις για τόσες μέρες την προετοιμασία. Εγώ θα σου πρότεινα 1,5 με 2 εβδομάδες πριν το παιχνίδι για τα προκριματικά που έχεις, να κλίσεις την προετοιμασία και να γυρίσεις στα κανονικά σου προγράμματα.


Για τους παίκτες των εθνικών ομάδων: Πολύ καλή η παρατήρησή σου. Οι παίκτες αυτοί λοιπόν, καλό είναι να μπαίνουν στο light πρόγραμμα καθώς ήδη έχουν match fitness αλλά και δεν πρέπει να επιβαρυνθούν πολύ.

Ελπίζω να σε κάλυψα :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
EricTheGreat
Backup
Backup
Posts: 867
Joined: Tue Oct 17, 2006 12:29 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd/Ο.Φ.Η/Π.Ο.Α
Location: Sir Matt Busby Way
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο παντελή :D :D Ελπίζω να είναι καλή σαν την περισινή!!Έχω μια ερώτηση όμως. Πέρισυ χρησιμοποιούσα την δικιά σου προπόνηση με 1 κλίκ λιγότερο στο workload. Φέτος έκανα μια δικιά μου, χωρισμένη σε θέσεις, έριξα και το workload γιατί έχω μικρή ομάδα (όπως πάντα :P :P ) αλλά είδα ότι στην προετοιμασία δεν έχω και την τέλεια φυσική κατάσταση, για τα δεδομένα της ομάδας μου πάντα. Εσυ τι λές, το έχουν χαλαρώσει το workload? Να το ανεβάσω κανένα κλικ??
1966 was a great year for England, Eric "The King" Cantona was born


You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer you make me happy, when skies are grey
Oh Alan Shearer was F***ing dearer, so please please don't take my Solskjaer away

boukoumtsa wrote:Ο ΟΦΗ είναι πολύ μεγάλη ομάδα για να χωράει σε μισή καρδιά
burnt with fm
Manager
Manager
Posts: 4988
Joined: Fri Nov 17, 2006 11:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναχαικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειχα βαλει την προπονηση ενος Βουλγαρου νομιζω απο το 2007 κ το condition ταν χαλια σε καθε ματς.

Ελπιζω να διορθωθει με την προπονηση σου.Περισσοτερα σχολια αυριο που θα την εχω δοκιμασει.
Image
Direct
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 677
Joined: Fri Jun 01, 2007 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο.Καβάλας
Αγαπημένη Ομάδα: Καβάλα
Location: Καβάλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλύτερη προπόνηση ever.
Την χρησημοποιώ από το 07. Ενδεικτικά στην napoli ο Lavezzi σε 4 μήνες προπόνησης έβγαζε φωτιές, όχι πως τώρα δεν βγάζει, 3-4-5 πάνω στα κύρια stats.
Image
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

EricTheGreat wrote:Μπράβο παντελή :D :D Ελπίζω να είναι καλή σαν την περισινή!!Έχω μια ερώτηση όμως. Πέρισυ χρησιμοποιούσα την δικιά σου προπόνηση με 1 κλίκ λιγότερο στο workload. Φέτος έκανα μια δικιά μου, χωρισμένη σε θέσεις, έριξα και το workload γιατί έχω μικρή ομάδα (όπως πάντα :P :P ) αλλά είδα ότι στην προετοιμασία δεν έχω και την τέλεια φυσική κατάσταση, για τα δεδομένα της ομάδας μου πάντα. Εσυ τι λές, το έχουν χαλαρώσει το workload? Να το ανεβάσω κανένα κλικ??


Ευχαριστώ πολύ Eric :-D

Λοιπόν, η αλήθεια είναι πως έχει χαλαρώσει το workload σε σχέση με πέρυσι. Οπότε πειραματίσου, ανέβασε σε 1-2 προγράμματα το workload. Αν δεις ότι οι παίκτες σου αρχίζουν να τραυματίζονται ή να κουράζονται εύκολα (χαμηλό condition), τότε ξανακατέβασέ το. Γενικά όταν έχεις μικρές ομάδες και οι παίκτες σου δεν έχουν και την καλύτερη Natural Fitness κτλ, πρέπει να είσαι προσεκτικός με το workload :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
Kopinio21
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 363
Joined: Sun Aug 19, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/Roma/R.Madrid
Status: Τα ταξίδια του μυαλού,τα καλύτερα ταξίδια..
Location: Κάπου λάθος..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να ρωτησω κατι????Εκανα οτι λεει στο read me file αλλα μεσα στο παιχνιδι,και μεσω της προπονησης δε μου εμφανιζει απο τα schedules αυτα που εχω βαλει...Κανω κατι λαθος??
I'll love u,untill the end of time
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε Kopinio21, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος με το πρόβλημά σου για να μπορέσω να σε βοηθήσω. Νομίζω πως το readme είναι αρκετά σαφές...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
alexkid7
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Mon Mar 14, 2005 5:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε η προπόνηση σου από πέρσι είναι όλα τα λεφτά. Μέχρι να δω την 08 είχα βάλει την 07 όπου όλα κυλούσαν πολύ ομαλά χωρίς ιδιαίτερους τραυματισμούς και με μεγάλη αύξηση των στατιστικών των παικτών . Π.χ. ο Μήτρογλου έχει γίνει μεγάλος παίκτης και τα στατιστικά του απίστευτα όταν τον έβαζα να προπονείται σαν TS.!!
Συνέχισε να μας φτιάχνεις.!! Χίλια μπράβο!!!
θρύλε θεέ μου...
ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ ΜΟΥ!!!
dissident
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 296
Joined: Thu Mar 06, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dag & Red
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Νέος Κόσμος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μου εχει δημιουργηθει μια ερωτηση και ειναι η εξης...Υπαρχει καμια διαφορα αναμεσα στα 2 προγραμματα προπονησης που εχεις φτιαξει?Σαν αποτελεσμα εννοω...θεωρειται καποιο απο τα 2 καλυτερο? :drinking: :idea:
In the mind is one design
To make you feel fine
Suckin' on mine with a 69
I'm inclined to funk, funk, funk, funk your brains out!!
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι δεν είναι κάποιο καλύτερο από το άλλο. Απλά σε μερικούς αρέσει να προπονούν ανά "γραμμές" τους παίκτες τους. Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ την General. Απλά την φτιάχνω, την τεστάρω και την παραδίδω :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

dissident
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 296
Joined: Thu Mar 06, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dag & Red
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Νέος Κόσμος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και ειμαι ενας απο αυτους που μ'αρεσει ανα γραμμες!ευχαριστωωωω! :D :D
In the mind is one design
To make you feel fine
Suckin' on mine with a 69
I'm inclined to funk, funk, funk, funk your brains out!!
FM_MaNI@C
National Manager
National Manager
Posts: 8332
Joined: Wed May 18, 2005 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: Getafe Club de Fútbol S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Location: Thessalonique
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα την τεστάρω στα υπερσύγχρονο προπονητικό κέντρο των Θρακομακεδόνων. :D

Αν έχουμε λιγότερες από 40 θλάσεις Παντέλο είσαι ο θεός της προπόνησης. :P
Spoiler: show
04/03/2009- Παναθηναϊκός-Πανσερραϊκός 2-3

(75' Χριστοδουλόπουλος, 90+3' Παπάζογλου(αυτ)-23' Μπαϊκαρά, 55' Τσέχ (ΠΕΝ), 71' Τσέχ)

27/10/2009- Πανσερραϊκός - Ολυμπιακός 3-1

(17' Λεοζίνιο, 52' Αθανασιάδης, 84' Ριμόλντι (Πεν.) - 66' Μήτρογλου)
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”