Μια καριέρα αναγενιέται...[SGP]

Ήρθαν εδώ και άφησαν το στίγμα τους...Η ξεκούραση των πολεμιστών...
Locked
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ήταν Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 8 το βραδάκι, στο ξενοδοχείο Carlton του Bilbao..

Μετά απο μια μέρα γεμάτη δουλειά κάθησα να πιώ ένα τσάι πριν βγω για γεύμα με κάποιους φίλους.. Πρίν φύγω απο τη δουλειά ο Luci μου είχε δώσει την αγγλική έκδοση της Marca.. Μετά απο μια πρόχειρη ματιά στο αυτοκίνητο μου τράβηξε την προσοχή ο τίτλος της..

Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
Gentile: Θα τα καταφέρει?

..είχε το όνομά μου.

Κοίταξα απο το παράθυρο μου κάτω στην πλατεία Moyua και σκέφτηκα "θα καταφέρω άραγε να τους κάνω να το θυμούνται ?".. Άνοιξα την Marca στη σελίδα του άρθρου για μένα.. Άρχισα να διαβάζω:

"GIORGIO GENTILE: Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ?

Ένας Ιταλός προσπαθεί να γίνει σύχγρονος ήρωας για το έθνος των Βάσκων! Ο πρώην διεθνής και πλέον ελπιδοφόρος αμυντικός της "Squadra Azzura" και της Lazio του οποίου η καριέρα τερματίστηκε πρόωρα στα 23 απο ενα τραγικό λάθος και έναν απίστευτα οδυνηρό τραυματισμό, στρέφει τα φώτα της δημοσιότητας και πάλι πάνω του!.. Αιτία? Το εκρηκτικό ξεκίνημα της Bilbao στην Primera Division φέτος μετά την παραίτηση του Joaquin Caparros και την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας απο το -όπως όλα δείχνουν- νέο αστέρι των πάγκων. Η περυσινή χρονία ήταν εφιαλτική για την ομάδα καθώς εξασφάλισε την σωτηρία της μόλις τις τελευταίες αγωνιστικές και..."

Την έκλεισα.. Την ήξερα την ιστορία.. Στα 15 μου οι scouters της Roma έτριβαν τα μάτια τους απο τις εμφανήσεις μου με την ομάδα κάτω των 18 της Pro Patria. Οι προσφορές έφτασαν γρήγορα και μάλιστα όχι μόνο απο τη Roma αλλα και απο τis Lazio, Chievo, Milan και Toulouse.. Το να πάω στην Γαλλία ούτε που ήθελε να το ακούει ο πατέρας μου -και manager μου τότε- οπότε μου έμεναν τρείς επιλογές καθώς η προοπτική να παίξω για την Chievo δεν ενθουσίαζε κανέναν μας..
Τελικά επέλεξα την Lazio.. Όχι επειδή είχε τόσο δυνατή ομάδα αλλά γιατί ήμουν οπαδός της Inter απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και δεν θα μπορούσα ποτέ να φορέσω τις φανέλες των Roma και Milan.. O πατέρας μου το θεωρούσε καπρίτσιο αλλά τελικά με μία ώριμη -για την ηλικία μου- συζήτηση τον έπεισα..

Τότε -1987- μόνο η Corriere dello Sport είχε αναφέρει σε μια γωνίτσα πως "Η Lazio απέκτησε τον 15χρονο Giorgio Gentile που αγωνίζεται στην θέση του λίμπερο απο την Pro Patriα".
Ακολούθησαν τα παιχνίδια με τα τσικό της Lazio, η κλήση μου στην εθνική Ιταλίας κάτω των 18, δυο γεμάτες χρονιές με την πρώτη ομάδα της Lazio και τελικά η διακίωση.. Η κλήση μου στην εθνική των ανδρών.. Και τότε έφτασε το, καταραμένο όπως αποδείχτηκε, 1996.. Τελικά τερματίσαμε 3οι.. 4 αγωνιστικές πριν το τέλος επήλθε το μοιραίο.. 21 Απριλίου 1996: "Lazio - Sampdoria 3-3. Τραυματίες: Lazio: Giorgio Gentile, Pavel Nedved | Sampdoria: Vincenzo Montella" Στο 59' η μπάλα φτάνει στην περιοχή απο σέντρα.. Ο μόνος που την διεκδικεί είναι ο Nesta.. Δεν με είδε.. ήμουν πιο κοντά στην μπάλα.. του φώναξα.. δεν άκουσε.. και η σύγκρουση. Το γόνατο μου έσπασε.. γύρισε προς τα πίσω. Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα οτι είχα τελειώσει.


Corriere Dello Sport - TRAGICO!!!

La Gazzeta Dello Sport - Luigi Simone: Questa ? una triste situazione...

Mερικοί απο τους τίτλους εφημερίδων.. Και αυτό ήταν.. Τελείωσε η καριέρα μου απο ένα λάθος.. Μετα απο ένα χρόνο άρχισα να παρακολουθώ σεμινάρια προπονητικής.. Να ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο ηταν το μόνο που ήξερα να κάνω.. Μετά απο 5 χρόνια προπονητικής σε ομάδες μικρών κατηγοριών και 2 χρόνια βοηθός του Marco Gianpaolo, ένιωσα πως ήρθε η ώρα να δοκιμάσω τον εαυτό μου.. Στο κάλεσμα μου ανταποκρίθηκε ο κύριος Macua..
Στις 28.6.2007 υπέγραψα συμβόλαιο 4ων χρόνων σε αυτό το ιστορικό ισπανικό club..

Χτύπησε η πόρτα.. Την άνοιξα.. Ήταν ο Luis. "Άντε ρε coach ακόμα έτσι είσαι? 9.30 πήγε ο Joseba και ο Andoni περιμένουν ήδη"
Tον άφησα να περιμένει στο σαλόνι ενώ εγώ ντυνόμουν.. Θα πηγαίναμε για ένα γεύμα, να συζητήσουμε για την ομάδα.. Οι Andoni Iraola, Joseba Etxeberria και Luis Prieto εκτός απο παλιές καραβάνες ήταν και αρχηγοί της ομάδας μου.. Μετρούσε η γνώμη τους για μένα πάντα..

Το επόμενο πρωί μαζευτήκαμε όλοι στην προπόνηση για να συζητήσουμε τα παιχνίδια που είχαμε κάνει έως τώρα..

Αλλά ας τα πάρουμε απο την αρχή..

Όταν πρωτοσυνάντησα τον κύριο Macua σκλαβώθηκα απο τους τρόπους του και την φιλικότητα του. Μετά απο λίγη ώρα συζήτησης περι ανέμων και υδάτων φτάσαμε και στο θέμα του συμβολάιου.
"Κοίταξε Giorgio" ξεκίνησε, "την ομάδα την αγαπάω. Αλλά απο το 2004 και μετά πάει απο το κακό στο χειρότερο λόγο λάθος χειρισμών απο τους προπονητές που είχα εως τώρα.. Χάσαμε παίκτες που έπρεπε να κρατήσουμε πάση θυσία και δεν φροντίσαμε να αποκτήσουμε αυτόυς που έπρεπε, με αποτέλεσμα οι οπαδοί μας να βλέπουν με πικρία όλα αυτά τα χρόνια τους μισητούς αντιπάλους Osasuna και Real Sociedad, να τα πηγαίνουν καλύτερα απο εμάς. Θέλω να αλλάξει αυτο. Και ξέρω οτι μπορείς. Είσαι νέος με όρεξη είσαι εξοικειωμένος με τις συνθήκες που απαιτεί το σύγχρονο ποδόσφαιρο ώστε να κάνει πρωταθλητισμό η ομάδα όπως παλαιότερα και άκουσα απο τον κύριο Giampaolo μόνο τα καλύτερα. Και μόνο το γεγονός του οτι έπαιρνες πρωτοβουλία να μεταφέρεις τις εντολές του λίγο αλλαγμένες προς το καλύτερο -κατα την άποψη σου- στους παίκτες, έχοντας επιτυχία φυσικά, όπως μου ανέφερε μεταξύ σοβαρου κι αστείου κατα τη συνομιλία μας σημαίνει πολλά για μένα..
Το σκεπτικό μου είναι το εξής: Δέχεσαι να γίνεις το Α και το Ω αυτης της ομάδας για τα επόμενα 4 χρόνια? Θα έχεις την πλήρη υποστήριξη του διοιητικού συμβουλίου. Το μόνο που ζητάω απο εσένα είναι να κάνεις σοβαρή και υπεύθυνη δουλειά ώστε να μπορεί η ομάδα εως το 2011 να διεκδικεί και πάλι πρωτάθλημα. Σε αφήνω να το σκεφτείς και μου απαντάς μέσα στην εβδομάδα."

Δέν τον σκέφτηκα καν: "Είναι μεγάλη μου τιμή που με εμπιστευεστε.. Δέχομαι."
Ο κύριος Macua ξαφνιάστικε.. Δεν περίμενε να πω το ναι τόσο εύκολα. Ένα τεράστιο χαμόγελο φώτισε το χαμόγελό του. Και αμέσως έτσι απλά μπήκαν οι υπογραφές.

"Αύριο στις 10 έλα να συζητήσουμε τις λεπτομέριες."
Αυτό ήταν. Είχα την δυνατότητα να αποδείξω και πάλι στον κόσμο οτι ήμουν εδω.
Last edited by il_biscione on Sun Dec 02, 2007 3:08 pm, edited 4 times in total.
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προχώρα φίλε... Φοβερή ομάδα η Bilbao. Καλή συνέχεια!
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το επόμενο πρωί έφτασα στην Alameda Mazarredo.. Στα γραφεία της ομάδας.. Εκεί συνάντησα το διοικητικό συμβούλιο της ομάδας.
Ο Daniel Ruiz Bazan μου πρόσφερε καφέ μέχρι να τελειώσει η συζήτηση του κ Macua με έναν άλλον κύριο. Μόλις τελείωσαν την συζήτηση έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις: Ήταν ο Inaki Moran ο τεχνικός διευθυντής. Σε λίγο ήρθαν και τα υπόλοιπα μέλη τους συμβουλίου. Oi Joseba Inchaurraga, ο Fermin Palomar με το χαρακτηριστικό μουστάκι, Monica Durango Garcia, Jon Lertxudi, Jorge Alejandre Campo και Juan Antonio Zarate ήταν αυτοί που μου μιλούσαν κυρίως καθώς ήταν υπεύθυνοι για το αγωνιστικό τμήμα.
Ακούστικε το διακριτικό χτύπημα του δαχτυλιδιού του κύριου Guzman πάνω στο ποτήρι. Όλοι σώπασαν και του έδωσαν την προσοχή τους.
"Καταρχάς θα ήθελα να καλωσορίσω τον Giorgio κοντά μας, και να ευχηθώ ότι καλύτερο σε αυτόν και την ομάδα μας." Χαμογέλασα καθώς ακουγόταν μια μουρμούρα απο όλα τα μέλη η οποία υποθέτω πως θα ήταν "Καλωσόρισες" απο 15 διαφορετικά στόματα ταυτόχρονα..
Μετά απο τις απαραίτητες αυρότητες με όλα τα μέλη ήρθε η στιγμή να συζητήσουμε για το πλάνο της χρονιάς.

Όταν ήρθε η σειρά μου να μιλήσω είπα:
"Ήρθα στην ομάδα με έναν σκοπό. Να την πάω εκεί που πρέπει. Στην κορυφή. Έχει το υλικό. Όχι τόσο δυνατό όσο της Real ή της Barcelona αλλά πιστεύω οτι μπορεί να σταθεί με αξιώσεις στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Αυτο που χρειάζεται είναι ξεσκαρτάρισμα απο κάποιους παίκτες που δεν μπορούν να προσφέρουν ουσιαστικά στο club και η αγορά 2-3 παικτών σε θέσεις κλειδιά που πονάει η ομάδα. Αλλά επαναλαμβάνω: έχει το υλικό για να σταθεί ψηλα. Έχει παίκτες ολοκληρωμένους αλλα και ταλέντα που μπορούν να γίνουν ικανότατοι παίκτες με σωστη και συστηματική δουλεια. Πανω απ'όλα χρειάζεται να αποκατασταθεί το ηθικό τους. Και απο εκεί θα αρχίσω."

Το συμβούλιο ικανοποιήθηκε με το ξεκίνημα μου και αυτό φάνηκε στο χειροκρότημα που μου χάρισαν.
Στη συνέχια η συζήτηση επικεντρώθηκε στο budget που θα είχα διαθέσιμο φέτος.
"Giorgio" ξεκίνησε ο κύριος Macua "το λιγότερο που θέλουμε απο εσένα φέτος είναι να εξασφαλήσεις μια ασφαλή θέση στην μέση του βαθμολογικού πίνακα και να φτάσεις τουλάχιστον στα ημιτελικά του Copa del Rei. Γι'αυτόν τον σκοπό μπορούμε να σου δώσουμε 7.000.000Ε για μεταγραφές. Τώρα εαν εσύ πιστεύεις πως η ομάδα μπορεί το κάτι παραπάνω -ρεαλιστικά σκεπτόμενος πάντα- μπορούμε να τα κάνουμε 9.000.000Ε.."
Εκεί έγινε μια παύση και με βάση αυτά που ήξερα για την ομάδα και πιστεύοντας στις δυνατότητες μου απάντησα: "Μπορώ να την βγάλω στην Ευρώπη."

"Τότε Juliano" είπε κοιτόντας τον Julio Garaizabal Gaiztarro "φρόντισε ο φίλος μας απο εδώ να πάρει 9 εκατ. για την ομάδα του."
Αυτό ήταν. Η συζήτηση που ακολούθησε δεν είχε ιδιαίτερη σημασία καθώς αφορούσε εξωγηπεδικούς παράγωντες.
Last edited by il_biscione on Fri Nov 09, 2007 2:57 am, edited 1 time in total.
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παμε ρε Τζιορτζιο γερα!
Σαρωσε τα ολα οπως με την ΟΒ! :P
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
kataramenos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 663
Joined: Wed Feb 21, 2007 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Scoda Xanthi , Hofenhaim
Αγαπημένη Ομάδα: Παοκ,Αθηναϊκός
Location: Στών εξωτικό Βύρωνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Κάλη επιτυχία Giorgio.Άντε και με ενα πρωτάθλημα.Γουστάρω πολύ τη Μπιλμπάο γιατι δεν αγοράζει ξένους.Εμπιστέυεται τα δικά της παιδιά. :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1:
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Boixos Nois '81 wrote:Παμε ρε Τζιορτζιο γερα!
Σαρωσε τα ολα οπως με την ΟΒ! :P

Off Topic:
Το Odense Boldklub - Valencia 3-0 δεν συγκρίνεται με τίποτα.. Ολοκληρώθηκα ως άνθρωπος μετά απο αυτό το ματς :D :D :D
Last edited by il_biscione on Sun Dec 09, 2007 4:17 pm, edited 2 times in total.
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την επόμενη μέρα στις 8 το πρωί πέρασε απο το σπίτι μου ο Luci, ο φίλος -πλέον- με τον οποίο θα προσπαθούσαμε να ξαναφέρουμε την Bilbao στην κορυφή..

Χτύπησε το κουδούνi' όταν άνοιξα με υποδέχτηκε ένα τεράστιο χαμόγελο.
-"Καλημέρα!!!"
-"Καλημέρα..." είπα κι εγω κάπως σαστισμένα μην ξέροντας με ποιόν μιλάω..
-"Luciano Martin" έιπε μπαίνοντας μέσα, "αλλά φώναζε με Luci.. Μα καλά τα παπλώματα προσπαθούσες να πηδήξεις όλο το βράδυ??" έιπε γελώντας στην θέα του κρεβατιού μου.
"Άντε ετοιμάσου οι υπόλοιποι θα είναι στο βοηθητικό στις εννιά παρά τέταρτο.. Έλα εδώ άσε τον καφέ θα πιούμε στον δρόμο.."

Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.. "Ωραία θα περάσουμε" σκέφτηκα χαμογελώντας και ξεκινήσαμε..

Μέσα στο αυτοκίνητο μου εξήγησε γενικά κάποια πράγματα για την ομάδα, τα οποία υποπτευόμουν, και για τα οποία ήθελα να σιγουρευτώ.. Όπως το ότι το ηθικό της ομάδας βρισκόταν στα ...Τάρταρα.
Όσο κράτησε η διαδρομή απο το Carlton μέχρι το Santa Maria de Lezama είχα την ευκαιρία να δω μια λίστα που παρουσίαζε συνοπτικά τους παίκτες της ομάδας μεταφρασμένη στα αγγλικά καθως δεν γνώριζα ακόμα τα ισπανικά.. Πόσο μάλλον βασκικά..

ATHLETIC CLUB DE BILBAO
PLAYERS LIST


Name: Daniel Aranzubia
Age: 27
Position: GK
Value: 4.900.000 Euro

Name: Gorka Iraizoz
Age: 26
Position: GK
Value: 4.000.000 Euro

Name: Aitor Ocio
Age: 30
Position: SW,DC
Value: 3.000.000 Euro

Name: Luis Prieto
Age: 28
Position: SW,DC
Value: 4.300.000 Euro

Name: Unai Expσsito
Age: 27
Position: D RL, MR
Value: 4.400.000 Euro

Name: Javier Casas
Age: 24
Position: DL
Value: 3.800.000 Euro

Name: Fernando Amorebieta
Age: 22
Position: DC
Value: 4.200.000 Euro

Name: Ustaritz
Age: 24
Position: DC
Value: 4.200.000 Euro

Name: Carlos Gurpegi
Age: 26
Position: DC, DMC, MC
Value: 5.500.000 Euro
NOTICE: Global Ban Until 32.07.08

Name: Ander Murillo
Age: 23
Position: DC, DMC, MC
Value: 4.400.000 Euro

Name: Iban Zubiaurre
Age: 24
Position: D/WB R
Value: 1.100.000 Euro

Name: Asier del Horno
Age: 26
Position: D/WB L
Value: 5.750.000 Euro
NOTICE: On loan from Valencia

Name: Koikili
Age: 26
Position: D/WB L
Value: 3.100.000 Euro

Name: Andoni Iraola
Age: 25
Position: DR, WB R, MR, AMR
Value: 5.250.000 Euro

Name: Inaki Munoz
Age: 28
Position: DMC, MC
Value: 2.900.000 Euro

Name: Pablo Orbaiz
Age: 28
Position: DMC, MC
Value: 5.500.000 Euro
NOTICE: Injured. Damaged Cruciate Ligaments. Out For Between 7 Months And 9 Months.

Name: Javi Martinez
Age: 18
Position: MC
Value: 6.500.000 Euro

Name: David Cuellar
Age: 27
Position: AMR
Value: 3.800.000 Euro

Name:David Lopez
Age: 24
Position: MC, MR, AMRC
Value: 4.800.000 Euro

Name: Joseba Etxeberria
Age: 29
Position: MR, AMR, ST
Value: 7.750.000 Euro

Name: Igor Gabilondo
Age: 28
Position: ML, AML
Value: 5.000.000 Euro

Name: Francisco Javier Yeste
Age: 27
Position: AMLC
Value: 9.000.000 Euro
NOTICE: Injured. Sprained Wrist. Out For Between A Week And 2 Weeks

Name: Joseba Garmendia
Age: 21
Position: AMC
Value: 5.250.000 Euro

Name: Tiko
Age: 30
Position: MC, AMC
Value: 5.250.000 Euro

Name: Aritz Aduritz
Age: 26
Position: FC
Value: 6.750.000 Euro

Name: Fernando Llorente
Age: 22
Position: ST
Value: 7.250.000 Euro

Η αναφορά συνεχιζόταν και στις πίσω σελίδες αλλά τις άφησα για αργότερα.. Έτσι κι αλλιώς θα γνώριζα την Β ομάδα και την Baskonia απο κοντά μαζί με το προπονητικό team.
Αυτό που με ενδιέφερε πάνω απ'όλα ήταν σε τι κατάσταση θα έβρισκα την πρώτη ομάδα. Με μια πρώτη ματιά κατάλαβα οτι θα έπρεπε να ξοδέψω πολύ χρήμα για να μπορέσει να σταθεί η ομάδα καθώς η απουσίες των Gurpegi και Orbaiz παράλληλα με την ύπαρξη μόλις δυο επιθετικών θα μου δημιουργούσε πρόβλημα μακρυπρόθεσμα. Για την ώρα άφησα τις σκέψεις μου στην άκρη καθώς φτάσαμε στο γήπεδο.

Αυτό που αντίκρισα ξεπερνούσε κάθε προσδοκία μου: εξαιρετικές προπονητικές εγκαταστάσεις και ακαδημία ενώ και το ηθικό των παικτών είχε ανέβει με τις τελευταίες εξελίξεις..
Ο πρώτος μου λόγος ήταν απλός και κατανοητός:
"Παιδία γειά σας. Οι παλαιότεροι απο εσάς θα με γνωρίζετε υποθέτω. Ειδικά με τον Joseba -τι κάνεις φιλε ολα καλά?- γνωριζόμαστε απο παλία καθώς έχουμε παίξει αντίπαλοι. Δεν έχω να σας πω πολλά πράγματα. Είστε όλοι πλούσιοι 20αριδες και 30αριδες, έχετε ωραίες γυναίκες, ακριβά αυτοκίνητα.. Αλλά μόνο αυτα. Δέν έχετε ούτε πρωταθλήματα ούτε κύπελα και γενικά ΜΗΔΕΝ διακρίσεις. Αυτό θα αλλάξει. Γιατί μπορείτε να το αλλάξετε εσείς. Ας ξεκινήσουμε."

Οι πρώτες προπονήσεις πέρασαν ευχάριστα.. Όλοι έβαζαν τα δυνατά τους δούλευαν σκληρά και δεν διαμαρτύρονταν ότι και να τους έβαζα να κάνουν. Μετά απο κάθε προπόνηση μάζευα τους παλαιότερους -Tiko, Etxeberria, Iraola, Prieto και Ocio- και συζητούσαμε σχετικά με τις σκέψεις των παικτών για τις προπονήσεις.. Έτσι απέκτησα γρήγορα μια σχέση εμπιστοσύνης και φιλίας που ξεπερνούσε τα επαγγελματικά επίπεδα..

Παράλληλα έγιναν και οι κατάλληλες μεταγραφές. Ολοκληρώθηκαν γρήγορα καθώς ήξερα τι ακριβώς ζητούσα και που να το αναζητήσω. Έτσι έγιναν οι εξής μεταγραφές:

Όνομα: Gaizka Garitano
Θέση: DMC, MC
Από: Ελεύθερος
Aξία: -

Όνομα: Mikel Arteta
Θέση: MC, MRL, AMRL
Από: Everton
Aξία: 3.050.000 Euro

Όνομα: Imanol Agirretxe
Θέση: ST
Από: Real Sociedad
Αξία: 1.200.000 Εuro

Όνομα: Xabi Prieto
Θέση: MR, AMRC
Από: Real Sociedad
Αξία: 1.800.000 Euro

Όνομα: Acier del Horno
Θέση: D/WBL
Από: Valencia
Αξία: 3.150.000 Euro

ενώ ανέβασα και τον Ansotegi (ST) απο την Baskonia στην πρώτη ομάδα.

Τέλος πωλήθηκαν οι:

Όνομα: Ιban Zubiaurre
Πρός: Real Sociedad
Αξία: 1.700.000 Euro

Όνομα: Koikili
Πρός: Murcia
Αξία: 1.100.000 Euro

Όνομα: David Cuellar
Πρός: Benfica
Αξία: 1.750.000 Euro

Όνομα: Ιgor Gabilondo
Πρός: Cadiz
Αξία: 950.000 Euro

καθώς κρίθηκαν μη απαραίτητοι για την ομάδα και απο εμένα αλλά και απο τον Luci..
Last edited by il_biscione on Fri Nov 09, 2007 3:00 am, edited 3 times in total.
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαι ήρθε η ώρα για τα πρώτα φιλικά.. Η ώρα να δω κατά πόσο μπορούσε να εκτελέσει τις εντολές μου και να σταθεί αξιοπρεπώς μέσα στο γήπεδο η ομάδα μου.
Ένα πρωί ήρθε ο Luci με έναν κατάλογο στο χέρι:
-"Έλα πάρε, έκλεισα φιλικά για τις επόμενες μέρες.. Νομίζω πώς θα σ'αρέσουν.."
-"Δεν πιστεύω να έκλεισες φιλικά με τίποτα καμένες ομάδες της 3ης Εθνικής??? Θέλω να είναι σκληρά match, θέλω να φτύσουν αίμα στο γήπεδο και όχι να ξύνουν τα @@ τους.."
-"Ναι ρε συ εντάξη" είπε...

Με κάποια καχυποψία άρχισα να διαβάζω την λίστα:

* 30.07.2007 / 19:30 | Fulham - Athletic Club
* 03.08.2007 / 20:00 | Ajax - Athletic Club
* 07.08.2007 / 20:00 | NAC Breda - Athletic Club
* 11.08.2007 / 19:00 | Zalla - Athletic Club
* 16.08.2007 / 19:00 | Portugaelete - Athletic Club
* 19.08.2007 / 19:00 | Gernika - Athletic Club


-"Ωραία, ωραία.. Μπράβο δυνατά τέστ.. Αλλα για πες μου.. Ρε χαμένε.. ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ???? ΠΕΡΙΟΔΕΙΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΗΝ MANCHESTER????"
-"Έλα έλα ασε τις μ@λ@κίες" απάντησε γελώντας ο Luci, "και πες τα παιδιά να είναι έτοιμα αύριο βράδυ πετάμε για Λονδίνο.."

Αυτό ήταν. Ήταν καιρός να δω τα παλικάρια μου στο γήπεδο.

* 30.07.2007 / 19:30 | Fulham - Athletic Club 0 - 1 (Ansotegi pen. 45')

Το Craven Cottage ήταν γεμάτο, η ατμόσφαιρα πάρα πού καλή και όλοι περίμεναν ένα πολύ καλό παιχνίδι.. Μόνο που αυτο δεν ήρθε..
Δέν λέω καλούτσικα παίξαν, το πήραμε το παιχνίδι με penalty στο 45' , είχαμε και την κατοχή αλλά δεν με ενθουσίασαν. Έπαιξαν σαν οποιαδίποτε μικρομεσαία ομάδα. Το οποίο με απογοήτευσε..

* 03.08.2007 / 20:00 | Ajax - Athletic Club 4-4 (Hakan Yakin 12',50',66' Nicolae Mitea 72' / Ansotegi 10' Aritz Aduritz 17' Joseba Etxeberria 38' Fernando Llorente 90')

Είμασταν μπροστά με δυο γκόλ, βρεθήκαμε να χάνουμε με ενα τελικά ισοφαρίσαμε στο τέλος. Κάκιστη απόδοση με τον Ajax να κάνει συνεχώς ευκαιρίες στην περιοχή μας. Τελοσπάντων.. Ακόμα αρχή είναι. Ελπίζω στη συνέχεια να μπορούμε να κρατήσουμε το σκορ υπέρ μας. Για ακόμα ένα παιχνίδι δεν συνεργάζονται όπως θα έπρεπε οι παίκτες..

* 07.08.2007 / 20:00 | NAC Breda - Athletic Club 2-2 (Penders 37' Veenstra 81' / Aduritz 25' Ansotegi 90')

Γι'ακόμα μια φορά είμασταν μπροστά στο σκορ χάσαμε το προβάδισμα και σώσαμε το παιχνίδι στο τέλος. Ο προβληματισμός μεγάλος.. Ελπίζω να συνέλθουν γρήγορα και να φταίει το Jet Lag.. Τι διάολο.. Αφου μπορούνε..

* 11.08.2007 / 19:00 | Zalla - Athletic Club 2-5 (Sola 7' Alkort 63' / Tiko 2',34',49',62' Ansotegi 50')


Επιτέλους! Να κι ένα παιχνίδι που βγήκε όπως ήθελα. Και ενας παίκτης απο τον οποίο περιμένω πολλά έδειξε να βρίσκει την φόρμα του. Ο λόγος για τον Tiko.. Επίσης κέρδισα ακόμα έναν σταθερό επιθετικό, τον Ansotegi στον οποίο απ'ότι φαίνεται θα μπορέσω να στηριχτώ.. Τώρα θα μου πείτε βρήκες και τα έκανες στην Zalla.. Δεν με ενδιαφέρει.. Αυτό που με νοιάζει είναι οτι έκαναν αυτά που ζήτησα.

* 16.08.2007 / 19:00 | Portugaelete - Athletic Club (Αrteta 3' Lopez 47')


Τίποτα το ιδιαίτερο... Όλα πήγαν ρολόι και τα παιδιά πέρασαν ένα ευχάριστο απόγευμα..

* 19.08.2007 / 19:00 | Gernika - Athletic Club (Llorente 40' Martinez 47' Iraola 66')

Σε αυτό το παιχνίδι παρατάχτηκα μόνο με αναπληρωματικούς εκτός των τριών σκόρερ.. Και συνεργάστηκαν καλα.. Ωραίο ματσακι ήρεμο και τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν.. Το ηθικό βρίσκεται πλέον στα ύψη..


Τελείωσαν τα φιλικά λοιπόν παίρνοντας θετικά αποτελέσματα σε όλα τα παιχνίδια.. Αυτο που με ανησυχεί είναι το οτι με Ajax και Brenda έδειξαν μια ακατανόητη νωθρότητα και απροσεξία καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα... Θα δείξει..
Last edited by il_biscione on Fri Nov 09, 2007 3:03 am, edited 2 times in total.
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και έφτασε η στιγμη για τα αποκαλυπτήρια.. Η πρώτη μου συνέντευξη... Ευτυχώς ήταν σε προσωπικό επίπεδο η συζήτηση λαθώς ο δημοσιογράφος ήρθε στο δωμάτιο μου..

Άνοιξα την πόρτα..
-"Καλησπέρα!" είπα χαμογελώντας..
-".... ε? Α! Καλησπέρα!!" είπε λίγο αφηρημένος..
-"Έχεις κάτι?.."
-"Όχι οχι τίποτα με συγχωρείς!! Απλά δεν έχω δει πολλούς προπονητές 1.89 ύψος.. Fernando Llamas απο την El Mundo Del Puis Vasco.."
-"Χαχαχαχχα.. Μη φοβάσαι δεν δαγκώνω.. Χάρηκα Giorgio"
-"Ούτε τις γυναίκες Ιταλέ?" μου είπε κλείνοντας το μάτι..
"Ωραία" σκέφτηκα.. Τουλάχιστον δεν έπεσα σε μ@λ@κ@...

Άνοιξα ένα κρασί κάτσαμε στο μπαλκόνι κοιτόντας κάτω στην πλατεία..

-"Λοιπόν ξεκινάμε?"
-"Και δεν ξεκινάμε.."
-"Λοιπόν κύριε Gentile.. Θα αρχίσω με την κλασσική all-time ερώτηση.. Τι σας ώθησε να δεχτήτε την πρόταση της Athletic και να αναλάβεται τα ηνία της ομάδας?"
-"Χμμμ.. Βασικά το οτι δεν είχα καμία άλλη προταση.." (γελια) "..οχι περα απο την πλάκα δεν θα μπορούσα να αρνηθώ.. Είναι ένα ιστορικό club με τεράστια βάση οπαδών το οποίο περνάει κρίση..Απο αυτήν την κρίση λοιπόν θέλω να βγάλω την ομάδα.. "
-"Ωραία τώρα πες μου ποιος πραγματικά ηταν ο λόγος που δέχτηκες την δουλειά.."
-"Οι Ισπανίδες.." (γελια)
-"Μα καλα τόσα χρόνια στην Ιταλία δεν χόρτασες γυναίκες?"
-"Είμαι κοσμοπολίτης.. Θέλω να δοκιμάσω την κουζίνα όλων των χωρών.."
-"Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο.. Και πώς σου φένεται η ζώη στο Bilbao?"
-"Μια χαρά.. Ωραία πόλη, ωραίο φαγητό γυναίκες, κλίμα.. Βέβαια το οτι περιστασιακά οπαδοί της Osasuna και της Sociedad με φτύνουν με χαλάει αλλά δεν βαριέσαι.. Τόσες φορές έπαιξα αντίπαλος με τον Τοtti εχω συνηθίσει.." (γελια)
-"Στο αγωνιστικό μέρος τώρα.. Πιστεύεις οτι η Athletic θα μπορέσει να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις και να βγει στην Ευρώπη όπως δήλωσες η το βλέπεις σαν κάποια μακρυνή πιθανότητα?"
-"Φυσικά και οχι!.. Πιστεύω στην ομάδα μου.. Πιστεύω οτι θα τα καταφέρει και θα το δείτε κι εσεις.. Το θέμα είναι οι παίκτες μου να αποκτήσουν νοοτροποία νικητή.. Απο εκεί και πέρα τα αποτελέσματα θα έρθουν μέσα απο σκληρή δουλειά.. Και πιστέψτε με φτύνουν αίμα στις προπονήσεις.."
-"Αυτό ελπίζουμε κι εμείς..Κάτι τελευταιο.. Πολλοί οπαδοί χάρηκαν αλλά και δυσαρεστήθηκαν με τις επιλογές σου την μεταγραφική περίοδο.."
-"Όπως??"
-"..για παράδειγμα η ξανα-απόκτηση του Αsier del Horno χαιρετίστηκε με ενθουσιασμό.. Δέν συνέβει το ίδιο όμως με τους Gaizka Garitano και Imanol Agirretxe.."
-"Αυτό δεν με απασχολεί.. Τον Gaizka όλοι τον ξέρεται.. Ξέρω οτι θα αντιδρούσαν κάποιοι στην απόκτηση παίκτη της Sociedad αλλά είναι επαγγελματίας και το ίδιο και η Athletic.. Για το καλό της ομάδας γίναν αυτά.. Όσον αφορά για τον Imanol θα δείτε στην πορεία αν αξίζει η οχι.. Είναι ακόμα πιτσιρίκι..."
-"Μάλιστα.. Ευχαριστώ πολύ αυτά είχαμε να πούμε κύριε Gentile.. Χίλια ευχαριστώ που μου παραχωρήσατε χρόνο για να μιλήσουμε.."

Εδώ τελείωσε η συνέντευξη.. Ελπίζω να τα πήγα καλά.. Πρώτη φορά μιλούσα ως προπονητής...
Last edited by il_biscione on Fri Nov 09, 2007 3:05 am, edited 2 times in total.
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έφτασε και ο καιρός για να αρχίσει το πρωτάθλημα.. Το ηθικό υψηλό, η κλήρωση για τις πρώτες αγωνιστικές εύκολη.. Γενικά περιμένουν όλοι πως κάτι έχει αλλάξει αυτή τη χρονία..

Είχε έρθει η ώρα να δώ κατά πόσο θα με ψάχνουν για να με σηκώσουν στα χέρια τους ή για να με φτύσουν..
Και επιτέλους ήρθε η ώρα για την πρώτη αγωνιστική.. Το πρώτο μου επίσημο ματς σε πάγκο έχοντας το ρόλο του προπονητή και όχι του βοηθού.. Έκανα το σταυρό μου και βγήκα στο γήπεδο..


26.08.2007 / 21:00

Athletic - Betis : 3-1 (Tiko 60', Iraola 65', Lopez 82', Ocio τραυματίας 76' / Edu 76' | Arzu κόκκινη 69')

Η πρώτη μου επίσημη και όλα πήγαν όπως ήθελα.. Δηλαδή..οχι ολα.. Έπαιζαν με 10 παίκτες και κόντεψαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια.. Έχασα και τον Aitor Ocio στην φάση του γκολ τους.. Η άμυνα δεν ηταν όπως την ήθελα.. Αλλά δεν πειράζει αρχή είναι ακόμα..


2.09.2007 / 19:00

Levante - Athletic : 1-2 (Raymonda 87' / Prieto 67', Ustaritz 75' Martinez κόκκινη 82')

Μία απο τα ίδια.. Με εκνεύρισαν σε αυτό το μάτς.. Ναι βάλαμε 2 γκολ.. Ναι προηγούμασταν.. Αλλά το να φάς κόκκινη απο ένα χαζό φάουλ και μετά να βγάλεις το υπόλοιπο μάτς παίζοντας σαν να έχεις απέναντι σου τον Ajax του Cruyff είναι εντελώς ηλίθιο!!! Με την Levante ήταν για όνομα!!! Για ακόμα ένα μάτς φάγαμε ηλίθιο γκόλ και κινδυνέψαμε να χάσουμε την νίκη...


16.09.2007 / 19:00

Athletic - Getafe : 3-2 (del Horno 31', Munoz 43', Ansotegi 67' / Uche 7', Cotelo 79' Hernandez τραυματίας 26)

Ακόμα δεν έιχε ξεκινήσει το μάτς κοιτούσα στο πινακάκι μια τακτική του Luci και ξαφνικα το San Mames παγώνει.. Ο Uche κάνει πάρτυ με τον αργότερο Prieto μπαίνει στην περιοχή και το καρφώνει στην γωνία του Aranzubia.. "Να'τα μαας.." σκέφτομαι.. Φωνάζω κοντά μου τον Tiko και του λέω να βγούνε όλοι μπροστα.. Πίσω μόνο ο Luis με τον Ustaritz να μείνουν.. Επίσης ο Exteberria να φύγει απο τα άκρα και να πάει κρυφός κυνηγός πίσω απο τον Aduritz. Έπιασε. Στο 31' ο Asier εκτελέι φάουλ και κάνει το 1-1.. Τρελοί πανηγυρισμοί.. Πρίν σταματήσουν καλά καλά ο Μunoz κάνει το 2-1.. Φωτιά το San Mames.. Πάμε στο ημίχρονο χαμογελαστοί στα αποδητήρια.. Αλλά όχι εγώ.. Γι'ακόμα μια φορά η άμυνα δεν μου αρέσει.. Το 2ο ημίχρονο ήταν ήρεμο.. Έκανε το 3-1 ο Ansotegi που είχε περάσει αλλαγή αλλά και πάλι δεχτήκαμε γκολ.. Καλό αποτέλεσμα πρόβλημα στην άμυνα..


23.09.2007 / 19:00

Almeria - Athletic : 1-2 (Ortiz 90' / Ansotegi 19',63')

Είπα να ξεκινήσω με το πιτσιρίκι μπροστά.. Δικαιώθηκα.. Δύο γκολάκια απο ένα σε κάθε ημίχρονο.. Εύκολο μάτς.. Φυσικά φάγαμε και ένα γκόλ στο τέλος για να μην χαλάσει η παράδοση.. Βρίζω εγω απο μέσα μου..


26.09.2007 / 19:45

Athletic - Osasuna : 2-0 (Ansotergi 29',Aduritz 87')

ΝΑΙ! Αυτό ήταν μάτς όπως το ήθελα.. Φώτια στην επίθεσή, γρανιτης η άμυνα.. Το πρώτο μου ντέρμπι τελείωσε νικηφόρο... Ο Ansotegi σκόραρε για ακόμα έναν αγώνα, ενώ ο Garitano έκανε το μάτς της ζωής του.. Ελπίζω να αρχίσουν να τον αποδέχονται σιγά σιγά...


30.09.2007 / 19:00

Murcia - Athletic 0-1 : (De Lucas κόκκινη 36' / Tiko 51')

Φυσικά μετά απο ένα καλό ματς με ξενέρωσαν.. Άθλια μπάλα.. Τίποτα.. Ούτε ευκαιρίες.. Τίποτα.. Έπρεπε να μείνουν με 10 παίκτες για να σκοράρουμε με φάουλ. Τους έβαλα τις φωνές στα αποδυτήρια.. Και μάλλον κατάλαβα πως είχα δίκιο.. Μπροστά δεν πάει κανέις αν δεν τα βγάζει πέρα ούτε με την Murcia..


6.10.2007 / 22:00

Real Madrid - Athletic

Έφτασε η μέρα που όλοι περίμεναν. Το μάτς με την μισητή Real. Η ατμόσφαιρα καυτή στο Bernabeu.. Υβριστικά συνθήματα και απο τους ισπανούς αλλά και απο τους 1.600 οπαδούς που μας ακολούθησαν...
Και το μάτς ξεκινάει..
Η Real πιέζει πολύ..Απο την αρχή.. Αλλά κρατάνε οι δικοί μου.. Καλή άμυνα όσο περισσότερη κατοχή μπορούνε και ότι βγεί στην κόντρα..
Στο 10' ο van Nistelrooy χάνει τετ-α-τετ.. Πολύ καλός ο Daniel..
Στο 12' ο del Horno βγάζει σέντρα αλλά δεν είναι κανείς μόνος στην περιοχή για να κάνει την κεφαλία..
Στο 16' ο Robinho παίρνει την μπάλα.. Περνάει τον Iraola.. Aρχίζουν να με ζώνουν φίδια.. Περνάει τον Ustaritz.. Και κάνει το αναμενόμενο.. Το 1-0.. Χαμός στο γήπεδο έξαλοι πανυγηρισμοί και άσεμνες χειρονομίες προς τους παίκτες μου..
Όλο το πρώτο ημίχρονο κυλάει έτσι..
Στα αποδυτήρια τους δίνω κουράγιο.. "Μην τρελένεστε ρε, βγείτε έξω και κάντε το παιχνίδι σας.. Βασικά όχι μ@λ@κί@ θα κάνετε, κάντε αυτά που σας έχω πεί εγω.. ".. γελάνε.. Τουλάχιστον το ηθικό τους δεν είναι σκατα..
Στο δεύτερο ημίχρονο μια απο τα ίδια.. Αλλά σιγά σιγα ανεβαίνουν.. Η Real έχει σταματήσει να πιέζει τόσο και άρχισαν να βρίσκουν χώρους να κινούνται..
Η Real χάνει ευκαιρίες εμείς για λίγο δεν βγάζουμε δικές μας..
Και τότε στο 53' έρχετε ο Casillas σαν απο μηχανής θεός..
Κάνει πάσα στον Metzelder.. Η μάλλον ήθελε να του κάνει πάσα.. Είναι τόσο αδύναμη που ο Metzelder πρέπει να τρέξει πρός την μπάλα..
Ο Etxeberria είναι πίσω του.. Τρέχει.. Τον προλαβαίνει. Τον προσπερνάει.. Σουτάρει και.. 1-1.
Το γήπεδο βουβάθηκε. Χαμός στον πάγκο και ακόμα χειρότερα στις εξέδρες απο τους οπαδούς μας.. Φωτοβολίδες, συνθήματα βρισιές...
Ο Etxeberria τρέχει μπροστά στους madridistas και τους κάνει νόημα με το δάχτυλο να το βουλώσουν.. Και το κάνουν.. Γελάω..
Το μάτς τελείωσε εκεί καθώς εμείς δεν θέλαμε να φάμε άλλο και δεν προσπαθήσαμε να βάλουμε 2ο ιδιαίτερα.. Η Real περιέργος δεν πίεσε παραπάνω.. Και η λήξη.. Πανηγύρια στον πάγκο και το μόνο που ακουγόταν στο γήπεδο ήταν οι φωνές των Βάσκων..
AUPA ATHLETIC... GORA ATHLETIC!!!!


Image
[As|Kυριακή 07.10.2007]




Υποδοχή ηρώων στο Bilbao λες και είχαμε πάρει το πρωτάθλημα.. Το βράδυ με τον Luci τα πίναμε στο δωμάτιο μου..
-"Χαμογέλα λίγο βρε μ@λ@κ@!!! Μπήκαμε στο ρουθούνι των πρωτευουσιάνων πως είσαι έτσι????"
Του χαμογέλασα..
-"Εντάξη ρε συ.. χάρηκα δεν λέω.. Αλλά η άμυνα... Έχουμε φάει γκόλ σε όλα τα μάτς.. Εκτός απο ένα.. Και άντε τώρα βάζουμε γκολ και τα παίρνουμε τα μάτς.. Τι θα γίνει όταν κουραστούν? Θα βάζουμε ένα δυο γκολ ναι.. Αλλά ποιός μου εγκυάται οτι δεν θα τρώμε τρία τέσσερα?"
-"Ωχ βρε Ιταλέ τελείωνε με την άμυνα σου.. Άντε διασκέδασε το λίγο θα τα δούμε αύριο αυτά.." είπε και μου γέμισε το ποτήρι...
"Ελπίζω να κάνω λάθος" σκέφτηκα.. Θα το δούμε με τον καιρό..

21.10.2007 / 19:00

Athletic - Espanyol : 2-1 (Arteta 36', Munoz 45' / De la Pena 19')

Μείναμε πίσω στο σκορ.. Φάουλ ο De la Pena και το 0-1 νωρίς νωρίς.. Αλλά δεν με πειράζει.. Το γύρισαν το μάτς.. Δεν υπήρχε περίτπωση να το χάσουν μετά απο ότι έγινε στην Μαδρίτη.. Και πάλι όμως φάγαμε γκολ... Πονοκεφαλιάζω.. Κάτι πρέπει να κάνω..


28.10.2007 / 19:00

Athletic - Valladolid : 5-1 (Ansotegi 24' 44', Munoz 54', Iraola 57', Arteta 59' / Victor 82' Dorado-Estoyanoff τραυματίες 66',70')

Βρήκαν και τα κάναν.. Καλό μάτς πάντως δούλεψαν στην εντέλεια τα συστήματα.. Αλλά.. "ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ VALLADOLID ΦΑΓΑΤΕ ΓΚΟΛ ΡΕ Μ@Λ@ΚΙΣΜΕΝ@????????" Ξέσπασα στα αποδυτήρια.. "ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ!.."..
Κατέβασαν τα κεφάλια.. Είχα δίκιο και το ήξεραν..


31.10.2007 / 19:45

Sevilla - Athletic : 1-0 (Kanoute 17')

E κάποτε θα γινόταν κι αυτό.. Έγινε αυτό ακριβώς που είπα.. Κουράστικαν.. Γκόλ δεν βάλαμε.. Και γκόλ φάγαμε.. Δεν έπαιξαν και άσχημα αλλά χάσαμε... Έντονος προβληματισμός για την άμυνα...

Έτσι πέρασαν οι πρώτες δέκα αγωνιστικές του πρωταθλήματος.. Μια αρχή πέρα απο κάθε προσδοκία...
Θα ακολουθήσει βαθμολογικός πίνακας και στατιστικά...
Last edited by il_biscione on Fri Nov 09, 2007 10:32 pm, edited 4 times in total.
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ορίστε ο βαθμολογικός πίνακας μετά την 10η αγωνιστική.. Μια ονειρεμένη αρχή...


Image
Image
Last edited by il_biscione on Fri Jan 04, 2008 2:40 pm, edited 2 times in total.
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

"As : EL DIOS HA DORMIDO."

"NOSTRESPORT : DESHONRA..."

"El Correo: IRABAZIIIIII!!!!!'

"BERRIA: LO GELTIDU.... AUPA!"









Τί είναι όλα αυτά? Τίτλοι εφημερίδων απο την Valencia και την Navvara... Σε ποιό πράγμα αναφέρονται?..
Θα σας πω...

4.11.2007 : 19:00

Athletic - Valencia

Μέσα στα αποδητήρια κοίταξα τον Luci και είπα:
-"Παρακάλα να μην μας διασύρουν μ@λ@κ@... Την κάτσαμε αν παίξει η άμυνα όπως στα άλλα μάτς.. Θα μας σκίσουν και θα το κάνουν και δίκαια.."
-"Κι εγώ αυτό φοβάμαι.. μάλλον τελείωσε το καλό σερί απόψε.. Κρίμα είναι και γεμάτο το γήπεδο.."
-"Τέσπα πάμε και ότι γίνει.."

Μαζευτήκαμε κοντά στην έξοδο προς το γήπεδο.. Ο Joseba κοίταξε έξω και ανατρίχιασε.. "Πρώτη φορά είναι τόσο γεμάτο το γήπεδο φέτος.."
-"Έλα εδω όλοι.. Κοντά έλάτε να σας πω..".. ήρ8αν γύρω μου..
"Λοιπόν απόψε χαλαρά.. Μην αγχωθείτε και μην τρελένεστε.. Παίξτε άνετα σαν να είναι φιλικό, απλά δώστε προσοχή στην άμυνα...Άιντε.. Βγείτε έξω.. ΑUPA!!" φωναξα...
Έμειναν να με κοιτάνε παγωμένοι.. και ξαφνικά έλιωσαν στα γέλια..
-"Αντε άντε μ@λ@κες βγείτε..."
Και βγήκαμε στο γήπεδο...

Κόλαση.
Η βοή που ερχόταν απο τις εξέδρες όταν βγήκαν οι παίκτες της Valencia πολλαπλασιάστηκαν..

Και το ματς ξεκίνησε.. Ωραία τα πρώτα λεπτά.. Χαλαρά.. Σωστή άμυνα καλές αντεπιθέσεις.. Και ξαφνικά "GOOOOOOOOOOL" αντιχεί σε όλο το γήπεδο... "Δεν είναι δυνατόν.." σκεφτομαι... και όντως δεν ήταν.. Ο Garitano ήταν offside...
Δέν προλαβαίνω καλά καλά να ηρεμήσω και ακούγοται για 2η φορά το ίδιο πράγμα.. Ansotegi και 1-0.. Απίστευτο..
H μπάλα χάθηκε στην επαναφορά του offside ο Τiko την μάζεψε και έβγαλε μια μπαλιά υπόδειγμα στον πιτσιρικά πίσω απο την πλάτη της άμυνας.. ο Canizarez δεν μπόρεσε να αντιδράσει..
-"Άντε τώρα να τους κρατήσεις να μην φανε γκόλ!" λέω στον Luci
Αλλά αυτός άφαντος ήταν ήδη στην γραμμή και έδινε οδηγείες στους αμυντικους...
Κι όμως.. Η Valencia ήταν ανύπαρκτη στο γήπεδο.
Καμία σοβαρή ευκαιρία! Κανένας κίνδυνος απο Villa, Silva, Joaquin... ¨Ολες οι προσπάθειες τους σταματούσαν πάνω στους βράχουν που ονομάζονταν Ustaritz, Prieto και Garitano και σε έναν εκπληκτικό Aranzubia..
Η Valencia προσπαθούσε δεν της έβγαινε τίποτα ώσπου φτάσαμε στο 90'..
"ΆΝΤΕ 4 ΛΕΠΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΡΑΤΑΤΕ!!!! ΠΙO ΠΙΣΩ ΧΑΒΙ ΠΙΟ ΠΙΣΩ!!!!" φώναζε ο Luci..
Εγώ ήμουν ατάραχος.. 'Δεν μπορεί" σκεφτόμουν... "Θα το φάμε... Τώρα στο τέλος όπως πάντα...
Πάσα του Baraja ο Villa ξεφεύγει στο τετ-α-τετ.. σουτάρει... και.. ΆΟΥΤ!!!! Λίγο δίπλα απο το δοκάρι!!!...
Κάνω τον σταυρο μου.. ο διαιτητής σφυρίζει...

Άθελα μου κάνω την ίδια σκέψη με τον συντάκτη της Αs... "Ο Θεός κοιμήθηκε..."

Athletic - Valencia 1-0 (Ansotegi 25')



Image
Image
Image
Last edited by il_biscione on Fri Nov 09, 2007 3:07 am, edited 3 times in total.
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φοβερό το story μέχρι τώρα. Συνέχισε αδερφέ, γιατί εγώ στην αρχή ¨αρνήθηκα¨ τον πάγκο της Athletik Bilbao για την καψούρα μου!
Πάμε να τα σαρώσουμε όλα!!!
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πω ρε Τζορτζιο!
Μαγευεις με την ιστορια!
Εχει και τα ισπανικα μεσα κα γουσταρω τρελα!! 8)

Αλλα ο Αρτετα πως ηρθε με 3Μ; Στο περυσινο FM κοστιζε 7,5Μ :|
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Boixos Nois '81 wrote:Πω ρε Τζορτζιο!
Μαγευεις με την ιστορια!
Εχει και τα ισπανικα μεσα κα γουσταρω τρελα!! 8)

Αλλα ο Αρτετα πως ηρθε με 3Μ; Στο περυσινο FM κοστιζε 7,5Μ :|

Off Topic:
Δεν ξέρω φίλε μου... Τόσο τον πήρα.. Ίσως έχει πέσει η τιμή του.. Μπορεί να έπαιξε και ρόλο οτι δεν είχε καλές σχέσεις με τον προπονητή.. Μάλλον γι'αυτό.. Θα σου στείλω screen shot αν θέλεις..
Last edited by il_biscione on Fri Jan 04, 2008 2:42 pm, edited 1 time in total.
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
Locked

Return to “Retire / Resign - Ιστορίες που έφτασαν στο τέλος”