FM Scouts

Έχετε τεχνικές δυσκολίες; Δε σας "τρέχει" με τίποτα; Βρήκατε bug και δεν ξέρετε που να το πείτε; Εδώ λοιπόν!
Forum rules
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
Ivan
Amateur
Amateur
Posts: 136
Joined: Sat Apr 12, 2008 1:14 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Τήνου, Θύελλα Πατρών
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Υπ' ατμόν...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Όσοι χρησιμοποιείτε Genie Scout έχετε δοκιμασει να παίξετε σύμφωνα με το Top 5 Formations;
Εννοω να χρησιμοποιήσετε την τακτική που θεωρεί το Genie οτι ταιριάζει καλύτερα στην ομάδα.. :|
Ω,ναι!Αλλα θελει και λιγο ψαξιμο μια και τα Top 5 Formations βγαινουν μεσω του rating των παικτων που αφορα το ποσο καλα παιζουν τη θεση τους, ποσο αποτελεματικοι ειναι δηλαδη, αναλογικα με το CA και PA τους.Δηλαδη μπορει ενας παικτης να εχει μεγαλυτερο η σχεδον ιδιο rating με καποιον αλλον εχοντας διαφορετικο CA.Πχ αν εχεις στην ομαδα Γιωργο Σαμαρα (CA-152_73,33%TS) και Orlando Engelaar (CA-115_73,37TS) και θες να παιξεις με εναν επιθετικο το Genie θα σου βαλλει βασικο τον Engelaar γιατι εχει λιγο καλυτερο rating, ενω ειναι οφθαλμοφανες πως πρεπει να παιξει ο Σαμαρας που εχει καλυτερο CA (περιπου ιδιο rating, αλλα μονο αναλογικα, γιατι λογω διαφορας CA,εχουμε διαφορετικη ποιοτητα και αποδοση).Οποτε τι κανεις;Απλα πριν το παιχνιδι διαλεγεις αυτους που εχουν καλυτερο CA, καλυτερο ηθικο, καλυτερη φυσικη κατασταση και προσεχοντας παντα να καλυπτεις ολες τις θεσεις, τους υπολοιπους τους ριχνεις προσωρινα στις ρεζερβες, κανεις save και το φορτωνεις στο Genie Scout που θα σου δωσει τα Top 5 Formations απο τα οποια διαλεγεις οποιο πιστευεις, αναλογα και με το τι σου εχουν πει και οι scouts σου, πως θα σε εξυπηρετησει καλυτερα (δε θα παιξεις πχ 3-4-3 attacking με Real Madrid -suicide ).Δοκιμασμενη και πετυχημενη συνταγη, πιστεψε με!!! :D :D :D

Υ/Γ: Προσοχη μη ξεχασεις τους παικτες που προσωρινα εβαλες τις ρεζερβες, εκει (:
Spoiler: show
Image
Ivan
Amateur
Amateur
Posts: 136
Joined: Sat Apr 12, 2008 1:14 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Τήνου, Θύελλα Πατρών
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Υπ' ατμόν...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bill xanthi wrote:που ακριβώς είναι αυτό στο genie?? πρώτη φορά το ακούω...νταξ είναι που είμαι και γ*** τους μάνατζερς και δεν τα χρησιμοποιώ αυτά τα μαραφέτια παρότι τα χω..

έντιτ: σελιδούλα.. 8)
Bill πιστεψε με θα σε διευκολυνει.Ειναι σαν να εχεις δωρεαν τον καλυτερο scout και assistant manager, οσον αφορα τις τακτικες, μαζι.Λοιπον πας στη 2η σειρα, στα εικονιδια, διπλα στο μπλε ανθρωπακι, εκει που λεει search for a club.To πατας, γραφεις το ονομα της ομαδα σου και ΟΚ.Αν υπαρχουν πολλες ομαδες με παραπλησιο ονομα, απλα κλικαρεις τη δικια σου.Βγαινει ενα πινακακι.Στο πλαι δεξια υπαρχουν οι ενδειξεις information, finances & kit, tactics.Πατας tactics και μετα, κατω αριστερα Top 5 Formations.Διπλα ακριβως υπαρχει και η ενδειξη min condition, για να δεις ποια ειναι η καλυτερη ενδεκαδα απ' το 50ο μεχρι το 100ο λεπτο κατι ιδιαιτερα χρησιμο πχ στην προετοιμαια που οι παικτες ειναι αφορμαριστοι :D :D :D
Spoiler: show
Image
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν εξαιρεσεις τους παικτες που επιλεγει το συστημα αποδιδει καλα;;
Επίσης αν σου βγάλει 4-3-3 defensive πρεπει να βαλεις αμυντικλη νοορτροπια στην ομάδα ή δεν παίζει ρόλο;
Π.χ εγω παιζω 4-4-2 ρομβο και μου λεει Top Formation 4-3-2-1... :|
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Ivan
Amateur
Amateur
Posts: 136
Joined: Sat Apr 12, 2008 1:14 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Τήνου, Θύελλα Πατρών
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Υπ' ατμόν...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Aν εξαιρεσεις τους παικτες που επιλεγει το συστημα αποδιδει καλα;;
Επίσης αν σου βγάλει 4-3-3 defensive πρεπει να βαλεις αμυντικλη νοορτροπια στην ομάδα ή δεν παίζει ρόλο;
Π.χ εγω παιζω 4-4-2 ρομβο και μου λεει Top Formation 4-3-2-1... :|
Οπως ειπα και παραπανω το Genie ειναι αυτο που υποδηλωνει το ονομα του, ενας ιδιοφυης σκαουτερ και βοηθος, που με βαση τις στατιστικες και τα νουμερα, σου προτεινει τις πιο ενδεδειγμενες λυσεις (software αναλυει software :wink: ).Αλλα εσυ εισαι ο μανατζερ και η τελικη αποφαση ειναι δικη σου αναλογα και με το ματς που εχεις μπροστα σου (με βαση τις προτασεις του Genie, κανονιζεις τις υπολοιπες, σημαντικες η μη, λεπτομερειες).Εμενα παντως με εχει βγαλει ασπροπροσωπο σε συντριπτικο ποσοστο -mathima
Spoiler: show
Image
black takis
Trialist
Trialist
Posts: 36
Joined: Thu Dec 06, 2007 7:48 pm
Football Manager της ομάδας: Nottingham Forest,Καλαματα
Αγαπημένη Ομάδα: Καλαματα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω το fm χωρις patch εχω κατεβασει διαφορα mini scout αλλα..τιποτα.συνηθως λεει the filed doesn't seem to be valid fm game...μηπως μπορει καποιος να δωσει link για scout χωρις fm patch??

Υ.Γ.αυτο το net framework πως διαολο κανει εγκατασταση απο οπου και να το κατεβασω ζηταει κι αλλα προγραματα..ξερει καποιος link??
Ivan
Amateur
Amateur
Posts: 136
Joined: Sat Apr 12, 2008 1:14 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Τήνου, Θύελλα Πατρών
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Υπ' ατμόν...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

black takis wrote:εχω το fm χωρις patch εχω κατεβασει διαφορα mini scout αλλα..τιποτα.συνηθως λεει the filed doesn't seem to be valid fm game...μηπως μπορει καποιος να δωσει link για scout χωρις fm patch??

Υ.Γ.αυτο το net framework πως διαολο κανει εγκατασταση απο οπου και να το κατεβασω ζηταει κι αλλα προγραματα..ξερει καποιος link??
Κατέβασε το Genie Scout (public beta 3): http://www.genie.fm/files/fm_genie_scout_2008.zip
Είναι πολύ καλύτερο, δουλεύει με τα πάντα και συμφέρει :D
Spoiler: show
Image
black takis
Trialist
Trialist
Posts: 36
Joined: Thu Dec 06, 2007 7:48 pm
Football Manager της ομάδας: Nottingham Forest,Καλαματα
Αγαπημένη Ομάδα: Καλαματα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ivan wrote:
black takis wrote:εχω το fm χωρις patch εχω κατεβασει διαφορα mini scout αλλα..τιποτα.συνηθως λεει the filed doesn't seem to be valid fm game...μηπως μπορει καποιος να δωσει link για scout χωρις fm patch??

Υ.Γ.αυτο το net framework πως διαολο κανει εγκατασταση απο οπου και να το κατεβασω ζηταει κι αλλα προγραματα..ξερει καποιος link??
Κατέβασε το Genie Scout (public beta 3): http://www.genie.fm/files/fm_genie_scout_2008.zip
Είναι πολύ καλύτερο, δουλεύει με τα πάντα και συμφέρει :D[/quo
Ευχαριστω Ivan!επιτελους καταφερε να ανοιξει το genie και βρηκα ακρη!!
Ivan
Amateur
Amateur
Posts: 136
Joined: Sat Apr 12, 2008 1:14 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Τήνου, Θύελλα Πατρών
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Υπ' ατμόν...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

black takis wrote: Ευχαριστω Ivan!επιτελους καταφερε να ανοιξει το genie και βρηκα ακρη!!
Nα 'σαι καλά Τάκη.Το Genie είναι πολύτιμο εργαλείο (δυστυχώς δεν έχουμε όλη τη μέρα για να παίζουμε :cry: και το Genie σου γλυτώνει αρκετό χρόνο).Υπάρχουν φήμες πως συζητιέται να περιληφθεί στο επόμενο FM ως official tool :-D
Spoiler: show
Image
Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά ξεκίνησα παιχνίδι στο 8.0.2

Υπάρχει genie για αυτό;;;; :?
Bill_xanthi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5131
Joined: Sat Oct 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Man United
Αγαπημένη Ομάδα: Glory
twitter: iBillxan
Status: As the Reds go marching, on, on, on!
Location: Glory
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο
και τ' όνομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο..♪♫
stavrosanole
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sun Dec 23, 2007 10:16 am
Football Manager της ομάδας: Pao, Xanthi
Αγαπημένη Ομάδα: anorthosi,ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδι ειμαι λίγο άσχετοσ σε τέτοια θέματα πώς κάνω Load την shortlist που εφτιαξα στο Genie scout στο παιχνίδι?
Ευχαριστώ προαιρετικά.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ 1911
Η ιστορία μου με την Ανόρθωση μόνο στο fmgreece.gr
viewtopic.php?f=222&t=30010
equi_10
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Tue Apr 29, 2008 10:02 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για καποιον που εχει προχωρησει 5-6 χρονια το FM Genie Scout ειναι το απολυτο εργαλειο για την ευρεση παικτων.Οσο για τα formations εκει ειναι η μοναδικη μου αντιρρηση καθως πιστευω πως πρεπει να επιλεγεται το συστημα απο τον manager.Εκει αλλωστε δεν ειναι και ολη η μαγεια του παιχνιδιου?!?!?! :wink: :wink: :D
Aιώνια πιστός, δεν γίνεται αλλιώς 100 χρόνια ΠΑΝΑΘΗΝΑ'Ι'ΚΟΣ...
XDot
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Wed Aug 27, 2008 7:09 pm
Football Manager της ομάδας: Pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

υπαρχει καποιος οδηγος πως δουλευει αυτο το genie scout?

το δοκιμασα..απλα να ρωτησω κατι..πρεπει να βλεπουμε τους παικτες απο εκει και να τους βρισκουμε μετα στο μανατζερ?δεν γινεται να βαλουμε αυτη τη shortlist μεσα στο παιχνιδι?
NitromanseR
Trialist
Trialist
Posts: 97
Joined: Thu May 04, 2006 3:47 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos A.O.
Location: USA (New York) / Thessaloniki / Mytilene
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παίδες sorry αν έχει αναφερθέι αλλά έχω ένα πρόβλημα με το scout... Έκανα format το pc μου και έβαλα πάλι το fm κτλ και έχω το εξής πρόβλημα όταν ψάχνω ένα πάικτη που το όνομα του έχει "τόνο" πχ F?bregas... Επειδή όταν το γράφω, γράφω Fabregas χωρίς το τόνο, δεν μου το βρίσκει το παίκτη και αναγαστηκά για να το βρώ βάζω στατιστικά, θέση και τέτοια για να το βρώ... Πριν το format έγραφα Fabregas (χωρίς τόνο) και τον έβρισκε... Τι να κάνω ξέρει κανέις?

EDIT

Άκυρο παιδιά, βρήκα πως να το κάνω
rantaki
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Thu Feb 10, 2005 4:44 pm
Football Manager της ομάδας: SS Lazio
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Ελλαδιστάν
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά, αυτό το προγραμματάκι θα δουλεύει κανονικά και στο FM2009 ή πρέπει να περιμένουμε για καινούριο;
juSt mE____
Post Reply

Return to “Τεχνικές Ερωτήσεις / Bugs FM2008”