Γενική συζήτηση για το τρόπο scouting του Άρη

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον Άρη!
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ikaros3 wrote:
ΥΓ2: ΝΕΜΠΕ και PRINCE μιλάμε για το FM2008 όχι για το 2007. Δεν υπάρχει δικαιολογία ότι ήταν άγνωστοι οι παίκτες. Δεν είναι δυνατόν ο Κόκε να έχει first touch 12! Πείτε μου ε-ν-α-ν παίκτη με καλύτερη υποδοχή μπάλας από τον Κόκε.
Πείτε τουλάχιστον ότι θα γίνουν διορθώσεις και θα γίνει πιο συντονισμένη δουλειά, ώστε να μην φαίνονται παντελώς ξεκομμένα τα attributes των παικτών κι αφήστε την κατά μέτωπον επίθεση.

Ορίστε σας έφερα κάποια θέματα προς συζήτηση κι εσείς το παίζετε οι αλάνθαστοι παππες!
Εσύ φέρνεις θέματα, εμείς απαντάμε αλλά επι των απαντήσεων μας δεν ακούμε κουβέντα.....

Σαν να μην υπήρξαν ποτέ....
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

με κουρασες τα καταφερες


εχω γραψει κ εχω σβησει αυτο το ποστ 5 φορες

ας ερθει ο περι καποια στιγμη να διαβασει να απαντησει να το κλειδωσει κιολας να ησυχασουμε

εχει τοπικ ο χαβιτο τραβα γραψε εκει τις ενστασεις σου
τοπικ εχει κ ο αντζας κ ο βαγγελης κ ο κονε κ ο αρτσουμπι κ ο παππας

ετσι λειτουργει το πραγμα

tip
ανοιξε τον εντιρορ για να δεις τα αττς οχι το παιχνιδι

παω να δω βολλευ
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα μας τρελάνεις τώρα;

Ξεκινήσαμε από τον Καλβο, Νέτο, Χαβίτο......

Ρώτησες απαντήσαμε...

Απαντήσεις εμείς δεν πήραμε.....

Και ξαφνικά πάμε στον Κόκε;;;

Θα αναλύσουμε όλη την ομάδα σιγά - σιγά;;;

Θα ξαναδούμε δουλεία ενός χρόνου;;;;

Υ.Γ. Επειδή εγώ απαντάω σε ΟΤΙ με ρωτανε, ο Κόκε ήρθε με first touch 11..Πήγε μέσα σε ένα χρόνο στο 12.
Δεν ξέρεις ότι οι παίκτες είναι άτυπος κανόνας ( ο Νέμπε ξέρει καλύτερα από εμένα) ότι δεν μπορούν μέσα σε μία χρονιά να είναι πάνω από +/- 2.
Παράλληλα ήρθε με ΠΑ135 και πήγε 140...

Ανέβηκε σε πολλά χαρακτηριστικά. Αν ανέβαινε και άλλο μήπως θα πήγαινε στο 150?? Μήπως τον είδαμε μόνο μία σεζον τη στιγμή που οι άλλοι scout τον έβλεπαν 2,3,4 χρόνια???
Και εγώ πιστεύω ότι μπορεί (υπό προυποθέσεις) να είναι ακόμα πιο ανεβασμένος αλλά υπάρχουν και ορισμένοι κανόνες που πρέπει να σεβόμαστε.
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Prince#9 wrote:
ikaros3 wrote:
ΥΓ2: ΝΕΜΠΕ και PRINCE μιλάμε για το FM2008 όχι για το 2007. Δεν υπάρχει δικαιολογία ότι ήταν άγνωστοι οι παίκτες. Δεν είναι δυνατόν ο Κόκε να έχει first touch 12! Πείτε μου ε-ν-α-ν παίκτη με καλύτερη υποδοχή μπάλας από τον Κόκε.
Πείτε τουλάχιστον ότι θα γίνουν διορθώσεις και θα γίνει πιο συντονισμένη δουλειά, ώστε να μην φαίνονται παντελώς ξεκομμένα τα attributes των παικτών κι αφήστε την κατά μέτωπον επίθεση.

Ορίστε σας έφερα κάποια θέματα προς συζήτηση κι εσείς το παίζετε οι αλάνθαστοι παππες!
Εσύ φέρνεις θέματα, εμείς απαντάμε αλλά επι των απαντήσεων μας δεν ακούμε κουβέντα.....

Σαν να μην υπήρξαν ποτέ....

Επί της τεχνικής πήρα λάθος ορισμό από τον ΝΕΜΠΕ τί μου λές τώρα;;; Ποιά απάντηση πήρα;;;

Τα γνωρίζετε τα attributes ή όχι;;;

Σύμφωνα με τον ορισμό του ΝΕΜΠΕ το technique του Χαβίτο αντιστοιχεί στο ball control το οποίο είναι το ίδιο με του Άντζα. Και μόνο αυτό μου φτάνει...

Περί Κόκε: Μήπως το first touch είναι κι εδώ άλλο από αυτό που γράφει το manual;;;

Έχεις δει παίκτη με καλύτερη υποδοχή μπάλας ή να υποθέσω ότι το ταβάνι για αυτό το στατιστικό στην Ελλάδα είναι το 12;;;
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ΡΕ ΜΑΚΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΜΑΝUΑL

ξεκολλα απο την γκρινια
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνεχίζεις να το κάνεις......

Επειδή ο Νέμπε έκανε 1 λάθος θεωρείς απαξίωση να απαντήσεις;;;

Τότε από το 1ο κιόλας ποστ σου θα έπρεπε να μην απαντάμε εμείς γιατί ήταν μέσα στα λάθη....
Και όμως το κάναμε για όσο το συνέχιζες για να εισπράξουμε ειρωνεία και απαξίωση;

Στα δικά μου σχόλια γιατί δεν έχω πάρει ούτε μία απάντηση;;;

Τελικά αυτό που είχα γράψει για το ψυγείο του οικοδεσπότη ήταν προφητικό...

Δεν μπορείς να απαξιώνεις με τέτοια ευκολία ένα παιδί που είναι επίσημος scouter του παιχνιδιού και που έχει φάει χρόνια σε αυτό το φόρουμ με 2000+ ποστ, μόνο επειδή έκανε ένα λάθος. Και φυσικά σε καμία περίπτωση από την στιγμή που είσαι μέλος του φόρουμ μόλις λίγες ώρες. Με συνολικά 10 ποστ εκ των οποίων κανένα στο research... Γιατί όλα έχουν ορισμένα όρια.
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον ΝΕΜΠΕ δεν τον απαξίωσα αλλά προφανώς δεν πήρα απάντηση αφού άλλα πράγματα είχε στο μυαλό του.
Η μόνη απάντηση που μου έδωσες εσύ σχετικά με αυτά που ρώτησα ήταν ότι ο Χαβίτο δεν έβγαλε πέρυσι ούτε μία ασσιστ.
Ούτε για pace απάντησες, ούτε για acceleration και agility των παικτών που έγραψα στο πρώτο μου ποστ.

Αν νομίζεις ότι θα έπρεπε να συμπληρώσω πρώτα κάπου 30 ποστ μόνο με σάλια για να έχω δικαίωμα να κάνω μια παρατήρηση, ε, συγνώμη κιόλας, αλλά αλλιώς έχω μάθει να μιλάω.

Για την πρώτη μου ερώτηση περί του αν υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς βάσει του οποίου βγαίνουν όλα τα attributes εισέπραξα ειρωνεία και καμμία απάντηση ακόμα.

Ένα ναι ή ένα όχι είναι αρκετό!

Από εδώ πάντως (που είναι ό,τι πιο σχετικό) viewtopic.php?f=40&t=2860 απάντηση δεν μπορώ να πάρω.
alx1078
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 545
Joined: Tue Oct 02, 2007 10:22 am
Football Manager της ομάδας: Leeds, Αρης, Kayserispor
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Salonika City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγνώμη ρε Νεμπε, σου έκανα μια ερώτηση πολύ πολύ όμορφα, (και με πλακίτσα μέσα) και μου απαντάς αυτο:
με προβληματιζει οτι υπαρχει ενα κυμμα αριανων που εγινε μελος στο τελευταιο εξαμηνο
κ γκρινιαζει

αρα ή db ειναι μπουρδελο
ή καποιοι βλεπουν φαντασματα κ γκρινιαζουν χωρις να ξερουν
Δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος σου, καθώς στην ουσία με αποκαλείς φαντασμένο ή μ@λ@κ@. Επειδή τίποτε από τα δύο δεν είμαι θα σου απαντήσω και πάλι πολύ όμορφα και απλά!

Κανένας δεν είπε ότι η db είναι μπουρδέλο. Παρατηρήσεις σε λάθη που είδαμε κάναμε (οι περισσότεροι) και αντί να απαντήσεις "ρε παιδιά εντάξει, πέρυσι ο Άρης δεν είχε scouter και δεν έγινε τόσο τέλεια δουλειά, ενώ φέτος θα είναι καλύτερα" (όπως άφησες να ενοηθεί παρακάτω), μας αποκαλείς φαντασμένους και μ@λ@κες (και μην μου πεις ότι δεν σε είπα έτσι, εσύ δηλαδή αυτούς που γκρινιάζουν και σου σπάνε τα τέτοια για πράγματα που δεν γνωρίζουν, πώς τους αποκαλείς;;), λες και σου προσβάλαμε την τέχνη ή την μυστική σέκτα. Χαλαρά ρε παιδιά... για μπάλα μιλάμε...

Και αυτό με την τεχνική και την βαθμολογία μην είστε τρελοι! 10 άτομα αν βάλουμε να βλέπουν επι ένα χρόνο τον Βαγγελή και να του βάλουνε βαθμό στην τεχνική από το 1-20 στοιχημα ότι και οι 10 θα βάλουν διαφορετική βαθμολογία. Το ότι κάποιος που τον έβλεπε θεώρησε ότι η τεχνική του είναι για 15 για εμένα δεν λέει απολύτως τίποτα. Από την άλλη δεν το βρίσκω αυτό και τέτοιο λόγο για διαφωνία αλλά τί να κάνουμε...

Όσο για το ότι την περσυνή χρονιά είχες μόλις ανέβει από την Β' Εθνική, sorry Prince, αλλά συμφωνώ με το παιδί ότι δεν λέει απολύτως τίποτα. α) η ομάδα έχει πλήρως αλλάξει, και β)όσοι έχουν μείνει δεν χρειαζόμασταν τη χρονιά εκείνη (στην Β Εθνική) ώστε να μάθουμε ποιοι είναι...

Τεσπα... προσωπικά πιστεύω ότι άδικα μαλώνουμε καθώς και έσείς έχετε λάθος (αφού δεν πιστεύω ότι μπορεί η πραγματικότητα να αποτυπωθεί σε ένα παιχνίδι τόσο απόλυτα ώστε να θεωρούμε διαφορετικές απόψεις μη τεκμηριωμένες ενώ αυτών που ασχολήθηκαν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟΛΥΤΑ τεκμηριωμένες...) και ... εμείς (θα πω) αφού άνετα μπορείς να κάνεις ότι αλλαγή θέλεις χωρίς να πρήζεις τα συκώτια κανενός... :drinking:

EDIT:
Αν νομίζεις ότι θα έπρεπε να συμπληρώσω πρώτα κάπου 30 ποστ μόνο με σάλια για να έχω δικαίωμα να κάνω μια παρατήρηση, ε, συγνώμη κιόλας, αλλά αλλιώς έχω μάθει να μιλάω.
Ώπα ρε παλικάρι το παρ@έ#εσες το θέμα τώρα! Χαλάρωσε λίγο. Αυτό κατάλαβες εσύ από αυτό που σου είπε;;
4 4 F@#ing 2
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

μιλησα για το κύμα αριανων οχι για σενα

κ τα φαντασματα πηγαινε οτι καποιοι θεωρουν οπως φάνηκε σε αλλα ποστ
οτι υπαρχει αντιαριανιλικη λογω του τσακ κ του γιατρου
κατι που ειναι γελοιο

δεν ειπα κανα λακαμα συνηθως τους αποκαλω μακη κ ετσι ειπα μονο τον ikaros3
γιατι ενω απαντησα για το λαθος με την τεχνικη
γιατι κ γω αυτο το πηρα απο μανυαλ απλα παλαιοτερο κ μη ανανεωμενο
αλλα αυτος κρατησε ενα λαθος ,προσπερασε την απαντηση μου κ στηρηχθηκε στο λαθος για να απαντησει

γινεται η καλυτερη δουλεια που μπορει να γινει
οποιον δεν τον καλυπτει μπορει
1) να αλλαξει τον εντιτορ
2) να βοηθησει να γινει καλυτερη
alx1078
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 545
Joined: Tue Oct 02, 2007 10:22 am
Football Manager της ομάδας: Leeds, Αρης, Kayserispor
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Salonika City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nembe wrote:μιλησα για το κύμα αριανων οχι για σενα
Ναι αλλά, α) είμαι Αριανός β) μπήκα τον προηγούμενο μήνα γ) παραπονέθηκα ήδη για καποια (κατ' εμε) λάθη που υπάρχουν στον Άρη... άρα... ... παίρνει και εμένα η μπάλα :P
δεν ειπα κανα λακαμα συνηθως τους αποκαλω μακη κ ετσι ειπα μονο τον ikaros3
και αν λέγεται Μάκης;;; :-k
γινεται η καλυτερη δουλεια που μπορει να γινει
οποιον δεν τον καλυπτει μπορει
1) να αλλαξει τον εντιτορ
2) να βοηθησει να γινει καλυτερη
Τώρα τα είπες καλά... :thumbleft:
4 4 F@#ing 2
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

αν λεγεται μακης τοτε να κατηγορήσει τον νονο του :D
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Παιδιά πρώτα από όλα ηρεμία :-)

Ikaros3, το σύστημα με το οποίο βαθμολογούμε τους παίκτες σαφώς και δεν πρόκειτε να το αποκαλύψουμε οπότε είναι κάπως ανώφελο να ρωτάς και να ξαναρωτάς.

Οι συγκρίσεις που έκανες σίγουρα εξυπηρετούν παρα πολύ την επιχειρηματολογία σου η οποία έχει να κάνει με την αδικία του Άρη και την αντίστοιχη εύνοια των άλλων ομάδων. Θα μπορούσα κάλλιστα να φέρω ως αντι-παραδείγματα παίκτες όπως ο Άντερσον Κόστα αλλά δεν θα το κάνω γιατί πολύ απλά έχω εμπιστοσύνη σε συναδέλφους μου HRs του εξωτερικού που τους έχουν αξιολογήσει και δει για πάρα πολλά χρόνια και δεν μπορώ να αλλάξω άρδην κάποιον παίκτη εκτός εαν το συζητήσω μαζί τους πρώτα.

Από εκεί και πέρα, όπως ανέφεραν και τα παιδιά είναι πάρα πολύ δύσκολο εως αδύνατον να γίνονται συγκρίσεις των attributes μεμονωμένα από παίκτη σε παίκτη οπότε εαν το δει κάποιος έτσι η db είναι όντως ένα μπουρδέλο όχι μόνο η ελληνική αλλά ολόκληρη στο σύνολο της!

Τέλος, επειδή βλέπω τεράστιο ενδιαφέρον στο forum του Άρη ελπίζω να συνεχιστεί και στα επιμέρους topics παικτών απόλυτα αντικειμενικά όπως γίνεται από τα παιδιά που συμμετέχουν τώρα. Βάζουν και τα + και τα - και αυτό με βοηθάει πάρα πολύ αφού πλέον η ομάδα του Άρη δεν φτιάχτηκε στο FM2008 (ή φτιάχνεται) μόνο από εμένα και τον Αιμίλιο αλλά και από τον Prince και άλλα παιδιά που βοήθησαν με τα posts τους. Βέβαια, μην την πέσετε στον Prince που μπορεί ο Άρης να είναι κάπως χαμηλότερα από ότι θα έπρεπε αφού ΔΕΝ δίνει αριθμούς αλλά απλώς λέει τι βλέπει μες στο γήπεδο και με τα υπόλοιπα ασχολούμαστε εμείς που έχουμε συνολική άποψη της DB.

Αυτά, και πάλι συνιστώ ηρεμία, οι εντάσεις δεν βγάζουν πουθενά, όποια άλλη απορία υπάρχει (για άλλο θέμα όμως γιατί αυτό της υποτίμησης των παικτών του Άρη έχει κουράσει και έχει καταντήσει κουραστικό επίσης) εδώ είμαστε να απαντάμε.
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή από ότι φαίνεται έχεις πρόβλημα στο να αντιλαμβάνεσαι τις απαντήσεις μου σε διευκολύνω....


ikaros3 wrote: Τεχνική ο Παππάς έχει ίδια με του Νέτο(!!!) και του Κάλβο! Και ο Βαγγελής είναι ανώτερος από όλους μαζί!

Εσείς βγείτε και πέιτε ότι ο Νέτο και ο Κάλβο έχουν την ίδια τεχνική κατάρτιση με τον Παππά και ότι ο Βαγγελής τους δίνει μαθήματα τεχνικής!
Prince#9 wrote:Οι απαντήσεις σε όλα τα ερωτηματα σου (!!) υπάρχουν μέσα στο φόρουμ (!!).

Επίσης θα μάθεις (!!), καθώς ούτε σε αυτό το κόπο μπήκες πριν κράξεις, (!!) ότι οι ξένοι παίκτες έρχονται από τους ξένους scout (!!).
ikaros3 wrote: Αν δεν έχεις δει τον Νέτο πες ότι δεν τον ξέρω. Να σου στείλω μερικά βιντεάκια και να δεις πόσο λάθος είναι τα νούμερά του.
Prince#9 wrote:
Και εγώ θα σου στείλω κάτι βιντεάκια του Φουμουμποντ, του Μπόρχα, του Ντάνι, του Εκουέμε να δεις ότι ήταν όλοι καλύτεροι από τον Ροναλντίνιο....

Αν αυτός είναι ο τρόπος αξιολόγησής σου εμένα με έχεις καλύψει.
ikaros3 wrote:Μάλιστα. Να κάνω υπομονή, δηλαδή, για να μάθω ότι ο ΠΕΡΥΣΙΝΟΣ Χαβίτο έχει την ίδια τεχνική με τον Άντζα και τον Παππά που κάνει κοντρόλ με το καλάμι;
Prince#9 wrote: 3. Ο Παπάς μήπως έχει κάνει 2 σεζόν σε μία ομάδα που την κράτησε στην κατηγορία μόνος του;
4. Ο Χαβίτο έχει τεχνική 14?? Αν είχε τέτοια τεχνική γιατί δεν έβγαλε ούτε 1 ασσιστ πέρσυ? Γιατί όλα τα γκολ μπαίναν από τις επιθέσεις του Αρη από αριστερά πέρσυ?? Γιατί ο Χαβίτο δεν μπορεί να κάνει μία σωστή πάσα και σέντρα όλη τη περσυνή χρονία;
5. Αν ο Νεμπε μετά την προπέρσυνη πορεία του Ηρακλή έβαζε στον Παπαζαρία π.χ. Tack. 18, Pos. 18, Mark., 18 κτλ... (4ος τερματισε και μάλιστα μετά όχι από άνοδο αλλά από χρονιά α' εθνικής) εσύ δεν θα ήσουν ο πρώτος που θα τον έκραζε??
ikaros3 wrote:
ΥΓ2: ΝΕΜΠΕ και PRINCE μιλάμε για το FM2008 όχι για το 2007. Δεν υπάρχει δικαιολογία ότι ήταν άγνωστοι οι παίκτες. Δεν είναι δυνατόν ο Κόκε να έχει first touch 12! Πείτε μου ε-ν-α-ν παίκτη με καλύτερη υποδοχή μπάλας από τον Κόκε.
Πείτε τουλάχιστον ότι θα γίνουν διορθώσεις και θα γίνει πιο συντονισμένη δουλειά, ώστε να μην φαίνονται παντελώς ξεκομμένα τα attributes των παικτών κι αφήστε την κατά μέτωπον επίθεση.

Ορίστε σας έφερα κάποια θέματα προς συζήτηση κι εσείς το παίζετε οι αλάνθαστοι παππες!
Prince#9 wrote: Υ.Γ. Επειδή εγώ απαντάω σε ΟΤΙ με ρωτανε, ο Κόκε ήρθε με first touch 11..Πήγε μέσα σε ένα χρόνο στο 12.
Δεν ξέρεις ότι οι παίκτες είναι άτυπος κανόνας ( ο Νέμπε ξέρει καλύτερα από εμένα) ότι δεν μπορούν μέσα σε μία χρονιά να είναι πάνω από +/- 2.
Παράλληλα ήρθε με ΠΑ135 και πήγε 140...

Ανέβηκε σε πολλά χαρακτηριστικά. Αν ανέβαινε και άλλο μήπως θα πήγαινε στο 150?? Μήπως τον είδαμε μόνο μία σεζον τη στιγμή που οι άλλοι scout τον έβλεπαν 2,3,4 χρόνια???
Και εγώ πιστεύω ότι μπορεί (υπό προυποθέσεις) να είναι ακόμα πιο ανεβασμένος αλλά υπάρχουν και ορισμένοι κανόνες που πρέπει να σεβόμαστε.

Κατά τα άλλα δεν έχω απαντήσει έτσι;;;;

Υ.Γ. Αν το μόνο που καταλαβαίνεις και κρατάς είναι ο αριθμός των ποστ, τότε τι να πω.... Απλά δεν θέλω να συνεχίσω τέτοια κουβεντα. Και λυπάμαι που το έκανα και τόση ώρα, αν αυτό που κρατάς από μία πρόταση είναι αυτό που εσύ θέλεις και όχι τη πρόταση ολόκληρη.....
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η απάντηση του PERITRI με καλύπτει απολύτως. Λέει ένα "δεν σου αποκαλύπτουμε πως βαθμολογούμε" και απαντά σε αυτό που ρώτησα εξαρχής.
Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να καταλάβω αυτά τα αξιώματα του τύπου "δεν αλλάζουμε παραπάνω από μία μονάδα ανά έτος κάθε attribute".
Πότε δηλαδή ο Κόκε θα αποκτήσει το πάρα πολύ καλό first touch που έχει; Όταν θα βγει στη σύνταξη;
Και δεν κατανοώ γιατί πρέπει να θεωρούμε ως τέλειο το scouting των ξένων. Επειδή προφανώς έχει γίνει λάθος πρέπει να το διατηρήσουμε; Και φυσικά ο Κόστα έχει ψηλά attributes. Τί θα γίνει;
Θα χαρώ επειδή είμαι ΑΡΗΣ λες και τα υψηλά του attributes θα μεταφερθούν στην πραγματική ζωή; Κι αυτά άλλαγμα θέλουν.
Το ζήτημα εδώ είναι να φτιάξουμε μια ρεαλιστική database για να ευχαριστηθούμε πιο πολύ το παιχνίδι.
Αν δεν υπάρχει τέτοια διάθεση και κρίνετε ότι είσαστε παντογνώστες επειδή έχετε αναλάβει το scout κάποιας ομάδας πείτε τό μου να καθίσω να διορθώσω την db μόνος μου, να σας αφήσω και στην μακαριότητά σας και να μην συνεχίσω να μιλάω σε ώτα μη ακουόντων.
DoctorBalendar
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18373
Joined: Tue Oct 01, 2002 11:00 pm
Location: Heidelberg / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όταν ο Koke μεταφέρθηκε στη δικιά μας DB ήταν scouted από τους πιο ακριβείς Head Researchers της SI. Ασφαλώς και θα σεβαστούμε τα 4 και 5 χρόνια που παρακολουθεί ένας έμπειρος HR έναν παίκτη και θα κάνουμε αλλαγές μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του, όπως απαιτούμε το ίδιο και για Έλληνες παίκτες που παίζουν στο εξωτερικό.

Ασφαλώς και ο Koke της Ελλάδος δείχνει καλύτερος παίκτης, αφού θεωρείται αναντικατάστατος στον Άρη. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είναι τέτοιος και στο παιχνίδι με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Γι' αυτό όπως είπε και ο Prince#9 έγιναν οι κατάλληλες αλλαγές.

Για τις υπόλοιπες παράτηρήσεις σου θα σε παραπέμψω στα αντίστοιχα topics όπου μπορούμε να συζητήσουμε επί της ουσίας και όχι αποσπασματικά. Εδώ οι παρατηρήσεις σου απλά αναφέρονται, στο κατάλληλο topic ίσως παραμείνουν και υιοθετηθούν.

Εγώ και ο Περικλής έχουμε την απόλυτη ευθύνη για όλη την Ελληνική και Κυπριακή DB και προσπαθούμε, θυσιάζοντας το δικό μας ελεύθερο χρόνο και πιέζοντας τους scouts μας να έχουμε ένα υψηλό επίπεδο στη δουλειά μας αυτή, δεχόμενοι την σωστά δομημένη και δικαιολογημένη κριτική.

To τελευταίο πράγμα που μας βοηθά είναι ένα topic αχταρμάς που μπλέκονται όλα και δε μένει τίποτα. Σε παρακαλώ, λοιπόν, ρίξε μια ματιά στο πως λειτουργεί το research forum και περιμένουμε με ανυπομονησία τις παρατηρήσεις σου.
Locked

Return to “Άρης”