Γενική συζήτηση για το τρόπο scouting του Άρη

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον Άρη!
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σαφές και δεκτόν! Θα υποβάλλω τις όποιες παρατηρήσεις μου για παίκτες και το συζητάμε.
teo_mouse
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Thu Nov 09, 2006 1:09 am
Football Manager της ομάδας: Farsley Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Να ρωτήσω κατι ρε παιδιά..εντελώς εγκυκλοπαιδικά
εχει παιξει κανεις το φμ2008 με τον ΑΡΗ???
γιατι εγω εχει μια βδομαδα που το πηρα και εχω ξεκινησει 6 φορες με τον αρη.και τις 6 δεν αντεξα και τα παρατησα.καθε μερα και νεο παιχνιδι ξεκιναω.αλλα σημερα δεν νευριασα εσκασα στα γελια.8-0 απο τον ΠΑΟ και 7-2 απο την καλαμαρια.και η θεια μου να προπονουσε τον αρη 15 γκολ σε δυο παιχνιδια δεν θα ετρωγε.Νταξ τι να πω αν εσεις το βρισκετε ρεαλιστικο αυτο εγω παω πασο.δεν ξερω μπορει και με αλλες ομαδες το ιδιο να γινεται δεν εχω δοκιμασει και ουτε μπορω.ισωσ να φταιει και το manager γενικα.αλλα απο το 2000 που παιζω τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει.Γενικα ειναι τρελλα πεσμενο το ελληνικο πρωταθλημα σε σχεση με τα αλλα,ομως υπαρχουν μερικα πραγματα....τι να πω???
ο Φιλομενο ειναι 7 φορες σαν τον κοκε και ο μπουσι 3 και δεν ξερω και εγω ποιοσ αλλος.ο μπουσι 5 με εβαλε :evil: :evil: :evil: :evil:
μονο εγω δεν μπηκα να τον μαρκαρω και αυτος συνεχιζε να μου την σφυραει.Ενταξει τι αλλο να κανω δεν ξερω...παντα μαρεζε μονος μου να τα κανω ολα,αλλα επειδη δεν ειδα χαιρι δοκιμασα οτι κυκλοφορει στη πιατσα για πρωτη φορα.ΤΖΙΦΟΣ.δεν ποιανει τπτ.και επειδη ειμαι κομπλεξικος και θελω παντα να παιζω με τον αρη και την original db θα ηθελα να ριξετε ακομα μια ματια στον αρη και να παιξετε τουλαχιστον μια χρονια με αυτον.αν εστω και μια χρονια σας βγει φυσιολογικη-ρεαλιστικη αντικειμενικα παντα,εγω δεν θα ξαναμιλησω σε αυτο το topic...
θέλω πτυχίο!!!!!!
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75718
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Πιστεύεις ότι αυτά που γράφεις θεωρούνται επιχειρήματα για την έναρξη μίας υγιούς συζήτησης;
teo_mouse
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Thu Nov 09, 2006 1:09 am
Football Manager της ομάδας: Farsley Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

οκ αν εσυ πιστευεις το αντιθετο μην μου απαντας.βασικα δεν ξαναμιλαω γιατι το βρισκω πλεον ανωφελο,καντε οτι νομιζετε...μια προταση εκανα...αλλα παρατηρησα οτι ειμαστε η μοναδικη ομαδα που εχει τοσους που διαφωνουν με τα στατιστικα της,αυτο και μονο λεει κατι.και παλι ομως δεν εριξα πουθενα το φταιξιμο απλα ειπα να ριξετε ακομα μια ματια στον αρη,παιζοντας με αυτον.αν τωρα εθιξα καποιον τι να πω??νομιζω ημουν ευγενικοτατος.
θέλω πτυχίο!!!!!!
User avatar
Aris7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6702
Joined: Sun Apr 06, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Andy Roddick
Αγαπημένη Ομάδα: Andy Roddick
twitter: Maritus7
Status: Andy Roddick
Location: Andy Roddick
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

teo_mouse wrote:αλλα παρατηρησα οτι ειμαστε η μοναδικη ομαδα που εχει τοσους που διαφωνουν με τα στατιστικα της,αυτο και μονο λεει κατι.
αυτο μπορει να λεει πολλα...αλλα απο την αλλη λεει και τιποτα...
το οτι διαφωνειτε ολοι, δεν σημαινει οτι εχετε και δικιο ολοι
εμενα μου λεει οτι αρχισε να διαμαρτυρεται καποιος εντονα, μετα ακολουθησαν καποιοι αλλοι που βρηκαν πατημα στον προηγουμενο κτλ κτλ. ενα στυλ τωρα που μαζευτηκαμε ας κανουμε ντου μπας και μας ακουσουν. ε και αν δεν μας ακουσουν δεν τρεχει καστανο. το κατεστημενο κατα του Αρη φταιει κτλ κτλ (δεν ανεφερες εσυ κατι, μερικοι πριν απο εσενα εκαναν κατι νυξεις)

και κατι αλλο
μην κρινεις τα παντα απο 1 χρονια (ουτε καν ολοκληρη χρονια δεν ειναι να πουμε και του στραβου το δικιο)
Sponis wrote:την τριγωνομετρία που δίδαξαν οι Σπόνης-Τζιο-Αρης ούτε ο Αρσέν ούτε ο σερ Αλεξ την έχουν δει ακόμα λέμε...
robertob
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 489
Joined: Thu Jul 19, 2007 10:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυστυχώς για μερικούς, όσο κι αν προσπαθείτε να μας πείσετε ότι η db των ελληνικών ομάδων είναι ρεαλιστική, τα φαινόμενα λένε άλλα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι παίχτες του ιδιαίτερα του Άρη και του Πάνιωνίου είναι φανερά υποτιμιμένοι και οι παίχτες του Πάοκ είναι απίστευτα υπερτιμιμένοι.

Δηλαδή ποιός είναι ο Λάμπρος Βαγγελής και ο Χουσείν Μουμίν για να παίζουν από την πρώτη χρονιά στην Εθνική Ελλάδος και ο Βρύζας στα 34 χρόνια του να βάζει 21 γκολ σε μία χρονιά στο πρωτάθλημα??? Τί έχουν κάνει τόσα χρόνια στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Βαγγελής (κυρίως) και ο Μουμίν που με το ζόρι αγωνίζονται 10 αγώνες στην πραγματικότητα?? Και όμως στην db είναι τόσο καλοί ώστε να τους καλεί ο Rehhagel στην Εθνική Ελλάδος από τον πρώτο κιόλας χρόνο!!!!!!! Ο δε Ουντέζε που έχει να παίξει γύρω στα δύο χρόνια σοβαρά και επαγγελματικά ποδόσφαιρο (και συνέχεια είναι τραυματίας) είναι ισάξιος του Nasief Morris και σίγουρα πολύ καλύτερος από τον Αβραάμ Παπαδόπουλο!!!

Σχεδόν όλοι οι παίχτες του Άρη έχουν πολύ πεσμένα στατιστικά. Και μιλάμε για την ομάδα που πέρσυ έκανε όλη την Ελλάδα να παραδέχεται το πόσο ωραίο ποδόσφαιρο παίζει και φέτος είναι μέχρι στιγμής τρίτη στο Ελληνικό πρωτάθλημα και απέκλεισε την υπερομάδα (για τα Ελληνικά δεδομένα) Σαραγόσα και έριξε τρία τεμάχια στον Ερυθρό Αστέρα και συνεχίζει ως η μόνη αήτηττη ομάδα στην Superleague μετά από 8 αγωνσιτικές. Κι όμως αν παίξετε μία-δυο χρονίες με τον Άρη στο manager θα παλεύετε μέχρι το τέλος για την αποφυγή του υποβιβασμού και μάλιστα ίσως και να μην τα καταφέρετε να σώσετε την ομάδα (πάντοτε μιλάω χωρίς να γίνουν άλλες μεταγραφές τύπου χούτου κλπ και χωρίς να πειραχθούν τα στατιστικά από το editor). Nai, o Άρης στο παιχνίδι εμφανίζετε ισάξιος με την Καλαμαριά, τον Λεβαδειακό και την Βέροια!!!

Ο Κόκε βάζει 7-8 γκολ με το ζόρι στο πρωτάθλημα, ο Χαλκίας είναι ο 6-7ος τερματοφύλακας της Ελλάδας και δεν καλείται στην Εθνική ομάδα ούτε καν σαν τέταρτος τερματοφύλακας!!! Ο Βανγκέλι έχει ότι να'ναι στατιστικά, ο Παπάζογλου είναι λες και δεν ξέρει καθόλου ποδόσφαιρο, ο Μάρκο Αυρέλιο δεν αξίζει ούτε για αλλαγή σε ομάδα Α' Εθνικής, ο Φελίπε είναι εντελώς για διώξιμο (απαράδεκτα στατιστικά) και η λίστα συνεχίζεται και τελειωμό δεν έχει.....

Τα ίδια πάνω-κάτω ισχύουν και για μερικούς παίχτες του Πανιωνίου, σε μικρότερο όμως βαθμό.

Τώρα εάν εσάς αυτό σας φαίνεται ρεαλιστική απεικόνιση τότε μιλάμε άλλη γλώσσα. Πάντως ο Άρης έτσι όπως παρουσιάζεται στην db του παιχνιδιού καμία σχέση δεν έχει με αυτή την ομάδα που χαιρόμαστε να βλέπουμε στην πραγματικότητα και είναι σαφώς υποτιμιμένοι, σε μεγάλο μάλιστα βαθμό, οι περισσότεροι παίχτες του. Εάν θέλετε να λέτε ότι διορθώνετε κάποια πράγματα βλέποντας την εξέλιξη των γεγονότων, τότε πραγματικά οφείλετε να δείτε κάπως καλύτερα τους παίχτες του Άρη και να τους βελτιώσετε αρκετά για να ανταποκρίνεται το παιχνίδι όσο γίνεται καλύτερα στην πραγματικότητα. Αυτό είναι άλλωστε αυτό που θέλουμε όλοι μας, να γίνει ρεαλιστικό...
djwho
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5209
Joined: Sat Dec 02, 2006 6:35 pm
Football Manager της ομάδας: δεν παίζω μανατζερ πλέον
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: Ninja
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

καταρχήν να σας πω ότι είμαι παοκτσής αλλά θα ήθελα να προσθέσω και εγώ την αποψή μου επί του θέματος καθώς βλέπω ότι απασχολεί πολύ όλους τους αριανούς που παίζουν μάνατζερ και εγώ στο μανατζερ παίζω συνύθως Ελλάδα.Αρχίζοντας με την db όποιος κοιτάξει μέσω editor τον άρη δε θα δει καμία υποτίμηση τέτοια ωστε να δικαιολογεί τις χάλια πορείες που κάνει συνύθως στα game όλων μας.reputation 5750 νομίζω ο Άρης ενώ πιο πάνω είναι με 6000 ο Παοκ,πράγμα λογικό αμα σκεφτεί κανείς ότι τα προηγούμενα χρόνια η ομάδα σας βολόδερνε στην Α εθνικη και έπεσε και 2 φορές πιστέυω δε θα διαφωνίσει κανείς πως με μία καλή χρονιά δεν γίνεται να αλλάξει τελείως αυτός ο τομέας. Οσον αφορά το θέμα γηπέδου και φιλάθλων έχω την εντύπωση ότι δεν έχετε κάποιο παράπονο όπως και στα οικονομικά(σκεφτείται ότι άμα πάρεις παοκ η ομάδα δίνει κάθε μήνα 300κ λόγω χρεών τη στιγμή που στην πραγματικότητα προς το παρόν δίνει μόνο 14κ). Όπως καταλαβαίνουμε όλοι το μεγάλο αγκάθι είναι οι παίκτες και ως ένα σημείο υπάρχει εξήγηση.Οι παίκτες που έρχονται από το εξωτερικό έχουν στατιστικά για τα οποία είναι υπέυθινοι οι scouters των χωρών που έπαιζαν πριν και πολύ λιγότερο oi Έλληνες scouter.Έτσι για παράδειγμα ο Anderson Costa είναι ένας εξαιρετικός target man και ο felipe είναι για mutual termination κατευθείαν μέσα στο παιχνίδι.Σίγουρα έχουν και οι Έλληνες scouter κάποια ευθύνη απλά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο νομίζουν πολλοί.Όσο για τους Έλληνες αυτό που γίνεται με τον Χαλκια,τον Βρύζα και άλλους στην Εθνική είναι ψιλοαστείο αλλά σκεφτείται ότι δεν είναι λόγω υποτίμησης Αρη και υπερτίμησης ΠΑΟΚ.Εγώ τώρα ας πούμε παίζω την χρόνιά 09-10 και στην Εθ.Ελλάδος είναι βασικός ο Κανακούδης! Τι να κάνουμε δηλαδή? Όσο για την ομάδα που απέκλεισε τη Σαραγόσα και έριξε 3 στον Ερυθρό Αστέρα θα την χαρείτε στο επόμενο μανατζερ περισσότερο γιατί ο φετινός Άρης φτιάχτηκε σύμφωνα με τα δείγματα γραφής που έδειξε πέρυσι κυρίως. Σχετικά με τον Κόκε συγκρίνετέ τον λίγο με τον Λυμπερόπουλο που κάθε χρόνο βάζει ένα τσουβάλι γκολ να δείτε ότι δεν είναι τόσο υποτιμημένος όσο νομίζετε. Και κάτι τελευταιο, όσο έχω παίξει ελληνικό πρωτάθλημα στο fm08 όλες οι ομάδες ακόμα και ο Ιωνικός φαίρνουν άγνωστους παικτάράδες πολύ καλύτερους απο αυτούς που υπάρχουν ήδη στην Ελλάδα επομένως το να βάλεις μια ελληνική ομάδα να παίξει 2-3 χρόνια χωρίς μεταγραφές σημαίνει ότι θα πιάσει σίγουρα πάτο.
Εν κατακλείδι η αποψή μου είναι πως ο Άρης δεν είναι τόσο καλός όσο θα έπρεπε(αυτό ενοχλεί και εμάς του Παοκτσήδες μέσα στο game γιατί μια νίκη επι του Άρη IRL έχει αξία ενώ στο game δεν λέει και τιποτα) χωρίς όμως να σημαίνει αυτό πως έχετε δίκιο σε ότι κιαν λέτε.(πάντως όποιος τρωει 8 από Παο και 7 από καλαμαριά καλύτερα να παίξει pro)
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
s
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

o αρης εχει δικο του τομεα,με ξεχωριστο τοπικ για καθε παικτη

αμα θελεις να εισακουστουν αυτα που λες ποσταρε εκει συμφωνα με τους κανονες,(συγκεκριμενα αττς δηλαδη κτλπ)
SirSakis
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Sat Sep 15, 2007 4:59 pm
Football Manager της ομάδας: Juve
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP k PAS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχην ειμαι γαυρος αλλα θελω να πω πανω στο θεμα πως τον αρη τον εχει μαυρα χαλια οπωσ και τον πανιωνο.Ειδικα στο fm 8 τους εχει για β εθνικη ομαδες που για εναν γυρο περσι εκαναν πρωταθλιτισμο.ειμαι φανατικος μανατζερας και εχω παρατηρησει πως μετα το 03-04 ανεβαινει οντως θεαματικα ο παοκ και στο 08 εχει τρελλο τον αστερα τριπολης.ο Τζιμπουρ ειναι αισχρος και ο κοκε θυμιζει borja στο finishing.



Πας ολε Πας ολε
Με λένε FOY και μόλις τελείωσα!!!!!!
teo_mouse
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Thu Nov 09, 2006 1:09 am
Football Manager της ομάδας: Farsley Celtic
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

djwho wrote:(πάντως όποιος τρωει 8 από Παο και 7 από καλαμαριά καλύτερα να παίξει pro)

παρε μια φορα και εσυ να παιξεις με τον αρη χωρις editor και οχι με τον παοκ και μετα μου την λεσ και με αποδειξεις
θέλω πτυχίο!!!!!!
robertob
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 489
Joined: Thu Jul 19, 2007 10:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

teo_mouse wrote:
djwho wrote:(πάντως όποιος τρωει 8 από Παο και 7 από καλαμαριά καλύτερα να παίξει pro)

παρε μια φορα και εσυ να παιξεις με τον αρη χωρις editor και οχι με τον παοκ και μετα μου την λεσ και με αποδειξεις
Έτσι ακριβώς είναι αδερφέ. Μερικοί δεν θέλουν να καταλάβουν ότι όσα λέμε δεν τα βγάλαμε απ'το μυαλό μας αλλά είναι βασισμένα σε αυτά που είδαμε παίζοντας manager για ώρες.
Πηγαίνω στο Κλεάνθης Βικελίδης και πραγματικά χαίρομαι να βλέπω τον Άρη να παίζει μπαλλάρα!!! Και στο manager βλέπουμε τους παίχτες του Άρη να μην μπορούν να αλλάξουν ούτε μία πάσα και μας βγαίνουν τα μάτια... Αν είναι δυνατόν...
giannakis3
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2344
Joined: Thu May 03, 2007 8:36 am
Football Manager της ομάδας: Άρης
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίδες βάλτε το patch. Όπως θα δείτε αυτά που ποστάρετε (ποστάρουμε) στο scouting του Άρη ακούγονται... Αρκεί απλά να τα ποστάρουμε και τίποτε άλλο.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75718
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Από εδώ και πέρα μόνο on topic στου κάθε παίκτου ξεχωριστά.

Το παρόν τόπικ κλειδώνει φορ έβα εντ έβα διότι συνεχώς βγαίνετε οφ τόπικ και δεν διαβάζετε όσα έχω πει σε προηγούμενα ποστς οπότε δεν έχει κανένα νόημα να υπάρχει.

Για όσα με κατηγορείτε παραπάνω έχω εξηγήσει όπως προείπα σε αρχικά ποστς. Αν θέλετε προτρέχετε και τα βλέπετε για τους υπόλοιπους απλώς συνεχίστε να μας βρίζετε στο φόρουμ του σούπερ 3, να λέτε τον Αιμίλιο Τούρκο και να έρχεστε εδώ και να το παίζετε θιγόμενοι και αντικειμενικοί.

Τσιρς.
Locked

Return to “Άρης”