Γενική συζήτηση για το τρόπο scouting του Άρη

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον Άρη!
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

με προβληματιζει οτι υπαρχει ενα κυμμα αριανων που εγινε μελος στο τελευταιο εξαμηνο
κ γκρινιαζει

αρα ή db ειναι μπουρδελο
ή καποιοι βλεπουν φαντασματα κ γκρινιαζουν χωρις να ξερουν

επειδη η db δεν ειναι μπουρδελο καταλήγω στο δευτερο
ας καθησουν αυτοι που γκρινιαζουν ,να δουν πως δουλευουμε κ θα δουνε οτι στον αρη η δουλεια που γινεται απο τα παιδια που βοηθουν στο σκαουτινγ δεν γινεται σε αλλη ομαδα
,εγω το ζηλευω αυτο που γινεται στον τομεα του αρη.

αρα αν ειχαν υπομονη μερικους μηνες μεχρι το πατς,κ για του χρονου στο νεο φμ
αφου δλδ θα εχουμε καποια εικονα για τους πολλους νεους παικτες του αρη
τοτε δεν θα γκρινιαζαν

φανταστειτε ρε να τουμπανιαζανε τον ηρακλη προπερσι που βγηκε 4ος τι θα γινοταν τωρα
δεν τον τουμπιανασανε γιατι ξερανε ποιοι ειναι οι παικτες κ τι μπορουν
τωρα που οι παικτες ειναι νεοι(στον αρη)δεν εχετε υπομονη να δειτε την δουλεια της ομαδας
αλλα γκρινιαζεται για δουλεια αλλων
γιατι δεν ξερετε κ δεν ξερετε γιατι δεν ψαξατε
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ikaros3 wrote: Αν δεν έχεις δει τον Νέτο πες ότι δεν τον ξέρω. Να σου στείλω μερικά βιντεάκια και να δεις πόσο λάθος είναι τα νούμερά του.

Και εγώ θα σου στείλω κάτι βιντεάκια του Φουμουμποντ, του Μπόρχα, του Ντάνι, του Εκουέμε να δεις ότι ήταν όλοι καλύτεροι από τον Ροναλντίνιο....

Αν αυτός είναι ο τρόπος αξιολόγησής σου εμένα με έχεις καλύψει. Δικαιολογήσε να λες ότι όλα είναι χάλια στο παιχνίδι.


Υ.Γ. Η απάντηση στο "εύκολα κρίνεις" έχει ήδη δοθεί. Καλό θα ήταν να την είχες διαβάσει για να μην εκτεθείς
Prince#9 wrote:
Δεν σε πέρνω από τα μούτρα ούτε έχω πρόσθεση να σου "την πω".

Απλά έχει παραγίνει νομίζω το φαινόμενο μπαίνω στο φόρουμ, λέω ότι ο Αρης είναι χάλια και αρχίζω να μιλάω ότι ο Κόκε έχει finishing 20....

Σου συνιστώ λοιπόν (όπως το κάνω σε όλους) υπομονή. Διαβάστε, ενημερωθείτε, πάρτε κλίμα από το φόρουμ και μετά αρχίστε να τα χώνεται....

Όταν πας πρώτη φορά σε ένα σπίτι φιλοξενούμενος δεν πας αμέσως να ανοίξεις το ψυγείο και να πεις: "πω πω τπτ δεν έχεται. Τι φτωχοί που είστε... εγω θα σας πω τι θα κάνετε....κτλ κτλ".


Υ.Γ.2. Εσυ ανέφερες ότι μόλις έπαιξες το παιχνίδι.... Δεν είμαι το μαντείο των Δελφών να ξέρω ότι παίζεις από το 99 και απλά το κρατάς κρυφό...
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

σου φερω κ γω βιντεακια με κατι φερστ τατς του παντελου
κ κατι κεφαλιες του παπαστολου

τον εντιτορ, ανοιξε οχι το μανατζερ

υγ
ε με προλαβες :evil:
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nembe wrote:
υγ
ε με προλαβες :evil:
Καιρός ήταν.......
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μάλιστα. Να κάνω υπομονή, δηλαδή, για να μάθω ότι ο ΠΕΡΥΣΙΝΟΣ Χαβίτο έχει την ίδια τεχνική με τον Άντζα και τον Παππά που κάνει κοντρόλ με το καλάμι;

Εσείς δηλαδή επιμένετε!

Και μάλιστα ο ΝΕΜΠΕ είπε το κορυφαίο ότι ο Βαγγελής έχει 15 στην τεχνική γιατί κάποια άτομα ξέρουν καλύτερα -ακόμα και από τον ίδιο τον πάικτη!!!- τις δυνατότητές του!

Έλεος ρε παιδιά!

Αντί να μου πείτε που κάνω λάθος αρπάζεστε λες και σας θίξαμε το επάγγελμά σας.
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

και τον βαγγελη καποιοι τον βλεπουνε χρονια κ ξερουν τι μπορει κ τι δεν μπορει καλυτερα ισως κ απο τον ιδιο τον βαγγελη
ο παπαποστολου συμφωνα με τον αντζεντη αρα λογικα συμφωνα κ με τον ιδιο ειναι παικτης που πρεπει να καλειται εθνικη
δεν νομιζω να το πιστευει κανεις αλλος αυτο το πραγμα για τον παπαποστολου

συχνα οι παικτες υπερεκτιμουν τις δυνατοτητες τους, ή λογο συγκυριών δεν αποδίδουν αυτα που μπορουν ,αρα δεν παει να πει οτι ξερουν τον ευατο τους καλυτερα απο καποιον που βλεπει απεξω ψυχραιμα κ οχι με την ανδρεαλλινη που το βλεπει ενας παικτης ποδοσφαιρου


το γιατι εχει ο βαγγελης καλη τεχνικη κ ο παπας
ρωτα τα στα τοπικ των παικτων

ο χαβιτο περυσι επαιξε 29 ματς
ξερεις σε ποσα απο αυτα τον ειδε καποιος απο δω μεσα?
ξερεις ποσα ματς του παπα κ του βαγγελη εχουν δει καποιοι απο δω μεσα

εσυ πχ που τον ειδες κ στα 29 που ήσουν περυσι να δωσεις πληροφοριες για τον χαβιτο(που μαλλον θα ειρθε γεματος 0)

ομως αμα τουμπανιαζανε τον χαβιτο κ φετος σερνοταν δεν νομιζω να γκρινιαζες

εγω το μονο που εχω δει απο τον χαβιτο ειναι οτι βαζει το κεφαλι κατω κ τρεχει
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nembe wrote: ο χαβιτο περυσι επαιξε 29 ματς
ξερεις σε ποσα απο αυτα τον ειδε καποιος απο δω μεσα?
Μην τα ισοπεδώνεις όλα ρε.... Εγώ τον είδα σε όλα. Ακόμα και σε αυτό που δεν έπαιξε τον έβλεπα να κάθεται στον πάγκο. Άρα τον είδα και στο 30..... :D

Τώρα.

1. Δεν είναι επάγγελμα οπότε δεν θα μας πάρεις καμία δουλειά
2. Εσύ ακόμα δεν έχεις αναρωτηθείς πως είναι δυνατόν 2 μέλη του φόρουμ να σου μιλάνε έτσι; Δεν κάνεις καμία αυτοκριτική; Δεν σου είπαμε μην μιλάς. Απλά πριν μιλήσεις μάθε!!!! Στοιχείωδης κανόνας σε όλα......
3. Ο Παπάς μήπως έχει κάνει 2 σεζόν σε μία ομάδα που την κράτησε στην κατηγορία μόνος του;
4. Ο Χαβίτο έχει τεχνική 14?? Αν είχε τέτοια τεχνική γιατί δεν έβγαλε ούτε 1 ασσιστ πέρσυ? Γιατί όλα τα γκολ μπαίναν από τις επιθέσεις του Αρη από αριστερά πέρσυ?? Γιατί ο Χαβίτο δεν μπορεί να κάνει μία σωστή πάσα και σέντρα όλη τη περσυνή χρονία;
5. Αν ο Νεμπε μετά την προπέρσυνη πορεία του Ηρακλή έβαζε στον Παπαζαρία π.χ. Tack. 18, Pos. 18, Mark., 18 κτλ... (4ος τερματισε και μάλιστα μετά όχι από άνοδο αλλά από χρονιά α' εθνικής) εσύ δεν θα ήσουν ο πρώτος που θα τον έκραζε??

Διάβασε και πράγματα που από ότι φαίνεται δεν μπήκες στο κόπο να διαβάσεις πριν να αρχίσεις αμέσως μετά την εγγραφή σου να πεις πόσο χάλια είναι ο Αρης....
Prince#9 wrote:
Και όταν μιλάμε για αντικειμενικότητα θα πρέπει να σεβαστούμε ορισμένα πράγματα:

Ο Άρης μόλις πέρσυ ανέβηκε από την Β' Εθνική
Ανέβηκε με ένα γκολ στο 90+ ως 3ος
Έκανε μια πορεία που πολλές ομάδες έχουν κάνει στο παρελθον μέσα σε μία σεζόν (π.χ. Ηρακλής πρόπερσυ) και η οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτελεί απόλυτη δικαιολογία για να γίνει υπερομάδα.
Φέτος θα κριθούν πολλά σε σχέση με την πραγματική του απεικόνιση στο παιχνιδι και τις irl δυνατότητές του.
Οι περισσότεροι παίκτες ήρθαν από το εξωτερικό. Δεν μπορούν να ανέβουν +5 σε όλα λοιπόν μέσα σε μία χρονιά.
Που είναι οι παίκτες που έπαιζαν πέρσυ στον Αρη; Που παίζουν οι Τούτα (για τον οποίο εγώ ο ίδιος έλεγα πως πρέπει να ανέβει πολύ), ο Τίνγκα, ο Μπελέμ, ο Κόστα; Επειδή πέρσυ πήγαν την ομάδα 4η πρέπει να έχουν CA 190 ανεξαρτήτως αν φέτος παίζουν Κύπρο και β' εθνική;

6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΝΕΜΠΕ πες μου τότε ότι δεν έχετε γνώμη για τους παίκτες και άσε τις ειρωνίες περί db μπουρδέλου κτλ.

Έκανα κάποια ερωτήματα στην αρχή για το πως γίνεται η αξιολόγηση των παικτών για να δω πως λειτουργεί το "σύστημα".

Τι πάει να πει να πάω στα τόπικ των παικτών και να τους κάνω υποδείξεις;

Από αυτό που μου λες τότε πρέπει να συμπεράνω ότι τελικά ο καθένας κάνει του κεφαλιού του και ότι δεν υπάρχει συνεργασία των scouters. Ο καθένας φτιάχνει την ομάδα του όπως θέλει χωρίς να υπολογίζει τον "γείτονά" του.

Γιατί μπορεί τα σχετικά χαρακτηριστικά των παικτών να βγαίνουν σωστά μέσα σε κάθε ομάδα όμως αν δεν υπάρχει σωστή αναλογία σχέση μεταξύ των ομάδων της superleague όλη η δουλειά πάει στράφι.

Τον Χαβίτο δεν χρειάζεται να τον τουμπανιάσεις. Ο παίκτης είναι φοβερά γρήγορος. Τι πάει να πει αν σερνόταν φέτος; Είναι λογική αυτή;; Ο Βαγγελής δηλαδή πήρε 15 τεχνική επειδή είμαστε σίγουροι ότι κάποτε στο μέλλον θα καταφέρει να κάνει μαγικές πάσες; Τι λογικές είναι αυτές;

Ο Χαβίτο είναι γ-ρ-ή-γ-ο-ρ-ο-ς και με μεγάλη επιτάχυνση. Εσύ βγες και πες μου ότι με "προφυλλάσεις" βάζοντας του χαμηλή ταχύτητα (σε σχέση με έλληνες παίκτες) και χαμηλό acc.

ΕΝΤΙΤ: Το τί σχέση μπορεί να έχει το ότι ανέβηκε πέρυσι με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των παικτών αυτό ειλικρινά, όσο και να το επεξεργαστώ λογικά, δεν μπορώ να το συνδέσω!!!

Πες μου τότε ότι για να ανέβουν κάποια χαρακτηριστικά πρέπει να πάρει πρώτα ο ΑΡΗΣ το πρωτάθλημα.

ΥΓ : και φυσικά αυτό το παράθεμά σου PRINCE το είχα διαβάσει. Ήταν το πλέον ανυπόστατο ποστ!!!
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ναι δεν υπαρχει συνεργασια
γιατι δεν υπαρχει σκουτ του αρη

Code: Select all

Technique 
How good his technique and ball control is. (How comfortable he is on the ball).
δεν εχει σχεση με μπαλιες
μια χαρα την κουμανταρει την μπαλα ο βαγγελης,απο σω εχω δει
Έκανα κάποια ερωτήματα στην αρχή για το πως γίνεται η αξιολόγηση των παικτών για να δω πως λειτουργεί το "σύστημα".

Τι πάει να πει να πάω στα τόπικ των παικτών και να τους κάνω υποδείξεις;
παει να πει οτι ετσι λειτουργει το "συστημα"

με 15,14 σε acc κ pace μια χαρα γρηγορος ειναι

ο χαβιτο ηρθε γεματος Ο ουτε ενα νουμερο περασμενο
αλλα αυτο δεν το ξες γιατι δεν εψαξες πριν κραξεις

οσο ειδανε τα παιδια περυσι κ οτι ειδανε κ οι αλλοι αριανοι κ γραψανε περαστηκε
κανε υπομονονη να δεις κ μετα το πατς κ του χρονου

κ αμα δεν σου αρεσει κ τοτε γραψε στην si
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ότι ανέβηκε πέρσυ έχει άμεση σχέση με το αμέσως επόμενο...

Αν περιμένουμε να πάρει ο Αρης πρωτάθλημα για να ανέβουν τα χαρακτηριστικά τότε δεν θα πρέπει να είχαν ανέβει καθόλου... Και θα περιμένουμε πολλά χρόνια για να ανέβουν....

Πάντως αν επιλέγεις να απαντάς καλό θα είναι να το κάνεις ολοκληρωμένα και συγκεκριμένα και όχι αποσπασματικά.

Όταν λοιπόν κάνεις λόγο για την τεχνική και πέρνεις απάντηση δεν γίνεται στο επόμενο πόστ να μην εμφανίζεις πουθενά τη λέξη τεχνική και να πηγαίνεις απευθείας στην ταχύτητα.....

Ούτε να απομονώνεις τη Β εθνική και να καμία αναφορά για υπολοιπα.
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

το ποστ του πριγκηπα ειναι το πλεον μη ανυπόστατο

γιατι ο αρης ανεβηκε,αρα ηταν στο ρελεγκετιον γκρουπ πιθανοτητα ή στο middle table αρα υπαρχουν καποια ορια για τα ca και τα pa αρα κ για τα αττς
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από το manual

Technique:

Tech. is the aesthetic quality of a player's technical game- how refined they appear to be with the ball. A player with high technique will be more likely to puul off a tricky pass or a cross-field ball with greater ease than someone else less technical able.
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

λαθος μου ειδα παλαιοτερο μανουαλ με λιγοτερες πληροφοριες :oops:

αλλα μην απαντας μονο σε αυτο
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nembe wrote:το ποστ του πριγκηπα ειναι το πλεον μη ανυπόστατο

γιατι ο αρης ανεβηκε,αρα ηταν στο ρελεγκετιον γκρουπ πιθανοτητα ή στο middle table αρα υπαρχουν καποια ορια για τα ca και τα pa αρα κ για τα αττς
Ο ΑΡΗΣ επανήλθε πέρυσι. Έπαιξε μια ο-λ-ο-κ-λ-η-ρ-η χρονιά! Τι σχέση έχει με τα λάθος attributes;

Δηλαδή αν ο Χαβίτο έπαιζε στην ΑΕΚ θα είχε μεγαλύτερο pace; Ή υπάρχει κανένας κανόνας που απαγορεύει σε ομάδες που ανεβαίνουν να πάρουν λαυράκια παίκτες;

Επαναλαμβάνω ότι το ποστ είναι ανυπόστατο!

ΥΓ: Τώρα ρε ΝΕΜΠΕ πως να το δικαιολογήσω αυτό που είπες;... :P

ΥΓ2: ΝΕΜΠΕ και PRINCE μιλάμε για το FM2008 όχι για το 2007. Δεν υπάρχει δικαιολογία ότι ήταν άγνωστοι οι παίκτες. Δεν είναι δυνατόν ο Κόκε να έχει first touch 12! Πείτε μου ε-ν-α-ν παίκτη με καλύτερη υποδοχή μπάλας από τον Κόκε.
Πείτε τουλάχιστον ότι θα γίνουν διορθώσεις και θα γίνει πιο συντονισμένη δουλειά, ώστε να μην φαίνονται παντελώς ξεκομμένα τα attributes των παικτών κι αφήστε την κατά μέτωπον επίθεση.

Ορίστε σας έφερα κάποια θέματα προς συζήτηση κι εσείς το παίζετε οι αλάνθαστοι παππες!
Last edited by ikaros3 on Wed Oct 31, 2007 6:39 pm, edited 1 time in total.
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ. Εσύ ξέρεις καλύτερα....

Νέμπε φίλε μου παραιτήσου, εγώ φεύγω από το φόρουμ και αφήνω τα κλειδιά κάτω από το χαλάκι :wink:

Υ.Γ. Όταν ρωτάς για να μάθεις, πρέπει να είσαι έτοιμος να πάρεις απαντήσεις...
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
Locked

Return to “Άρης”