Γενική συζήτηση για το τρόπο scouting του Άρη

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον Άρη!
alx1078
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 545
Joined: Tue Oct 02, 2007 10:22 am
Football Manager της ομάδας: Leeds, Αρης, Kayserispor
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Salonika City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και ουσιαστικά μου απάντησες μόνο στο ένα σκέλος (δηλ. γιατί έχει τα στατιστικά αυτά ο Σκόρδας;) και όχι στο (γιατί έχει αυτά ο Ζαγοράκης) θα απαντήσω σε αυτά που μου έγραψες μόνο.

Διακρίνω μια ελφρά αντιπάθεια στο πρόσωπο του Λαμπρούκου;; Το καταλαβαίνω αυτό (αν και δεν είναι και πολύ αντικειμενικό) αφού και εγώ τον αντιπαθούσα σφόδρα τα προηγούμενα χρόνια (και ακόμα δεν μου κάθεται καλά η φάτσα του).
DoctorBalendar wrote:Σου είναι εύκολο να μας πεις γιατί αξίζει ο Σκόρδας που έριξε τον Άρη αγωνιστικά στη Β' Εθνική περισσότερο από 90/110? Είναι γιατί βγήκε Ευρώπη μετά από χρόνια;
για να είμαστε ακριβείς βγήκε Ευρώπη μετά από τραγική χρονιά στη Β' Εθνική, τερματίζοντας 4ος. Και φυσικά και έκανε πολλά λάθη στην αρχή. Το θέμα είναι όμως πως έμαθε από αυτά τα λάθη.
Είναι για την καλή οικονομική κατάσταση της ΠΑΕ που κάθε χρόνο μπαίνει κι άλλο πιο μέσα για άλλη μια φορά;
Αυτό το συμπέρασμα από που το έβγαλες; Η ομάδα ήταν σε τραγική κατάσταση. Πέρασε μια χρονιά στη Β' Εθνική με τις μισες αγωνιστικές και κλεισμένων των θηρών. Στο τέλος της χρονιάς η διαφορά των εσόδων από τα εισητήρια από την περυσινή χρονιά ήταν και το έλειμα που παρουσίασε η ομάδα. Και Πέρυσι το άνοιγμα αυτό καλύφθηκε κιόλας. Αυτή τη στιγμή είναι από τις λίγες ΠΑΕ που δεν χρωστάνε και πληρώνει στην ώρα της πάντα. Στα + του επίσης πρέπει να βάλουμε και την ένταξη της ομάδας στο 44.
Είναι γιατί στην Οδοντιατρική Σχολή μαθαίνουν τον κόσμο και football management?
Είναι κριτήριο αυτό και δεν το ήξερα;; Ο Ζαγοράκης ποιά σχολή έβγαλε ή ο Νικολαϊδης;; Ο Κόκκαλης είχε καμια σχέση με τον κόσμο του ποδοσφαίρου; Υπάρχει μήπως και σχολή ρε παιδιά για παραγοντιλίκι;;;
Είναι γιατί αλλάζει προπονητές και συνεργάτες συχνά
Αυτό όντως χρεώνεται στα αρνητικά του. Υπάρχει όμως σχετικό attribute αν δεν κάνω λάθος (patinece ?)
ή γιατί κάνει συμφωνίες με manager τύπου Ferrer που του φέρνουν αράδα παίκτες;
Εμ... συγνώμη αυτό το βάζεις στα αρνητικά του;; Το ότι κατάφερε με οποιονδήποτε τρόπο να φέρει στην ομάδα παίχτες όπως ο Κοκε, ή ο Κάλβο ή ο Χαβίτο ή ο Παλαθουέλος ΤΖΑΜΠΑ (σχεδόν) είναι αρνητικό για έναν παράγοντα;;;; :? Και στο τέλος τον έστειλε χωρίς η ομάδα να μπει σε περιπέτειες ή να πρέπει να ζημειωθεί κάπως από αυτόν (σε περίπτωση που τον θεωρείτε και ύποπτο τύπο...)

Στην τελική κρίνεται εκ του αποτελέσματος. Έχει καταφέρει μια ομάδα που δεν την πέρναν και πολύ στα σοβαρά, που οικονομικά ήταν τραγική, που ήταν μεγάλη μόνο στο μυαλό των οπαδών της και στο όνομα, να την κάνει να διαγράφει 2 από τις καλύτερες χρονιές της σύγχρονης ιστορίας της (συμπεριλαμβάνω και τη φετινή καθώς ήδη η ομάδα είναι στους ομίλους του UEFA), οικονομικά να είναι νοικοκυρεμένη, να παίζει καλό και ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο, και να την υπολογίζουν όλοι. Ακόμα και το ότι κατάφερε και έφερε τον Ντουσαν επιτυχία δική του είναι. Μην τρελαθούμε κιόλας ρε παιδιά. Πρέπει να είναι κάποιος πολύ εμπαθής με τον Λάμπρο για να μην του τα αναγνωρίσει αυτά!

Και επαναλαμβάνω, δεν ήθελα να τον βλέπω μπροστά μου, και ακόμα δεν τον πάω και πολύ. Αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι χάρη σε αυτόν η ομάδα μου βρίσκεται στο σημείο που βρίσκεται τώρα.

Ο Ζαγοράκης που υποτίθεται θέλει να κάνει μια χρονιά νοικοκυρέματος, φέρνει τον Σάντος με 600,000 (αν δεν κάνω λάθος) και Βρυζες κτλ με 200 και 300 χιλιάρικα. Σας ακούγεται σωστό; Τώρα θα μου πείτε, ο χρόνος θα το δείξεί. Σύμφωνοι.

Ο κανονισμός των φιλικών το Καλοκαίρι;; Όλα εντάξει ήταν; Ακόμα δεν είχε μπεί καλά καλά ρε φίλε (θα μου πείτε)... Όντως...

Ο χειρισμός της όλης υπόθεσης με τη ρύθμιση και το γεγονός ότι εκτέθηκε στα ΜΜΕ με την στάση του (στην αρχή της υπόθεσης και στην συνέχισή της μετά τη ψήφιση του νόμου) σας φάνηκε εντάξει;;

Αν υπήρχε rating Παοκτσιλίκι, εντιμότητα (αν και για αυτό είναι ακόμα νωρίς) και αγνότητα προθέσεως... να το καταλάβω. Αλλά από που ο Ζαγοράκης (που συγνώμη αλλά είναι ευρύτερα γνωστό ότι ο άνθρωπος έχει πρόβλημα στον "επικοινωνιακό" τομέα) αποπνέει τόση αισιοδοξία για το παραγοντιλίκι του;; (σε αντίθεση με άλλους εννοώ)
Ο Mazinho ήταν τεχνικός διευθυντής στη Barcelona Z? Γιατί σε Α, Β και C δε νομίζω... Έχει 100/-7.
Γράψε λέθος στην διατύπωση. Δεν έχει διατελέσει τεχνικός διευθυντής. Έχει συνεργαστεί ήθελα να πω.
Ο Ελευθεριάδης είναι υπεύθυνος για ΟΛΑ τα ταλέντα που έβγαλε ο Ηρακλής τα τελευταία 7 χρόνια τουλάχιστον.


I stand corrected. Δεν το γνώριζα αυτό. Αλλά για θυμήστε μου (χωρίς στάλα ειρωνίας απλά πραγματικά δεν θυμάμαι) ποιά ταλέντα έβγαλε ο Ηρακλής τα τελευταία 7 χρόνια;;
Ο Mazinho αλήθεια ποιον παίκτη ανακάλυψε?
Κανέναν που να έχω ακούσει.
Τα οικονομικά ΟΛΩΝ των ομάδων είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είναι οι ισολογισμοί τους στις 30/06/2006 με μετατροπές στις ομάδες που έχουμε πιο πρόσφατα στοιχεία.
Δεν αντιλέγω και δεν το αμφισβητώ αυτό, απλά μου κάνει εντύπωση η πορεία των οικονομικών του κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού. Αυτό τόνισα.
Για τους παίκτες που θεωρείς ότι είναι υπερτιμημένοι περιμένω λεπτομέρειες...
Απο ΣΚ που θα ξαναπιαστώ με το ΦΜ! :P
4 4 F@#ing 2
giannakis3
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2344
Joined: Thu May 03, 2007 8:36 am
Football Manager της ομάδας: Άρης
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα συμφωνήσω με τον alx αλλά μόνο στο σκέλος που έχει να κάνει με τον Σκόρδα. Για τον Ζαγοράκη δεν με ενδιαφέρει. Δεν ξέρω που επηρεάζει το CA/PA του Σκόρδα τον Άρη, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι

1) Δεν ήταν αποκλειστική ευθύνη του Σκόρδα η Β' Εθνική. Αυτούς τους παίχτες είχαμε την οικονομική δυνατότητα να πάρουμε, αυτούς πήραμε (Αμπελάδες, Κουεμάχες, Φομουμπόντηδες κτλ).

2) Ο Άρης πάει μέχρι τώρα από το καλό στο καλύτερο. Ότι και να άλλαξε στην ομάδα έγινε για να γίνει αυτή καλύτερη. Από προπονητές μέχρι μάνατζερ, από παίχτες μέχρι γηπεδικές εγκαταστάσεις, ακόμα και το οργανωτικό επίπεδο της ομάδας. Δεν είδα σε κάποιο σημείο να υστερεί ο Άρης, σε σχέση πάντα με τις προηγούμενες χρονιές.

Εκεί που κάνεις λάθος alx είναι το μέτρο σύγκρισης. Είναι ο περσυνός Άρης κι όχι ο Πάοκ, ο Ηρακλής, ο Ολυμπιακός, Παο, Αεκ κτλ. Δηλαδή, είναι ο Άρης βελτιωμένος σε σχέση με πέρσυ; Εγώ πιστεύω πως ναι, έστω και λίγο. Αν δεν είναι δυνατή αυτή η σύγκριση για τον Σκόρδα (είχε πέρσυ CA/PA; δεν ξέρω) τότε ας αρχίσουμε από φέτος. Μην ξεχνάς και τι έπαθε ο Ηρακλής. Τη μια χρονιά σούπερ την άλλη παραλίγο πως τα φέρνει η ρημάδα η ζωή... :D
Αυτά.
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ηρακλης

τελευταια 7 χρονια

ταυλαριδης,λαγος,καπεταναιοι,παπαδοπουλος,ιωαννιδης,γιαντσης,παπαστεργιανος,παπαζαχαριας,αμπαρης,περπεριδης κ οσοι ξεχναω κ φυσικα οσους αλλου γυμνασε κ προπονησε,κωνσταντινου,στολτιδης και και και

ολοι σχεδος με συμετοχες στις μικρες εθνικες,αρκετοι δεν ειναι απο τον ηρακλη αλλα μετα απο μεταγραφη αλλα την εξελιξη οφειλεται στον ελευθεριαδη

ενας απο τους καλυτερους γυμναστες ,οποιον κ να ρωτησεις δυτικα δεν εχει λογια να πει ποσο καλος ειναι
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το τραβάμε το τραβαμε και στο τέλος θα ξεσκιστεί και δεν θα κολλάει.

Καταρχήν δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να δυναμητίζεται το κλίμα. Εδώ και αρκετό καιρό πολλά παιδιά στο τόπικ του άρη έχουν προσπαθήσει με κόπο για ορισμένα πραγματα (τα οποία φαίνεται και να έχουν αποτελέσματα) και είναι κρίμα να αφήσουμε οτιδήποτε να το αλλάξει.

Από εκεί και πέρα οι περισσότεροι συμφωνούν στο ότι η απεικόνιση των παικτων του Άρη φέτος στο παιχνίδι είναι πολύ καλή. Και αυτή είναι η μεγαλύτερη επιτυχία. Για οποιεσδήποτε ενστάνσεις επ' αυτού παραπέμπω σε ότι έχω γράψει στο τόπικ περι Παοκ/Αρη εδω viewtopic.php?f=103&t=16562&st=0&sk=t&sd=a&start=30 στα οποία έχω ήδη αναφέρει και όσα γράφει ο γιαννάκης σε αυτό το τόπικ που είναι πολύ σωστά.

Επίσης έχω ήδη αναφέρει ότι καλό είναι πρωτίστως να κοιτάμε την ομάδα με την οποία θέλει ο καθένας να ασχολείται. Το τι κάνουν οι scout των υπόλοιπων ομάδων νομίζω ότι μετατρέπει την συζήτηση σε τόπικ παρεμφερες με εκείνο με τον απαράδεκτο τίτλο "Ανθέλληνες" μόνο που αυτή τη φορά σε εσωτερικό επίπεδο...

Τωρα σε επίπεδο παραγόντων κτλ δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζουν την ομάδα μέσα στο παιχνιδι καθώς έιναι νέο feature. Ακόμα και να το επηρεάζουν όμως, τη μεγαλύτερη σημασία έχουν οι παίκτες και εκεί θα πρέπει να δίνεται βαρύτητα. Αν και θεωρώ λοιπόν το θέμα των παραγόντων λίγο "αφορμή για φάγωμα" εμένα θα πείραζε αν ο scout του Άρη έβαζε PA 130 και άνοιγα το παιχνιδι και έβλεπα ότι τα παιδια τον έχουν στο 90. Κάτι τέτοιο:
1. Δεν γίνεται
2. O Άρης δεν έχει καν scout!...

Το γιατί ο Ζαγοράκης έχει Ca π.x. 200 προς στιγμήν δεν είναι το σημαντικότερο θέμα να ασχολούμαι ως μέλος του φόρουμ και φίλος του Άρη, από την στιγμή που το scouting του Άρη αντιμετωπίζει τόσα προβλήματα εδώ και καιρό και τα οποία παρέμεναν άλυτα. Πρώτα λοιπόν θα κοιτάξουμε εμείς οι φίλοι του Άρη να λειτουργήσει σωστά το research και μετά όλα τα άλλα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι για πράγματα που αφορούν την ομάδα και νομίζω ότι υπάρχουν λάθη δεν θα μιλάω. Το αντίθετο μάλιστα....(π.χ. το περίφημο περσυνό δημοσίευμα του myworld που δικαιώθηκε περίτρανα :D) Αλλά ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις οι συγκρίσεις και αναφορές θα πρέπει να γίνονται με τον Άρη και όχι με άλλες ομάδες...

Για τον Ζαγοράκη και κάθε Ζαγοράκη έχω άποψη. Συγκεκριμένη και ορισμένη. Προσπαθώ να είναι και αντικειμενική. Προτιμώ όμως να χρησημοποιώ την αντικειμενικότητα μου για την δική μου ομάδα και όχι για άλλες, η οποία μάλιστα μπορεί να συνδυαστεί και με εμπάθεια...Και αναφέρομαι και στις δύο "πλευρές".

Ας αφήσουμε λοιπόν τις έριδες και ας συγκεντρωθούμε σε ποιό σημαντικά πράγματα όπως είναι το research. Άλλωστε το ΦΜ είναι ένα παιχνίδι. Που προσπαθεί να προσωμοιώσει την πραγματικότητα. Η πραγματικότητα είναι ρεαλιστική και πραγματική και όχι το αντίθετο. Μέσα από αυτήν θα προκύψουν διαψεύσεις και επιβεβαιώσεις.

Άλλωστε η μεγαλύτερη επιτυχία του παιχνιδιού θα είναι να συμβαίνουν στην πραγματικότητα μετά από 1,2,3 χρόνια, ότι βλέπουμε στις οθόνες του Η/Υ μας σήμερα και φέρει την ημερομηνία 2010....(όπως π.χ. η πώληση του Κόκε :D )

Ραντεβού λοιπόν για επιβεβαιώσεις το 2010...

Μέχρι τότε ηρεμία.

Υ.Γ. Η αναφορά σε πρώτο πρόσωπο καταλαβαίνεται ότι είναι μεταφορική και ουσιαστικά αφορά πρώτο πληθυντικό.
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
alx1078
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 545
Joined: Tue Oct 02, 2007 10:22 am
Football Manager της ομάδας: Leeds, Αρης, Kayserispor
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Salonika City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βρε παιδιά... κανείς δεν προσπαθεί να δυναμιστίσει την ατμόσφαιρα εδώ μέσα. Υπάρχει θέμα για το scouting του Άρη. Έγραψα τους προβληματισμούς μου, μου ζητήθηκαν εξηγήσεις και τους ανέλυσα περισσότερο. Δεν πάει κανείς να φάει τον άλλο. Συζήτηση να γίνεται. Αφου στο κάτω κάτω σημασία ουσιαστική δεν έχει. Μπορούμε να κάνουμε όσο edit θέλουμε στο παιχνίδι... Απλά συζήτηση να γίνεται... Κάλμα είμαστε...

Τώρα όσο αφορά κάποια σχόλια των παιδιών (giannakis kai Prince) πιστεύω ότι κάνετε λάθος παιδιά. Για να βλέπω εγώ μόνο τον Άρη χωρίς να συγκρίνω με άλλες ομάδες, θα έπρεπε στο παιχνίδι να συμμετέχει με κάποιο τρόπο μόνος του ο Άρης. Εφ' όσον το παιχνίδι στη ουσία είναι ο μαραθώνιος αγώνας όλων των Ελληνικών ομάδων για διάκριση και ευημέρια, το βασικό στοιχίο πιστεύω είναι η σύγκριση με τις λοιπές ομάδες.

Π.Χ. Τί να την κάνω εγώ την φοβερή ανάλυση και ρεαλιστικότητα που έχει ο Άρης, αν π.χ. ο Ηρακλής στο παιχνίδι είχε γίνει εφάμιλος της Barca (δεν ισχύει... ΑΝ λέω). Και δεν λέω ότι κάτι τέτοιο γίνεται, αλλά προσπαθώ να δείξω ότι το να κοιτάω μόνο την ομάδα που με ενδιαφέρει σε ένα παιχνίδι που στην ουσία ο σκοπός του είναι να ανταγωνίζεσαι άλλες ομάδες είναι ανόητο...

Άρα και στη προκειμένη περίπτωση με ενδιαφέρει πάρα πολύ η απεικόνιση του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, όχι just for the sake of it, αλλά πάντα σε σύγκριση με την δική μου ομάδα.

Βέβαια η οποιαδήποτε σύγκριση μπορεί να γίνει είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ, αλλά υπάρχουν κάποιες λογικές στέρεες βάσεις στις οποίες μπορούμε να πατήσουμε και γι' αυτό γίνεται και η όλη συζήτηση. Αρκεί να κρατιέται στα πλαίσια της συζήτησης... :drinking:

Α... και Νεμπε, thanks για την απάντηση. Πεέπει να παραδεχτώ ότι μερικοί από αυτούς που αναφέρεις είναι όντως καλοί παίχτες και ξεφύγαν απο τηον χαρακτηρισμό του αιώνιου ταλέντου, αλλά μερικοί άλλοι που αναφέρεις είναι ακόμα σε αυτή τη κατηγορία. Προσωπική μου άποψη βέβαια...
4 4 F@#ing 2
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαιρετώ όλους τους managero-καμμένους και ειδικά τα τρελλά συναρειανάκια!

Έχω διαβάσει κάποια (πολλά) ποστ στο φόρουμ και έχω κάποιες απορίες όπως το πως ακριβώς γίνεται η βαθμολόγηση των παικτών από τους scouts.

Για την κάθε ομάδα γίνεται ξεχωριστά από τους scouter της;

Γίνεται κάποιο συγκριτικό με τις υπόλοιπες ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος;

Υπάρχει συνεργασία μεταξύ των scouter των ομάδων ώστε να έχουν κάποιο μέτρο σύγκρισης ή κάνει ο καθένας "του κεφαλιού του" (sic);
Δηλαδή, μαζευόσαστε και λέτε, πχ, "ο γρηγορότερος παίκτης της superleague είναι ο Χ για τον οποίο ορίζουμε pace=19" και μετά βάσει του Χ παίκτη γίνονται και οι υπόλοιπες βαθμολογήσεις;

Η database θα αλλάξει με το 8.01 patch ή θα μείνει η ίδια;

Μπορώ να συμμετέχω εκφράζοντας την γνώμη μου;

Τα ρωτάω γιατί πριν λίγο ξεκίνησα το παιχνίδι και βλέπω (όπως και πολλοί άλλοι) ότι μάλλον δεν υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης και οι scouter κάθε ομάδας δουλεύουν ανεξάρτητα από τους άλλους.

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα! :-D
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

εσυ λες να κάνουμε ο καθενας ανεξαρτητα??

δλδ προσβαλεις την νοημοσύνη μας

ή μας θεωρεις τοσο καλους ωστε ο καθενας δουλεύοντας ανεξαρτητα απο τον αλλον,συνολικα να βγαζουμε μια απο τις πιο ρεαλιστικες db του παιχνιδιου


οσο για το 8.01 δεν νομιζω να εχει βγει ανακοινωση ακομα για το αν θα εχει dbUpdate
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nembe wrote:εσυ λες να κάνουμε ο καθενας ανεξαρτητα??

δλδ προσβαλεις την νοημοσύνη μας

ή μας θεωρεις τοσο καλους ωστε ο καθενας δουλεύοντας ανεξαρτητα απο τον αλλον,συνολικα να βγαζουμε μια απο τις πιο ρεαλιστικες db του παιχνιδιου


οσο για το 8.01 δεν νομιζω να εχει βγει ανακοινωση ακομα για το αν θα εχει dbUpdate

Ρώτησα συγκεκριμένα πράγματα. Εαν νιώθεις ότι προσβάλλω την νοημοσύνη σου να μου πεις τον λόγο.

Το θέμα με τον ρεαλισμό ελέγχεται καθημερινά και κρίνεται. Όταν με την πρώτη ματιά βλέπω κάποια χτυπητά λάθη είμαι υποχρεωμένος να ρωτήσω τους καθ'ύλην αρμόδιους για την ελληνική database για να μου απαντήσουν!
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τα ρωτάω γιατί πριν λίγο ξεκίνησα το παιχνίδι και βλέπω (όπως και πολλοί άλλοι) ότι μάλλον δεν υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης και οι scouter κάθε ομάδας δουλεύουν ανεξάρτητα από τους άλλους.
εδω πιστευω οτι υποτιμας την νοημοσυνη μας γιατι δεν αξιολογεις σωστα την δουλεια που εχει γινει

αναφερε παραδείγματα στα αντίστοιχα τοπικ των παικτων για να τα συζητησεις με τον καθε σκουτ ξεχωριστα


δεν βλεπω ,κοσμο του οφη να κανει παραπονα,ουτε τις λαρισας,ουτε της ξανθης ,ουτε ουτε του πανιωνιου στον βαθμο που γινεται απο αριανους

μονο για τον αρη εχουν ανοιχτει τοσα τοπικς για γκρινια
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ikaros3 wrote:
Τα ρωτάω γιατί πριν λίγο ξεκίνησα το παιχνίδι και βλέπω (όπως και πολλοί άλλοι) ότι μάλλον δεν υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης και οι scouter κάθε ομάδας δουλεύουν ανεξάρτητα από τους άλλους.
ikaros3 wrote:
Το θέμα με τον ρεαλισμό ελέγχεται καθημερινά και κρίνεται. Όταν με την πρώτη ματιά βλέπω κάποια χτυπητά λάθη είμαι υποχρεωμένος να ρωτήσω τους καθ'ύλην αρμόδιους για την ελληνική database για να μου απαντήσουν!

Πως γίνεται να ξεκίνησες το παιχνίδι πριν από λίγο και από την πρώτη κιόλας ματιά να βρίσκεις λάθη χωρίς καν να ξέρεις πως λειτουργεί το scouting???

Δεν σε πέρνω από τα μούτρα ούτε έχω πρόσθεση να σου "την πω".

Απλά έχει παραγίνει νομίζω το φαινόμενο μπαίνω στο φόρουμ, λέω ότι ο Αρης είναι χάλια και αρχίζω να μιλάω ότι ο Κόκε έχει finishing 20....

Σου συνιστώ λοιπόν (όπως το κάνω σε όλους) υπομονή. Διαβάστε, ενημερωθείτε, πάρτε κλίμα από το φόρουμ και μετά αρχίστε να τα χώνεται....

Όταν πας πρώτη φορά σε ένα σπίτι φιλοξενούμενος δεν πας αμέσως να ανοίξεις το ψυγείο και να πεις: "πω πω τπτ δεν έχεται. Τι φτωχοί που είστε... εγω θα σας πω τι θα κάνετε....κτλ κτλ".

Ηρεμα


Edit: Ρε Νεμπε τηλεπάθεια έχουμε και γράφαμε τα ίδια την ίδια στιγμή???
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απαντώ λοιπόν με συγκεκριμένα παραδείγματα και πείτε μου αν είναι σωστά.

Παππάς (της ΑΕΚ) pace=19(!!) acc=17 agl=16 tech=13

javito (του ΑΡΗ) pace=15 acc=13 agl=15 tech=14

calco (του ΑΡΗ) pace=13 acc=13 agl=13 tech=13(!!!)

Neto (του ΑΡΗ) tech=13(!!!)

Βαγγελής (ΠΑΟΚ) tech=15(!!!)

Πρώτη ματιά είπαμε και τι καταλαβαίνουμε; Ο Παππάς είναι σπρίντερ ολκής που αν τρέξουν με javito και calvo 100m θα τους φάει στην εκκίνηση για λάχανο και θα τους έχει αφήσει και 10 μέτρα διαφορά στο τέλος!

Τεχνική ο Παππάς έχει ίδια με του Νέτο(!!!) και του Κάλβο! Και ο Βαγγελής είναι ανώτερος από όλους μαζί!

Εσείς βγείτε και πέιτε ότι ο Νέτο και ο Κάλβο έχουν την ίδια τεχνική κατάρτιση με τον Παππά και ότι ο Βαγγελής τους δίνει μαθήματα τεχνικής!

ΥΓ: Περιμένω να μου πείτε πως δουλεύει το scouting και αν έχετε σημεία αναφοράς για κάθε στατιστικό στοιχείο.

Αν ισχύει, δικαιολογείτε τα παραπάνω στατιστικά;;;


UPDATE: Ο Παρασκευάς ο Άντζας έχει κι αυτός την ίδια τεχνική κατάρτιση με Νέτο και Κάλβο!!! 13 έχει κι αυτός!

Άντζας dribbling=10 Νέτο dribbling=11
Last edited by ikaros3 on Wed Oct 31, 2007 5:14 pm, edited 1 time in total.
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

οτι ο παπας ηταν πρωταθλητης στα 400 μικρος δεν σου λεει κατι προφανως

ουτε οτι ο καλβο κ ο νετο ηρθαν φετος στον αρη
αρα εχουν πειραχτει ελαχιστα απο την ομαδα ερευνας

αλλα φυσικα αυτα δεν τα ξες

γιατι μπηκες να γκρινιαξεις κ οχι για να συμμετασχεις

και ναι ο βαγγελης εχει πολυ καλη τεχνικη
και τον βαγγελη καποιοι τον βλεπουνε χρονια κ ξερουν τι μπορει κ τι δεν μπορει καλυτερα ισως κ απο τον ιδιο τον βαγγελη
τον νετο ουτε 10 ματς δεν τον εχουμε δει

υγ
μερικα απο τα λαθη σου

παπας τεχνικη 12
χαβιτο ασσ 14,τεχνικη 13
νετο τεχνικη 12


υγ ρε πριγκηπα,ειμαι που ειμαι ουραγος στην μπαλα,ασε εδω να βγαινω πρωτος :D
Last edited by nembe on Wed Oct 31, 2007 5:22 pm, edited 2 times in total.
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι απαντήσεις σε όλα τα ερωτηματα σου (!!) υπάρχουν μέσα στο φόρουμ (!!).

Αρκει να είχες την διάθεση να ψάξεις και να διαβάσεις (!!).

Το να ανοίγεις ένα παιχνίδι για πρώτη φορά (!!) και να βλέπεις σκέτους αριθμούς και να συγκρίνεις είναι το μόνο εύκολο.

Αν παίξεις το παιχνίδι και έχεις τη διάθεση θα μάθεις ότι τα περισσότερα από τα attributes είναι αλληλοσυμπληρόμενα.....(!!)

Επίσης θα μάθεις (!!), καθώς ούτε σε αυτό το κόπο μπήκες πριν κράξεις, (!!) ότι οι ξένοι παίκτες έρχονται από τους ξένους scout (!!).

Έσυ δηλ. είχες άποψη για τον Νέτο πριν έρθει στην Ελλάδα.; Για τον Κάλβο; Ξέρεις πότε παραδόθηκε η database? Ξέρεις πόσο καλά γνωρίζαμε τους παίκτες;;

Αν θέλεις να εκφράσεις τις αντιρρήσεις σου λοιπόν, μάθε το παιχνίδι, παίξε για κάποιο χρονικό διάστημα, μείνε να διαβάζεις το φόρουμ. Αν κάνει όλα αυτά τουλάχιστον οι αντιρρήσεις σου θα έχουν επιχειρήματα.

Edit: Νέμπε σταμάτα να μπαίνεις στο μυαλό μου και να με αντιγράφεις... Και σταμάτα να γράφεις πιο γρήγορα για να φαίνεται ότι τα λες εσύ :D
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
alx1078
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 545
Joined: Tue Oct 02, 2007 10:22 am
Football Manager της ομάδας: Leeds, Αρης, Kayserispor
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Salonika City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ikaros3 αν και για το sprint, δεν παιρνω όρκο ότι δεν θα βγεί όπως στην υπόθεσή σου (ο Παππάς αν θυμάμαι καλά πριν μπλεχτεί με την μπάλα, έτρεχε στίβο, άρα ίσως και να τους αφήσει.)


Τώρα για το technique δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Και όχι τόσο για τον Νέτο ή τον Κάλβο (οι οποιοι ήρθαν φέτος στον Άρη, αλλά τουλάχιστον για αυτούς που ξέραμε και από πέρυσι...)

Αυτό για το στάνταρντ που χρησιμοποιούν οι scouter με προβληματίζει και εμένα να σου πω την αλήθεια. Αλλά δες το πρακτικά. Πόσο εύκολο είναι όταν κάνουν μια τέτοια γιγαντιαία δουλειά να παίρνουν 1 προς ένα τους παίχτες και να τους συγκρίνουν μεταξύ τους;; Δεν γίνεται, απλά. Γι' αυτό εξ' άλλου υπάρχει και το editor. (: Από τα αγαπημένα μου tools (Η πορεία που έκανα στο FM 2005-2006 με τη Salonica United FC δεν είχε προηγούμενο!! :drinking: )

Και μια ερώτηση για τον Νεμπε: Ρε συ Νεμπε τί εννοείς δηλαδή με το σχόλιό σου;; Ότι οι Αριανοί είμαστε όλοι γκρινιάριδες από φυσικού μας;; (η αλήθεια είναι ότι είμαστε λίγο... :P ) Δεν σε προβληματίζει καθόλου το γεγονός ότι τόσοι πολλοί οπαδοί του Άρη παραπονιούνται;;
4 4 F@#ing 2
ikaros3
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Wed Oct 31, 2007 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν μου λέει απολύτως τίποτα αυτό για τον Παππά! Άλλο 100 μέτρα και άλλο 400 μέτρα (κι όταν ήταν μικρός μάλιστα!). Εκτός αν νομίζεις ότι μόνο όσοι έκαναν στίβο μπορεί να είναι γρήγοροι κι ευκίνητοι.

Αν δεν έχεις δει τον Νέτο πες ότι δεν τον ξέρω. Να σου στείλω μερικά βιντεάκια και να δεις πόσο λάθος είναι τα νούμερά του.

Εγώ ρώτησα καλόπιστα πως γίνεται η αξιολόγηση αλλά αντί να απαντήσατε αρχίσατε να ευλογείτε τα γένια σας και να μου την λέτε.

Περιμένω ακόμα μία απάντηση για το αν γίνεται η αξιολόγηση βάσει κάποιων στάνταρ.

Παίζω CM από το 1999. Αλλά φαίνεται ότι πολύ εύκολα κρίνεις. Κι επειδή ξέρω πως αλληλοσυμπληρώνονται γι αυτό δεν πέταξα ένα ξερό pace αλλά έβαλα και άλλα στοιχεία που δείχνουν εκρηκτικότητα, ευκινησία κτλ.


@ΝΕΜΠΕ τα νούμερα που δίνεις είναι λάθος. Έχω ανοιγμένο το παιχνίδι (version 8.0) ακριβώς στην αρχή και τα στατιστικά είναι αυτά που δίνω.
Ο Χαβίτο δεν πιστεύω να είναι καινούργιος παίκτης για να έχει διαφορά 4 ολόκληρων μονάδων στην τελική του ταχύτητα από τον Παππά!
Locked

Return to “Άρης”