Περί Τηλεοράσεων

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Ναι, ξέρω ότι είναι το επόμενο βήμα της τεχνολογίας κτλ αλλά για πείτε, ρε παιδιά, η διαφορά απλής οθόνης και HD είναι μεγάλη? Αξίζει δηλαδή να πάρω μια αφού έχω και ps3 ή δεν θα δω και καμια ιδιαίτερη διαφορά για την ώρα?
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nik_33 wrote:Ναι, ξέρω ότι είναι το επόμενο βήμα της τεχνολογίας κτλ αλλά για πείτε, ρε παιδιά, η διαφορά απλής οθόνης και HD είναι μεγάλη? Αξίζει δηλαδή να πάρω μια αφού έχω και ps3 ή δεν θα δω και καμια ιδιαίτερη διαφορά για την ώρα?
:roll:

Τι σου λέει το παραπάνω emoticon για την ερώτησή σου;

Αν θέλεις να δεις τη διαφορά βάλε ένα παιχνίδι στο PC σε ανάλυση 640x480 (αν δεν έχει βάλε 800x600). Παίξε για κανά τέταρτο ώστε να συνηθίσεις την εικόνα.

Μετά βάλε το ίδιο παιχνίδι, χωρίς να αλλάξεις τις υπόλοιπες ρυθμίσεις, σε ανάλυση 1280x1024 και δες το για 2 δευτερόλεπτα.

Μετά υπολόγισε και κάτι παραπάνω λόγω της νέας τεχνολογίας και έλα να μας πεις ο ίδιος αν έχει διαφορά. :wink:
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62573
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

H διαφορα ειναι αναλογη του 1ου star wars και του τελευταιου για να στο δωσω να καταλαβεις χωρις τεχνικους ορους.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Oranje
Manager
Manager
Posts: 4272
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
facebook προφίλ: katsavrias.elias
twitter: EliasOranje
Location: Ν Ψυχικο- Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε σεις μην τον αποπαιρνετε τον ανθρωπο, μια ερωτηση εκανε.

Οι διαφορες ειναι πολλες μεταξυ Crt-HD(ready)-HD(full).
Αυτο που εγραψε ο multi ειναι ενα καλο παραδειγμα,αλλα....
υπαρχουν παρα πολλες παραμετροι πριν προχωρησεις στην αγορα μιας Hd τηλεορασης.
Μερικες ερωτησεις ομως πρωτα?

1)(Γιατι προοριζεται η τηλεοραση ? (Ps3-BR) μόνο ή και παρακολουθηση ς εδω ειναι Ελλαδα,και το αναλογικο σημα θα συνεχισει να μας προσφερεται τουλαχιστον μεχρι το 2012.προγραμματων απο την αγαπημενη μας ελληνικη τηλεοραση(αναλογικο σημα),εκτος απο αθλητικα?
2)Ποια Μαρκα
3)Ποση αποσταση εχεις για να βαλεις την συγκεκριμενη tv που θα αγορασεις ?
4)Lcd ή plasma?(ποιος ολυμπιακος-παναθηναικος εκει να δεις σκοτωμο)

5)Και εκει που καταληγουν ολα,Ποσο βαθεια εισαι διατεθιμενος να βαλεις το χερι σου στην τσεπη?

Γρηγορες απαντησεις

1)Αν μιλαμε για θεαση αναλογικου σηματος και λιγο ps3-BR τοτε απλως περιμενε 2-3 μηνες, η τεχνολογια πρωχωραει τοσο γρηγορα σε αυτο τον τομεα που οτι παρεις τωρα σε 6 μηνες ειναι ξεπερασμενο(δυστυχως μιλαω εκ πειρας)
1)ι)Η επιλογη δειχνει να ειναι μονοδρομος οσο αφορα Hd full 100HZ, (γιατι οι HD ready σταματανε στα 1080ι και 50HZ) μια και τα 1080p ειναι οτι καλυτερο για να δεις BR και τα 100HZ για να δεις αθλητικα και οτιδηποτε εχει πολλη γρηγορη κινηση.
2)Ποια δινει την καλυτερη εγγυηση(χρονος-εξυπηρετηση) απο κει και περα επανερχομαστε στο κομματι που λεει οτι η τεχνολογια τρεχει κτλ κτλ
3)Αναλογα με την αποσταση παιζει και το μεγεθος οσο λιγοτερο απο 2m τοσο πιο μικρη οσο πιο πανω τοσο καλυτερα.
Σημ για να καταλαβεις διαφορα μεταξυ 720p-1080i και 1080p πανω απο 40"
4)Lcd πιο οικονομικες χειροτερα επιπεδα απεικονισης μαυρου χρωματος
Plasma τελεια απεικονιση ολων των χρωματων,αλλα υπαρχει υπαρκτος κινδυνος αν δεν την καλιμπραρεις καλα στην αρχη να σου εμφανισει burn-in και τοτε κλαφτα.τα δυο πιο βασικα ειναι αυτα υπαρχουν και αλλοι παραμετροι
5)Εκει που καταληγουν ολα. Λεφτα. Οτι πληρωσεις παιρνεις, δυστυχως απαντηση σε αυτο μπορεις να δωσεις μονο εσυ


Sorry για το μακριναρι Post
Pao-Roma-Real-Tottenham-Holland
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Orangne wrote:
1)(Γιατι προοριζεται η τηλεοραση ? (Ps3-BR) μόνο ή και παρακολουθηση ς εδω ειναι Ελλαδα,και το αναλογικο σημα θα συνεχισει να μας προσφερεται τουλαχιστον μεχρι το 2012.προγραμματων απο την αγαπημενη μας ελληνικη τηλεοραση(αναλογικο σημα),εκτος απο αθλητικα?
2)Ποια Μαρκα
3)Ποση αποσταση εχεις για να βαλεις την συγκεκριμενη tv που θα αγορασεις ?
4)Lcd ή plasma?(ποιος ολυμπιακος-παναθηναικος εκει να δεις σκοτωμο)

5)Και εκει που καταληγουν ολα,Ποσο βαθεια εισαι διατεθιμενος να βαλεις το χερι σου στην τσεπη?

1) Το ps3 είναι ο κύριος λόγος..
2) Δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Προς sony μεριά τείνω
3) Έχω χώρο (σίγουρα πάνω από 2 μέτρα) αλλά έχω συνηθίσει να κάθομαι κοντά :D
4)Αυτό με το burn της πλάσμα δεν το κατάλαβα είναι η αλήθεια :oops:
5) 1000 πάνω κάτω
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η διαφορά είναι σαν το πέρασμα από την ασπρόμαυρη στην έγχρωμη αν το πρόλαβες :D
Το θέμα είναι ότι ακόμα το τηλεοπτικό σήμα αργεί να γίνει HD και οι ταινίες είναι ακριβότερες. (και τα άγραφα δισκάκια για να σε προλάβω).

Το σημαντικότερο ίσως (αλλά δεν αφορά την τηλεόραση) είναι ότι δεν έχει καταλήξει η μάχη HD-Blueray...
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

kcb wrote:Η διαφορά είναι σαν το πέρασμα από την ασπρόμαυρη στην έγχρωμη αν το πρόλαβες :D
Το θέμα είναι ότι ακόμα το τηλεοπτικό σήμα αργεί να γίνει HD και οι ταινίες είναι ακριβότερες. (και τα άγραφα δισκάκια για να σε προλάβω).

Το σημαντικότερο ίσως (αλλά δεν αφορά την τηλεόραση) είναι ότι δεν έχει καταλήξει η μάχη HD-Blueray...
Μπορει να μην εχει καταληξει, αλλα πλεον τα νεα dvd-players παιζουν και τα δυο... :wink:
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βγήκαν; Γιατί μέχρι τώρα για προθέσεις είχα ακούσει....
User avatar
Oranje
Manager
Manager
Posts: 4272
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
facebook προφίλ: katsavrias.elias
twitter: EliasOranje
Location: Ν Ψυχικο- Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nik_33 wrote:
1) Το ps3 είναι ο κύριος λόγος..
2) Δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Προς sony μεριά τείνω
3) Έχω χώρο (σίγουρα πάνω από 2 μέτρα) αλλά έχω συνηθίσει να κάθομαι κοντά :D
4)Αυτό με το burn της πλάσμα δεν το κατάλαβα είναι η αλήθεια :oops:
5) 1000 πάνω κάτω(Orangne:Προς τα πανω τουλαχιστον κανα 500)
Link οσο αφαρα το burn in
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=1153

Και το σχετικο forum site (ελληνικο)για θεματα τηλεορασεων-δορυφορικης κτλ
Πολυ καλο
http://www.avclub.gr/forum/
Pao-Roma-Real-Tottenham-Holland
User avatar
Oranje
Manager
Manager
Posts: 4272
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
facebook προφίλ: katsavrias.elias
twitter: EliasOranje
Location: Ν Ψυχικο- Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kcb wrote:Βγήκαν; Γιατί μέχρι τώρα για προθέσεις είχα ακούσει....
Και προθεσεις εχουν μεινει.
H pioneer ειχε ανακοινωσει το πρωτο combo αλλα μπηκε στο ψυγειο το ολο ζητημα για τουλαχιστον 6 μηνες ακομη.
Μιλαμε παντα για table μηχανηματα και οχι PC.

Μεχρι στιγμης το φθηνοτερο BR player ειναι το PS3.
Και HD player το Xbox360.

Μεσα του επομενου χρονου κατι θα φανει στην αγορα λογικα αλλα μεχρι τοτε εχουμε καιρο.
Pao-Roma-Real-Tottenham-Holland
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

To e-shop έχει βγάλει καλές προσφορές για LG LCD οθόνες. Ρίξε μια ματιά μπας και συμφέρει :wink:
Panaxa
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 6205
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Μια ζωή μόνο Παναχαϊκή
Location: Κοκκινόμαυρος πλανήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ερώτηση:Τα 100Hz είναι όντως τόσο σημαντικά σε μια LCD TV όσο μας τα πρήζουν στα διάφορα sites;
Γλυκοκοιτάζω την Sony W4000(40'') αλλά το μόνο κακό(ας πούμε) είναι ότι έχει 50Hz.
Έχω ρωτήσει πολύ κόσμο και ο καθένας μου λέει το δικό του. Δύο πωλητές πάντως μου είπαν ότι δεν είναι τόσο σημαντικό.
Για τα λεφτά της πάντως είναι τρομερή σε γενικές γραμμές.

Για όσους δεν ξέρουν το μοντέλο:
http://www.sony.gr/view/ShowProduct.act ... DL-40W4000
Όπου και αν πας και όσο κατρακυλάς για μένα είσαι θεά στον κόσμο άλλη καμιά και μοναδικιά...
http://www.axaioi3.gr

"1972-73
Για την εποχή που όταν καμία άλλη ομάδα, πλην αυτών της Αθήνας και Θεσσαλονίκης, δεν τολμούσε να σκεφτεί πως χρειάζεται διαβατήριο, η Παναχαϊκή ύψωσε ανάστημα.
Το απίστευτο είχε συμβεί. Μια ομάδα από την επαρχία, η οποία μόλις 24 μήνες πριν νικούσε δύσκολα 3-2 στο Κορωπί και ανέβαινε στη μεγάλη κατηγορία, θα έβγαινε στα ευρωπαϊκά «σαλόνια»!"
Pao1984
Amateur
Amateur
Posts: 220
Joined: Fri Jun 06, 2008 3:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Panaxa wrote:Ερώτηση:Τα 100Hz είναι όντως τόσο σημαντικά σε μια LCD TV όσο μας τα πρήζουν στα διάφορα sites;
Γλυκοκοιτάζω την Sony W4000(40'') αλλά το μόνο κακό(ας πούμε) είναι ότι έχει 50Hz.
Έχω ρωτήσει πολύ κόσμο και ο καθένας μου λέει το δικό του. Δύο πωλητές πάντως μου είπαν ότι δεν είναι τόσο σημαντικό.
Για τα λεφτά της πάντως είναι τρομερή σε γενικές γραμμές.

Για όσους δεν ξέρουν το μοντέλο:
http://www.sony.gr/view/ShowProduct.act ... DL-40W4000
Κοίτα, είναι πολύ καλό να έχει 100Hz αλλά μην σκας κι όλας. Απλά έχεις έχεις καθαρότερη ελαφρώς εικόνα σε γρήγορα προγράμματα λόγω μείωσης του motion blur. Αλλά δεδομένου του ότι αν θες να δεις ποδόσφαιρο στην Ελληνική τηλεόραση το σήμα είναι τόσο χάλια, δεν θα σε πολυνοιάζει. Αν η διαφορά στην τιμή δεν είναι πολύ μεγάλη να προτιμήσεις 100Hz. Εμένα η δικιά μου δεν είναι 100hz αλλά πολύ λίγο με νοιάζει. Έχω μια 52 Samsung LCD και όταν θέλω να δω καμιά ταινία συνδέω το PC (με VGA κι όλας που είναι χάλια) και η οθόνη κεντάει (που να βάλω και hdmi και 1080p!!) Όταν όμως θέλω να δω τηλεόραση τότε βλέπω 52" ίντσες χάλια... Εντάξει όχι και τόσο χάλια λόγω του ότι έχει αρκετά καλή μηχανή αλλά αν κάτσεις κοντά καταλαβαίνεις ότι ζούμε στην μπανανία. Μεγάλο ξεπλατσάρωμα της εικόνας και 3 MEGA, ANT1 κά στην κορυφή της οθόνης!! Όταν το σήμα γίνει ψηφιακό (βλέπε Sport+ κά) τότε θα υπάρχει πολύ μεγάλη βελτίωση. Δεν θα είναι HiDef βέβαια αλλά και πάλι θα χαρούμε πολύ.
Αν έχεις πάρει την οθόνη όταν ξεκινήσει το πρωτάθλημα δες κάποιο ματς στη ΝΕΤ και μετά δεστο σε μαγνητοσκόπηση στο Σπορ+ και θα καταλάβεις τι εννοώ. Αν πάρεις και 100Hz τότε θα δεις ακόμα καλύτερη εικόνα.

Σαν να ξέφυγα λίγο... :D
kosmar7
Indispensible
Indispensible
Posts: 1953
Joined: Fri Dec 08, 2006 2:28 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός
Location: Sun City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θελω να αγορασω 19" lcd για το δωματιο. Μετα απο μια μικρη ερευνα αγορας που εκανα μεσω internet κατεληξα σε αυτην
http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalo ... aspx?23296

αλλα λεω δεν δινω λιγα παραπανω γι αυτην...http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalo ... aspx?23295...

Απο τηλεορασεις δεν γνωριζω και πολλα. Καποιος που γνωριζει μπορει να μου πει αν αξιζουν τα λευτα τους...?
Εχει να προτεινει κανεις κατι αλλο με πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα και τιμη μεχρι 250 ευρα..?
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Θυμήθηκα τότε που άνοιξα το τόπικ και δεν ήξερα τίποτα για τηλεοράσεις :D

Οι HD αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω :wink:
Ειδικά αν έχεις ps3, είναι όλα τα λεφτά 8)
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”