Περί Τηλεοράσεων

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι του 14 οπότε δεν νομίζω

Βσκ είναι το LG 42LB5610

Powered by OnePlus 7 Pro

User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή μάλλον θα χρειαστώ καινούρια tv στα 400-450 τι προτείνετε γενικά? Βασικά αξίζουν τα χρώματα των VA να θυσιάσεις τις γωνίες θέασης των IPS.

Νομίζω κλείνω σε αυτή:΅
https://www.skroutz.gr/s/23248609/LG-55 ... HD-55.html


Καμία πρόταση μέχρι 500€ ?
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14547
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Το κοντρόλ της τηλεόραση το έχει λιώσει ο πατέρας μου και δεν μας τα λέει καλά τις τελευταίες μέρες (ναι, άλλαξα μπαταρίες).

Αξίζει να πάω για το αυθεντικό αν το βρω ή σε κάποιο multi που βρίσκω με 15€; Πληροφοριακά μιλάμε για την LG 49LK5900PLA. Δεν έχει τύχει να μας χαλάσει άλλη φορά και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Δεν νομίζω ότι θα πάθεις κάτι με μη αυθεντικό. Σε μια lg smart που είχε χαλάσει μια χαρά δουλειά κάνει και ένα ιμιτασιον
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9116
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Image
update γιατί πιάσαμε Μάιο και σιγά σιγά κυκλοφορούν τα φετινά μοντέλα που παρουσιαστηκαν στην ces του Ιανουαρίου. κλασσικά πάλι την nanocell κοιτάω κι ας έχουν θεματακια. στα + επίσης η επίσημη συνεργασία πλέον lg με Microsoft για το xbox και στα φετινά μοντέλα πρόσθεσαν τα gaming καλούδια που είχαν οι ακριβές oled του 2020. σίγουρα δεν πιάνουν τα επίπεδα των oled σε ποιότητα αλλά δεν θα πήγαινα εκεί για ψυχολογικούς λόγους(άτιμο burn in). Samsung δεν προτιμώ γιατί έχουν μόνο 1 θύρα hdmi 2.1 και δεν καλύπτουν εμάς που θέλουμε και τις 2 κονσόλες + απουσία dolby atmos/vision ενώ Sony έχει θεματακια με την υλοποίηση των gaming τεχνολογιών(vrr κλπ) και δεν έχουν βγει ακόμα update για τα μοντέλα του 2020. σε περίπτωση που τα διορθώσουν, κοντράρουν στα ίσια τις nanocell.
Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Aoc ήθελα να σε ρωτήσω μιας και ασχολείσαι:Στα σαιτ τπυ πσ5 φορυ λένε ότι οι διαφορές στή τιμή και στις τεχνολογίες 21 δε συμφέρουν. Αντίθετα λένε εκεί Αύγουστο με Σεπτέμβριο (ανάλογα βέβαια και τι γίνεται με τη ζήτηση στην αγορά και τα προβλήματα με κάθε είδους τσιπακι)μοντέλα του 20 θα βρεθούν ίσως κάτω από 1000ρικο για 50+ρες(για τοπ μοντέλα πάντα lg cx ή x900 etc). Μάλιστα για τα κυριότερα θέματα δλδ για τόνους μαύρο-άσπρο και ακόμα περισσότερο φωτεινότητα κακώς κάποιος ίσως πάει σε 21 μοντέλο.

Έχεις άποψη;

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9116
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

ναι, ισχύει ότι τα φετινά μοντέλα δεν έχουν και καμιά τρομακτική αναβάθμιση για να πεις ότι αξίζει να δώσω 4-5 κατοστάρικα παραπάνω για να πάω στο φετινό μοντέλο. τώρα για αγορά που λες, Αύγουστο και Νοέμβρη είναι οι καλύτεροι περίοδοι λόγω εκπτώσεων(δεν ξέρω Σκωτία πότε έχετε εκπτώσεις). αλλά παίζει ρόλο και τι στοκ θα έχουν τα καταστήματα εκείνη την περίοδο. κάθε χρόνο τέτοια εποχή κυκλοφορούν τα καινούρια μοντέλα κάθε εταιρείας και φυσικό επακόλουθο είναι να σταματούν να γεμίζουν τις αποθήκες τους οι αλυσίδες με παλαιότερα μοντέλα, τουλάχιστον στα high end μοντέλα. ανάλογα τα ζόρια που έχει η κάθε αλυσίδα και τι κομμάτια της έμειναν, θα δεις και ανάλογες προσφορές. σίγουρα θα δεις και το τυράκι "δώρο η 5ετης εγγύηση".
Spoiler: show
Image
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Απόπανε 4-5 βασικά πράγματα που κοιτάμε σε μια τηλεόραση? ( περισσότερο για ταινίες σειρές / λιγότερο για Nintendo switch των μικρών)

Come as you are

Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3599
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Η φετινή CX κάτω απο χιλιάρικο θα είναι η κλοπή του αιώνα. Όποιος το βρει ας πάρει 2 να έχει :P
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δεν ξέρω για cx αλλά οκ πχ η lg ΝΑΝΟ90 που είναι στις τοπ αλτερνατιβς led 65ρα ήδη έχει 895. Αν πέσει τον Αύγουστο πχ στα 700 ε δε βλέπω το λόγο να μην την προτιμήσει κάποιος.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9116
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

https://www.insider.gr/epiheiriseis/191 ... m=referral

θέμα ημερών λένε η νέα πλατφόρμα της nova που θα γίνει πιο user friendly για μας που θέλουμε να βλέπουμε από κινητά/smart tv κλπ.

in other news, κάτοχος της 65" LG CX από μέσα Αυγούστου. ότι καλό έχετε ακούσει γι αυτή την σειρά, αληθεύει. το απόλυτο μαύρο κάνει την διαφορά. είναι συμβατή και με όλα τα καλούδια των νέων κονσολών και όλα τα παιχνίδια, ειδικά τα καινούρια, είναι κρύσταλλο!!
Spoiler: show
Image
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14547
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Παίζει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα και σε αυτές τις ίντσες; https://www.skroutz.gr/s/27733456/Samsu ... outz_share
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δεν ξέρω αν έχει τρομερές διαφορές αλλά είχα πάρει 43 ιντσών της σαμμυ την fhd το 19

(https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07Q32 ... asin_title#).

Δε ξέρω αν το μοντέλο ΑU έχει διαφορά με το RU(παίζει να είναι μόνο η χρονιά που δείχνει το συγκεκριμένο). Το μαύρο είναι καταραμένο στη συγκεκριμένη. Δλδ απαίσιο. Έχω προσπαθήσει με κάθε τρόπο να καλιμπραρω εκτός από το να πάρω επαγγελματία με ένα κάρο βίντεο που βλέπω αλλά μάταιος κόπος. Μου χαλάει κυρίως στο νετφλιξ αλλά και στο πραιμ προβληματικό μοιάζει (σε μικρότερο βαθμό).

Καταλαβαίνω ότι έχουν ξεφύγει οι τιμές στις καλές τηλεοράσεις αλλά 450£ είχα δώσει τέλος του 19 και ομολογώ δεν θεωρώ ότι τα αξίζει.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14547
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Με έβαλες σε σκέψεις. Δεν ξέρω τι να πάρω. Για πείτε ρε και οι υπόλοιποι γνώστες.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3599
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Γενικά σ αυτές τις ίντσες δεν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά γιατί λίγο πολύ όλες οι εταιρίες έχουνε μέτρια panel. Εγώ θα πήγαινα σε μια TCL4 να γλιτώσεις και κανα 50ρικο χωρίς να χάνεις πολλά ή και καθόλου, σε εικόνα.

Για να δεις όντως διαφορά πρέπει να πας σε Samsung Q κτλ., που ανεβαίνεις αρκετά οικονομικά.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”