Facebook - Twitter - Google+

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply
User avatar
Paul21(R)
Coach
Coach
Posts: 2594
Joined: Wed Sep 07, 2005 11:28 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: pAyLoS.R.21
twitter: PaulPotamias
Status: και το ξέρεις καλαααα ... ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΟΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΣΤΑ ΜΥΑΛΑΑΑ !!
Location: Αιγαλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχει γ@μηθει σε κανέναν άλλο το feed στο fb ή μόνο εμένα;
Από εκεί που στην αρχική έβλεπα ποστ από σχεδόν τα πάντα (ομάδες πχ τσιλι, σελίδες πχ sombrero, gazzeta κλπ και κλασικά ποστ φίλων), εδώ και 2-3 μέρες βγάζει πολλά ποστ από λίγες σελίδες, που δεν έχω και τόση αλληλεπιδραση σε σχέση με τα άλλα, φουλ nba ας πούμε ή τενις. Και στο κινητό και από πισι αυτό το πράγμα.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T’estimo, Barça!
ΑΕΚΑΡΑ σε χιονια και βροχες ......
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

https://haveibeenpwned.com/

προφανώς και ακούσατε για την μεγάλη διαρροή δεδομένων στο fb. 533 μύρια account σε όλο τον κόσμο, στην Ελλάδα λένε για 617 χιλιάδες account. εγώ δυστυχώς είμαι μέσα στη λίστα. σκέφτομαι να το σβήσω τελείως το account, έτσι κι αλλιώς εδώ και καμιά 3ετια δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

edit:μπείτε στο site που έβαλα και βάλτε το email σας και σας λέει αν είστε στην λίστα με αυτούς που έχουν κλαπεί τα στοιχεία τους.
Spoiler: show
Image
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

είμαι κ εγώ στη λίστα σύμφωνα με αυτό το λίνκ...άλλαξα κωδικούς σε φβ, ινστα, μεσεντζερ από προχθές που το είχα διαβάσει... Βέβαια οκ φαντάζομαι ότι τόσα χρόνια έτσι κ αλλιώς μοιράζονται οι πληροφορίες μας οπότε τι παραπάνω να πήραν?!

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

το τηλ και το email είναι θεωρώ τα πιο σοβαρά από αυτά που κλάπηκαν. θέλει ιδιαίτερη προσοχή στα email που ανοίγουμε και στα sms που μας έρχονται για να μην πέσουμε θύματα phising από δω και πέρα. κωδικοί αποσο έχουν πει δεν κλάπηκαν άρα ακόμα κι αν δεν αλλάξεις δεν θα έχεις θέμα να χάσεις το account.

Υ.Γ και για να τρολαρω λίγο, άμα ψάχνεται τηλ από καμιά γκομενα, με λίγο ψάξιμο και τύχη ίσως το πετύχετε σε καμιά λίστα!
Spoiler: show
Image
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Τηλέφωνο δεν έχω βάλει ποτέ στο φβ, ούτε καν στο μεσεντζερ...τώρα αν μέσω αδειών, στην ουσία το παίρνουν, οκ καλά να πάθουμε... Μέιλ μπήκα να αλλάξω κωδικό κ μου λέει η Microsoft (έχω Hotmail), ότι σε 30!! μέρες θα μπορείς να το κάνεις (γιατί έκανα κάποιες αλλαγές στο προφίλ)...

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά είναι λίγο τρομακτικό όταν έχω μια κουβέντα face to face με κάποιον και μετά από κάποια ώρα μου πετάει χορηγούμενη διαφήμιση σε κάποιο σοσιαλ αυτό που συζητούσα, πχ περί βιβλίων...και ναι θα μπορούσε να ήταν τα cookies ή κάποια αναζήτηση που είχα κάνει προηγουμένως...το θέμα είναι ότι ούτε είχα κάνει αναζήτηση τίποτα, ούτε καν σε κάποιο μήνυμα δεν είχα αναφέρει τίποτα, ούτε ήταν σε τηλεφωνική κλήση η συζήτηση...το έχω παρατηρήσει να συμβαίνει 3-4 φορές το τελευταίο μήνα, με διαφορετικά θέματα κ μου το έχουν πει άλλοι δύο φίλοι ότι τους συνέβη...ίσως κ τα μικρόφωνα πλέον κάνουν ζημιά (ίσως έκαναν πάντα κ δεν το ήξερα :D )


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
PavelNedved
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 260
Joined: Thu Jul 05, 2018 6:58 pm
Football Manager της ομάδας: ajax
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: #finoalafine#
Location: Ν.Μηχανιωνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

επιβεβαιώνω...σε συζητήσεις με φίλους π.χ. να λεει κάποια κοπέλα για μια youtuber για γυναικεία φύσεως πράγματα προφανώς να μην την έχω ξανακούσει δει κτλ ποσο μάλλον να έχω ψάξει κάτι σχετικό και τσουπ την επόμενη μέρα φάτσα φορά μπροστα μου στο youtube...και πολλά ακόμα τέτοια.. αυτά και γι αυτούς που νομίζουν ότι θέλει εμβόλια κτλ για να ξέρουν τι κάνεις και τι λες...
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Μου έχει συμβεί κι εμένα μετά από συζητήσεις με φίλους για συγκεκριμένο ουίσκι, ξενοδοχείο και άλλα. Μέχρι και πέρυσι το Πάσχα που έπεσε στη συζήτηση το θέμα βαφής αυγών από τις γυναίκες και σε μια ώρα έσκασε στο feed μου σχετική διαφήμιση. Και προφανώς δεν έχω κανένα λόγο να googlάρω από μόνος μου για βαφές αυγών.

Δε ξέρω αν είναι σύμπτωση ή πλέον αντλούνται πληροφορίες και από τα μικρόφωνα, αλλά είναι όντως ολίγον τι τρομακτικό όταν συμβαίνει.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62569
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Αν δείτε σε ποια application έχετε επιτρέψει το μικρόφωνο δεν είναι παράλογο.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16069
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Μου φαίνεται πιο πιθανό πάντως το ανάποδο.
1. confirmation bias ή
2. οι φίλες σας είδαν για αυγά, άνοιξαν την κουβέντα ασυνείδητα και οι αλγόριθμοι γνωρίζοντας την σχέση μεταξύ των προφίλ, έδωσαν και σε εσάς παρόμοιο θέμα.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62569
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Όχι ρε εγώ εχω μιλήσει με φίλο για κινητό κι έβγαζε το Google ads ανάλογα θέματα και προσφορές Αμαζον την επόμενη.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3586
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Προς το παρρών όλες οι εταιρίες το αρνούνται κατηγορηματικά. Είναι πιθανό να είναι confirmation bias ή απλά από άλλα searches.
User avatar
geoliol
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Sat Nov 24, 2007 7:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το πρωτο μου τετοιο περιστατικο ηταν οταν ειμασταν τρια ατομα και οι δυο τους επιασαν ξαφνικα συζητηση για την αμερικη στο βιετναμ και μετα απο λιγο βαρεσε το κινητο του ενος με ειδοποιηση απο το chrome με θεμα πολεμος αμερικης βιετναμ χωρις καν να ειναι συνδεδεμενος στο ιντερνετ. πλεον εχει γινει συνηθεια με τις διαφημισεις σε τετοιο βαθμο που θα νομιζω οτι ειμαι και τρελος οταν σκεφτομαι κατι χωρις καν να το εχω αναζητησει ή να το συζητησω και στο ασχετο βλεπω διαφημιση
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Που να δείτε τι requests γράφει το pihole σε ότι xiaomi μπαίνει στο δίκτυο.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

skerzos wrote:Μου φαίνεται πιο πιθανό πάντως το ανάποδο.
1. confirmation bias ή
2. οι φίλες σας είδαν για αυγά, άνοιξαν την κουβέντα ασυνείδητα και οι αλγόριθμοι γνωρίζοντας την σχέση μεταξύ των προφίλ, έδωσαν και σε εσάς παρόμοιο θέμα.
To 2 φαινεται πολυ πιθανο. Και ισως μπορει να γινει κ location-based. Το GPS το εχεις παντα ανοιχτο συνηθως οποτε ειναι πολυ ευκολο να φανει με ποιον πινεις το ποτακι σου χωρις να χρειαζεται να παιρνουν data απο μικροφωνο.

Sent from my KB2005 using Tapatalk

pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
anosamos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 469
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:43 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool
Status: Υou'll Νever Walk Alone
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Μέσω gps πιστεύω προτείνει κ φίλους το φβ... Βόλτα στην εξοχή, 8-10 άτομα, τους περισσότερους δεν τους γνώριζα άρα δεν τους είχα κ στο φβ, με κάποιους δεν είχαμε καν κοινούς γνωστούς στο φβ και την επόμενη μέρα μου προτείνει 1-2 από αυτούς... Επίσης μιλάω συχνά με ένα συγκεκριμένο άτομο στο μεσεντζερ και μου προτείνει άτομα από τη λίστα φίλων αυτού του ατόμου ενώ δεν ζω καν στην ίδια πόλη με όλους αυτούς που προτείνει...

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το γέλιο, λοιπόν, πάνω απ' το ψέμα σαν μια βελόνα οχτάρα που κεντάει μελάνι στο δέρμα...
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”