Προκαθορισμένα αποτελέσματα παιχνιδιών;...

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
Afterlife
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 353
Joined: Tue Aug 14, 2007 1:22 am
Football Manager της ομάδας: Brigate Rosanero
Αγαπημένη Ομάδα: Clubless United
Location: Παραλία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προκαθορισμένα αποτελέσματα παιχνιδιών ή απλά η μεγαλύτερη σύμπτωση του παιχνιδιού;.. Ακούστε λοιπόν τι έπαθα με τη West Ham...
Είμαι στον τελικό του FA Cup και παίζω τους καλικάντζαρους(θα εξηγήσω γιατί τους λέω έτσι..) της Chelsea. Στο παιχνίδι θα έβαζα τον Ryan Babel για πρώτη φορά μετά από 2 μήνες απουσίας. Ξεκινάει λοιπόν το ματσάκι και ο Ράϊαν ο τρελός καρφώνει ένα τεμάχιο. Στο 25' ο Χούντελααρ τους πετάει ένα δεύτερο. Στο 44' (δώστε έμφαση στο λεπτό) μου ρίχνει ένα ο Constantini (κι όμως δεν ειναι regened). Ε με τα πολλά το κάνω 3-1 στο 70 με τον Guardado. Στο 83' ο Robben το κάνει 3-2 (γκολ offside). Και στο 93' ο Robben το κάνει 3-3 πάλι με μούφα γκολ!!!!! :evil: Τελικά το χάνω στα πέναλτι (έχασε το πρώτο ο Rafinha που έχει pt 17..). Εξοργισμένος όπως ήμουνα κάνω με τη μία load game πριν τον τελικό. Ξαναβάζει γκολ ο Μπάμπης, 2-0 ο Χουντελααρ και 2-1 το τρελό το Ιταλό...στο 44'!!!!! :evil: Ξανά στο β' ημίχρονο το κάνω 3-1 με Pepe Rossi. και στο 81' και στο 93' μαντέψτε τι έγινε...2 μπαλάκια ο τραυματίας με πράσινο σταυρουδάκι και condition 67% Robben!!! 3ή φορά reload, πάλι ο Μπάμπης γκολ μετά από 15 ώρες "άγκολος".Στα πέναλτι πάλι τα έχασαν οι ίδιοι. Τέσπα ακριβώς τα ίδια έγιναν παιδιά... Αν δεν είχα βγάλει νεύρα ίσως να μ'είχε κόψει να βγάλω screenshot...
Και ρωτώ εγώ ο ταπεινός...Είναι σύμπτωση ή μήπως είναι στάνταρ σε κάποια ματς πως ό,τι και να κάνεις θα χάσεις;; Ή μήπως οι παίκτες της Chelsea ζήτησαν το κύπελλο απ'τον Αη Βασίλη και μιας και είναι και βοηθοί του δε γινόταν να χάσουνε;;;
:shock: Σας έχει τύχει τίποτα παρόμοιο; Εγώ πάντως έχω σκάσει με κάτι τέτοια μιας και δεν είναι η πρώτη φορά... Για την ιστορία και για να μη νομίζετε ότι έχανα λόγω κωλοομάδας ενδεικτικά αναφέρω ενδεκάδα: Buffon, Rafinha, Bale, Anton Ferdinand, Micah Richards, de Guzman, Guardado, Raul Garcia, Hargreaves, Babel, Huntelaar. :victory:
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Το ποστ το βρηκα στο "Ιστοριες FM" και το εστειλα εδώ, που νομιζω είναι πιο κατάλληλος τομέας....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Pennywise
Backup
Backup
Posts: 760
Joined: Wed Apr 12, 2006 9:12 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: -4-
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και εμενα με εχει τιχει τετιο σκινικο που απλα απο περιεργια το εκανα λοαδ μερικες φορες παντος μετα τις 3ις φορες κερδισα αν κ δεν κρατισα το σειβ. Παντος εσυ επεζες με τιν τσελσι που ειναι λογικο να γυρναει αποτελεσματα εφοσον ειναι ομαδαρα. Εγω εχανα απο κατι ομαδες που πχ ηταν στιν β εθνικι η τελος παντον καφενια
NYHC
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμβαίνει συχνά σε πολλούς και γι'αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές αλλά... :wink:
mpoker
Trialist
Trialist
Posts: 63
Joined: Tue Sep 20, 2005 1:16 pm
Football Manager της ομάδας: Zulte Waregem
Αγαπημένη Ομάδα: Παοκ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μου εχει τυχει πολλες φορες σε διαφορα παιχνιδια αλλα και εναν φιλο μου συμβαινει συχνα. Πιστευω οτι οταν ειναι να χασεις ενα παιχνιδι οτι και να κανεις το χανεις. Ισως ειναι ετσι το παιχνιδι φτιαγμενο. Δες ακομη και οταν τραυματιζεται ενας καλος σου παικτης και λες γιατι και το κσανακανεις load δεν υπαρχει περιπτωση ξανα να μην τραυματιστει καποιος παικτης σου.
User avatar
Mikes Pros
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Thu Jul 20, 2006 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: Sevilla
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Location: Salonica se lew!
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ειναι πλεον σιγουρο οτι ειναι bug του fm αυτο.Οσα load kαι να κανεις αυτο εκει να επιμενει να σε κερδισει η' να χει βαλει στο ματι το παικταρα σου να στον τραυματισει....

Αρχιζω να νιωθω παραλογος...

Τι εχω γιατρε μου???????????
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

Να μην κάνετε load, να παίζετε μια φορά το κάθε παιχνίδι κι αν χάσετε, χάσατε.-
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
kourtembeu
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 346
Joined: Fri Jul 11, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: FC Haka
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Everywhere
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="OFI Crete"]Να μην κάνετε load, να παίζετε μια φορά το κάθε παιχνίδι κι αν χάσετε, χάσατε.-[/quote]

:wink: ετσι ειναι οποτε δεν θα βλεπετε αν ειναι προκαθορισμενα το παιχνιδι δουλευει με δεδομενα οποτε τα ιδια θα ισχυουν για καφε φορα.... η ζωη δεν γυρναει πισω οποτε παιξτε κι απολαυστε το χωρις load...
40 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

1931, 1933, 1934, 1936, 1937, 1938, 1947, 1948, 1951, 1954, 1955, 1956,
1957, 1958, 1959, 1966, 1967, 1973, 1974, 1975, 1980, 1981, 1982, 1983, 1987
1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013


26 ΚΥΠΕΛΛΑ

1947, 1951, 1952, 1953, 1954, 1957, 1958,
1959, 1960, 1961, 1963, 1965, 1968, 1971,
1973, 1975, 1981, 1990, 1992, 1999, 2005, 2006, 2008, 2009, 2012, 2013
Afterlife
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 353
Joined: Tue Aug 14, 2007 1:22 am
Football Manager της ομάδας: Brigate Rosanero
Αγαπημένη Ομάδα: Clubless United
Location: Παραλία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="kourtembeu"][quote="OFI Crete"]Να μην κάνετε load, να παίζετε μια φορά το κάθε παιχνίδι κι αν χάσετε, χάσατε.-[/quote]

:wink: ετσι ειναι οποτε δεν θα βλεπετε αν ειναι προκαθορισμενα το παιχνιδι δουλευει με δεδομενα οποτε τα ιδια θα ισχυουν για καφε φορα.... η ζωη δεν γυρναει πισω οποτε παιξτε κι απολαυστε το χωρις load...[/quote]

Ούτως η άλλως δεν παίζω ποτέ με load. Απλά επειδή το συζητούσα με ένα φίλο είπα να κάνω και γω το΄"πείραμα". Και επιβεβαιώθηκα-οπότε αυτό το κάνει bug. :karta:

Τέλος, το παιχνίδι αφορά το ποδόσφαιρο άρα δε γίνεται να λες ότι αφού ήταν έτσι τα δεδομένα ήταν λογικό να συμβεί! Αν και στην πραγματικότητα όλα στο ποδόσφαιρο δούλευαν βάσει δεδομένων, η Ελλάδα δε θα είχε πάρει ποτε το Euro και οι "μικρές" ομάδες δε θα κατέβαιναν καν στο γήπεδο...
User avatar
Mikes Pros
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Thu Jul 20, 2006 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: Sevilla
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Location: Salonica se lew!
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Exω μεγαλη περιεργεια να διαβασω γι αυτο το πειραμα..(ολο το φμ ενα bug!)

Θελω να μαθω ολες τις ανατριχιαστικες λεπτομερειες!!!
kourtembeu
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 346
Joined: Fri Jul 11, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: FC Haka
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Everywhere
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Afterlife"][quote="kourtembeu"][quote="OFI Crete"]Να μην κάνετε load, να παίζετε μια φορά το κάθε παιχνίδι κι αν χάσετε, χάσατε.-[/quote]

:wink: ετσι ειναι οποτε δεν θα βλεπετε αν ειναι προκαθορισμενα το παιχνιδι δουλευει με δεδομενα οποτε τα ιδια θα ισχυουν για καφε φορα.... η ζωη δεν γυρναει πισω οποτε παιξτε κι απολαυστε το χωρις load...[/quote]

Ούτως η άλλως δεν παίζω ποτέ με load. Απλά επειδή το συζητούσα με ένα φίλο είπα να κάνω και γω το΄"πείραμα". Και επιβεβαιώθηκα-οπότε αυτό το κάνει bug. :karta:

Τέλος, το παιχνίδι αφορά το ποδόσφαιρο άρα δε γίνεται να λες ότι αφού ήταν έτσι τα δεδομένα ήταν λογικό να συμβεί! Αν και στην πραγματικότητα όλα στο ποδόσφαιρο δούλευαν βάσει δεδομένων, η Ελλάδα δε θα είχε πάρει ποτε το Euro και οι "μικρές" ομάδες δε θα κατέβαιναν καν στο γήπεδο...[/quote]
συγνωμη αλλα δεν καταλαβες τιποτα απο οτι ειπα...
Ειναι ενα ΠΑΙΧΝΙΔΙ τα ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ και ΟΧΙ το αληθινο ποδοσφιρο!!!! δουλευουν με ΔΕΔΟΜΕΝΑ οποτε λογικο να γινει το ιδιο..

Δεν ειναι bug γιατι πολυ απλα οι κανονες του παιχνιδιου δεν οριζουν load, ουτε λεει καμια Sports Interactive, η όποια το βγαζει ,πως αν κανετε load 3 φορες το παιχνιδι καθε φορα θα γινονται άλλα ,και στο τελος θα παρετε δωρο μπρικι...
40 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

1931, 1933, 1934, 1936, 1937, 1938, 1947, 1948, 1951, 1954, 1955, 1956,
1957, 1958, 1959, 1966, 1967, 1973, 1974, 1975, 1980, 1981, 1982, 1983, 1987
1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013


26 ΚΥΠΕΛΛΑ

1947, 1951, 1952, 1953, 1954, 1957, 1958,
1959, 1960, 1961, 1963, 1965, 1968, 1971,
1973, 1975, 1981, 1990, 1992, 1999, 2005, 2006, 2008, 2009, 2012, 2013
manuelk
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Thu May 04, 2006 3:48 pm
Location: Larisa
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγγνώμη, αυτοί που παίζετε το ίδιο παιχνίδι, κρατάτε ίδια όλα τα δεδομένα και δεν αλλάζετε τίποτα στη σύνθεση της ομάδας και την τακτική της κατά τη διάρκεια του αγώνα;

Σε περίπτωση που δεν ισχύουν τα παραπάνω, δηλαδή μεταβάλλονται οι αρχικές 11άδες, οι τακτικές κτλ, τότε προφανώς και όλο το FM (ελπίζω μόνο η φετινή έκδοση) είναι προβληματικό παιχνίδι και προσωπικά θα αισθανθώ σαν ηλίθιος που έλιωνα τόσο καιρό να ψάξω να βρω τακτικές και 11άδες όταν το αποτέλεσμα ήταν προκαθορισμένο.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

manuelk ξεκίνα δύο ξεχωριστά save με την ίδια ομάδα
Στο ένα ψάξου γα τακτικές 11άδες κτλ και στο άλλο άστο όπως είναι
Εκεί θα δεις οτι κάνεις λάθος :wink:
manuelk
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Thu May 04, 2006 3:48 pm
Location: Larisa
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Akyla"]manuelk ξεκίνα δύο ξεχωριστά save με την ίδια ομάδα
Στο ένα ψάξου γα τακτικές 11άδες κτλ και στο άλλο άστο όπως είναι
Εκεί θα δεις οτι κάνεις λάθος :wink:[/quote]

Ποια είναι η άποψη μου η οποία είναι λάθος; Εγώ έγραψα ΑΝ ισχύει το ένα, τότε συνεπάγεται το άλλο.

Αυτό που γράφεις, τι αποτέλεσμα θα βγάλει, για να καταλάβω αν ισχύει το "αν".
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Afterlife"][quote="kourtembeu"][quote="OFI Crete"]Να μην κάνετε load, να παίζετε μια φορά το κάθε παιχνίδι κι αν χάσετε, χάσατε.-[/quote]

:wink: ετσι ειναι οποτε δεν θα βλεπετε αν ειναι προκαθορισμενα το παιχνιδι δουλευει με δεδομενα οποτε τα ιδια θα ισχυουν για καφε φορα.... η ζωη δεν γυρναει πισω οποτε παιξτε κι απολαυστε το χωρις load...[/quote]

Ούτως η άλλως δεν παίζω ποτέ με load. Απλά επειδή το συζητούσα με ένα φίλο είπα να κάνω και γω το΄"πείραμα". Και επιβεβαιώθηκα-οπότε αυτό το κάνει bug. :karta:

Τέλος, το παιχνίδι αφορά το ποδόσφαιρο άρα δε γίνεται να λες ότι αφού ήταν έτσι τα δεδομένα ήταν λογικό να συμβεί! Αν και στην πραγματικότητα όλα στο ποδόσφαιρο δούλευαν βάσει δεδομένων, η Ελλάδα δε θα είχε πάρει ποτε το Euro και οι "μικρές" ομάδες δε θα κατέβαιναν καν στο γήπεδο...[/quote]

Υπάρχει μια μικρή διαφορά. Μόλις ξεκινάει ένας αγώνας στο παιχνίδι δημιουργεί μία εικόνα του, ανάλογα με τις τακτικές και τις συνθέσεις των δύο ομάδων και φυσικά βγάζει και αποτέλεσμα υπό την προϋπόθεση ότι τίποτα δεν θα αλλάξει. Όταν λοιπόν κάνει αυτό τον υπολογισμό βάζει μέσα και τον παράγοντα τύχη. Το θέμα όμως είναι ότι το κάνει πριν. Σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι λοιπόν, το οποίο το παίζεις πολλές φορές, τα πάντα μένουν ίδια εκτός από τον παράγοντα τύχη. Όταν τα πάντα μένουν ίδια λογικό είναι να μην μπορεί μόνο η τύχη να αλλάξει τη ροή του αγώνα. π.χ. για τον Robben που αναφέρεται πιο πάνω ότι έβαζε 2 γκολ κάθε φορά, βάλ' του βδέλα πάνω του ένα σκληρό αμυντικό με hard tackling να του σπάσει τα πόδια και να γίνει αλλαγή. Λέτε να βάλει 2 γκολ από τον πάγκο; Δεν νομίζω, σωστά;

Η δοκιμάστε το άλλο. Βάλτε μέσα μόνο 17χρονους από τις ακαδημίες σε ένα σημαντικό παιχνίδι και αν δεν φάτε 5 στο νερό εμένα να με λένε Γρηγόρη ( :D ).

Και εμένα με τσάντισε που έφαγα 3 σε 10 λεπτά από τη Liverpool γιατί είχε προκαθοριστεί η ήττα. Αλλά υπήρχε μία προϋποθεση: Να μείνουν όλα ως έχουν. Αν τους γύρναγα πίσω και έβαζα να τρώνε το χρόνο πιθανόν να είχα νικήσει. :wink:

Επιπλέον παίζουν ρόλο και κάποια πράγματα που δεν αλλάζουν όσα load και αν κάνεις. Αν π.χ. στο προηγούμενο παράδειγμα ο Robben ήταν σε δαιμονιόδη φόρμα την εποχή εκείνη και βάση τακτικών και ενδεκάδας το αποτέλεσμα είχε βγει 3-3 ποιος θα ήταν λογικό να βάλει τα γκολ; Να εμφανιστεί ξαφνικά μία ταλεντάρα από τη Μοζαμβίκη (ο SImao ας πούμε :D :D :D ) και να κάνει hat trik; Προφανώς και όχι. Και είμαι σίγουρος ότι αν κάνετε πολλάαααα load κάποια στιγμή θα σπάσει. Εμένα τουλάχιστον παλιότερα που το έκανα όταν μου την έσπαγε το αποτέλεσμα άλλαζε κυρίως ως προς το σκορ (πλέον δεν το κάνω, αν μου τη σπάζει ή συνεχίζω αν δεν έχει ιδιαίτερη σημασία ο αγώνας ή κάνω new game :P ).
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2007”