[CM4 02/03] Απορίες για την προπόνηση

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπόν....

Αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με την προπόνηση...

Οπότε θα εκφράσω μερικές απορίες προς τους Masters...

Κατ' αρχήν μελέτησα το πολύ καλό Thread του Θράσσου σχετικά με τα sessions (συγχαρητήρια Θράσσο - καταπληκτική δουλειά - το έχω σώσει σε ένα αρχείο word, αν θέλετε το στέλνω ώστε να το βάλετε σαν download στο site).

Ερώτηση 1η:

Είναι καλύτερο να χωρίζεται η προπόνηση ανάλογα τη θέση; (π.χ. αμυντικοί, μέσοι, επιθετικοί)

Ερώτηση 2η:

Πόσα rest προτείνετε και σε ποιες μέρες;

Ερώτηση 3η:

Τα training after match και rest after match day, πως προτείνετε να τα χρησιμοποιούμε;

Ερώτηση 4η:

Η youth team είναι καλό να έχει δικό της πρόγραμμα;

Ερώτηση 5η:

Σχετικά με cross coyntry, weight training... είναι καλό να χρησιμοποιούνται και πόσες φορές;;

Ερώτηση 6η:

Έχει σημασία η ώρα της προπόνησης; (π.χ. fitness το πρωί, τεχνική το μεσημέρι, χαλάρωμα το απόγευμα;)

Νομίζω ότι είναι αρκετά προς το παρόν ::wink: Σχετικά με τα sessions που θα επιλέξω, το research του Θράσσου είναι κατατοπιστικότατο!! =D>
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1) Καλό είναι να την χωρίζεις. Τους βάζω πάνω κάτω να κάνουν τα ίδια απλά είναι ανώφελο να βάζεις τους αμυντικούς να κάνουν shooting.
2) Ανάλογα με τα fixtures κατά την γνώμη μου. Βλέπεις πότε παίζει η ομάδα αγώνες (είναι ψιλοστάνταρ οι μέρες και φτιάχνεις την προπόνηση σου. Εξαρτάται και από τα rest after match και rest match day
3) Όπως στο 2
4) Όπως το δει κανείς. Εγώ δεν τους έχω ξεχωριστό πάντως. Δεν ξέρω αν την αναλαμβάνει και ο Assistant αυτή αν εσύ δεν ασχολείσαι...
5) Για εμένα καλό θα είναι να τα κάνεις σε αγωνιστική περίοδο το πολύ 2 φορές την εβδομάδα γιατί κουράζουν. Καλό θα είναι αν κάνεις weight training να τους βάζεις να κάνουν και agility γιατί το weight μειώνει το agility. Επίσης καλό είναι το weight διότι και καλά οι παίχτες δυναμώνουν και τραυματίζονται πιο δύσκολα.


Αυτά από έναν crap. Wait for the experts opinion.
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
User avatar
Yorgos Εφταπύλης
Indispensible
Indispensible
Posts: 1796
Joined: Tue Apr 15, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

apanthsh 1
einai kalytero na bazeis toys paikes ksexorista giati etsi beltiwneis ta xarakthristika toy paikth analoga me thn 8esh po paizei.
prepei omws ana takta xronika diasthmata na toys bazeis na proponoyntai kai mazi giati ama kanoyn monoi toys oi epi8eikoi shadow play den nomizw na einai kalo afoy 8a paizoyn mono epi8etikoi se ayto to eidos. egw toys exw peripoy 2 ebdomades ksexwristo kai dyo olous mazi

apanthsh dyo
egw kanena
ka8e mera proponhsh me rest after match se osous paizoyn panw apo 45 lepta kai no training on match day

apanths 3
einai training on match day nomizw oti apanthsa sthn prohgoymenh

apanthsh 4 exw ftiaksei ena eidiko programma gia neous etsi wste na mhn koyrazontai poly kai na beltiwnontai se taktikh kai alla xarakthristika gia thn hlikia toys

apanthsh 5
barh spania kai crossy mia or dyo fores thn ebdomada an 8ymamai kala or cross mia kai mia sprints.

apanthsh 6

egw se mia paralagh toy proogrammatos poy exw postarei exw to fitness το πρωί kai oso pernaei h mera barainei to programma
Η γνώση μας κάνει υπερήφανους και η σοφία ταπεινούς
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="konspir2"]

Κατ' αρχήν μελέτησα το πολύ καλό Thread του Θράσσου σχετικά με τα sessions (συγχαρητήρια Θράσσο - καταπληκτική δουλειά - το έχω σώσει σε ένα αρχείο word, αν θέλετε το στέλνω ώστε να το βάλετε σαν download στο site).

Ερώτηση 1η:

Είναι καλύτερο να χωρίζεται η προπόνηση ανάλογα τη θέση; (π.χ. αμυντικοί, μέσοι, επιθετικοί)

Ερώτηση 2η:

Πόσα rest προτείνετε και σε ποιες μέρες;

Ερώτηση 3η:

Τα training after match και rest after match day, πως προτείνετε να τα χρησιμοποιούμε;

Ερώτηση 4η:

Η youth team είναι καλό να έχει δικό της πρόγραμμα;

Ερώτηση 5η:

Σχετικά με cross coyntry, weight training... είναι καλό να χρησιμοποιούνται και πόσες φορές;;

Ερώτηση 6η:

Έχει σημασία η ώρα της προπόνησης; (π.χ. fitness το πρωί, τεχνική το μεσημέρι, χαλάρωμα το απόγευμα;)

Νομίζω ότι είναι αρκετά προς το παρόν ::wink: Σχετικά με τα sessions που θα επιλέξω, το research του Θράσσου είναι κατατοπιστικότατο!! =D>[/quote]

1) Ναι, όπως είπαν και οι άλλοι. Αυτό θα σου δώσει επιπλέον την ευκινησία να αλλάζεις τους παίκτες από schedule σε schedule. Γενικά εγώ έχω 3 προγράμματα που είναι παρόμοια με μικροαλλαγές αναλόγως τη θέση (πχ εκεί που ο επιθετικός έχει Shooting (ανεβάζει Finishing/LongShots) ο αμυντικός έχει Shadow Play (ανεβάζει μεταξύ άλλων Tackling & Marking).

2) Αυτό εξαρτάται πολύ από το αν διαλέγεις training after the day of the match=no. Σε αυτήν την περίπτωση δε σου μένουν πολλά περιθώρια για rest. Στην αντίθετη οφείλεις να έχεις κάποια rest πχ τη μέρα μετά του ματς (αλλά όχι μόνο), οπότε οι παίκτες είναι κουρασμένοι και δε θες να τους "κάψεις".

3) Training on match day=no. Δαγκωτό. Αλλιώς θα έχεις τραυματισμούς, μείωση των physical χαρακτηριστικών etc. Δοκίμασα να βάλω τις Κυριακές Training on match days=yes με tactical training το πρωί (που έχει fitness=0), αλλά πάλι δεν είχα καλά αποτελέσματα.

training the day after the match: παίζεται. Προσωπικά βρίσκω ανώτερο το "=no", γιατί σου προσφέρει μεγαλύτερο έλεγχο στα physical χαρακτηριστικά των παικτών και δείχνει να είναι πιο φιλικό προς αυτά (αυξάνουν πιο πολύ). Λέω "περισσότερο έλεγχο", γιατί στην αντίθετη περίπτωση η επίδραση της προπόνησης on the day after the match εξαρτάται από το πόσο κουράστηκε ο καθένας κλπ.

4) Ασφαλώς. Καταρχάς η youth team παίζει τα παιχνίδια σε διαφορετική μέρα, οπότε αν θες να χρησιμοποιήσεις το ίδιο πρόγραμμα θα πρέπει τουλάχιστο να το κάνεις shift για τις ανάγκες του διαφορετικού αγωνιστικού προγράμματος. Επίσης οι "μικροί" παίζουν ένα ματς την εβδομάδα, που σου δίνει μεγαλύτερη δυνατότητα για να τους δίνεις πιο πολύ rest μεσοβδόμαδα. Επιπλέον πολλοί συμφωνούν ότι οι youngsters χρειάζονται πιο πολύ technique-based training, but I don't know.

5) Weight Training ~ 1/εβδομάδα
Cross Country δε χρησιμοποιώ (αντιθέτως με το Γιώργο) μες στο season, βάζω Sprints αντί για αυτό. Όμως οι διαφορές δεν είναι και μεγάλες. Θα έλεγα ~2 Sprints ή Cross Country τη βδομάδα.

6) Θεωρητικά έχει, πρακτικά δεν έχω διαπιστώσει κάτι.

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Πάντως το άρθρο είναι ήδη στους CM οδηγούς, απλά δεν είναι στην πρώτη σελίδα του site πια.

ΥΓ.
Εκτός από τη "λογική" προσέγγιση του training υπάρχει η "λογιστική".
Αυτή λέει ότι το κάθε training session προσφέρει πόντους σε 9 διαφορετικά Areas Of Improvement (AOIs), τα οποία είναι τα Fitness, BallControl, Movement, Teamwork, SetPieces, ShotStopping, Tactics, Shooting, Reflexes. Πχ το tactical training δίνει 5 πόντους Teamwork και 5 tactics.

Όλα τα χαρακτηριστικά των παικτών ανήκουν σε μία από τις 9 αυτές κατηγορίες, px το Finishing και το Long Shots ανήκουν στο Shooting. Από εκεί και πέρα προσπαθείς να κρατήσεις το training κάθε μέρα εντός ορίων που δίνονται από μαθηματικές σχέσεις, πχ fitness<14 κλπ.
Mike the Cypriot
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 5098
Joined: Thu Sep 19, 2002 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Location: Larnaca, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="konspir2"]Λοιπόν....

Αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με την προπόνηση...

Οπότε θα εκφράσω μερικές απορίες προς τους Masters...

Κατ' αρχήν μελέτησα το πολύ καλό Thread του Θράσσου σχετικά με τα sessions (συγχαρητήρια Θράσσο - καταπληκτική δουλειά - το έχω σώσει σε ένα αρχείο word, αν θέλετε το στέλνω ώστε να το βάλετε σαν download στο site).

Ερώτηση 1η:

Είναι καλύτερο να χωρίζεται η προπόνηση ανάλογα τη θέση; (π.χ. αμυντικοί, μέσοι, επιθετικοί)

egw efarmozw mia mix proponisi 3 vdomades kai anamesa stin 2 kai 3 ena eidiko analoga me tis theseis

Ερώτηση 2η:

Πόσα rest προτείνετε και σε ποιες μέρες;
exw sav/kiriako mono.

Ερώτηση 3η:

Τα training after match και rest after match day, πως προτείνετε να τα χρησιμοποιούμε;
exw rest after match otan pezw eurwpi, enw to enalasw vdomada para vdomada an exw mono prwtathlima.

Ερώτηση 4η:

Η youth team είναι καλό να έχει δικό της πρόγραμμα;
oposdipote

Ερώτηση 5η:

Σχετικά με cross coyntry, weight training... είναι καλό να χρησιμοποιούνται και πόσες φορές;;
cross country exw stous mikrous kai stin proetoimasia, to idio kai me ta vari.

Ερώτηση 6η:

Έχει σημασία η ώρα της προπόνησης; (π.χ. fitness το πρωί, τεχνική το μεσημέρι, χαλάρωμα το απόγευμα;)
den nomizw, den to skeftika pote :mrgreen:

Νομίζω ότι είναι αρκετά προς το παρόν ::wink: Σχετικά με τα sessions που θα επιλέξω, το research του Θράσσου είναι κατατοπιστικότατο!! =D>[/quote]
User avatar
dgiras
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Tue Apr 01, 2003 11:00 pm
Location: Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="konspir2"]
Ερώτηση 1η:

Είναι καλύτερο να χωρίζεται η προπόνηση ανάλογα τη θέση; (π.χ. αμυντικοί, μέσοι, επιθετικοί)

Αναλογα με το συστημα που χρησιμοποιεις διαλεγεις και αν θα προπονουνται ολοι μαζι η οχι. Αυτο εχει ιδιατερη βαρυτητα σε αμυντικογενη συστηματα. Προσωπικα χρησιμοποιω 4 διαφορετικα προγραμματα (1-SW DC DMC 2-M AM 3-DR DL MR ML AMR AML FR FL 4-SC)

Ερώτηση 2η:

Πόσα rest προτείνετε και σε ποιες μέρες;

Στανταρ ρεπο την ημερα του αγωνα και το επομενο πρωι καθως και ενα απογευματινο στο μεσο της εβδομαδας -ισως και 2-
Ερώτηση 3η:

Τα training after match και rest after match day, πως προτείνετε να τα χρησιμοποιούμε;

Οχι και στα δυο.

Ερώτηση 4η:

Η youth team είναι καλό να έχει δικό της πρόγραμμα;

100% Χρειαζονται πολυ ξεκουραση ειδικο προγραμμα για να ανεβει το fitness τους χωρις να εχεις πολλους τραυματισμους και πολλη δουλεια στους τεχνικους τομεις
Ερώτηση 5η:

Σχετικά με cross coyntry, weight training... είναι καλό να χρησιμοποιούνται και πόσες φορές;;

Μια φορα Sprints και μια φορα Weight ειναι αρκετα

Ερώτηση 6η:

Έχει σημασία η ώρα της προπόνησης; (π.χ. fitness το πρωί, τεχνική το μεσημέρι, χαλάρωμα το απόγευμα;)

Δεν εχω παρατηρησει διαφορες αλλα απο οσο βλεπω απο τα default προγραμματα του CM ποτε δεν βαζει απαιτητικα σε πρωινες ωρες, κατι θα ξερουν αυτοι!!![/quote][/b]
User avatar
dgiras
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Tue Apr 01, 2003 11:00 pm
Location: Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ακομα οπως γραφει και ο Thrass εγω χρησιμοποιω το ALX Calculator για να φτιαχνω την προπονηση μου.
Αναλογα με την ομαδα και τις εγκαταστασεις που εχεις αλλαζεις τα στατιστικα.
Διαβασε το topic: Να λοιπον τι κανει καθε προπονηση
Aν εχεις καθε μερα σε ολα τα στατιστικα πανω απο 6 και κατω απο 12 εισαι ΟΚ \:D/
Πειραματισου εχει διαφορες αναλογα με την ομαδα 8O

Δεν με νοιαζει αν αυτα που χρησιμοποιω εχουν σχεση με τα αποτελεσματα του research του Thrass. ::oops: Μπορει εμφανησιακα να ειναι τελειως λαθος, το αποτελεσμα με νοιαζει. Και αυτο ειναι καλο εστω και σε απραλογα προγραμματα \:D/ \:D/
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dgiras, απλά να προσθέσω ότι μάλλον υπάρχει κι ένα ανώτατο όριο στο σύνολο των πόντων κάθε ημέρας. Αυτό το ανώτατο όριο (που μάλλον διαφέρει από παίκτη σε παίκτη) το υπολογίζω γύρω στο 56 και έχει πιο πολύ να κάνει με τραυματισμούς (όσο μεγαλύτερο το ημερήσιο άθροισμα, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα τραυματισμών).

Επιπλέον οι μονάδες Shot Stopping είναι μόνο για Goalkeepers, οπότε δεν τις λαμβάνουμε υπόψη για τους outfield.

Αλλά μάλλον τον "υπερφορτώσαμε" τον Konspir, τουλάχιστον όμως πήρε γνώμες για αυτά που ρωτούσε ::wink: .
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παιδιά thanks ::wink:

Θα δοκιμάσω να φτιάξω ένα πρόγραμμα και θα το postάρω εδώ για σχόλια!

Thank you all =D> ::wink:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπόν πρώτη προσπάθεια για πρόγραμμα:

-----------------ΠΡΩΙ--------ΜΕΣΗΜ----------ΑΠΟΓ
Κυριακή--------rest-----------rest-------------rest -
Δευτέρα----Set P. Def------Shad. Pl.-------5 Large
Τρίτη---------Sprints--------5 small-------Clos. Down
Τετάρτη------Crosses-------Ov Att----------Set Att
Πέμπτη-------Weight--------Pig Mid---------Set Def
Παρασκευή--Penalties------Ov Def--------Tr. Match
Σάββατο----Technique----- Tact. Tr.-------Heading

Ακούω σχόλια... (επιεική :mrgreen: )
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκ, πρώτης άποψης φένεται βαρύ. Πολλά τα schedules και λίγα τα rest. Δώσε λίγο instructions train on match day kai train after match day για να σου απαντήσουν τα παιδιά.
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Greco"]Εκ, πρώτης άποψης φένεται βαρύ. Πολλά τα schedules και λίγα τα rest. Δώσε λίγο instructions train on match day kai train after match day για να σου απαντήσουν τα παιδιά.[/quote]

Έχω αφήσει τα default... ειλικρινά δεν θυμάμαι τώρα ποια είναι ακριβώς ::oops:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε πρώτη φάση δε μου αρέσει καθόλου η Τετάρτη. Υπερβολικά πολλή εξάσκηση σε μερικούς τομείς και καθόλου fitness. Γενικά θα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία, όχι να αφήνεις όλη την εξάσκηση σε heading, crossing, set pieces σε μια μέρα.

To Heading είναι γενικά ψιλο-άχρηστο, και αξίζει να το χρησιμοποιούμε μόνο όταν ψάχνουμε για ένα ελαφρύ πρόγραμμα να συμπληρώσουμε τη μέρα. Ας είναι, αφού το έβαλες το Σάββατο... αλλά δε βάζεις στη θέση του κάνα Shooting καλύτερα;

Θα σου απαντήσω αναλυτικά τις επόμενες μέρες, μόλις το δοκιμάσω εξονυχιστικά.

Παρεμπιπτόντως, το default είναι training on match day=no και training the day after the match=yes, το οποίο μάλλον θα σου δημιουργήσει προβλήματα.

Θα επανέλθω.
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

=D> =D> =D>
Konspir, καταπληκτικό το πρόγραμμά σου!

Το δοκίμασα με τον Παναθηναϊκό από 20/8/02 μέχρι 6/1/03 και ΕΡ4. Χρησιμοποίησα training after the day of the match=yes όπως κι εσύ. Στο πείραμα χρησιμοποιήθηκαν 17 παίκτες και στην προπόνηση ανατέθηκαν 3 προπονητές (1 με techniqe-, 1 με fitness- κι ένας με general-style).

Σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά παρουσίασαν βελτίωση με τις μεγαλύτερες βελτιώσεις να τις μοιράζονται τα set pieces, penalty taking, crossing, heading, influence, decisions.

Τα μόνα που είχαν Mixed Results ήταν τα positioning, agility και balance, δηλαδή σε αυτά υπήρχαν αρκετοί παίκτες με +1 και με -1. Το positioning πάντως μάλλον βελτιώθηκε παραπάνω από ό,τι έπεσε.

Εύγε! Αν βρω καμιά βελτίωση θα σου πω, αλλά δύσκολο μετά από τόσο επιτυχημένο πρόγραμμα.

ΥΓ. Επαναλαμβάνω, το τεστάρησα με ΕΡ4 σε νέο παιχνίδι.
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

\:D/ \:D/ \:D/

Μάλλον σε σένα πάνε τα μπράβο, αφού βάσει της μελέτης σου έγινε το πρόγραμμα...

το μόνο που έκανα εγώ είναι το εξής....

με βάση τους πόντους βελτίωσης που αναφέρεις σε κάθε πρόγραμμα για κάθε attribute, έκανα ένα υπόμνημα που έβαζε ένα rating... δηλαδή:

Πόντοι βελτίωσης 1-5 rating 1
5-10 1,5
10-15 2
15-20 2,5
20+ 3

Μετά σε ένα excelάκι έκανα ένα πίνακα με οριζόντια στοιχεία τα sessions (pig in the middle, 5 a side κλπ) και κάθετα στοιχεία τα atribbutes...

Ο πίνακας συμπληρώθηκε με το rating του κάθε session σε κάθε attribute...

έτσι έβλεπα αμέσως ότι π.χ. το closing down είχε rating 3 στο off the ball...

Μετά έβαλα το excel να κάνει ένα άθροισμα σε όλα τα ratings των training sessions

Τα sessions με τα μεγαλύτερα αθροίσματα πρέπει να μπαίνουν σε όλα τα προγράμματα....

Τις υπόλοιπες θέσεις τις συμπληρώνεις με βάση αυτά που θέλεις εσύ...

Αυτή ήταν η μέθοδος! Αν την καταλάβατε... γιατί είναι λίγο δύσκολο να εξηγήσω τι έκανα :mrgreen:

Thanks Θράσσο!!! =D> =D>
::wink:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”