Αλέξης Ορφανός - Αξίζει να ζέις για ένα όνειρο...;

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
ekontos7
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Tue May 08, 2007 12:19 pm
Football Manager της ομάδας: olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γιατι παντα το σταματας την κρισιμη ωρα?εισαι μαζοχιστης?
ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ.ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαι θεος αγορι μου και πρεπει να αποτελεις προτυπο για τον καθενα που γραφει ιστορια.Ισως εισαι ο μονος που διεγειρεις συναισθηματικες αντιδρασεις μεσω μιας ιστοριας.απλα σου οφειλω το σεβασμο μου αν και απο την αλλη πρεπει να στην πω γτ παλι στα κρυα του λουτρου μας αφησες :D :D :D
Κοτα μην αργησεις αλλο τοσογτ θα βγει το ΦΜ2009 και δεν θα προλαβεις να το παιξεις ουτε αυτο :D :D
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Η δικαίωση ενός πολεμιστή...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Αλέξης κτύπησε την πόρτα του Πρόεδρου.

- Περάστε μέσα Senior, είναι εδώ κάποιος που θέλω να γνωρίσετε.
- Ονομάζομαι Manish Bhasin, είπε ο άγνωστος καλοντυμένος κύριος.
Ο Ορφανός έκανε χειραψία και συστήθηκε.
- Αυτός ο κύριος είναι πολύ γνωστός αθλητικογράφος και τηλεπαρουσιαστής στην Αγγλία Senior Orfanos, και ήρθε εδώ για διακοπές. Έχει μια πολύ ωραία ιστορία να σας διηγηθεί.

Image

Ο Άγγλος δημοσιογράφος χαμογέλασε.
- Να, ήμουν τις προάλλες σε ένα τοπικό μπαράκι εδώ στο Οβιέδο και είχα μια πολύ ενδιαφέρον συζήτηση με έναν μεθυσμένο φαν της Οβιέδο. Μου μίλησε για σας και μάλιστα μου έδωσε ένα χαρτονόμισμα των 10 ευρώ για να έρθω να παρακολουθήσω το τελευταίο σας παιχνίδι της σεζόν. Όταν το είπα αργότερα στην γυναίκα μου, μου θύμωσε που θα πήγαινα σε αγώνα ποδοσφαίρου στις διακοπές μου. Δεν την άκουσα όμως και μπήκα απο το φορητό υπολογιστή μου στο ίντερνετ και διάβασα όσα κάνατε τα τελευταία δύο χρόνια στην Οβιέδο. Βρήκα και κάτι ιστοσελίδες απο φαν της ομάδας που μένουν στο εξωτερικό. Εκεί μάλιστα περιγράφουν σχεδόν ολόκληρο το παιχνίδι λεπτό προς λεπτό και αναφέρονται σε τεχνικά θέματα. Έκανα λοιπόν την έρευνα μου και ήρθα στο γήπεδο. Πλήρωσα με τα 10 ευρώ που μου είχε δώσει ο άγνωστος μου φίλος και κάθισα στην κερκίδα. Παρακολούθησα πολύ προσεχτικά το παιχνίδι. Πρόσεξα όλες σας τις κινήσεις. Εντυπωσιάστηκα απο δύο ποδοσφαιριστές σας. Το νούμερο 10 (Michu) και το 16 (Pablo Vitti). Πιστεύω θα κάνουν καλή σεζόν την ερχόμενη χρονιά στην Primera. Mister Orfanos, πρέπει να σας πώ ότι απο χθές είμαι φαν της Οβιέδο, είμαι φαν σας. Τιμή μου που σας γνωρίζω.
- Σας ευχαριστώ για τα πολύ καλά σας λόγια, όμως απλά κάνω τη δουλειά μου.
- Και την κάνετε πολύ καλά. Mister Orfanos, θα σας πείραζε αν έγραφα ένα άρθρο για σας στην εφημερίδα μου; Θα ήταν μεγάλη μου τιμή.
- Η τιμή είναι δικιά μας Senior Bhasin, πρόλαβε να πεί ο Πρόεδρος.
- Ωραία, θα σας παρακολουθώ την ερχόμενη σεζόν Mister Orfanos. Θα μάθει όλη η Αγγλία για την Οβιέδο. Θα το δείτε.

Ο Άγγλος ρεπόρτερ έσφιξε το χέρι του Προπονητή και του Πρόεδρου της Οβιέδο, λέγοντας τους καλή επιτυχία στην Primera Division και ακολούθως έφυγε για το ξενοδοχείο όπου τον περίμενε η γυναίκα του για να φύγουν για Αγγλία.

Ο Πρόεδρος, γύρισε και κοίταξε τον Ορφανό γεμάτος ενθουσιασμό λέγοντας του:
- Publicidad Senior Orfanos, Publicidad!!! (Δημοσιότητα)
- Η Δημοσιότητα πιθανόν να φέρει και πίεση. Πιστεύω ότι τα παιδιά δεν πρέπει να εκτεθούν στα ΜΜΕ. Θα πρέπει να μένουν μεταξύ μας τα όσα συμβαίνουν στην Οβιέδο.
- Θα φέρει λεφτά, θα φέρει ποδοσφαιριστές να αγωνιστούν στην ομάδα μας. Θα μας φέρει σπόνσορες. Θα φέρει κόσμο στα γήπεδα. Θα κάνει την Οβιέδο γνωστή! Θα μας βγεί σε καλό Senior Orfanos. Θα το δείς.

Ώρα 20:15

O Ορφανός καθόταν στην αίθουσα όπου γινόταν η εκδήλωση για την βράβευση των ποδοσφαιριστών. Μετά απο μια ομιλία που απέυθεινε ο Πρόεδρος Senior Juan Mesa, σειρά πήρε ένας παλιός ποδοσφαιριστής εκφράζοντας την αγάπη του προς την ομάδα και την ευχαρίστηση του για την προσπάθεια που γίνεται, αργότερα μίλησαν κάποιοι παράγοντες και στο τέλος έδωσαν το μικρόφονο στον Ορφανό για να μιλήσει για τη σεζόν που πέρασε, την νέα σεζόν που θάρθει και ακολούθως να απονέμει τα βραβεία Πρώτου σκόρερ, ποδοσφαιριστή της σεζόν, βραβεία περισσότερων ασσίστ, καλύτερης απόδοσης και πολυτιμότερου ποδοσφαιριστή. Ο Ορφανός είπε τα ακόλουθα:

«Σήμερα είναι ο επίλογος μιας ιστορικής σεζόν τόσο για το σωματείο αλλά όσο και για μένα. Τα βραβεία θα έπρεπε να δωθούν στον κάθε ένα ξεχωριστά. Στον κόσμο που ήταν δίπλα μας στη βροχή, στα χιόνια, στο 4-0 με την Tenerife που συνέχιζαν να τραγουδούν και να εμψυχώνουν την ομάδα, στους ποδοσφαιριστές μας που έδωσαν όλοι ανεξαιρέτως τον εαυτό τους για την ομάδα αυτή, μα τα περισσότερα βραβεία θα έπρεπε να τα πάρει ο Πρόεδρος. Ο Senior Mesa, έκανε τόσες θυσίες για αυτή την ομάδα, που κανένας μας δεν ξέρει. Αν δεν ήταν η αγάπη του προς αυτή την ομάδα τόσο αγνή και τόσο απέραντη, ίσως να μην ήμασταν εδώ σήμερα. Ας τον τιμήσουμε με ένα χειροκρότημα, ας του δείξουμε την εκτίμηση μας για τα όλα όσα έχει πετύχει»

Τότε όλος ο κόσμος, ολόκληρη η πόλη που παρευρέθηκε στην φιέστα, όλοι αυτοί που στεκόντουσαν έξω στους δρόμους, χειροκρότησαντόσο δυνατά, που ο Πρόεδρος ένοιωθε ότι το χειροκρότημα αυτό έβγαινε απο τα στήθια του. Το δέχτηκε αγκαλιάζοντας τον πολυαγαπημένο του πλέον Αλέξη Ορφανό τόσο σφικτά σαν να του έλεγε όλα τα ευχαριστώ που του χρωστούσε μαζεμένα σε μια αγκαλιά. Ήταν τόσο συγκινημένος, που δεν κατάφερε να αρπάξει το μικρόφονο και να ουρλιάξει ΑΛΕΞΗΣ ΟΡΦΑΝΟΣ! Δεν μπορούσε να πει σε όλο το κόσμο ότι αυτός και μόνο αυτός είναι ο άνθρωπος που έφερε την Οβιέδο εκεί που της αξίζει! PRIMERA DIVISION!


Στην απονομή, δεν υπήρχε άλλο όνομα, δεν υπήρχε άλλος προταγωνιστής, δεν υπήρχε συναγωνισμός. Τα πήρε όλα το παιδί που κατάφερε να ξελασπώσει και να δώσει τους 3 βαθμούς της νίκης τόσες φορές στην ομάδα του. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.
PABLO VITTI.

Image

- Είναι μεγάλη μου τιμή που βραβεύομαι σε μια τόσο ιστορική στιγμή για την Οβιέδο, όμως δεν θα ήμασταν εδώ σήμερα αν δεν ήταν ο προπονητής μας και σ? αυτόν τα οφείλουμε όλα. Ήταν πάντα εκεί, να δίνει λύσεις όταν δεν μπορούσαμε να δώσουμε εμείς, να μας λέει αυτό που έπρεπε να ακούσουμε για να κάνουμε τη διαφορά. Εκ μέρους ολόκληρης της ομάδας θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή μας και να του υποσχεθούμε για τη νέα σεζόν αυτό που μας ζητούσε πάντα: Senior, θα τα δίνουμε όλα σε κάθε παιχνίδι!

Μετά το τέλος της φιέστας, ο Πρόεδρος προσφέρθηκε να οδηγήσει τον Ορφανό στο σπίτι του, ήθελε να του πει κάτι.

- Senior Orfanos, την Δευτέρα περάστε απ το γραφείο μου να συζητήσουμε για τα νέα μπάτζετ, το ποσό για τις μεταγραφές, τους στόχους μας και το νέο σου συμβόλαιο!
- Θα μου προσφέρετε νέο συμβόλαιο; Είπε ο Αλέξης χαμογελώντας. Ήξερε ότι η ομάδα δεν είχε δυνατότητες.
- Ξαφνιάστηκες ε; Στην τζέπη μου έχω μια επιταγή απο την Ισπανική ομοσπονδία. Είναι εξαψήφιος.
- Ένα εκατομύριο; Είπε ο Αλέξης ξαφνιασμένος
- Έξι
- Εξι εκατομύρια;
- Ακριβώς!
- Αστειεύεστε έτσι; Ο Ορφανός δεν το πίστευε
- Τα πράγματα άρχισαν να πηγαίνουν καλύτερα για την ομάδα μας. Ακόμη θα έχουμε περισσότερα Season Tickets και σε πιό ακριβή τιμή απο τα περσινά, θα έχουμε νέο σπόνσορα?.Δεν αντέχω να περιμένω. Θέλω ο Σεπτέμβρης να έρθει αύριο!
- Senior Mesa, άστε να κάνουμε πρώτα τις μεταγραφές...
- Έχεις δίκαιο...πως το ξέχασα;

Οι δύο άντρες γέλασαν...




Δευτέρα, 19 Μαιου 2008

Ο Αλέξης πήγε απ το πρωί στη δουλειά. Σε ακριβώς 2 μήνες θα έπρεπε να αρχίζουν τα φιλικά.
Έπρεπε να ανανεωθούν συμβόλαια, έπρεπε να αποφασιστεί ποιοί δεν θα έμεναν στην Οβιέδο, έπρεπε να βρεθούν νέες μεταγραφές. Η Primera Division δεν σήκωνε αναβολές και δισταγμούς. Σε 3 περίπου μήνες θα έπρεπε να είναι όλα έτοιμα για τη νέα σεζόν. Ο Αλέξης ανυπομονούσε να μάθει τι είχε να πεί ο πρόεδρος. Οι δύο άντρες της Οβιέδο άρχισαν απο νωρίς τη συζήτηση.

- Senior Orfanos, η Primera δεν είναι καθόλου σαν τις άλλες κατηγορίες. Κάθε παιχνίδι είναι τελικός και κάθε ήττα καταστροφή για όλες τις ομάδες. Εδώ παίζονται όλα τα λεφτά της Ισπανίας. Εδώ δεν χωράνε τα λάθη. Η Primera είναι αρένα με τους ταύρους. Η θα θριαμβεύσεις ή θα σε πάρουνε σηκωτό απο την πίσω πόρτα χωρίς να ρωτήσει κανείς για σένα ποτέ! Αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα δεκτώ να «κόψεις» απο το μισθό που θα σου προσφέρω για να μεγαλώσει το μπάτζετ των μεταγραφών. Σε θέλω αφοσιομένο, ξεκούραστο και 100% συγκεντρομένο στην Οβιέδο και δεν θα δεκτώ να δουλεύεις αλλού. Σου προσφέρω ?10,000 το μήνα μέχρι το 2010 και 2.3 εκ. Ευρώ για μεταγραφές. Σκοπός μας είναι να παλέψουμε για παραμονή αλλά κυρίως να μην ξεφτιλιστούμε με αποτελέσματα που θα ντροπιάσουν την ομάδα μας. Οι υπόλοιπες ομάδες όλες έχουν πολύ καλύτερο υλικό, εγκαταστάσεις και μπάτζετ απο εμάς και η χρονιά αναμένεται να είναι πολύ δύσκολη. Αν καταφέρουμε να πάραμείνουμε, ίσως καταφέρουμε να πάρουμε ποδοσφαιριστές που να μπορούν να μας βοηθήσουν να γίνουμε στέλεχος της κατηγορίας. Έχεις το ελεύθερο να προσφέρεις ότι συμβόλαια θέλεις και σε όποιον θέλεις. Έχεις επίσης το ελεύθερο να ξοδέψεις το μπάτζετ όπως νομίζεις. Επίσης μπορείς να πουλήσεις ή να αφήσεις ελεύθερο όποιον ποδοσφαιριστή νομίζεις.
- Gracias Senior Mesa, πρέπει να στρωθώ στη δουλειά...

Αυτά ήταν τα μόνα λόγια που είπε ο Ορφανός λίγο πρίν υπογράψει το νέο συμβόλαιο με την Οβιέδο. Η ομάδα έπρεπε να ενισχυθεί σημαντικά.

30 Ιουνίου 2008

Free: Ποδοσφαιριστής της Real Oviedo είναι απο σήμερα ο Ivan Helguera μέχρι το 2010.
Ο 33χρονος Ισπανός αμυντικός διεθνής (47 συμμετοχές, 3 γκόλ) Ivan Helguera, αφέθηκε ελέυθερος απο την Real Madrid μετά απο 9 χρόνια. Ο Helguera φόρεσε την φανέλα της Real 234 φορές πετυχένοντας 19 γκόλ. Ο πρώην ποδοσφαιριστής της Real αποτελεί την πρώτη μεταγραφή για την Real Oviedo για την νέα χρονιά.

Image

1η Ιουλίου 2008

Η Real Oviedo αποδέσμευσε τους εξής ποδοσφαιριστές:

Raul Castillo (ST) 23 συμμετοχές, 8 γκόλ, 2 ασσιστ
Miguel (ST) 3 συμμετοχές, 0 γκόλ
Michalis Kapsis (DC) 54 συμμετοχές, 0 γκολ, 1 ασσιστ
Ze To (AML)
Servando
Fede Bahon (DC) 41 συμμετοχές, 0 γκολ, 1 ασσιστ
Ricardo
Pepin (AMR/C)
Sergio (WBR) 49 συμμετοχές, 0 γκολ, 4 ασσιστ
Jacobo (AMR) 22 συμμετοχές, 0 γκολ, 2 ασσιστ
Pablo Lopez (DR/C) 52 συμμετοχές, 0 γκολ, 2 ασσιστ
Moises (MC) 0 συμμετοχές, 0 γκολ, 0 ασσιστ
Ivan

Οι πάραπάνω ποδοσφαιριστές βοήθησαν σημαντικά στην πορεία της Οβιέδο για άνοδο στην Primera Division και τόσο η διοίκηση όσο και οι οπαδοί τους ευχαριστούν και τους έυχονται καλή συνέχεια στις νέες τους ομάδες. «Θα βρίσκεστε πάντα στην καρδιά μας.»



Η Real Oviedo βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τους εξης ποδοσφαιριστές σαν τα νέα αποκτήματά της για τη νέα σεζόν στην Primera Division:


Free: Ο 28χρονος Ούγγρος διεθνής (25 συμμετοχές) αριστερός winger Peter Halmosi. O Halmosi αφέθηκε ελέυθερος απο την Debrecen όπου αγωνιζόταν ώς βασικός τα τελευταία 5 χρόνια.

Image

Free: Ο 23χρονος Ισπανός δεξιός μπάκ χαφ, Juan Valera της Atletico Madrid που αγωνιζόταν δανεικος την περασμένη χρονιά στην Malaga (12 συμμετοχές, 1 γκόλ) έμεινε ξεχασμένος απο την ομάδα του που δεν του πρόσφερε νέο συμβόλαιο και δέκτηκε την προσφορά της Οβιέδο μέχρι το 2011. Ο Valera ήταν διεθνής με την Εθνική κάτω των 21 της Ισπανίας με 3 συμμετοχές και 1 γκόλ.

Image

Free: Ο 31χρονος Πορτογάλλος δεξιός μεσοεπιθετικός Edgar. O 1 φορά διεθνής Πορτογάλλος, που αγωνιζόταν στη Malaga για τα τελευταία 10 χρόνια ώς βασικός, υπόγραψε 2ετές συμβόλαιο μέχρι το 2010.

Image

80,000: O 19 Ισπανός τερματοφύλακας Ismael, θα είναι ποδοσφαιριστής της Real Oviedo μέχρι το 2012. Ο Ισπανός πορτιέρο, αποκτήθηκε απο την Rayo για το ποσό των 110 χιλιάδων Ευρώ. Ο νεαρός παρ όλο το νεαρό της ηλικίας του, αγωνιζόταν ώς βασικός στην ομάδα του πραγματοποιόντας μεγάλες εμφανίσεις και τραβόντας την προσοχή του προπονητή της Οβιέδο Αλέξη Ορφανού. Ο Ορφανός μιλώντας για τον νεαρό είπε πως πρόκειται για μεγάλο αστέρι.

Image



Free: O 24 χρονος Ρουμάνος διεθνής Ianis Zicu της Inter που αγωνίζεται σε θέση επιτελικού μέσου (AM/F), που αγωνιζόταν ώς δανεικός Rabid, Dinamo Buc. Και Parma τα τελευταία χρόνια, ήταν το νέα μεταγραφικό απόκτημα της Οβιέδο.

Image


100,000: O 22 χρονος Διεθνής Νοτιοαφρικανός Μεσοεπιθετικός Lebohang Mokoena (11 συμμετοχές, 4 γκολ) που αγωνιζόταν στους Orlando Pirates, αποκτήθηκε για το ποσό των 130 χιλιάδων Ευρώ. Το Νοτιοαφρικάνικο αστέρι, υπόγραψε συμβόλαιο με την Οβιέδο μέχρι το 2012 και ήδη θεωρείτω σπουδαία μεταγραφή όχι τόσο για την φήμη του αλλά για τις ικανότητές του. Γρήγορος, αποφασιστικός, ακούραστος, ο Mokoena θα είχε όλες τις ευκαιρίες να λάμψει με τη νέα του ομάδα σε ένα πρωτάθλημα που έχει όλα τα φώτα στραμμένα προς τα πάνω του.

Image



120,000: Ο 19χρονος Ισπανός αμυντικός Luis απο την Malaga.



O Αλέξης Ορφανος ανακοίνωσε έξι φιλικά. Πίστευε ότι η ομάδα χρειαζόταν πολλά φιλικά για να καταφέρει να δέσει μεταξύ της και να μπορεί να αποδώσει στο πρωτάθλημα. Πίστευε ότι θα έπρεπε να κάνει μια καλή αρχή.

18/7 Fenerbahce (Home)
26/7 Gimnastic (Away)
1/8 Reggina (Home)
10/8 Brescia (Away)
14/8 Marbella (Away)
18/8 Albacete (Away)

Το πρωτάθλημα θα ξεκινούσε με τους εξής αγώνες:
24/8 Getafe (Home)
27/8 Albacete (Away)
7/9 Osasuna (Home)
14/9 Malaga (Away)



Το Ροστερ της ομάδας διαμορφώθηκε ως εξής:

Τερματοφύλακες
Matej Rondos
Gaston Pezzutti
Lopez Vallejo
Ismael

Αμυντικοί
Antonio Robles (DC)
Lucas Alessandria (SW/DC)
El Kakouri (SW/DC)
Ivan Helguera (DC/DM)
Luis (DC)


Μπάκ
Murad Trabelsi (DRL) (Την περασμένη χρονιά ήταν δανεικός στην Albinoleffe)
Juan Valera (D/WB/MR)
Paolo Castellini (D/WB/ML)
Peter Halmosi (D/AML)

Αμυντικοί Μέσοι
Aaron Mokoena
Jon Carrera
Sebastian Zienlinsky


Πλάγιοι Μέσοι / Επιτελικοί
Milos Maric (MRLC)
Miguel Perez (AMR/C)
Chris Nael (AMR/C)
Edgar (AMRLC,FC)
Lebohang Mokoena (AMRC, FC)
Samuelle Canella (AML/C)
Rene Mihelic (AML/C)
Michu (AMC)
Ianis Zicu (AM/FC)



Επιθετικοί
Moises (ST)
Duvan Henao (ST)
Pablo Vitti (ST)
Nacho Garcia (ST)

Δανεικοί
Nico Rotundo (DMC) (Δανεικός στην Albinoleffe)
Steve Mc Carty (AMR) (Δανεικός στην Albinoleffe)
Rossini (AMC) (Δανεικός στην Albinoleffe)



Στα αμυντικά χάφ προόριζε τον νεοαποκτηθέντα Ivan Helguera o Αλέξης Ορφανός. Ο προπονητής της Οβιέδο δεν πίστευε ότι o Mokoena ή ο Zielinsky θα μπορούσαν να κρατήσουν επάξια το κέντρο. Γι αυτό το λόγο ο Ορφανός σκεφτόταν ότι χρειαζόταν να επενδύσει πάνω σε ένα αμυντικό που θα μπορούσε να παίζει ώς βασικός. Σίγουρα η άμυνα θα ήταν το πρώτο που θα έφτιαχνε ο Αλέξης για να παλέψει για να κρατηθεί στην κατηγορία.
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου, είσαι απίστευτος...Συγχαρητήρια!! :-D

Tον Moises τον είχα στον ΠΑΟΚ, μου είχε βάλει 15 γκολ την πρώτη χρονιά αλλά μετά έπεσε..Είναι και μεγάλος, δεν νομίζω να αντέξει στην Primera.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Προχώρα ακάθεκτος.....είμαστε εδώ όλοι, όπως βλέπεις....δεν φεύγει κανείς...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Προχώρα είσαι μεγάλος σε διαβάζουν όλοι!!!


Off Topic:
Την Ραμόνα ποτέ θα μας τη δείξετε κ.Ορφανέ;
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπραβο αλεκο...Δωσ'τα ολα φετος..
Κατι ακομα.Η λεπτομερεια με το δημοσιογραφο και το 10Ευρω που του εδωσαν στο μπαρ αποδεικνυει πως δεν γραφεις αλλα συγγραφεις....Δεν συνεχιζω το γλυψιμο απλα το γεγονος πως ειμαι ακομα εδω και περιμενω το επομενο επεισοδιο ενω δεν εχω πολυ χρονο σημαινει πως αυτο που κανεις δεν μοιαζει σε τπτ με αυτα που γραφει καποιος αλλος.Ακομα το νεο επεισοδιο???Προσωπικα πιστευω πρεπει να τα κανεις πιο συντομα ωστε να ποσταρεις πιο συχνα
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
Sovjohn
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Thu Nov 08, 2007 4:03 pm
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I don't play FM anymore. I read stories!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προς τον τζύμπριο Στέλιο,

καλαμαράς Γιάννης εδώ. Απ' ότι θα δεις από τον αριθμό (ποιό? Χαχαχα) των ποστ μου, δεν γράφω συχνά εδώ μέσα...Είμαι football manager noob. Μάλλον όχι noob, casual ναι όμως - έχω απλά παίξει με μερικές μεγάλες ομάδες της Α' Εθνικής τα ΦΜ2006/7/8, και δεν είμαι "καμένος" με το παιχνίδι. Όμως, τελευταία διαβάζω ιστορίες εδώ μέσα για να δω πως άλλοι ΖΟΥΝ το παιχνίδι. Hands down λοιπόν, σου λέω ότι η ιστορία σου, η πρώτη και μόνη FM2007 που έχω διαβάσει - σήμερα, και 6-7 το πρωί φαντάσου, σήμερα που έχω γενέθλια και θέλω να είμαι ξεκούραστος για το :drinking: το βράδυ -, είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.

Δεν στέκομαι στο αγωνιστικό - είσαι ήρωας όπως και να χει. Αλλά οι πινελιές...όλες οι πινελιές στη ζωή του Α. Ορφανού είναι ΜΑΓΙΚΕΣ.

Ειλικρινά, και δεν το λέω καθόλου για πλάκα, μια τέτοια ιστορία είναι επιπέδου Χόλυγουντ. Εύχομαι να την συνεχίσεις όπως πρέπει, και να φτάσεις την Οβιέδο, και τον Ορφανό κατ' επέκταση, στα χρυσά γράμματα της Ιστορίας.

Ελπίζω να κατάλαβες πόσο με άγγιξε η ιστορία σου...ΓΕΡΑ...ΔΥΝΑΤΑ...ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ ΟΒΙΕΔΟ!!!

-Γιάννης.
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

TODAY
Παρασκευή 15 Μάη, 2009

Οβιέδο

Ώρα 05:08


Ο Αλέξης κοίταξε το ρολόι στον τοίχο. Η ώρα έδειχνε πλέον πέντε. Έξι ώρες πρίν να δώσει την τελική απάντηση στον κύριο Αμπράμοβιτς. Μια απάντηση που είτε θετική ήταν, είτε αρνητική, θα ήταν και η απάντηση στο μεγάλο ερωτηματικό για το μέλλον του, το μέλλον του Βίκτωρ και της Τζένης. Τα πρόσωπα τους στριφογύριζαν στο μυαλό του όλο το βράδυ. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 3 χρόνια, τα πρόσωπα τους δεν σταμάτησαν ποτέ να στριφογυρίζουν στο μυαλό του. Ότι έκανε τα τελευταία χρόνια το έκανε για την οικογένειά του. Ήθελε να κτίσει το όνειρο του για να μπορέσουν να απολαύσουν μια άνετη ζωή με την Τζένη και τον Βίκτωρα. Τους άξιζε καλύτερη ζωή. Οι θυσίες που είχαν γίνει τον τελευταίο καιρό απο τον Αλέξη ήταν αμέτρητες. Έπρεπε να καλυτερέψει η ζωή τους. Έπρεπε να περνά περισσότερο χρόνο με την οικογένειά του. Το χρειαζόντουσαν όλοι.

Ο Ορφανός είχε πάρει την απόφαση του εδώ και ώρα. Απλά περίμενε να ξημερώσει, παρακολουθώντας ταυτόχρονα τις μεγάλες στιγμές που έζησε με την Οβιέδο. Όταν ξημέρωνε θα έκανε μία βόλτα στο πάρκο για να αναπνεύσει καθαρό αέρα και ακολούθως θα πήγαινε στη βίλλα να βρεί τον κύριο Αμπράμοβιτς και να τον ενημερώσει για την τελική απόφασή του. Ο Ορφανός ένοιωθε όπως ένοιωθε πάντα όταν έπερνε μια απόφαση. Ένοιωθε ξαλαφρωμένος και με καθαρό μυαλό. Έβλεπε καθαρά μπροστά και θα μπορούσε να σχεδιάσει για το μέλλον του.

Το DVD εξακολουθούσε να παίζει στιγμιότυπα απο την απονομή βραβείων του 2008. Ο Ορφανός το άφησε να παίζει και πήγε στην κουζίνα να φτιάξει άλλον καφέ. Για κάποιον λόγο σκεφτόταν μόνο τη Τζένη. Ο Αλέξης σκεφτόταν τη Τζένη συχνά, όμως όταν βρισκόταν στην κουζίνα και έφτιαχνε τον καφέ του μόνος του, την θυμόταν πάντα. Ίσως επειδή πάντα της κρατούσε συντροφιά την ώρα που του έφτιαχνε τον καφέ του. Συνήθως στην κουζίνα, ήταν η ώρα που την έβρισκε απασχολημένη και την πείραζε. Του άρεσε που του θύμωνε γλυκά και του έλεγε να σταματήσει να την ενοχλεί. Καμια φορά τον απειλούσε να του ρίξει κάτι απο την κουζίνα της στο κεφάλι. Τη τσαγιέρα, το φλυτζάνι του καφέ, την καφετιέρα, ότι έβρισκε μπροστά της.
Οι σκέψεις αυτές του έφεραν δύο ρυτίδες χαμόγελου στο πλάι των ματιών του. Η αλήθεια είναι πως είχε πεθυμήσει την γυναίκα του και του έλειπε πολύ η παρουσία της. Ήταν το στήριγμά του στις δύσκολες στιγμές. Ήταν ο άνθρωπος που ζούσε και ανάπνεε για τον άντρα της. Έκανε τα πάντα για να μπορεί ο άντρας της να διατηρεί της ψυχική ηρεμία του. Η Τζένη ήξερε πάντα πόσο σημαντικό ήταν για αυτήν και την οικογένεια της ο άντρας της να έχει καθαρό μυαλό και ψυχική ηρεμία. Ήταν αυτός που θα πολεμούσε με τα πιό δύσκολα προβλήματα της ζωής. Η Τζένη ήταν δυναμική όμως ήξερε πολύ καλά να κάνει τόπο στον άντρα της. Κι αυτό ο Αλέξης το γνώριζε, το καταλάβαινε και το εκτιμούσε. Πόσο ήθελε να την πάρει τηλέφωνο... Τώρα θα πρέπει να βρίσκεται με τον Βίκτωρα στο αεροδρόμιο της Λάρνακας και να ετοιμάζεται για το ταξίδι της «επιστροφής».

Ο Αλέξης είδε και έπαθε να την πείσει να επιστρέψει στο Οβιέδο. Η Τζένη υποστήριζε ότι τα έξοδα θα ήταν τρομαχτικά περισσότερα αν ήταν όλοι εδώ. Ο Αλέξης της είπε ότι δεν θα έπρεπε να τους νοιάζουν τα έξοδα και το σημαντικό ήταν αν βρίσκεται ολόκληρη η οικογένεια μαζί.
Ο Αλέξης σχημάτισε τον αριθμό της για να της ευχηθεί καλό ταξίδι.

- Μπαμπααααααααααααααααααααα.....απάντησε ο Βίκτωρ
- Βίκτωρα....τι κάνεις αγοράκι μου; Πού είναι η μαμά σου;
- Εδώ είναι, μόλις μου είπε ότι ήσουν εσύ το απάντησα εγώ.
- Χαίρεσαι που έρχεσαι στην Οβιέδο;
- Και βέβαια χαίρομαι, όλοι οι φίλοι μου ζηλεύουν όταν τους είπα ότι θα ξεκινήσω προπονήσεις στην Οβιέδο. Θέλουν να έρθουν μαζί μου.
- Εσύ τι τους είπες;
- Τους είπα ότι δεν γίνεται, όμως θα τους γράφω συχνά. Σε θέλει η μαμά....
- Έλα Αλέξη, δεν κοιμάσαι;
- Όχι βλέπω κάτι στιγμιότυπα στο DVD, η πτήση θα είναι στην ώρα της;- Όλα είναι στην ώρα τους, θα είμαστε εκεί κατά τις 10, θα έρθεις να μας πάρεις εσύ;
- Το πιό πιθανόν να στείλω κάποιον άλλο, όμως κατά το μεσημέρι θα σας δώ στο σπίτι.
- Τι εμφανίστηκε;
- Ένα ραντεβού.
- Καλά μου λές μετά.
- Καλό ταξίδι και θα σας δώ σε λίγες ώρες. Σας αγαπώ
- Και μείς σε αγαπάμε.

Ο Αλέξης δεν ήθελε να πεί τίποτα στην Τζένη. Θα της τα έλεγε όλα στην ώρα τους. Τώρα θα έπρεπε να ταξιδέψουν και δεν ήθελε να την ανησυχίσει.
Πήρε τον καφέ του και κατευθύνθηκε για το δωμάτιο με το DVD που είχε πλέον τελειώσει. Έβγαλε απο τη θήκη το DVD που έγραφε «ΟΒΙΕΔΟ 08?- 09?» το έβαλε στο DVD Player και πάτησε play για να δεί τους τίτλους εφημερίδας που ανακοίνωναν τις μεταγραφές της νέας σεζόν....





Off Topic:
Παιδιά ευχαριστώ πραγματικά για τα καλά σας λόγια. Πραγματικά είστε όλοι υπέροχοι. Δεν πίστευα ποτέ (όσο καλά και αν έγραφα) να έβρισκα τόσα πολλά παιδιά να μου λένε τόσα καλά σχόλια για την Ιστορία μου. Σας εύχομαι καλή χρονιά και ελπίζω το νέο έτος να σας φέρει πάνω απ όλα υγεία τόσο σε εσάς, όσο και στην οικογένεια σας. Άμα έχουμε υγεία τα υπόλοιπα θα τα παλέψουμε! Χρόνια πολλά, Καλή χρονιά σε όλους...
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
User avatar
ekontos7
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Tue May 08, 2007 12:19 pm
Football Manager της ομάδας: olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη χρονια σε σενα στελιο με υγεια και ευτυχια.χρονια πολλα και καλα να εχεις.χρονια πολλα σε ολα τα παιδια του φορουμ.

στα δικα μας τωρα.δεν καταλαβαινω τι εγινε.προχωρησες την ιστορια και θα κανεις φλας-μπακ στην προηγουμενη αγωνιστικη περιοδο?αν το κανεις αυτο θα ειναι αναλυτικη η θα κοψεις επεισοδια προχωρωντας γρηγορα την ιστορια στο σημερα?εσυ σιγουρα ξερεις καλυτερα γιατι εισαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΜΥΘΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΟΣ αλλα δεν θελουμε να χασουμε τιποτα απο την εκπληκτικη ζωη και πορεια του ορφανου.
ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ.ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.
John_Afras
Amateur
Amateur
Posts: 240
Joined: Wed Dec 19, 2007 11:42 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε η ιστορία σου είναι απλά τέλεια,πρέπει να γίνει βιβλίο!!!
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΦΡΑΣ ΡΕ!
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5898
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

ekontos7 wrote:στα δικα μας τωρα.δεν καταλαβαινω τι εγινε.προχωρησες την ιστορια και θα κανεις φλας-μπακ στην προηγουμενη αγωνιστικη περιοδο?αν το κανεις αυτο θα ειναι αναλυτικη η θα κοψεις επεισοδια προχωρωντας γρηγορα την ιστορια στο σημερα?εσυ σιγουρα ξερεις καλυτερα γιατι εισαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΜΥΘΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΟΣ αλλα δεν θελουμε να χασουμε τιποτα απο την εκπληκτικη ζωη και πορεια του ορφανου.
Μαλλον ξεχασες οτι όλη η ιστορία ειναι ενα φλασμπακ(δεν την διαβασες απο την αρχη;)Η ιστορια ξεκιναει τον μαιο του 2009.Καλη χρονια σε ολους!!!!
User avatar
armeninho
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Mon Oct 15, 2007 2:30 am
Football Manager της ομάδας: Kalli8ea !!!
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos & Barcelona
Location: Exarxeia city - Panteion university
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγαπητε φιλε Στελιο απλα ενα μεγαλο, ενα τεραστιο, ενα ηχηρο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!! το ταλεντο σου ειναι σιγουρα εμφανες και ευχομαι να σου δωθει η ευκαιρια να το χρησιμοποιησεις ακομα και λογοτεχνικα !!! :D :D ....Με την εκπληκτικη πλοκη και γραφη σου προσφερες σ' ενα καθημερινο βραδυ μου μια εκπληκτικη ιστορια με ξεχωριστη ΜΑΓΕΙΑ !!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ φιλε μου!!! :-D

κανε σε ολους μας την χαρη και συνεχισε την μοναδικη ιστορια FM- μυθιστορημα - σεναριο ταινιας ( και τωρα με το FM2008 αρχισε και εκει την καριερα σου και περιμενουμε με ανυπομονισια και "φετινη" ιστορια :wink: )

stelio keep writing.....
ΕΜΠΡΟΣ αδελφια ας ενωθουμε σε εναν δυναμικο ελληνικο συνδεσμο οι απανταχου φιλοι του καμαριου της ΚΑΤΑΛΩΝΙΑΣ !!!!
ΔΕΝ υπαρχει το καπσιμο με την BARCA ( και τον γαυρο...)


αμαν ρε σαλευρη (προεδρος καλλι8εας) μας εχεις φαει μ' αυτην την τσιγκουνια και την αμπαλιαση σου !!!

http://koukouvaounes.myminicity.com/
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”