Αλέξης Ορφανός - Αξίζει να ζέις για ένα όνειρο...;

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όνομα. Αλέξης Ορφανός
Ημ. Γεν. 31/12/1969
Τοπος Γεν. Κύπρος
Επάγγελμα. Μάνατζερ της Ρεάλ Οβιέδο

Image

Παρασκευή 15 Μαή 2009
18:00, Oviedo, Spain


- Senior Orfanos? Η αλληλογραφία σας.
- Ευχαριστώ Ραμόνα, είπε συνεχίζοντας να κοιτάζει απ το παράθυρο του την ανοιξιάτικη βροχή. Ο ήχος της πόρτας που έκλεινε τον έκανε να κοιτάξει στο γραφείο του. Είδε στιβασμένα τα γράμματα που του άφησε η Ραμόνα. Με μια ματιά ήξερε σχεδόν από ποιόν προερχόταν το καθένα. Ήξερε ότι οι καφέ φουσκωμένοι φάκελοι είχαν μέσα DVD από παίκτες που του πρότειναν οι μανατζεραίοι. Αυτοι που είχαν το γνώριμο λογότυπο ήταν από την ομάδα του. Οι άσπροι φάκελοι ήταν κυρίως από θαυμαστές και καμιά φορά απειλητικά γράμματα. Οι ροζ και οι γαλάζιοι ήταν από θαυμάστριες. Όμως ξεχώριζε ο σκούρος μπλε φάκελος.

«Οι ευκαιρίες έρχονται μια φορά στη ζωή και συνήθως σε σκούρο μπλε φάκελο», έλεγε το SMS που πήρε το προηγούμενο βράδυ στο μυστικό αριθμό του, που ήξεραν μόνο οι στενοί συνεργάτες και η οικογένεια του. Τον πήρε στα χέρια του. Δεν είχε διεύθυνση παραλήπτη, δεν είχε διεύθυνση αποστολέα έγραφε απλά με άσπρα επιβλητικά γράμματα με χρυσό περίγραμμα, Senior ALEXIS ORFANOS.

- Ραμόνα;
- Si Senior?
- Να μη με ενοχλήσει κανείς σε παρακαλώ; Κράτα τα τηλέφωνα μου να τους πάρω μετά
- Si Senior, είπε η πιστή Ραμόνα ψιθυριστά, σχεδόν με ύφος συνένοχου.

Χωρίς να χάσει καιρό, ο Αλέξης άνοιξε το φάκελο προσεχτικά και έβγαλε το διπλωμένο γράμμα από μέσα. Στην βιαστική του προσπάθεια να το ξεδιπλώσει έπεσε κάτω ένα χαρτί. Έσκυψε και το πήρε. Ήταν μια επιταγή στο όνομά του...
Τα μάτια του έμειναν κολλημένα στο ποσό. Τα έχασε για λίγο και δεν κατάφερνε να διαβάσει το ποσό. Έκατσε. Πήρε μια-δύο ανάσες χωρίς να ξεκολλήσει τα μάτια του απο την επιταγή και κατάφερε να διαβάσει τον αριθμό ολογράφως: Δώδεκα εκατομμύρια Ευρώ. Ήταν όμως ανυπόγραφη. Απο κάτω απο τον αριθμό είχε τυπωμένο με χρυσά γράμματα το όνομα Roman Abramovich...
«Μήπως είναι καμιά φάρσα; Πώς βρήκαν το τηλέφωνο μου;», σκέφτηκε.
Αφού την κοίταξε για λίγο χωρίς να την αφήσει από τα χέρια του, έφερε μπροστά το γράμμα:

Οι ευκαιρίες έρχονται μια φορά στη ζωή και συνήθως σε σκούρο μπλε φάκελο.

Senior ALEXIS ORFANOS,

Δεν περνάτε απαρατήρητος. Η ποδοσφαιρική σας ευφυΐα και νοοτροπία σας έφερε στο σημείο να κρατάτε το μέλλον της οικογένειας σας, στα χέρια σας.

Αυτή τη στιγμή ο κύριος Αμπράμοβιτς βρίσκεται στην ίδια πόλη με εσάς και σας παρακαλεί όπως παρευρεθείτε την ερχόμενη Παρασκευή στις 8 το βράδυ στο 5 αστέρων ξενοδοχείο Husa Santo Domingo Plaza για να ακούσετε την πρόταση του.
Η εχεμύθεια μας είναι για την προστασία των δικών σας καθώς και δικών μας συμφερόντων.

Α! Φέρτε και ένα στυλό μαζί σας. Πιθανόν να φανεί χρήσιμο.

Με εκτίμηση,

Phillip Carter
FC Chelsea Vice President


Έβαλε το γράμμα με την επιταγή προσεκτικά πίσω στο φάκελο, πήρε τη ζακέτα του και φεύγοντας είπε στη Ραμόνα:
- Με ζήτησε κανείς Ραμόνα;
- No, Senior
- Θα πάρω την υπόλοιπη μέρα άδεια για σήμερα. Τα λέμε αύριο πρωί
- Si, Senior, είπε η Ραμόνα κοιτάζοντας τον με τα μεγάλα της μάτια γεμάτα απορία ενώ μια ριτυδούλα εμφανίστηκε στο μέτωπο της που φανέρωνε την ανησυχία της. Όσο καιρό δούλευε εκεί πέρα μαζί του, ποτέ του δεν έφυγε νωρίς. Πάντα ήταν ο τελευταίος που έβγαινε από το γραφείο και ο Πρώτος που ερχόταν το πρωί.

Στη διαδρομή η ταραχή του ταλαντευόταν στα όρια πανικού και κάποιες στιγμές ένιωθε το τιμόνι βαρύ και τα χέρια του να μην υπακούουν στις οδηγίες του εγκεφάλου του. Ήξερε πως αυτό το συναίσθημα έπρεπε να το αποβάλει.
Έπρεπε να ετοιμαστεί ψυχολογικά, να μην φαίνεται ταραγμένος. Έπρεπε να κρατήσει το κεφάλι ψηλά και να κοιτάξει στα μάτια τον Κύριο Αμπράμοβιτς. Στο κάτω κάτω απλά θα άκουε μία πρόταση. Δεν θα χρειαζόταν να πάρει αποφάσεις εκείνη τη στιγμή. Έπεισε τον εαυτό του ότι δεν θα σκεφτεί ούτε το γιο του που λάτρευε, ούτε τη γυναίκα του, ούτε τον εαυτό του ούτε τίποτα. Όλα αυτά θα θολώσουν την ικανότητα του να ακούει ανέκφραστος. Ότι αγαπάει στη ζωή του θα το σκεφτεί την ώρα που θα χρειαστεί να πάρει τις αποφάσεις.
«Πάω εκεί απλά για να ακούσω», ψιθύρισε και ένα κύμα ανακούφισης τον πλημμύρισε.

Είχε προνοήσει και πάρκαρε το αυτοκίνητο στο σπίτι του και πήρε ταξί. Ο ταξιτζής τον αναγνώρισε γι αυτό του είπε να τον αφήσει στο Salesas. Ένα shopping mall γεμάτο με κόσμο. Έπρεπε να είναι προσεχτικός διότι εύκολα μαθαίνονται νέα και ακόμη πιό εύκολα κυκλοφορούν φήμες. Από κει θα έπρεπε να περπατήσει για περίπου 10 λεπτά μέχρι να φτάσει στο ξενοδοχείο. Έτσι κι έκανε.

Στάθηκε απέναντι από το ξενοδοχείο. Κοίταξε το ρολόι του. Η ώρα ήταν εφτά και μισή. Τα ακριβά Τζαγκουαρ, Λαμποργκινι και Πόρσε ήταν παρκαρισμένα στην είσοδο του ξενοδοχείου. Δίπλα μια Τεράστια Μαύρη Λιμουζίνα με μαύρα φιμέ τζάμια. Διασταύρωσε βιαστικά το δρόμο και όδευε προς την είσοδο του ξενοδοχείου όταν πρόσεξε ένα από τα τζάμια της Λιμουζίνας να κατεβαίνει.

Image
- Μister Orfanos? Είπε μια φωνή με Βαριά Αγγλική προφορά τονίζοντας την προπαραλήγουσα.
- Yes? Είπε ο Ορφανός και κοντοστάθηκε.
- Απο δώ Sir, είπε ο κύριος με το αστραφτερό άσπρο χαμόγελο και άνοιξε την πόρτα, είμαι ο Κάρτερ.

Image
Ο Ορφανός μπήκε μέσα γρήγορα χωρίς να χάσει καθόλου χρόνο.

Η διαδρομή ήταν σύντομη, όπως και η συνομιλία τους.

- Μister Orfanos, Ο κύριος Αμπράμοβιτς ανυπομονεί να σας δεί. Έχει έρθει να σας κάνει σοβαρή πρόταση και τον τιμά που ανταποκριθήκατε στο κάλεσμα του.
- Σας ευχαριστώ κύριε Κάρτερ, είπε κρατώντας το ύφος του.


Ο Κάρτερ δεν του μίλησε άλλο, ίσως απο λεπτότητα, ίσως απο σκοπιμότητα.

Η λιμουζίνα πάρκαρε έξω απο μια μεγάλη έπαυλη. Στην αυλή φαινόταν ένα ελικόπτερο. Αυτό εξηγεί γιατί δεν ακούστηκε τίποτα για την άφιξη του στη μικρή αυτή πόλη.

Image

- Μιστερ Ορφανός, χαίρομαι που σας γνωρίζω, είπε ο Αμπράμοβιτς χαμογελώντας και έδωσε το χέρι για χειραψία.
- Και γώ χαίρομαι, είπε ο Ορφανός κρατώντας τα προσχήματα και έκαναν χειραψία.
- Μίστερ Ορφανός, θα μπώ κατ ευθείαν στο ψητό, δεν μου αρέσουν οι φλυαρίες. Σας παρακολουθώ εδώ και μερικούς μήνες. Είστε νέος και φιλόδοξος, διψάτε για νίκες και τίτλους, ξέρετε να νικάτε, έχετε πάθος. Θέλω να αντικαταστήσετε τον Χοσέ Μουρίνιο στο Τιμόνι της Τσέλσι. Θέλω νέα μυαλά, νέες ιδέες, νέους παίχτες, νέα φιλοσοφία. Θέλω η Τσέλσι να κερδίσει στα επόμενα 5 χρόνια όσους τίτλους μπορεί στην Αγγλία μα και στην Ευρώπη.

Τότε έβαλε το χέρι στη τζέπη...

Image

...κι έβγαλε ένα φάκελο, παρόμοιο με αυτόν που πήρε σήμερα στο γραφείο.

- Όρίστε, άνοιξε τον. Δες τι γράφει, είπε ο Ρόμαν καθώς έδινε στον Ορφανό το φάκελο.

Ο Ορφανός πήρε στα χέρια του το φάκελο και τον άνοιξε προσεχτικά με αργές και σίγουρες κινήσεις.

- Συμβόλαιο 5 χρονών με μισθό 75 χιλιάδες Ευρώ την Βδομάδα, είπε ο Ρομαν με δυνατή φωνή την ίδια ώρα που το διάβαζε ο Ορφανός.
Διακόσια τριανταοκτώ εκατομμύρια ευρώ για μεταγραφές για τη πρώτη σεζόν.

Ο Ορφανός χαμήλωσε το χαρτί και κοίταξε στα μάτια τον επιχειρηματία.

- Το συμβόλαιο μου λήγει στις...
- Θα σου υπογράψω και την επιταγή που πήρες σήμερα στο όνομα σου, θα πληρώσω και την Οβιέδο να σε αποδεσμέυσει, θα έχεις δωρεάν υπερπολυτελέστατο διαμέρισμα στην Τσέλσι και δωρεάν αυτοκίνητο για όσο υπηρετείς την ομάδα και θα μπορείς να επικηνωνείς μαζί μου για ότι χρειάζεσαι. Πώς σου φαίνεται η πρόταση αυτή;
- Είναι η καλύτερη πρόταση που άκουσα στη ζωή μου, αλλά...
- Phil, φώναξε, το συμβόλαιο φέρε.
- Κύριε Αμπράμοβιτς, δεν μπορώ να σας απαντήσω αμέσως.
- Και γιατί;
- Θα ήθελα να τα σκεφτώ λίγο. Έγιναν όλα πολύ γρήγορα.
- Μίστερ Ορφανός, το ελικόπτερο θα ανεφοδιαστεί και θα φύγω απο το Οβιέδο άυριο στις 12 το μεσημέρι. Θα πρέπει να μου απαντήσετε μέχρι τις 11 το πρωί.
- Μα θέλω τουλάχιστον δύο βδομάδες, να τελειώσει και το πρωτάθλημα.
- Η προσφορά που σας κάνω δεν χωράει σκέψη Μίστερ Ορφανός. Όμως επειδή είμαι οικογενοιάρχης και ξέρω ότι αν και χωρισμένος που είσαι θα πρέπει να μιλήσεις με την οικογένεια σου τότε δέχομαι μέχρι άυριο στις 11. Στις 11 και 1 η προσφορά είναι άκυρη. Πολλά εκατομμύρια κόσμος θα ήθελαν να βρίσκονται στη θέση σας Μίστερ Ορφανός. Και τώρα να με συγχωρέσετε, έχω conference meeting που πρέπει να παρευρεθώ, καλή σας νύκτα.

Η λιμουζίνα τον άφησε ένα στενό μακριά απο το σπίτι του. Αφού έφτασε σπίτι, πήρε το σκύλο και βγήκε για βόλτα. Έπρεπε να σκεφτεί. Είχε πολλά να σκεφτεί.

Image
Last edited by SteliosCy on Sun Oct 21, 2007 12:41 am, edited 1 time in total.
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νόρτον, Αμπράμοβιτς, λιμουζίνες, βίλες !!!

Δώσε 8)
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

έχεις ξεκινήσει δυναμικά....η κορυφή της Ευρώπης σε περιμένει...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αφού επέστρεψε σπίτι από τη βόλτα, αποκομίζοντας μερικές δεκάδες καθαρές ανάσες και δανεισμένος λίγη από τη γαλήνη της φύσης, κλείστηκε στο γραφείο του. Εκεί μέσα κλεινόταν πριν από κάθε μεγάλο παιχνίδι, μελετώντας προσεχτικά τα βίντεο του αντιπάλου, τις κινήσεις των παικτών κλειδιά. Εκεί έβγαιναν όλες οι στρατηγικές όλες οι αποφάσεις. Εκεί έβαζε και τα ποδοσφαιρικά δώρα, τις προπονητικές διακρίσεις που έπαιρνε, τα λιγοστά μετάλλια που κατέκτησε στα χρόνια που έπαιζε ο ίδιος ποδόσφαιρό. Ποδόσφαιρο....τι αγάπη έτρεφε προς το ποδόσφαιρο. Ήταν η ζωή του...το όνειρο του. Και τι τυχερός ήταν που το ζούσε. Το ζούσε όμως! Το ανάπνεε και ένοιωθε κάθε του μόριο να γεμίζει με ποδόσφαιρο. Τι μεγάλες χαρές έζησε μέσω αυτού του αθλήματος! Το ποδόσφαιρο είχε μια ξεχωριστή θέση στη ζωή του, μια ξεχωριστή θέση στη ψυχή του, όπως ακριβώς αυτό εδώ το δωμάτιο. ¨Ήταν το αγαπημένο του δωμάτιο, αν και τις περισσότερες φορές βρισκόταν μόνος του μέσα.

Ο Αλέξης ήξερε ότι βρισκόταν ενώπιον μιας μεγάλης απόφασης. Ήξερε ότι τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά. Δεν ήταν απλά μια απόφαση καριέρας, ήταν μια απόφαση ζωής. Και μάλιστα όχι μόνο της δικής του. Έπρεπε να ζυγίσει καλά τα πράγματα. Στο μυαλό του ακόμη γλυκοσφύριζαν σαν ωραία μουσική τα λόγια του Αμπράμοβιτς...

«75 χιλιάδες Ευρώ την εβδομάδα.....Διακόσια τριάντα οκτώ εκατομμύρια.....Διαμέρισμα...ΤΣΕΛΣΙ...ΕΥΡΩΠΗ...ΤΙΤΛΟΙ...»

Σαν όνειρο....



Ό Αλέξης πήρε το τηλέφωνο και σχημάτισε τον αριθμό του καλύτερου του φίλου, του Άριστου.
Αφού χτύπησε τρεις φορές ακούστηκε μια φωνή.

- Αλεχάνδρε φίλε μου καλέ, πόσο χαίρομαι που βλέπω το όνομά σου στο κινητό μου να με καλεί..., έτσι τον έλεγε από τον καιρό που έφυγε για Ισπανία.
- Κι εγώ χαίρομαι που σε ακούω παλιόφιλε, όλα καλά;
- Όλα καλά και καλύτερα, εσύ πως τα περνάς; Περιμένεις τη Τζένη με το παιδί ε;
- Ναι, όμως έχω κάτι που με βασανίζει και θέλω να ακούσω τη γνώμη σου.
- Περίμενε λίγο Αλέξη, - έβαλε το χέρι στο ακουστικό - παιδία συνεχίστε για λίγο χωρίς εμένα, έλα Αλεχάνδρε είμαι όλος δικός σου.
- Ενοχλώ; Να σε πάρω πιο μετά;
- Φίλε να ξέρες από τι με έσωσες...αυτά τα μίτινγκ με τις συντεχνίες με πεθαίνουν, μου σκίζουν τη σάρκα, είπε χαμηλόφωνα. Κάτι παρόμοιο σαν εσένα με τους δημοσιογράφους.

Image

Ο ¨Άριστος διατηρούσε κτηματομεσιτικό γραφείο και αναλάμβανε και επιδιορθώσεις σε παλιά κτίρια. Το προσωπικό του δούλευε υπερωρίες και καμιά φορά οι συντεχνίες τους έκαναν τη ζωή δύσκολη.

- Για λέγε αδέρφι, τι σε βασανίζει;
- Βρίσκομαι σε δίλημμα
- Επαγγελματικό;
- Ναι όμως επηρεάζει όλα τα υπόλοιπα.
- Μερικά τα επηρεάζει θετικά και μερικά αρνητικά ε;
- Ακριβώς
- Ωχ!
- Ακριβώς!
- Οι περιπτώσεις φίλε που πρέπει να μοιράσουμε αυτά που έχουμε στο μισό για να αποκτήσουμε τα άλλα μισά σε μεγαλύτερη κλίμακα είναι οι πιο δύσκολες. Απαιτεί άμεση απόφαση;
- Μέχρι αύριο τις 11? το πρωί
- Μια ώρα πριν φτάσει η Τζένη;
- Ναι
- Σφαιρική Αναδρομική Αξιολόγηση!
- Τι εννοείς;
- Στην εταιρία μου, όταν αγοράσουμε ένα σπίτι παλιό δεν το ρίχνουμε κάτω για να το αναπαλαιώσουμε μονομιάς. Κάνουμε αυτό που ονομάζω Σφαιρική Αναδρομική Αξιολόγηση.
- Δηλαδή το βλέπετε από όλες τις απόψεις.
- Πότε και πως χτίστηκε, πως χρησιμοποιήθηκε, ποια αρχιτεκτονική χρησιμοποιήθηκε, τι υλικά και με ποιόν τρόπο έγιναν όλα, σε ποια περιοχή βρίσκεται, τί έχει γύρω του, τα αξιολογούμε όλα....όμως το πιο σημαντικό Αλεχάνδρε είναι οι κολόνες. Αν οι κολόνες είναι μεγάλες και γερές τότε όλα τα προηγούμενα έχουν σημασία. Αν οι κολόνες είναι λεπτές και αδύναμες τότε τίποτα δεν έχει σημασία. Ρε να έρθω απόψε;
- Ήρθες...σ? ευχαριστώ Άρη.
- Έι σενιόρ, δεν σε φοβάμαι εσένα ξέρω ποιος είσαι και τι είσαι ικανός να κάνεις. Ξέρω ότι η απόφαση σου, όποια κι αν είναι αυτή θα είναι η σωστή. Είσαι νηκητής. Πάντα ήσουν.
- Σ?ευχαριστώ και πάλι Άρη...είπε ξεφυσώντας κάτι σαν χαμόγελο.
- Κράτα με ενήμερο...
- Νάσαι σίγουρος.

Οι δυό φίλοι έκλεισαν το τηλέφωνο, κράτησαν για δύο με τρία δευτερόλεπτα την ανάσα τους κοιτάζοντας στο πουθενά. Στην συνέχεια ο ένας κίνησε για το μίτινγκ και ο άλλος γύρισε το κεφάλι ψηλά και το έπιασε απο πίσω με τις παλάμες του ενωμένες μεταξύ τους. Το μυαλό του Αλέξη ταξίδευε με χίλια στο παρελθόν.
- Σφαιρική Αναδρομική Αξιολόγηση....είπε χαμηλόφωνα
- Σφαιρική Αναδρομική Αξιολόγηση...είπε σκάζοντας ένα χαμόγελο.
Last edited by SteliosCy on Sun Oct 21, 2007 12:42 am, edited 1 time in total.
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

3 χρόνια πρίν
Δευτέρα, 15 Μαιου, 2006

Ωρα 10.25 πρωί


Image

Το αεροπλάνο όπου νάναι θα προσγειωθεί. Ο Αλέξης σε όλη τη διαδρομή σκεφτόταν το πόσο κοντά ήταν στο όνειρό του. Τα λόγια του Juan Mesa, του προέδρου της Οβιέδο αντιχούσαν στ? αυτιά του καθ όλη τη διάρκεια της πτήσης.
«Senior Orfanos, έχετε πολύ ενδιαφέρον βιογραφικό, θα ήθελα να σας γνωρίσω, να συζητήσω μαζί σας. Ίσως είστε ο άνθρωπος που γυρεύω».

Ο Αλέξης, γεννημένος στις 31/12/1969 στις 23.57 το βράδυ, ίσως από τους τελευταίους που γεννήθηκαν την δεκαετία του 60.
Σε ηλικία 4 ετών έχασε και τους δύο του γονείς σε τραγικό δυστήχημα σε μια νυκτερινή τους έξοδο. Είχαν αφήσει το μοναδικό παιδί τους στον παππου. Το κοροιδευτικό «Ορφανός» στο σχολείο, δεν άργησε να γίνει το επίθετό του. Ο Αλέξης μεγάλωνε με τον παππού του. Του άρεσε το ποδόσφαιρο και έπεζε στην ομάδα του σχολείου στο δημοτικό. Σε ηλικία 8 ετών ο παππούς τον πήρε να δεί αληθινό αγώνα ποδοσφαίρου.
«Βλέπεις εκεί αυτόν που στέκεται με τα πολιτικά ρούχα και μιλάει στους παίχτες;»
«Ναι, παππού», είπε με ενθουσιασμό ο Αλέξης
«Αυτός είναι ο προπονητής μας. Αυτός πήρε την ομάδα μας απο κεί που κινδυνεύαμε να πάμε διαβάθμηση όχι μόνο μας έσωσε, αλλά μας βοήθησε να πάρουμε 2 πρωταθλήματα στη σειρά. Πολύ έξυπνος άνθρωπος»
«Μα αφού δεν κάνει τίποτα παππού, όλα οι παίχτες τα κάνουν»
Ο παππούς χαμογέλασε. «Ένας παίχτης δεν είναι τίποτα Αλέξη, αν δεν έχει πίσω του ένα προπονητή που να πιστεύει σ΄αυτόν ότι μπορεί να κάνει τα πάντα. Οι 11 παίχτες είναι σαν ένα σώμα. Ο προπονητής είναι το κεφάλι. Δενμπορεί ένα σώμα να κάνει πολλά χωρίς το κεφάλι....μπορεί;»
Ο Αλέξης έμεινε να κοιτάζει για λίγο τον παππού. Μετά γύρισε αργά το κεφάλι και κοίταζε με δέος μία την κερκίδα, μία τον αγώνα, μία τον παππού, ρίχνοντας πού και πού κλεφτές ματιές στον προπονητή.

Το αεροπλάνο τώρα προσγειωνόταν. Η Σκέψη του Ορφανού βρισκόταν στην Κύπρο και στην οικογένοιά του. Στην Τζένη, την γυναίκα του και στον Βίκτωρα, το μοναχογιό του. Ήξερε ότι αν έπερνε τη δουλειά τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα για την οικογένοιά του. Όμως δεν έπρεπε να σκεφτεί τίποτα άλλο, θα έπρεπε να πάει στη συνάντηση.

Image

Ο Ισχυρός άντρας της Οβιέδο τον υποδέχθηκε ο ίδιος στο αεροδρόμιο και κίνησαν για την Οβιέδο. Στο αυτοκίνητο είχαν μια ενδιαφέρον συζήτηση:


- Χαίρομαι που σε γνωρίζω και απο κοντά Senior Orfanos. Θέλω πρίν σας γνωρίσω να σας μιλήσω για την Ρεάλ Οβιέδο. Ιδρύθηκε το 1926. Απο το 1933 μέχρι το 2001 η ομάδα αυτή έπεζε στην Πριμέρα. Μάλιστα κατακτήσαμε και την 3η θέση για 3 χρονιές, το 1934/35, το 1935/36 και το 1961/62. Βεβαίως πέσαμε στιν LIGA BBVA (δεύτερη κατηγορία) στην όλη μας πορεία 6 φορές. Το 2001 πέσαμε στην LIGA BBVA και τώρα βρισκόμαστε στην Τρίτη κατηγορία στον όμιλο Β2. Το σύστημα στην 3η κατηγορία στην Ισπανία το ξέρεις. 4 Ομίλοι (Β1, Β2, Β3, Β4) απο 20 ομάδες. Οι 4 ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες 4 θέσεις του κάθε ομίλου - δηλαδή 16 ομάδες - παίζουν μεταξύ τους προκριματικά playoffs 2 παιχνίδια, εντός και εκτός έδρας. Οι 8 νικητές κληρώνονται και παίζουν ημιτελικά και οι νικήτριες τέσσερις ομάδες βγαίνουν αυτόματα στην LIGA BBVA. Συναρπαστικό ε;
- Πολύ ανταγωνιστικό.
- Έχω προσέξει μερικά πράγματα στο βιογραφικό σου που μου κάνουν εντύπωση και άλλα στα οποία με βρίσκεις να συμφωνώ. Έχουμε την ίδια φιλοσοφία στο ποδόσφαιρο και στον τρόπο που πρέπει να παίζεται.

Ο ισχυρός άντρας της Οβιέδο έβγαλε απο τη θήκη της πόρτας ένα χαρτί και το έδωσε στον Αλέξη. Είχε μερικά σημεία σημειωμένα με φωσφόρο μαρκαδόρο.
- Μα αυτό είναι το βιογραφικό μου.
- Πρόσεξε τα σημεία που τονίζω. Διάβασε λίγο αν θές.
- Αγαπημένα συστήματα 4-4-2, 4-5-1, 4-4-1-1
- Συμφωνούμε εδώ.
- Ιδανική ομάδα = «Η ΟΜΑΔΑ»
- Αυτό μου άρεσε πολύ Senior Orfanos. Χαίρομαι ιδιαίτερα που ενώ θα μπορούσες να γράφεις για συστήματα και τακτικές, στέκεσαι στην ομαδικότητα. Εδώ θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Τί είναι ομάδα και πως σκοπεύεις να επιτύχεις να φτιάξεις μια;
- Ομάδα είναι για μένα να χάνει τη μπάλα ένας και να τρέχουν όλοι. Η ομάδα χτίζεται απο τα αποδυτήρια, την προπόνηση. Στον αγώνα απλά φαίνεται. Φαίνεται στους πανηγηρισμούς, στην προσπάθεια, στην επιβράβευση και στην ενθάρρυνση που έχουν αναμεταξύ τους. Πρώτα φτιάχνεις Ομάδα και μετά τους περνάς την νοοτροπία σου. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να φτιάξει κάποιος ομάδα. Σκληρή προπόνηση, αυστηρή αντιμετώπιση προς όλους κλπ. Εγώ θα τους αφήσω να είναι ο εαυτός τους, θα τους δώσω πλήρη ελευθερία για να δώ ποιοί πραγματικά φτιάχνουν και ποιοί χαλούν το σύνολο. Τότε δεν θα δίσταζα να διώξω και τον καλύτερο μου παίχτη. Χρειάζονται θυσίες για να φτιάξεις μια ομάδα. Αν είσαι τυχερός θα κάνεις λίγες.
- Ωραία! Για διάβασε πιό κάτω.
- Σπουδές: Μάστερ στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και Δίπλωμα στη ψυχολογία. Εγκεκριμένος Προπονητής Α? της ΟΥΕΦΑ με βραβείο απο τον Πλατινί για καλύτερη απόδοση στις εξετάσεις του 2003 για προπονητής Β? και, 2004 για προπονητής Α?.
- Πολύ εντυπωσιακός συνδιασμός. Γιατί ψυχολογία;
- Η ψυχολογία είναι παντού. Ειδικά στο ποδόσφαιρο. Συνήθως κερδίζει αυτός που θα κερδίσει τον αγώνα της ψυχολογίας. Ποδόσφαιρο πάνω κάτω όλοι ξέρουν. Το θέμα είναι να μπορούν να το παίξουν.
- Με τι ασχολείσαι τώρα;
- Είμαι Διευθυντής σε γνωστή εταιρία στη Κύπρο και προπονητής part time σε μικρή ομάδα σε χαμηλή κατηγορία.
- Πως τα πάτε; Με την ομάδα εννοώ...
- Έχουμε πάρει 2 πρωταθλήματα σε δύο χρονιές αλλά επειδή τα οικονομικά μας δεν είναι και τόσο καλά δεν βγαίνουμε κατηγορία.
- Senior Orfanos, η Οβιέδο είναι μεγάλο σωματείο με μεγάλη ιστορία όπως σας έχω πεί. Όμως τα τελευταία 5 χρόνια έχει γίνει μεγάλο πλήγμα στα οικονομικά της ομάδας.Ο κόσμος έχει απογοητευτεί πλέον και δεν έρχεται στο γήπεδο. Έτσι η ομάδα δεν έχει έσοδα απο εισητήρια. Δεν παίρνουμε τηλεοπτικά δικαιώματα διότι δεν μας δείχνει κανένα κανάλι. Οι παίχτες ένας ένας έφευγαν διότι έληγε το συμβόλαιό τους και δεν μπορούσαμε να τους το ανανεώσουμε. Ο πιό ακριβοπληρωμένος παίχτης μας παίρνει ?300 τη βδομάδα. Οι υπόλοιποι κάτω απο ?100 Ο προπονητής μας θα φύγει τώρα με τη λήξη του συμβολαίου του διότι δεν δέχεται να μειωθεί ο μισθός του. Η ομάδα πάει να διαλυθεί. Ραγίζει η καρδιά μου. Κάποτε οταν έπεζε η Οβιέδο γινόταν γιορτή στους δρόμους, ο κόσμος τραγούδαγε, μαζευόντουσαν απο νωρίς στο γήπεδο και έστηναν γιορτή, τραγουδούσαν...τώρα αυτά είναι παρελθόν. Ο κόσμος έχασε το καμάρι του και τώρα η πόλη είναι μουγκή. Εγώ έδωσα σχεδόν όλη την περιουσία μου για το σωματείο αυτό. Η γυναίκα μου με άφησε όμως δεν εγκατέλειψα ποτέ την ομάδα μου. Ο καπετάνιος λένε πρέπει να εγκαταλείπει τελευταίος το πλοίο του.

Ο Αλέξης άκουε προσεχτικά αυτά που του έλεγε αυτός που κάποτε ήταν ο άρχοντας της Οβιέδο. Ο Αλέξης τα ήξερε καλά όλα αυτά. Διάλεξε προσεχτικά που έστελνε τα βιογραφικά του. Μερικοί λένε ότι η θρυλική ομάδα αυτή έπεσε θύμα μερικών λάθος ανθρώπων-κοράκια που κατασπάραξαν με το ράμφος τους εκατομμύρια ευρώ, όπως και τα όνειρα δεκάδων χιλιάδων οπαδών, κατοίκων...κατάστρεψαν για χάρη της δικής τους απληστίας ένα σωματείο με ιστορία, παράδοση, κατάστρεψαν καρδιές, όνειρα των παιδιών που μεγάλωναν στα στενά της Οβιέδο με μια μπάλα στα πόδια και που ονειροπολούσαν πως μια μέρα θα φορέσουν την κορόνα με τον σταυρό στο στήθος τους...

Image

Ο Αλέξης ήθελε να μάθει... «γιατί εμένα;». Όμως δεν έπρεπε να ρωτήσει. Έπρεπε να σταθεί στο ύψος του και να έχει υπομονή. Αν τελικά έπερνε τη θέση, μια μέρα όταν ίσως πετύχει ή αποτύχει σ΄αυτή την ομάδα, τότε θα ήξερε το «γιατί».
Αντί αυτού ρώτησε...

- Ποιά είναι τα σχέδια σας για τη νέα σεζόν;
- Για τη νέα σεζόν, λόγω του ότι δεν έχουμε μπάτζετ, δεν θα κάνουμε μεταγραφές. Θα πρέπει να παλέψουμε να παραμείνουμε στην κατηγορία και ταυτοχρόνως να βάλουμε τα θεμέλια να κτήσουμε ΟΜΑΔΑ. ¨Οπως ακριβώς την περίγραψες. Την επόμενη χρονιά θα πρέπει να συνεχίσουμε να κτίζουμε πάνω στο υπάρχον υλικό και ίσως βρούμε και παίχτες ελεύθερους που να ενδιαφέρονται να βοηθήσουν. Σε 3 χρόνια απο τώρα θα είμαστε έτοιμοι να παλέψουμε για άνοδο στη LIGA BBVA. ¨Οταν βγούμε θα συνεχίσουμε το κτίσιμο και μέχρι το 2010 που σκοπεύω να αφυπηρετήσω, το όνειρό μου είναι να βγούμε στην Primera και να φύγω αφήνοντας την Οβιέδο εκεί που την βρήκα, εκεί που της αξίζει?.Αχ...να δείς τι γίνεται στην Primera...ο κόσμος, τα κανάλια, τα αστέρια, τα γκόλ, το πάθος...

Τα μάτια του άστραφταν απο δέος. Ο Αλέξης ανατρίχιασε κοιτάζοντας τον ηλικιωμένο άντρα να δακρύζει. Έβλεπε αξίες που πίστευε ότι είχαν χαθεί. Έβλεπε αγάπη για την ομάδα, αγάπη για το ποδόσφαιρο, αγάπη για την πόλη, τους κατοίκους, ένα καινούργιο ολοζώντανό όνειρο. Ο Αλέξης ένοιωσε ένα δάκρυ στο μάγουλό του να κυλάει αργά προς τα κάτω. Με αργές και διακριτικές κινήσεις έκανε να το σκουπίσει όταν τον διέκοψε ο Senior Mesa.

- Μην το σκουπίζεις Senior Orfanos, αυτό το δάκρυ ίσως να είναι το καλύτερο πράγμα που μου έχει συμβεί τα τελευταία πέντε χρόνια.

Ο Αλέξης χαμογέλασε...

- Senior Orfanos, δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Σε συμπαθώ, μοιράζομαι τη φιλοσοφία σου όσον αφορά τη ζωή, το ποδόσφαιρο. Έχεις γνώσεις στα οικονομικά. Δεν έχω πολλά να προσφέρω και ούτε και έχω να σου προσφέρω πολύ καιρό να το σκεφτείς. Έχω να σου προσφέρω να μοιραστούμε το ίδιο όνειρο. Να φέρουμε την Οβιέδο ψηλά εκεί που της αρμόζει. Να ζωντανέψουμε την πόλη. Να στολισουμε τα Σαββατοκυρίακα τους δρόμους και να φέρουμε πίσω τα όνειρα στα παιδιά μας. Οι απολαβές που μπορώ να σου προσφέρω δεν ξεπερνούν τα ?300 την εβδομάδα. Ξέρω ότι είναι λίγα, ειδικά για κάποιον ξένο που θα έχει τεράστια έξοδα όπως ενοίκιο, αυτοκίνητο, ψώνια και οτιδήποτε άλλο προκύψει. Ξέρω πως ίσως να μην τα βγάζεις πέρα στην αρχή και ίσως να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και τις οικονομίες σου που έχεις τώρα. Δεν είναι παράδεισος η οβιέδο. Όμως στο μέλλον, αν όλα πάνε καλά και έρθει ο κόσμος πίσω στο γήπεδο και τα ταμεία της Οβιέδο αρχίζουν να γεμίζουν,τότε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε αφήσω έτσι. Ξέρω πολύ καλά ότι δεν προσφέρω τίποτε άλλο παρά την ευκαιρία για κάποιον που πιστεύει στον εαυτό του, να γίνει αυτός που ονειρεύεται, αυτός που του αξίζει. Ίσως αυτό που προσφέρω να μην ξεκινά ρόδινα, όμως για αυτόν που θα τα καταφέρει είναι ίσως η μεγαλύτερη ευκαιρία της ζωής του.

Ο Αλέξης ήξερε πολύ καλά ότι ο Senior Juan Mesa είχε δίκαιο. Ήταν ο Αλέξης αυτός που θα έπαιρνε την Οβιέδο στα ψηλά; Ήταν ο Κύπριος άγνωστος που θα γινόταν ο σωτήρας μιας πόλης, που θα γινόταν η αιτία για τα παιδάκια με τα λερωμένα γόνατα να αποκτήσουν όνειρα και πάλι; Ή θα γινόταν απλά μόνο η αιτία να διαλυθεί μια οικογένοια; Η ΔΙΚΗ ΤΟΥ!

- Πρέπει να το συζητήσω με τη γυναίκα μου...
- Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα Senior Orfanos. Το συμβόλαιο του προπονητή θα τελειώσει στις 25/6/2006. Μέχρι τότε θα πρέπει να υπάρχει αντικαταστάτης. Σκέψου το καλά...

Το βράδυ έμεινε στο ξενοδοχείο του και πήρε την πρώτη πτήση για Λάρνακα.
Last edited by SteliosCy on Sun Oct 21, 2007 12:42 am, edited 1 time in total.
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα μεγάλα μάτια της Τζένης τον κοίταζαν γεμάτα απορία και ανυπομονησία. Η Τζένη τις τελευταίες μέρες δεν μπορούσε να κλείσει μάτι. Βρισκόταν σε μεγάλο δίλημμα.

Αυτή τη στιγμή ζούσε με την οικογένεια της στη Λεμεσό, σε ένα συμπαθητικό ιδιόκτητο διαμερισματάκι των 2 υπνοδωματίων. Δούλευε part time σε ένα ζαχαροπλαστείο και ο μισθός της δεν ξεπερνούσε τα €500 το μήνα. Έπρεπε να μένει σπίτι με το παιδί την περισσότερη ώρα και έτσι ο μισθός του Αλέξη που έφτανε τα €2000 μηνιαίως ήταν υπεραρκετά για να ζει άνετα η οικογένεια. Βεβαίως το ακριβό κόστος ζωής, οι δόσεις και τα αναπάντεχα δεν επέτρεπαν στον Αλέξη να κάνει τις οικονομίες που ήθελε και δεν του περίσσευε σχεδόν τίποτα. Ήταν όμως ευτυχισμένοι διότι είχαν ο ένας τον άλλο, είχαν τον Βίκτορα, είχαν την υγεία τους και είχαν και το διαμερισματάκι που κληρονόμησε ο Αλέξης από τον αγαπημένο του παππού.

- Μωρό μου, ετοιμάσου...πάμε Ισπανία!
Είπε γεμάτος ενθουσιασμό ο Αλέξης.
- Σου έδωσαν τη δουλειά;
- Ο Κύριος Mesa μου πρόσφερε €6,000 τον μήνα για τον πρώτο χρόνο και αναλόγως της πορείας μου θα υπάρχει η ευκαιρία να πάρω και περισσότερα. Υπάρχουν προπονητές αυτή τη στιγμή που παίρνουν μέχρι και €50,000 τη βδομάδα. Τους ζήτησα να το σκεφτώ και να το συζητήσω με την οικογένεια μου. Ζω ένα όνειρο αγάπη μου! Θα γίνει το όνειρο μου πραγματικότητα. Θα ανεβάσω αυτή την ομάδα! Μπορώ να το κάνω, έχουν μεγάλο γήπεδο και θα το γεμίζω κάθε βδομάδα. Θα κάνω συμφωνίες με τα τοπικά κανάλια, θα φέρω λεφτά στην ομάδα. Θα γίνουμε πλούσιοι, θα πάρουμε το πιο όμορφο σπίτι της πόλης. Εσύ, εγώ και ο Βίκτορας.

Ο Αλέξης έλεγε ψέματα.

- Είναι πολλά λεφτά. Πρέπει να έκανες καλή εντύπωση...με το παιδί; Τι θα γίνει; Τι θα γίνει με το σχολείο του;
- Μη φοβάσαι τον Βίκτορα. Είναι προσαρμόσιμος σαν και μας. Θα φέρουμε καθηγήτρια στο σπίτι να του μαθαίνει τη γλώσσα. Θα βοηθώ κι εγώ όσο μπορώ. Υπάρχουν και ιδιωτικά αγγλικά σχολεία. Στο μέλλον θα μπορείς να ανοίξεις το ζαχαροπλαστείο που πάντα ήθελες. Το Οβιέδο είναι πολύ όμορφη και ήσυχη πόλη με πολύ πράσινο. Θα την ερωτευτείς.


Η Τζένη λάτρευε τον άντρα της. Η οικογένεια της ήταν τα πάντα για εκείνη. Ήξερε τον Αλέξη καλά. Πίστευε σ’ αυτόν και στις ικανότητες του. Του είχε απόλυτη εμπιστοσύνη. Ήταν διατεθειμένη να κάνει το μεγάλο βήμα μαζί με τον άντρα της για να κυνηγήσουν το όνειρο του, το όνειρο τους! Η Τζένη υιοθέτησε τα όνειρα του άντρα της και έκανε σκοπό της την πραγματοποίησή τους. Αγαπούσε τον Αλέξη. Αγαπούσε τον ενθουσιασμό του, την αφοσίωσή του, αγαπούσε τα πάντα γι αυτόν.

Ο Αλέξης είπε ψέματα. Η συνείδηση του όμως ήταν καθαρή. Είχε σκεφτεί καλά τα δεδομένα. Ήθελε πολύ την πρόκληση αυτή, πίστευε στον εαυτό του και ήταν σίγουρος ότι με σκληρή δουλειά θα πετύχαινε το στόχο του και όλα θα γινόντουσαν προς όφελος της οικογένειας του. Ένοιωθε ότι με το ψέμα του αυτό, προστάτευε την γυναίκα του από ανησυχίες. Η Τζένη έπρεπε να έχει καθαρό μυαλό για να μπορεί να μεγαλώνει το παιδί τους. Ο Αλέξης ήταν αυτός που θα έπρεπε να ανησυχεί για τα οικονομικά τους.
Ήταν όντως μεγάλο πρόβλημα το οικονομικό. Δεν είχαν σχεδόν καθόλου οικονομίες. Τα χρήματά τους ίσα που τους έφταναν να πάνε όλοι μαζί στην Ισπανία, άντε και να έδιναν και το πρώτο ενοίκιο. Από κει και πέρα, έπιπλα και εξοπλισμός του σπιτιού και οτιδήποτε άλλο τυχών χρειαστούν δεν θα είχαν τίποτα. Γι αυτό ο Αλέξης είχε κανονίσει κρυφά ραντεβού με την τράπεζα το πρωί. Για να βάλει σε υποθήκη το διαμέρισμα που κληρονόμησε από τον παππού και να πάρει δάνειο. Δεν ήθελε να το πουλήσει. Δεν θα το άντεχε ποτέ να αποχωριζόταν το διαμέρισμα αυτό. Θα έβαζε τα χρήματα του δανείου σε ένα ξεχωριστό λογαριασμό και θα μετέφερε το ποσό των €6,000 κάθε μήνα στον λογαριασμό του στην Ισπανία μέσω διαδυκτίου. Σε ένα δύο χρόνια αν όλα πήγαιναν καλά, θα ξοφλούσε το δάνειο και το ψέμα θα είχε διατελέσει το σκοπό του. Όπως τα υπολόγισε, τα λεφτά που θα έπαιρνε από το δάνειο, θα τον έφταναν να περάσει περίπου ένα χρόνο. Ο Αλέξης το έβλεπε καθαρά σαν επένδυση. Δεν επένδυε ούτε σε μετοχή, ούτε σε ένα χωράφι, ούτε σε μια ιδέα κάποιου ξένου ή επιχείρηση όπως συνήθιζε. Για πρώτη φορά επένδυε στο άτομο που πάντα πίστευε. Στον εαυτό του. «Το ίδιο θα μου πρότεινε κι ο παππούς», συλλογίστηκε.
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
shikabalas
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5007
Joined: Mon Aug 01, 2005 7:22 am
Football Manager της ομάδας: Man City
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Πολυκαστρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απο τις πιο καλογραμμενες ιστοριες εδω μεσα.Ευγε! :victory:
Image
Image


?Caer est? permitido, levantarse es obligatorio!

"Το να πέσεις επιτρέπεται, το να σηκωθείς ξανά επιβάλλεται!"


ΠΑΟΚ-Θρησκεια-Τρομοκρατια-Τιμη και δοξα στον Παμπλο τον Γκαρσια.
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πέμπτη, 29 Ιουνίου 2006
18:45

Γραφεία της Ρεαλ Οβιέδο


- Ορίστε το συμβόλαιο Senior Orfanos, είπε η συμπαθητική γραμματέας κρυφοκοιτάζοντας τον με θαυμασμό.
- Η Ραμόνα θα είναι η γραμματέας σου Senior Orfanos, είπε ο Πρόεδρος. Μπορείς να της εμπιστευθείς οτιδήποτε. Η Ραμόνα είναι μοναδική στο είδος της.
- Gracias senior Mesa, είπε κοκκινίζοντας η Ραμόνα και γέρνοντας το κεφάλι της προς τα κάτω.
Αφού συστήθηκαν η Ραμόνα στάθηκε δεξιά και πίσω απο το νέο της Αφεντικό.
- Senior Orfanos, πρέπει να σας προειδοποιήσω, δεν θα είναι καθόλου εύκολο. Η πίεση είναι μεγαλύτερη απ όσο φαίνεται.
- Αν ήταν εύκολο Senior Mesa, εγώ θα ήμουν στην Κύπρο τώρα. Ξέρω που βρίσκομαι.



Δεν χρειαζόταν να δεί το συμβόλαιο. Του είχε σταλεί πρίν φύγει απο την Κύπρο και το μελέτησε με τον δηκηγόρο του. «Δεν είναι λίγα;» είπε ο Δηκηγόρος. «Ξέρεις τι γίνεται με τους φόρους εργαζομένων εκεί μέσα;» είπε ο Αλέξης κλείνοντας το μάτι στον Δηκηγόρο αφήνοντας να νοηθεί ότι θα έπερνε πολλά παραπάνω μέσω προσωπικής συμφωνίας.

Παρ? όλα αυτά ο Αλέξης κοίταζε το χαρτί για λίγη ώρα. Δεν έβλεπε ούτε τους όρους όυτε τα ποσά, ούτε τις ημερομηνίες. Τίποτα απ όλα αυτά. Μέσα στο χαρτί, έβλεπε τα πρόσωπα της Τζένης και του Βίκτορα να τον κοιτάζουν με απορία για το μέλλον τους. Έβλεπε τίτλους εφημερίδας, έβλεπε αγριεμένους οπαδούς, έβλεπε την ομάδα, έβλεπε το όνειρο του προέδρου, έβλεπε ήττες, νίκες και ισοπαλίες, χαρές και λύπες, έβλεπε μια νέα ζωή γεμάτη απο σπατάλες απο δανεικά λεφτά...όμως κάπου στο βάθος πίσω απο όλα είδε τον παππού. Τότε έγνεψε καταφατικά, κοίταξε τον Πρόεδρο στα μάτια και υπόγραψε το χαρτί με αποφασιστηκότητα. Τότε ο Πρόεδρος σηκώθηκε πάνω και αντί για χειραψία αγκάλιασε τον νεο Μάνατζερ της ΡΕΑΛ ΟΒΙΕΔΟ. Τον ΑΛΕΞΗ ΟΡΦΑΝΟ. Τον αγκάλιασε σφιχτά και του είπε 3 λέξεις μόνο:

- Πιστεύω σε σένα...
- Θα σας δικαιώσω.

...ακολούθησε συνέντευξη τύπου.

Την επόμενη μέρα άρχιζε η μάχη εναντίον της πραγματικότητας...

Image
Last edited by SteliosCy on Sun Oct 21, 2007 12:43 am, edited 1 time in total.
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απλα απιστευτη η ιστορία...

Σαν να διαβάζω ενα καλογραμμένο μυθιστόρημα... 8) :victory:
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η Πρώτη μέρα σαν προπονητής της Ρεάλ Οβιέδο είχε αναγνωριστικό ύφος για τον Αλέξη.

Οι παίχτες τον περίμεναν στα αποδυτήρια για να τους γνωρίσει και να τους μιλήσει για πρώτη φορά.
Είχε πάει για επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της ομάδας που τις βρήκε σχετικά καλές. Η ύπαρξη ακαδημίας (έστω κι αν οι εγκαταστάσεις ήταν μέτριες) τον χαροποίησε, αφού θα μπορούσαν τα παιδιά της πόλης να βρίσκουν καταφύγιο στο αγαπημένο τους σπόρ αντί στην αλητεία και στα ναρκωτικά.

Ο Αλέξης μπαίνει τώρα στα αποδητήρια και βλέπει για πρώτη φορά την ομάδα του. Εκτός απο δύο τρείς, οι υπόλοιποι είχαν τα κεφάλια τους σκυμμένα. Παρατηρώντας την ψυχοσύνθεση αυτή, ο Αλέξης είπε τα εξής:

- Όνομάζομαι Senior Alexis Orfanos, θα είμαι ο προπονητής της Ρεάλ Οβιέδο. Η Ρεάλ Οβιέδο απο σήμερα θα αποτελείται απο ποδοσφαιριστές που θα τα δίνουν όλα στην προπόνηση, θα τρέχουν μέχρι το τελευταίο σφήριγμα στο γήπεδο, θα αποτελείται απο ποδοσφαιριστές που θα κερδίζουν τα παιχνίδια. Οι ποδοσφαιριστές που θα έχω στην ομάδα μου δεν θα χάνουν. Και όταν χάνουν, θα κρατούν το κεφάλι ψηλά διότι θα ξέρουν ότι έκαναν τα πάντα που περνούσαν απ το χέρι τους για να κερδίσουν. Σήμερα δεν βλέπω κανένα παίκτη εδώ που κάνει για να παίζει για την Ρεάλ Οβιέδο. Χωρίς παίκτες δεν γίνεται προπόνηση. Αύριο θα είμαι εδώ στις 7 το πρωί να περιμένω. Όσοι δεν μπορούν να παίζουν για την Ρεάλ Οβιέδο που περίγραψα να μείνουν στο σπίτι τους. Απο σήμερα παίζετε για μια μεγάλη ομάδα.

Την επόμενη μέρα στις 6:30 ο Αλέξης ήταν εκεί. Τους έδωσε μία μέρα να σκεφτούν, να παραμερίσουν την απογοήτευση που ένιωθαν δικαίως αφού όλοι τους ήταν μέλη της ομάδας που έγραψε αρνητική ιστορία για το σύλλογο αυτό. Τους έδωσε την ευκαιρία να έρθουν στην προπόνηση ορεξάτοι οπλισμένοι με θετική ενέργεια.

Μέχρι τις 7 παρα τέταρτο είχαν έρθει όλοι. Γεγονός που χαροποίησε τον Αλέξη. Έδειχνε ότι αυτά που τους είπε χθές σφηνωθήκαν καλά στα μυαλά τους. Ένοιωθε το πνεύμα να είναι πιό ευχάριστο οι παίχτες του είχαν παραπάνω όρεξη.

- Λοιπόν, καλημέρα σας. Βλέπω ότι πιστεύετε ότι μπορείτε να παίξετε για την Οβιέδο. Τώρα το μόνο που μένει είναι να μου το αποδείξετε. Στις 5 του μήνα έχουμε φιλικό με την Alcoyano. Πάμε για προπόνηση.

Ο Αλέξης πρόσεξε την ώρα που τους μιλούσε ότι όλα τα κεφάλια ήταν στραμμένα προς τα πάνω του. Ούτε ένας δεν κοιτούσε το πάτωμα. Η πρώτη μάχη κερδήθηκε.


Μέχρι τις 5 του μήνα ο Ορφανός προσέλαβε τον 34χρονο Coach Adam Green και τον 38χρονο έλληνα σκάουτ Φανή Σιαράβα που ήταν άσσος στο να κρίνει την ικανότητα ποδοσφαιριστών καθώς και ανερχόμενα ταλέντα. Με τον ερχομό του ο κ. Σιαράβας πρότεινε στον Κύπριο μάνατζερ τρεις παίχτες που ήταν ελεύθεροι και τους προσφέρθηκαν συμβόλαια με χαμηλές απολαβές τα οποία και υπόγραψαν. Πρόκειται για τον 23χρονο Jairo απο την Condal, τον 25χρονο ψύχραιμο εφευρετικό τεχνίτη απο την Gimnastic Miguel Perez και τον πολύ υποσχόμενο 19χρονο κεντροαριστερό μέσο Samuel Canella απο την Ιταλική Padova.

Ο Ορφανός έβγαλε πολλά συμπεράσματα απο την προπόνηση, σχημάτισε στο μυαλό του την ενδεκάδα που θα ξεκινούσε το παιχνίδι με την Alcoyano. Θα έδινε σε όλους τους παίχτες συμμετοχή. Ήθελε να δεί πολλά απο όλους. Στο μεταξύ στις 10 του μήνα θα έπαιζαν το 2ο τους φιλικό με την Castillo εκτός έδρας, στις 15 εκτός έδρας με Deportivo Caudal, ακολούθως για 11 μέρες θα ακολουθούσε σκληρή προετοιμασία και στις 26 & 30 εκτός έδρας και πάλι θα είχε να αντιμετωπίσει την Pumarin και Sanse αντίστοιχα. Στις 7/8/2006 και πάλι εκτός έδρας η Οβιέδο θα δοκίμαζε τις δυνάμεις της μετά απο ένα μήνα προετοιμασίας με την Sant Andreu και ακολούθως στις 19 του μήνα θα έδινε το τελευταίο τέστ με την ομάδα που ο Ορφανός έφτιαξε συμφωνία να δανείζεται παίχτες. Απο την γνωστή σε όλους απο την παρουσία της στην πρώτη κατηγορία Valladolid, που τώρα θα πάλευε για άνοδο.

Αναλυτικά οι φιλικοί αγώνες:

Alcoyano H 5/7/2006
Castillo A 10/7
Caudal A 15/7
Pumarin A 26/7
Sanse A 30/7
Sant Andreu A 7/8
Valladolid H 19/8

Θα ακολουθούσαν 8 μέρες προπόνησης και στην συνέχεια θα ξεκινούσε το πρωτάθλημα με C.D. Logrones εντός και ακολούθως Burgos και Real Union εκτός. Ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα αφού και οι τρείς ομάδες ήταν διεκδικητές για άνοδο. Ο Όρφανός ήθελε να κάνει μια πολύ καλή αρχή για να μπεί δυναμικά στο πρωτάθλημα και να αποφύγει τις περιπέτειες του υποβιβασμού. Τώρα αντιμετωπίζοντας 3 απο τις πιό δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος στα πρώτα μόλις τρία παιχνίδια ο Ορφανός και η ομάδα του κλήθηκαν να περάσουν την πρώτη τους κιόλας δοκιμασία.

Στο πρώτο παιχνίδι του Ορφανού στο 11? μόλις λεπτό ο Pepin με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκόρ για την Οβιέδο. Σε όλο το παιχνίδι η Οβιέδο είχε τον έλεγχο και γύρο στο 65-70 αντικατασταθήκαν όλοι οι ποδοσφαιριστές για να πάρουν χρόνο συμμετοχής όλοι με αποτέλεσμα να βρεί την ευκαιρία η Alcoyano στο 84? με τον Marcos και στο 88? με τον Dragan Isailovic να γυρίσει το παιχνίδι.

Τελικό σκόρ

Real Oviedo ? Alcoyano 1 ? 2

ακολούθησε το επόμενο φιλικό.

Castillo ? Real Oviedo 0 - 3

Nacho Garcia (65?, 69?)
Nico Rotundo (74?)



Το απόγευμα της ίδιας μέρας ανακοινώθηκε μια μεταγραφή για την Οβιέδο. Ο 20χρονος αργεντίνος επιθετικός Pablo Vitti της Central του Luciano Figueroa και του Cesar Delgado ήταν πλέον παίχτης της Οβιέδο για τα επόμενα 3 χρόνια. Ένας παίχτης πολλά υποσχόμενος με χαρακτηριστικά του την ταχύτητα, την ευλυγισία, την τεχνική, την ικανότητα να ντριπλάρει. Ένας παίχτης που ήξερε να τελιώνει τις φάσεις ψύχραιμα και που η ικανότητα του να χώνεται μέσα σε κενούς χώρους έφερνε πονοκέφαλο σε κάθε προπονητή και τις αντίπαλες άμυνες.

Image

Τα φιλικά συνέχισαν...

Pumarin - Real Oviedo 1 - 2

Nico Rotundo (58')
Miguel Perez (65)

Gomez (90)

Σ' αυτό το παιχνίδι δώθηκε χρόνος συμμετοχής στον νεοαποκτηθέντα Vitti που δεν ενθουσίασε με την απόδοση του. Κακά νέα ήταν ότι ο Ουρουγουανός Nico Rotundo που είχε αποκτηθεί την περασμένη χρονιά και ο Αργεντίνος Pablo Vitti δυστηχώς δεν θα αγωνίζονταν αυτή τη χρονιά λόγω του ότι στην Second Division B είχαν δικαίωμα να αγωνιστούν μόνο παίχτες που είχαν Ευρωπαικό διαβατήριο. Ο Ορφανός το γνώριζε αυτό όμως έβλεπε την απόκτηση του Αργεντίνου σαν μια ευκαιρία που ίσως δεν θα είχε στο μέλλον. Εξ άλλου στην Ισπανία ένας ποδοσφαιριστής που μείνει 2 χρόνια στην χώρα, μπορεί να πάρει Ισπανικό διαβατήριο. Εν τω μεταξύ ο Pablo, θα μπορούσε να παίζει με την Β' ομάδα της Οβιέδο για τα 2 αυτά χρόνια μέχρι να πάρει το διαβατήριο του.

Στις 30/7/2006

Sanse - Real Oviedo 0 - 2

Nacho Garcia (37')
John Carrera (90')

Nico Rotundo Injured (65)

Η Οβιέδο έδειξε σημάδια βελτίωσης τόσο στην ομαδικότητα όσο και στην αμυντική λειτουργία. Ο αμυντικός χάφ Nico Rotundo τραυματίστηκε για 2 μήνες καθιστόντας την πιθανότητα να δωθεί δανεικός αδύνατη.

Ο Ορφανός έβλεπε ότι η ομάδα θα έπρεπε να ενυσχιθεί επιθετικά. Του έλειπε το δυνατό βαρύ φορ που θα κρατούσε τη μπάλα στα πόδια του που θα ήταν άσσος στο ψηλό παιχνίδι. Τότε κανόνισε συνάντηση με τους σκάουτερς της ομάδας, λέγοντας τους να βρούν το συντομότερο δυνατό τον παίκτη αυτό.

Την επόμενη μέρα ανάμεσα στους υποψήφιους για τη θέση του φόρ ο επικρατέστερος ήταν ο 34χρονος έμπειρος Ισπανός Moises. Ένας παίκτης με εντυπωσιακό βιογραφικό. Ο Ορφανός δεν χρειάστηκε να το πολυσκεφτεί. Ήταν ο ιδανικότερος και για μόνο 16 χιλιάδες Ευρώ θα μπορούσε να παίζει για την Οβιέδο. Ο Ορφανός είχε κάνει συμφωνίες με τα τοπικά κανάλια και έτσι η ομάδα πήρε χρήματα από τα τηλεοπτικά δικαιώματα. Μέρος απο αυτά τα χρήματα διατέθηκε και για τις μεταγραφές. Συγκεκριμένα το ποσό των 200,000.

Το απόγευμα ο Ισπανός επιθετικός ντύθηκε στα μπλέ.

Image

Στις 7/8 το πρότελευταιο φιλικό...

Sant Andreu - Real Oviedo 2 - 0

Arnal (21')
Sergi (89')

Ένα μέτριο παιχνίδι μοιρασμένο σε ευκαιρίες και κατοχή με του γηπεδούχους να είναι πιό εύστοχοι στις τελικές προσπάθειες.



Στις 5 Αυγούστου, 2 μέρες πρίν το τελευταίο φιλικό, ο Ορφανός ανακοίνωνε το τελευταίο του μεταγραφικό απόκτημα, τον 17χρονο Αριστεροπόδαρο μέσοεπιθετικό, τον Σλοβένο Rene Mihelic απο τη Maribor για 100,000. Με τις καλύτερες συστάσεις απο τον πρώην προπονητή του ο Σλοβένος ήταν ακόμη μία επένδυση για την ομάδα που ήθελε να κτίσει ο Αλέξης. Ο πρόεδρος συμφωνούσε με την απόφαση αυτή του Ορφανού να επενδύσει σε νεαρά ταλέντα για να εξασφαλίσει το μέλλον της ομάδας.


Επίσης ανακοίνωσε τους εξής 3 δανεικούς απο την Real Valladolid
Christian D/WBR
Samuel D/WBL
Asier AML

7/8/2006

Εν όψη της τελικής δοκιμασίας, η Οβιέδο είχε να αντιμετωπίσει την Πανέτοιμη για άνοδο στην Primera, Real Valladolid.
Ο Ορφανός παρατάχθηκε με σχήμα 4-4-2 με δύο αμυντικά χαφ στο χώρο του κέντρου και στην επίθεση τον νεοαποκτηθέντα Moises μαζί με τον Miguel.

τελικό σκόρ.

Real Oviedo - Real Valladolid 0 - 3

Victor (19')
Joseba Llorente (23',79')

Στα αποδυτήρια ο Ορφανός τους είπε

- Σε 8 μέρες παίζουμε το πρώτο μας παιχνίδι. Η σκέψη σας πρέπει να είναι στο παιχνίδι εκείνο. Δεν με ενδιέφεραν καθόλου τα αποτελέσματα στα φιλικά. Ήθελα απλά να δώ αν γίνονται αυτά που λέγαμε πριν από το παιχνίδι, τακτικές και διάφορα άλλα. Αυτοί που ξεκίνησαν σήμερα δεν σημαίνει ότι θα ξεκινήσουν και στην πρεμιέρα. Κάθε μέρα προπόνησης είναι ευκαιρία για να μου αποξείξετε ότι σας αξίζει θέση στην εντεκάδα. Ευκαιρίες θα έχετε πολλές αφού θα υπάρχουν πολλές προπονήσεις.
Άυριο ρεπό.
Last edited by SteliosCy on Sun Oct 21, 2007 12:43 am, edited 1 time in total.
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
Shot at 2007-07-25

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με σχήμα 4-4-2. Η χρήση του Samuel στο αριστερό άκρο της άμυνας, του νεαρού Canella στο αριστερό άκρο και του Miguel στην επίθεση, ήταν έκπληξη για όλους και όταν ανακοινώθηκε η πρώτη εντεκάδα της σεζόν που στα μάτια τους οπαδούς πιθανότατα να ήταν και ο βασικός κορμός της ομάδας και αυτό έφερνε δυσαρέσκεια στους περισσότερους. Ακουγόντουσαν διάφορα στις τοπικές ραδιοφωνικές εκπομπές εναντίον της ομάδας, του συμβουλίου και του προπονητή. Παρ όλα αυτά 13,325 οπαδοί ήταν παρών στην καλύτερη πρεμιέρα που είχαν να δούν τα τελευταία πέντε χρόνια. Είδαν τον νεοαποκτηθέντα Moises που πολλοί γιουχάισαν λόγω της μεγάλης του ηλικίας να σφραγίζει στόματα κάνοντας το ντεπούτο του εναντίον μιας απο τις διεκδικήτριες πετυχαίνοντας ένα εκπλήκτικό χατ-τρικ. Είδαν τον Samuel να δίνει την ασίστ στον Moises το 7? λεπτό και ακολούθως στο 24? τον Canella να ντριπλάρει δύο παίχτες κοντά στο αριστερό κόρνερ και να βγάζει μπαλιά μοιρογνωμόνιο στο κεφάλι του Moises γράφοντας έτσι το 2 ? 0.

Τελικό σκόρ:


27.8.2006
Real Oviedo - C.A.D. Logrones 3 - 1

Moises (7?, 24?, 88?)
Eneko (27?)


(MVP) * Moises (9)



Επίσης ξεχώρισε ο Samuel στο αριστερό άκρο της άμυνας κάνοντας συνολικά 7 κλεψίματα. Ο 17χρονος Rene Mihelic έκανε το ντεμπούτο του δείχνοντας αρκετά καλά στοιχεία παρά το νεαρό της ηλικίας του.

Ο Ορφανός περίμενε τους παίχτες του να έρθουν στα αποδυτήρια. Μπήκαν μέσα εξουθενωμένοι όμως η χαρά τους ξεχείλιζε απο τα πρόσωπά ους. Ο Ορφανός τους είπε:

- Σήμερα νικήσαμε ένα δυνατό αντίπαλο. Παλέψαμε, δείξαμε σοβαρότητα στην άμυνα και είχαμε καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που βρήκαμε. Συγχαρητήρια σε όλους όμως υπενθυμίζω να έχετε τα μάτια στραμμένα στον αγώνα κυπέλλου σε 3 μέρες με την Burgos.

Η κλήρωση του κυπέλλου είχε φέρει αντιμέτωπη την Οβιέδο με την διεκδικήτρια του τίτλου Burgos και έτσι αναβλήθηκε ο αγώνας αναμεταξύ τους για μετά. Θα ήταν και το πρώτο παιχνίδι που θα έδειχνε την Οβιέδο η τηλεόραση.

Image




30.8.2006
Burgos - Real Oviedo 1 - 2

Miguel Arregi own goal (63?)
Samuele Canella (86?)

De Pedro (67?)

* (MVP) Pepin ( 8 )


Η Οβιέδο έπαιξε αυτό το παιχνίδι χωρίς αμυντικό χάφ αφού τραυματίστηκε ο χρήσιμος Jon Carrera και στη θέση του χρησιμοποιήθηκε ο υποσχόμενος μέσος Jairo ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 58?. Ο Miguel ξεκίνησε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι και παρά το μεγάλο του ταλέντο, δεν κατάφερε να πιάσει καλή απόδοση. Επίσης ο νεαρός ταύρος Michu από την ακαδημία της Οβιέδο, έκανε το ντεπούτο του στο χώρο του κέντρου όμως δεν εντυπωσίασε. Το αποτέλεσμα αδικεί την Burgos που πίεζε και έχανε ευκαιρίες καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο νεαρός Rene Mihelic μπήκε σαν αλλαγή το 2ο ημίχρονο και για άλλη μια φορά στάθηκε καλά στο γήπεδο.

Τώρα τα μάτια ολονών ήταν στραμμένα στον εκτός έδρας αγώνα της Oviedo με την Real Union. Η Οβιέδο θα έδινε το 2ο δυνατό τέστ εν όψη της προσπάθειας για παραμονή στην βαθμολογία. Η Real Union απο την άλλη, ίσως ο κυριότερος διεκδηκητής του τίτλου με ποδοσφαιριστές που μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά, θα πάλευε στην έδρα της μέχρι το τελευταίο λεπτό για τη νίκη.
Last edited by SteliosCy on Sun Oct 21, 2007 12:44 am, edited 1 time in total.
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
SteliosCy
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Wed Nov 10, 2004 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Real Oviedo
Αγαπημένη Ομάδα: Real Oviedo
Location: Kypros
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Η Οβιέδο ξεκινούσε σχεδόν με την ίδια εντεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι εκτός του τραυματία Pepin που αντικαταστάθηκε απο τον Miguel Perez δίδοντας την ευκαιρία στον Michu για ακόμη μια φορά. Επίσης στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Cristian προτιμήθηκε στην θέση του Sergio που δεν ενθουσίασε στο προηγούμενο παιχνίδι. Στο κέντρο της άμυνας προτημήθηκε ο ανεβασμένος Ricardo αντί του Fede Bahon.

Στο 2' μόλις λεπτό ο Moises δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί λάθος έξοδο του τερματοφύλακα χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ανοίξει το σκόρ για την Οβιέδο.

Στο 11' Ο Moises εκτελεί φάουλ έξω απο την περιοχή δυνατά ομως Otermin αποκρούει

Στο 46' Ο Iriate εκτελεί κόρνερ στην καρδιά της άμυνας της Οβιέδο, Ο Badiola παίρνει την κεφαλιά απο πολύ κοντά, όμως ο Pezzutti διώχνει εντυπωσιακά.

Στο 54' ο Pezzutti αποκρούει πέναλτυ που εκτέλεσε ο Sergio Fransisco.

Στο 61' Ο Huan Dominguez νίκησε τον Pezzutti απο πλάγια θέση, εκμεταλλευόμενος κάθετη μπαλιά απο τον Joseba Aguirre σημειώνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 78' ο Raul Castillo που πήρε τη θέση του απογοητευτικού και πάλι Miguel απο το 69', στο ντεπούτο του με την φανέλα της Ρεάλ Οβιέδο ισοφάρισε για την ομάδα του. 1 - 1

Στο 82' ο αμυντικός Sanmiguel εκτελεί φάουλ έξω απ την περιοχή γράφοντας έτσι το 2-1 για την ομάδα του.

Στο 93' ο διαιτητής του αγώνα Javier Estrada Fernandez σφύριζε τη λήξη του αγώνα.


Ο Ορφανός στη συνέντευξη τύπου είπε ότι ήταν ευχαριστημένος απ την ομάδα του που στάθηκε τόσο καλά στο γήπεδο απέναντι σε ένα αντίπαλο που διεκδηκεί το πρωτάθλημα & άνοδο. Παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο όμως μπορούμε και καλύτερα. Σε ερώτηση δημοσιογράφου αν θα ξεκινήσει τον Moises στο επόμενο παιχνίδι αφού η απόδοσή του δεν ήταν και η καλύτερη στο σημερινό παιχνίδι απάντησε χαριτολογώντας ότι αυτά είναι θέματα "οικογενειακά" και δεν του αρέσει να τα συζητά στην τηλεόραση.

Συνοπτικά:

Real Union - Real Oviedo 2 - 1

Raul Castillo (79')
Huan Dominguez (61')
Sanmiguel (82')

* (MVP) Jon Carrera ( 8 )



Ο αμυντικός χαφ έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο μοιράζοντας πάσες και κόβοντας αλεπάλληλες επιθέσεις του αντιπάλου.


Στα επόμενα παιχνίδια...

17.9.2006

Amurrio - Real Oviedo 0 - 2
Moises (1?)
Raul Castillo (27?)


* (MVP) Miguel Perez ( 8 )


Ένα σχετικά εύκολο παιχνίδι που καθάρησε γρήγορα. Ο Miguel Perez ξεχώρισε στον ρόλο του πλέυ μέικερ φτιάχνοντας ένα ωραίο παιχνίδι με την εφευρετικότητά του.

Στον 2ο γύρο κυπέλου η κλήρωση έφερε την Οβιέδο αντιμέτωπη με την Segoviana εντός έδρας.

Spanish Cup Second Round

Wed 20.9.2006

Real Oviedo - Segoviana 2 - 0

Michu (93?)
Nacho Garcia (120?)


* (MVP) Michu ( 8 )



Το παιχνίδι αυτό ήταν επιθετικός μονόλογος με την Segoviana να είναι κλεισμένη στα καρέ της καθ΄ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να δεχτεί 7 κίτρινες κάρτες μη μπορώντας να βρεί τρόπους να σταματήσει τα θηρία του Ορφανού. Ο Michu δικαιώνει τον προπονητή του με την απόδοσή του.

Sat 23.9.2006

Real Oviedo - Zamora 1 - 1

Jonay (48?)
Samuele Canella (59?)

* (MVP) Jonay ( 7 )


Μέτριο παιχνίδι και απο τις 2 μεριές. Η κούραση απο τον αγώνα του κυπέλου ήταν εμφανές.


Sat 30.9.2006

Palencia - Real Oviedo 1 - 1

Asier (14?)
Carlos pen (60?)

* (MVP) Carlos ( 8 )


Ο Οβιέδο ήταν καλύτερη και βρήκε παραπάνω ευκαιρίες που όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί μένοντας έτσι στο 1 ? 1.


Η κλείρωση του 3ου γύρου κυπέλλου έφερε την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Benistrom, που διεκδικούσε άνοδο στην δεύτερη κατηγορία από την β1.

Spanish Cup Third Round


Wed 4.10.2006

Benistrom - Οviedo 1 - 3

Moises (7?, 53?)
Miguel Perez (33?)
Hose Maria Merino (90?)


* (MVP) Moises ( 9 )


Οι άντρες του Ορφανού έδειξαν χαρακτήρα και ανωτερότητα μπροστά σε ένα αντίπαλο που έδειξε να αιφνιδιάζεται με το επιθετικό παιχνίδι της Οβιέδο σε αγώνα εκτός έδρας. Η Ρεάλ Καθάρισε γρήγορα το παιχνίδι και στο 2ο ημίχρονο έριξαν το ρυθμό ελέγχοντας το παιχνίδι.

Sat 14.10.2006

Real Oviedo - Real Sociedad B? 2 - 1

Pepin (46?)
Raul Castillo (90+?)

Kintana (42?)

Moises sent of (2?)

* (MVP) Pepin ( 8 )




Παρ όλο που η Οβιέδο έπεζε με 10 παίκτες απο το 2? και πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου δέκτηκε γκόλ, η ομάδα του Ορφανού κατάφερε παλικαρίσια να γυρίσει το παιχνίδι στο 93? μετά απο εξαιρετική ασσίστ του Pepin.

Sat 21.10.2006

Real Oviedo - Athletic B 2 - 1

Jon Carrera (35?)
Jairo (75?)

Javier Ituriaga (9?)

* (MVP) Jairo ( 8 )




Ακόμη ένα παιχνίδι που γυρίζει η ομάδα του Ορφανού που δείχνει αξιοθαύμαστη αποφασιστηκότητα. Η Οβιέδο με αυτά τα αποτελέσματα βρέθηκε να φιγουράρει στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα.


-...και η Real Oviedo θα αντιμετωπίσει την Real Madrid στον 4ο γύρο του κυπέλλου.
Είπε ο τηλεπαρουσιαστής της Ισπανικής τηλεόρασης. Ο πρώτος αγώνας θα γινόταν στην έδρα της Oviedo και αυτό θα ήταν μια σημαντική οικονομική ανάσα για το σωματείο. Η Real Madrid διάνυε περίοδο εξαιρετικής φόρμας και θρονιάστηκε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αγωνιστικά όμως; Θα κρατηθεί καλά η ομάδα στο γήπεδο; Ή θα διασυρθουν; Ήταν μεγάλη η πρόκληση για τον Ορφανό και τα παιδία...
Last edited by SteliosCy on Sun Oct 21, 2007 12:44 am, edited 1 time in total.
Winners Never Quit...
Quiters Never Win...
but those who Never Win and Never Quit....
ARE IDIOTS!!!

------------
Follow the one who seeks the truth,
doubt the one who have found it.
nembe
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 2514
Joined: Thu Oct 07, 2004 1:38 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Hρακλης
Location: Είμαι από την πόλη που τον ήλιο σηκώνει
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ωραιος αρχοντα

αμα θα μπορουσες ανα τακτα χρονικα διαστηματα να μας διχνεις βαθμολογια κ πως πανε οι παικτες(μεσος ορος γκολ κ συμμετοχες) :victory: :victory: :victory:
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πωπω....Αστερι εισαι φιλος συνεχισε ετσι :victory:
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7984
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:notworthy:
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”