Δανεικός ή όχι...;

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
Astaldo
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Tue Jan 18, 2005 8:11 pm
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχήν καλησπέρα σας. Παρακολουθώ πολύ καιρό το forum αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε να γράψω. Αυτή τη περίοδο όμως και επειδή ασχολήθηκα λίγο σοβαρότερα με ένα game μου προέκυψε η εξής απορία:

Μην παραξενεύεστε με τον τίτλο του topic. Έχει σχέση με προπόνηση. Έχω πάρει τον Άρη και βρίσκομαι στην 6η χρονιά. Γενικότερα (όπως και πολλοί από εμάς) κυνηγάω νέα παικτάκια, τα κλείνω σχετικά μεγάλα συμβόλαια και τα περιμένω να εξελιχθουν.

Το θέμα είναι όμως ότι γεμίζει το ρόστερ, έστω και της Β' ομάδας. Λόγω της ποιότητας των παικτών, έρχονται πολλές ομάδες από Β αλλά και από Α εθνική και μου ζητάνε να τους δανειστούν.

Και εδω τίθεται το ερώτημα:

Είναι λογικό να τους δώσω να ψηθούν; Να πάρουν εμπειρίες από ενδεκάδα; Ή μήπως αυτό τους καταστρέφει μελλοντικά λόγω του ότι δεν συμμετέχουν στην προπόνηση των Youth αλλά μιας ξένης ομάδας που πιθανόν να μην κάνει και καλή δουλειά σε αυτό τον τομέα;

Να γράψω εδώ ότι χρησιμοποιώ την Fireblast προπόνηση, η οποία έχει πολύ καλές επιπτώσεις στα attributes.

Ή μήπως πρέπει να τους κρατάω στην Β' ομάδα για να προπονούνται;

Τους υπογράφω γύρω στα 17-18 και για 2-3 χρόνια τους κρατάω σε Β'ομάδα ή δανεικούς και μετά τους φέρνω στην Α.

Τι πιστεύετε τελικά ότι είναι καλύτερο για την εξέλιξη τους;
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτην την απορια την εχω κι εγω :D
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

εγω τα κρατάω στη μικρή ομάδα και την επόμενη χρονιά τα δίνω δανεικά...αν πιάσουν εκεί που πάνε, καλώς, αν δεν πιάσουν τα γυρίζω και ρισκάρω, να τα βάλω για 3-5 αγώνες....


τον απο πάνω μη τον λογίζεις... καμμένος είναι...σκέψου..με θέλει για πρωθυπουργό...φεξε μου και γλύστρισα δλδ...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
v for valderama
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Fri Jul 14, 2006 7:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω που κανω το ιδιο με τον Παναθηναικο, εχω καταλαβει πως το CA ανεβαινει πολυ περισσοτερο οταν ο παικτης παιζει συνεχομενα παιχνιδια παρα οταν κανει προπονηση...Εγω παιρνω πολλους παικτεςμε ψηλο PA και χαμηλο CA τους δινω 1-2 χρονια δανεικους σε ομαδες που θα παιζουν βασικοι και μετα οταν τους ξαναπερνω ειναι ετοιμοι να μπουν βασικοι...
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν τους υπογράφεις νέους, κράτα τους μέχρι τα 18 (19 max.) να σε βοηθήσουν στη Β Ομάδα αλλά και για να εξελιχθούν καλύτερα (αν βέβαια έχεις αναβαθμίσει σε καλό βαθμό τις Training Facilities σου). Μετά δώστους δανεικούς σε ομάδες στις οποίες θα ξέρεις πως θα έχουν χρόνο συμμετοχής. Σε ηλικία 21-22 χρόνων θα είναι έτοιμοι για να παίζουν βασικοί στην ομάδα. Και γενικά θα έχουν μείνει το πολύ 10-15 πόντοι που μπορούν να προσθέσουν από το PA τους στο CA τους...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Baal7
Amateur
Amateur
Posts: 165
Joined: Thu May 24, 2007 2:26 pm
Location: Πατρα(Βολος)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο ελληνικο πρωταθλημα εγω τους δινω δανεικους, λογω μη υπαρξης reserve team.Σε αλλα πρωταθληματα τους κραταω στη δευτερη ομαδα, μιας και μπορουν να συμμετεχουν στη προπονηση της Senior Team και επιπλεον παιζουν παιχνιδια στο πρωταθλημα των reserve. :-D
Παντως αυτο που ανεφερες για τα attributes, δλδ οτι εχουν πτωτικη πορεια κατα τη διαρκεια του δανεισμου, το εχω παρατηρησει και εγω, γι'αυτο και εφαρμοζω τα παραπανω αναλογα με την αντιστοιχη ομαδα που coachαρω.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ηλικία < 18 Μένουν στην ομάδα μέχρι να βγει το πορτοκαλί εικονίδιο του HG δίπλα.


25 > Ηλικία > 18 Αν ο παίκτης έχει γίνει HG ή/και είναι σε αυτά τα όρια ηλικίας και δεν υπολογίζεται για βασικός πάει δανεικός σε άλλη ομάδα με τις εξής προυποθέσεις:
Η ομάδα που θα πάει να τον θέλει για βασικό και να έχει Good Training Facilities και πάνω.


Ηλικία > 25 πάνε αυτοί που δεν υπολογίζονται από την ομάδα και δεν μπορούν να πωληθούν. Έτσι προσπαθώ να τους στείλω σε όποια ομάδα και αν είναι αρκεί αυτή να του πληρώνει το 100% του μισθού. Αν δεν βρεθεί καμιά τέτοια τότε τον δίνω δανεικό σε όποια ομάδα θα τον χρησιμοποιήσει βασικό ώστε να φανεί καθόλου μπας και τον πουλήσω.

Αυτό το σύστημα ακολουθούσα στην Στουτκάρδη. Δεν ξέρω βέβαια πόσο εύκολο είναι για μικρότερες ομάδες και μικρότερα πρωταθλήματα.
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2007”