[CM 01/02] Data Updates;

Συζητήστε σχετικά με τις εκδόσεις CM1, CM2, CM3, CM4 του Championship Manager
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φίλε pirovatis, κατεβάζω τώρα το παιχνίδι (αν και θα περιμένω την data update Φεβρουαρίου-Μαρτίου για να ξεκινήσω).
Απ' ότι καταλαβαίνω, θα πρέπει πρώτα να έχω κατεβάσει το patch 3.9.68 και μετά το ανανεωμένο data update.
Όπως βλέπω από τα screenshot σου, έχεις Vista και τρέχει μια χαρά, άρα λογικά ούτε εγώ θα έχω πρόβλημα.

Λοιπόν, θα ήθελα να με βοηθούσες λίγο στο τι πρέπει να κατεβάσω για να κάνω το παιχνίδι όσο πιο ωραίο γίνεται. Πέρασα από το forum που αναφέρεις, αλλά επειδή δε χρειάζεται να γίνεις Member για να διαβάζεις δεν έγινα.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :-P

Mετα το installation (το έγραψα σε cd τελικά) έχω το πρόβλημα που φαίνεται στη φώτο από κάτω:
Image

Στη συνέχεια, πήγα να κάνω install το τελευταίο επίσημο patch (cm0102v3968) και νομίζω ότι και πάλι κάτι δε πήγε σωστά :roll:
Δείτε παρακάτω για να καταλάβετε...
Image
Και το επόμενο step, μόλις πατάω next:
Image
Έπρεπε να ήταν κενό εκείνο το παράθυρο;

Ο λόγος που πιστεύω ότι δεν πήγε σωστά το installation είναι επειδή στο παιχνίδι, πάνω αριστερά, γράφει Version 3.9.60
User avatar
pirovatis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7325
Joined: Tue Jan 18, 2005 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: NK Gospic '91
Αγαπημένη Ομάδα: Rayo Vallecano
Status: Ίδια είναι τα αφέντικα, πράσινα πορτοκαλιά...
Location: Vanuatu
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σβηστα ολα και ξανακανε τη διαδικασια απ'την αρχη. Σβησε και το φακελο του παιχνιδιου απο το σκληρο πριν ξεκινησεις.

1. Κανε εγκατασταση του παιχνιδιου.
2. Αμεσως μετα τρεξε το update στην 3.9.68
3. Αν εχεις (s)vista σβηστα :D , να θυμασαι πριν τρεξεις το προγραμματακι του update να κανεις δεξι κλικ πανω στο .exe αρχειο και να πατησεις "Run as administrator" ή οπως αλλιως το λενε στα ελληνικα.


Αν εχεις προβλημα ξαναρωτα με ή γραψου στο φορουμ της υπογραφης μου και ρωτα στο Techical Support.
Το σύστημα σας 3-5-2, το σύστημα που παίζω παγκό.
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περάσαμε το πρώτο εμπόδιο και φτάσαμε στο δεύτερο :roll:
Image
Πέρασε 20΄και δεν έγινε τίποτα, εκτός από την εικόνα από πάνω...
Εντομεταξύ, είχα κι άλλα προγράμματα ανοικτά, web browser και explorer, αλλά όχι κάτι το πολύ μεγάλο..
Το ξέρω ότι είναι πρόβλημα τον vista, αλλά παραπάει στην περίπτωσή μου.
Πέρασες κι εσύ τα ίδια pirovatis;

EDIT:
Το έλυσα με την επιλογή "run as administrator"

To επόμενο step είναι η εισαγωγή γραφικών :roll:
Ψάχνω για καλά πακέτα με πλούσιο υλικό και ότι πέσει στα χέρια μας 8)
User avatar
pirovatis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7325
Joined: Tue Jan 18, 2005 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: NK Gospic '91
Αγαπημένη Ομάδα: Rayo Vallecano
Status: Ίδια είναι τα αφέντικα, πράσινα πορτοκαλιά...
Location: Vanuatu
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Είδα οτι ρωτησες και στο αλλο φορουμ και πηρες απαντηση,οποτε το ιδιο μπορεις να κανεις και για αυτη σου την ερωτηση (εννοω backgrounds,menubars,etc). Υπαρχει ολοκληρο section στο downloads φορουμ που μπορεις να βρεις οτι εχει γινει μεχρι τωρα.Αν θες κατι παραπανω μπορεις πολυ απλα να το κανεις request και οι ομαδα των γραφικων θα σε ικανοποιησει.

Οσο για τα vista ειχα κι εγω καποια προβληματα αλλα με τη βοηθεια των παιδιων απο το φορουμ τα προσπερασα ανετα και τωρα απολαμβανω το παιχνιδι μου στο 2123 :D


Off Topic:
Εντος ημερων θα κυκλοφορησει και το update μετα τις μεταγραφες του Γεναρη.
Το σύστημα σας 3-5-2, το σύστημα που παίζω παγκό.
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και ένα feedback, για την όλη δουλειά :roll:
Η άποψη μου είναι ότι γίνεται εξαιρετική δουλειά από τα παιδιά που είναι στο forum που ασχολείται και το δικό μας μέλος (pirovatis)
Όλα τα data updates είναι καλά δουλεμένα (τουλάχιστον τα δύο με τα οποία ασχολήθηκα) και η database, παρόλο που δεν είναι όπως του σημερινού manager (αρκετά πιο μικρή).

Όμως,
Είναι η παρουσίαση του χτες και του σήμερα της ανάπτυξης και της τεχνολογίας στην κυριολεξία. Ξέρετε πόσο ομορφότερο Interface και Design έχει το φμ μας!!!
Αν ένα πράγμα κατάφερε να βελτιώσει η si (εκτός από τις αρκετές λεπτομερείς προσθήκες, τύπου km in a match) είναι η παρουσία του παιχνιδιού.
Ο τρόπος λειτουργίας ήταν από τότε ο ίδιος, εύκολος και λιτός, αλλά τα μοντέρνα menu το κάνουν τέλειο.
Είχα την τρέλλα να δω πώς ήταν ο θρύλος των manager games, cm 01/02. Οι εντυπώσεις μου είναι ότι δεν είναι κι άσχημο (1 πλεονέκτημα που βρήκα σε σύγκριση με το σήμερα είναι ότι σου δίνετε η δυνατότητα να τυπώσεις συγκεκριμένα menus)
Αλλά, με καμία, δε θα άλλαζα την 3d και τη 2d για το commentary. Ειδικά τώρα που βγήκε και το patch -9.0.3- δεν υπάρχει περίπτωση να μη το λιώσω.
Όσο για το παλιό, είναι ενα μάθημα για μας τους νέους από πού ξεκίνησε αυτό το παιχνίδι και ίσως μια ωραία ανάμνηση για τους πιο παλιούς που μεγάλωσαν μ' αυτό. Μάλλον για αυτό διατηρείται ακόμη μια ομάδα ατόμων που το αναβαθμίζουν με την καθημερινότητα και έχουν να λένε ότι δε ζηλεύουν τίποτα από το σύγχρονο manager.
User avatar
pirovatis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7325
Joined: Tue Jan 18, 2005 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: NK Gospic '91
Αγαπημένη Ομάδα: Rayo Vallecano
Status: Ίδια είναι τα αφέντικα, πράσινα πορτοκαλιά...
Location: Vanuatu
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ξεχασες να αναφερεις κατι για τα παιδια που ειναι στο φορουμ και προτιμουν το 01/02 απο τα διαφορα FM.

Απλοτητα και εθισμος!

Η δυνατοτητες που εχεις να κανεις τοσα πραματα απλα χωρις απειρα μενου, χωρις να χρειαζεται να ασχολησει με media,στρυδια,κλπ. απλα να παιζεις,να παιζεις, να παιζεις.
Δε ξερω αν υπαρχουν αλλα παιχνιδια 10ετιας που εχουν τοσο κοσμο να ασχολειται ακομα με αυτα και να τα βελτιωνει.

Επειδη θα μπορουσα να πω πολλα για το 01/02 και να καταχραστω αυτο το φορουμ,οσοι και οτι θελετε περαστε μια βολτα απο το www.champman0102.co.uk και τα λεμε εκει.

Κι απο εδω βεβαια θα παρακολουθω το υποφορουμ του 01/02 και θα βοηθαω οπου μπορω.
Το σύστημα σας 3-5-2, το σύστημα που παίζω παγκό.
User avatar
pirovatis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7325
Joined: Tue Jan 18, 2005 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: NK Gospic '91
Αγαπημένη Ομάδα: Rayo Vallecano
Status: Ίδια είναι τα αφέντικα, πράσινα πορτοκαλιά...
Location: Vanuatu
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

March 2009 Data Update


The CM 01/02 Update Team are pleased to announce that the much anticipated March 2009 Data Update will be released on Friday 13th March at 5pm GMT.


Kind Regards
The Board.


Περισσότερες πληροφορίες εδώ .
Το σύστημα σας 3-5-2, το σύστημα που παίζω παγκό.
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για το not enough memory στο CM00/01 που μου γράφει και λέει free up some more κάνω τα ίδια με το CM01/02?
User avatar
pirovatis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7325
Joined: Tue Jan 18, 2005 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: NK Gospic '91
Αγαπημένη Ομάδα: Rayo Vallecano
Status: Ίδια είναι τα αφέντικα, πράσινα πορτοκαλιά...
Location: Vanuatu
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δοκιμασε και πες μας.
Το σύστημα σας 3-5-2, το σύστημα που παίζω παγκό.
User avatar
phidias
Backup
Backup
Posts: 816
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:29 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γειά σας παιδιά. Υπάρχει κανένα update με τα τωρινά ρόστερ-ομάδες ειδικά αφού η Superleague είναι πάλι με 14 συλλόγους όπως τότε ;;
ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13!

Οι αναλύσεις του Αλέφαντου με τα σουμπουτέο στο τηλεάστυ μας μαθαίνουν ποδόσφαιρο
User avatar
geo_gatos
Trialist
Trialist
Posts: 49
Joined: Mon Jan 31, 2005 4:02 am
Αγαπημένη Ομάδα: Inter,Panathinaikos
Location: Ελλάς,Αθήνα,Μάνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια το παιχνιδι σε καινουρια windows 64 bit δεν τρεχει.. Ουτε καν το setup.. Το κατεβασα με τοση χαρα και εχω ξενερωσει που δεν μπορω να κανω τιποτα..
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Χωρίς να μαι σίγουρος μήπως πας στο properties και κανεις compatible ?? Δες το


Sent from my iPhone using Tapatalk
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το παλιό CM της SIgames!”