[CM4 02/03] Οι μεγάλες μας ανατροπές

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του CM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΟΚ, η δική μου δεν είναι και πολύ σπουδαία, αλλά όπως και να έχει μόλις συνέβει.

Καυταντζόγλειο, 4η χρονιά, και χρειάζομαι τη νίκη για να διατηρηθώ στην κορυφή της βαθμολογίας μανατζάροντας τον Παναθηναϊκό.

Κατεβαίνω στο παιχνίδι με 4-4-2 ως συνήθως, με normal mentality όπως έχω συνηθίσει να κάνω στα δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια από τότε που εγκατέστησα το EP3. Mixed Passing και αντεπιθέσεις, ενώ μόνο ο Κωνσταντίνου μπροστά και ο Μπόατεγκ σε ρόλο οργανωτή έχουν επιθετικό mentality.

Στο 26 ο Ηρακλής εκμεταλλεύεται μια κόντρα στην περιοχή μου και σκοράρει. 1-0 : Το πράγμα δυσκολεύει.

Αλλάζω πλάνα και εφαρμόζω τις επιθετικές τακτικές των εντός έδρας αγώνων. Καραγκούνης και Κωνσταντινίδης με forward runs από τα πλάγια και η ομάδα σε επιθετικό πλέον mentality με το Γήτα σε ελεύθερο ρόλο στο χώρο του κέντρου και τους Γκούμα, Κυργιάκο σε normal mentality για να μην περνάνε οι αντεπιθέσεις του Γηραιού. Το passing αλλάζει σε short για να μην πουλάμε τη μπάλα τζάμπα.

Στο 28 ο Ολιζαντέμπε σκοράρει αλλά ακυρώνεται [-X . Το ημίχρονο τελειώνει 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο χάνω κάποιες ευκαιρίες αλλά ο Ηρακλής αντιστέκεται με μεγάλη ενέργεια. Μόλις περνά το 70 παίρνω την απόφαση να παίξω τα τελευταία μου χαρτιά. Ολιζαντέμπε, Κωνσταντίνου μπαίνουν σε Gung Ho, ενώ οι Φύσσας, Σεϊταρίδης πλαγιοκοπούν κι αυτοί με forward runs.

Στο 80 τίποτα δεν έχει αλλάξει ](*,) . Αλλάζω το passing σε direct για να γίνονται οι επιθέσεις πιο γρήγορα, δεν υπάρχει πλέον καιρός για χάσιμο.

Φτάσαμε στο 90. Ο Μπόατεγκ κάνει την κούρσα προς τα δεξιά και βγάζει τη σέντρα στο κέντρο της μεγάλης περιοχής, όπου ο προωθημένος Κωνσταντινίδης πιάνει την κεφαλιά και ..... :hello1: ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ!

Έχει μείνει πια ενάμισι λεπτό αγώνα. Δεν κάνω αλλαγές στις τακτικές, αφού θέλω να πάω για τη νίκη. Ο Κυργιάκος κόβει μια μπαλιά με κεφαλιά και τροφοδοτεί το Γήτα. Αυτός ανοίγεται και περνάει συρτή πάσα στον Ολιζαντέμπε, ο οποίος πριν προλάβουν οι αμυντικοί του Ηρακλή να τον καλύψουν σουτάρει έξω από την περιοχή και... :blob8: GOOOOOOOAL!!! :blob8:

Αυτή θα είναι και η τελευταία φάση του αγώνα :smoker: . Ηρακλής-ΠΑΟ 1-2, με τα 2 γκολ των φιλοξενούμενων να έχουν μπει στις καθυστερήσεις του αγώνα.

:wav:

ΥΓ. Θα είχε ενδιαφέρον να γράψουν κι άλλοι τις μεγάλες τους ανατροπές εδώ.
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νάπολι - Βενέτσια... Είναι πρωτελευταία αγωνιστική. Η Νάπολι παίζει το τελευταίο της χαρτί για άνοδο ενώ η Βενέτσια παλεύει για την παραμονή. Στο latest scores η Ανκόνα που καταδιώκεται από την Νάπολι χάνει 3 - 0 από την Τερνάνα οπότε η νίκη είναι επιβεβλημένη. Η Νάπολι προηγείται άνετα με γκολ του Ντιονίτζι στο 14. Οι ευκαιρίες χάνονται η μια πίσω από την άλλη και στο 44 το παλτό ο Μαρκολίνος κάνει πέναλντυ... 1 - 1 και το ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ παγώνει... Τα λεπτά περνάνε όλοι προωθούνται και οι ευκαρίες χάνονται... ο angkro περιμένει υπομονετικά μέχρι που ο Greco βουτάει το mouse. Έξω ο mc Ferreira και ο DMC Μarcolin... Μέσα ο ξεχασμένος σε όλη την σεζόν Stelone και ο Cherno Samba. Το νέο σύστημα είναι 3 - 3 - 1 - 3 και Γκουνγκ χο... Ο Dionigi κερδίζει την μπάλα στο κέντρο, την δίνει στο Samba ο οποίος κάνει μια κούρσα από τα δεξιά και βρίσκει τον αμαρκάριστο Stellone...
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ συνεχίζω απτόητος να ποστάρω για Εργοτέλη (έχω πορωθεί, να'ναι καλά το update =D> )

Παίζω στο Βόλο με τον Ολυμπιακό και με θετικό αποτέλεσμα θα αρχίσω να σταθεροποιούμαι στις πρώτες θέσεις και θα αρχίσει να φαίνεται ότι η άνοδος είναι εφικτή.

Το παιχνίδι αρχίζει πολύ άσχημα. 1-0 από νωρίς. Προσπαθώ να ισοφαρίσω αλλά αντί γι'αυτό δέχομαι και άλλο γκολ.... 2-0. Το δεύτερο ημίχρονο αρχίζει και αποφασίζω να τα παίξω όλα για όλα. 4-4-2 με τους ακραίους αμυντικούς και μέσους με μεγάλα βελάκια.

Τα αποτελέσματα έρχονται: 2-1, 2-2, 2-3!!! Και εκεί που έχω τρελαθεί, οι Βολιώτες ισοφαρίζουν, κάπου στο '82... Αρχίζω να το φιλοσοφώ και να το δέχομαι στωικά: "δε μαμιέται έτσι κι αλλιώς έχανα, καλό είναι και το Χ".

Όμως, όχι! [-X Στη Νιγηρία δε διδάσκουν την αρχαία ελληνική φιλοσοφία και τους Στωικούς. Ο Ογκουνσότο αποδεικνύεται ασεβής προς την κλασσική παιδεία και σκέψη...

3-4 στο '85 και το έπος της πορείας του Εργοτέλη προς την Α'εθνική άρχισε να γράφεται ::lol: ::wink: \:D/
User avatar
frax0r
Backup
Backup
Posts: 985
Joined: Fri May 23, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ego re magkes me tin milan ston teliko toy champions league kai pezontas gung-ho,xano sto proto imixrono 2-0 kai den iksera ti na kano ospou mou erxetai flasia kai bazo tin omada se defensive me cunter attacks.Den mporeite na pistepsete ti egine...isofarisa molis sto 68 lepto kai pira braxea kefali 2 gkol sto 81 ospou o ronaldo tis real mou xonei ena gkol kai leo tha fao kai allo alla katalabainontas oti oli i real tha anebei gia ayto to gkol bazo kai ego tin omada mou gung-ho kai counter-attack me apotelesma na petyxo kai 5 gkol sto 88 kai na kathariso ton teliko alla pistepse me oti mou eixe paei treis kai mia kai ta eixa dei ola mexri na to sikoso 8O Alla o megalos manager opods lene kserei na ta pairnei ta megala paixnidia ::wink: :8: =D> \:D/
User avatar
vagos
Rotation
Rotation
Posts: 1012
Joined: Fri May 09, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ο.Καβάλα, Παναθηναϊκός
Location: West Midlands, United Kingdom
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τετοια ανατροπή παιδιά δεν έχει ξαναματαγίνει.Έχω τον Άρη και παίζω έξω με τα Γιάννενα.Στο πρώτο ημίχρον ένας Muf μου γαμάει την άμυνα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ είναι 3 - 1.Τα παίζω όλα για όλα στο δευτερο ημιχρόνιο(καλό?) και ο εκστασιασμένος Μπασίρ βάζει 4 γκόλ και ένα ο Ντεμπά.Τελικό σκορ:3 - 6(!)
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνεχίζω με την τέταρτη χρονιά μου στον Παναθηναϊκό. Έχοντας πάρει 3 πρωταθλήματα και 2 κύπελλα τα προηγούμενα 3 χρόνια, στόχος μου φέτος είναι να πάρω το Champions Cup, όπου τα προηγούμενα 2 χρόνια αποκλείστηκα στα ημιτελικά.

Στους ομίλους κόβω τριάρες σε Άγιαξ, Γαλατά Σαράι και Λενς και περνάω εύκολα με μόνο μια εκτός έδρας ήττα από τον Άγιαξ. Στον επόμενο γύρο με περιμένει μια άλλη μεγάλη αγάπη, η Μπαρτσελόνα.

Πρώτο ματς στο Νόου Καμπ. Δυστυχώς τα bug κτυπούν και την ίδια μέρα υπάρχουν International Matches. Έτσι και εγώ και η Μπάρτσα κατεβαίνουμε αποδεκατισμένοι στον αγώνα.

Η Μπάρτσα όμως έχει την τύχη να έχει το Σαβιόλα και το Ρικουέλμε στη σύνθεσή της, ενώ από τους δικούς μου βασικούς ο μόνος που είναι διαθέσιμος είναι ο Μπόατεγκ. Κατεβαίνω με την εξής ενδεκάδα:

Κοτσόλης
Γαλανόπουλος, Γκίτσης, Βόκολος, Ντέντζας (από ΟΦΗ)
Γεωργίου, Βόλος, Μικάελσεν, Σαπάνης
Μπόατεγκ, Δάρλας

Όπως βλέπετε δεν είχα ούτε έναν επιθετικό να βάλω και έτσι χρησιμοποίησα αυτούς που βλέπετε πιο πάνω.

Στο παιχνίδι κατεβαίνω με 4-4-2 normal. Δυστυχώς ο Μπόατεγκ τραυματίζεται νωρίς στο 25 και αναγκάζομαι να αρχίσω να ρίχνω στο παιχνίδι τους νεαρούς από την ακαδημία. Πιο συγκεκριμένα το Μπάλη (που τον είχα "βουτήξει" από την ακαδημία του Άρη). Έτσι παίζω με 10 αναπληρωματικούς και 1 youngster.

Ο Σαβιόλα αλωνίζει μπροστά και ο Ρικουέλμε στο κέντρο. Προσπαθώ να παίξω με αντεπιθέσεις (counter attack + mixed passing), αλλά δεν έχω ούτε ένα γρήγορο παίκτη στην ομάδα για να εκμεταλλευτεί τις μπαλιές. Το παιχνίδι δεν είναι μονόλογος της Μπαρτσελόνα, αλλά ο Σαβιόλα κάθε φορά που παίρνει τη μπάλα τριπλάρει 4-5 δικούς μου παίκτες και γίνεται πανικός. Το πρώτο ημίχρονο τελειώνει 2-0. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 80 αποβάλλεται ο Ντέντζας για διαμαρτυρία (είχε ήδη κίτρινη) και μετά από λίγο διαμορφώνεται το 3-0 υπέρ της Μπάρτσα.

Έχω 2 εβδομάδες να προετοιμαστώ για το δεύτερο παιχνίδι. Στο ενδιάμεσο ξεκουράζω τους βασικούς μου παίκτες αφού το πρωτάθλημα το έχω ήδη καθαρίσει.

Δεύτερο ματς στο Απόστολος Νικολαϊδης. Αυτή τη φορά έχω όλους τους παίκτες μου στη διάθεσή μου και πολλούς μάλιστα σε superb form λόγω της ξεκούρασης.

Μπαίνω στο παιχνίδι με 4-4-2 short passing, closing down in own half και attacking mentality, αποφασισμένος να μην αφήσω κι αυτήν τη χρονιά να πάει χαμένη. Ο Κυργιάκος παίρνει το Σαβιόλα μαν-του-μαν, και η άμυνα συμπληρώνεται από τους Γκούμα, Σεϊταρίδη, Φύσσα. Στο κέντρο ο Γήτας σε ελεύθερο ρόλο, ο Μπόατεγκ με run with ball, ενώ οι Κωνσταντινίδης και Καραγκούνης επελαύνουν από τα πλάγια σαν κρυφοί κυνηγοί. Στην επίθεση ο Ολιζαντέμπε κι ο Κωνσταντίνου. Η Μπαρτσελόνα έχει κατέβει κι αυτή με ένα συντηρητικό 4-4-2.

Το πρώτο ημίχρονο είναι επιθετικός μονόλογος δικός μου. Ο Μπόατεγκ κάνει ό,τι θέλει στο κέντρο, ο Γήτας έχει εξαφανίσει το Τζεράρντ και από δεξιά ο Καραγκούνης κάνει το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του μέχρι τώρα. Όμως οι περισσότερες επιθέσεις τελειώνουν κάπου έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μάρκος.

Στο 42 μετά από 2 συνεχόμενα σουτ κερδίζω κόρνερ. Καραγκούνης τη σέντρα και ο Κωνσταντίνου με κεφαλιά εξεπαφής γράφει το 1-0. Οι ελπίδες μου αυξάνουν. =D> Αυτό θα είναι και το τελικό σκορ του ημιχρόνου, αφού κάποια μακρινά σουτ του Μπόατεγκ σταμάτησαν πάνω στο Μάρκος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπαίνει μέσα με σαφή αμυντικό προσανατολισμό και 4-5-1 με μόνο το Σαβιόλα μπροστά. Εγώ προωθώ τους Σεϊταρίδη και Φύσσα και τους δίνω forward runs. Ατελείωτο σφυροκόπημα :hammer . Φύσσας, Σεϊταρίδης, Καραγκούνης, Γήτας και Μπόατεγκ κάνουν το παιχνίδι της ζωής τους. Ειδικά ο τελευταίος παίρνει την οργάνωση όλων των επιθέσεων πάνω του και με runs πότε δεξιά και πότε κατά μέτωπο σπέρνει πανικό στους Ισπανούς, που καμιά φορά ρίχνουν ακόμα και 4 παίκτες πάνω του για να τον σταματήσουν. Η μπάλα όμως δεν περνά εύκολα στο επιθετικό δίδυμο.

Στο 76 νέο κόρνερ, νέα σέντρα του Καραγκούνη και ο Ολιζαντέμπε αυτήν τη φορά καρφώνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά!!!! 2-0 και το γήπεδο γίνεται κόλαση! =D> =D> =D> [-o< [-o<

Η Μπαρτσελόνα αλλάζει σε 4-4-2 πάλι, ενώ εγώ συνεχίζω στους ίδιους ρυθμούς, και οι παίκτες μου φαίνονται να έχουν περισσότερες αντοχές από τους Ισπανούς. Κόβω την προώθηση από τους RB και LB μου, τους αφήνω όμως τα forward runs.

Το παιχνίδι έχει ισορροπήσει κάπως αλλά διατηρώ την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 86 ο Μπόατεγκ κάνει άλλη μια κούρσα από τα δεξιά, πασάρει στο Γήτα που σουτάρει, ο Μάρκος αποκρούει, ο Καραγκούνης είναι ο πρώτος που καταλαβαίνει την πορεία της μπάλας και ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3-0!!!!! :blob8: :blob8: :blob8:

Γυρνάω επιτόπου σε normal mentality περιμένοντας την παράταση για να δω τι θα κάνω. Το κανονικό ματς τελειώνει με 3-0.

Η παράταση είναι βαρετή. Ο Μπόατεγκ έχει σταματήσει τις πολλές επελάσεις (είχε συνολικά 15 runs σε όλο το παιχνίδι), αφού έχει αρχίσει να κουράζεται. Στο 104 αντικαθιστώ και τον κουρασμένο Κωνσταντινίδη με το νεαρό Βόλο, ενώ οι Ισπανοί είχαν κάνει και τις 3 τους αλλαγές μέχρι το 72.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης χάνω μια-δυο ευκαιρίες, με κορυφαία αυτήν του Βόλου που βρέθηκε τετ-α-τετ με το Μάρκος, προτίμησε όμως να πασάρει προς τον Κωνσταντίνου και η μπαλιά κόπηκε. ::evil:

Η παράταση τελειώνει 3-0 και ερχόμαστε στη διαδικασία των πέναλτυ.

Ο Κωνσταντίνου βρίσκει το δοκάρι και δεν καταφέρνει να ισοφαρίσει το επιτυχημένο πέναλτυ του Μαρέσκα. Ατελείωτα τσιγάρα. :smoker:
Ευτυχώς ο Νικοπολίδης αποκρούει το σουτ του Xavi και έτσι ξαναερχόμαστε στα ίσα με τον Ολιζαντέμπε να βρίσκει στόχο στο δικό του.
Σαβιόλα, Μπόατεγκ, Ujfalusi και Βόλος φέρνουν τη διαδικασία στο 3-3.

Σειρά του Τζεράρντ. Παίρνει λίγα μέτρα φόρα και .... ο Νικοπολίδης του λέει όχι!!!! [-X \:D/

Κυργιάκος time. Κι ο Κυργιάκος ευστοχεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:blob8: :hello1: :blob8: :hello1: :headbang:

Απίστευτο! Ανέτρεψα το 3-0 του πρώτου αγώνα και πέρασα στον επόμενο γύρο! :hello1:

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων στο δεύτερο αγώνα:

Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης (c), Σεϊταρίδης, Φύσσας, Κυργιάκος, Γκούμας, Καραγκούνης, Γήτας, Μπόατεγκ, Ολιζαντέμπε, Κωνσταντίνου, Κωνσταντινίδης (104 Βόλος).

Μπαρτσελόνα: Μarcos, Contra (72 Romero), Aurelio, Marquez (72 Leonardo), Cribari, Gabri, Xavi (c), Maresca, Gerard, Saviola, Cisse (61 Ujfalusi).

ΥΓ. Οι παραπάνω αγώνες παίχτηκαν με ΕΡ3 και με το Ισπανικό πρωτάθλημα να είναι ενεργό.



Θράσσος "στα πρόθυρα του καρδιακού επεισοδίου" Σέββας
User avatar
Bazelos1978
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Mon Jun 09, 2003 11:00 pm
Location: Mia fora ki ena kairo Kiffisia... Tora Orlando, FL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Foveros o kyrios Thrassos...

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
User avatar
frax0r
Backup
Backup
Posts: 985
Joined: Fri May 23, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="ThrassosSevvas"]Συνεχίζω με την τέταρτη χρονιά μου στον Παναθηναϊκό. Έχοντας πάρει 3 πρωταθλήματα και 2 κύπελλα τα προηγούμενα 3 χρόνια, στόχος μου φέτος είναι να πάρω το Champions Cup, όπου τα προηγούμενα 2 χρόνια αποκλείστηκα στα ημιτελικά.

Στους ομίλους κόβω τριάρες σε Άγιαξ, Γαλατά Σαράι και Λενς και περνάω εύκολα με μόνο μια εκτός έδρας ήττα από τον Άγιαξ. Στον επόμενο γύρο με περιμένει μια άλλη μεγάλη αγάπη, η Μπαρτσελόνα.

Πρώτο ματς στο Νόου Καμπ. Δυστυχώς τα bug κτυπούν και την ίδια μέρα υπάρχουν International Matches. Έτσι και εγώ και η Μπάρτσα κατεβαίνουμε αποδεκατισμένοι στον αγώνα.

Η Μπάρτσα όμως έχει την τύχη να έχει το Σαβιόλα και το Ρικουέλμε στη σύνθεσή της, ενώ από τους δικούς μου βασικούς ο μόνος που είναι διαθέσιμος είναι ο Μπόατεγκ. Κατεβαίνω με την εξής ενδεκάδα:

Κοτσόλης
Γαλανόπουλος, Γκίτσης, Βόκολος, Ντέντζας (από ΟΦΗ)
Γεωργίου, Βόλος, Μικάελσεν, Σαπάνης
Μπόατεγκ, Δάρλας

Όπως βλέπετε δεν είχα ούτε έναν επιθετικό να βάλω και έτσι χρησιμοποίησα αυτούς που βλέπετε πιο πάνω.

Στο παιχνίδι κατεβαίνω με 4-4-2 normal. Δυστυχώς ο Μπόατεγκ τραυματίζεται νωρίς στο 25 και αναγκάζομαι να αρχίσω να ρίχνω στο παιχνίδι τους νεαρούς από την ακαδημία. Πιο συγκεκριμένα το Μπάλη (που τον είχα "βουτήξει" από την ακαδημία του Άρη). Έτσι παίζω με 10 αναπληρωματικούς και 1 youngster.

Ο Σαβιόλα αλωνίζει μπροστά και ο Ρικουέλμε στο κέντρο. Προσπαθώ να παίξω με αντεπιθέσεις (counter attack + mixed passing), αλλά δεν έχω ούτε ένα γρήγορο παίκτη στην ομάδα για να εκμεταλλευτεί τις μπαλιές. Το παιχνίδι δεν είναι μονόλογος της Μπαρτσελόνα, αλλά ο Σαβιόλα κάθε φορά που παίρνει τη μπάλα τριπλάρει 4-5 δικούς μου παίκτες και γίνεται πανικός. Το πρώτο ημίχρονο τελειώνει 2-0. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 80 αποβάλλεται ο Ντέντζας για διαμαρτυρία (είχε ήδη κίτρινη) και μετά από λίγο διαμορφώνεται το 3-0 υπέρ της Μπάρτσα.

Έχω 2 εβδομάδες να προετοιμαστώ για το δεύτερο παιχνίδι. Στο ενδιάμεσο ξεκουράζω τους βασικούς μου παίκτες αφού το πρωτάθλημα το έχω ήδη καθαρίσει.

Δεύτερο ματς στο Απόστολος Νικολαϊδης. Αυτή τη φορά έχω όλους τους παίκτες μου στη διάθεσή μου και πολλούς μάλιστα σε superb form λόγω της ξεκούρασης.

Μπαίνω στο παιχνίδι με 4-4-2 short passing, closing down in own half και attacking mentality, αποφασισμένος να μην αφήσω κι αυτήν τη χρονιά να πάει χαμένη. Ο Κυργιάκος παίρνει το Σαβιόλα μαν-του-μαν, και η άμυνα συμπληρώνεται από τους Γκούμα, Σεϊταρίδη, Φύσσα. Στο κέντρο ο Γήτας σε ελεύθερο ρόλο, ο Μπόατεγκ με run with ball, ενώ οι Κωνσταντινίδης και Καραγκούνης επελαύνουν από τα πλάγια σαν κρυφοί κυνηγοί. Στην επίθεση ο Ολιζαντέμπε κι ο Κωνσταντίνου. Η Μπαρτσελόνα έχει κατέβει κι αυτή με ένα συντηρητικό 4-4-2.

Το πρώτο ημίχρονο είναι επιθετικός μονόλογος δικός μου. Ο Μπόατεγκ κάνει ό,τι θέλει στο κέντρο, ο Γήτας έχει εξαφανίσει το Τζεράρντ και από δεξιά ο Καραγκούνης κάνει το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του μέχρι τώρα. Όμως οι περισσότερες επιθέσεις τελειώνουν κάπου έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μάρκος.

Στο 42 μετά από 2 συνεχόμενα σουτ κερδίζω κόρνερ. Καραγκούνης τη σέντρα και ο Κωνσταντίνου με κεφαλιά εξεπαφής γράφει το 1-0. Οι ελπίδες μου αυξάνουν. =D> Αυτό θα είναι και το τελικό σκορ του ημιχρόνου, αφού κάποια μακρινά σουτ του Μπόατεγκ σταμάτησαν πάνω στο Μάρκος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπαίνει μέσα με σαφή αμυντικό προσανατολισμό και 4-5-1 με μόνο το Σαβιόλα μπροστά. Εγώ προωθώ τους Σεϊταρίδη και Φύσσα και τους δίνω forward runs. Ατελείωτο σφυροκόπημα :hammer . Φύσσας, Σεϊταρίδης, Καραγκούνης, Γήτας και Μπόατεγκ κάνουν το παιχνίδι της ζωής τους. Ειδικά ο τελευταίος παίρνει την οργάνωση όλων των επιθέσεων πάνω του και με runs πότε δεξιά και πότε κατά μέτωπο σπέρνει πανικό στους Ισπανούς, που καμιά φορά ρίχνουν ακόμα και 4 παίκτες πάνω του για να τον σταματήσουν. Η μπάλα όμως δεν περνά εύκολα στο επιθετικό δίδυμο.

Στο 76 νέο κόρνερ, νέα σέντρα του Καραγκούνη και ο Ολιζαντέμπε αυτήν τη φορά καρφώνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά!!!! 2-0 και το γήπεδο γίνεται κόλαση! =D> =D> =D> [-o< [-o<

Η Μπαρτσελόνα αλλάζει σε 4-4-2 πάλι, ενώ εγώ συνεχίζω στους ίδιους ρυθμούς, και οι παίκτες μου φαίνονται να έχουν περισσότερες αντοχές από τους Ισπανούς. Κόβω την προώθηση από τους RB και LB μου, τους αφήνω όμως τα forward runs.

Το παιχνίδι έχει ισορροπήσει κάπως αλλά διατηρώ την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 86 ο Μπόατεγκ κάνει άλλη μια κούρσα από τα δεξιά, πασάρει στο Γήτα που σουτάρει, ο Μάρκος αποκρούει, ο Καραγκούνης είναι ο πρώτος που καταλαβαίνει την πορεία της μπάλας και ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3-0!!!!! :blob8: :blob8: :blob8:

Γυρνάω επιτόπου σε normal mentality περιμένοντας την παράταση για να δω τι θα κάνω. Το κανονικό ματς τελειώνει με 3-0.

Η παράταση είναι βαρετή. Ο Μπόατεγκ έχει σταματήσει τις πολλές επελάσεις (είχε συνολικά 15 runs σε όλο το παιχνίδι), αφού έχει αρχίσει να κουράζεται. Στο 104 αντικαθιστώ και τον κουρασμένο Κωνσταντινίδη με το νεαρό Βόλο, ενώ οι Ισπανοί είχαν κάνει και τις 3 τους αλλαγές μέχρι το 72.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης χάνω μια-δυο ευκαιρίες, με κορυφαία αυτήν του Βόλου που βρέθηκε τετ-α-τετ με το Μάρκος, προτίμησε όμως να πασάρει προς τον Κωνσταντίνου και η μπαλιά κόπηκε. ::evil:

Η παράταση τελειώνει 3-0 και ερχόμαστε στη διαδικασία των πέναλτυ.

Ο Κωνσταντίνου βρίσκει το δοκάρι και δεν καταφέρνει να ισοφαρίσει το επιτυχημένο πέναλτυ του Μαρέσκα. Ατελείωτα τσιγάρα. :smoker:
Ευτυχώς ο Νικοπολίδης αποκρούει το σουτ του Xavi και έτσι ξαναερχόμαστε στα ίσα με τον Ολιζαντέμπε να βρίσκει στόχο στο δικό του.
Σαβιόλα, Μπόατεγκ, Ujfalusi και Βόλος φέρνουν τη διαδικασία στο 3-3.

Σειρά του Τζεράρντ. Παίρνει λίγα μέτρα φόρα και .... ο Νικοπολίδης του λέει όχι!!!! [-X \:D/

Κυργιάκος time. Κι ο Κυργιάκος ευστοχεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:blob8: :hello1: :blob8: :hello1: :headbang:

Απίστευτο! Ανέτρεψα το 3-0 του πρώτου αγώνα και πέρασα στον επόμενο γύρο! :hello1:

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων στο δεύτερο αγώνα:

Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης (c), Σεϊταρίδης, Φύσσας, Κυργιάκος, Γκούμας, Καραγκούνης, Γήτας, Μπόατεγκ, Ολιζαντέμπε, Κωνσταντίνου, Κωνσταντινίδης (104 Βόλος).

Μπαρτσελόνα: Μarcos, Contra (72 Romero), Aurelio, Marquez (72 Leonardo), Cribari, Gabri, Xavi (c), Maresca, Gerard, Saviola, Cisse (61 Ujfalusi).

ΥΓ. Οι παραπάνω αγώνες παίχτηκαν με ΕΡ3 και με το Ισπανικό πρωτάθλημα να είναι ενεργό.



Θράσσος "στα πρόθυρα του καρδιακού επεισοδίου" Σέββας[/quote]

Pistepse me tha ithela poli na briskomouna ekeini tin mera stin leoforo kai na ta kaio alla ayta ginontai mono sto paixnidi... ](*,) :hammer (Min ksexnate omos oti tin exoume nikisei tin barca edo =D> =D> \:D/ ) ::wink: :8:
User avatar
Bazelos1978
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Mon Jun 09, 2003 11:00 pm
Location: Mia fora ki ena kairo Kiffisia... Tora Orlando, FL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

I dikia mou anatropi den einai megali pantos ego thn theoro simantiki kai me ekane na fonazo stis 3 to proi... Opote anti na ftiakso allo topic "Isofarismata pou sas kanoune na fonazetai stis 3 to proi kai na ksipnatai tous geitones" ::lol: to vazo edo...

Loipon exo ksekinisei protathlima me thn Real... Den ksero pos to exei dei h SI pantos sto diko mou to paixnidi h Celta paizei san Mikti Kosmou... Eixan ksekinisei me 10 sinexomenes nikes kai epitelous kanane mia kilia kai 10-12 paixnidia prin apo to telos eixa mia diafora 7 ponton(ego brosta)... To thema einai oti teleutaio paixnidi ths xronias einai sto Vigo kai den tha paizoune Galloi kai Brazilianoi(Confederations prama) opote thelo na exo 4 pontous diafora gia na eimai sigouros...

Loipon pao na paikso sthn Valencia... Basikos mou stoxos einai na min xaso... Enas apo tous logous(ektos apo thn vathmologia) einai oti den exo xasei gia 19 paixnidia kai thelo na ta kano toulaxiston 20... Bazo to klasiko mou 4-4-2 diamond, me normal mentality, tous Hierro-Pavon Ulta Defensive-Man Marking-Close own half kai ton Makalele Defensive kai auton Closing down sto miso gipedo...

Kapos to troo to ena miden kai olo to mats ekselisetai amfiropa alla den boro na isofariso... Ftanoume sto 80 kai o Zidane vgazei pasa diaviti ston Raul pou feugei monos tou adiazei ton Kanithares(to fantazomai san to goal tou telikou tou Champions league opios to thimatai), goal 1-1... Alla distixos me sfazoume kai dinoune offside... Peftei agrio vrisidi(apo emena) kai den ta vlepo kala ta pramata...

Ftanoume stis kathisteriseis(3 lepta) kai sto 92 kanoume thn teleutaia epithesi... Eno o Ronaldo ntriplarei olh thn antipali omada mes sthn perioxi tous, ton rixnoun kato kai kerdizei penalty... O Figo na to ektelesei... Den ksero poso sadistes einai sthn SI alla prepei na vazoune pantou warnings oti ama eiste kardiakoi mhn vlepete ta penalty sto 2D... Perasane kana dio ores prin to ektelesei(h toulaxiston etsi eniosa) alla GOOOOOOL 1-1 kai amesos meta tous panigirismous to sfirizei to telos o diaititis...

Ta kala nea oti h streak einai sta 20 ta kaka oti kerdise h Celta kai einai 5 pontous piso....

P.S Epomeno mats einai me Rayo kano 20 shots on goal alla o termatofilakas tous einai se agria diathesi kai to mats ligei 0-0... Opote oi ma**kes petaksane olh thn douleia sta skoupidia kai tora h Celta einai mono 3 vathmous piso...
User avatar
angkro
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Apr 15, 2003 11:00 pm
Location: Athens - Trikala
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ έχω μία ιστορία αντίστοιχη με του Θράσσου, μάλιστα δύο φορές μέσα στην ίδια σαιζόν, με άσχημο όμως τελικά αποτέλεσμα.

Παίζω με ΠΑΟ στο ΟΥΕΦΑ, όπου κληρώθηκα με Αρσεναλ, που μόλις έχει αποκλειστεί απο CL.
Πρώτο παιχνίδι εκτός, και στο 10 λεπτό είμαι πίσω στο σκορ με 2-0!!! Το σκόρ τελικά θα είναι 3-1, αφού τα έδωσα όλα για όλα με Gung ho, μήπως και ανατραπεί η κατάσταση.
Στο δεύτερο παιχνίδι ρισκάρω και βάζω AMC αντί DMC που χρησιμοποιώ συνήθως, και ξεκινάω επιθετικά. Πολλές χαμένες ευκαιρίες από την πλευρά μου χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Στις αρχές του β ημιχρόνου, και ενώ έβλεπα ότι δεν κινδύνεβα το γυρνάω σε Gung ho. Η πίεση επέφερ καρπούς γύρω στο 60', οπότε και γίνεται το 1-0. Ομως κάπου εκεί ανέβηκε η Αρσεναλ, και ισορρόπησε το παιχνίδι. Ομως ο Ολισαντέμπε δεν είχε πεί την τελευταία του λέξη: στο 88 ξεχύνεται στην επίθεση, και πρίν προλάβει να τον μαρκάρει κανένας, πετάει ένα ξερό σουτ έξω από την περιοχή. Αγαλμα ο τερματοφύλακας, και ΝΑΙ το 2-0 είναι γεγονός, και μαζί και η πρόκριση!!!

Στον επόμενο γύρο πέρασα την Πόρτο (σχετικά άνετα), οπότε είμαι στους 8 με αντίπαλο την PSV.

Πρώτο παιχνίδι και πάλι έξω, και μόλις στο 4 λεπτό με δύο αντεπιθέσεις των αντιπάλων βρίσκομαι πίσω στο σκορ με 2-0 8O . Το ματς από εκεί και πέρα δεν είχε καμία ουσιαστική φάση, και έληξε 2-0.
Στη Λεοφώρο είμαι αποφασισμένος να τα δώσο όλα για όλα. Ξεκινάω με Gung Ho, και ότι κάτσει. Γύρω στο 30 λεπτό ο Κωνσταντινίδης με σούτ έξω από την περιοχή κάνει το 1-0 και η κερκίδα ξεσηκώνεται. Το ματς ήταν ένας μονόλογος της ομάδας μου.
Και φτάνουμε στο 70 λεπτό: ο Κόλκα με κόρνερ από τα δεξιά βρίσκει τον Ολισαντέμπε που με άπιστη κεφαλιά κάνει το 2-0!!! Κόλαση το γήπεδο.
Γυρνάω την ομάδα σε attacking mentality(μέγα λάθος τελικά) για να μην φάω και κανένα γκολ και ψάχνομαι, και το ματς κύλισε χωρίς φάσεις.
Η παράταση ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς, καθώς είχαι εκατέρωθεν φάσεις, χωρίς όμως να αλλάξει το σκόρ.
Και φτάνουμε στην διαδικασία των πέναλτυ:
Ξεκινάω άσχημα με δύο συνεχόμενα πέναλτυ από Κωνσταντίνου και Λυμπερόπουλο. Ο Νικοπολίδης κατέβαλε φιλότιμες προσπάθεοες,αλλά δεν κατάφερε παρά να πιάσει μόνο ένα, και έτσι χάθηκε άδοξα η πρόκριση ](*,)
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχει ο ΠΑΟ determination!... :8:
User avatar
frax0r
Backup
Backup
Posts: 985
Joined: Fri May 23, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="ThrassosSevvas"]Έχει ο ΠΑΟ determination!... :8:[/quote]

Kai omadara... ::wink: :8:
Mike the Cypriot
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 5098
Joined: Thu Sep 19, 2002 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Location: Larnaca, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

pou? ::roll:
User avatar
ganon
Trialist
Trialist
Posts: 80
Joined: Wed Apr 23, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Loipon, na pw kai egw mia istoria apo champions league. Eimai stous 16 kai paizw me thn arsenal. Ston prwto agwna xanw 1-0, an kai eixa 2-3 efkairies stis antepitheseis. Erxetai to deytero mats sthn leoforo, me ton kostandinou, pou exei paiksei molis 2 mats olh th sezon, na paizei vasikos. Sthn arxei tou mats h amyna mou exei terastia trypa apo aristera, me ton anri na kanei giogio ton pitso. Tria tetatet exei o anri sto prwto eikosalepto me ton idio akrivos tropo, pernontas ton pitso. To deftero einai goal. Xano 0-1 kai sto 20 peripou vazw aron aron enan venezouelezo na antikatasthsei ton pitso, gia na glitwsw thn syntrivh. Sth synexeia o kostandinou vazei ena goal kai isofarisei, gia na erthei o kyrgiakos me kefalia kai na kanei to 2-1. Kai panw pou eixa arxisei na elpizw, erxetai o gilberto silva kai kanei to 2-2. Etsi teleiwnei to hmixrono, kai mazi kai oi elpides mou gia prokrish. Omws o kostadinou exei allh gnwmh. Sto 60 peripou kanei to 3-2. Ftanoume sto 74, otan o lyberopoulos plhsiazei sto terma, tetatet me ton abbiati, soutarei kai o abbiati apokroei. Xrhpiemai egw, omws h bala katefthinetai pros to terma, me poli argh taxythta, kai enw fenetai oti tha stamathsei prin th gramh, erxetai o mixalakhs kai thn sprwxnei sta dyxtia. Goaaaaaal kai 4-2. Sth synexeia exase h arsenal mia megalh efkairia sto 90, alla telika egw phra thn prokrish
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ganon,

Μου έκανε πολύ εντύπωση που βάζεις τον Πίτσο βασικό. Σε ποια χρονιά βρίσκεσαι; Ο Φύσσας πού ήταν;

Επιπλέον, ο Κωνσταντίνου αναπληρωματικός;; Ποιοί παίζουν βασικοί στην επίθεση; Ο Κωνσταντίνου στο δικό μου παιχνίδι είναι κορυφαίος!
Post Reply

Return to “Ιστορίες CM”