To μεγάλο στοίχημα... [Κρήτη σου έρχομαι...]

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Κοίτα να δεις πως τα φέρνει ο καιρός τα πράγματα καμιά φορά... Τη μια κλωτσάς το τόπι με ρην παρέα σου και την επόμενη είσαι στον πάγκο της ομάδας που υποστηρίζεις από παιδί. Τρελό ακούγεται ε? Το ξέρω , αλλά κάπως έτσι αρχίζει η ιστορία μας...

Πέμπτη 29 Ιουνίου και βρίσκομαι με φίλους σε γήπεδο 9Χ9 για μπαλίτσα. Α , να σας συστηθω αν δε με ξέρετε. Βασίλης Λ. ή απλά Σπόνης για τους φίλους. Κοντεύω τα 30 και μυαλό δε βάζω. Όποτε μου δωθεί η ευκαιρία θα κατέβω για μπάλα με γνωστούς. Το γουστάρω πολύ το ρημάδι το ποδόσφαιρο και μέσα στα μικρά γήπεδα έχω φάει αρκετά χρόνια. Έχω και ένα μειονέκτημα ότι όταν παίζω ποδόσφαιρο θέλω κάποια πράγματα να λειτουργούνε όπως εγώ νομίζω ότι πρέπει. Αυτό με οδηγεί κάποιες φορές [καλά μη στραβομουτσουνιάζετε, αρκετές φορές] να ξεφεύγω λίγο και να αρχίζω να φωνάζω προς πάσα κατεύθυνση. Συμπαικτες γιατί δεν παίζουν σωστα, αντίπαλοι γιατί δεν παίζουν κτλ κτλ. τα ακούνε γενικώς. Κι όμως αυτό το μειονέκτημα με έφερε εδώ που είμαι...

Εκείνη την Πέμπτη το βράδυ λοιπόν , σε ένα κρεσέντο φωνής και μπινελικιού από μέρους μου προς την ομάδα μας γιατί το είχαμε ρίξει στα πεντόβολα αντί για το ποδόσφαιρο κάποιος κύριος πρόσεξε ότι η ομάδα άρχισε να πέρνει τα πάνω της και να γυρνάει το αποτέλεσμα. Είχα προσέξει κάποιους μεγαλύτερους κυρίους που ετοιμαζόντουσαν να παίξουν μετά από μας , αλλά δεν είχα κόψει φάτσες. Είχα 8 μαντράχαλους να μπινελικώσω κ ένα ματς να γυρίσω.

Τελειώνει το ματσάκι κ σκάει ένας τύπος κ ρωτάει ποιος ήταν ο κύριος Σπόνης που έσκουζε τόση ώρα. Ωχ μας πιάσανε λέω. Δειλά δειλά λέω εγώ και μου λέει να τον ακολουθήσω. Τι μλκια έκανα πάλι λέω εγώ. Με τα πολλά με οδηγεί σε μια ομάδα ανθρώπων. Ο επικεφαλής τους είναι μια γνωστή μου φυσιογνωμία, αλλά πολύ γνωστή μιλάμε.

Αρχίζει μια συζήτηση για το τι μου έκαναν και φώναζα τόσο , να εξηγώ εγώ ότι ήρθα για να παίξω ποδόσφαιρο και όχι τις κουμπάρες και με εκνευρίζει όταν δε γίνετε αυτό. Με ρωτάει αν πιστεύω ότι θα μπορούσα να το κάνω σε άλλο επίπεδο, σε επίπεδο προπονητή ομάδας δλδ. Τώρα τι να κάτσω να εξηγώ στο άτομο, ότι υπό την καθοδήγησή μου ο Πανσερραϊκός έχει βγει Ευρώπη , ότι ο ΠΑΟ το 2045 είχε γίνει ποδοσφαιρική υπερδύναμη κ άλλα τρανά κατορθώματα μου σε CM/FM? Επειδή όμως ο μίστερ έχει πετάξει τέτοιες ατάκες ανά καιρούς του ρίχνω πληρωμένη απάντηση.

Βαζω στοίχημα ότι με μένα προπονητή η ομάδα χτυπάει πρωτάθλημα στο καπάκι...

Σιγή ασυρμάτου για κανά δίλεπτο... Ο ραλίστας σηκώνεται [περί ου ο λόγος για τη γνωστή προσωπικότητα] μου τείνει το χέρι του και μου λέει «Φύγαμε για Παιανία , για να αναλάβεις. Αν κερδίσεις το στοίχημα στο τέλος της χρονιάς έχεις ότι θες , αν χάσεις θα είσαι υποχρεωμένος από έδώ και πέρα όποτε παίζεις μπάλα να μη ξαναφωνάξεις σε κανέναν»

Μαχαιριά στην καρδιά το δεύτερο σκέλος αλλά το πρώτο είναι ένα όνειρο ζωής. Οπότε βουρ για Παιανία...

Έτσι από 30.06.2006 ο γνωστός σας Σπόνης αναλαμβάνει προπονητής του ΠΑΟ με άμεσο σκοπό το πρωτάθλημα... Είναι μεγάλο το στοίχημα και για μένα αλλά και για το αφεντικό [τον Γιάννη καλέ, τον Τζίγκερ] και ελπίζω να βγούμε κερδισμένοι και οι δύο...
Last edited by Sponis on Tue Jul 24, 2007 12:41 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Averel2006
Trialist
Trialist
Posts: 97
Joined: Mon Jan 16, 2006 8:41 am
Football Manager της ομάδας: AEK Larnakas/Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: AEK Larnakas/Panathinaikos
Location: Λάρνακα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:karta: Κάτω ρεεεεεεεεεεε
Ουστ. Άστον Μουνιόθ να δουλέψει ρεεεεεεεεεεεεεε :twisted:

(: (: (: (:

Καλή συνέχεια και κανόνισε να έχουμε 2 στα 2 με τους απογόνους ε?
Τριφυλλάρα σ'αγαπώ, και παντού σ'ακολουθώ, γιατί ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ, Η ΑΝΑΠΝΟΗ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δε με έχει δει να coach-άρω στις Συναντήσεις Μελών... Ποιος Μουνιόθ ρε, εδώ θείος Σπόνης , εγγύηση μιλάμε...

Συνεχίζω αν και λίγο ταραγμένος από τα σχόλια...


Με παίρνει ο ραλίστας λοιπόν και βραδιάτικα καταλήγουμε στο στρατηγείο στην Παιανία. Μου δίνει ρουχα της ομάδας και κάτι χαρτια. Τι είναι τούτα? Ωχ εισητήρια για Δανία. Ακόμα δεν με προσέλαβε με στέλνει εξορία λέω... Μλκία είπα. Η ομάδα βρίσκεται ήδη στο στάδιο της προετοιμασίας και είναι στα φιλόξενα εδάφη της Δανίας. Πετάω χαράματα για να συναντήσω παίκτες και προπονητικό team. Α, μου λέει , έχεις να παίξεις και ένα φιλικό αύριο. Ζντόινγκ , κατραπακιά μου ήρθε. Τι να του πω τώρα... Τέσπα τους παίκτες τους ξέρω πάνω κάτω κάτι θα προσπαθήσουμε...

Γυρνάω σπίτι και τρέχοντας ετοιμάζω βαλίτσα. Γιε μου που πας ρωτάει η μητέρα μου. Τι να της πω , μάνα θα πάω στα καράβια; Της εξηγώ επί τροχάδην και αυτή προσπαθεί να μου βάλει θερμόμετρο να δει πόσο πυρετό έχω και λέω τέτοιες ασυναρτησίες... Με τα πολλά της δείχνω συμβόλαιο και εισητήρια , της πετάω ένα κουβά νερό να συνέλθει [ε 8.750 € την εβδομάδα δεν είναι κ λίγα] και μου δίνει την ευχή της...

30-6-2007

Φτάνω Δανία και πάω στο προπονητικό κέντρο. Γίνονται συστάσεις και βλέπω περίεργα βλέμματα. Πιθανόν να μη καλοέκατσε όλη η φάση στα παιδιά. Τώρα τι να τους πω. Ότι δε φταιώ εγώ που ο αξιάγαπητος κύριος Μουνιόθ τα τσούγκρισε με τον Γιάννη και την έκανε? Και βρέθηκα εγώ εδώ από το πουθενά? Τεσπα , θα προσπαθήσω να τους κερδίσω με το έργο μου. Αλλά είχαμε ήδη μία απώλεια. Ο κύριος Manuel Lapuente αποφάσισε να λύσει το συμβόλαιο του γιατί δε μπορούσε να ανεχτεί να δουλέυει υπό τις οδηγίες ενός άγνωστου. Θα σου δείξω , θα δεις τι θα πάθεις ρε Λαφουέντε, σκέφτομαι...

Πρώτες ενέργειες που κάνω , είναι να φτιάξω 2 εντεκάδες για το σημερινό φιλικό. Στηρίζομαι σε ένα βασικό 4-4-2 με ανάπτυξη από τα άκρα. Μεγάλα παιδιά ειναι του κυρ-φούστη θα ξέρουν να παίζουν κ χωρίς εμένα [που λεει ο λόγος].

Ταυτόχρονα αρχίζω τα τηλέφωνα. Πρώτο τηλέφωνο στον Νίκο τον Ακρίδα. Να μάθω τι κάνει ο φιλαράκος του ο Παύλος ο Μουσταφίδης και πως θα μπορέσω να τον υπογράψω. Τον έχω δει να παίζει και όσο να’ναι τον εμπιστεύομαι περισσότερο για δεξιά από τον Λουκά. [σόρρυ Λούκι...].Αφού με διαβεβαιώνει ότι κάτι θα κάνουμε προχωράω.
Επόμενο τηλέφωνο ο Τάσος ο Σιλαβέρτης. Γνωστό μανατζερόμουτρο και ακόμα πιο γνωστός για τις τεράστιες shortlist του. Του εξηγώ πάνω κάτω τι θέλω και περιμένω προτάσεις. Τον έχω να εκτελεί χρέη άτυπου scouter και εγώ για αντάλλαγμα θα του δίνω όλα τα κουκλάκια από το ΤΡΙΦΥΛΛΙ... :D

Μετά παίρνω τον Βαγγέλη Vandervaggo να με βοηθήσει να πλαισιώσω το προπονητικό μου team με κανά φτηνό προπονητή που να μου κάνει δουλειά και τελειώνω τα τηλέφωνα [ευτυχώς μου έμεινε κάρτα να πάρω και τη μάνα μου] με τον Αχιλλέα Akyla για το αν έχει στο νου του καμιά τακτική να εκμεταλλευθώ τον Εκι...

Το κακό είναι ότι όλα αυτά έγιναν στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του φιλικού με την
FC Fredericia με συνέπεια να μη πάρω πρέφα ότι φάγαμε δύο γκολ στα τελευταία 10 λεπτά και έτσι να χάσουμε 2-1. Μικρό το κακό αφου για μένα είχε χαρακτήρα ξεμουδιάσματος το παιχνίδι. Και σημειώνω ότι το πρώτο γκολ για την ομάδα μου στην καριέρα μου σαν προπονητής σημείωσε ο Θανάσης ο Τσιγκας... εύγε παιδί μου...

Από αύριο αρχίζουν οι κινήσεις για ενίσχυση της ομάδας... Περιμένω και τις απαντήσεις και προχωράω...
Last edited by Sponis on Wed Mar 21, 2007 12:33 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατά πρώτον πες στον ραλίστα να δώσει τα 4 μύρια για τον Ίβανσιτς,αλλιώς πες του ότι φεύγεις :D

Μετά προσπάθησε να τους μάθεις το "διαμάντι" σαν σύστημα που έχω προτίνει στις τακτικές
Προσάρμοσέ το όπως θες,κάνε ότι αλλαγές θέλεις,μπορεί να μην σου αρέσει κάτι
Για τα δύσκολα εκτός και για την Ευρώπη δεν στο προτείνω,θα ζήσουμε μέρες Μαλεζάνι στη Βαρκελώνη :P

Τέλος θέλω να μου βρεις ένα διαρκείας στους επισήμους
όχι μόνο εμένα,αλλά και στα υπόλοιπα παιδιά απο δω
Μην ανησυχείς,θα φιμώσω τον Βάγγο μην πετάξει τίποτα για την Αθήνα και ψαχνόμαστε 8)

Καλή αρχή κι εδώ είμαστε




Υ.Γ.[quote]Αν κερδίσεις το στοίχημα στο τέλος της χρονιάς έχεις ότι θες , αν χάσεις θα είσαι υποχρεωμένος από έδώ και πέρα όποτε παίζεις μπάλα να μη ξαναφωνάξεις σε κανέναν» [/quote]
Κάποιοι θα πανυγηρίσουν αν το χάσεις (:
Μέχρι και Ομόνοια τους βλέπω
gio-spurs76
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3573
Joined: Tue Feb 08, 2005 3:12 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Tottenham
Location: Βυρωνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote]Κάποιοι θα πανυγηρίσουν αν το χάσεις
Μέχρι και Ομόνοια τους βλέπω
[/quote]
χαχαχα :D :D

Μην δινεις σημασια κοουτς δειξτους την αξια σου ,καλες επιτυχιες :victory: :D
Spawn_I ανεφερε
Μπαίνει αμέσως fav. personnel γιατί εκπέμπουμε στα ίδια ποδοσφαιρικά μήκη κύματος
zidane72003 ανεφερε
Ο παππους απο το αλλα κολπα Τρεχει σαν 15ρης.στη μεσαια γραμμη ειναι απαιχτος.
Tsakalaki ανεφερε
Ναι, αυτός είναι ένα μικρός Ντιέγκο. Τριπλάρει ακόμα πάνω σε τσιγαρόχαρτο χωρίς να το τσαλακώσει, πασάρει και πλασάρει υποδειγματικά



Ό,τι είναι ο νους και η καρδιά για τον άνθρωπο είναι και η Ελλάδα για την ανθρωπότητα.
Γκαίτε

nogreeklish.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

κακοήθειες φίλε Τζιο...

χαίρομαι που βλέπω ανθρώπους από τα αντίπαλα στρατόπεδα να με στηρίζουν. ελπίζω να συνεχιστεί η στήριξη αν μελλοντικά τους "πληγώσω"
Last edited by Sponis on Wed Mar 21, 2007 12:34 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Καλό μήνα σε όλους , αφού ξημέρωσε η 1η Ιουλίου 2006. Έχω σηκώσει τα μανίκια [τι και αν φοράω t-shirt] και αρχίζω τις κινήσεις για να φτιάξω το προπονητικό team όπως εγώ θέλω.

Ξεκινάω συζητήσεις με τον Roberto La Causa από την Catania. Δείχνει πρόθυμος να δουλέψει για το «Πανατηνάικος» [εδώ ίσως έχει βάλει και το χεράκι του ο Μαλετζάνης χωρίς να το θέλει για τη ρεκλάμα που έκανε στην ομάδα στη γειτονική χώρα τόσο καιρό ]. Μόνο εμπόδιο το συμβόλαιο με την ομάδα του. Κανένα προβλημα , με 200.000 € είναι δικός μας. Του αναθέτω τον τομέα της Άμυνας για τους μεγάλους αλλά και τους μικρούς. Ταυτόχρονα προάγω τον Κώστα Ταράση ως coach και της μεγάλης ομάδας. Αναλαμβάνει τον τεχνικό τομέα και πιο συγκεκριμένα αυτόν που σχετίζεται με τον έλεγχο της μπάλας.

Ο Ακρίδας μου λέει ότι ο Παύλος ψήνεται για τη μεταγραφή , μένει να μιλήσω με τον Σαλευρή. Ε δεν πιστεύω να πει όχι ο πρόεδρας αν δει ρευστό...

Την επόμενη μέρα έχουμε και άλλο φιλικό. Με την Holbaek… Φτιάχνω τις δύο εντεκάδες πάλι , δίνω οδηγίες για το 4-4-2 και βάζω τα κριάρια μου να παίξουνε.. Τελικό αποτέλεσμα 4-2 υπέρ μας. Σκόρερ οι Σαλπιγγίδης , Παπ , Ρομέρο και Τσίγκας. Ρε λες ο Θανασάκης να κάνει την έκπληξη και να χτυπήσει θέση βασικού? Είναι νωρίς ακόμα... Όχι τίποτα άλλο γιατί έχω πει και στον Σιλαβέρτη να μου βρει έναν επιθετικό ακόμα για να γεμίσει το ρόστερ λίγο σε αυτή τη θέση...

Πήγε τρεις του μηνός και το πρπονητικό team ενισχύεται με δύο ακόμα άτομα. Juan Jose Benito που αναλαμβάνει να μάθει στους παικτούρ να τελειώνουν φάσεις και γενικώς περί σουτ και Άγγελος Βαβίλης να δουλέψει τις στημένες φάσεις.

Στις 4 έχουμε και άλλο φιλικό. Αλλά έχουμε και την πρώτη μας μεταγραφή και μια απόχώρηση από προπονητή... Ο 20χρονος Παύλος Μουσταφίδης [D/WB R , DM] είναι το καινούριο πρόσωπο στην ομάδα αφού ο κύριος Σαλευρής συμφώνησε για 100.000 Ευρώ. Καλώς ήρθες Παύλο , αντίο Γιάννη... Ο Γιάννης Βονόρτας συμφώνησε σε λύση συμβολαίου κοινή συναινέση. Δυστυχώς δεν ταίριαζε στο πως ήθελα να δουλέψω την ομάδα... Με αυτά και με αυτά το μυαλό μου ήταν στα πέρδαλα και μάλλον επηρεαστήκαν και οι παίκτες και μαζέψαμε 3 τεμάχια από κάποια Randers FC. Το προσπερνάω καθώς ακόμα μοντάρω την ομάδα...

Δύσκολη δουλειά το μανατζεριλίκι , και εγώ πίστευα ότι θα ήταν σαν το FM… Τέσπα , εδώ δεν έχει save/load οπότε πρέπει να στρώσω κώλο και να ψάξω τα πράγματα περισσότερο...

Μια τελευταία κίνηση ήταν να ορίσω [ανεπίσημα] σαν scouter για τις ομάδες που θα συναντήσω μπροστά μου στην Ευρωπαική μου πορεία τον Άκη τον Φορλάνη... Κάτι ξέρει παραπάνω αυτός...
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15602
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Σε αναμονή για το ποιά Μέταλουργκ θα αντιμετωπίσεις στο UEFA :-) .
User avatar
CHILAVERT_GR
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3328
Joined: Sat Oct 05, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Başakşehir Futbol Kulübü
Αγαπημένη Ομάδα: KALLITHEA FC LIVERPOOL FC
Status: τρα-λα-λα
Location: MERSEYSIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

fax transmition - fax transmition - fax transmition - fax transmition

CHILAVERTIS Tassos
Best Players & Call Girls Agency
4 Skoufa str
KOLONAKI-ATHENS
10671
GRE
Email: Laiki_Agora@fmgreece.gr
Tel: +30-210/065 7777
Fax: +30-210/065 7777
Mobile: +30-7777/777 777

Καλημερα Coach
εxω βρει εναν παικτη με τα χαρακτηριστικα που ζητησες

Daniel Fredheim Holm (NORWAY) 20 YEARS OLD
AM LC/FC
15 U21 CAPS / 3 U21 GOALS
team : Valerenga

Περιμένω απαντηση asap γιατι υπαρχουν αρκετες προτασεις ασε που θελω να παω και διακοπες


end of transmition - end of transmition - end of transmition
-Παρ Απρ 27, 2007 10:34 pm
δε πιστευα οτι θα το λεγα ποτε αλλα........
ευχαριστω ρε ΦΑΝΑΡΕ ΓΚΕΚΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
by Madmax
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

To Fax ελήφθη οπότε ξεκινάμε διαδικασίες συζήτησεις με τον παικτούρ και την ομάδα του... Η ομάδα του μας ζητάει κάποια χρήματα , εμείς δίνουμε κάποια άλλα και τελικά καταλήγουμε στην τιμή των 1.5M € . [Τάσο αν βγει μούφα θα αφαιρεθούν από τον μισθό σου]

Έτσι από 05/07/2007 ο Daniel Fredheim Holm ανήκει στο δυναμικό της ομάδας μας...
Την επόμενη μέρα προστίθεται και ο Σωκράτης Παππάς στους προπονητές και αναλάμβάνει να βελτιώσει τις επιθετικές αρετές των παικτών.

07/07/07 και έχουμε φιλικό... Με την FC Kobehavn και είναι σχετικά δυνατό... Τηρώ πιστά το δόγμα με τις δύο εντεκάδες και αρχίζω να πειραματίζομαι στο 4-3-1-2 με AMC μήπως και βρω θέση για τον Εκι. Τελικό σκορ 2-2 με ένα γρήγορο γκολ [Ivanschitz 3’] και ένα αργό [Σαλπιγγίδης 90’+]. Καλά παίξαμε αλλά θέλουμε μια κάποια βελτίωση...

Το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας τελειώνει και ετοιμαζόμαστε για επιστροφή στα πάτρια εδάφη για τη συνέχεια. Παρουσιάστηκε ένα άλλο πρόβλημα όμως από το πουθενά. Πορτογαλικές όμάδες κατά κύριο λόγο κάνουν κρούση για τον Morris. Αν και το ξεκόβω στην αρχή ότι ο παίκτης δε φεύγει στις ομάδες , ο Νασίφ μου κάνει νερά... Κάτι δηλώσεις του στο στυλ ότι θα ήθελε να παίξει σε μια μεγάλη ευρωπαική ομάδα δεν ακούγονται καλά στα αυτιά μου. Εδώ εγώ παίζω το κεφάλι μου και θέλω οι παίκτες να με εμπιστεύονται και να συντονιζόμαστε στο ίδιο μήκος κύματος. Ο κύριος Μorris έκανε μέγα λάθος και θα το πληρώσει... Του βάζω πωλητήριο και καλώ τις ομάδες που τον θέλουν να τον πάρουν... Είναι και ένας τρόπος να δείξω στους υπόλοιπους ότι δεν αστειέυομαι...

09 Ιουλίου 2007 και επιστροφή... έλειψα για δέκα μέρες περίπου και μου φάνηκαν αιώνας. Οι εφημερίδες απ’ότι είχα μάθει έγραφαν κάτι στο στυλ ότι ο ραλίστας πέταξε λευκή πετσέτα και χαρίζει πρωτάθλημα κ 2η θέση στους άλλους μετά την πρόσληψή μου. Τα αποτελέσματα στη Δανία ενισχύουν αυτές τις αντιλήψεις οπότε στο αεροδρόμιο δεν έχει μαζευτεί πολύς κόσμος. Και όσοι δημοσιογράφοι έχουν έρθει προτιμούν να πάρουν δηλώσεις από τους πδοσφαιριστές. Προφανώς δεν έχουν προλάβει να αποτυπώσουν τη μούρη μου έτσι γρήγορα που έγιναν όλα, ώστε να ξέρουν ποιος είναι αυτός που περνάει δίπλα τους...

Και όμως βλέπω ένα παλικάρι με δημοσιογραφικό πάσο να με πλησιάζει. Ωπ μας πιάσανε λέω... Ανασκουμπώνομαι και περιμένω τις ερωτήσεις.
-«Καλησπέρα , Τσακαλάκι» μου λέει.
-«Καλησπέρα» λέω... και συνεχίζω «κοίτα να δεις , κατά καιρούς με έχουν αποκαλέσει αλεπού των πάγκων , γαζέλα της επίθεσης , πιτ μπουλ του κέντρου , κέρβερο των γκολ ποστ και λιοντάρι της άμυνας αλλά πρώτη φορά με λένε τσακαλάκι, κάτι θα έχεις δει εσυ...»
κάπου εκεί αυτό που είδα εγώ ήταν ένα τεράστιο φάσκελο να έρχεται κατά πάνω μου...
«Θείο , μου φαίνεται το έχεις χάσει τελείως. Τσακαλέας ρε, ο Αντώνης είμαι από το fmgreece»
ξεροκαταπίνω , αλλάζω δεκαέξι χρώματα και λέω
«ναι ρε το κατάλαβα, πλάκα σου κάνω [γκλουπ]»

και έτσι γνωρίστηκα με το Τσακαλάκι που είχε βάλει τα μέσα στη νέα εφημερίδα [Αυτογκολ νιουζ] ώστε να πάρει το ρεπορτάζ του ΠΑΟ και να με έχει από κοντά. Και θα έχει και αποκλειστικά νέα πιο εύκολα έτσι... Η επόμενη κίνηση ήταν ματ. Δίνω πρόγραμμα στα παιδιά για τις επόμενες προπονήσεις αποχωρώ με τον Αντώνη. Προορισμός μας γνωστό σουβλατζίδικο στην Καλλιθέα και ντου στα κοκορέτσια. Κάπου εκεί είπαμε και κάποιες κουβέντες για την ομάδα [μεταξύ ορεκτικών και κυρίων πιάτων] και ανανεώσαμε το ραντεβού μας [για ποδοσφαιρικές συζητήσεις αλλά και φαϊ αν όλα πάνε καλά]
Pennywise
Backup
Backup
Posts: 760
Joined: Wed Apr 12, 2006 9:12 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: -4-
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αντε μπας κ δουνε μια ασπρη μερα :victory:
NYHC
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Πάνω απ' όλα, αμερόληπτος στο ρεπορτάζ... :D
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μιζα θα παιρνει για να βγαζει τα των αποδυτηριων εξω? :P
τεντωματα, μαντραπηδες, μιναρισματα, σου πα μου πες, σουξουμουξου, το να τ αλλο, το τσιμπουκι σας.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

κάτι θα παίρνει αν είναι καλό παιδί...


10 Ιουλίου κ επιστροφή στις προπονήσεις. Παιανία μεριά αυτή τη φορά...

Έχω σχηματίσει πιστεύω μια καλή ομάδα προπονητών και περιμένω να βοηθήσουν το έργο μου. Η σύνθεση της προπονητικής αρμάδας είναι η εξής...

Code: Select all

Rajko Janjanin         – Ast – Aerobic      - ****
Kostas Tarasis         – Coa – Ball Control - ****
Hans Leitert           – Gk  – Goalkeeping  - ****
Raul Longhi            – Ast – Tactics      - ****
Vasilis Kalapotharakos – Fit – Strength     - ****
Roberto La Causa       – Coa – Defending    - ****
Juan Jose Benito       – Coa – Shooting     - ****
Angelos Vavilis        – Coa – Set Pieces   - *****
Sokratis Pappas        – Coa – Attacking    - ****

Σιγά σιγά θα αρχίσω να ασχολούμαι και με την στελέχωση με καινούρια πρόσωπα στο ανιχνευτικό τομέα αλλά και το ιατρικο team…

Οι μέρες περνάνε με προπόνηση και προετοιμασία για το πρώτο εν Ελλάδι φιλικό...
Με την υποψία ότι ο Μορρις θα μας στην κάνει , έπιασα και μίλησα με τον Αλέξανδρο [Τζιώλη] και τον Λουκά [Βύντρα] και τους προετοίμασα ψυχολογικά ότι ισως χρειαστεί να καλύψουν τη θέση του σέντερ μπακ. Δεν έδειξαν να έχουν μεγάλο πρόβλημα. Ο Λουκάς έτσι κι αλλιώς τη ξέρει τη θέση του από τη θητεία του στον Πύργο...


Και φτάνουμε στις 14 Ιουλίου. Στο ΟΑΚΑ υποδεχόμαστε την Besiktas για το θεωρητικά πιο δύσκολο τεστ. Δυστυχώς ο κόσμος δε μας τίμησε και βρεθήκαμε να παίζουμε μπροστά σε κοντά 8.000 κόσμο... Θα έρθουν σιγα σιγα σκέφτομαι...

Ξεκινάω με ένα 4-4-2 με επιθετικούς προσανατολισμούς... Ο Μάριο κάτω από τα δοκάρια, δεξιά Μουσταφίδης/αριστερά Δάρλας. Στην άμυνα εμπιστεύομαι Γκούμα και Τζιώλη.[να μαθαίνει τη θέση]. Χαφ ο Αντριτς και ο Εκι. Ο «Πιντζο» με πιο αμυντικά καθήκοντα ο Έκι με πιο οργανωτικα... Αλλά αμύνονται στην ευθεία. Δεξί εξτρέμ[κ οχι χαφ] ο Μπίδης , αριστερό ο «Μοτσαρτ» [ο Ιβανσιτς ρε παιδιά]. Μπροστά Τσιγκας , Παπ...

Δε ξεκινήσαμε καλα... Οι πρώτες φάσεις γίναν στην εστία μας και χρειάστηκε ο Μάριο να επέμβει δύο φορές [13’, 19’] και μία φορά να στείλουν τη μπάλα άουτ οι αντίπαλοι [18’] για να τη γλυτώσουμε. Κάτι που δεν έγινε στη φάση του 21’. Λάθος αραουτ του Δάρλα , κίνηση του Κλέμπερσον απο αριστερά , σέντρα και ο Μπόμπ προλαβαίνει τον Τζιώλη και κάνει το 0-1...

Δεν πειράζει , λέω απ’εξω μου γιατί μέσα έβραζα... Αντε να ξυπνήσουμε λιγο λέω...

Και στην πρώτη φάση που παίξαμε λίγο την μπάλα και αλλάξαμε πεντε πάσες της προκοπής , βρέθηκε ο Φιλιππος αριστερά στι ύψος της περιοχής και σέντραρε. Εκεί πετάχτηκε ο «Μύτης» [Παπ] και έκανε το 1-1 με πανομοιότυπο τρόπο... Ένα μπράβο βγαίνει από τα χείλη μου...

Το ημίχρονο έκλεισε με μια φάση διαρκέιας και ένα σουτ του Παπ από δύσκολη γωνία που κατέληξε δοκάρι...Πτνα τύχη...

Ημίχρονο και κάνω αλλαγές. Είπα στην ομάδα ότι δε με νοιάζει το αποτέλεσμα αλλά να παίξουμε μπαλίτσα... Τζόρβας τέρμα , Νίλσον δεξιά , Σεριτς αριστερα. Αφήνω Τζιώλη μέσα και τον πλαισιώνω με τον Λουκα. Μπισκαν , Μπόβιο κέντρο να σφίξει λίγο η αμυντικη λειτουργία. Νίνης , Θεοδωρίδης άκρα και ζητάω να πάρουν μπάλες. Μπροστά Βαγγελάκης και Σάλπι. Για να δούμε...

Τι να δούμε , 16 βαθμούς μυωπία ανεβάσαμε... τίποτα στο βου ημίχρονο , οι Τούρκοι κάναν ευκαιρίες και εμείς κοιτάζαμε... Μόνο στο 85’ κάτι πήγε να κάνει ο Βαγγελάκης αλλά μέχρι εκεί... 1-1 τελικό σκορ και αρκετή τροφή για σκέψη... Κάτι δε μου αρέσει ακόμα... Θα δείξει

Το ίδιο βράδυ χαιρετήσαμε τον Νασίφ. Δέχτηκα την πρόταση της Sporting CP για 950Κ € και τον άφησα να κυνηγήσει το όνειρο του. Και να κάνω και εγώ τη ζωή μου πιο έυκολη, αφήνοντας μια σκοτούρα στην άκρη... Αντίο Νασίφ και καλή επιτυχία σε ότι κάνεις... Μόνο μη σε πετύχουμε πουθενα...

Τώρα είμαστε σε αναζήτηση κεντρικού αμυντικού όμως...

Καμιά ιδέα παιδιά?

ΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΟ ???
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μπιλ, βάλε στη πρίζα το φαξ, γιατί απο Γαλέο μεριά θα αρχίζουν να έρχονται προτάσεις με το τσουβάλι

Εγώ απο τη πλευρά μου θα προσπαθήσω να πληροφορήσω το κόσμο αντικειμενικά για την αξία των υπο παρακολούθηση παικτών...


ΥΓ: κάνω πως δεν είδα τα γαλάζια σου γραμματα, μη κάνω έντιτ και γίνει κανας χαμός...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”