[CM4 02/03] Νέο παιχνίδι με ΑΕΚ - Μετεγγραφές

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του CM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Report...

Τέλος σεζόν 2003/2004.

Ακόμα πανηγυρίζουν στην Ν. Φιλαδέλφεια! Μετά από 10 χρόνια ο τίτλος ήρθε πάλι στο Ν. Γκούμας. Ο προπονητής των τίτλων Konspir έκανε τον γύρο του θριάμβου επάνω στους ώμους των εκστασιασμένων οπαδών της ΑΕΚ, που όλη τη νύχτα πανηγύριζαν και τραγουδούσαν το όνομά του.

Μετά από μία καταπληκτική χρονιά όπου γνώρισε μόνο μία φορά την ήττα (από τον καταπληκτικό ΠΑΟ του 2ου γύρου), η ΑΕΚ δικαιότατα έφτασε στην κατάκτηση του πολυπόθητου πρωταθλήματος.

Ο προπονητής της πρωταθλήτριας δήλωσε για το πρωτάθλημα που τέλειωσε:

"Ήταν κάτι που αποτελούσε το όνειρό μου... Τώρα που έχω φέρει ένα Ουέφα και ένα πρωτάθλημα στην Ν. Φιλαδέλφεια μπορώ να πω ότι και να αποχωρήσω από την ομάδα δεν θα με πειράξει... Ήταν μια δύσκολη χρονιά... Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο όπως και πέρυσι... Απλά φέτος είμασταν πιο τυχεροί αφού και οι αντίπαλοί μας έχασαν απρόσμενους βαθμούς. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου... Σε αυτούς ανήκουν τα εύσημα... Θα δούμε τι θα γίνει από εδώ και πέρα... δεν έχω πάρει καμία απόφαση για το μέλλον."

Στο κύπελλο η ομάδα της ΑΕΚ αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στον τελικό της Τούμπας...
Στα ημιτελικά αντιμετώπισε τον ΟΣΦΠ. Σκορ 4-0 στον πρώτο αγώνα και 1-0 στον δέυτερο. Πρόκριση με 4-1 λοιπόν και τελικός...

Σκορ τελικού 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ....

Konspir:

"Σε αυτό το παιχνίδι έγιναν απίστευτα πράγματα (λεπτομέρειες στο moaning post που ακολουθεί ::evil: ::evil: ). Το ότι βρίσκομαι εδώ οφείλεται στο ότι δεν θέλω να τιμωρηθώ. Αποτελεί ντροπή για το ποδόσφαιρο ο σημερινός τελικός. Κάποτε πρέπει τα παιχνίδια - και ιδιαίτερα τα τόσο σημαντικά - να κρίνονται στο γήπεδο. Λυπάμαι για όλους όσους προκάλεσαν αυτό το αίσχος. Επίσης λυπάμαι γιατί δεν μπορώ να δώσω συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ"

Συνοπτικά για τη σεζόν που τελείωσε:

- Έκπληξη η μη είσοδος του ΟΣΦΠ στο CL αφού τερμάτισε 4ος πίσω από τον ΟΦΗ
- Παίχτη της χρονιάς οι οπαδοί της ΑΕΚ ψήφισαν τον Ντέμη
- Πρώτος σκόρερ ο Ολισαντέμπε
- Ο ΟΣΦΠ πούλησε τον Πάτσα για 3,5 Δις (δεν θυμάμαι που)

--------------------------------------------------------------

Έναρξη σεζόν 2004/2005

"Η ΑΕΚ ΠΑΕ ανακοινώνει την πώληση του 21χρονου Γεωργιανού Amishulasvili στην Rangers έναντι του ποσού των 1,5 Δις δρχ. Επίσης η ΑΕΚ ΠΑΕ ευχαριστεί δημόσια για την προσφορά του τον Χ. Μιχαηλίδη με τον οποίο λύνει την συνεργασία της"

Ο konspir δήλωσε για την πώληση του Amishulasvili:

"Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευτυχισμένος με την πώληση ενός 21χρονου άσσου... Είχε ακόμα πολλά να προσφέρει... Εξάλλου αποτελεί δική μου ανακάλυψη και δημιούργημα, και είμαι συναισθηματικά δεμένος με αυτό το παιδί... Όμως χρειαζόμασταν τα χρήματα. Οπότε δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. Το ίδιο θα γίνει και με οποιαδήποτε καλή προσφορά έρθει για παίχτη της ΑΕΚ. Του εύχομαι καλή τύχη"

"Η ΑΕΚ ΠΑΕ ανακοινώνει την απόκτηση του 18χρονου αριστερού μπακ της Skoda Ξάνθη, Τσικιτσίρη, έναντι του ποσού των 170 εκ. Δρχ."

Konspir:

"Ο νεαρός Τσικιτσίρης αποτελεί τον αντικαταστάτη του Amishulasvili... Δεν είναι έτοιμος για βασική 11άδα αλλά έχει τα τυπικά προσόντα... έπρεπε να καταφύγουμε σε φτηνή λύση. Εξάλλου την θέση του αριστερού μπακ για φέτος θα την καλύψει ο Γεωργάτος. Ο Τσικιτσίρης αποτελεί εναλλακτική λύση προς το παρόν"

Επίσης η ΑΕΚ αυτή τη χρονιά στράφηκε προς την κάλυψη της ομάδας νέων και όχι σε μετεγγραφές για την πρώτη ομάδα. Έτσι απέκτησε τρεις παίκτες από τις ακαδημίες άλλων ομάδων και προώθησε άλλους τρεις από τα δικά της φυτώρια.

"Στην λίστα των υπό μετεγγραφή παικτών προστέθηκαν οι Πέτκοφ, Σεντένο και Ζαγοράκης (λεπτομέρειες στο moaning post που ακολουθεί ::evil: ::evil: ). Η ΑΕΚ περιμένει προσφορές για τους παραπάνω παίκτες"

Τέλος ανανεώθηκαν τα συμβόλαια των Χιώτη, Νατσούρα, Πριέτο και Στεφανίδη.

Επίσης η ΑΕΚ απέρριψε πρόταση 1,5 δις δρχ της Rangers για τον Στεφανίδη. Ζητήθηκαν από την Σκωτσέζικη ομάδα 4 δις για τον παίκτη τα οποία δεν δόθηκαν.

Στα πρώτα φιλικά και στο κύπελλο η ομάδα έδειξε θετικά στοιχεία... Συνεχίζει με τον ίδιο κορμό... Η 11άδα στην οποία θα στηριχθεί φέτος η ΑΕΚ:

GK: Χιώτης
DR: Γεωργέας
DL: Γεωργάτος
CD: Μόρας
CD: Καψής
MR: Στεφανίδης
ML: Πριέτο
MC: Πέτκοφ
MC: Λαγός
FC: Νικολαϊδης
FC: Tsigalko

Στα αξιοσημείωτα της προετοιμασίας, οι καλές εμφανίσεις του Τσικιτσίρη και οι ενδείξεις ότι ο Hunter ετοιμάζεται σιγά-σιγά για πρώτη ομάδα...

Αυτά... τα λέμε στο επόμενο Report και πριν από αυτό στο περιβόητο MOANING POST ::evil:

Υ.Γ. Ο coach konspir δικαιώνεται και IRL!!! O Μόρας απ'ότι φαίνεται υπογράφει στην ΑΕΚ... είμαι scouter, όχι μ...κίες τώρα..! :mrgreen: :mrgreen:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

::evil: *** ΠΡΟΣΟΧΗ *** ::evil:

::evil: **** ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΑNING POST **** ::evil:

Λοιπόν... το CM κατάφερε (πάλι) να με κάνει να σκεφτώ και 2η αποχώρηση από το άθλημα

Είναι απίστευτο αυτό το παιχνίδι ώρες - ώρες. ::evil: ::evil:

Πολλές φορές όλος ο προγραμματισμός μιας χρονιάς μπορεί να πάει στράφι από ένα bug του παιχνιδιού. Επίσης πολλές φορές τον όποιο προγραμματισμό σκέφτεσαι, μπορεί το παιχνίδι να τον κάνει ανεφάρμοστο...

Εξηγούμαι:

Τελικός κυπέλλου με ΠΑΟΚ... τον έχω πατήσει. Είμαι μπροστά στο σκορ και στο 82 πατάω tactics για να βγάλω έξω 2 κουρασμένους παίκτες... Γυρνάω στο παιχνίδι και...

Ως διά μαγείας ο ΠΑΟΚ προηγείται 2-1... ::evil: ::evil: Η παράγκα του Βενιζέλου!!!! Ή αλλιώς "The Old famous score changing bug"... Φανταστείτε να μην είχα πάρει το πρωτάθλημα ή να ήταν τελικός CL... θα το είχα σπάσει το Laptop... ::evil:

Ένα αυτό... Δεύτερο και πιο εκνευριστικό το παρακάτω:

Είσαι προπονητής μιας ομάδας... Στην αρχή κάθε σεζόν σκέφτεσαι πως θέλεις να απαρτίζεται το squad σου... Έτσι προγραμματίζεις πωλήσεις, αγορές, αποδεσμέυσεις κλπ...

ΝΟΜΙΖΕΤΕ.... στο cm αποφασίζει το cm... ::evil: εσύ απλά πατάς το Continue...

Λοιπόν αποφάσισα να προωθήσω σαν βασικό τον Κατσουράνη, τον Γεωργέα και να ανεβάσω τον Hunter από την ομάδα νέων...

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να θέλω να πουλήσω τους Petkov, Ζαγοράκη, και Centeno...

Petkov και Centeno είναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ και σε καλή ηλικία (29)... και όμως δεν μπορώ να τους πουλήσω με ΤΙΠΟΤΑ. Δοκίμασα όλα τα γνωστά κόλπα, κατέβασα την τιμή στο μισό, offer to clubs, κλπ,κλπ... ΤΙΠΟΤΑ... Και οι παίκτες ΕΙΝΑΙ wanted... ::evil: ::evil:

O Ζαγοράκης είναι πιο μεγάλος (32) και όχι τόσο καλός... εκεί θα κατλάβαινα μία δυσκολία... Αν και αυτός ΕΙΝΑΙ WANTED... ΤΙΠΟΤΑ... ::evil: ::evil:

Έτσι είμαι αναγκασμένος να αφήσω πάλι τον Κατσουράνη στον πάγκο, και να πληρώσω περίπου στα 900 εκ, το χρόνο για μισθούς σε 3 παίκτες που δεν θέλω... ::evil:

Και επαναλαμβάνω... αν ήταν παλτά, γέροι ή ζητούσα τρελά λεφτά θα καταλάβαινα μια δυσκολία... Αλλά για παιχταράδες, σε καλή ηλικία και στη μισή τιμή, τουλάχιστον στις ομάδες που είναι wanted θα έπρεπε να μπορούσες να τους δώσεις...

Απαράδεκτο το transfer system... Για μένα είναι τραγικό πρόβλημα να μην μπορείς να προγραμματίσεις το squad σου... ::evil:

Είμαι πάλι ένα βήμα από το να παρατήσω το παιχνίδι... Ήδη το 90% του Σ/Κ αναλώθηκε στο Splinter Cell στο X-box...
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είσαι Moaner τελικά! Την μαγεία του παιχνιδιού στην καταστρέφει ένα ασήμαντο συμβάν στο transfer. Από ότι βλέπεις Ντέμης και Λυμπερόπουλος IRL δεν υπάρχουν καν ομάδες (ελάχιστες) που θα τους προσφέρουν ένα συμβόλαιο... ::roll:
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Greco"]Είσαι Moaner τελικά! Την μαγεία του παιχνιδιού στην καταστρέφει ένα ασήμαντο συμβάν στο transfer. Από ότι βλέπεις Ντέμης και Λυμπερόπουλος IRL δεν υπάρχουν καν ομάδες (ελάχιστες) που θα τους προσφέρουν ένα συμβόλαιο... ::roll:[/quote]

Yπάρχουν ελάχιστες... κι εγώ δεν θέλω πολλές... Μία θέλω!

Και από την άλλη αυτό σημαίνει ότι οι παραπάνω παίκτες δεν είναι wanted... Αυτοί που έβαλα για πώληση έχουν τουλάχιστον 15-20 ομάδες interested!!!
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υοu got a point here! :mrgreen:

Είμαι σίγουρος όμως ότι θα συνεχίσεις να παίζεις ::lol:

Για τον Μώρα τι να πω, απλά έχεις ψυχολογήσει τον Ντούσαν...
Εγώ είχα πάρει τον Τσιώλη ας ελπίσουμε ότι ήμουν και εγώ καλός scouter! ::wink:
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

... και όσο για τον ΠΑΟΚ και τον περιβόητο τελικό... τι να πω;;

Γιατρέ δεν ξέρω IRL, αλλά στο CM την έχετε στήσει την παράγκα :mrgreen: :mrgreen: ::wink:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
DoctorBalendar
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18373
Joined: Tue Oct 01, 2002 11:00 pm
Location: Heidelberg / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sto CM uparxei i paragka tou DoctorBalendar...Otan paei o PAOK teliko, exw balei kanona na to sikwnei... ::lol:
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ φταίω ρε... παραγκίτες! που δεν έκανα re-load :mrgreen: :mrgreen:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
Mike the Cypriot
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 5098
Joined: Thu Sep 19, 2002 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Location: Larnaca, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="DoctorBalendar"]Sto CM uparxei i paragka tou DoctorBalendar...Otan paei o PAOK teliko, exw balei kanona na to sikwnei... ::lol:[/quote]

8O :hammer :hammer :hammer
egw omws exw tin diki mou paragka kai to sikwsa ton prwto xrono apenanti ston paok :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
angkro
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Apr 15, 2003 11:00 pm
Location: Athens - Trikala
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

konspir, πραγματικά η ιστορία σου είναι πάρα πολύ καλή.
Συγχαρητήρια και για την πορεία σου με την ΑΕΚ.

By the way, επέστρεψα από τα σεμινάρια προπονητικής δρυμίτερος. Αναμένονται εξελίξεις στην θρυλική Napoli. Η επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια πλησιάζει... όπως επίσης και η επιστροφή ενός μάγου της μπάλας: Diego Armando Maradona (έστω και junior).
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Report.... Λίγο πριν το τέλος του πρώτου γύρου - σεζόν 2004-05

Λοιπόοοοον....

"Ευρωπαία η ΑΕΚ"

"Μεγάλη κυρία"

"Η Κίτρινη αρμάδα στον επόμενο γύρο"

Έτσι παρουσίασαν μερικές από τις αθλητικές εφημερίδες της χώρας την μεγάλη επιτυχία της ΑΕΚ να προκριθεί στους 16 του CL...

H AEK παίζοντας ποδόσφαιρο που συνδύαζε θέαμα αλλά και ουσία από φέτος κατάφερε σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο να δείξει ότι δεν είναι αμελητέα ποσότητα για κανέναν αντίπαλο.

Η ΑΕΚ κληρώθηκε με Roma, Newcastle, και Οσέρ... Κάνοντας δύο νίκες επί της Οσέρ (που πέρυσι μας είχε νικήσει), και μία εκπληκτική νίκη επί της Newcastle, σε ένα παιχνίδι που θα μείνει χρόνια χαραγμένο στους οπαδούς της ομάδας, κατάφερε με 3 νίκες και 3 ήττες να προκριθεί σαν δεύτερη από τον όμιλό της. Η Ένωση λοιπόν μεταθέτει της ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις για τον Μάρτιο, όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδική PSV. Ας δούμε τι δήλωσε ο προπονητής Konspir:

"Είμαι πολύ χαρούμενος. Από την αρχή της χρονιάς είχαμε πει με τα παιδιά ότι φετινός στόχος είναι να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω στην Ευρώπη... τα καταφέραμε και τους αξίζουν συγχαρητήρια για αυτό... Ήταν πραγματικά πολύ δύσκολη η πρόκριση. Τώρα για κάποιο χρονικό διάστημα θα επικεντρωθούμε στο πρωτάθλημα, όπου τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα φέτος"

Στο πρωτάθλημα η ομάδα είχε άσχημο ξεκίνημα (ήττα από ΟΣΦΠ εντός έδρας, ισοπαλία με Παναχαϊκή εκτός). Έτσι η ομάδα έμεινε πίσω. Από τη 2η αγωνιστική όμως καταφέραμε να κάνουμε ένα σερί 8 νικών και έτσι μειώσαμε τη διαφορά στους 2 πόντους.

Έτσι λοιπόν την 10η αγωνιστική, Ο ΟΣΦΠ είναι πρώτος, η ΑΕΚ 2η με 2β διαφορά, και 3ος-4ος Ηρακλής και ΠΑΟ με 4β. διαφορά από τον πρώτο.

Εν τω μεταξύ ο ΟΣΦΠ είναι τρένο!! Απίστευτη απόδοση φέτος... 4άρες και 5άρες παντού...

Konspir:

"Κάναμε με πολύ άσχημο ξεκίνημα πράγμα που μας έκανε να αναθεωρήσουμε τα πλάνα όλης της χρονιάς.. Προς το παρόν αυτές οι αλλαγές μας βγήκαν και κάναμε ένα ντεμαράζ, γεγονός που μας κρατάει στο κυνήγι του τίτλου... Παρ 'όλα αυτά αν ο ΟΣΦΠ συνεχίσει σε αυτόν το ρυθμό είναι πολύ δύσκολο να τον χτυπήσουμε... έχω μάθει να λέω την αλήθεια...
Σχεδιάζουμε ενίσχυση της ομάδας σε δύο θέσεις τον Γενάρη... Θα υπάρξουν σχετικές ανακοινώσεις. Δεν θέλω να πω τίποτα παραπάνω για την ώρα..."

Την πώληση του Θοδωρή Ζαγοράκη στην Derby ανακοίνωσε εχθές η ΑΕΚ έναντι του ποσού των 130εκ και 550εκ δρχ μετά από μία εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Πληροφορίες αναφέρουν ότι η Derby δεν φανηκε συνεπής στις υποχρεώσεις της και η ΑΕΚ σκέφτεται την προσφυγή στην FIFA (SI)...

Επίσης η ΑΕΚ ΠΑΕ ανακοίνωσε την απόκτηση του Ρουμάνου Striker Bratu για τα επόμενα 5 χρόνια έναντι του ποσού των 950εκ δρχ που θα αποπληρωθούν σε δύο χρόνια.

Τέλος πληροφορίες αναφέρουν ότι η ΑΕΚ έχει έρθει σε συμφωνία με Λευκορώσο επιτελικό μέσο, το όνομα του οποίου θα ανακοινωθεί τις προσεχείς ημέρες.

Konspir:

"Κατ' αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Θοδωρή για την προσοφρά του στην ΑΕΚ... Του εύχομαι καλή επιτυχία.
Είναι αλήθεια ότι αποκτήσαμε δύο παίκτες τους οποίους ο συνεργάτης μου τους σύστησε σαν exellent signings και είχαν και οι δύο minimum fee. Ο ένας είναι ο Bratu, όπως όλοι γνωρίζετε, και θα καλυψει το κενό που είχαμε αρκετό καιρό τώρα στην επίθεση, και ο άλλος είναι ένας επιτελικός μέσος που θα καλύψει το κενό του Centeno ο οποίος δεν υπολογίζεται από την ομάδα... To όνομα θα το μάθετε σύντομα από ανακοίνωση της ΠΑΕ"

Αυτά.... τα λέμε στο επόμενο Report (ακολουθεί post με κάποιες γενικές παρατηρήσεις ;) )
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μερικές γενικές παρατηρήσεις....

Το παιχνιδάκι μου κατέστρεψε το 442 και σχεδόν όλες του τις παραλλαγές (με αλλαγές στα instructions)

Έτσι αφού έφαγα δύο γερά χαστούκια στην αρχή του πρωταθλήματος αποφάσισα να αλλάξω τρόπο κουτσαρίσματος....

Πλέον αλλάζω σύστημα σε κάθε παιχνίδι ανάλογα με τον αντίπαλο (τα default tactics) και δεν πειράζω καθόλου τα players instructions... Πειράζω μόνο το mentality ανάλογα με το παιχνίδι και το counter attack... Βασικά το έκανα γιατί ήθελα να δοκιμάσω κάτι γρήγορο...

Μέχρι στιγμής μου βγήκε αφού η ομάδα ανέκαμψε. Θα δείξει το μέλλον...

Σε περίπου 15-16 παιχνίδια έχω παίξει ανάλογα το παιχνίδι (πάντα για default μιλάμε):

3-4-3
5-4-1
5-3-2
5-3-2Α
4-3-1-2
4-4-2
4-4-2VA

(Περιέργως τα default 4-4-2 δεν φαίνεται να τα έχει σπάσει - λέτε τα default να τα σπάει πιο δύσκολα;; )

Επίσης δεν πήρα χρήματα για την πρόκριση σρον επόμενο γύρο του CL... δεν υπάρχει τέτοιο μπόνους IRL, ή είναι παράλειψη του παιχνιδιού;;

Τέλος το bug με τα λεφτά από μετεγγραφές που δεν έρχονται ποτέ είναι πολύ σπαστικό.... ::evil:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Report.... Μέσα Ιανουαρίου 2005

Τα πράγματα εξελίσονται δύσκολα για την ομάδα αυτή τη χρονιά...

Παίξαμε μέτριο ποδόσφαιρο και είχαμε και 2 εξαιρετικά άσχημα αποτελέσματα, πράγμα που δυσχεραίνει την προσπάθεια για να φτάσουμε τον Ολυμπιακό...

Περιληπτικά:

Στα αρνητικά:

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: 0-0

Πολύ καλή απόδοση από την ΑΕΚ ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο όπου και χάθηκαν περίπου 10 ευκαιρίες από τον πολύ άστοχο Tsigalko... Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ (που έχει coach τον Αναστόπουλο!!) κλείστηκε ΟΛΟΣ πίσω, με ένα Ultra Defensive 5-4-1 και μόνο προωθημένο τον Οκκά... Η ΑΕΚ έπαιξε κι άλλο επιθετικά αλλά το αντιποδόσφαιρο του ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε να γίνει καλό ποδόσφαιρο και απέτρεψε τις πολλές ευκαιρίες... Καταπληκτικός ο Πουρλιοτόπουλος (ειδικά στα κόρνερ, όπου είναι ο μοναδικός GK που είδα να κάνει τόσες εξόδους).

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ-ΑΕΚ: 1-1

Απίστευτη γκέλα από την ΑΕΚ σε αυτό το παιχνίδι... Η ομάδα ξεκίνησε πολύ επιθετικά, έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο, προγήθηκε με τον Σολάκη (με έχει χτυπήσει βάναυσα το injury bug), και κράτησε εύκολα το 0-1 στο πρώτο ημίχρονο... Στο δέυτερο η απόδοση του Ακράτητου ανέβαινε, εμείς παίζαμε χαλαρά και υπεροπτικά, ο Ακράτητος γύρω στο 65 έκανε δύο αλλαγές, ο coach Konspir κοιμήθηκε στον πάγκο (δεν πίστευα ότι θα τρώγαμε γκολ από αυτήν την ομάδα - έλεγα ότι τώρα που ανοίχτηκαν θα βάλουμε κι άλλο), και μοιραία σε μία επίθεση ο νεαρός Πιπίνης (που τον έχω και shortlisted) ισοφάρισε... Μετά ξύπνησε ο konspir, 3-4-3 gung ho η ΑΕΚ, full defensive o Ακράτητος... 1-1 τελικό σκορ....

Στα θετικά:

Νίκες με υποδεέστερες ομάδες (που ήρθαν δύσκολα όμως) και νίκες με Ηρακλή και Άρη (που πάνε πάρα πολύ καλά - πολύ μετάνοιωσα που δεν πήρα τον Καπετάνο όταν έπρεπε) και...

ΑΕΚ-ΠΑΟ: ....

Λοιπόν... παιχνίδι που ήρθε μετά από τις δύο γκέλες... Ο ΟΣΦΠ 6 βαθμούς μπροστά, Ο ΠΑΟ 3β πίσω... Με ήττα σε αυτό το παιχνίδι λέμε γεια στον τίτλο αφού ο ΟΣΦΠ φεύγει 9β μπροστά, και βάζουμε σε μεγάλο κίνδυνο και την 2η θέση αφού μας φτάνει ο Βάζελος...
Επιλέγω 5-3-2Α για αυτό το παιχνίδι... Το Injury bug με έχει ξεσκίσει... παίζω χωρίς Ντέμη και Tsigalko μπροστά και επίσης χωρίς Γεωργάτο, Στεφανίδη, που είναι τιμωρημένοι...

Με ενδεκάδα ανάγκης λοιπόν και με AMC τον Odemwingie (ελάχιστες συμμετοχές), και σαν 2 Strikers τον Back-up Σολάκη και τον Transfer listed Centeno...

Mentality... Attacking

Το παιχνίδι ξεκινά... όλα τα highlights δείχνουν επιθέσεις του βάζελου.. Τη γ...σαμε λέει ο coach Konspir από μέσα του... Μόνη εντολή που αλλάζει προς το παρόν: Forward runs στον Centeno... Τα ίδια... Το πρώτο ημίχρονο λήγει 0-0 κυρίως λόγω της αστοχίας του ΠΑΟ...

Ξεκινάει το 2ο... δεν δοκιμάζω ακόμα καμία αλλαγή... μέχρι το 60 δεν έχει γίνει καμία φάση... Σε αυτό το σημείο παίζω το παιχνίδι σε Full Match... Βλέπω ότι βάζελος παίζει ουσιαστικά 4-2-4 αφού τα άκρα του παίζουν εντελώς επιθετικά... Μόνο με αντεπιθέσεις σκέφτομαι... Αλλάζω θέση σε Centeno και Odemwingie... Έτσι σαν striker πλέον παίζει ο πολύ γρήγορος Νιγηριανός και σαν ΑΜC ο centeno... Έπρεπε να έχουμε γρήγορους επιθετικούς αν θέλαμε να πετύχουμε κάτι με αντεπιθέσεις... Τσεκάρω το Counter Attack και back to match...

Στο 70 διώχνει ο Μώρας την μπάλα προς τον Odemwingie... Όλος ο Βάζελος ήταν μπροστά εκτός από τα δύο CD... Ο πιτσιρικάς είναι πολύ πιο γρήγορος, φεύγει σφαίρα, περνάει και τον GK... 1-0!!

73' Πάλι όλος ο Βάζελος μπροστά, η μπάλλα προς τον Odemwingie ο οποίος φεύγει προς τα δεξιά αυτήν την φορά... ακολουθεί ο Σολάκης... σέντρα, σουτ του Σολάκη... δοκάρι!!

79' Παρόμοια φάση αφού όλος ο ΠΑΟ έχει βγει μπροστά για να ισοφαρίσει... ΠΑΛΙ ο odemwingie φεύγει στην αντεπιθεση... Αλλάζει δύο φορές την μπαλά με τον Σολάκη... κάνουν εμετό οι δύο CD του ΠΑΟ, o odemwingie πλασάρει... 2-0!!

Σε αυτό το σημείο παίζω με 5 πίσω σε μία ευθεία και τους βάζω defensive mentality... κρατάμε άνετα τους επιθετικούς του ΠΑΟ... Στο 90 βάζω extended highlights... και στο 91 βάζει γκολ Ολισαντέμπε... (κάτι παίζει με τα highlights... δεν μου το βγάζετε από το μυαλό)

Τελικό σκορ 2-1... καταπληκτικό παιχνίδι...

Χάρη σε μία απρόσμενη ήττα του "ΟΣΦΠ-Τραίνο" από τον Πανιώνιο η διαφορά μας από την κορυφή είναι στους 3β... 6β πίσω μας ο ΑΡΗΣ και ο ΠΑΟ και 7β Πίσω μας ο Ηρακλής...

Σε δύο αγωνιστικές το ντέρμπυ με τον ΟΣΦΠ στη Ριζούπολη... Μάχη!

"Ο Λευκορώσος Chuminchencko (κάπως έτσι) είναι ο περιβόητος επιτελικός μέσος που απέκτησε η ΑΕΚ... Ο παίκτης αγοράσθηκε στην τιμή των 490εκ δραχμών που θα πληρωθουν σε 24 δόσεις"

"Την αποδέσμευση του 33χρονου Μιχάλη Κασάπη ανακοίνωσε η ΑΕΚ η οποία ευχαρίστησε τον διεθνή αμυντικό για την πολυετή του προσφορά στον σύλλογο"

Παρατηρήσεις:

1. Ήρθε ο Bratu... έχει παίξει δύο παιχνίδια και έχει βάλει ένα γκολ... φαίνεται μαχητής
2. Τον Λευκορώσο μου τον έστειλαν τραυματία... ::evil:::evil: Έτσι δεν έχω άποψη ακόμα

Αυτά... see you on next report :mrgreen: :mrgreen: ::wink:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σπύρο γιατί επιμένεις να λες τους DC ~ CD?

Mε τους γαύρους μήπως παίζεις στις 9 του Μάρτη; :mrgreen:

Ρε άχρηστε έδιωξες την σημαία της ομάδας; "Μιχάλη Ψυχάρα για πάντα ΑΕΚαρα..." Ας τον εκεί τον γερόλυκο να λήξει η καριέρα του στην ομάδα της ψυχής του! ΟΥΡΤ
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Greco"]Σπύρο γιατί επιμένεις να λες τους DC ~ CD?

Mε τους γαύρους μήπως παίζεις στις 9 του Μάρτη; :mrgreen:

Ρε άχρηστε έδιωξες την σημαία της ομάδας; "Μιχάλη Ψυχάρα για πάντα ΑΕΚαρα..." Ας τον εκεί τον γερόλυκο να λήξει η καριέρα του στην ομάδα της ψυχής του! ΟΥΡΤ[/quote]

DC ε; χμμ... μάλλον έχεις δίκιο :mrgreen: (απλά στο μυαλό μου το έχω σαν centre defender - κεντρικός αμυντικός)

Μάρτη αποκλείεται να παίζω... Φλεβάρη παίζω.. αν είναι και 9 πάει μια χαρά "Πάρτυ - Πάρτυ στις 9 Φλεβάρη...." :mrgreen:

Είμαστε εταιρία κύριε... Δεν μπορούμε να δίνουμε 120εκ το χρόνο για έναν παίκτη που δεν παίζει... Δεν χωράνε συναισθηματισμοί στο ποδόσφαιρο. :mrgreen:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
Post Reply

Return to “Ιστορίες CM”