[CM4 02/03] Νέο παιχνίδι με ΑΕΚ - Μετεγγραφές

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του CM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Report.... Τέλος σεζόν 2004-05

Είμαι πολύ μπερδεμένος... Δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι ευχαριστημένος από την πορεία μας αυτή τη χρονιά, ή όχι...

Ας σας πω τι έγινε περιληπτικά, και κρίνετε μόνοι σας....

Champions League:

Είχαμε μείνει στην πρόκριση από τους ομίλους...

Φάση των 16: Αντίπαλος PSV

1st Leg: ΑΕΚ - PSV

Συναρπαστικό παιχνίδι... Προηγούμαι 1-0. Ισοφαρίζουν σε 1-1. Ξαναμπαίνω μπροστά πριν το τέλος του ημιχρόνου... 2-1. Όλα δείχνουν ότι το παιχνίδι θα τελειώσει έτσι... αλλά: 83' και 2-2... Shit! Gung-ho και στο 89' 3-2... τουλάχιστον κερδίσαμε...

2nd Leg: PSV - AEK

Αντιμετωπίζουμε το παιχνίδι ώριμα... με αντεπιθέσεις προσπαθούμε να κάνουμε την ζημιά... τα καταφερνουμε σε μία από αυτές... 0-1. Πανηγύρια!! Πρέπει να μην δεχτούμε 2 γκολ... Τρώμε 1 τελικά και το παιχνίδι λήγει 1-1! Η ΑΕΚ στους 8 του CL!! Απίστευτο φαίνεται..

Φάση των 8: Αντίπαλος Leverkusen

1st Leg: ΑΕΚ - Leverkusen

Πολύ καλύτερη η ΑΕΚ... Προηγούμαστε σχετικά νωρίς... Σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις της Bayer στην εστία μας, δεχόμαστε γκολ... 1-1... Πρέπει να πάμε με προβάδισμα στη Γερμανία... Φουλ επίθεση και τελικά το πολυπόθητο γκολ έρχεται λίγο πριν το τέλος... 2-1... Βραχεία κεφαλή και πάλι

2nd Leg: Leverkusen - AEK

Δεν καταφέρνουμε να κρατήσουμε το 0... η Leverkusen προηγείται 1-0 και πρέπει οπωσδήποτε να βάλουμε γκολ... χάνονται τρομερές ευκαιρίες... έχω κάνει ότι μπορούσα από τον πάγκο... μετά το 88' πλέον έχω πετάξει λευκή πετσέτα... Όμως η τύχη χαμογελά... η Leverkusen δέχεται ένα απίστευτο γκολ από αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή της στο 92!! 1-1 και η ΑΕΚ είναι στα ημιτελικά!!! Απίστευτα πανηγύρια στην Ν. Φιλαδέλφεια... Πανικός στο αεροδρόμιο κατά την επιστροφή της ομάδας... Ανεπανάληπτες στιγμές...

Φάση των 4: Αντίπαλος Roma

1st Leg: ΑΕΚ - Roma

Ωραίο παιχνίδι. Ευκαιρίες εκατέρωθεν... Είμασταν πολύ καλοί αλλά γκολ δεν ήρθε... 0-0

2nd Leg: Roma - AEK

Candella και 1-0 από νωρίς... Φουλ επίθεση... ισοφαρίζουμε 1-1... Δεν γυρίζω την ομάδα πίσω... η Roma ξαναπετυχαίνει γκολ 2-1... κι άλλος επιθετικός για το τελευταίο τέταρτο... χάνουμε 2 ευκαιρίες... στο 92' η Roma κάνει το 3-1... Τέλος στο όνειρο...

Για την ιστορία: η Roma κέρδισε 1-0 την Bayern M. στον τελικό και πήρε το κύπελο...

Πρωτάθλημα

Δεν υπάρχουν πολλά να πούμε... Στην περιβόητη μάχη της Ριζούπολης, σε ένα παιχνίδι που εμείς σημαδεύαμε τα δοκάρια (2) και ο ΟΣΦΠ τα δίχτυα, κρίθηκε και ο τίτλος... ο ΟΣΦΠ κέρδισε 2-0 και πήρε 6β διαφορά.

Εμείς κάναμε 4 ισοπαλίες και 2 ήττες στο πρωτάθλημα και τερματίσαμε 2οι... Τρίτος αλλά αρκετά πιο πίσω ο ΠΑΟ.

Στο Κύπελλο ο ΟΣΦΠ για μια ακόμα φορά μας τέλειωσε στην φάση των 4. Πέρασε στα εκτός έδρας γκολ και αντιμετώπισε τον Άρη στον τελικο τον οποίο και κέρδισε. Έτσι ο Θρυλέων έκανε το νταμπλ.

Αυτά σε γενικές γραμμές...

Μετεγγραφές

Αλλαγές στο τεχνικό τημ της ένωσης αφού ο Νικολάου και ο Μιχαϊλοβιτς δεν θέλησαν να ανανεώσουν την συνεργασία τους... Η ΑΕΚ προχώρησε στην πρόσληψη αντικαταστατών (δεν θυμάμαι ονόματα)

Επίσης πολλές ανανεώσεις βασικών στελεχών περιελάμβανε το μενού αυτό το καλοκαίρι... μεταξύ άλλων Χιώτης, Γεωργέας, Νικολαϊδης και άλλοι... Σε ναυάγιο οδηγήθηκαν οι διαπραγματεύσεις με Γεωργάτο που θέλει να φύγει, και Πάσιο που σκέφτεται να αποσυρθεί στα 25(!!)...

Δεν ανανεώθηκε το συμβόλαιο του Σωτήρη Λυμερόπουλου και του Walter Centeno που θα συνεχίσει την καριέρα του στo Shefield...

Για τρίτος τερματοφύλακας αποκτήθηκε ο Transfer listed από τον ΠΑΟ, 20χρονος Μέγας, έναντι 250εκ δρχ.

Επίσης αποκτήθηκε με ελεύθερη μετεγγραφή ο Πήτερ Οφορίκουε.

Αξιοσημείωτα

- Χωρίς το βασικό επιθετικό μας δίδυμο παίξαμε σε όλο σχεδόν το 2ο γύρο... Οι Tsigalko - Νικολαϊδης αλλά και η πρώτη αλλαγή Bratu ήταν τραυματίες για περίπου 3 μήνες! Βασικός κατέληξε ο Odemwingie και εναλλάξ οι Hunter και Σολάκης... Αποκάλυψη ο Νιγηριανός

- Το φετινό τρένο, ο ΟΣΦΠ, εκτός από το νταμπλ έβαλε και στο ταμείο του περίπου 8δις δρχ, από τις πωλήσεις των Πατσατζόγλου, Καστίγιο και Άντζα αν θυμάμαι καλά. Η καλύτερη χρονιά του Κάτανετς σε όλους τους τομείς

- Ο διακαής πόθος του ΠΑΟ έγινε πραγματικότητα, αφού μετά την απόλυση του Μαρκαριάν, προσλήφθηκε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς με το εξωπραγματικό συμβόλαιο των 800 εκ δρχ το χρόνο!!!

- Στα φιλικά προετοιμασίας καταπληκτική απόδοση είχε ο νεαρός Καραμέρης... Επίσης πολύ καλός ο Bratu που δείχνει να προσαρμόζεται, αλλά και ο Οφορίκουε που πραγματικά μου πρόσθεσε πονοκέφαλο με την πολύ καλή του παρουσία.

- Ο Ολισαντέμπε παραπονέθηκε δημοσίως για την έλειψη λύσεων στο squad του ΠΑΟ

- Απορρίφθηκαν προτάσεις για πώληση των Κατσουράνη και Odemwingie

Δηλώσεις

Στην αποχαιρετιστήρια προπόνηση της ΑΕΚ ο konspir τοποθετήθηκε για τη χρονιά που πέρασε και για αυτή που έρχεται...

Σχετικά με τον απολογισμό της χρονιάς στο πρωτάθλημα:

"Όταν μένεις χωρίς τίτλο δεν μπορείς να είσαι 100% ευχαριστημένος... Η πορεία στην Ευρώπη μας αποζημίωσε αλλά δεν αρκεί για εμένα... Δεν πειράζει όμως... Ο ΟΣΦΠ ήταν καλύτερος και δεν είναι ντροπή να χάνεις από έναν καλύτερο αντίπαλο"

Σχετικά με την Ευρώπη:

"Ήταν απίστευτη η πορεία μας... Πραγματικά ξεπεράσαμε τον εαυτό μας... Είχαμε αρκετή τύχη μαζί μας... αν είχαμε λίγη ακόμη ίσως να είχαμε παίξει τελικό... κάναμε πολύ καλά παιχνίδια με την Ρόμα... Ας μη ξεγελιούνται οι οπαδοί μας... Τέτοιες πορείες γίνονται σπάνια... Μακάρι του χρόνου να καταφέρουμε να περάσουμε τον όμιλο"

Σχετικά με τις μετεγγραφές:

"Είχαμε πολλές ανανεώσεις φέτος... του χρόνου θα έχουμε περισσότερες... κρίνω ότι η ομάδα είναι πλήρης. Έγιναν κάποιες διορθωτικές κινήσεις με την απόκτηση τρίτου GK αφού ο Σωτήρης έφυγε, και την απόκτηση ενός καλού ελεύθερου ποδοσφαιριστή... Με στενοχώρησε η στάση του Γεωργάτου... Επίσης με εξέπληξε η απόφαση του Πάσιου να σταματήσει... προσπαθώ να τον μεταπείσω. Όσο για την απόφαση των Νικολάου - Μιχαϊλοβιτς να φύγουν... τι να πω; Η ΑΕΚ δεν έχει ανάγκη κανέναν"

Για την νέα χρονιά:

"Οι στόχοι είναι ίδιοι... βασικός στόχος για μένα παραμένει το πρωτάθλημα... δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα για να κάνουμε σταθερές πορείες στο CL... μου αρέσει να είμαι ρεαλιστής"

Για τα οικονομικά:

"Είμαστε στην καλύτερη κατάσταση των τελευταίων ετών... η πορεία μας στο CL έδωσε μεγάλη ώθηση στον σύλλογο... θα σας πω μόνο ότι πέρυσι είχαμε περίπου 4 δις wage budget και τώρα έχουμε 7,5 δις"


Αυτααααααά... Τα λέμε στο επόμενο Report ;) ;)
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε συνέντευξη του Θράσσου Σέββα στο "O'Reily Factor" με θέμα το προγαμιαίο σεξ, ο παλαίμαχος προπονητής του Παναθηναϊκού μίλησε και για τα τεκταινόμενα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Για την πορεία της ΑΕΚ στην Ευρώπη:
"Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ που μας έκανε εθνικά υπερήφανους με την πορεία της φέτος. Αυτά τα αποτελέσματα είναι φυσική συνέπεια της σκληρής δουλειάς του προπονητή της Konspir. Όχι βέβαια ότι δεν έγιναν λάθη. Στον επαναληπτικό με τη Ρόμα η ομάδα έπρεπε να γυρίσει πίσω μετά το 1-1. Μαγκιές μέσα στη Ρώμη δεν περνάνε εύκολα. Του βγάζω το καπέλο που πήρε το ρίσκο να παίξει ανοιχτό ποδόσφαιρο ενώ είχε σκορ πρόκρισης στα χέρια του, αλλά να μην ξεχνάμε ότι δε ζούμε πια στη ρομαντική εποχή του παλιού Βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου. Ειδικά μετά το ΕΡ3..."

Για την πορεία του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα:
"Οτιδήποτε λιγότερο της πρωτιάς είναι αποτυχία."

Για το νέο προπονητή του Παναθηναϊκού:
"Αφού δεν έφεραν τον Αλέφαντο ευχαριστημένοι να είμαστε!"

Για τη μεταγραφή του Μέγκα στην ΑΕΚ:
"Κοίτα, για την ΑΕΚ μπορεί να είναι καλή λύση ως τρίτος τερματοφύλακας. Πάντως προσωπικά ποτέ δε έπεισε ότι μπορεί να πάρει θέση βασικού σε μεγάλη ομάδα. Κάτι τέτοιο δε νομίζω να γίνει."
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σε συνέντευξη του στην εφημερίδα GO@L ο konspir σχολίασε τις δηλώσεις του παλαίμαχου Θράσσου Σέββα:

" Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο μου Θράσσο για τα καλά του λόγια... Όσο για το παιχνίδι στη Ρώμη, ίσως ήταν λάθος το επιθετικό σύστημα που εφάρμοσα μετά την ισοφάριση... αλλά είδα ότι είχαμε καλή απόδοση και δεν φοβήθηκα... ουδείς αλάνθαστος. Σας δηλώνω όμως ότι και τώρα το ίδιο θα έκανα..."

Για τον GK Μέγκα (ή Μέγα) δήλωσε:

"Είναι τρίτη επιλογή... δεν μπορούμε να έχουμε ένα σούπερ ταλέντο και να παίρνει 1-2 συμμετοχές το χρόνο και αυτές στα φιλικά... για αυτό που τον θέλουμε είναι ο ιδανικός"

"Για τον Ντούσαν Μπάγεβιτς"

Ολοκλήρωσε τον κύκλο του σε όλες τις ομάδες... ας πάει και στην Εθνική πριν βγει στην σύνταξη... κανένα άλλο σχόλιο"

Τέλος ο konspir αποκάλυψε ότι δέχεται συμβουλές από τον Θρασσο Σέββα σχετικά με την κατάρτιση του προπονητικού προγράμματος... Μάλιστα αποκάλυψε ότι έχει δώσει ένα πρόγραμμα στον Θράσσο για μελέτη και περιμένει απάντηση... (η οποία δεν έχει έρθει ακόμα!!!) :mrgreen:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια Σπύρο. Άψογη δουλειά!
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Report.... Περίπου στα τέλη Οκτώβρη 2005

Το save game ευτυχώς φόρτωσε με ΕΡ4... οπότε συνεχίζουμε με το τελευταίο patch...

Τα πράγματα εξελίσονται μαγικά για την ομάδα της Ν. Φιλαδέλφειας... Εξηγούμαι παρακάτω:

(Θα παρατηρήσετε πολλές αποβολές - μάλλον φταίει το ΕΡ4)

Champions League

Η κλήρωση μας έφερε αντιμέτωπους με Barcelona, Dortmund, Οσέρ (την έχω πάρει εργολαβία την Οσέρ!)

Εκ πρώτης όψεως... Αγγούρι. Ο konspir δήλωσε:

"Είχα πει ότι θα είναι ευτύχημα να περάσουμε τον όμιλο... Μετά από αυτή την κλήρωση καταλαβαίνετε γατί το είπα... Θα προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε την εμπειρία που αποκτήσαμε τα τελευταία χρόνια"

ΑΕΚ - Dortmund

Παιχνίδι για ένα ρόλο... 4-1 κέρδισε η ΑΕΚ, με τους Γερμανούς να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής λίγο πριν το τέλος... Παίζαμε με 10 από το πρώτο ημίχρονο.

Οσέρ - ΑΕΚ

Χαλαρά, με ένα απλό 442 και attacking mentality, περνάμε και από τη Γαλλία με το καθαρό 0-2... πάλι με 10 από το 1ο ημίχρονο...

ΑΕΚ - Barcelona

Σε αυτό το παιχνίδι κατάλαβα ότι αν η ΑΕΚ παίξει την μπάλα που ξέρει, μπορεί να καταφέρει πολλά πράγματα... Πάλι με 10 (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΙΛΑΜΕ), παίζουμε μονότερμα την Μπάρτσα, αλλά το παιχνίδι λήγει 0-0... Καταπληκτική απόδοση πάντως - και αυτό είναι που μετράει

Barcelona - ΑΕΚ

Απίστευτο παιχνίδι!! 3-5-2 με attacking mentality (Δεν μασάει τίποτα ο Konspir!!)... στα πρώτα 25 λεπτά, με δύο γκολ του Tsigalko η ΑΕΚ προηγείται 0-2 μέσα στο Νου Καμπ... Πανζουρλισμός!!! Οι παίκτες της Μπάρτσα εκνευρίζονται απίστευτα... στο 48' μέσα σε μία φάση αποβάλλονται 2 παίκτες της Μπάρτσα... Ο Άντιτς παίζει ένα περίεργο 3-3-3 και προφανώς Gung-ho... Περιέργως καταφέρνει να με βάλει στο τέρμα μου! Αναπόφευτκα ο Κλάιφερτ κάνει το 2-1...

Το γυρνάω σε Normal με αντεπιθέσεις και full match... Συνεχίζει να με πυροβολεί η Μπάρτσα με 9 παίκτες!! Βλέπω ότι το πρόβλημα έρχεται από τα άκρα... Το γυρνάω σε 442... Το παιχνίδι ισορροπεί κάπως αλλά οι Ισπανοί είναι ακόμα πολύ επικίνδυνοι, αφού ο Κλάιφερτ καταφέρνει πολλές φορές να φεύγει ανάμεσα από τους δύο DC...

Σε αυτό το σημείο κάνω την κίνηση ματ... 5-2-3, 5 στην ευθεία, 3 FC με τους 2 στα άκρα, όλη η ομάδα defensive με αντεπιθέσεις εκτός από τους FC που είναι gung-ho και FORWARD σε όλες τις περιπτώσεις.... Εκεί έγινε το πάρτυ αφού κλείστηκαν όλα τα κενά στην άμυνα και οι 3 FC έφευγαν συνέχεια μόνοι τους... 1-3 εντελώς φυσιολογικά και άλλες 2-3 ευκαιρίες που δεν χάνονταν!! Τρομερή νίκη και τρομερό παιχνίδι!!

Έτσι με 10β σε 4 παιχνίδια η ΑΕΚ είναι ήδη στον επόμενο γύρο, και απομένουν και δύο παιχνίδια για να κάνουμε και λίγο πλάκα στο CL!!

Πρωτάθλημα

Η ανάσταση της Ξάνθης σε αυτό το πρωτάθλημα... Η ακριτική ομάδα είναι 2η με 4β διαφορά από την πρωτοπόρο ΑΕΚ... ακολουθεί με 6β. διαφορά ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ είναι αρκετά πιο κάτω αφού έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα...

Όλα τα παιχνίδια εξελίχθηκαν φυσιολογικά... το μόνο που παρουσιάζει ενδιαφέρον είναι το:

ΟΣΦΠ - ΑΕΚ

442 - menatlity: Attacking...

Δεν ξεκινάμε καλά... ο ΟΣΦΠ έχει την πρωτοβουλία αλλά είναι ανούσιος... χωρίς σημαντική ευκαιρία περνάει το 1ο ημίχρονο...

Στο 2ο είμαστε καλύτεροι... οι ευκαιρίες πάνε κι έρχονται... γκολ δεν μπαίνει όμως... Όπως γίνεται συνήθως στα παιχνίδια με τον γαύρο, από το πουθενά ο ΟΣΦΠ ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΥ προηγείται 1-0... Δεν φτάνει αυτό στο 73 γίνεται και το 2-0... Αφού χώνω τα μπινελίκια προς την παράγκα του CM, βάζω τον Odemwingie τρίτο FC και τον Petkov ML... παίζω έτσι 433 και βάζω και Gung-ho...

Και ξαφνικά γίνεται το απίστευτο... Μέσα σε 10 λεπτά η ΑΕΚ ανατρέπει το σκορ.. γίνεται 2-2. Ο καταιγισμός συνεχίζεται αλλά η παράγκα δεν με αφήνει... 4 (!) κλασικές ευκαιρίες μέχρι τη λήξη, με πιο χαρακτηριστική αυτή που ο Ντέμης φεύγει μόνος του, περνάει και τον GK, εγώ είμαι έτοιμος να πανηγυρίσω έξαλλα, και ο ντέμης από το ύψος του πέναλτυ και ΧΩΡΙΣ GK στέλνει την μπάλα πάνω από το δοκάρι!!!! Δεν γίνονται αυτά!! Τελικό σκορ 2-2...

Όλα καλά μέχρι στιγμής λοιπόν εκτός από το ΕΡ4 από το οποίο περίμενα περισσότερα!!

Τα λέμε στο επόμενο Report ::wink: ::wink:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Report... Τέλος πρώτου γύρου - σεζόν 2005/2006

"Κιτρινόμαυρη επέλαση"

"Ευρωπαϊκό έπος"

"Ευρω - Δικέφαλος"

"Μεγάλη κυρία"

Έτσι αντιμετώπισε ο Ελληνικός αθλητικός τύπος την μέχρι τώρα, πορεία της φετινής ΑΕΚ στην Ευρώπη...

Ο Δικέφαλλος στα δύο τελευταία άνευ βαθμολογικού ενδιαφέροντος παιχνίδια κέρδισε 0-1 την Dortmund στη Γερμανία, και συνέτριψε 4-1 την Οσέρ στο Ν. Γκούμας...

Επόμενος αντίπαλος: Valencia

Έτσι πέρασε πρώτη από τον όμιλό της έχοντας 5 νίκες και μία ισοπαλία... Ο προπονητής της ΑΕΚ δήλωσε:

"Ήταν πραγματικά εκπληκτική η πορεία μας... Δεν μπορώ ότι την περίμενα... Μακάρι να συνεχίσουμε σε αυτόν τον ρυθμό... Συγχαρητήρια στους παίκτες μου... Προς το παρόν δεν σκεφτόμαστε την Βαλένθια... έχουμε καιρό μέχρι τότε"

Στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ είναι πρώτη με 8β. διαφορά από ΠΑΟ και ΟΣΦΠ...

Χαρακτηριστικά παιχνίδια δύο μέχρι στιγμής:

Ιωνικός - ΑΕΚ

Προηγηθήκαμε νωρίς, είχαμε 15-16 ευκαιρίες για γκολ, τις χάσαμε όλες, και σε μία επίθεση του Ιωνικού δεχτήκαμε ένα ηλίθιο γκολ... τελικό σκορ 1-1... Ο Χιώτης σε αυτό το παιχνίδι πήρε rating 4!!

ΠΑΟ - ΑΕΚ

Καταπληκτική απόδοση... Διέλυσα τις φήμες που με έλεγαν ηττοπαθή σε ντέρμυ... σε επιθετικό οργασμό η ΑΕΚ κέρδισε 2-3 τον ΠΑΟ που μείωσε με πέναλτυ και ένα γκολ στις καθυστερήσεις

Στο κύπελο αντιμετωπίσαμε στον 2ο γύρο τον κακό μας δαίμονα ΟΣΦΠ...

και:

ΟΣΦΠ - ΑΕΚ: 1-2

Άνετα... η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια, χάναμε πάλι ευκαιρίες (με τον γαύρο έχω τα περισσότερα δοκάρια στην καριέρα μου!), προηγηθήκαμε 0-2, και μείωσε με τον Τζιοβάνι από ένα κόρνερ... (δεν παίζεται στις κεφαλιές ο Τζίο)

ΑΕΚ - ΟΣΦΠ:

Αποφασισμένη να τελειώσει την δυσμενή παράδοση η ΑΕΚ σε αυτό το παιχνίδι... Απίστευτη απόδοση! Ρεσιτάλ του Tsigalko που επανεμφανίστηκε μετά από 3 μήνες, και του Οφορίκουε! Τελικό σκορ 4-1... Πανικός στο πλήθος που αποθέωνε το φετινό κιτρινόμαυρο άρμα!!

Δηλώσεις Konspir για τις εγχώριες διοργανώσεις:

"Πάμε καλά... Είμαστε 8β μπροστά στο πρωτάθλημα και έχουμε πολλές ελπίδες να ανακτήσουμε τον τίτλο... Στο κύπελο η ομάδα απέδειξε ότι δεν έχει ούτε "δήμιους", ούτε "κόμπλεξ" όπως πολλοί ήθελαν να πιστεύουν... Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες μου... Είναι σημαντικό το ότι έχουμε πολλές λύσεις... Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω τον ΟΣΦΠ που άφησε ελεύθερο έναν παίκτη σαν τον Οφορίκουε... είναι βασικός συντελεστής της καλής μας πορείας... Όλοι βλέπετε τι κάνει το γήπεδο..."

Η ΑΕΚ ΠΑΕ ανακοίνωσε ότι δεν υπολογίζει τον Στέλιο Μαϊστρέλη... Ο παίκτης τέθηκε διαθέσιμος για μετεγγραφή και δόθηκε δανεικός στο Εθνικό Πειραιώς. Σαν αντικαταστάτης ανακοινώθηκε από την ΠΑΕ ο 18χρονος Τζιώλης του Πανιωνίου που αποκτήθηκε έναντι 350εκ δρχ

Επίσης η ΑΕΚ ΠΑΕ ανακοίνωσε την απόκτηση του 18χρονου Αθανασίου από τον ΟΣΦΠ έναντι 1,45δις δρχ.

(γουστάρω να παίρνω παίκτες από τον γαύρο!!!)

Τα λέμε στο επόμενο report από Δευτέρα ;)
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από ότι βλέπω επικεντρώνεσαι στα ματς με τον γαύρο!!!!!

Μπράβο management ο Σπύρος! Πετάει η ομάδα βλέπω!
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Greco"]Από ότι βλέπω επικεντρώνεσαι στα ματς με τον γαύρο!!!!!
[/quote]

Αδυναμίες είναι αυτές.... :mrgreen:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Θράσσος Σέββας σε συνέντευξή του στο Νοάμ Τσόμσκυ με θέμα την επίδραση της τεκίλας στη φιλία μεταξύ των δύο φύλων, έκλεισε με την ακόλουθη δήλωση:

"Δεν υπάρχουν λόγια για την εκπληκτική πορεία της ΑΕΚ. Τι να πω ... ε.... μμμμ.... χμ.... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ! Απλά συγχαρητήρια!"

ΥΓ. Konspir, έχεις pm.
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ΔΗΛΩΣΗ

Κατόπιν σχολαστικού ελέγχου της καταστάσεως του save-game μου μετά πό το πέρασμα του ΕΡ4 παρατήρησα το εξής:

Οι αντίπαλες ομάδες είνα βαριά χτυπημένες από το περιβόητο "Moral Bug". Έτσι όλοι οι αντίπαλοι παίκτες έχουν moral "very poor", ενώ οι δικοί μου έχουν superb...

Αυτό κάνει το παιχνίδι αναξιόπιστο αφού προφανώς δίνει μεγάλο πλεονέκτημα στην ομάδα μου...

Μάλλον σε αυτό οφείλονται και τα απίστευτα πολύ καλά τελευταία αποτελέσματα....

Ως προπονητής που σέβομαι την αλήθεια έπρεπε να το ανακοινώσω σε όλους.... Δεν θέλω να δημιουργώ εντυπώσεις με αποτελέσματα που δεν οφειλονται 100% στην ομάδα μου.

Εξάλλου θεωρώ και την προ-ΕΡ4 πορεία μου πολύ καλή.

Θα προσπαθήσω να μην παίξω πολύ μέχρι να βγει το ΕΡ5... Αλλά αν έχω κέφι για CM4 θα παίξω κι έτσι... :mrgreen:

Αυτά προς το παρόν.... θα τα πούμε στο μέλλον με Report ::wink: ::wink:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Report τέλος σεζόν 2005-06

Λοιπόν συνέχισα το παιχνιδάκι με ΕΡ4 αφού μάλλον το ΕΡ5 αργεί ακόμα... Το Morale Bug απ'ότι φάνηκε στο τέλος δεν επηρέασε πολύ το save μου... Σας παραθέτω εν περιλήψει τι έγινε και βγάζετε τα συμπεράσματά σας...

Champions League

Μετά την ξέφρενη πορεία μας στον όμιλο αντιμετωπίσαμε την Βαλένθια... Αρχαία Ελληνική τραγωδία...

Στο Ν. Γκούμας με 451 η Βαλένθια, 41212 εγώ, 0-1 το σκορ αν και στα πρώτα 30' είχαμε τον έλεγχο

Στην Ισπανία 451 η Βαλένθια, 352 εγώ. Γκολ στο 3' και 0-1!! Ισοφαρίσαμε το σκορ! Και μετά τί;; Η ΤΣΟΝΤΑ!! 4-1 τελικό σκορ... Ασταμάτητη η Βαλένθια... ότι και να δοκίμασα δεν έπιασε...

Μεγάλη απογοήτευση... Konspir:

"Είχα δηλώσει ότι δεν γίναμε ξαφνικά υπερομάδα... Η Βαλένθια μας κλείδωσε, και μας διέσυρε... Συγχαρητήρια στον αντίπαλο προπονητή... Κοιτάμε τους υπόλοιπους στόχους μας"

Πρωτάθλημα

Πάρτυ! Ανακτήσαμε τα πρωτεία και μάλιστα άνετα... 15β διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟ και ούτε θυμάμαι πόσους από τον απογοητευτικό ΟΣΦΠ...

Στις παρατηρήσεις εξηγώ γιατί το morale bug δεν νομίζω ότι είχε επιρροή στο πρωτάθλημα

Κύπελο

Στον τελικό με ΠΑΟ... 532Α. Το παιχνίδι ήρθε μετά την εντός έδρα ήττα από τον ΠΑΟ στο πρωτάθλημα...

Ξεκινάμε με γκολ... Στην επόμενη επίθεση ο Ολισαντέμπε ισοφαρίζει... Σε αυτό το σημείο βάζω Man to man τον κεντρικό αμυντικό (Μώρα) στον Μανωλάκη... Μετά από αυτό ήρθε ο καταιγισμός!
3-1 τελικό σκορ και άνετα!

Το πρώτο μου κύπελο και φυσικά το πρώτο Νταμπλ

Konspir:

"Είμαι ευτυχισμένος που κατάφερα κάτι παραπάνω και φέτος... Το νταμπλ ήταν ένας στόχος για μένα... Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά"

-----------------------------------------------------------------------------

Έναρξη σεζόν 2006-2007

Μετά από 4ΕΡ's κατάφερα επιτέλους να κάνω upgrade τα training facilities. "Top plus youth academy" πλέον...

Μετεγγραφές

Αποδεσμεύτηκε ο Πάσιος ο οποίος δεν ήθελε να ανανεώσει το συμβόλαιό του.

Επίσης παραχωρήθηκαν δανεικοί οι Πορτουλίδης και Μαϊστρέλης

Ανανεώθηκαν πολλά συμβόλαια μεταξύ των οποίων: Λάκης, Πέτκοφ, Χιώτης, Μώρας, Στεφανίδης και άλλοι...

Δεν ανανεώθηκε το συμβόλαιο του Μαλαδένη που λήγει σε ένα χρόνο.

Η ομάδα θεωρείται πλήρης, οπότε η τεχνική ηγεσία στράφηκε πάλι προς U18 παίκτες. Αποκτήθηκαν 4 μεταξύ των οποίων 2 πολύ καλά ταλέντα από ΠΑΟΚ και Πανιώνιο.

Συνολικό ποσό που δαπανήθηκε 1,4 εκ Ευρώ.

Επίσης προωθήθηκε ο νεαρός φορ Κοντάρης από τα τσικό της ΑΕΚ.

Στην έναρξη της σεζόν έπαιξα δύο έυκολα παιχνίδια στο πρωτάθλημα που τα κέρδισα (όχι άνετα πάντως...)

Επίσης στο CL κληρώθηκα με Οσέρ (ΝΑΙ! ΠΑΛΙ!), Rangers, και PSV...

Δεν ξεκινήσαμε καλά αφού φέραμε 2-2 με την PSV στο Ν. Γκούμας...

χμμ... Δεν μου άρεσε καθόλου το ξεκίνημα...

Παρατηρήσεις

Είχα πααααααααάρα πολλά να πω... Ευτυχώς που τα ξέχασα!

Λοιπόν...

Λέω ότι δεν με χτύπησε πολύ το Morale bug γιατί στο φετινό πρωτάθλημα είχα περισσότερες απώλεις βαθμών από το πρηγούμενο που το έχασα!!

Την διαφορά την έκαναν οι απώλειες των ΠΑΟ & ΟΣΦΠ με ομάδες που θεωρητικά δεν θα έπρεπε να χάσουν βαθμούς... και στις Computer controlled ομάδες το morale bug δεν έχει επίδραση γιατί είναι ίδιο για όλους

Τώρα το γιατί είχαν απώλειες οι έταιροι του ΠΟΚ εξηγείται από το μεγάλο πρόβλημα του παιχνιδιού... την:

AI του CM4

Για τα πανηγύρια παιδιά...

Λοιπόν...

Θυμάμαι τις παλιές καλές μέρες του CM3 που έβλεπες μία ομάδα να πουλάει έναν επιθετικό και μετά έβλεπες στα news ότι απέκτησε κάποιον αντικαταστάτη του...

Στο CM4 τί γίνεται;

Ο ΟΣΦΠ και ο ΠΑΟ έχουν πουλήσει όλα τα αστέρια τους και δεν έχουν πάρει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ παίκτη!! Καταλαβαίνετε τί γίνεται;;; μετά από 4 σεζόν δεν έχουν πάρει κανέναν!!!
Πόσο unreal μπορεί να είναι αυτό;;; Πόσο μ..λκία;;
Και έχουν τρελά φράγκα μιλάμε... μόνο από τις πωλήσεις έχουν βγάλει πάνω από 15δις Δρχ... Οπότε φυσιολογικά έχουν αποδυναμωθεί...

Άλλο παράδειγμα ηλίθιου ΑΙ... O Γεωργάτος ήταν unhappy με εμένα (deslikes you) 3 χρόνια. Φέτος έληγε το συμβόλαιό του και δεν ανανέωσε αφού ήταν unhappy...
Μόλις έμεινε ελέυθερος τον υπέγραψα ξανά με γελοία λεφτά και τί είπε;;
Ήταν ενθουσιασμένος γιατί θα συνεργαζόταν μαζί μου!!! Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν

Και μέσα σε όλα αυτά η Χαλκηδόνα απέκτησε ελέυθερο τον 35χρονο Ζάχοβιτς!! Θα μας τρελάνει το CM4!!

Το transfer system θέλει ΧΟΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΓΜΑ...

Άλλη παρατήρηση: Οι έλληνες παίκτες ζητάνε τρελά λεφτά για τα συμβόλαια... μιλάμε για 2εκ Ευρώ... δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα

Τελευταία πινελιά... Πουλήθηκε ο Ολισαντέμπε έναντι 8,5 εκ Ευρώ... Φυσικά δεν αποκτήθηκε κανείς στη θέση του... Ένας πονοκέφαλος λιγότερος για του χρόνου...

Αυτά... Τα λέμε στο επόμενο Report ;)
Last edited by konspir2 on Fri Jul 18, 2003 5:19 pm, edited 1 time in total.
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
angkro
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Apr 15, 2003 11:00 pm
Location: Athens - Trikala
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μπράβο ρε Σπύρο, καλή δουλειά έχεις κάνει με την ΑΕΚ. Μου αρέσει πάρα πολύ η ιστορία σου, γιατί πέρα από το γέλιο που ρίχνω διαβάζοντας την ιστορία, αποκομίζω και εμεπειρίες όσον αφορά το CM4 (χάρις στην ιστορία σου δεν έχω περάσει ακόμα EP4, και μάλλον δεν θα το κάνω ποτέ)

Για το ματς μέσα στην Ισπανία τι να πώ???
Μήπως ήρθε κανένας ΑΕΚτζής ( :drinking: ) πρίν από το ματς και σε αποκάλεσε <<ΠΡΟΔΟΤΗ>>, τα πήρες στο κρανίο και δεν ήξερες τί έκανες? ::wink:
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="angkro"]Μπράβο ρε Σπύρο, καλή δουλειά έχεις κάνει με την ΑΕΚ. Μου αρέσει πάρα πολύ η ιστορία σου, γιατί πέρα από το γέλιο που ρίχνω διαβάζοντας την ιστορία, αποκομίζω και εμεπειρίες όσον αφορά το CM4 (χάρις στην ιστορία σου δεν έχω περάσει ακόμα EP4, και μάλλον δεν θα το κάνω ποτέ)

Για το ματς μέσα στην Ισπανία τι να πώ???
Μήπως ήρθε κανένας ΑΕΚτζής ( :drinking: ) πρίν από το ματς και σε αποκάλεσε <<ΠΡΟΔΟΤΗ>>, τα πήρες στο κρανίο και δεν ήξερες τί έκανες? ::wink:[/quote]


Χα-χα :mrgreen: :mrgreen: καλό!! ( ::wink: ). Ρε Άγγελε δοκίμασα τα πάντα λέμε!! με διέλυσε αυτό το 451... έπρεπε να έχω λίγο πιο πίσω τα άκρα μάλλον... Τι να πω;; Ήταν μια μάυρη σελίδα στην προπονητική μου καριέρα!

:mrgreen: :mrgreen:

::wink:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
angkro
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Apr 15, 2003 11:00 pm
Location: Athens - Trikala
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δεν πειράζει ρε Σπύρο. Εχεις δώσει τα διαπιστευτήριά σου ώς προπονητής, όλοι έχουν τις άσχημες στιγμές τους.

Ετσι και αλλιώς έχουν αποδυναμωθεί ΟΣΦΠ και ΠΑΟ, κάποιος δεν έπρεπε να έχει ενισχυθεί? Δεν τα παρατάνε οι παίκτες, απλά πάνε σε άλλες ομάδες
::wink: :8:
Mike the Cypriot
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 5098
Joined: Thu Sep 19, 2002 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Location: Larnaca, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

i kaliteri istoria (me poli kali sinexeia) pou exw diavasei edw kai poli kairo... :8:
Post Reply

Return to “Ιστορίες CM”