Akyla Diamond tactic

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
apoelole
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Thu Jan 13, 2005 2:24 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λιγη βοηθεια σας παρακαλω.με αυτη τη τακτικη λιγο διαγορετικη φυσικα για να ταιριαζει στιν ομαδα μου εντος εδρας ειμε μηχανη αλλα εκτος εδρας πεζω παρα μα παρα πολυ ασχημα λιγοστες οι ευκαιριες και τα γκολ.για να φανταστητε εντος εδρας μετραω 5 νικες σε 5 παιχνιδια ενω εκτος 2 ισοπαλιες 2 ιττες σε 4 παιχνιδια.σας παρακαλω βοηθηστε με
kosmar7
Indispensible
Indispensible
Posts: 1953
Joined: Fri Dec 08, 2006 2:28 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός
Location: Sun City
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζε πιο αμυντικά. Μentality:defensive, βγάλε τις προωθήσεις και τα forward runs, αν έχεις από τα μπακ. Κάνε την άμυνα deep και παίζε με αντεπιθέσεις. Και αν δεις ότι δεν τραβάει και πάλι χάνεις, βγάλε τον έναν επιθετικό και βάλε αμυντικό χαφ....
Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο σου ρε Ακύλα. Συγχαρητήρια για την τακτική σου. Την εφάρμοσα στην Άρσεναλ και πάει πρίμα.
Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια Ακυλα για την τακτική σου. Την δοκίμασα στην Αρσεναλ, είμαι στο 2014 και κάνω παπάδες. Έχω σαρώσει όλα τα τρόπαια. Βέβαια χρειάστηκε να κάνω υπομονή 1-2 χρόνια ώσπου οι παίκτες να την αφομοιώσουν. Εφρμόζεται τέλεια στην συγκεκριμένη ομάδα και την θεωρώ την πλέον κατάλληλη για την Αρσεναλ. Ελπίζω να δουλεύει το ίδιο καλά και στο fm 2008.
User avatar
Mikes Pros
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Thu Jul 20, 2006 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: Sevilla
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Location: Salonica se lew!
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καποιες επισημανσεις παρατηρhσεις που αφορουν λεπτομερειακα στοιχεια του συστηματος


1,Με βαση την υψηλη πιεση,την ανεβασμενη αμυντικη γραμμη,την γενικη προδιαθεση της ομαδας(closing down,defencive line,mentality) κρινω οτι δν χρειαζεται αλλος μοχλος πιεσης οπως κ ειναι το width προς το wide για να ανοιξεις τον αντιπαλο.Αντιθετα θεωρω οτι το width καλο ειναι να τεινει προς το narrow σε συνδυασμο με κοντινες πασες κ τον υψηλο ρυθμο που προτεινεις, για την μειωση λαθων κατα την αναπτυξη.

2.Τακλιν στους ml mr θεωρω πως πρεπει να κρατιουνται στο easy ωστε οι εκαστοτε παιχτες να μην χανουν τη θεση τους πεφτοντας σε ασκοπα μαρκαρισματα.

3,Ενα αμυντικο χαφ κ με βελακι ταυτοχρονα , δεκαρι ελευθερας βοσκης κ τα εξτρεμ να προωθουνται επισης εχοντας κ αυτα βελακια προυποθετει γερο στομαχι κ σοφη χρηση του συστηματος.(γκολ θελω τωρα το θελω καταστασεις!)

4.Ειμαι υπερ της short επιλογης στο passing style του dmc κ οχι σε direct.Κατα την αναπτυξη του συστηματος το dmc θα βρισκεται διπλα στα εξτρεμ κ στο δεκαρι ενω θα βρισκεται σε αποσταση απ τους φορ.Ετσι θετωντας direct passing style μπαινει σε πειρασμο να μεταφερει τη μπαλα ΑΠΕΥΘΕΙΑς στην επιθεση αδρανοποιωντας τους ml mr amc...
User avatar
santamou
Amateur
Amateur
Posts: 195
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:57 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος, Liverpool
Location: Τηνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω σεβιλλη και χρησιμοποιω το συστημα akyla diamond το επιθετικο....εχω στην κορυφη τον κανουτε και τον ιακουιντα μπορειτε να μου πειτε τι οδηγιες να δωσω στον καθενα ;γιατι οταν πιανει ενιαρια ο ενας ο αλλος μενει στο εξι η στο επτα.........
djody_3
Trialist
Trialist
Posts: 69
Joined: Thu Jul 22, 2004 11:03 am
Football Manager της ομάδας: Atletico Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: AΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Akyla χρησιμοποιώ το σύστημά σου. με την αμυνα τοσο ψηλά και τους αμυντικους να εχουν υψηλο closing down εφαγα το γνωστο γκολ του FM. Σεντρα η μπαλία οπως θες πες στο απο πισω απο την σεντρα στον AMR που βρισκονταν μπροστα απο τo DL μου και γκολ.Καμια πρόταση? βέβαια Αρης-Ρόμα 1-1 αλλάθα μπορούσα να κερδίσω.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον Άρη είχες και παραπονιέσαι :P ;

Εξηγώ σε ένα από τα πρώτα ποστ πως η τακτική δεν είναι για μέτριες ομάδες και πως ανάλογα την ομάδα που μανατζάρει κάποιος μπορεί να κάνει τις ανάλογες αλλαγές :wink:


Οπότε αν πας να παίξεις εκτός έδρας ειδικά στην Ευρώπη και με τον Άρη θα αρπάξεις αρκετά μπαλάκια

Κατέβασε το closing down και την άμυνα
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάλι καλά να λες... :D
User avatar
Makednos
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Fri Nov 05, 2004 12:11 am
Football Manager της ομάδας: Notts County
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη/Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχει δικιο ο Ακυλας,

Εγω με την Walsall για να κρατηθω στην Πρεμιερσιπ παιζω με 3 DMC στα 25 απο τα 38 ματς.

Οταν κάνεις μια μετρια προς καλη ευρωπαικη ομαδα τοτε μπορεις να χρησημοποιεις τεοια συστηματα, αλλιως 5-4,5-0,5 και αγιος ο Θεος
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
Ειναι τρελος ειναι τρελλος ο Πρ... ΛΑΟΣ
djody_3
Trialist
Trialist
Posts: 69
Joined: Thu Jul 22, 2004 11:03 am
Football Manager της ομάδας: Atletico Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: AΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Akyla ευχαριστω για την απαντηση. Ακομα και για τον Αρη ομως sky is the limit.Πρωτη χρονια τριτος με δικα μου tactics (AEK 57,Gavros 57,Aris 56) αλλα δευτερη χρονια δεν ξερω τι τρεχει με το FM και δεν πιανει τιποτα. Αλλαξα καποια settings στη τακτικη μου αλλα παλι τα ιδια. Για αυτο ειπα να δοκιμασω τη δικια σου. Παρολά αυτα και λογω ελλειψης ποιοτιών παικτων θα γυρισω στα δικά μου και οτι γινει.
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακυλα μιας και παιζεις με AMC playmaker εχεις δοκιμασει να βαλεις το focus passing στο through the middle?Εχει καθολου αποτελεσμα?
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το χρησιμοποιώ μόνο όταν βλέπω οτι μου έχουν πάρει τα άκρα μέσα στον αγώνα
Πολύ σπάνια δλδ

Γενικά δεν είμαι fan του throught the middle
User avatar
JackoS
Backup
Backup
Posts: 982
Joined: Wed May 24, 2006 10:50 pm
Football Manager της ομάδας: Girona Futbol Club
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: PAOK τρελαίνομε!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στρώσε αρκετά η άμυνα και μπαίνουν εύκολα γκολς απο κόρνερ πλέων. Σε κάθε παιχνίδι ομος.. περνω 3+ κιτρινες καρτες (: Κατα τα άλλα τέλεια τακτική
nerofidas
Amateur
Amateur
Posts: 205
Joined: Mon Jun 05, 2006 6:02 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης/Exeter City
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Καμμένος....
Location: Αμυνταιο,Φλωρινας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την δοκίμασα στον Άρη και στο Fm2008 και είναι πραγματικά πολύ καλή!Ο Akyla πάλι έκανε το θαύμα του!! (:
ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΑΡΗ ΣΤΟ ΛΕΩ...ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥΛΜΑΝ Ή ΣΕ ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΟ ΠΕΤΑΛΟΟΟΟΟ.....
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”