Akyla Diamond tactic

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έμενα πάντως με τη πάροδο του χρόνου , τα παιχνίδια κερδίζονται πιο εύκολα.......
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Την τακτικη την κατεβασα μολις την ανεβασες,αλλα μολις τωρα την δοκιμασα.Εχεις κανεις καμια αλλαγη απο τότε να την βελτιωσεις;.Δεν την δοκιμασα ακριβως ιδια διοτι εκανα καποιες μικρες αλλαγες.Κρατησα παντως τις θεσεις,τα βελακια,και αρχικα ειχα κρατησει και τις οδηγιες για τα κορνερ,τα φαουλ και τα πλαγια.Αυτο που εχω να πω ειναι οτι μου θυμησες το ποσο πιο διασκεδαστικο και απολαυστικο γινετε το μανατζερ οταν παιζεις τοσο επιθετικα.Ειχα να παιξω ρομβο απο τοτε που το μανατζερ λεγοταν ακομη τσαμπιονσιπ μανατζερ,και τωρα που το ξαναεβαλα κολλησα ακομα περισσοτερο.Επισης δοκιμασα στα κορνερ να βαλω το ενα DC να κανει near post flick on,και ετσι βαζω πιο πολλα γκολ απο κορνερ.Τελος,δεν ξερω αμα ειναι ιδεα μου,αλλα νομιζω οτι εχει μερικες αδυναμιες στα στημενα στην αμυνα.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για τα επιθετικά κόρνερ δεν είναι ανάγκη να βάλεις τον δυνατό ST,αλλά κάποιον που έχει καλό heading,jumping,strenght(και μερικές φορές και bravery) οπότε καλά έκανες και έβαλες τον έναν DC

Για τα αμυντικά στημένα δεν είχα προσέξει κάποια αδυναμία,ίσως παίζει ρόλο και ποιά ομάδα μανατζάρεις

Απ'ότι θυμάμαι δεν είχα πειράξει τις αμυντικές λειτουργίες στα στημένα

Μετά από αυτή τη τακτική έχω δημιουργήσει και άλλες που βασίζονται στην αρχική,αλλά δεν έχει νόημα να τις ποστάρω
Τις φτιάχνω με βάση την ομάδα που έχω και τις αδυναμίες τις

Γενικά να ξέρετε πως όποια τακτική και να κατεβάσετε θα πρέπει να της ρίξετε μια ματία και να κάνετε κάποιες αλλαγές όπως έκανε και ο mitsosvd,ίσως να τη βελτιώσετε ακόμα περισσότερο :wink:
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

[quote="Akyla"]Για τα επιθετικά κόρνερ δεν είναι ανάγκη να βάλεις τον δυνατό ST,αλλά κάποιον που έχει καλό heading,jumping,strenght(και μερικές φορές και bravery) οπότε καλά έκανες και έβαλες τον έναν DC[/quote]
Δεν εννοουσα αυτο ακριβως.Τον δυνατο ST τον ειχες attack near post,αυτο δεν το πειραξα,απλα αλλαξα το forward σε near post flick on απο το ενα DC
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακυλα μπορεις να αναφερεις τα instructions του AMC?
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
terrygitsos
Trialist
Trialist
Posts: 96
Joined: Sat Mar 03, 2007 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: Καστορια κ Brazil στο fm 2005!
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, Kastoria, Kalamaria
Location: Καστοριά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει το τελειο συστημα. Καθε ομαδα αποδιδει διαφορετικα με το ιδιο συστημα. Πρεπει, κι εκει φαινεται ο καλος ο παικτης, να βρεθει το καταλληλοτερο συστημα για καθε ομαδα. το θεμα ειναι αν μπορει κανεις να το βρει. Αν γινει αυτο, η επιτυχια ειναι σιγουρη. Ο προπονητης πρεπει να προσαρμοσει το συστημα αναλογα με τις αναγκες της ομαδας και τους παικτες.
Αν αλλαξουν οι παικτες, ισως χρειαστει να αλλαξει και το συστημα(ακομη κι ηταν τελειο για την προηγουμενη χρονια). Ειναι πολυ δυσκολο παντως.
Life is not about waiting for the storm to pass, but learning to dance in the rain...

Όρκος του Φαϊτκλαμπίτη:
Ορκίζομαι να φυλάττω πίστη στην εκπομπή, υπακοή στους κανόνες της, υποταγή στο Γιάννη Τσαούση, να μισώ τους Πουρκουάδες και τους απανταχού στη γη τρυφερούς, να τιμώ μέχρι την τελευταία ρανίδα της σοβαρότητας μου τη φράντζα του Μάκη και τη χαίτη του Κώστα, να αφήνω ήσυχη την ΑΕΚ μωρέ και να ενεργώ εν γένει ως πιστός και λαλημένος φαϊτκλαμπίτης
Image
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="COACH VENTOUZA"]Ακυλα μπορεις να αναφερεις τα instructions του AMC?[/quote]


Γιατί, η τακτική δεν τα έχει? :?
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

FM_MaNI@C
National Manager
National Manager
Posts: 8332
Joined: Wed May 18, 2005 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: Getafe Club de Fútbol S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Location: Thessalonique
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Akyla έχεις δοκιμάσει να κάνεις το Attack Near Post στα κόρνερ Near Post Flick On?

Ίσως να δουλεύει καλύτερα :wink:
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

FM_MaNI@C καλά που το ανέφερες
Η κομπίνα πιάνει σε near post flick on,σε αυτόν πάει δηλαδή η μπάλα και όχι attack near post

Νομίζω πως το είχα διορθώσει αλλα έκανα λάθος
Ίσως στείλω νέο λινκ με ανανεωμένη τη τακτική
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αντιγράφεις που αντιγράφεις...
Αντέγραψε σωστά τουλάχιστον. :D
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν εχω ιντερνετ σπιτι.Μπαινω απο νετ καφε.Δεν μπορω λοιπον να κανω download τις τακτικες και τις φτιαχνω σπιτι μονος μου.Οποτε μερικα instructions πρεπει να τα υποθεσω
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
igor_rakocevic
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Tue May 22, 2007 4:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετρια και προχειρη τακτικη ο Lucas δεν μπορει να κρατησει μονος του το κεντρο. Αφηνει πολλους κενου χωρους και μια καλη ομαδα με ποιοτικα και γρηγορα χαφ μπορει να σε διασυρει αφου καρδιζει ευκολα την μαχη του κεντρου!! δοκιμασε να βγαλεις εναν φορ και να βαλεις εναν DM προωθωντας τους ακραιου επιθετικους!! Τα μπακ θα σε βοηθησουν στισ αλληλοκαλυψεις!! Ξερεις εσυ!! Εισαι μεγαλος tactician παντως σε παραδεχομαι!!!!
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν βάλω έναν DM σε θέση επιθετικού τότε θα μιλάμε για άλλη τακτική (:

Το "μέτρια τακτική" το δέχομαι,αλλα΄το "πρόχειρη" όχι

Επίσης αν δεν σου κάνει κόπο διάβασε όλο το τόπικ για να δεις τις αναφορές μου στη συγκεκριμένη τακτική
Δεν τη συνηστώ σε όλες τις ομάδες ως αρχική τακτική,αφού η θέση του DM και περισσότερο του AMC κάνουν τη διαφορά
User avatar
theotses
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6914
Joined: Mon May 29, 2006 12:15 pm
Football Manager της ομάδας: Reading
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκος, Man Utd, T.F.F.
Status: Non-stop projecting!!!
Location: Stockholm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="igor_rakocevic"]Μετρια και προχειρη τακτικη ο Lucas δεν μπορει να κρατησει μονος του το κεντρο. Αφηνει πολλους κενου χωρους και μια καλη ομαδα με ποιοτικα και γρηγορα χαφ μπορει να σε διασυρει αφου καρδιζει ευκολα την μαχη του κεντρου!! δοκιμασε να βγαλεις εναν φορ και να βαλεις εναν DM προωθωντας τους ακραιου επιθετικους!! Τα μπακ θα σε βοηθησουν στισ αλληλοκαλυψεις!! Ξερεις εσυ!! Εισαι μεγαλος tactician παντως σε παραδεχομαι!!!![/quote]

http://www.fmgreece.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=14626

Μπες για να δεις και με screenshot οτι αν εχεις τους παιχτες που λεει ο Ακυλα ακριβως, ειναι και γ...ω τις τακτικες.

Αν κι εγω μετα το 60-65, παιζω 4-3-2-1 για να κρατησω το σκορ και το κεντρο καλυτερα...
Form Follows Function Follows Financing
pawel
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Nov 28, 2005 9:30 pm
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντως ο ρόμβος φαίνεται να αποδίδει καλά γενικότερα. Με μια τακτική που έφτιαξα εγώ και στην οποία χρησιμοποιώ ρόμβο με αρκετές όμως διαφορές από αυτές του Akyla έχω πολύ καλά αποτελέσματα έως τώρα, Νομιζώ πάντως ότι χρειάζεσαι ένα DMC "μηχανάκι" για να κλείνει τις τρύπες στο κέντρο
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”