"Player tutoring and mentoring"...Ποσο εχετε ασχολ

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
Jimbaggio
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειναι μια απο τις καινουργιες προσθηκες του παιχνιδιου, δεν ξερω ποσοι απο εσας την εχετε "ψαξει" καθολου...Οπως διαβαζω σε ενα site : "Another new addition to FM07 is player to player mentoring. This basically enables you to have your tell your junior team members to use a star first team player as a mentor and learn from their style of thinking and playing..."

Βεβαια χρειαζεται να προσεξετε καποιες πολυ συγκεκριμενες παραμετρους πριν προχωρησετε σε τετοια ενεργεια, αλλα το εφαρμοσα με πολυ προσοχη και μετα απο τεσσερις σεζον με την Valencia ειδα αποτελεσματα... :)
User avatar
mpagasas__
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Sat Jan 31, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω συνήθως κάνω την ομάδα μου φροντιστήριο :P βάζοντας πολλούς first-team παίκτες να βοηθούν τα τσικό.Βέβαια πρέπει να προσέξεις,γιατί αν οι παίκτες έχουν διαφορετικές προσωπικότητες ενδέχεται να μαλώσουν και να υπάρξει αρνητικό κλίμα στην ομάδα.Συνήθως αν ο πιτσιρικάς σου πει οτι είναι ενθουσιασμένος που θα δουλέψει με τον τάδε δεν υπάρχει πρόβλημα.
corey8
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Tue Oct 19, 2004 12:19 pm
Location: Κοζάνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

νομίζω οτι βοηθάει πολύ ειδικά τους νέους. Αλλα δεν κατάλαβα κάτι άλλο, πήρα τον serginho μπας και βάλω και μάθουν τίποτα οι μικροί αλλά δεν μου τον βγάζει στούς παίχτες που διαλέγεις για να κάνει tutoring
Jimbaggio
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aυτο οντως ειναι ενα προβλημα που δημιουργειται συχνα, αφου μπορει το παιχνιδι να επιλεγει σαν μεντορα καποιον που εσυ δεν προτιμας αλλα να θυμασαι οτι ο μεντορας θα πρεπει να εχει τουλαχιστον μια natυral position ιδια με τον νεαρο δεν γινεται δηλαδη να διδαξει δηλαδη ο Serginho καποιον που παιζει center back.
Επισης αν στην ομαδα υπαρχει θεωρητικα καλυτερος παικτης απο τον Serginho σε αυτη την θεση και ας ειναι μικροτερος σε ηλικια τοτε θα υπαρχει αυτος σαν πρωτη επιλογη
"People Are Polished by Struggle Fight , Win and Shine..." Roberto Baggio
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, αφού μπορείς να βάλεις ένα side Back για μέντορα σε center back.
Το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα είναι ότι ο Serginho είναι καινούργια μεταγραφή και δεν γνωρίζονται αρκετά καλά για να ζητήσεις κάτι τέτοιο από οποιονδήποτε από τους δύο. Γενικά το tutoring απαιτεί οι δύο παίκτες να περνάνε αρκετό χρόνο μαζί στην προπόνηση, κάτι που προϋποθέτει καλές σχέσεις μεταξύ τους. Έτσι το παιχνίδι δεν σου επιτρ'επει να βάλεις για tutor κάποια καινούργια μεταγραφή, αφού δεν θα υπάρχουν καθόλου σχέσεις μεταξύ των δύο παικτών, πόσο μάλλο καλές.

Με απλά λόγια περίμενε να ενσωματωθεί ο Serginho και θα είσαι οκ.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
niwem
Amateur
Amateur
Posts: 137
Joined: Mon Dec 12, 2005 2:13 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε παιδια μπορει να μου εξηγησει κανεις πως χρησιμοποιειται το mentoring στο manager? εχω τον ολυμπιακο και δεν μπορω να το εφαρμοσω. μπορει να μου πει κανεις πως το κανετε? απο που και και πως. δηλαδη π.χ αν παρω τον κωνσταντινου μπορω να κανω tutoring τον ματσουκα?απο που το επιλεγεις?και πως το βλεπεις αν γινεται?
niw
User avatar
Drg
Trialist
Trialist
Posts: 79
Joined: Mon Nov 15, 2004 11:14 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: πάνω από ένα πληκτρολόγιο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή το έχω ψάξει λίγο κι εγώ, εμπειρικά να πω τα εξής: Το tutoring είναι καλό αν ο παίκτης ενθουσιαστεί στην αρχή, αλλά κακό αν κάποιος αναφέρει ότι δεν πιστεύει ότι θα κερδίσει κάτι. Βλέποντας από τον FMM εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι παίκτες που έχουν πάει για tutoring και έχουν εκφράσει δυσπιστία βάζουν σαν dislike τον συμπαίκτη που τους εκπαίδευσε. Αυτό μακροχρόνια και μετά από πολλές δοκιμές μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στην ομάδα γιατί θα υπάρχουν πολλές αντιπάθειες μεταξύ των παικτών. Αντίθετα αν έρθει κάποιος μεγάλος παίκτης στην ομάδα, ψάξτε να βρείτε κάποιον νέο που να έχει στο happiness ότι είναι χαρούμενος που ο Τάδε είναι στην ομάδα, και βάλτε τους να συνεργασθούν. Είναι βέβαιο ότι θα "κολλήσουν".

Πάντως, εκτός από το προφανές άμεσο αποτέλεσμα της ψυχολογίας, το μόνο που έχω δει σαν μακροχρόνιο αποτέλεσμα είναι ότι οι εκπαιδευόμενοι παίκτες μετά την εκπαίδευση αποκτούν 1-2 από τις ξεχωριστές κινήσεις του παίκτη που τους εκπαίδευσε, κι αυτό μόνο αν το tutoring έχει πετύχει
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4362
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προυπόθεση, βέβαια, είναι ο πιτσιρικάς να παίζει στην ίδια θέση με τον μεγάλο σε ηλικία & αξία παίχτη. Άλλη 1 σημαντική ένδειξη (αλλά όχι πάντοτε 100% αποτελεσματική) είναι οι υπόλοιποι παίχτες της ομάδας να βλέπουν τον πιτσιρικά ως "similar type with x" για να βάλεις τον x μεγάλο παίχτη ως tutor.
Όντως ισχύει η βελτίωση των attributes του μικρου αν ταιριάζει με τον tutor.
Βέβαια, υπάρχουν & οι περιπτώσεις "φτασμένων" πιτσιρικάδων (βλ. Van de Borre) που με ύφος 1000 καρδιναλίων δεν δέχονται μαθήματα από κανέναν..![/code]
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και ίσως να παίζει ρόλο και το συμβόλαιο που έχει ο παίχτης
Καλύτερα να έχει Hot prospect ή youngster
corey8
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Tue Oct 19, 2004 12:19 pm
Location: Κοζάνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="zbutsam7"]Προυπόθεση, βέβαια, είναι ο πιτσιρικάς να παίζει στην ίδια θέση με τον μεγάλο σε ηλικία & αξία παίχτη.[/quote]


δεν είναι ανάγκη να παίζουν στην ίδια θέση, εγώ έχω βάλει επιθετικό να μαθαίνει απο αριστερό χαφ μονο και μόνο επειδή έχει καλές κινήσεις :wink:
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

......ενδιαφερον ακουγεται :-) ....ουτε το ειχα προσεξει(ειμαι σκραπα στα αγγλικα :D ).....προσεξα μονο οτι στον παναθηναικο,ο νεαρος Pagalis( καπως ετσι λεγεται...τον βγαζει κατευθειαν με το που ξεκιναει η περιοδος στην πρωτη ομαδα)...και μετα εχει στην καρτελα του similar type with Antosson(τον Σουηδο στοπερ)....ναι αυτο το ξυλαγγουρο :D ...
.....οποτε τωρα ξερω τι θα βγει και ο μικρος αν του κανει με το Σουηδο tutoring.....(χαθηκε να ηταν ο Γκουμακος η Μορις,απτην αλλη εδω φαινεται οτι δεν εχει να κανει με το ποσο καιρο ειναι στην ομαδα ο δασκαλο του μικρου για να κανει tutoring ...αφου με το που ηρθε στο Βαζελο o Antosson...ο μικρος τον ερωτευτικε....κεραυνοβολα :D )
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
Pennywise
Backup
Backup
Posts: 760
Joined: Wed Apr 12, 2006 9:12 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: -4-
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

be may similar type Nikos Lyberopoulos happy booth for tut αλλα στο τελος ο μπεν ειπε οτι δεν αποκομισε τπτ απο τον λυμπε
NYHC
User avatar
viper71
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Mon Feb 23, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Barcelona
Location: Χαλκίδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και εμενα τις περισσοτερες φορες μου λενε οτι δεν αποκομισαν πολλα αλλα κατι βελτιωνεται παντως.. βεβαια μου εχει τυχει στην fiorentina με τον frey και ενα πιτσιρικα τερματοφυλακα ιταλο που ηταν similar type with frey να καταληξουν να γινουν unhappy και οι δυο! παντως πιστευω το βασικο ειναι να εχει similar type και οχι ιδια θεση...
NeoRomeo
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Sat Dec 23, 2006 2:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ιστορία μου αμαρτία μου... Πάμε λοιπόν!

Παίζω με Παναθηναϊκό. Την πρώτη σεζόν βρήκα ένα 18χρονο στη Γαλλία και τον έφερα Ελλάδα μαζί με τον Maxi Lopez (τότε 24 και πολύ καλός παίκτης).

Ο 18χρονος Γάλλος λοιπόν (Steven Roch) ήταν σφουγγάρι ο άτιμος. Έμαθε κινήσεις από Παπαδόπουλο, Μάντζιο, Σαλπιγγίδη, Γκέκα, και δυο τρεις από τον Trezeguet. Τώρα τον έχω σαν target stiriker αλλά επειδή έχει χάλια τεχνική, συνήθως σκουπίζει τον πάγκο. Το καλό του είναι ότι μπορεί αυτά που έμαθε να τα μεταφέρει μαζεμένα σε πιτσιρικάδες regens και τους χρυσοπουλάω μετά σε κάτι Ολυμπιακούς και κάτι ΑΕΚάκια.

Αυτό που παρατήρησα είναι το εξής. Αν ταιριάζουν τα physical attributes όπως και το ύψος και το βάρος, είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει tutoring. Μου έχει τύχει πχ μετά από tutoring ένας παίχτης ambitious να αλλάζει νοοτροπία και να γίνεται Resolute (ή πχ powerfull striker, towering striker) και τέτοια.

Θα μπορούσε κάποιος να μας δώσει Link να δούμε τι λένε και αλλού ανα τον κόσμο για το συγκεκριμένο θέμα; Έχει αρκετό ενδιαφέρον και βοηθάει πολύ στη δημιουργία παράδοσης στην ομάδα.

Τώρα τελευταία έχω το εξής πρόβλημα. Πήρα έναν φτηνό παίχτη που είχε την κίνηση Dictates Tempo (πραγματικά βοηθάει απίστευτα) και δεν μπορώ με τίποτα να τη διδάξω στα πιτσιρίκια.

Και κάτι ψιλοάσχετο... Με τους unambitious που δε γυρίζουν σε leader με τίποτα και με τους unsporting, έχετε βρει καμιά μέθοδο να τους βάλω μυαλό;
koudoulis
Amateur
Amateur
Posts: 168
Joined: Mon Mar 21, 2005 4:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγώ πήρα τον Παυλή από την ΑΕΚ και τον έβαλα να μάθει από τον Βικτόρ - δεν στέριωσαν , έμαθε μονο δύο από τις τέσσερις κινήσεις. μετά τον έβαλα να μάθει από τον Εκι. και δεν έμαθε τιποτα και στράβωσαν μεταξύ τους. τωρα φέρνω λουτσιαν μαρτιν γκαλετι - αμα δεν μάθει και από αυτόν το κωλοπαιδο θα το στείλω πίσω στο σχολείο
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2007”