4-1-3-2 Η απόλυτη τακτική...

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!

Η γνώμη σας

Εξαιρετική τακτική!!!
4
15%
Αρκετά καλή
6
23%
Μέτρια
8
31%
εεεεεε.... έτσι κ έτσι
3
12%
Τακτική ήταν αυτό που κατέβασα;
5
19%
 
Total votes: 26
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Akyla"]Aν χρησιμοποιείς Zone Alarm κάνε uninstall/install[/quote]

Thanx, όντως το έχω αλλά σου στέλνω PM να μη συνεχίζω το off topic.
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τώρα που είδα κι εγώ τα screens και αν και είμαι λίγο off topic πάλι, όταν βάζετε πολλές ατομικές οδηγίες, δεν εξουδετερώνονται πρακτικά οι ομαδικές;;; Βλέπω π.χ. εδώ να έχει passing style Direct. Αν οι περισσότεροι παίκτες έχουν short τι υπερισχύει τελικά; Η ίδια ερώτηση ισχύει για όλα όσα ρυθμίζονται και ατομικά και ομαδικά.

Επίσης έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι όταν τσεκάρεις το counter attack όπως ο φίλος εδώ, ισοδυναμεί με closing down rare και defensive line deep. Ισχύει αυτό; Αν ισχύει προφανώς "ακυρώνει" τις επιμέρους ρυθμίσεις...
User avatar
profitis
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Thu Jan 29, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="kcb"]Τώρα που είδα κι εγώ τα screens και αν και είμαι λίγο off topic πάλι, όταν βάζετε πολλές ατομικές οδηγίες, δεν εξουδετερώνονται πρακτικά οι ομαδικές;;; Βλέπω π.χ. εδώ να έχει passing style Direct. Αν οι περισσότεροι παίκτες έχουν short τι υπερισχύει τελικά; Η ίδια ερώτηση ισχύει για όλα όσα ρυθμίζονται και ατομικά και ομαδικά.

[/quote]


Οχι απαραίτητα.Μπορεί π.χ σε μία απο τις γραμμές σου να έχεις αλλάξει το passing style.Στην άμυνα ας πούμε μπορεί να έχεις δώσει Short ωστε να είσαι σίγουρος οτι η μπάλα θα περάσει με ασφάλεια στο αμυντικό χαφ ή στους άλλους μέσους σου.Στο direct passing το λάθος είναι πιο εύκολο.


Τώρα που δοκιμάζω σκέφτομαι να το γυρίσω οπωσδήποτε στην άμυνα Short διότι 3 περίπου στις 10 πάσες καταλήγουνε στον αντίπαλο.Βέβαια παίζει να το αλλάξω και στην υπόλοιπη ομάδα και να κρατήσω το direch μόνο στον κεντρικο χαφ.
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="profitis"]

Οχι απαραίτητα.Μπορεί π.χ σε μία απο τις γραμμές σου να έχεις αλλάξει το passing style.Στην άμυνα ας πούμε μπορεί να έχεις δώσει Short ωστε να είσαι σίγουρος οτι η μπάλα θα περάσει με ασφάλεια στο αμυντικό χαφ ή στους άλλους μέσους σου.Στο direct passing το λάθος είναι πιο εύκολο.


Τώρα που δοκιμάζω σκέφτομαι να το γυρίσω οπωσδήποτε στην άμυνα Short διότι 3 περίπου στις 10 πάσες καταλήγουνε στον αντίπαλο.Βέβαια παίζει να το αλλάξω και στην υπόλοιπη ομάδα και να κρατήσω το direch μόνο στον κεντρικο χαφ.[/quote]

Αν προσέξεις όμως το default όταν βάζεις κάποιον DC είναι να του βάζει direct. Μάλλον για να βγάζει γρήγορα τη μπάλα και να μη γίνονται επικίνδυνες πασούλες. Σίγουρα εξαρτάται και από το πόσο κοντά είναι οι γραμμές και πόσο wide παίζεις. Και φυσικά τι passing έχουν οι αμυντικοί σου. Εγώ επιδιώκω να τους το βελτιώνω όσο μπορώ γιατί το θεωρώ critical.
User avatar
profitis
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Thu Jan 29, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Yeap,συμφωνώ φίλε KCB.Το κυριότερο είναι τι passing έχουνε οι αμυντικοί σου.Στο 4-1-3-2 λόγω του καθαρού αμυντικου χαφ που υπάρχει μπροστά απο τους DC άμυνα και κέντρο είναι αρκετά καλα συνδεδεμένες γραμμές.


Δεν ξέρω αν το πως φεύγει η μπάλα απο την άμυνα εξαρτάται και απο το focus passing.Η τακτική εδωπέρα είναι στο mixed αλλα προσωπικά θα το προτιμούσα down both flancks.Πάντως για να αποδώσει η τακτική πρέπει να έχεις οπωσδήποτε πολύ καλό αμυντικο χαφ και αν θέλεις να πλαγιοκοπήσεις καλους εξτρεμ.
User avatar
titos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5242
Joined: Thu Mar 04, 2004 12:00 am
facebook προφίλ: christoforos30uk
Location: Hanwell, London
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Screenshots μετά το τέλος του πρωταθλήματος:

Fixtures

[img]http://img116.imageshack.us/img116/9452/fixturesci8.jpg[/img]

Real Madrid Squad

[img]http://img62.imageshack.us/img62/4888/squadraem0.jpg[/img]

Primera Division League Table

[img]http://img232.imageshack.us/img232/5403 ... on1vb4.jpg[/img]

Tελικά, έχω καταλήξει. Είναι πραγματικά η απόλυτη τακτική... 8)
:protest: ...Φέρτε τον Ντελ Μπόσκε πίσω στην Ρεάλ Μαδρίτης... :protest:
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Eχμ, τη Ρεάλ έχεις, σόρι κιόλας.
I fart in your general direction.Image
User avatar
profitis
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Thu Jan 29, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eχει ο Christos της Real αλλα πήρε και το πρωτάθλημα με 31 πόντους διαφορά απο την Barcelona. ;) .Eίναι κάτι που δεν το πετυχένεις και τόσο εύκολα.


Ειμαι στα μέσα της πρώτης χρονιας(i know,παίζω λιγάκι χαλαρά) και είμαι 3ός αλλα γίνεται πανικός στην κορυφή αφου ο καθένας έχει διαφορετικό αριθμό παιχνιδιων.Βέβαια έχω κάνει ορισμένες μικροαλλαγες στην τακτική.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2006”