Σου είπα, δεν θέλω ξένους!

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
Sir Pretender
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 565
Joined: Wed Jan 26, 2005 1:53 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Κάτω απ' τα δοκάρια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να δούμε σε ποιον θα πέσει βαρύ το αρνί...
golomas
Amateur
Amateur
Posts: 127
Joined: Sun Mar 26, 2006 7:23 am
Location: ΓΟΥΔΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτή η ομάδα τελικά είναι καταραμένη! Ούτε το κυπελλακι δε μπόρεσε! Την επόμενη πήγαινε στο ΠΑΟ μπας+δει καμια άσπρη μέρα κ αυτος! Το πρωτάθλημα σου ανήκει δικαιωματικα!
Burn that......
ntaras
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά, σας ευχαριστώ που παρακολουθήσατε την ιστορία
αυτή τόσους μήνες. Θα μπορούσα να τη συνεχίσω αλλά
1) Ανθρωπος είμαι κι εγώ, θέλω να παίξω το fm2007, και
2) Δεν νομίζω ότι με τους τωρινούς παίχτες, χωρίς κανέναν
ξένο, μπορεί να γίνει η υπέρβαση (δηλ. να διεκδικήσει
η ομάδα ευρωπαϊκό τίτλο). Είπαμε στο FM όλα είναι
εφικτά, αλλά και πάλι....

Πάντως, το πείραμα ήταν πολύ ενδιαφέρον, νομίζω.

Λοιπόν:

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ


10 Μαΐου παίζουμε με την Ξάνθη εντός έδρας. Τελευταίο ματς και ένα μόνο αποτέλεσμα υπάρχει, η νίκη που θα μας δώσει τον τίτλο. Στο μεταξύ η ΑΕΚ παίζει εκτός, αλλά με το αδιάφορο Αιγάλεω, άρα δεν προβλέπεται να στραβοπατήσει. Η Ξάνθη, να θυμίσω, είναι τέταρτη, έχει εξασφαλίσει την τέταρτη θέση και δεν μπορεί να βγει τρίτη. Περίμενα γεμάτο γήπεδο, αλλά μόνο 4400 εισιτήρια κόπηκαν. Κοιτάζοντας τα στατιστικά διαπιστώνω ότι έχουμε συμπληρώσει 20 (!) αγώνες χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα –μας είχε νικήσει τελευταία φορά το Αιγάλεω την 10η αγωνιστική. Όμως αυτά ελάχιστη σημασία έχουν, σήμερα υπάρχει μόνο η νίκη στο πρόγραμμα.
Η Ξάνθη πολύ θα ήθελε να πάρει τη ρεβάνς του 0-4 του πρώτου γύρου και να μας χαλάσει τη φιέστα. Ξεκινάει με πολλή όρεξη και μόλις στο 3’ ο Μαλντονάντο βγαίνει μόνος με τον Χωριανόπουλο, αυτός τον κλείνει πολύ ωραία, το σουτ πάνω του, η μπάλα πηγαίνει στον Μπάρκογλου που βρίσκεται σε κενή εστία αλλά ο Ζήκος τον προλαβαίνει και μας σώζει. Στο επόμενο λεπτό ο Σοκολόβσκι κάνει θαυμάσια μπαλιά στον Μαλντονάντο, σουτ άουτ. Περνάμε τη μπόρα χωρίς απώλειες και σιγά-σιγά βγαίνουμε μπροστά• όμως πέρα από ένα φοβερό τρίλεπτο γύρω στο 25’ (που πιέσαμε την εστία της Ξάνθης πολύ έντονα και χάσαμε μια-δυο καλές ευκαιρίες με τον Παναγή) δεν έχουμε τίποτα να επιδείξουμε. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Σοκολόβσκι σε μεγάλη μέρα στο κέντρο, έλεγξαν το παιχνίδι. Από το Αιγάλεω, κακά μαντάτα, με πέναλτι του Ποτιγουάρ η ΑΕΚ προηγείται 1-0 από το 25’

Στο ημίχρονο βγάζω τον χτυπημένο Μαυρουδή (Φακίνος και Ζήκος δεξιά) και τον Ηλιάδη –όχι επειδή τα πήγε άσκημα, αλλά επειδή θέλω να βάλω τον Βελέντζα, που σήμερα τελειώνει την καριέρα του. Θα μου πεις, κι αν αυτό σου στοιχίσει; Ας στοιχίσει! Στο 50’ μια πολύ καλή κεφαλιά του Παναγή αποκρούει εντυπωσιακά ο Γιόρκα. Στο 59’ ο Ζήκος περνάει πολύ κόσμο από δεξιά, σεντράρει, κόβει ο Τσάνκο σε κόρνερ. Βύντρα το κόρνερ, Καφές κεφαλιά, δοκάρι και μέσα, 1-0! Αμέσως μετά, ντρέπομαι που το λέω, βγάζω τον Παναγή και βάζω Στάθη αμυντικό μέσο να κρατήσουμε το ματς (Εν τω μεταξύ η ΑΕΚ κερδίζει και δεύτερο πέναλτι αλλά το χάνει). Η Ξάνθη περνάει μπροστά, πιέζει. Ευτυχώς είναι εξαιρετικά άστοχοι• εδώ που τα λέμε, τους αναγκάζουμε να είναι –παίζουμε ψύχραιμα και δεν παθαίνουμε πανικό σε καμιά περίπτωση. Όμως μπροστά… τίποτα. Μόλις στο 87’ βγάζει ο Καφές τον Παππά σε αντεπίθεση, εκείνος καθυστερεί χωρίς λόγο κι έτσι το σουτ του γίνεται κάτω από κακές προϋποθέσεις. Η ΑΕΚ πάντα στο 1-0. Τελικά στο 92’ ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του αγώνα, ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!!

[img]http://img301.imageshack.us/img301/2254 ... va5.th.jpg[/img]

Βαθμολογία:
[img]http://img88.imageshack.us/img88/9974/tablejl2.th.jpg[/img]

Και το ρόστερ μας:
[img]http://img151.imageshack.us/img151/3262 ... dq2.th.jpg[/img]


Η ομάδα αυτή άγγιξε τα όριά της• κατέκτησε σχεδόν όσα μπορούσε να κατακτήσει, αλλά στον πόντο, στην παράταση, στα πέναλτι. Μια δεύτερη τέτοια χρονιά θα είναι δύσκολο να την αντέξουμε –η ψυχολογική πίεση είναι πολύ μεγάλη. Όμως εδώ στα Λιόσια αποδείξαμε ότι μπορεί να σταθεί μια αμιγώς ελληνική ομάδα με αξιώσεις και τα ταλέντα που αναδείξαμε, τα παιδιά των 20 χρονών και κάτω (Μαυρουδής, Πλιάτσικας, Χωριανόπουλος, Μαυρουδής, Παναγή, Φακίνος, Στάθης, Κωνσταντινίδης κτλ.) έχουν περίλαμπρο μέλλον –άλλωστε και οι αμέσως μεγαλύτεροι όπως Πιπίνης, Παγώνης, Ηλιάδης, Κυριακίδης, Λιαπάκης είναι όλοι πολύ νέοι, κάτω από 23. Εγώ θα είμαι μαζί τους; Δεν το ξέρω. Αν εκείνοι μείνουν μαζί, μπορούν να γράψουν ιστορία στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Σας χαιρετώ,
Μιχάλης Ντάρας, προπονητής
Gregorio14
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Tue Nov 01, 2005 12:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ιστορία...περιμένουμε αντίστοιχες με πολύ αγωνία και στο καινούργιο FM.

Καλό γράψιμο σε σένα, και καλό διάβασμα σε μας!!!
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν όχι το Μάκαρο, τον Ακράτητο θα τον βλέπουμε με άλλο μάτι ;) Ωραία η ιστορία σου και με σασπένς στο φινάλε! Congrats! :victory:
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
User avatar
mastoras_3
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5259
Joined: Fri Mar 25, 2005 5:57 pm
Football Manager της ομάδας: Aris Salonika
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Location: Πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητηρια Νtara. Φοβερη ιστορια, ελπιζω να ετοιμασεις κατι και για το καινουργιο μαναντζερ :D
User avatar
phidias
Backup
Backup
Posts: 816
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:29 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το έχω ξαναπεί το σύνθημα άλλα δεν πειράζει:
Ντάρα γερά γράψε ιστορία και στο FM 7
ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13!

Οι αναλύσεις του Αλέφαντου με τα σουμπουτέο στο τηλεάστυ μας μαθαίνουν ποδόσφαιρο
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο ntaras πολύ καλή ιστορία και καθαρογραμμένη
+ οτί είχες μόνο Έλληνες στο ρόστερ :wink:
panargeiakara_re_paidia
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 513
Joined: Wed Jul 19, 2006 10:50 pm
Location: Αργος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ωραιος ρε!!!! Θα το συνεχισεις το Game(με Ακρατητο) ομως????
I 'd rather to be hated for who I am than be loved for who I'm not-Kurt Cobain-[1967-1994] Forever in Our Hearts
User avatar
phidias
Backup
Backup
Posts: 816
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:29 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ντάρα περιμένω και νέα ιστορία. Ωραίο θα ήταν να κάνεις το ίδιο στο καινούργιο παιχνίδι. Βάλε με έντιτορ τον Ακράτητο στη Β και ξεκίνα. Πάρε και ξένους αμα θέλεις. (Μέχρι 2-3 βέβαια δεν θέλω 18αδα ξένους) ! :D
ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13!

Οι αναλύσεις του Αλέφαντου με τα σουμπουτέο στο τηλεάστυ μας μαθαίνουν ποδόσφαιρο
ntaras
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά, ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Δεν ξέρω αν
θα συνεχίσω το ίδιο ή άλλο πείραμα στο FM2007.
Και δεν θέλω να βάλω, με έντιτορ, τον ακράτητο
στη Β' Εκτός αυτού θέλω να παίξω κανονικό παιχνίδι
για λίγο :-)
Ποια όμως είναι, κατά τη γνώμη σας, η πιο κατάλληλη
ομάδα της Α' για ένα ανάλογο πείραμα
μόνο με έλληνες;
Δηλαδή μια ομάδα με λίγους αξιόλογους έλληνες
και αρκετούς ξένους;
Υπόψη: στη Β' είναι πιο εύκολο το πείραμα γιατί
εύκολα μπορείς να επιβιώσεις την πρώτη σαιζόν.
User avatar
web_idiot
Amateur
Amateur
Posts: 174
Joined: Mon Sep 30, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: West Ham United F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Location: Βύρωνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ομάδα με λίγους αξιόλογους Έλληνες και πολλούς ξένους;;;

Α' Εθνική:
Ιωνικός, Πανιώνιος, Ξάνθη.

Β' Εθνική:
Δεν γνωρίζω δεν απαντώ...

ΥΓ: Πάντως με αφορμή την ιστορία σου πήρα στο προηγούμενο FM και εγώ τον Ιωνικό, πήρα μικρούς έλληνες και το 2010 πήρα το double. Kepp up the good work.
"Cogito ergo sum" - René Descartes
Sir Pretender
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 565
Joined: Wed Jan 26, 2005 1:53 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Κάτω απ' τα δοκάρια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε Ντάρα, κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την ιστορία σου. Πραγματικά έμπαινα κάθε μέρα στο forum και ήλπιζα να έχεις postάρει ένα νέο επεισόδιο!

Anywyaz, θα μου άρεσε να κάνεις κάτι στον ΠΑΟΚ (κι εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω με τον ΠΑΟΚ) στο FM 2007. Είναι μια ομάδα καταχρεωμένη, στο χείλος του γκρεμού που θα μπορούσε να βασιστεί σε νέους και ταλαντούχους παίκτες. Επιπλέον υπάρχει και η πίεση του κόσμου που θέλει -κλασσικά- τον ΠΑΟΚ μεγάλο και τρανό!
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια κι από μένα Ντάρα! Πάρα πολύ καλή η ιστορία σου.

Αξιόλογους Έλληνες επίσης έχουν το Αιγάλεω, η Λάρισα, ο Ηρακλής.
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άρης ή .... [-o< ΟΦΗ [-o<
Μέσα μου είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω πάλι πίσω
Είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω να δω

Με βροχή να σβήσω
όσα λίγο λίγο καταστρέφει ο χρόνος
Τώρα, μόνος μου
τρελαίνομαι τα πάντα ζητώ
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2006”