Σου είπα, δεν θέλω ξένους!

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
ntaras
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι φωνές από το γραφείο του Κυρίου Προέδρου έφταναν μέχρι έξω. Όλο το κατώτερο τεχνικό προσωπικό, εμείς δηλαδή, είχαμε μαζευτεί και κάναμε χάζι.

-- Να τους διώξεις όλους, ρε! Μ΄ακούς; Όλους! Βραζιλιάνους, Αργεντίνους, Σέρβους, Μέρβους, όλους! Που θα με κάνετε εμένα ρόμπα!
ακουγόταν η αγριοφωνάρα του Κυρίου Προέδρου.

-- Σε ποιον τα λέει αυτά; ρώτησα τον Βαγγέλη, τον φροντιστή.
-- Στον Ρουμάνο.
-- Και ξέρει ο Ρουμάνος τόσο βαθιά ελληνικά;

Η απάντηση ήταν όχι γιατί λίγο μετά ακούστηκαν πάλι αγριοφωνάρες στα αγγλικά. Δηλαδή, στα αγγλικά του Κυρίου Προέδρου.

-- Γιου μαστ σεντ δεμ ολ εγουέι, την υπομονή μου μέσα! Νο φορέινερς χίαρ ένι μορ, μ' άκουσες;

Προφανώς ο Ρουμάνος είχε αντιρρήσεις γιατί σε δυο λεπτά ακούσαμε:

-- Τότε να φύγεις εσύ, μ' ακούς; Απολύεσαι ρε! Έξω, γιου αρ φάιρντ!

Ανοιξε η πόρτα, βγήκε ο Ρουμάνος σαν βρεγμένη γάτα. Σαν έφυγε, ξεπρόβαλε ο Κυριος Πρόεδρος κραδαίνοντας το πούρο του.
-- Ποιος από σας έχει δίπλωμα προπονητή, ρε;

Ολοι έδειξαν εμένα, οι μαρτυριάρηδες:
Ο Ντάρας, Κύριε Πρόεδρε!

-- Καλώς. Από σήμερα είσαι προπονητής. Ελα μέσα να συζητήσουμε.

Πρώτη φορά έμπαινα στο γραφείο του Κυρίου Προέδρου. Με έβαλε να καθίσω, με κέρασε πούρο.

-- Ακου, Μικρέ. Αποφάσισα να αλλάξω. Ο Ρουμάνος είχε φέρει 15 ξένους και μ' έκανε ρεζίλι στην πιάτσα. Αποφάσισα ότι στο εξής η ομάδα δεν θα έχει κανέναν ξένο. Κα-νέ-ναν!
-- Από την επόμενη χρονιά, εννοείτε, έτσι;
-- Ποια επόμενη ρε; Από τώρα! Ακου με: θα βγάλεις στο σφυρί όλους τους
ξένους. Θα τους δώσεις όσο-όσο. Μέχρι και τζάμπα. Δυο μήνες καιρό έχεις, θα τα καταφέρεις. Και με τα λεφτά που θα πάρεις, θα αγοράσεις Ελληνες.
-- Κυπρίους μπορώ να έχω; τόλμησα να ρωτήσω.
-- Και Κυπρίους. Αρκεί να έχουν διαβατήριο ελληνικό ή κυπριακό. Κι ο Τζόρτζεβιτς δηλαδή, μέσα είναι, αν τον καταφέρεις να έρθει.
-- Ξέρετε, η ομάδα... πήγα να πω.
-- Μη με διακόπτεις, Μικρέ! με διέκοψε ο Κύριος Πρόεδρος. Δεν σε κάλεσα για να συζητήσουμε, για να σου ανακοινώσω την απόφασή μου σε κάλεσα. Λοιπόν, είσαι προπονητής με συμβόλαιο ενός χρόνου, παίρνεις τα λεφτά που έπαιρνε ο Ρουμάνος, κι αν η ομάδα σωθεί έχεις μπόνους έναν αριθμό με πέντε μηδενικά.
-- Κι αν βγούμε Ευρώπη; ρώτησα αθώα
-- Πολλά λες, Μικρέ! με κάρφωσε με ένα φονικό βλέμμα.

Κι έτσι στις 2 Ιουλίου 2005, ο υποφαινόμενος, ο Μιχάλης Ντάρας, ανέλαβε προπονητής στον Ακράτητο.

(συνεχίζεται)
User avatar
mnikos_21
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 696
Joined: Tue Jul 27, 2004 3:05 pm
Football Manager της ομάδας: Halifax, Tenerife
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Halifax
Location: Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όλε... καινούρια Ιστορία, και φαίνεται ΚαΛή....!......!......

Αν θες προτάσεις για Έλληνες παίκτες, πήγαινε στο παίκτες προπονητές, στο τόπικ Έλληνεσ κάτω από 300Κ. Έχω ποστάρει κάτι καλούς.


Έρχεται η Ελληνική Ντριμ Τιμ....
[quote="konstantinakis-21-":2nfyr6li]Εγώ πιο πολύ φοβάμαι την Λιλ παρά την Μίλαν. Η Μιλαν αν και ιταλική ομάδα δεν έχει και την καλύτερη άμυνα καθώς την θεωρώ αρκετα αργή. Ειδα και τον Ντελιμπασιτς πολυ γρήγορο... Έχασε και τον Σεβα και δεν έχει παρει ακόμα καποιον άλλο. Ελπίζω να μην πάρει Ρονάλντο



Εdit: Οι πιθανότητες να λέω κοτσάνες ειναι 90%...[/quote:2nfyr6li]
FM_MaNI@C
National Manager
National Manager
Posts: 8332
Joined: Wed May 18, 2005 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: Getafe Club de Fútbol S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Location: Thessalonique
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όταν στα έλεγε ο Πρόεδρος κάπνιζε και το πούρο? :D
Spoiler: show
04/03/2009- Παναθηναϊκός-Πανσερραϊκός 2-3

(75' Χριστοδουλόπουλος, 90+3' Παπάζογλου(αυτ)-23' Μπαϊκαρά, 55' Τσέχ (ΠΕΝ), 71' Τσέχ)

27/10/2009- Πανσερραϊκός - Ολυμπιακός 3-1

(17' Λεοζίνιο, 52' Αθανασιάδης, 84' Ριμόλντι (Πεν.) - 66' Μήτρογλου)
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν φαίνεται άσχημο για προπονητική πρόκληση Ιουνίου. :wink:

Παρόμοιο είχα κάνει μια φορά κι εγώ στο περσινό μάνατζερ με τον Πανσερραϊκό.Δεν αγόραζα κανέναν ξένο,μόνο Έλληνες.Καλά αποτελέσματα είχα,ανέβηκα και Α' Εθνική την επόμενη χρονιά.
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
ntaras
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

(2η συνέχεια)

Την άλλη μέρα βέβαια, όταν μελέτησα την κατάσταση, με έπιασε απελπισία. Χωρίς τους ξένους, ο Ακράτητος δεν είχε πολλούς παίχτες που να στέκονται σε πρώτη εθνική: τον τερματοφύλακα Λυμπερόπουλο, στην άμυνα τον Μπάντα και τον Σφακιανάκη στο κέντρο, τον Πιπίνη αριστερό μπακ, στο κέντρο τον Σκούφαλη, και από κει και πέρα το χάος! Στην ομάδα των Κάτω των 19 υπήρχαν δυο πολλά υποσχόμενοι, ο επιθετικός Αραβίδης και ο αριστερός χαφ Παγώνης. Τους ανέβασα κι αυτούς στην πρώτη ομάδα μαζί με άλλον ένα, τον Ζυγούρη, που όμως δεν μου γέμιζε το μάτι.

Μου ήρθε να πάω να παραιτηθώ. Μόλις με είδε ο Κύριος Πρόεδρος, λέει στην ξανθιά τη γραμματέα: Ρούλα, ετοίμασε μια προκαταβολή για τον Μικρό! Και μου λέει: -- Πάρε για τα πρώτα σου έξοδα μια πενηντάρα. Να αγοράσεις πεντέξι καλά κουστούμια. Το ποσό αυτό να το θεωρήσεις προκαταβολή –αλλά αν έχεις πετύχει εκτός έδρας νίκη μέχρι τα Χριστούγεννα, θα το ξεχάσω. Υπόγραψε εδώ, ότι το πήρες!

Οπότε, προτίμησα να μην παραιτηθώ…

Βοηθό μου έχω τον Βαγγέλη Γκούτη, αλλά προπονητές καθόλου. Χωρίς τους ξένους, δεν συμπληρώναμε 18άδα, ακόμα κι όταν προώθησα τους τρεις πιτσιρικάδες στην "πρώτη" ομάδα. Πρώτο φιλικό, 2 Ιουλίου, κόντρα στον Θερμαϊκό. Ευτυχώς δεν χάσαμε. Η ομάδα σαφώς ανέτοιμη, ωστόσο νίκησε 2-0, με γκολ του Σκούφαλη και του Παγώνη (αυτόν που έφερα από τους μικρούς). Να σημειωθεί ότι κανένα από τα γκολ δεν μπήκε από καθαρόαιμο επιθετικό.

Καλά νέα από το μέτωπο των μεταγραφών: από τους 13 που έβγαλα στο σφυρί, μόνο για τέσσερις μου απάντησαν ότι δεν υπήρξε κανένα ενδιαφέρον! Ο Sow μάλιστα, ένας από αυτούς, βγήκε σε εφημερίδες και παραπονέθηκε εναντίον μου –πού να' ξερε!

Τα φιλικά που έκλεισα για Αύγουστο, τρία γερά ξένα (Ντυναμό Βουκουρεστίου, Λέτσε, Μποαβίστα) και δυο με κυπριακές ομάδες, έγιναν όλα δεκτά. Καλό αυτό.

Η ΑΕΚ μου ζήτησε τον Αραβίδη. Ούτε που να το σκέφτονται.

Πάνω στο γραφείο μου βρίσκω μια στοίβα από φαξ για τους παίχτες που έβγαλα στο σφυρί. Κατακλυσμός! Τα πιο πολλά για τον Macquet, κυρίως από γαλλικές ομάδες, και για τον Marinescu που τον είχα κοστολογήσει φτηνά.

6 Ιουλίου, νέο φιλικό, στον Μεσσηνιακό. Η ομάδα είναι πολύ κουρασμένη και χάνει 1-0 με κακή απόδοση. Δεν έχω παίκτες!

Γίναμε ρεζίλι, είχα κάνει πρόταση στον ελεύθερο Βοσκαρίδη, και προτίμησε να πάει στον Απόλλωνα Λεμεσού. Ο Τσιάρτας επίσης μας έφτυσε μεγαλοπρεπώς, το ίδιο και ο Ταραλίδης που τον είχα ζητήσει δανεικό από Ολυμπιακό. Οι ροχάλες συνεχίζονται: Κόντης, Σαργκάνης (αυτόν τον είχα ζητήσει για προπονητή!)

Έρχονται στο προπονητικό τημ ο Σίμον Κλίφορντ (το αφεντικό επιτρέπει ξένους τεχνικούς) και ο Απόστολος Φίλης. Παίχτες δεν έρχονται.

Μας φτύνει και ο Βούγιας, ένα λαζογερμανάκι που παίζει στη Μύνστερ. Οι πρώτοι που καταδέχονται να έρθουν, είναι δυο νεαροί ελεύθεροι που τους πήρα για την ομάδα των μικρών: Βαχανελίδης και Τσιβελεκίδης! Ονόματα να σου πετύχουν!

Οι πρώτοι παίχτες που επίσημα φεύγουν είναι αυτοί που είχαν μόνο μία προσφορά: ο de Francesco (150.000, Απόλλων Λεμεσού) και ο τερματοφύλακας Μπίλλα (Κρύλια Σοβιέτοφ). Ξαναβγάζω στο σφυρί όσους είχαν μείνει στα αζήτητα• τώρα κάνω και ευκολίες πληρωμής.

Παίχτες πού θα βρω;

(συνεχίζεται)

ΥΓ
@kopa: Κι εγώ για πρόκληση το είχα αρχικά σκεφτεί, και μάλιστα για το FM2007 που θα έχει τον Ακράτητο στη Β' Εθνική.
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

πολύ καλή αρχή! :victory:
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
ntaras
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

(3η συνέχεια)

11 Ιουλίου Κι άλλη ήττα σε φιλικό, 1-0 στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό, αλλά τουλάχιστον αυτή τη φορά παίξαμε καλά και χάσαμε ευκαιρίες.

Φεύγουν ο Gustavinho (250K), ο Sunsing (210K) και ο Edu Sales (450K, Internacional) για λατινοαμερικάνικες ομάδες. Πολλά λεφτά μας φέρνει ο Macquet (825K, Στρασβούργο). Φεύγει και ο Marinescu (75K, WillemII). Το ταμείο δεν είναι πια μείον, αλλά παίχτες δεν έρχονται. Μας φτύνει κι ο Οξύζογλου που προτιμάει να πάει δανεικός στο Αιγάλεω. Και ο Γιάννου του Ολυμπιακού, αλλά και ο Άγγος του Θρασύβουλου! Να μας φτύνει κι ο Θρασύβουλας, ρε Βαγγέλη;

Ποιος ξύπνιος είχε κανονίσει το ένα φιλικό μετά το άλλο; Σαν περιοδεύων θίασος γυρνάμε την επαρχία και τρώμε τη μια σφαλιάρα μετά την άλλη. Σήμερα 13 Ιουλίου 1-0 στη Βέροια, που μπορούσε να βάλει κι άλλα. Ήδη οι εφημερίδες αρχίζουν να γράφουν ειρωνικά σχόλια.

Ξεφορτώνομαι και τον Sow (35K, Αστέρας Τρίπολης).

16 Ιουλίου - εβδομαδιαίο δελτίο ροχάλας: Πίτσος, Εγκωμίτης, Στεφανής (Ηρακλής). Δέχτηκε ο αγγλοκύπριος Νίκολας της Μπράιτον, αλλά για να υπογράψει συμβόλαιο ζητάει την αγγλίδα μάνα του και τον κύπριο πατέρα του. Δέχτηκε κι ο Πασσαλής του Άρη αλλά κι αυτός ζήτησε πιο πολλά απ' όσα δίνει ο Κύριος Πρόεδριος. Το παλεύω μήπως και τους πείσω με τα μπόνους.

Ανοίγουμε σαμπάνιες: η πρώτη μεταγραφή στον Ακράτητο είναι γεγονός! Δέχτηκε να έρθει από τη Μελβούρνη ο ομογενής τερματζής Μάικλ Θεόκλητος. Εχει 19 στον αέρα και 16 στα ρεφλέξ.

Μας φτύνει ο άγνωστος αλλά καλός λαζογερμανός Νάκας (της Wehen) και ο απλώς άγνωστος Κύπριος Τόμμης Χρυσοστόμου (να δεις που θα τον λένε Χρυσόστομο). Και συνεχίζεται το μαρτύριο με ματς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Κύριος Πρόεδρος δεν άντεχε κι άλλη ήττα σε επαρχιακό φιλικό, και μου έδωσε εντολή να βάλω μέσα τους υπό μεταγραφή ξένους. Έτσι, δεν χάσαμε. Ήρθαμε 1-1, και έπρεπε να κερδίσουμε. Το γκολ ένας από τους ξένους, ο Αστέρας μας ισοφάρισε στο ενενηνταφεύγα.

Καινούργιες σαμπάνιες: δέχεται να έρθει ο (ελεύθερος) αμυντικός Αντώνης Νάτσουρας, που κάποτε στο παρελθόν έπαιζε στον Ηρακλή και… ο βετεράνος Λευτέρης Βελέντζας που έπαιζε σε μας στο μακρινό παρελθόν. Για να μην ξεχνιόμαστε, μας φτύνει τελικά ο Νίκολας, αλλά και ο Πασαλής.

Ροχαλοβροντίας συνέχεια: ο Χασιώτης του ΠΑΟΚ και ο 15χρονος Φακίνος! Να μας φτύνουν και τα πιτσιρίκια, ρε Βαγγέλη;

Φεύγει ο Λεντέζμα (600Κ, Γιανγκ Μπόις) και ο Ομπράντοβιτς (150Κ, Τρεβίζο).

(συνεχίζεται)

ΥΓ
@uptight: Τιμή μου!
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="ntaras"]kopa: Κι εγώ για πρόκληση το είχα αρχικά σκεφτεί, και μάλιστα για το FM2007 που θα έχει τον Ακράτητο στη Β' Εθνική.[/quote]

Είσαι ωραίος φίλε!!!
Έτσι μου 'ρχεται να παρατήσω το παιχνίδι μου με τη Ρεάλ Μαδρίτης και να αρχίσω νέο με Ακράτητο :yea: :yea: :yea:

Όσο για το νέο FM2007 δεν πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι ξένοι θα μείνουν στον Ακράτητο.Δεν θα χει τόσο ενδιαφέρον όσο αυτό.

Keep posting 8)
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
ntaras
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

(4η συνέχεια)

Επόμενος σταθμός, 22 Ιουλίου, η ωραία Μυτιλήνη. Η ομάδα κάπως αρχίζει να παίρνει σχήμα στο γήπεδο. Επιτέλους κερδίζουμε 2-0 με πέναλτι που κέρδισε ο Σκούφαλης και έβαλε ο Βελέντζας και με τον Καραχάλιο από ασίστ του Βελέντζα. Οι ντόπιοι έχουν έναν μικρό επιθετικό, τον Μανούσο, που φαίνεται πολύ εξελίξιμος. Ζητάμε να τον πάρουμε, αλλά θέλουν να τον κρατήσουν.

Τώρα ακολουθούν τα δύσκολα φιλικά, με ξένες ομάδες. Λες να φάμε πεντάρες και να νοσταλγήσουμε Τρίπολη και Βέροια, αναρωτιέται ο Φίλης.

24 Ιουλίου: Βγαίνουν τα προγνωστικά της Α' Εθνικής. Μας δίνουν πρώτο φαβορί να πέσουμε και 500:1 για τίτλο. Με ρωτάνε αν το έμψυχο υλικό της ομάδες είναι αρκετό. Παραδέχομαι ότι χρειαζόμαστε ακόμα κανα-δυο. Κανα-δυο ντουζίνες δηλαδή. Γιατί δεν παίρνετε ξένους; ρωτάει κάποιος από τις αθλητικές σελίδες μιας πολιτικής εφημερίδας. Του τη φύλαγα. Είχα κρατήσει δικό του σχόλιο από τον Ιούνιο, όταν αποκαλούσε τον Ακράτητο
"Ρακοσυλλέκτη των ποδοσφαιρικών αγορών της Εσπερίας" και είχε κολλήσει στον Κύριο Πρόεδρο το παρατσούκλι "ο Εισαγόμενος". Ο τύπος έμεινε άφωνος, δεν το περίμενε να θυμάμαι τι είχε γράψει πριν από ένα μήνα.

Φεύγουν οι τελευταίοι ξένοι: ο Βούγιοβιτς (350Κ, Τουλούζ) και ο Ντιένγκ που δεν τον έπαιρνε κανείς και τελικά τον έδωσα δωρεάν στην Ομόνοια για να μην τον πληρώνουμε τζάμπα.
Συνολικά εισπράξαμε 3.300.000 από το ξεπούλημα. Και σιγά-σιγά αρχίζουν να έρχονται παίχτες:ο Κύπριος στράικερ Αλέκος Αλέκου από τον Άρη Λεμεσού (160Κ) και ο βετεράνος αμυντικός του Εργοτέλη Ν. Παπαδόπουλος.

Βέβαια, οι πιο πολλοί εξακολουθούν να ακούνε Ακράτητο και να φεύγουν, αλλά τώρα που στρέψαμε την προσοχή μας στη Β' Εθνική βρίσκουμε πρόθυμους να έρθουν. Πάμε με τον Γκούτη στην Καισαριανή και γυρνάμε με τρεις παίχτες του Εθνικού Αστέρα: Παρασκευαϊδης, Χασιώτης, Φερεκίδης. Ειδικά ο Φερεκίδης, αν και 32 χρονών, είναι πολυεργαλείο και πιστεύω να μου φανεί πολύ χρήσιμος.

29 Ιουλίου, Ακράτητος – Δυναμό Βουκουρεστίου. Έχουμε 5.000 κόσμο στο γήπεδο παρά τις προβλέψεις των άσπονδων φίλων ότι θα γίνουμε ρεζίλι. Στο πρώτο δεκάλεπτο έχουμε τρακ αλλά δεν μας στοιχίζει. Στο 29' ο Παγώνης σεντράρει και ο Χασιώτης ανοίγει το σκορ. Η ομάδα στέκει πολύ καλά και τα πιτσιρίκια με κάνουν περήφανο όταν στο 68' ο Καραχάλιος κάνει το 2-0 με σουτ μέσα από την περιοχή. Τελικά 2-1, μειώνουν στο 81' οι Ρουμάνοι, ΜοΜ ο Νάτσουρας.

Παίρνουμε επίσης τον Φουφούλα από την Παναχαϊκή και τον Ρόβα από την Προοδευτική. Εκείνη η οχιά, ο δημοσιογράφος της πολιτικής εφημερίδας που τον είχα αποστομώσει στη συνέντευξη τύπου γράφει ένα καινούργιο φαρμακερό σχόλιο: Ο Ντάρας κάνει μεταγραφές με πλάνο πενταετίας στον Ακράτητο. Αφού έτσι κι αλλιώς του χρόνου η ομάδα θα παίζει Β' Εθνική, τη στελεχώνει με παίκτες που ξέρουν καλά από Β' Εθνική!

(συνεχίζεται)
Sir Pretender
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 565
Joined: Wed Jan 26, 2005 1:53 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Κάτω απ' τα δοκάρια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος ρε Ντάρα!!! Keep writing :DDDD
sofKC
Coach
Coach
Posts: 2522
Joined: Thu Apr 08, 2004 11:00 pm
Location: στο κοσμο μου
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ο ττομυς χρυσοστομου παιζει ακομη ? :shock:

καλη αρχη.
AEKARA 21
Rotation
Rotation
Posts: 1048
Joined: Thu Mar 17, 2005 4:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Napoli,Valencia,Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Συνέχισε έτσι :D
Αν δε πάρεις κανέναν καλύτερο απ'αυτούς βλέπω να βγαίνουν αληθινά τα σχόλια του δημοσιογράφου. :D
Καλά ο Τσιάρτας μου είχε έρθει μέχρι κ στην Προοδευτική.Προσπάθησε για Κλέιτον.Κι αυτός μου είχε έρθει με 200.000
R 21
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

[quote="AEKARA 21"]Προσπάθησε για Κλέιτον[/quote]

:roll: Προσπάθησε για λίγο να διαβάζεις εκτός από το να ποστάρεις συνεχώς.. :roll:

:karta:
ntaras
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

(5η συνέχεια)

Πικρή γεύση στο δεύτερο διεθνές φιλικό, 5 Αυγούστου κόντρα στη Λέτσε. Κρατάμε γερά σε όλο το ματς, και στις καθυστερήσεις, που είμαστε όλοι χώμα από την υπερπροσπάθεια, ο ιταλός επιθετικός κλέβει μια κακή πάσα του Μπάντα προς τον τερματζή μας και κάνει το 1-0!

Τρίτο διεθνές φιλικό, 12 Αυγούστου κόντρα στη Μποαβίστα και τα παιδιά μου με κάνουν περήφανο. Παρά το ότι τρώμε στο 5' το 1-0 από λάθος του τρίτου μας τερματοφύλακα, αναλαμβάνουμε την πρωτοβουλία και νικάμε 2-1 με γκολ του Τζιμόπουλου και του Σκούφαλη (ΜοΜ).

Ξεθαρρεύω και ξαναρίχνω δίχτυα προς πρώτη εθνική. Ομοβροντία χυλόπιτας: Καπετάνος (ο Κώστας), Μάκος και Μαλαδένης μας φτύνουν…

Για το τέλος είχα κανονίσει δυο πιο χαλαρά φιλικά, με κυπριακές ομάδες, αλλά ο Εθνικός Άχνας δεν φέρθηκε χαλαρά. Ναι μεν νικήσαμε 2-0, αλλά τραυματίστηκαν τρεις παίχτες μας, ευτυχώς ελαφρά. ΜοΜ ο Μπάντας, αν και εγώ θα έβγαζα τον Αραβίδη, που έβαλε το ένα γκολ και έφτιαξε το άλλο.

Τελευταίο φιλικό, 2-0 τον Απόλλωνα Λεμεσού (Ρόβας, Τζιμόπουλος). ΜοΜ ο Βελέντζας αλλά δυστυχώς τραυματίζεται ο Αραβίδης για 1-2 μήνες και δεν έχουμε και πολλούς επιθετικούς. Αν το καλοεξετάσεις, δεν έχουμε κανέναν αξιόλογο.

Μου λείπουν επιθετικοί, μου λείπει κι ένα δεξί μπακ. Πλακώνω τα φαξ από δω κι από κει, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έρχεται η μέρα για το πρώτο μου επίσημο ματς, πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στην Ξάνθη. Οι γηπεδούχοι είναι το απόλυτο φαβορί.
-- Ευτυχώς παίζουμε Κυριακή, κι έτσι δεν θα φάμε το πιο γρήγορο γκολ της χρονιάς, σκέφτομαι από μέσα μου.

Τι θα γίνει αύριο στην Ξάνθη;

(συνεχίζεται)
ntaras
Amateur
Amateur
Posts: 216
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

(6η συνέχεια)

28.8.2005

Τελικά ο Αλέκου είναι καλά κι έτσι δεν θα πάμε χωρίς επιθετικούς στην Ξάνθη. Ξεκινάω με τον Θεόκλητο στο τέρμα, Φουφούλα-Πιπίνη πλάγιους μπακ, Μπάντα αρχηγό-Παπαδόπουλο στο κέντρο της άμυνας, Τζιμόπουλο-Ρόβα κεντρικά χαφ, Φερεκίδη δεξιά, Παγώνη αριστερά στα χαφ, και Αλέκου με Καραχάλιο (που δεν είναι καθαρόαιμος επιθετικός) μπροστά.

Όλα τα προγνωστικά μάς δίνουν χαμένους με διαφορά. Κι όμως, όταν περνάει το δύσκολο πρώτο δεκάλεπτο της προσαρμογής, τα παιδιά μου στέκονται μια χαρά στο γήπεδο –και στο 17' ο Αλέκου κάνει την πρώτη μας επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ αλλά ο Πιζανόφσκι αποκρούει το σουτ. Η Ξάνθη είναι εντελώς υποτονική και οι δικοί μου ξεψαρώνουν όλο και περισσότερο. Στο ημίχρονο είμαστε 0-0 –τους λέω ότι μπορούν να κερδίσουν. Στο 48' ο Φερεκίδης ελίσσεται από δεξιά, κάνει σέντρα στην περιοχή, κι εκεί ο Αλέκου ανατρέπεται από τον Μπάρκογλου. Πέναλτι! Το εκτελεί ο Φερεκίδης και… 1-0! Το περίεργο είναι ότι οι γηπεδούχοι δεν αντιδρούν –πάλι εμείς χάνουμε τις ευκαιρίες. Ο Αλέκου είναι ψόφιος, τον αλλάζω, βάζω τον Βελέντζα να δυναμώσω το κέντρο, αλλά και πάλι οι Ξανθιώτες δεν λένε να πιέσουν. Η Ξάνθη αφυπνίζεται μετά το 90', στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, και με κάνει να κάθομαι σε αναμμένα καρφιά –αλλά άδικα. Το τελικό 1-0 είναι γεγονός. ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ!
[img]http://img427.imageshack.us/img427/9729 ... 2vf.th.jpg[/img]

Τους αγκαλιάζω όλους. ΜοΜ ο Παγώνης. Οι εφημερίδες με ρωτάνε για το ντεμπούτο του Φερεκίδη. Δηλώνω κατενθουσιασμένος. Ό,τι και να με ρωτούσαν, κατενθουσιασμένος θα ήμουν. Το βράδι πάμε μπουζούκια κερασμένα από τον Κύριο Πρόεδρο. Πούρο, Μικρέ; ρωτάει ο Πρόεδρος. Παίρνω πούρο, μου το ανάβει με ένα χαρτί… κοιτάζω καλύτερα, είναι το συμφωνητικό που είχα υπογράψει ότι χρωστούσα τα 50 χιλιάρικα της προκαταβολής. Μου είχε τάξει να μου το χαρίσει αν κάναμε εκτός έδρας νίκη πριν από τα Χριστούγεννα.
-- Ο Πρόεδρος δεν ξεχνάει, μικρέ, εκτός αν υποσχεθεί να ξεχάσει!

(συνεχίζεται)
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2006”