Αντίδοτο του 4-2-3-1?

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπόν....

Την πρώτη φορά που είδα το σύστημα αυτό ήταν στην ΑΕΚ. Στην αρχή λύθηκα στα γέλια γιατί μου φάνηκε αρκετά χαζό. Μετά όμως που έχανα και έχανα συνέχεια, εκτός και αν είχα μακράν καλύτερη ομάδα, μου φάνηκε πολύ σπαστικό.

Άκρη δεν έχω βγάλει ως τώρα. Όποιος έχει κάποια ιδέα ας την ρίξει :wink:

[img]http://img184.imageshack.us/img184/5300/42310ry.jpg[/img]
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιδεα............και ρίχνω........ελπίζω όχι άσφαιρα.

Κλασσικο σύστημα της ΑΕΚ έχεις απόλυτο δίκιο. Αργότερα στο παιχνίδια από Ελληνικό προτάθλημα το βγάζουν και άλλες ομάδες. ...
Ηρακλής αν δεν κάνω λάθος και............Ατρόμητος......
Λοιπόν.
Θα αντιστρέψω τη διαδικασία ανάλυσης. Και εξηγώ:
Όταν έπαιζα με ΑΕΚ αντίπαλο μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι φαίνονταν περισσότεροι μέσα στο γήπεδο ενώ από κέντρο και μπροστά νόμιζες ότι ήταν όλη η ομάδα μαζεμένη. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού οι ακραίοι έπαιζαν στις θέσεις του 4-3-3 δηλ. ανέβαιναν πολύ ψηλά. Οπότε αν κρίνω από τα βελάκια και από το που πατούσαν στο γήπεδο, μάλλον μου κάνει για mentality άκρως επιθετικοί. Έτσι εξηγήτε και το γεγονός ότι τα αμυντικά χαφ δεν ήταν ουσιαστικά εκεί όπου τα βελάκια δείχνουν αλλά έμοιαζαν αμετακίνητα. => τα βελάκια εξισσοροπούν την άκρως επιθετική mentality και τα αμυντικά χαφ μένουν στο κέντρο. Όταν η ομάδα βγαίνει επίθεση λοιπόν τα μπακ βρίσκονται περίπου στη μεσαία γραμμή και κάνουν "κατεβασιές". Τα αμυντικά χαφ οργανώνουν το παιχνίδι από την μεσαία γραμμή, τα εξτρέμ διεμβολίζουν την άμυνα από τα άκρα ενώ ο επιτελικός μέσος μοιράζει παιχνίδι και ενίοτε πατάει περιοχή. Νομίζω (κρίνοντας και από το 2d) ότι το μυστικό της τακτικής είναι το push up καθώς όταν κάνεις επίθεση έχεις 2 αμυντικά χαφ και δύο σεντερ μπακ για να κόψουν την μπάλα σε ενδεχόμενη αντεπιθεση. Μάλλον δηλ αμυντικα χαφ και σεντερ μπακ closing down always. Για πάσες νομίζω με την μία καθώς η ανάπτυξη της ΑΕΚ ήταν ιδιαίτερα γρήγορη και tempo quick. Τέλος target man και down both flags.
Είναι ο μόνος τρόπος να βγάλω νόημα προσωπικά κρίνοντας βέβαια και από ότι εχω δει ως αντίπαλος.
Ελπίζω να βοήθησα και να μην είμαι η αιτία να φας καμία 4αρα.
Φιλικά as always.
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λαθος λάθος έχεται δίκιο.
Νόμιζα αρχικα ότι έψαχνες τρόπο να εφαρμόσεις το σύστημα. Εσύ θέλεις να το αντιμετωπίσεις......(φωστήρας είμαι ο π@στ@ς.........).
Δεν κάνω edit και συγνώμη για το spam αλλα νομίζω ότι και η προσπάθεια ανάλυσης του συστήματος έχει το ενδιαφέρον του.
Πως νικούσα λοιπόν?
Χμμμμμμμμ.
Ένα σύστημα που έπιανε πάντα όταν επαίζα ιδιαίτερα εκτος έδρας με δύσκολους αντιπάλους ήταν το αγαπημένο μου 4-1-2-1-2 αλλά έβγαζα τον ένα επιθετικό και έβαζα ένα επιπλέον αμυντικό χαφ.. ;Όλα τα άλλα τα άφηνα ίδια. Έπαιζα δηλ με 4-2-2-1-1.
Mentality επιθετική, Tempo πολύ γρήγορο ώστε να προλαβαίνω τους αντιπαλους να κόψουν τις αντεπιθέσεις μου. Target men πάντα και μάλιστα run on to ball. Επίθεση από τα άκρα και τα αμυντικά χαφ πάντα close down και hold up ball. Το μυστικό ήταν ότι μόλις έπαιρνα μπάλα έπρεπε να βγει μπαλια μπροστά χωρίς να με κόψουν τα αντίπαλα αμυντικά χαφ. Για αυτό και έπαιζα από τα άκρα εκεί όπου για το α;ντίπαλο υπήρχαν ουσιαστικό μ΄ονο τα μπακ να παίξουν άμυνα καθώς τα εξτρεμ είχαν ανέβει πολύ ψηλά. Width wide και ασφαλώς counter attack.
Οι δικοί μου αμυντικοί χαφ απασχολούσαν τα αντίπαλα και στην ανάπτυξη δεν είχαν καμία αρμοδιότητα. Γενικά νομίζω ότι αν προσέξεις το κέντρο σου και παίξεις με αντεπιθέσεις μπορείς να καταφέρεις πολλά.
Ελπίζω να βοηθήσω. Σε μένα πάντως έπιανε.
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
User avatar
flea
Amateur
Amateur
Posts: 246
Joined: Sun Jan 16, 2005 8:08 pm
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είχα Ολυμπιακό και έπαιζα με ΑΕΚ και ο Σάντος φυσικά χρησιμποίησε αυτό το 4-2-3-1.Στο 1ο ημίχρονο,με 4-4-2 εγώ,μας είχαν πατήσει κάτω.Στο 2ο ημίχρονο αποφάσισα να το αλλάξω σε 4-1-2-2-1 (4-3-3 ουσιαστικά) και ήρθανε τα πάνω κάτω,4 γκολ έβαλα.Και γενικά,όποτε η αντίπαλη ομάδα παίζει 4-2-3-1 εγώ παίζω 4-3-3 και δε συναντώ πρόβλημα,τις περισσόρερες φορές μάλιστα φέρνω και μεγάλα σκορ.
User avatar
GIOTIS OLI
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sun Oct 23, 2005 11:17 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO,Orlando Pirates
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μην τυχόν και δοκιμάσετε 3-4-3 πάντως.Οταν έπαιζα με την ΑΕΚ έβαζα σε εφαρμογή την ίδια διάταξη (4-2-3-1) την οποία έχω παρουσιάσει και εδώ με το τίτλο "ΠΑΟ στα δυσκολα" με διαφορά μόνο στο passing που το είχα short.Οπως και να έχει δώστε μεγάλη βάση στα ακριανά χαφ της ΑΕΚ γιατί κάνουν όλο το παιχνίδι της επίθεσης.Δυο strong full back πιστεύω θα βοηθούσαν.
Last edited by GIOTIS OLI on Sun Jun 04, 2006 1:57 am, edited 1 time in total.
User avatar
JackoS
Backup
Backup
Posts: 982
Joined: Wed May 24, 2006 10:50 pm
Football Manager της ομάδας: Girona Futbol Club
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: PAOK τρελαίνομε!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ομορφο.
BReeZem4N
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Mon May 22, 2006 12:26 am
Location: Καβάλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω παντος απο τοτε που εβαλα το bou-koum-tsa παει μια χαρα και στον ολυμπιακο και στην dag-red
kakoslykos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 410
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:00 am
Location: Erlangen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με την blou-koum-tsa πήρα 3 πρωταθλήματα και ένα κύπελλο με ΟΦΗ, αλλά την ΑΕΚ κατάφερα μόνο μια φορά να την κερδίσω (σε 3 χρόνια - 8 ματς - 7 ήττες, και είχα φάει και πεντάρα).
Στο ματς που κέρδισα, το τελευταίο, (αν δεν κάνω λάθος) είχα βάλει γκολ στην αρχή με φάουλ, είπα να ταμπουρωθώ και έβαλα και target man run onto ball, για ακόμα πιο γρήγορες αντεπιθέσεις. Αυτό που λέει ο Prince#9 δηλαδή..
nogreeklish
[url=http://img160.exs.cx/img160/8522/fmsign ... g:2t2kqb8p][color=orange:2t2kqb8p][b:2t2kqb8p]Kakoslykos Profile[/b:2t2kqb8p][/color:2t2kqb8p][/url:2t2kqb8p] - [url=http://www.fmgreece.gr/phpBB2/viewtopic ... 8:2t2kqb8p][color=red:2t2kqb8p][b:2t2kqb8p]HINTS AND TIPS[/b:2t2kqb8p][/color:2t2kqb8p] for FM2007[/url:2t2kqb8p] - [url=http://www.fmgreece.gr/phpBB2/viewtopic ... 3:2t2kqb8p][color=darkblue:2t2kqb8p][b:2t2kqb8p]Τι θέλουμε στο νέο FM2009;[/b:2t2kqb8p][/color:2t2kqb8p][/url:2t2kqb8p]
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]Στην αρχή λύθηκα στα γέλια γιατί μου φάνηκε αρκετά χαζό.[/quote]

Εγώ πάντως όποτε το βλέπω τρέμω...
Ειδικά στην ΑΕΚ όταν ως συνηθως εχει κάποιον Ερικσον σου πεταει συνεχεια μπαλάκαι απο μακρια η με κεφαλιες...

Μια ιδέα είναι να βάλεις ένα DM (και καλύτερα D C/DM που συνηθως εχουν καλυτερα στατιστικα) να πνιξει το ΑΜ C και να κρατησει τα ακραια μπακ πισω οτι και αν γίνει ... Η άμυνα να στέλνει τη μπάλα γρήγορα μπροστά και απο κει και πέρα να αλλάζουνε αργάαααα αργαααα οι παίκτες τη μπάλα με κοντινές πάσες...

Βεβαια πεινάω και βαριεμαι αν αναλυσω παιρεταιρω... :?
User avatar
kapoios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 678
Joined: Wed Feb 01, 2006 4:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ahtletic Bilbao
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Victorious Athletic celebrates famous Quadraple!
Location: Αιγάλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To παν ειναι να χεις δυο σπουδαια αμυντικα χαφ τον εναν σαν κοφτη και τον αλλο να μαρκαρει στενα το 10αρι.Εκτος αυτου χρειαζεσαι και δυο strong full back που ταυτοχρονα θα ναι κ σχετικα γρηγοροι για να κοβουν τις μπαλιες προς τα δυο εξτρεμ.(Το συστημα αυτο γενικα λειτουργει με μακρυνες ή κοντινες μπαλιες των εξτρεμ με τα μπακ)
Υπολογιστής, αξία : 900 € , Σύνδεση στο Ιντερνετ, αξία : 20 € Χρήση του Viber, αξία : 0 €, το να σε κρατάω απασχολημένο με αυτό το ηλίθιο μήνυμα, αξία : ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ
Φώτης Ζάντζας
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Thu Jan 18, 2007 1:38 pm
Location: Κομοτηνή
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το μυστικό είναι να βάλεις παίκτεσ στα κενα της αντίπαλης διαταξης. Δηλαδή αυτό το σύστημα είναι πολύ αδύναμο στα άκρα. Αν παιξεις με δυο πολύ ταχύτατοους Wingers ή att midf στα πλάγια του έχεις διαλύσει όλη την άμυνα . Μπορεί να δεχθεις πολλά γκολ αλλά θα βάλεις κιόλας/.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2006”