4 φίλοι, 4 προπονητές, 4 ιστορίες

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

<b> DjBasile: </b> Ψιτ, Σανκούρχο, για Γκελ Μπουρντά!!
<b> Sanjurjo: </b> Έλα boss, what’s up?
<b> DjBasile: </b> Ξέρεις τι είναι αυτό παιδί μου;
<b> Sanjurjo: </b> Εφημερίδα boss..
<b> DjBasile: </b> Μπράβο παιδί μου. Για πες μου, ποιανού είναι αυτή η φάτσα εδώ στη πρώτη σελίδα;
<b> Sanjurjo: </b> Εε.. δικιά μου είναι boss. What’s up?
<b> DjBasile: </b> Α, η αφεντομουτσουνάρα σου, πρώτη μούρη στο ‘Φίλαθλο’ ε;
<b> Sanjurjo: </b> Εεε... {<i> χαμηλών τόνων χαμογελάκι </i>}
<b> DjBasile: </b> Φαντάζομαι δεν ξέρεις τι γράφει ε;
<b> Sanjurjo: </b> Όχι boss, δε ξέρω να διαβάζω ελληνικά
<b> DjBasile: </b> Ε τότε, θα σου διαβάσω εγώ στούρνε.. Άραξε.

Ο DjBasile παίρνει ύφος επίσημο, σηκώνει με δυο απότομες κινήσεις πιο ψηλά την εφημερίδα σαν να είναι έτοιμος να βγάλει προεκλογικό λόγο. Τα μάτια του είναι μισόκλειστα, τα αυτιά του έχουν κοκκινήσει πράγμα που σημαίνει ότι ο μελαψός προπονητής πρέπει να έχει φτάσει εσωτερικά τη θερμοκρασία τήξης του σιδήρου...

<b> DjBasile: </b> ‘ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΙΖΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. Φαρ Ουέστ τα αποδυτήρια του Άρη. Στα χέρια Σανκούρχο-Κάσερες. Απαρηγόρητος ο Αργεντίνος μέσος, δυσκολεύει το έργο του DjBasile’ [img]http://img46.imageshack.us/img46/2068/a ... 2wq.th.jpg[/img]

Παύση.

Ο DjBasile κατεβάζει την εφημερίδα και ρίχνει μια δολοφονική ματιά στο ‘δεκάρι’ του Άρη. Κάθε ίχνος γέλιου και ευφορίας, φυσικά έχουν χαθεί απ’το πρόσωπο του Sanjurjo και ο κρύος ιδρώτας που αρχίζει και κατεβαίνει απ’το μέτωπο προς το λαιμό, τον γαργαλάει χτυπώντας παράλληλα το καμπανάκι κινδύνου.. Το ξέσπασμα του προπονητή του, ήτανε θέμα δευτερολέπτων. Ο DjBasile συνέχιζε να κοιτάει τον παίχτη με ένα βλέμμα που έλεγε πολλά. Πάρα πολλά. Ο Θωμαΐδης πάντως, με μια κρυφή κάμερα, θα μπορούσε να φτιάξει το πιο πικάντικο πάνελ της δεκαετίας στη ‘Δίκη της Δευτέρας’
[img]http://img46.imageshack.us/img46/2245/a ... 2es.th.jpg[/img]

<i> «Ρε μαλ*μένο, αμούστακο παιδαρέλι του κώλου, ρε μπαγλαμά σκατάνθρωπε, ρε τιποτένιε, απόβρασμα του Μπουένος Άιρες, τι δηλώσεις είναι αυτές;» </I>

Όχι, δεν τα είπε όλα αυτά. Ήθελε πολύ. Συγκρατήθηκε όμως: -‘Για πες μας το στόρυ σου, Σανκούρχο. Τι τρέχει παλικάρι μου με σένα και τον Κάσερες;’ {<i>«Γελοίε, αυτιάγκουρα, μπακάλη» </i>}

<b> Sanjurjo: </b> Ε.. να.. boss.. είναι λίγο δύσκολο να σου explain. Πώς βγήκαν αυτά στη φόρα;
<b> DjBasile: </b> ‘Απάντησέ μου σε παρακαλώ’, συνέχισε στο ίδιο ύφος αυτός, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι τα ίδια σκεφτόταν και από μέσα του... <I> Άσε τα πούστικα σε μένα μωρή μυξοπαρθένα γιατί θα σου βάλω το Φίλαθλο και τις δηλώσεις κάπου πολύ μέσα σου, για να τα εμπεδώσεις καλά</I>
<b> Sanjurjo: </b> Παίζαμε δικτυακό FM εγώ και ο Κάσερες και μου έκανε unfair..
<b> DjBasile: </b> Tι τι τι τι τι τι τι τι τι;;;;;;;
<b> Sanjurjo: </b> Κοίτα boss, στήσαμε ένα δικτυακό, αυτός Manchester, εγώ Arsenal, εκείνος host και μου έκανε μπινιές με τη database. Άλλαξε κάτι PA στους παίχτες του και μείωσε τους δικούς μου. Και παίξαμε στο Highbury και έχασα 0-7...
<b> DjBasile: </b> Τι, πώς μισό.. μα.. δεν.. όχι εγώ δεν κατ... τι;;
<b> Sanjurjo: </b> Και όχι μόνο αυτό, έσωσε screenshots, ανέβασε και το .pkm σε web forum και μ’έκανε ρόμπα. Τον μισώ coach, δεν πρόκειται να του ξαναδώσω ασίστ ποτέ!
<b> DjBasile: </b> Καλά ρε γελοίε, αυτός είναι ο λόγος; Είσαι τόσο ηλίθιος ρε πανίβλακα να κάθεσαι να μου χαλάς το κλίμα στα αποδυτήρια για ένα κολοπαίχνιδο;;; Και τι παιχνίδι είναι αυτό τέλος πάντων;
<b> Sanjurjo: </b> Το Football Manager είναι boss. Όλοι οι παίχτες, οι προπονητές, όλες οι ομάδες. Δεν το κοιτάς μπας και κάνεις και καμμιά εισήγηση για μεταγραφή το Γενάρη; Να πάρουμε και έναν επιθετικό τώρα που είναι και τραυματίας ο Μπενίσκος...

Η κατάσταση στα αποδυτήρια του Άρη είχε γίνει άσχημη. Χαμηλό morale, τραγική μπάλλα, λίγες οι εναλλακτικές λύσεις. Στους ομίλους του ΟΥΕΦΑ, ο Άρης ήταν συγκλονιστικός στο Ούντινε όπου έχασε 3-2, ενώ κέρδισε δύσκολα τη Σταντάρ Λιέγης με 1-0 στη Θεσσαλονίκη. Στη συνέχεια όμως έχασε με κάτω τα χέρια απ’την ΑΖ 2-0 και έτσι χρειάζεται μόνο νίκη στο τελευταίο εντός με την Auxerre για να πετάξει έξω την Ουντινέζε και να περάσει τρίτος. Ο Παναθηναϊκός εξάλλου χρειάζεται ένα θαύμα για να προκριθεί έχοντας μαζέψει μόλις 2 βαθμούς σε τρεις αγώνες, ενώ και ο Ολυμπιακός πρέπει να κερδίσει εντός την Γιουβέντους για να ‘προκριθεί’ στο ΟΥΕΦΑ. Το πρόβλημα των ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη είναι λίγο πολύ γνωστό. Στον Άρη όμως τα ποράγματα ήταν δυσοίωνα. Ήττα στο Κορυδαλλό, ήττα εντός απ’τον Ολυμπιακό Βόλου.. Έπρεπε να πάρει μια απόφαση και γρήγορα. Να τους στείλει και τους δύο στον δρόμο που προτείνει και ο Σφακιανάκης; Να δώσει χρόνο; Να τους παγκώσει; Να τους παίζει ενναλάξ; Κι αυτή η διοίκηση... Μηδέν λεφτά για μεταγραφές... Μήπως ήρθε η ώρα να πουλήσει τα ‘αστέρια’ του; Μήπως να έδινε τον Παπαδόπουλο στο φίλο του στη Φιορεντίνα τελικά; Αμυντικούς είχε κι άλλους.. Σχετικό αυτό. Ο Γόγολος ας πούμε είναι αμυντικός; Δύσκολοι καιροί για managers…
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

<b> DjBasile's Personal Diary
Moments before the rising of 2006 </b>

Ο ήλιος έδυσε και το σκοτεινό πέπλο της νύχτας απλώνεται πάνω από το Λευκό Πύργο. Τα φώτα της πόλης, ένα προς ένα, δειλά, κάνουν την εμφάνισή τους δίνοντας ένα πολύχρωμο φόντο στο μίγμα των ανθώπινων ομιλιών, των αυτοκινήτων και όλων των ήχων που ντύνουν μια μεγαλούπολη. Ο κόσμος τρέχει πανικόβλητος πάνω κάτω στους φωτεινούς, γεμάτο ζωή δρόμους. Κουβαλούν τσάντες με δώρα, με ρούχα, με τα τελευταία ψώνια, πριν υποδεχτούν το νέο έτος.

Το δωμάτιο εδώ στο Μακεδονία Παλάς είναι τελικά πολύ καλό. Πάντα κάτι θα βρεις, κάποια γωνία του που δεν είχες παρατηρήσει, που θα σε κολλήσει. Να ξεχαστείς λίγο. Αλλά κι αυτό είναι στιγμιαίο. Τελικά μου το έλεγε εμένα η μαμά μου. 'Πού πας στα ξένα παιδίμ; Οι Έλληνες ξέρουν μπάλα; Τι πας να κάνεις κείθε κάτου;'

Χε.. Μπάλλα ξέρουν μάνα, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Δεν την αγαπούν. Αυτό είναι το πρόβλημα. Είχα βγει τις προάλλες με το Κωστίκο, το προπονητή του ΠΑΟΚ, για κάτι κοψίδια στη Καλαμαριά. Του ΠΑΟΚ που μας κουτούπωσε στο κύπελλο και δεχόμουν απειλητικά τηλεφωνήματα για ένα μήνα απ'τον Σουγιά. Μέχρι και δέμα με ένα πλαστικό αυτί γεμάτο κέτσαπ μου στείλανε... Του ΠΡΩΗΝ προπονητή του ΠΑΟΚ ήθελα να πώ... Το φάγανε το παλικάρι για μερικά άσχημα αποτελέσματα.
[img]http://img100.imageshack.us/img100/1/20 ... 3hd.th.jpg[/img] [img]http://img100.imageshack.us/img100/391/ ... 4tm.th.jpg[/img]
Ο Μαλεζάνι και ο Σόλιντ τι να πούνε δηλαδή; Είναι στις πρώτες θέσεις βέβαια οι τρεις ομάδες της Αθήνας, αλλά δεν μου δείχνουν και ακλόνητα φαβορί όπως λένε όλοι. Άσε που στην Ευρώπη, μόνο ο Άρης προχωράει τελικά!!
Ο Ολυμπιακός εισέπρξε τεμάχια σε όλα τα εκτός έδρας και μέσα πήρε μόνο τη Διναμό Κιέβου τελικά. Πού να σταθείς έτσι; Αμ ο άλλος, ο Ιταλός; Που έφαγε τέσσερα απ'τη Σαμπντόρια και ήθελε ένα θαύμα στη Ρωσσία για να προκριθεί.. Τελικά 2-2 ήρθε με τη Σαχτάρ και ησύχασε.
[img]http://img100.imageshack.us/img100/3964 ... 5io.th.jpg[/img] [img]http://img100.imageshack.us/img100/558/ ... 2zi.th.jpg[/img]
Λες να μείνω άνεργος κι εγώ; Πλάκα πλάκα, τις γκέλες τις κάνει η ομάδα. Κάτι μου λέει πώς αν ο πάγκος δεν βάλει μυαλό στον Σανκούρχο, θα πάρω σύντομα πόδι. Ξεχνιούνται εύκολα οι νίκες εδώ. Σαν χθες ήταν που πανηγυρίζαμε τη νίκη επί της Οσέρ και τη πρόκριση. Ένα κουβάρι εγώ, οι παίχτες και οι Σουγιάδες...
[img]http://img100.imageshack.us/img100/7176 ... age.th.jpg[/img]

Αλλά έτσι είναι εδώ τα πράγματα μάνα. Δεν φανατίζονται για τη μπάλα, αλλά για τις φανέλες. Είχαμε κύπελλο τις προάλλες, 4ο γύρο. Η Ρόδος παραλίγο να βυθιστεί. Μετά τη τριάρα στη Λάρισα, ήρθε 2-2 με την ΑΕΚ. Το είδα το παιχνίδι. Απίστευτη η διαιτησία. Πώς και δεν το πνίξανε το κοράκι στο παλιό λιμάνι;; Στο Βόλο, πάλι τα ίδια είχαμε.. Παίζανε και οι δύο μέσα με ομάδες πρώτης εθνικής. Οι Βολιώτες τόσο πωρωμένοι είναι; Δεν περνάει κανείς από δαύτους εκεί μέσα!! Η Νίκη τον πάτησε τον ΟΦΗ, η Καλλιθέα έμεινε ζωντανή πάντως.. Αλλά το γέλιο ήταν στο ΟΑΚΑ. Δεν μας τύχαινε εμάς ο Παναθηναίκός ρε γαμώτο; Στον επαναληπτικό δεν είχε καμμία τύχη. Το έπαιξα και στο σοίχημα. Σ'ευχαριστώ Γκαλίνοβιτς!!

[img]http://img100.imageshack.us/img100/2314 ... 7lh.th.jpg[/img] [img]http://img100.imageshack.us/img100/2088 ... 6df.th.jpg[/img] [img]http://img100.imageshack.us/img100/7316 ... 6bz.th.jpg[/img]

Στεναχωριέμαι για το φίλο μου στην Ιταλία όμως. Πολύ αγχωμένο τον ακούω. Καλά πάει η Φιορεντίνα βέβαια, 5η είναι, αλλά χάνει εύκολα βαθμούς. Του είπα να πάρει μερικούς καλούς και πολύ εξελίξιμους παίχτες. Τους είδα σ'ένα site του FM.. Μου είχε δώσει ο Σανκούρχο μια λίστα με sites, μια λίστα με παίχτες λαβράκια και μια λίστα με τους world class players.. Ωραίο αυτό το Football Manager τελικά!! Είχα μπει σ'ένα Online tournament τις προάλλες. Είχα πάρει Werder Br. εγώ. Μπουντεσλίγκα παίζαμε. Υποβιβάστηκα. Εννοείται πως είχα δηλώσει ψεύτικο όνομα, δεν είμαι και τόσο [System Interruption: Μη βρίζεις!]! Τέλος πάντων, του είπα να πάρει τον Guarin, τον Kisli ή κάπως έτσι και τον Lucas, ένα Βραζιλιάνο. Μακάρι να τον βοηθήσουν αυτοί οι παίχτες γιατί μου είπε ότι πούλησε τον Pazzini στον Αμπράμοβιτς με 30 εκατομμύρια..
[img]http://img100.imageshack.us/img100/1322 ... s1h.th.jpg[/img]
Χρόνια πολλά μόνα! Καλή χρονιά να έχουμε...
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

<b> <i>Copa Sundamericana Final Match, Leg 1 </i> </b>
<b>Internacional - Boca Juniors </b>
[img]http://img85.imageshack.us/img85/4830/i ... 8xm.th.jpg[/img]
Καλησπέρα σας από το Beira Rio όπου θα παρακολουθήσουμε ζωντανά, την σπουδαία αναμέτρηση ανάμεσα στη νέα πρωταθλήτρια Βραζιλίας Ιντερνασιονάλ και στη φημισμένη και κάτοχο του Κυπέλλου Λατινικής Αμερικής, Μπόκα Τζούνιορς!!

<b> Speaker: </b>Ο καιρός είναι θαυμάσιος, καλοκαιριάτικος, ένα καταπληκτικό Δεκεμβριανό απόγευμα έχουμε σήμερα και φυσικά πάνω από 50,000 θεατές έχουν κατακλύσει όλες τις γωνιές σχεδόν του σταδίου. Ευχόμαστε όλοι να γίνει ένα συναρπαστικό παιχνίδι και να κερδίσει η Ιντερνασιονάλ με 5-0!! Έχουμε κοντά μας, για ένα πρώτο σχόλιο, τον Γερμανό προπονητή της Avai, ομάδας, να υπενθημίσω, που κατάφερε απ'το πουθενά να σκαρφαλώσει στη κορυφή της 2ης εθνικής και να φέρει την Avai στα σαλόνια της βραζιλίας. Καλησπέρα, κύριε Dog
<b> German Dog: </b> Καλησπέρα.. Ερώτηση: Οπαδός της Ρίβερ;
<b> Sp: </b> Ε, όχι, γιατί το λέτε αυτό;
<b> Dog: </b> Το σχόλιό σας για τη πεντάρα, μου φάνηκε λίγο άκυρο. Δεν ξεκινήσαμε καλά.. Τέλος πάντων. Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου να γίνει ένα ωραίο ματς.. Η ατμόσφαιρα είναι εκπληκτική...
[img]http://img85.imageshack.us/img85/8020/inter74wl.th.jpg[/img]
<b> Sp: </b> Η Ιντερνασιονάλ έχει αρκετές απουσίες και κατεβαίνει μ'ένα ανορθόδοξο σχήμα όπου έχει κορυφή τον εξαιρετικό φέτος Leo Gamalho, πλαισιωμένο δεξιά και αριστερά από τους Michel και fernandao. Λίγο παράξενο το σχήμα κύριε Dog, δεν νομίζετε;
<b> Dog: </b> Ομολογώ ότι μόλις άκουσα ότι ο Rafael Sobis έμεινε στο πάγκο, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν: 'Μα τι [System Interruption: Μη βρίζεις!] κάνει πια αυτός ο Ιταλόσπορος;' {<i> γέλια </i>} Ελπίζω οι πολλές απουσίες που έχει η ομάδα, να την επηρρεάσουν αρνητικά και να πέσουν επιτέλους οι μάσκες..
<b> Sp: </b> Δεν σας έπιασα;
<b> Dog: </b> Ήθελα να πω ότι ελίζω να ΜΗΝ επηρρεαστεί η ομάδα και χαλάσει στο τέλος αυτό το ωραίο παραμύθι στο οποίο ζούνε όλοι εδώ στο Beira Rio...
<b> Sp: </b> Και τώρα κυρίες και κύριοι, οι ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο!! Χαλασμός κυρίου στις εξέρδες, για άλλη μια φορά, ο λαός της Ιντερνασιονάλ ΕΙΝΑΙ ο 12ος παίχτης της ομάδας μας!!
<b> Dog: </b> Πφφφ....
<b> Sp: </b> Ε.. συμφωνείτε;;!!
<b> Dog: </b> Εντάξει το κούρασες, απ'το TV Magic σε φέρανε;

{<i> Ο αγώνας ξεκινάει σε μια κολασμένη ατμόσφαιρα. Ο ρυθμός είναι πολύ γρήγορος και η αγωνία στο κατακόρυφο.. Οι οπαδοί της Ιντερνασιονάλ έχουν στήσει το δικό τους πανηγύρι στις εξέδρες..</i>}
[img]http://img93.imageshack.us/img93/2263/i ... 7vr.th.jpg[/img]

<b> 25o λεπτό </b>
<b> Sp: </b> Nα ο Μίτσελ απ'τα αριστερά, πώπω πώς πετιέται στη κόντρα η ομάδα.. Μίτσελ.. βγάζει τη σέντρα, κόψανε οι της Μπόκα, Τίνγκα με τη μπάλα, <b> έφυγε απ'τα δεξιά ο Fabio!!! </b> ναι. Φάμπιο με τη μπάλα, σέντρα.. ΓΚΟΟΟΟΟΛ!!!! Γκολ απ'τον Γκαμάλιο! Το γκολ απ'τον Λεό τον Γκαμάλιο και 1-0!!! Πώς μπήκε ο Γκαμάλιο!!!! 1-0 η Ιντερνασιονάλ!!! 1-0!!!
<b> Dog: </b>....
<b> Sp: </b> Καρποφορεί επιτέλους η υπεροχή της Ιντερνασιονάλ!!! 1-0 μέσα σε τρελλά πανηγύρια!!
<b> Dog: </b> Τι κολοφαρδία θεέ μου...

{<i> Το παιχνίδι συνεχίζεται σε ίδιους πάνω-κάτω ρυθμούς. Οι Βραζιλιάνοι πατάνε πιο γερά και χάνουν μιά-δυό ακόμα καλές ευκαιρίες. Στο ημίχρονο, ο Goddini περνάει και τον Sobis και κάνει το σύστημά του καθαρό 4-2-4 περιμένοντας να καθαρίσει με το τσαμπουκά την αντίσταση των Αργεντίνων. Εξάλλου, η ομάδα δείχνει ότι εκτός έδρας είναι πιο ευάλωτη. Είχε χάσει και απ'την Κορίνθιανς με 2-1 και απ'τη Σάο Πάολο με 3-1 πριν τις επιβλητικές ανατροπές που έκανε η ομάδα μέχρι το τελικό (1-0 και 2-0 αντίστοιχα) </i>}
[img]http://img85.imageshack.us/img85/3856/i ... 5wn.th.jpg[/img]

<b> 70o λεπτό </b>
<b> Sp: </b> Θέλει λίγο προσοχή αυτή η φάση, καθώς ο Στσελότο βγαίνει από δεξιά, εκεί ο Ραμόν τον έχασε τον παίχτη του, προσοχή. μπαίνει ο Στσελότο.. σουτάρει.. ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΤΟΥ ΡΕΝΑΝ...
<b> Dog: </b> ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ
<b> Sp: </b> Ισοφαρίζει ο Παλέρμο....
<b> Dog: </b> ΓΚΟοοοΟοΟοΟοΟοΟοοΟΟΟΟοοοοΟΛΛ!!!!
<b> Sp: </b> Η ομάδα πληρώνει τη κούρασή της από όλη τη χρονιά.. Να δούμε αν θα καταφέρει να κερδίσει κάτι απ'αυτό το παιχνίδι ο Goddini...
<b> Dog: </b> Θα κερδίσει μία.. Βούρτσα απ'το ΑΜΑΝ Teleshopping!!! Αυτό θα κερδίσει ο φλώρος!!! ΓκκοοοοΟΟΟΟοοΟΟΟΟλΛΛΛλΛΛΛ!!!!!

{<i> Το παιχνίδι έλειξε 1-1 και η Μπόκα είναι πλέον το αδιαφιλονίκητο φαβορί για να πάρει για 2η συνεχόμενη χρονιά το κύπελλο στο Λα Μπομπονέρα.. O Goddini δεν έκανε δηλώσεις, φανερά εκνευρισμένος, ενώ ο Dog δήλωσε στο site της Avai την επόμενη μέρα: 'Ελπίζω σε 2 χρόνια να είμαστε εμείς η ομάδα που θα αρπάξει τη μπουκιά απ'το στόμα του Goddini!!' Η κόντρα είχε ξεσπάσει...</i>}
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Παπαδόπουλος κάθισε αναπαυτικά στη πολυθρόνα του σαλονιού του, πήρε το τηλεχειριστήριο και άνοιξε τη τηλεόραση. Βασικά, δεν είναι ακριβώς τηλέοραση αυτό το τεράστιο video wall με τα 12 ηχεία που περισσότερο θυμίζουν εικόνες από rave party στο Χοροστάσιο. Έχει κονομήσει καλά στη Φλωρεντία.

Γεννημένος μόλις το Μάρτη του '79 στη Τραχανοπλαγιά Ευβοίας, έχει να επιδείξει στους τυχόν επικριτές του, ένα αρκετά πλούσιο βιογραφικό. Δεν είναι τυχαίο που πολλοί τον θεωρούν τον καλύτερο έλληνα προπονητή, αν και επανειλημένα δηλώνει ότι είναι ιεροσυλία ένας τέτοιος χαρακτηρισμός. Ο Παπαδόπουλος άφησε νωρίς τα γράμματα και τα θρανία, αφού από μικρός είχε έφεση στο ποδόσφαιρο. Αν και δεν ήταν καλός τεχνίτης όπως ο Βάσια, που από μικρός αγάπησε εκείνη τη σταυρωτή του τρίπλα, φαινόταν ότι στο παιχνίδι του είχε μια επιβλητική, αρχηγική παρουσία. Ήταν και τσαμπουκάς μεγάλος. Ποτέ δεν ήθελε να χάνει και έριχνε και καμμιά ψηλή σε όποιον προσπαθούσε να του κλέψει τη μπάλα. Βλέποντας ότι δεν είχε την απαραίτητη ώθηση απ'τους γονείς του, έφυγε για τη Χαλκίδα όπου μπήκε στα τσικό της ομάδας. Για τα λιγοστά του έξοδα, αφού ήταν στούρνος στα γράμματα, δοκίμαζε τη τύχη του σε διάφορες μικροδουλειές.

Ένας σοβαρός τραυματισμός όμως, στα δεκάξι του, τον άφησε πολύ πίσω. Έτσι αποφάσισε να ασχοληθεί με τη προπονητική, αφού δεν τολμούσε να σκεφτεί τον εαυτό του χωρίς την ασπρόμαυρη θεά. Η πρώτη προπονητική του εμπειρία ήταν με τον ΑΟ Δροσιάς στις τοπικές κατηγορίες. Αφού την υποβίβασε 2 κατηγορίες σε δύο χρόνια, έφυγε στη Γερμανία για σεμινάρια. Εκεί μπήκαν οι βάσεις. Με τόσες γνώσεις που απέκτησε, και τόσες εμπειρίες στα τέσσερα συνολικά χρόνια που έμεινε, ήταν σίγουρος ότι σύντομα θα του 'καθόταν' μια καλή ευκαιρία.

Και όντως δεν άργησε να έρθει! Ο προορισμός ήταν οι διακοπές στην Ελλάδα, αλλά θέλοντας να μάθει το αυτοκίνητο που μόλις είχε αγοράσει από έναν μαντρά (Lada '78 ), αποφάσισε να έρθει οδικώς. Από την Αούτομπαν στην Άουτο Στράτα και από την Ανκόνα στη Πάτρα και στην Εθνική οδό Πατρών - Κορίνθου. Φυσικά, το αμάξι δεν άντεξε και του έμεινε στη Βόρεια Ιταλία και κοντά στη λίμνη Κόμο, στους πρόποδες των Άλπεων. Ήξερε ότι κάποτε η τοπική ομάδα έπαιζε στην Serie A αλλά παρακολούθησε 2-3 αγώνες της και κατάλαβε το λόγο για τον οποίο η συμπαθέστατη ομάδα σβήστηκε απ'τον ποδοσφαιρικό χάρτη της Ιταλίας: Παντελής έλλειψη ταλέντου

Η ζωή στην Ιταλία άρχισε να του αρέσει και σύντομα το project 'Διακοπές Στην Ελλάδα' εγκαταλείφθηκε. Γύρισε πολλές πόλεις στον Ιταλικό βορρά, επισκέφτηκε το Νότο, τη Σικελία και τη Σαρδηνία. Η Φλωρεντία ήταν όμως αυτή που τον μάγεψε.. Αποφάσισε να εγκατασταθεί εκεί και γρήγορα βρήκε και ομάδα να μανατζάρει: Crocodillos AC. Αγνώστων λοιπών στοιχείων.. Η φήμη του όμως γρήγορα εξαπλώθηκε στη περιοχή, όταν στο τοπικό κύπελλο της πόλης, όπου συμμετείχαν και οι μικροί της Fiorentina, οι Crocodillos έπαιξαν σπουδαία μπάλλα και χάσαν στο τελικό απ'τους Βιόλα μ'ένα πέτσινο πέναλτυ στο 90'. Η πρόταση δεν άργησε να έρθει, και ο rookie έλληνας manager πήρε το τιμόνι της Fiorentina, το καλοκαίρι του 2005...

Ο Παπδόπουλος πατούσε μηχανικά το 'Up' στο τηλεχειριστήριο. Καλά πόσα κανάλια έπιανε; 'Ch 345 - Al Ahli News', 'Ch 346 - Hallo Nairobi TV', 'Ch 347 - Eurosport'..

'Ωχ.. έχει μπάλα!' αναφώνησε... 'Τι παίζει; Το Κουτί με τα γλυκά * δεν είναι αυτό; Α, εδώ έχουμε ψωμί!!! Τελικός Copa Sundamericana Boca Juniors - Internacional;;; Έλα ρε, τώρα θυμήθηκα!!! Πάλι καλά που το πέτυχα!!! Μου τά'λεγε ο DjBasile, για τον Guarin. Τον είδε λέει΄σ'ένα παιχνίδι ότι βγάζει μάτια και μ'επεισε να τον κλείσω το καλοκαίρι στη Φιορεντίνα.. Ευκαιρία να το δω το παλικάρι...'

Σηκώθηκε, έσβησε τα φώτα, πήρε ένα καφάσι μπύρες απ'το ψυγείο, γέμισε ένα ταψί με πατατάκια και στρογγυλοκάθησε ξανά στη πολυθρόνα του. Κλασσικός κάφρος έλλην. Με την ατμόσφαιρά του, 2 κεράκια αναμένα, μπύρες, πατατάκια, Marlboro..

'Άντε σφύρα ρε κοράκι...'

*'Το κουτί με τα γλυκά' είναι το La Bombonera, το γήπεδο της Boca Juniors
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[img]http://img105.imageshack.us/img105/2430 ... lho2kh.jpg[/img] [img]http://img105.imageshack.us/img105/9118 ... 2yb.th.jpg[/img] [img]http://img80.imageshack.us/img80/1630/b ... 2br.th.jpg[/img] [img]http://img92.imageshack.us/img92/2947/b ... 1bh.th.jpg[/img]
<i>Ο Λεό Γκαμάλιο και ο Μάρτιν Παλέρμο ήταν οι δύο πρωταγωνιστές του τελικού στο Rio Grande. Ειδικά ο μικρός Βραζιλιάνος, έχει συμβάλλει στην εξαιρετική πορεία της Internacional με πολύ κρίσιμα γκολ. O επαναληπτικός ξεκινούσε στο κατάμεστο Λα Μπομπονέρα με τη Μπόκα να αρκείται και σε λευκή ισοπαλία για να διατηρήσει στη κατοχή της το βαρύτιμο τρόπαιο. Και η εκπληκτική τετράδα στο κέντρο, με το πλούσιο λατινοαμερικάνικο ταμπεραμέντο, ήταν το μεγάλο της όπλο. Απ'την άλλη, ο Γκοντίνι, για άλλη μια φορά ξεκινούσε με κατά συνθήκη εξτρέμ, σ'ένα ανορθόδοξο σχήμα με μόνο ένα φουνταριστό.

Με το καλημέρα, το γήπεδο πήρε φωτιά. Ο Γκουαρίν, έβγαλε μια κάθετη μπαλιά στη πλάτη της άμυνας των Βραζιλιάνων και ο Στσελότο βρέθηκε ένα 'κλικ' πριν την απόλυτη ψυχρολουσία των Βραζιλιάνων αλλά ο Ρέναν πρόλαβε και έδιωξε με αυτοθυσία τη μπάλα. Ο Ινσούα έκλεψε τη μπουκιά απ'το στόμα του Φερναντάο και γέμισε ξανά στη καρδιά της άμυνας των Κολοράντο εκεί όπου συγκρούστηκαν στον αέρα οι Παλέρμο και Ίντιο. Ο Ραμόν, τελικός αποδέκτης, έβγαλε στα αριστερά τον Ρουμπιάνο, ο οποίος είχε μπει φανερά τρακαρισμένος, ερχόμενος και από τραυματισμό. Αφού ταλαιπώρησε τον Ιμπάρα, έβγαλε μια συρτή πονηρή σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής όπου πετάχτηκε ο Γκαμάλιο και από πολύ κοντά πλάσαρε τον αργά εξερχόμενο Βιγιαρεάλ. Ο τερματοφύλακας απέκρουσε ενστικτωδώς, η μπάλα γκέλαρε στο γόνατο του Γκαμάλιο και κατέληξε στα δίχτυα της Μπόκα, παγώνοντας το Λα Μπομπονέρα μόλις στο 2'...

Οι Αργεντίνοι βγήκαν αμέσως μπροστά. Ο Γκοντίνι προσπαθούσε να δώσει οδηγίες στους παίχτες του, καθώς έβλεπε τα επικύνδινα forward runs του Μπατάλια, ενώ το δίδυμο Βάργκας-Γκουαρίν κένταγε με τον έναν να κόβει και τον άλλον να σερβίρει πάσες δεξιά και αριστερά. Το γήπεδο πήρε μια κλίση 35% προς την εστία του Ρέναν. Έτσι ήταν θέμα χρόνου να επαληθευτεί ο Νεύτωνας με το μήλο και τη βαρύτητα.. Ο Γκουαρίν έστησε τη μπάλα να εκτελέσει ένα φάουλ, αρκετά έξω απ'τη περιοχή, αλλά με περίσσειο θράσσος βόλαρε και τη κάρφωσε στο αριστερό παραθυράκι του Ρέναν, ο οποίος ήδη ζαλιζόταν και είχε μπαταρισμένο κεφάλι απ'τη φάση του πρώτου λεπτού. Με τη φόρα που είχαν δώσει οι φανατικοί οπαδοί, η Μπόκα παρέσυρε σα χείμαρρος την Ιντερνασιονάλ και ο Παλέρμο πήρε τη προσωπική του εκδίκηση απ'τον φρουρό του στο 40' όταν, έπειτα από σέντρα του δαιμόνιου Φρέντυ, γύρισε το σώμα του και μ'ένα εκπληκτικής ποιότητας γυριστό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
</i>

Ο Παπδόπουλος έτριβε τα χέρια του, βλέποντας τέτοια μαγικά από ένα δεκαεννιάχρονο χαφάκι... 'Και να φανταστείς ότι τόν έκλεισα και τζάααμπα μαααν'

Ο German Dog, καθόταν κι αυτός σε αναμένα κάρβουνα. Ήθελε ένα στραπάτσο της Ιντερνασιονάλ, για τη προσωπική του εκδίκηση στο πρόσωπο του Ιταλού που ανέκαθεν τον υποτιμούσε και τον μείωνε σαν άνθρωπο και προπονητή.

Την ίδια στιγμή ο Γκοντίνι προσπαθούσε να ηρεμήσει τους παίχτες του. Ο Ρουμπιάνο δε μπορούσε να συνεχίσει. 'Πονάω κόουτς, δε μπορώ, είναι πολύ γρήγορα τα μ*νιά..' Ο Ρέναν άλλαζε επίδεσμο στο κεφάλι ενώ ο Τίνγκα προσπαθούσε να πάρει μια ανάσα. 'Σόμπις, μπαίνεις μέσα, Ρουμπιάνο έξω.. Πάρτε τους τα σώβρακα, δείξτε ρε ποια είναι η καλύτερη ομάδα στη Λατινική Αμερική!! Πάμε γερά!!!'

Ο DjBasile γύρναγε σπίτι από ένα βραδυνό ποτάκι στη Λ. Νίκης. 'Οι Θεσσαλονικιές, είναι πολύ όμορφες' σκεφτόταν... 'Και πολύ γλυκιές.. Μια απορία όμως. δε δουλεύουν αύριο; Πώς ξενυχτάνε κάθε μέρα εδώ; Τι ρυθμοί περίεργοι είναι αυτοί;'

<i> Ο Περέιρα Τζούνιορ βάζει τη σφυρίχτρα στο στόμα και το δεύτερο ημίχρονο αρχίζει. Ο Μίτσελ έχει πάει στα αριστερά και ο Σόμπις παίζει σ'ένα σύνθετο ρόλο τραβώντας αμυντικούς έξω απ'τη περιοχή, μοιράζοντας πάσες στα άκρα και τροφοδοτώντας τον Γκαμάλιο. Μια σέντρα του Ραμόν, ένα σπρώξιμο στη περιοχή, ένα σφύριγμα.. Ήταν πέναλτυ. Οι παίχτες της Μπόκα ζητούσαν έντονα το λόγο απ'το κοράκι, την ίδια ώρα που 60,000 αργεντίνοι ήταν έτοιμοι να μπουκάρουν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Φερναντάο πήρε τη μπάλα, την έστησε και αφού πήρε το ΟΚ απ'τον ρέφερι, δεν άφησε περιθώρια στον υψηλόσωμο πορτιέρο των κυπελλούχων Λατ. Αμερικής. Η Ιντερνασιονάλ δήλωνε και πάλι παρούσα, και απ'το πουθενά, έπαιρνε κεφάλι στην υπόθεση Copa Sundamericana... 2 λεπτά αργότερα, κι ενώ η λάβα απ'τις εξέδρες έκαιγε τα αυτιά των 22 ποδοσφαιριστών, ο Ράφαελ Σόμπις μπήκε στη περιοχή και αφού ζάλισε 3 αντιπάλους, σούταρε και έκανε το 2-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς του κόκκινου πάγκου. Ήταν η απόλυτη ανατροπή. Όπως και να το πει κανείς, είτε η καρδιά του πρωταθλητή μίλησε, είτε η ματιά του τίγρη φόβισε, είτε το 'εργαλείο' του μπήχτη πόνεσε, η Ιντερνασιονάλ είχε 2 γκολ αβαντάζ μέσα στο Λα Μπομπονέρα.

Και δεν το έχασε. Παρά τις προσπάθειες των παιχτών της Μπόκα, οι Βραζιλιάνοι ανέκαμψαν, βρήκαν τη χαμένη τους αυτοπεποίθηση, έβαλαν τη μπάλα κάτω και υπέδειξαν στους οργισμένους οπαδούς, ποιος είναι το νέο αφεντικό. Τα πανηγύρια συνεχίστηκαν το βράδυ σε μπουζουκλερί του Μπουένος Άιρες, ενώ την επομένη συνεχίστηκαν σε όλες τις γωνιές του Ρίο Γκράντε.</i>
[img]http://img112.imageshack.us/img112/7573 ... 5qk.th.jpg[/img] [img]http://img92.imageshack.us/img92/2845/i ... ham.th.jpg[/img]

'Θα τα πούμε εμείς οι δύο Γκοντίνι.. Δε τελειώσαμε ακόμα κολόφαρδε... Σε είκοσι μέρες έχουμε φιλικό παιχνίδι, τον Απρίλιο έχουμε πρεμιέρα στη 1η εθνική αντιμέτωποι... Θα σε καθαρίσω σαν αυγό και θα σε φάω με μια χαψιά σκουλίκι...'
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξέρω, ξέρω, το περιμένατε πολλοί αυτό... :karta: Τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο, στο λυκαυγές του 2006.. Λέμε τώρα... :P

<b> UK Update </b>
Στη Γηραιά Αλβιόνα, η μάχη συνεχίζεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Στο Champions League και οι τέσσερις ομάδες του νησιού έχουν προκριθεί στη 2η φάση. Στη Premier League, το μαραθώνιο οδηγεί σταθερά απ'την αρχή της σαιζόν η Arsenal. Δεν έχει ξεφύγει φυσικά από τη Chelsea που ακολουθεί αλλά ούτε και από τη United. H Liverpool δείχνει για άλλη μια χρονιά ότι δεν μπορεί να κρατήσει 2 καρπούζια κάτω απ'την ίδια μασχάλη και βρίσκεται εκτός τετράδας προς το παρόν. Η ευχάριστη έκπληξη είναι η Τottenham, η Newcastele και η City, ενώ το Μπέρμινχαμ κινδυνεύει να χάσει και τους δύο εκπροσώπους του στη κατηγορία.
[img]http://img131.imageshack.us/img131/1439 ... 3fa.th.jpg[/img]

Στο Championship, η Leeds δεν φαίνεται ικανή να κάνει το come-back και η κρίση που περνάει δε φαίνεται να τελειώνει. Στα μέσα της χρονιάς, βολιδοσκοπεί μια θέση στα play-offs, αλλά 2-3 άσχημα αποτελέσματα και η ομάδα παίρνει τη κατηφόρα... Τη κούρσα οδηγεί η Southampton ενώ η Cardiff, έχοντας δώσει βάρος στα κύπελα, δεν φαίνεται ικανή να κάνει το θαύμα και να χτυπήσει μια ανέλπιστη άνοδο.

Εκεί που έχουν εκτυλιχθεί σκηνές 'σκληρού ροκ' όπως θα έλεγε και ο Λαλιώτης, είναι το League Cup. Θεσμός εκ των πραγμάτων σημαντικός, καθώς εκτός από πρεστίζ, έσοδα και κούπα, δίνει και μια θέση στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Στο 3ο γύρο, όπου μπαίνουν στη κληρωτίδα και οι πρώτες ομάδες της Premier, είχαμε σπουδαία αποτελέσματα. Κάποιοι χάσανε πολλά ευρώ στο στοίχημα, κυρίως από το διπλό πατατράκ που είχε η πόλη του Μάντσεστερ. Η united αποκλείστηκε απ'τη Wolves, η City από την <b>Cardiff</b>.. O Σωτηρακόπουλος έπαθε καρδιακή προσβολή, μαζί με χιλιάδες οπαδούς της Λίβερπουλ, βλέποντας την Έβερτον να πετάει έξω τη συμπολίτισα στα πέναλτυ, ενώ και η Άρσεναλ απέκλεισε την Rotheram στις καθυστερήσεις του αγώνα με 2-1.. Στο 4ο γύρο, η Έβερτον απέκλεισε και τη Τότεναμ με 3-2 στο πιο σημαντικό παιχνίδι ενώ η <b> Cardiff </b> κατάπιε και τη παρέα του Στέλιου! Στα προημιτελικά, το τρελλό πάρτυ των ομάδων της Championship συνεχίστηκε με τη Leeds να χαστουκίζει την Έβερτον, ενώ η υποψήφια για μελλοντικό FM06 game (η <b> Cardiff </b> ) πέρασε και απ'το γήπεδο της Wolves.. Μένει να δούμε αν θα υποτάξει και την Chelsea σε διπλούς αγώνες, για να φτάσει στο τελικό...
[img]http://img158.imageshack.us/img158/226/ ... 4bx.th.jpg[/img] [img]http://img158.imageshack.us/img158/369/ ... 9fk.th.jpg[/img] [img]http://img158.imageshack.us/img158/5067 ... 3ml.th.jpg[/img]

Στα qualifying rounds του FA Cup η Harchester Utd, το ανερχόμενο καμάρι του Μπίρμινγχαμ, η ομάδα που την έφαγε η Αγγλική Δικαιοσύνη και οι μίζες του Γκοντίνι, φιλοδώρησε και δεύτερο θύμα στο πέρασμά της, με εννιάρα. Και αν ήταν λίγο πιο προσεκτική, θα πέταγε έξω και την Birmingham στο τοπικό ντέρμπυ του 3ου γύρου
[img]http://img158.imageshack.us/img158/6318 ... al9.th.jpg[/img] [img]http://img158.imageshack.us/img158/9894 ... 1lr.th.jpg[/img]

Μεταγραφικά, 2 μπάμ ακούστηκαν με το φινάλε του 2005. Ο Αμπράμοβιτς πήρε τον Pazzini από τη Φιορεντίνα αφού πρόσφερε 29 εκ. Ευρώ για την απόκτησή του, ενώ λίγες μέρες αργότερα, η Άρσεναλ κέρδισε την υπογραφή του Carlos Tevez. 14.5 εκ. ευρώ κόστισε η μεταγραφή, σε μια προσπάθεια της Άρσεναλ για μεταγραφική ρελάνς...

<b> Rest of Europe </b>

Στην Ισπανία, η Μπαρτσελόνα περνάει δύσκολες στιγμές. Η ομάδα βρίσκεται στους 16 κορυφαίους της Ευρώπης, αλλά 12η στη La Ligua.. Η Valencia συνεχίζει τη τρελλή αήττητη κούρσα της, ενώ η Villareal, η Alaves και η Deportivo παραπαίουν. Στη Πορτογαλία, η παρέα του τυπάρα είναι στη 1η θέση, σ'ένα Πορτογαλικό πρωτάθλημα που είναι πολύ αμφίρροπο, καθώς η πτώση της Πόρτο δεν έχει τελειωμό. Η προαποφασισμένη μεταγραφή του wonderkid Anderson, δεν έχει φέρει και τα αποτελέσματα που όλοι περίμεναν, και το μέλλον είναι τουλάχιστον γκρίζο στο λιμάνι..
[img]http://img140.imageshack.us/img140/3010 ... 2rv.th.jpg[/img] [img]http://img140.imageshack.us/img140/6972 ... 1xu.th.jpg[/img]

Στην Ελλάδα, τα πράγματα περιπλέκονται καθώς ο Ολυμπιακός έχασε επαφή με τη κορυφή, με την AEK να οδηγεί πάντα τη κούρσα, ενώ Αιγάλεω και Ατρόμητος κοντράρονται, εκτός απ'τους δρόμους των Δυτικών προαστείων, και για μια θέση στο Champions League.. Στη 2η Εθνική, η Προοδευτική βαδίζει εκ του ασφαλούς στην επιστροφή της στα σαλόνια, ενώ σιγά σιγά και ο Άρης, άρχισε να βρίσκει τη φόρμα του και να σταθεροποιείται στις πρώτες θέσεις. Στα προημιτελικά του κυπέλλου, οι πρώτοι αγώνες αποφέρουν σεισμούς πολλών ρίχτερ, αφού ο Ακράτητος κερδίζει 2-0 την ΑΕΚ ενώ ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται να υποτάξει με 2-1 τον Ιωνικό. Η Θεσσαλονίκη, απ'την άλλη, βάζει γερά θεμέλια για την εκπροσώπησή της στα ημιτελικά με 2 ομάδες αφού ο ΠΑΟΚ κερδίζει 2-0 τη Νίκη ενώ η Καλαμαριά 1-0 τον Ατρόμητο.
[img]http://img140.imageshack.us/img140/2725 ... 4vf.th.jpg[/img] [img]http://img140.imageshack.us/img140/5335 ... 9zd.th.jpg[/img]

Τέλος στην Ιταλία, το Μιλάνο έχει τη μερίδα του λέοντος στα φώτα της δημοσιότητας, ενώ η εκπληκτική Palermo έχει εκτοπίσει τη Juve από τη 3η θέση. Η Fiorentina αποτελεί τη 2η ευχάριστη έκπληξη, καθώς εκμεταλλευόμενη την έδρα της, βρίσκεται σε τροχιά ευρώπης. Η Lazio και η Parma είναι οι φετινές απογοητεύσεις. Ειδικά η δεύτερη, βαδίζει με μαθηματική ακρίβεια στο γκρεμό...
[img]http://img156.imageshack.us/img156/892/ ... 4mo.th.jpg[/img]
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά τις γιορτές και την άφθονη καϊπιρίνια στις παραλίες της Κόπα Καμπάνα, τις ηλιόλουστες μέρες και τις καθαρές νύχτες που κάνει πάντα στη βραζιλία κατά την αλλαγή του χρόνου, ομάδες, παίχτες, προπονητικά επιτελεία, δημοσιογράφοι και οπαδοί, μαζεύονται ξανά σιγά σιγά για τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά. Ένας μήνας αποχή από πάσης φύσεως ποδοσφαιρικών γεγονότων είναι υπεραρκετός για τους λάτρεις τις στρογγυλής θεάς. Έτσι, η προσμονή, η ένταση η αγωνία και η χαρά επιστρέφει πάλι στα γήπεδα. Στα μέσα Γενάρη ξεκινάνε τα τοπικά πρωταθλήματα, τα state championships, τα οποία είναι μια πρόγευση για το μαραθώνιο πρωτάθλημα της Βραζιλίας με πρεμιέρα στις 30 Απριλίου. Το Φεβρουάριο ξεκινά και το κύπελλο της βραζιλίας, το οποίο και αυτό είναι πραγματικά αμφίρροπο. Φαίνεται αυτό μόνο και μόνο απ'το γεγονός ότι η κάτοχος, η Paulista, είναι μια μεσαία ομάδα της Δεύτερης εθνικής. Εξάλλου το Φεβρουάριο ξεκινά και το Copa Libertadores, όπου και εκεί αναμένεται να πέσουν κορμιά στις γιγαντομαχίες μεταξύ των κορυφαίων ομάδων της λατινικής Αμερικής.

Η Ιντερνασιονάλ μετέχει, ως πρωταθλήτρια, στο Copa Libertadores, ενώ στο τοπικό πρωτάθλημα του Gaucho είναι τέσσερις φορές συνεχόμενες πρωταθλήτρια, αφού οι άλλοι διεκδικητές είναι μικρότερης δυναμικότητας, με εξαίρεση τη Juventude (1η εθνική) και την Gremio (2η εθνική). Από την άλλη, η Avai, δεν μετέχει πουθενά και είναι μια καλή ευκαιρία για ήρεμο μοντάρισμα της ομάδας με διάφορα φιλικά και τουρνέ στο Μεξικό. Το φιλικό όμως της ενάτης του Γενάρη, μεταξύ δύο ομάδων, δύο προπονητών με διαφορετική φιλοσοφία και δύο ποδοσφαιρικών κόσμων εκ διαμέτρου αντίθετων, μόνο τέτοιο δεν ήταν. Ήταν όμως η αφορμή για τον Τομαΐδιο, τον δαιμόνιο Βραζιλιάνο δημοσιογράφο, να καλέσει τον Πελέ, αυτή τη παγκόσμια φυσιογνωμία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, για να συζητήσουν τα τεκταινόμενα στη χώρα της σάμπα.

<b>Τομ: </b> Πώς είναι δυνατόν δύο ξένοι προπονητές rookie που κατάφεραν να ταράξουν τα ήδη ταραγμένα νερά του Βραζιλιάνικου φουτμπόλ, να παραμένουν και τώρα πρώτη είδηση μετά από ένα μεταξύ τους φιλικό παιχνίδι;
<b> Πελέ: </b> Παραμένει ανεξήγητο...
<b>Τομ: </b> Δύο προπονητές, ένας Γερμανός και ένας Ιταλός, με ένα award ο καθένας, προπονητές της χρονιάς και οι δύο ε;

[img]http://img81.imageshack.us/img81/4262/a ... 2an.th.jpg[/img] [img]http://img81.imageshack.us/img81/6499/g ... 1zr.th.jpg[/img]

<b> Πελέ: </b> Νομίζω ότι το Βραζιλιάνικο ποδόσφαιρο ίσως να ήθελε μια τέτοια αλλαγή. Που και που, μας κάνει καλό μια διαφορετική ιδέα στο φαντεζύ παιχνίδι μας. Ναι, είμαι σίγουρος γι'αυτό. Το έλεγα από τότε..
<b>Τομ: </b> Η αλήθεια είναι ότι κανείς από τους δύο δεν άλλαξε ριζικά το τρόπο που παίζεται το παιχνίδι. Ο ένας χρησιμοποιεί τα άκρα και ο άλλος όχι βέβαια, ο ένας παίζει σχεδόν πάντα με 2 επιθετικούς και έναν στη τρύπα, ελεύθερο δεκάρι, ενώ ο άλλος πειραματίζεται σ'αυτόν το τομέα. Αλλά νομίζω, Πελέ, ότι το γεγονός ότι είναι καινούριοι, τους είχε δώσει ένα αβαντάζ σε σχέση με τους άλλους. Κανείς δεν τους περίμενε...
<b> Πελέ: </b> Ε, ναι, νομίζω, σιγουρα. Να δούμε φέτος όμως..

[img]http://img81.imageshack.us/img81/5331/a ... 5fe.th.jpg[/img]

<b>Τομ: </b> Τα προγνωστικά λένε Ιντερνασιονάλ όμως..
<b> Πελέ: </b> Νομίζω Internacional, Sao Paulo, Corinthians και Palmeiras είναι οι 4 κορυφαίες ομάδες αυτή τη στιγμή στη Βραζιλία...
<b>Τομ: </b> Η Avai δίνει 300, θα ποντάρεις;; { <i>γέλια</i> }
<b> Πελέ: </b> Ε, όχι, νομίζω δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Είμαι σίγουρος γι'αυτό.
<b>Τομ: </b> Νομίζω, δεν θα του άρεσε του Dog αν το άκουγε αυτό.. { <i>ξανά μανά γέλια</i> }
<b> Πελέ: </b>Ναι, νομίζω, σίγουρα όχι.. Έχει θράσσος ο Γερμανός και αυτό μόνο σε καλό θα του βγει όμως.. Νομίζω δηλαδή.
<b>Τομ: </b> Πάντως δηλώσεις του τύπου, 'θα τα πούμε εμείς στη πρεμιέρα ρε καραγκιοζάκο' ή πάρε τα 4 μπαλάκια και βάλτα στο..' ε ξέρεις τώρα Πελέ... { <i>γέλια</i> } Πώς να το πω.. είναι κάπως ο Γερμανός...
<b> Πελέ: </b> Ε, ναι, νομίζω, ναι, ξέρω τι εννοείς. Ο Γερμανός στηρίζεται στη γερμανική φιλοσοφία. Νομίζω δηλαδή. Είμαι σίγουρος ότι έχει δώσει μια πειθαρχία στην ομάδα και αυτό φαίνεται στο τρόπο παιχνιδιού της Avai. Το παλεύει!
<b>Τομ: </b> Aς μιλήσουμε λίγο για το φιλικό χθες Πελέ.. Η γνώμη σου;
[img]http://img130.imageshack.us/img130/4856 ... 0gi.th.jpg[/img] [img]http://img130.imageshack.us/img130/7505 ... 6vv.th.jpg[/img] [img]http://img130.imageshack.us/img130/962/ ... 4gl.th.jpg[/img]

<b> Πελέ: </b> Είναι νωρίς ακόμα. Η Avai σίγουρα θα είναι ένα ερωτηματικό φέτος νομίζω. Η Internacional απ'την άλλη, θα έχει πολλά παιχνίδια στα πόδια της και ίσως τη κουράσει αυτό. Έχει μεγάλο roster όμως και δεν το νομίζω. Το 4-0 δεν μου λέει τίποτα...
<b>Τομ: </b> Τελικά Πελέ, είσαι απόλυτος στις απόψεις σου..
<b> Πελέ: </b> Ε, ναι, νομίζω πώς ναι. Είμαι σίγουρος δηλαδή!

-------------

Την ίδια ώρα, στο υπερπολυτελέστατο ξενοδοχείο που βρίσκεται ο Goddini...

<b> God: </b> Ευχαριστώ κύριε Παπδόπουλε, εκτιμώ πολύ αυτή σας τη κίνηση να με βοηθήσετε. Νομίζω ότι οι πολύ καλές σχέσεις που έχουν τα σωματεία μας, πρέπει να επιβραβευτούν και με τις διαπροσωπικές μας σχέσεις, έτσι;
<b> Pap: </b> Βεβαίως κύριε Goddini, μείνετε ήσυχος. Ο φίλος μου ο κύριος Κούγιας, θα σας ενημερώσει σύντομα για το τι νομικές κινήσεις μπορείτε να κάνετε για έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Μην ξεστομίσετε καμμιά βρισιά και σας τυλίξει ο άλλος σε μια κόλλα χαρτί. Είναι λεπτά τα πράγματα, καταλαβαίνετε..
<b> God: </b> Καλό σας βράδυ σενιόρ!

"Ακούς εκεί ο τσόγλανος να με βρίσει δημόσια... Αλλά έχε χάρη ρε σκουλήκι που έχασε το πέναλτυ ο Φερναντάο, αλλιώς θα σε έσκιζα και με τα δέυτερα που είχα κατεβάσει... Αλήτη.. Συγχύστηκα. Θα τα πούμε εμείς, έχουμε μια ολόκληρη χρονιά μπροστά μας"
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Παπαδόπουλος κατέβασε το ακουστικό.

Τα συναισθήματα έντονα, χρωματιστά και περίεργα. Είχε αρχίσει να αισθάνεται πραγματικά προπονητής. Τελικά αλλιώς είναι να το βλέπεις απ'έξω, από τη τηλεόραση και το καναπέ σου, αλλιώς απ'τις παγωμένες κερκίδες και αλλιώς μέσα απ'το πάγκο... Και φυσικά, το να διαχειρίζεσαι ένα υλικό 25 ατόμων, και να είσαι υπεύθυνος για τις τύχες τους, είναι κάτι το καταπληκτικό.

<i>
-Λοιπόν, τα λέμε Κωστάκη έτσι;; Χεχε..
-ΟΚ Ρομάν. Ελπίζω να τα πούμε σύντομα και καλή επιτυχία στην ομάδα σου. Ο Τζιανπάολο είναι τεφαρίκι! </i>

Αυτές οι κουβέντες, έχουν μείνει βαθιά χαραγμένες στο μυαλό του 26χρονου Έλληνα. Ήταν το οριστικό 'ΟΚ΄ που έδινε στο μεγαλομέτοχο της Chelsea για την αγορά του Pazzini, του πιο ελπιδοφόρου ίσως striker του Ιταλικού πρωταθλήματος.
<i>
{ -coach, ξέρω ότι με υπολογίζεις, ξέρω ότι πιστεύεις σε μένα, αλλά η Φιορεντίνα δεν είναι η ομάδα που μου κάνει κλικ. Σου μιλάω ειλικρινά coach. Ξέρω ότι έχουμε ελπίδες να πάμε αυτή την ομάδα ψηλά, ξέρω ότι μπορούμε να χτυπήσουμε τη 4η θέση που οδηγεί στο Champions League. Ξέρω ότι δύσκολα θα προσαρμοστώ στην Αγγλία.. Ξέρω ότι ενδέχετται να χάσω το μουντιάλ. Όλα τα έχω σκεφτεί καλά. Αυτό που θέλω όμως είναι να τολμήσω. Και είναι μια καλή ευκαιρία. Τα λεφτά είναι καλά, η ομάδα που πηγαίνω έχει φιλοδοξίες να ανέβει στη κορυφή του κόσμου. Και πάντα μου άρεσε το Λονδίνο... </i> }

O μικρός τα είχε πει όλα.. Τον είχε αποστομώσει. Τα λεφτά του Ρώσσου μεγιστάνα ήταν πάρα πολλά για να αρνηθεί κανείς. Η ομάδα χρειαζόταν ενίσχυση. Ο πρόεδρος των Βιόλα, λυσσάει για χρήμα by default. Ήταν μονόδρομος. "Δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου. Απλά φοβάμαι." σκέφτηκε, πίνοντας άλλη μια γουλιά από το red Label on the rocks που είχε φτιάξει...

"Ο Bojinov χτύπησε και οι γιατροί δεν του έδωσαν και πολλές πιθανότητες να γυρίσει πριν τον Απρίλιο. Bέβαια ήρθαν δύο καινούριοι στην ομάδα. Ο Kisliy από την MTZ Ripo και ο Sand από την Karnten. Αλλά τι μπορείς να περιμένεις από δύο δεκαοχτάχρονα; Να τα χώσεις μέσα στο Ντέλε Άλπι; Θα τα κάψεις, δεν υπάρχει αμφιβολία. Αλλά τελικά, έτσι δεν σφυρηλατούνται οι μεγάλοι παίχτες; Έτσι δεν μαθαίνεις μπάνιο, που λένε και πίσω στη πατρίδα; Στο διάολο η τέταρτη θέση.. Και το ΟΥΕΦΑ καλό είναι."

Ο Παπαδόπουλος πήρε στα χέρια του το φαξ που είχε ζητήσει απ'το λογιστήριο με τα οικονομικά της ομάδας καθώς και το κόστος των μεταγραφών του Ιανουαρίου. Ευτυχώς, παρά το αλισβερίσι, όλα τα νούμερα ήταν πράσινα. Αν και τα 'έσκασε' χοντρά και για τον Lucas, και για τον Menez και για τον Jimenez, από την Ternana. Γι'αυτόν τον τελευταίο ήταν και οι σημερινές συνομιλίες. Θα ερχόταν στο τέλος του μήνα και θα συμπλήρωνε το ρόστερ. Το ουΐσκι κατέβαινε όμορφα, ξυπνώντας τα σωθικά του Παπδόπουλου στο διάβα του, από το λάρυγγα έως το στομάχι. Κοίταξε έξω από το παράθυρο. Τα σπίτια, σαν σε παραμύθι, όλα χρωματιστά, φινετσάτα.
[img]http://img81.imageshack.us/img81/150/fi ... 4fx.th.jpg[/img]

"Τα παιδιά δεν μπορούν να σηκώσουν στις πλάτες τους την ομάδα. Και οι βεντέτες, είναι για να φεύγουν. Ο Fiore, ο Montolivo, ο Patienza και ο Βραζιλιάνος ο Do Prado στο κέντρο, o Pasqual στην άμυνα, ο Frey στα γκολπόστ.. Αυτό το ιδιοκτησιακό καθεστώς στην Ιταλία θα μας καταστρέψει... Πώς να ορθοποδήσει μια μικρή ομάδα; Μόλις δουν έναν καλό παίχτη οι μεγάλες, αμέσως να απλώσουν χέρι. Σιγά κύριος, χουφτώνεις!! Η Ρόμα έδωσε 6 μύρια για το 50% του Gomez. Είναι η τρίτη λύση στην επίθεση της Φιορεντίνα, μετά τους Toni, Bojinov. Δηλαδή η δεύτερη.. Και προχτές είχε γενέθλια το παιδί, 18 και αυτός... Ε όχι λοιπόν.. Δεν δίνω κανέναν πια"
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="DjBasile"]Μετά τις γιορτές και την άφθονη καϊπιρίνια στις παραλίες της Κόπα Καμπάνα, τις ηλιόλουστες μέρες και τις καθαρές νύχτες που κάνει πάντα στη βραζιλία κατά την αλλαγή του χρόνου, ομάδες, παίχτες, προπονητικά επιτελεία, δημοσιογράφοι και οπαδοί, μαζεύονται ξανά σιγά σιγά για τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά. Ένας μήνας αποχή από πάσης φύσεως ποδοσφαιρικών γεγονότων είναι υπεραρκετός για τους λάτρεις τις στρογγυλής θεάς. Έτσι, η προσμονή, η ένταση η αγωνία και η χαρά επιστρέφει πάλι στα γήπεδα. Στα μέσα Γενάρη ξεκινάνε τα τοπικά πρωταθλήματα, τα state championships, τα οποία είναι μια πρόγευση για το μαραθώνιο πρωτάθλημα της Βραζιλίας με πρεμιέρα στις 30 Απριλίου. Το Φεβρουάριο ξεκινά και το κύπελλο της βραζιλίας, το οποίο και αυτό είναι πραγματικά αμφίρροπο. Φαίνεται αυτό μόνο και μόνο απ'το γεγονός ότι η κάτοχος, η Paulista, είναι μια μεσαία ομάδα της Δεύτερης εθνικής. Εξάλλου το Φεβρουάριο ξεκινά και το Copa Libertadores, όπου και εκεί αναμένεται να πέσουν κορμιά στις γιγαντομαχίες μεταξύ των κορυφαίων ομάδων της λατινικής Αμερικής.

Η Ιντερνασιονάλ μετέχει, ως πρωταθλήτρια, στο Copa Libertadores, ενώ στο τοπικό πρωτάθλημα του Gaucho είναι τέσσερις φορές συνεχόμενες πρωταθλήτρια, αφού οι άλλοι διεκδικητές είναι μικρότερης δυναμικότητας, με εξαίρεση τη Juventude (1η εθνική) και την Gremio (2η εθνική). Από την άλλη, η Avai, δεν μετέχει πουθενά και είναι μια καλή ευκαιρία για ήρεμο μοντάρισμα της ομάδας με διάφορα φιλικά και τουρνέ στο Μεξικό. Το φιλικό όμως της ενάτης του Γενάρη, μεταξύ δύο ομάδων, δύο προπονητών με διαφορετική φιλοσοφία και δύο ποδοσφαιρικών κόσμων εκ διαμέτρου αντίθετων, μόνο τέτοιο δεν ήταν. Ήταν όμως η αφορμή για τον Τομαΐδιο, τον δαιμόνιο Βραζιλιάνο δημοσιογράφο, να καλέσει τον Πελέ, αυτή τη παγκόσμια φυσιογνωμία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, για να συζητήσουν τα τεκταινόμενα στη χώρα της σάμπα.

<b>Τομ: </b> Πώς είναι δυνατόν δύο ξένοι προπονητές rookie που κατάφεραν να ταράξουν τα ήδη ταραγμένα νερά του Βραζιλιάνικου φουτμπόλ, να παραμένουν και τώρα πρώτη είδηση μετά από ένα μεταξύ τους φιλικό παιχνίδι;
<b> Πελέ: </b> Παραμένει ανεξήγητο...
<b>Τομ: </b> Δύο προπονητές, ένας Γερμανός και ένας Ιταλός, με ένα award ο καθένας, προπονητές της χρονιάς και οι δύο ε;

[img]http://img81.imageshack.us/img81/4262/a ... 2an.th.jpg[/img] [img]http://img81.imageshack.us/img81/6499/g ... 1zr.th.jpg[/img]

<b> Πελέ: </b> Νομίζω ότι το Βραζιλιάνικο ποδόσφαιρο ίσως να ήθελε μια τέτοια αλλαγή. Που και που, μας κάνει καλό μια διαφορετική ιδέα στο φαντεζύ παιχνίδι μας. Ναι, είμαι σίγουρος γι'αυτό. Το έλεγα από τότε..
<b>Τομ: </b> Η αλήθεια είναι ότι κανείς από τους δύο δεν άλλαξε ριζικά το τρόπο που παίζεται το παιχνίδι. Ο ένας χρησιμοποιεί τα άκρα και ο άλλος όχι βέβαια, ο ένας παίζει σχεδόν πάντα με 2 επιθετικούς και έναν στη τρύπα, ελεύθερο δεκάρι, ενώ ο άλλος πειραματίζεται σ'αυτόν το τομέα. Αλλά νομίζω, Πελέ, ότι το γεγονός ότι είναι καινούριοι, τους είχε δώσει ένα αβαντάζ σε σχέση με τους άλλους. Κανείς δεν τους περίμενε...
<b> Πελέ: </b> Ε, ναι, νομίζω, σιγουρα. Να δούμε φέτος όμως..

[img]http://img81.imageshack.us/img81/5331/a ... 5fe.th.jpg[/img]

<b>Τομ: </b> Τα προγνωστικά λένε Ιντερνασιονάλ όμως..
<b> Πελέ: </b> Νομίζω Internacional, Sao Paulo, Corinthians και Palmeiras είναι οι 4 κορυφαίες ομάδες αυτή τη στιγμή στη Βραζιλία...
<b>Τομ: </b> Η Avai δίνει 300, θα ποντάρεις;; { <i>γέλια</i> }
<b> Πελέ: </b> Ε, όχι, νομίζω δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Είμαι σίγουρος γι'αυτό.
<b>Τομ: </b> Νομίζω, δεν θα του άρεσε του Dog αν το άκουγε αυτό.. { <i>ξανά μανά γέλια</i> }
<b> Πελέ: </b>Ναι, νομίζω, σίγουρα όχι.. Έχει θράσσος ο Γερμανός και αυτό μόνο σε καλό θα του βγει όμως.. Νομίζω δηλαδή.
<b>Τομ: </b> Πάντως δηλώσεις του τύπου, 'θα τα πούμε εμείς στη πρεμιέρα ρε καραγκιοζάκο' ή πάρε τα 4 μπαλάκια και βάλτα στο..' ε ξέρεις τώρα Πελέ... { <i>γέλια</i> } Πώς να το πω.. είναι κάπως ο Γερμανός...
<b> Πελέ: </b> Ε, ναι, νομίζω, ναι, ξέρω τι εννοείς. Ο Γερμανός στηρίζεται στη γερμανική φιλοσοφία. Νομίζω δηλαδή. Είμαι σίγουρος ότι έχει δώσει μια πειθαρχία στην ομάδα και αυτό φαίνεται στο τρόπο παιχνιδιού της Avai. Το παλεύει!
<b>Τομ: </b> Aς μιλήσουμε λίγο για το φιλικό χθες Πελέ.. Η γνώμη σου;
[img]http://img130.imageshack.us/img130/4856 ... 0gi.th.jpg[/img] [img]http://img130.imageshack.us/img130/7505 ... 6vv.th.jpg[/img] [img]http://img130.imageshack.us/img130/962/ ... 4gl.th.jpg[/img]

<b> Πελέ: </b> Είναι νωρίς ακόμα. Η Avai σίγουρα θα είναι ένα ερωτηματικό φέτος νομίζω. Η Internacional απ'την άλλη, θα έχει πολλά παιχνίδια στα πόδια της και ίσως τη κουράσει αυτό. Έχει μεγάλο roster όμως και δεν το νομίζω. Το 4-0 δεν μου λέει τίποτα...
<b>Τομ: </b> Τελικά Πελέ, είσαι απόλυτος στις απόψεις σου..
<b> Πελέ: </b> Ε, ναι, νομίζω πώς ναι. Είμαι σίγουρος δηλαδή!

-------------

Την ίδια ώρα, στο υπερπολυτελέστατο ξενοδοχείο που βρίσκεται ο Goddini...

<b> God: </b> Ευχαριστώ κύριε Παπδόπουλε, εκτιμώ πολύ αυτή σας τη κίνηση να με βοηθήσετε. Νομίζω ότι οι πολύ καλές σχέσεις που έχουν τα σωματεία μας, πρέπει να επιβραβευτούν και με τις διαπροσωπικές μας σχέσεις, έτσι;
<b> Pap: </b> Βεβαίως κύριε Goddini, μείνετε ήσυχος. Ο φίλος μου ο κύριος Κούγιας, θα σας ενημερώσει σύντομα για το τι νομικές κινήσεις μπορείτε να κάνετε για έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Μην ξεστομίσετε καμμιά βρισιά και σας τυλίξει ο άλλος σε μια κόλλα χαρτί. Είναι λεπτά τα πράγματα, καταλαβαίνετε..
<b> God: </b> Καλό σας βράδυ σενιόρ!

"Ακούς εκεί ο τσόγλανος να με βρίσει δημόσια... Αλλά έχε χάρη ρε σκουλήκι που έχασε το πέναλτυ ο Φερναντάο, αλλιώς θα σε έσκιζα και με τα δέυτερα που είχα κατεβάσει... Αλήτη.. Συγχύστηκα. Θα τα πούμε εμείς, έχουμε μια ολόκληρη χρονιά μπροστά μας"[/quote]


Τ-Ρ-Ο-Μ-Ε-Ρ-Ο! :yea: :victory: :) :) :) :) :)
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο γνωστό μας πλέον site, το http://www.BrainBlenderFans.the.gr οι απόψεις για τα τεκταινόμενα του ελληνικού ποδοσφαίρου και δη αυτά της βορείου Ελλάδος δίνουν και παίρνουν.. Τα αποτελέσματα που έχουν φέρει οι ομάδες της Θεσσαλονίκης δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά. Τα γνωστά προβλήματα δεν έχουν βρει λύση, με το ιδιοκτησιακό του ΠΑΟΚ να 'καίει', και τον Caceres, τον επιθετικό του Άρη, να διχάζει... Αν και δεινός εκτελεστής, έχει αναστατώσει την ομάδα αλλά και το κόσμο του Άρη. Άλλοι τον αποθεώνουν, άλλοι τον αποδοκιμάζουν.

[img]http://img523.imageshack.us/img523/4443 ... 7gv.th.jpg[/img] [img]http://img523.imageshack.us/img523/757/ ... 0nu.th.jpg[/img] [img]http://img523.imageshack.us/img523/19/c ... 6tk.th.jpg[/img]

Οι μεταγραφές του Γενάρη έχουν δύο δυσσάρεστα για τον DjBasile. Caseres και Domoraux υπογράφουν στο εξωτερικό καθώς δεν ανανέωσαν με την ομάδα. Τον Ιούλιο, χαιρετάνε τον Λευκό Πύργο. Ο Πασαλής τον χαιρέτησε λίγο πιο νωρίς και κατηφόρισε στον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος προσπαθεί να μοντάρει την ομάδα για να διεκδικήσει την άνοδο στα σαλόνια της Α' Εθνικής. Ήρθε όμως ο Ταραλίδης και η μεσαία γραμμή του Άρη φαίνεται υπερπλήρης. Ο Σανκούρχο έχει σκουπίσει πάγκο, καθώς η απόδοσή του έχει πέσει αισθητά. Αλλά και ο Γουγουλιάς έχει κάνει παράπονα στο προπονητή των κιτρίνων για την ανάρμοστη συμπεριφορά του Κάσερες, σε κάποια playstation All-Night sessions. O striker έβαζε τους συμπαίχτες του να παίζουν με χαλασμένα joystick! Τελικά ο Χιλιανός δε θέλει να χάνει ούτε στα μπλιμπλίκια...

Κουτσά στραβά πάντως, ο Βραζιλιάνος τεχνικός κρατά τα προσχήματα και ο Άρης βρίσκεται σε τροχιά ανόδου. Αυτό όμως που τον ενοχλεί είναι τα πολλά γράμματα που δέχεται από σκληροπηρυνικούς οπαδούς του Άρη. Και ειδικά αυτό το τελευταίο... Τελικά παρά την φαινομενικά καλή πορεία, το μέλλον δεν φαντάζει τόσο ευχάριστο...
<i>
"Μέρα,

Έχασες τον Κάσερες, τον πρώτο σκόρερ σου. Τον έχασες και φταις εσύ ο ίδιος προσωπικά και κανείς άλλος. Ο Άρης δεν είναι απλά μια ομαδούλα της Β' εθνικής. Ο Άρης είναι κάτι μεγάλο. Ο Άρης.. πού να ξέρεις εσύ για τον Άρη μας. Παίζουμε με την ΑΖ για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ όπου να'ναι.. Με ποιον επιθετικό θα παίξουμε; Με τι ψυχολογία; Να έρθω εγώ μήπως;

Και συνεχίζω 'κύριε' προπονητά: Έχασες τον Ντομορό, το καλύτερο δεξί μπακ χαφ του ελληνικού πρωταθλήματος. Τι Βύντρα, Πάντος και Τοροσίδης; Ποιοί; Αυτοί; Αυτοί που δε ξέρουν να δώσουν πάσα απ'το δεξί στο αριστερό τους; Ο Ντομορό 'κύριε' προπονητά του Άρη ΜΑΣ δεν έπρεπε να υπογράψει στη Κάλιαρι. Ο Άρης δεν είναι παίξε γέλασε. Κοίτα λοιπόν να ανοίξεις τα στραβά σου και να ανανεώσεις του Κολτσίδα τώρα. Άμεσα. Σήμερα! Χθες!!!

Είναι η τελευταία φορά που λαμβάνεις μήνυμα γραπτό. Την επόμενη φορά, θα στο πω ο ίδιος, προφορικά. Από κοντά... Μη με αναγκάσεις... Μου τη δίνει όταν πρέπει να αποδράσω για [System Interruption: Μη βρίζεις!].

Μπάμπης Σουγιάς"
</i>
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

"Σκατά..." είπε μέσα απ'τα δόντια του ο Dog.. " Πάλι πρωτοσέλιδο ο καραγκιόζης.. Αυτό το μίασμα... Δεν αντέχω άλλο"

Πέταξε με μίσος την εφημερίδα στο πάτωμα. Σηκώθηκε και κοίταξε έξω απ'το παράθυρό του το μουντό φθινοπωρινό καιρό. Τα σύννεφα δεν τον πολυβοηθούσαν ψυχολογικά καθώς ο μεγάλος του εχθρός, ο Γκοντίνι, ήταν πλέον ένα απ'τα μεγάλα ονόματα στη πιάτσα της Βραζιλίας.. Παρά τη φιλική τεσσάρα και τις γλαφυρές δηλώσεις στο τύπο, παρά το άσχημο ξεκίνημα της Ιντερνασιονάλ στο Gaucho State, τα πράγματα σύντομα άλλαζαν άρδην...

"Πώς, δεν θα άλλαζαν.. Εγώ έχω μια ομάδα κολοχανείο με 25 παίχτες, ανέβηκα παλικαρίσια στην πρώτη εθνική, λεφτά έχω ελάχιστα και οι λίγες μεταγραφές γίνανε με πολύ κόπο και έπειτα από ξεσκαρτάρισμα άλλων παιχτών.. Ο Ιταλόσπορος ήρθε σε μια μεγάλη ομάδα, βρήκε έτοιμους παίχτες, παίχτες με πάρα πολύ ταλέντο, παίχτες εξελίξιμους και πιτσιρίκια που ξέρουν πολλά κιλά μπάλλα.. Τη μισή ομάδα από την Under 20 της Internacional να μού'δινες Θεέ μου, παπάδες θα έκανα... Αρχιμανδρίτες... Αλλά δε βαριέσαι. Με περιμένει πολύ δύσκολη χρονιά.. Αν η Ιντερνασιονάλ είχε 25 χρόνια να πάρει πρωτάθλημα, τότε τι ρόστερ θα έχουν οι υπόλοιπες ομάδες..."

Η κλάψα και η μουρμούρα συνεχίστηκε και στη κουζίνα. Αυτό το βράδυ ήταν δύσκολο για τον προπονητή της Avai, την ομάδα-έκπληξη της περσινής περιόδου στη δεύτερη εθνική της Βραζιλίας. Έφτιαξε ένα ουΐσκι και γύρισε στο σαλόνι. Η προετοιμασία της ομάδας για την έναρξη της νέας χρονιάς, είχε χωριστεί σε 3 στάδια και μόλις είχε τελειώσει το δεύτερο, μία ενδιαφέρουσα τουρνέ στο Μεξικό. Τα αποτελέσματα δεν ήταν θετικά, αλλά η ομάδα είχε μονταριστεί αρκετά καλά. Οι παίχτες ήταν όλοι δεμένοι μεταξύ τους, και το κλίμα πολύ καλό.. Το μυαλό του όμως, συνέχιζε να παίζει παιχνιδάκια. δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί στην ομάδα του.

"Θα γυρίσει ο τροχός Γκοντίνι.. Δεν θα νικάς για πάντα εσύ..."

Το Gaucho State, το παρακολουθεί ανελιπώς. Δεν έχει και φοβερό ενδιαφέρον αφού 3-4 είναι οι καλές ομάδες, αλλά μία απ'αυτές είναι και η Internacional. Έτσι και το Rio State και το Sao Paulo State, έχουν περάσει, παραδόξως, σε δεύτερη μοίρα. Αλλά είπαμε, μετά τις πρώτες μουρμούρες για τη μέτρια απόδοση, ήρθαν τα πάνω κάτω... 5-0 την Caxias, 6-0 τη Gloria, 5-0 τη Novo Hamburgo... Ομάδες τεραστίου βεληνεκούς.. </irony> Όσο νά'ναι όμως, νίκες είναι, και μάλιστα μεγάλες... Βέβαια η Gremio προηγείται στη συνολική βαθμολογία, με την Juventude να είναι τρίτη, αλλά ένας κούκος (Fernando Genro) δεν φέρνει την άνοιξη...

Έμαθε και ότι το κύπελλο Βραζιλίας έχει μεγαλύτερη σημασία εδώ. Κάτι σαν το FA Cup της Αγγλίας ας πούμε. Δεν έχει καταλάβει ακριβώς πώς συμμετέχεις. Παίζει ρόλο η πορεία που κάνεις στα State Championships.. Και εκεί για να παίξεις, πρέπει βάσει ειδικής βαθμολογίας να ανέβεις. Ή να φορτώσεις όλες τις λίγκες της Βραζιλίας στο FM06. Και αν δε γίνεται αυτό, να στείλεις μήνυμα διαμαρτυρίας στην SI, για να το κάνει Include στο επόμενο παιχνίδι... Πίσω στα δικά μας.. Στο μοιρολόϊ του Γερμανού... Η αντίδραση των media μετά το 1ο γύρο και την μεγάλη σε έκταση νίκη της Ιντερνασιονάλ, τον είχε νευριάσει. Ευτυχώς στο 2ο γύρο, με την κατώτερη Braziliense, έχει προβλήματα.. 2-2 έφερε μέσα στο Beira Rio η Internacional...

"Υπάρχει άραγε Θεός;; Μήπως se λένε Braziliense.. Φανταστικέ Θεέ μου;;;"
[img]http://img87.imageshack.us/img87/1118/b ... 2dz.th.jpg[/img] [img]http://img87.imageshack.us/img87/2722/i ... 6xp.th.jpg[/img]

Έβλεπε και ξανάβλεπε το εκτυπωμένο από το Excel χαρτί με τους αγώνες της μισητής ομάδας με τα ερυθρόλευκα (ναι, δεν είναι η μόνη στο κόσμο...) και γινόταν κι αυτός ερυθρόλευκος από θυμό... Αυτό όμως που τον είχε εξοργίσει ήταν η μέχρι τώρα πορεία της Ιντερνασιονάλ στο Copa Libertadores.. Ήταν πολύ βαρύ για να το αντέξει. 6-0 την Caracas, 5-1 τη Newell's.. Και από 0-1 παρακαλώ.. Είχε σπάσει το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης από τη χαρά του εκείνο το βράδυ ο Dog.. Στο τέλος, κέρασε φάπες το πιτσαδόρο γιατί τον ρώτησε με ένα γέλιο μέχρι τ'αυτιά: 'Βάλαμε κι άλλο;; '

Αλλά το 9-0 με τη Barcelona ήταν το κερασάκι στη τούρτα. "Αν είναι δυνατόν, ορμόνες για άλογα δίνει στους παίχτες; Μα 9 γκολ; Λες και παίζουν 5x5 οι 'Βλαχοπούλες' με τον 'Αστέρα Καναπέ'.. Έλεος... Αυτό είναι το μεγάλο κύπελλο της Λατινικής Αμερικής ρε παιδιά; Για ελάτε να δείτε το κύπελλο της Γερμανίας.. Πιο συναρπαστικό είναι..."
[img]http://img87.imageshack.us/img87/5386/i ... rto.th.jpg[/img] [img]http://img159.imageshack.us/img159/4695 ... bar.th.jpg[/img]

Κάτι άστραψε ξαφνικά στη σκέψη του... "Αλήθεια, τι να γίνεται η υπόθεση με εκείνο το δωδεκάχρονο; Μου είχε πει στις αρχές ότι είχε ένα δικαστήριο.. Τι να έγινε άραγε..."

Σηκώθηκε, πήρε το ακουστικό του τηλεφώνου και σχημάτισε έναν αριθμό. Τα μάτια του έλαμπαν, το χαμόγελο είχε επιστρέψει και φώτιζε ξανά το σκοτεινό του πρόσωπο...
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]"Μέρα,

Έχασες τον Κάσερες, τον πρώτο σκόρερ σου. Τον έχασες και φταις εσύ ο ίδιος προσωπικά και κανείς άλλος. Ο Άρης δεν είναι απλά μια ομαδούλα της Β' εθνικής. Ο Άρης είναι κάτι μεγάλο. Ο Άρης.. πού να ξέρεις εσύ για τον Άρη μας. Παίζουμε με την ΑΖ για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ όπου να'ναι.. Με ποιον επιθετικό θα παίξουμε; Με τι ψυχολογία; Να έρθω εγώ μήπως;

Και συνεχίζω 'κύριε' προπονητά: Έχασες τον Ντομορό, το καλύτερο δεξί μπακ χαφ του ελληνικού πρωταθλήματος. Τι Βύντρα, Πάντος και Τοροσίδης; Ποιοί; Αυτοί; Αυτοί που δε ξέρουν να δώσουν πάσα απ'το δεξί στο αριστερό τους; Ο Ντομορό 'κύριε' προπονητά του Άρη ΜΑΣ δεν έπρεπε να υπογράψει στη Κάλιαρι. Ο Άρης δεν είναι παίξε γέλασε. Κοίτα λοιπόν να ανοίξεις τα στραβά σου και να ανανεώσεις του Κολτσίδα τώρα. Άμεσα. Σήμερα! Χθες!!!

Είναι η τελευταία φορά που λαμβάνεις μήνυμα γραπτό. Την επόμενη φορά, θα στο πω ο ίδιος, προφορικά. Από κοντά... Μη με αναγκάσεις... Μου τη δίνει όταν πρέπει να αποδράσω για [System Interruption: Μη βρίζεις!].

Μπάμπης Σουγιάς"
[/quote]


η τελευταια παραγραφος και ειδικα η τελευταια ατακα ειναι .....

ALL THE EUROS.......
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

γενικά εμένα αυτή η ιστορία είναι η αγαπημένη μου. :D
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
gespi79
Indispensible
Indispensible
Posts: 1618
Joined: Tue Mar 09, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Pirkavlos FC
Location: Κορυδαλλος. κελι 32 (διπλα απτο 33) :D
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σπαγγετι και ρυζακι, σκορπισαν παντου
καθε σπιτι μια γωνια, του καπαμαρου :P
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και ενώ αυτά τα συναρπαστικά και συνάμα πικάντικα γεγονότα συνέβαιναν στη Βραζιλία, και ενώ ο Άρης έχτιζε με σταθερά και σίγουρα βήματα την ομάδα που θα ανέβαινε στην Α Εθνική (ο DjBasile αναγκαστικά ανανέωσε για ένα χρόνο ακόμα του Κολτσίδα), και ενώ η Φιορεντίνα έψηνε τα νέα της αποκτήματα, πλασαρισμένη σταθερά στη πρώτη εφτάδα (αλλά εκτός κυπέλλου όπου από την αρχή, ο Αντριάνο και η παρέα του της έκοψαν τα φτερά με μια μεγαλοπρεπέστατη τεσσάρα), όλη η Ευρώπη παίζει μπάλα..

Και όχι μόνο.. Όλος ο κόσμος παίζει μπάλα. Ειδικά όμως στην Αφρική, το ενδιαφέρον εστιάζεται στο African Nations, το κύπελλο Αφρικής με άλλα λόγια, το οποίο παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον. Στο Group Stage, είχαμε ιδιαίτερες εκπλήξεις! Καμερούν και Μαρόκο πέρασαν στο 2ο γύρο αφήνοντας έξω τη Τυνησία και τη Κένυα. Στο 2ο, η Ακτή Ελεφαντοστού δεν είχε πρόβλημα και προκρίθηκε, ενώ ακολούθησε και το Τόνγκο το οποίο άφησε έξω τη Γκάνα και τη Ζιμπάμπουε. Η τελευταία σίγουρα έχει πάντως μεγαλύτερα προβλήματα να ασχοληθεί... Στο τρίτο όμιλο της φωτιάς (και της ισοπαλίας), τα λιοντάρια της Νιγηρίας πέρασαν πρώτα κάνοντας τη μοναδική νίκη στον όμιλο. Η Γουϊνέα στο goal average άφησε έξω τη Νότιο Αφρική και η Σενεγάλη έμεινε με τη πίκρα της τελευταίας θέσης. Τέλος στο τέταρτο όμιλο, Αίγυπτος και Ζάμπια δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι σε Κάπε Βέρντε και Αγκόλα..

[img]http://img286.imageshack.us/img286/4113 ... 1mr.th.jpg[/img]

Στα προημιτελικά, η Αίγυπτος διέλυσε τη Γουϊνέα με 4-1 ενώ στο κυριώτερο παιχνίδι, η Ακτή Ελεφαντοστού απέκλεισε στα πέναλτυ το Μαρόκο! Ο Ντρογκμπά ήταν αυτός που λύτρωσε την ομάδα του καθώς το Καμερούν αμυνόταν σθεναρά και κρατούσε το 1-0 μέχρι το 72.

[img]http://img286.imageshack.us/img286/2856 ... 4fi.th.jpg[/img] [img]http://img286.imageshack.us/img286/5189 ... 5il.th.jpg[/img]

Στα ημιτελικά είχαμε 2 συναρπαστικά παιχνίδια από πλευράς θεάματος. Το καμερούν κέρδισε 2-1 την Αίγυπτο και η παρέα του Ετό πέρασε στο τελικό. Εκεί θα αντιμετώπιζε την Ακτή Ελεφαντοστού που σκόρπισε και τη Νιγηρία με 4-1. Έτσι το match-up Eto'o Drogba θα είχε τη τιμητική του. Όμως σ'αυτό το παιχνίδι, μόνο ο ένας υπήρχε μέσα στο γήπεδο. Και η εκπληκτική παρέα του Yaya Toure (ο οποίος αγωνίστηκε στα παιχνίδια των ομίλων) σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο με σκόρερ τον επιθετικό της Chelsea..

[img]http://img286.imageshack.us/img286/9338 ... 9ka.th.jpg[/img] [img]http://img286.imageshack.us/img286/9648 ... 4ai.th.jpg[/img]

Όλοι ήταν τρισευτυχισμένοι και δήλωσαν ότι θα επιχειρήσουν να σηκώσουν τη κούπα και στη Γερμανία!! Ο Τουρέ συνέχισε τις διακοπές του και μετά το τελικό με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει κι άλλα στραβοπατήματα. Το κυριώτερο ήταν ο απίστευτος αποκλεισμός του απ'τον Ιωνικό στη παράταση. Αλλά και στο πρωτάθλήμα, πήγαινε απ'το κακό κακό στο χειρότερο, με αποτέλεσμα ο Κόκκαλης να δώσει τα παπούτσια του Σόλιντ στο χέρι του και να του πει: Άντε γεια!!!

[img]http://img286.imageshack.us/img286/4836 ... kos.th.jpg[/img] [img]http://img286.imageshack.us/img286/7623 ... 0cq.th.jpg[/img]

Κατά τ'άλλα η ΑΕΚ βαδίζει εκ του ασφαλούς στο πολυπόθητο τίτλο και όλοι οι φίλοι της ομάδας (κατά τα γνωστά) έχουν βγάλει απίστευτη γλώσσα. Στους δρόμους κυκλοφορούν με κασκώλ, η Βανδή είναι sold-out συνέχεια, και τα τηλέφωνα στο Sport FM και στο Sportime radio είναι αμέτρητα. Ο Ντέμης έχει γίνει κάτι σαν εθνικός ήρωας και η SCORE LIVE δεν ασχολείται καν με την Original... Ο Παναθηναϊκός, ενώ μένει στις πρώτες θέσεις, ουσιαστικά αποχεραίτησε το τίτλο μετά την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ και πλέον ο μόνος ορατός στόχος είναι, ως συνήθως, η κατάληψη της δεύτερης θέσης. Ο ΠΑΟΚ, στο τιμόνι του οποίου είναι όπως είπαμε ο Μουστάκιας, έχει βρει το δρόμο του και είναι με το ένα πόδι στο τελικό του κυπέλλου Ελλάδας. Με το ένα πόδι στο τελικό βρίσκεται και η Καλαμαριά. Το άλλο πόδι της βρίσκεται στη 2η εθνική. Εκεί ίσως καταλήξει και ο Ηρακλής, έτσι η διοίκηση έκρινε σκόπιμο να απολύσει το μεταλλά προπονητή, σε μια ύστατη προσπάθεια σωτηρίας.

[img]http://img286.imageshack.us/img286/6564 ... 1ao.th.jpg[/img] [img]http://img286.imageshack.us/img286/5640 ... 3ys.th.jpg[/img] [img]http://img241.imageshack.us/img241/9813 ... 1yv.th.jpg[/img] [img]http://img241.imageshack.us/img241/4499 ... 0cx.th.jpg[/img] [img]http://img286.imageshack.us/img286/5000 ... 4tb.th.jpg[/img]

Στο Champions League, o Άγιαξ απέκλεισε τη Werder και η PSV απέκλεισε τη Μπαρτσελόνα και βαδίζουν χέρι-χέρι στα προημιτελικά του θεσμού. Εκεί βρίσκεται και η Μονακό που κέρδισε 1-0 στο Stamford Bridge τη Chelsea και εκμεταλλευόμενη τη λευκή ισποαλία του 1ου αγώνα, προκρίθηκε. Εκεί βρίσκεται επίσης και η Bayern που απέκλεισε τη Lyon, ενώ η Λίβερπουλ ξεπέρασε το εμπόδιο της Lille. Η Arsenal, πιστοποιώντας τη φόρμα της έσκισε με 5-1 την Ιντερ, ενώ η μόνη Ιταλική ομάδα που χαμογέλασε ήταν, ποια άλλη, η Μίλαν, η οποία άλωσε με 2-1 το Θέατρο των ονείρων! Ο αποκλεισμός της Μπαρτσελόνα από το Champions League (και κυρίως ο τρόπος που ήρθε) ήταν το γεγονός που ξεχείλισε το ποτήρι στη Βαρκελώνη. Ο Ράϊκαρντ ήταν παρελθόν!

[img]http://img241.imageshack.us/img241/586/ ... 7gj.th.jpg[/img] [img]http://img241.imageshack.us/img241/605/ ... 4ww.th.jpg[/img]

Στο Ισπανικό πρωτάθλημα εξάλλου, η Βαλένθια πήγαινε τραίνο για να στεφθεί πρωταθλήτρια, ενώ και η Ρεάλ φαινόταν εκτός τροχιάς Champions League. Στην ουρά γινόταν ο γνωστός χαμός με αποκορύφωμα τη Villareal, ομάδα που είχε καταπλήξει πέρσυ τη χώρα!

[img]http://img241.imageshack.us/img241/8761 ... 3mr.th.jpg[/img] [img]http://img241.imageshack.us/img241/1573 ... 7lq.th.jpg[/img]

Η Premier League ήταν για άλλη μια χρονιά συναρπαστική. Απίστευτη τροπή είχε πάρει το πρωτάθλημα. Chelsea, Arsenal, Man Utd και Τότεναμ τα δίναν όλα. Όσο όμως περνούσαν οι αγωνιστικές, φαινόταν ότι Chelsea και Arsenal πήγαιναν για φινάλε γκραν-γκινιόλ!!

[img]http://img241.imageshack.us/img241/426/ ... 6lv.th.jpg[/img] [img]http://img241.imageshack.us/img241/2504 ... 9ij.th.jpg[/img] [img]http://img241.imageshack.us/img241/8263 ... 6qx.th.jpg[/img]

Εξάλλου, η φοβερή και τρομερή Cardiff δεν τα κατάφερε απέναντι στην Chelsea στα ημιτελικά του League Cup, με την ομάδα του Μουρίνιο να πελατώνει και την Άρσεναλ στο τελικό. Στο τέταρτο γύρο του FA Cup, o Μουρίνιο πελάτωσε την Άρσεναλ με 2-0 μέσα στο Highbury, ενώ στο 5ο γύρο απέκλεισε και τη Man Utd με επιβλητικές εμφανίσεις.

[img]http://img241.imageshack.us/img241/8615 ... 4zo.th.jpg[/img] [img]http://img241.imageshack.us/img241/8062 ... 3hz.th.jpg[/img]
[img]http://img241.imageshack.us/img241/1848 ... hel.th.jpg[/img] [img]http://img241.imageshack.us/img241/940/ ... anu.th.jpg[/img]

-----------------

Στο σπίτι του German Dog υπήρχε κίνηση εκείνο το βροχερό απόγευμα του Απριλίου. Ο Γερμανός τεχνικός είχε μια συνάντηση με ένα Γερμανό δικηγόρο, έναν Κολομβιανό κοκάκια, ένα Βραζιλιάνο μεγαλοεκδότη έντυπης ενημέρωσης και έναν Έλληνα χαφιέ. Στο τέλος δώσανε τα χέρια και αφού χαιρετηθήκανε και αφήσαν το προπονητή μόνο του, κατευθύνθηκε στο σαλόνι και γέμισε ένα ουΐσκι...

'Δεν θα με κάνεις εμένα αλκοολικό Goddini.. Ούτε εσύ, ούτε αυτό το γελοίο υποκείμενο, ο Κούγιας, που μου έλεγε κάτι σαχλολογίες για περιοριστικά μέτρα, για το πώς πηδάνε μάντρες και για το Εκατό.. Επιτέλους σ'έχω στο χέρι... Πανηγύρισε όσο θέλεις τις κατακτήσεις και τα τρόπαια τώρα, γιατί σε λίγο θα είσαι στη φυλακή!!!'

Άνοιξε τη τηλεόραση. Είχε αθλητικά. Η Internacional νίκησε 3-0 τη Gremio στο τελικό του Gaucho state και πήρε το τίτλο για 5η συνεχόμενη χρονιά...

[img]http://img183.imageshack.us/img183/7312 ... te3.th.jpg[/img]

'Ε Άϊ σιχτήρ...'
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2006”