ΤV series κτλ... (Προσοχή, Spoilers Inside)

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3598
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

periklis11 wrote: Tue Jan 31, 2023 1:00 pm
laugh wrote: Tue Jan 31, 2023 9:47 am Επίσης τρομερή ευκαιρία να μάθει ο έξω κόσμος τους τοξικούς gamers που δεν μπορούν τις queer ιστορίες, γιατί θίγετε ο ανδρισμός τους :P
Γιατί ;; Αφού στο παιχνίδι δεν θυμάμαι να δείχνει κάτι εκτός από το να υπονοεί ....

Καμία σχέση το backstory του ζευγαριού με το παιχνίδι , που προισωπική άποψη είναι ακόμα πιο δραματικό
Spoiler: show
που ο Φρανκ παρατάει τον Μπιλ και γίνεται ακόμα πιο μίζερος και heartbroken συγκριτικά με την απεικόνιση του στη σειρά . Και αυτό εξυπηρετεί και στο πως αλλάζει σιγά σιγά και οργανικά το πως βλέπει ο Joel την Ellie


Σαν ιστορία και από υποκριτικής άποψης , ήταν διαμάντι το 3ο επεισόδιο . Μεγάλη κατάκτηση και πολύ δύσκολο να σε κάνει να νοιαστείς για 2 χαρακτήρες που δεν γνωρίζεις ώστε να νοιαστείς . Το πέτυχε όμως και συγκίνησε

Αλλά η πλοκή δεν προχώρησε ιδιαίτερα , αφιερώνοντας μισό επεισόδιο σε 2 χαρακτήρες που δεν έχουν να προσφέρουν κάτι άλλο στην σειρά
Το πόσο τοξική έγινε η ατμόσφαιρα γύρω από τις ιστορίες που ήθελαν να πουν αυτοί οι άνθρωποι έγινε κυρίως σαφές στο TLOU2 αλλά και στο Left Behind, γι αυτό θεωρώ ότι
Spoiler: show
το ότι πήραν ένα μικρό footnote από την ιστορία του παιχνιδιού και το έκαναν ουσιαστικά bottle episode όπου ένας παρανοικός preper που δεν μπορεί να αποδεχθεί τον εαυτό του και μισεί τον κόσμο γι' αυτό, σώζει την ανθρωπιά του σ ένα περιβάλλον όπου όλοι οι άλλοι τη χάνουν, μέσα από την σχέση του με έναν άλλο άνδρα και πεθαίνουν μαζί ολοκληρωμένοι και από δική τους επιλογή, είναι ένα ωραιότατο μεσσαίο δάχτυλο σ' αυτούς που τους έβριζαν για τις επιλογές τους για άλλους κεντρικούς χαρακτήρες.
Στο ότι η original ιστορία των χαρακτήρων είναι ίσως πιο τραγική, δεν διαφωνώ. Αλλά μου άρεσε ο τρόπος που χειρίστηκαν την ιστορία που έφτιαξαν τώρα και νομίζω ότι μπορεί να επηρρεάσει προς την ίδια κατεύθυνση την σχέση των βασικών χαρακτήρων.
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14798
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

το επεισοδιο ηταν φοβερο αλλα το βρηκα παρατερο σε σχεση με τα αλλα δυο

σε μια κανονικη σεζον 22-24 επεισοδια θα χωρουσε πιο ευκολα, τωρα σε μια με 9 δεν καταλαβαινω γιατι αναλωθηκαμε σε αυτους τους και φαγαμε το 80% του επεισοδιου σε οριακα φιλερ υλικο, ειδικα και με το τελος που δοθηκε ,
Spoiler: show
οκ ο τζοελ πηρε μια αποφαση στο τελος με βαση το γραμμα αλλα δεν ξερω, ισως θα μπορουσε να γινει και αλλιως και να δουμε περισσοτερα πραγματα απο το κεντρικο στορυ
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ε λίγο δύσκολο.

Γενικά αν το έχεις καταλάβει οι "μάχες" μέχρι τώρα έχουν πολύ μικρότερο ρόλο και χρόνο στη σειρά σε σχέση με το παιχνίδι.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Έχω την εντύπωση ότι προσπαθούν να δημιουργήσουν όσο το πιο δυνατό ένα immersive περιβάλλον. Να λέει αυτό την ιστορία περισσότερο από τους χαρακτήρες. Το επεισόδιο αυτό ήταν σημαντικό κομμάτι του world building και character development.

Αν ήταν μικρότερο το section θα χε νομίζω χειρότερη ροή. Τι θα μπορούσες να βάλεις παράλληλα δηλαδή, άλλη μια random συνάντηση Joel-Ellie με clickers?
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8500
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Αξίζει να το δει κάποιος που δεν έχει παίξει τα βίντεο Γκειμ;;
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Ναι εννοείται.
Ούτε εγώ τα χω παίξει, μόνο μια γενική ιδέα για το στόρι έχω.
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

Για το slow horses δεν λετε τιποτα και ανησυχω.

απολαυστικος Gary Oldman
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4362
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για κάποιον που δεν έχει παίξει το παιχνίδι και γενικά δεν είναι η αγαπημένη θεματολογία του το zombie apocalypse, το 5ο επεισόδιο του tlou σαν να μου φάνηκε το καλύτερο ως τώρα.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3598
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Πολύ ωραίο ήτανε και το 5ο επεισόδιο, αν και πιστεύω ότι θα μπορούσαν να έχουν χειριστεί καλύτερα την "μάχη" σκηνοθετικά. Καταλαβαίνω ότι θες να δώσεις την εντύπωση του χάους, αλλά να προλαβαίνουμε και να καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε.
Spoiler: show
Κάνεις introduce το bloater, δώσε λίγο παραπάνω χώρο και χρόνο να δείξεις πόσο μεγάλη απειλή είναι. Μην τον βάζεις να είναι ένας από τους πολλούς.
Τρομερή δουλειά στο casting σε όλη τη σειρά πάντως, όλοι οι guest δουλεύουν άψογα στους ρόλους τους.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ναι σε όλα.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2376
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ωραία άρχισε το έτερος εγώ. Αλλά τι ένα επεισόδιο την εβδομάδα ρε κερατάδες
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

laugh wrote: Tue Feb 14, 2023 9:50 am Πολύ ωραίο ήτανε και το 5ο επεισόδιο, αν και πιστεύω ότι θα μπορούσαν να έχουν χειριστεί καλύτερα την "μάχη" σκηνοθετικά. Καταλαβαίνω ότι θες να δώσεις την εντύπωση του χάους, αλλά να προλαβαίνουμε και να καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε.
Spoiler: show
Κάνεις introduce το bloater, δώσε λίγο παραπάνω χώρο και χρόνο να δείξεις πόσο μεγάλη απειλή είναι. Μην τον βάζεις να είναι ένας από τους πολλούς.
Τρομερή δουλειά στο casting σε όλη τη σειρά πάντως, όλοι οι guest δουλεύουν άψογα στους ρόλους τους.
Ναι ήταν λίγο underwhelming ο τρόπος που παρουσίασαν αυτό.
Αλλά γενικά το πάνε πολύ καλά και συμφωνώ για casting και το πως παρουσιάζουν τα side stories κλπ.
Είχα καιρό να περιμένω πως και πως να δω το επόμενο επεισόδιο μιας σειράς.
User avatar
revolution
Coach
Coach
Posts: 2566
Joined: Thu Jul 10, 2008 6:25 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Δεν θα το χαρακτηριζα ως επαναπροσδιορισμο του procedural form στην τηλεόραση και την επιδραση στο spectatorship (χωρις νοσταλγίες για το φορματ των 24 επεισοδιων, παρα μονο για το ιδιο το storytelling), αλλά σίγουρα το Poker Face του Rian Johnson ειναι το αγαπημένο μου εργο του απο το 2013 και το Ozymandias και το Looper (παω πασο για το Star Wars του)

Case-of-the-week φορμάτ και κλασσικά φανταστικό blocking από τον Johnson στα 2 πρώτα επεισόδιά (του), μου αρέσει πολύ.
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14798
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Last of us 107

Δεν γίνεται σε σεζόν 9 επεισόδιον να έχεις δύο επεισόδια όπως το 3 και το 7

Ναι βοηθάνε να κτλβουμε λίγο καλύτερα τους χαρακτήρες και τα κίνητρα τους αλλά είναι στα όρια του φιλερ όσο και να μην μου αρέσει η λέξη

Θα ήταν πολύ ωραία επεισόδια σε μια γεμάτη τηλεοπτική σεζόν των 22-24 επεισοδίων
(μέτριο παράδειγμα Nikki Paulo στο λοστ)


Δεν έχω παίξει το παιχνίδι, δεν γνωρίζω τι θα γίνει ή πόσο πιστό στο παιχνίδι είναι όλο αυτό αλλά η σειρά είναι στη μεγαλύτερη διάρκεια της βαρετή και τρώμε απίστευτο χρόνο σε σαπορτ ρόλους που κάνεις δεν νοιάστηκε χτες και δεν θα υπάρχουν αύριο
-Πέρα από την Anna torv που ήταν φοβερή-

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk

Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62630
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Αδιανόητο επεισόδιο.

Αυτό όλο που έγινε είναι ολόκληρο έξτρα dlc στο παιχνίδι (οκ σε τεράστιο βαθμό τεσπά).

Δείχνει πολλά πράγματα για το χαρακτήρα της Ελις και προφανώς το πώς απέκτησε το δάγκωμα.

Γενικότερα δε βγάζει νόημα αυτό που λέει ο Νεμπε διαφωνώ.

Θεωρώ όλα είναι ιδανικά.
Spoiler: show
Δεν είναι ένα walking dead. Είναι πολύ ωραίο που σου δείχνει το χαρακτήρα της Ελις το τι χάνει η ίδια (που δεν έχει οικογένεια), τον σεξουαλικό προσανατολισμό της που είναι και δείγμα γιατί συμπεριφέρθηκε έτσι στο "κορίτσι" στο καταυλισμό. Δείχνει πράγματα που ΣΕ ΕΜΑΣ ΣΉΜΕΡΑ φαίνονται δεδομένα αλλά σε ένα κορίτσι 13 ετών ήταν πρωτόγνωρα. Δε μπορείς να το βλέπεις με την οπτική "οκ καλά τι έγινε τώρα?arcade + carousel είδαμε".
Γενικά δε ξέρω είμαι αδιανόητα ικανοποιημένος με το the last of us. Πιστεύω πριν το επεισόδιο 9 θα κάτσω να το ξαναδώ όλο.

Αν δεν ήταν ο Νεμπε ο παραπάνω πόστερ μάλλον από μέσα μου θα του είχα κατεβάσει όλα τα καντήλια που υπάρχουν και θα ικετευα να του κοπεί το ίντερνετ...με μια ψύχραιμη πάντα τοποθέτηση Image. Αλλά με θεωρώ πολύ biased και αδιανόητα ικανοποιημένο.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”